Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Shutterstock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 lutego 2025 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan pismem z 14 marca 2025 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od 11 kwietnia 2022 r. był Pan zatrudniony na podstawie umowy o pracę u jednego pracodawcy jako inżynier oprogramowania.

Czynności, które wykonywał Pan w ramach umowy to:

1.tworzenie programów komputerowych według potrzeb i zaleceń pracodawcy - pisanie nowego kodu źródłowego na podstawie gotowych projektów, poprawianie błędów w istniejącym oprogramowaniu. Efekt: gotowe oprogramowanie zgodne z utworzoną specyfikacją. Korzyść dla pracodawcy: produkty finalne (aplikacje, skrypty) wdrażane w działalności operacyjnej firmy usprawniając procesy wewnętrzne lub dostarczając funkcjonalności klientom końcowym;

2.współpracowanie z innymi działami przedsiębiorstwa: współdziałanie z innymi programistami w celu dostarczania bardziej złożonych funkcjonalności, działem testowania, w celu wykrywania i usuwania błędów w oprogramowaniu, działem pomocy technicznej, w celu rozwijania ich wiedzy o nowych funkcjonalnościach oraz pomoc z rozwiązywaniem problemów u klientów końcowych. Wykonywane czynności: przekazywanie wiedzy koniecznej do korzystania/modyfikowania oprogramowania, w formie spotkań, prezentacji, instrukcji oraz poprzez wiadomości elektroniczne. Efekt: dostarczenie wiedzy o stworzonych rozwiązaniach do wskazanych osób. Korzyść dla pracodawcy: lepsza znajomość obsługi, ułatwienie modyfikacji i zrozumienia działania oprogramowania przez innych pracowników;

3.dbanie o wysoki poziom wiedzy poprzez samokształcenie oraz wykonywanie innych poleceń: Wykonywane czynności: udział w kursach, konferencjach branżowych i szkoleniach, analiza nowych trendów i technologii programistycznych, wykonywanie projektów pobocznych niemających wartości biznesowych ale pozwalających na zdobycie wiedzy i doświadczenia. Wykonywane czynności: regularne doskonalenie umiejętności związanych z tworzeniem oprogramowania. Efekt: podniesienie kwalifikacji zawodowych. Korzyść dla pracodawcy: stosowanie nowoczesnych rozwiązań w projektach realizowanych przez pracownika.

W grudniu 2024 r. założył Pan jednoosobową działalność gospodarczą i od 1 grudnia świadczy Pan usługi dla byłego pracodawcy na podstawie umowy o współpracy podmiotów gospodarczych.

Zakres umowy i wykonywane w związku z nią czynności:

1.analiza funkcjonalnych wymagań biznesowych - spotkania z klientem w celu zebrania wymagań, analiza wymagań i tworzenie specyfikacji funkcjonalnych. Wykonywane czynności: analiza problemów biznesowych oraz identyfikacja rozwiązań IT, opracowanie opisu funkcjonalności, scenariuszy użycia, opisu warunków brzegowych. Efekt: specyfikacja projektowa oraz dokumentacja wymagań. Korzyść dla pracodawcy: dokumentacja służąca jako podstawa do tworzenia oprogramowania;

2.wykonanie projektów i implementacja kodu oprogramowania - opracowanie projektu technicznego i architektonicznego aplikacji, pisanie kodu źródłowego zgodnie z wymaganiami funkcjonalnymi, poprawianie istniejących błędów, optymalizacja aplikacji. Wykonywane czynności: projektowanie nowych aplikacji, modułów i funkcjonalności, tworzenie nowych aplikacji i modułów, modyfikacja istniejącego oprogramowania. Efekt: stworzenie projektów technicznych aplikacji/funkcjonalności oraz gotowego oprogramowania spełniającego wymagania klienta. Korzyść dla pracodawcy: gotowe oprogramowanie spełniające wymagania techniczne;

3.testowanie oprogramowania. Wykonywane czynności: tworzenie scenariuszy testowych, pisanie automatycznych testów jednostkowych, funkcjonalnych i integracyjnych, przeprowadzanie testów manualnych, dokumentacja wyników testów. Efekt: oprogramowanie wolne od błędów technicznych. Korzyść dla pracodawcy: minimalizacja ryzyka błędów w środowisku produkcyjnym wdrażanym u klientów końcowych;

4.tworzenie dokumentacji technicznej - opracowanie szczegółowych instrukcji dla zespołów wdrożeniowych i programistycznych. Wykonywane czynności: przygotowanie dokumentacji opisującej sposób działania i wykorzystania utworzonych projektów oraz kodu źródłowego. Efekt: kompletna dokumentacja wspierająca rozwój i utrzymanie oprogramowania. Korzyść dla pracodawcy: uproszczenie procesu rozwoju i utrzymania oprogramowania.

W piśmie z 14 marca 2025 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazał Pan, że zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163) posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Do końca poprzedniego roku rodzajem prowadzonej dokumentacji podatkowej była podatkowa księga przychodów i rozchodów, teraz ewidencja przychodów. W lutym 2025 r. złożył Pan wniosek w CEiDG o zmianę formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i jest to obecna forma opodatkowania Pana działalności gospodarczej. Art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a dokładniej ust. 2 jest powodem złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Uważa Pan, że do wykonywanej przez Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia z tego artykułu, powodem jest opis niżej.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne Pana działalność jest działalnością usługową. Zachowane są warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zakres obowiązków i usług opisał Pan tak dokładnie jak potrafił we wniosku. Uważa Pan, że świadczone obecnie usługi nie odpowiadają czynnościom, które wykonywał Pan u byłego pracodawcy na podstawie umowy o pracę. Obejmują one nie tylko pisanie oprogramowania, ale również szereg innych zagadnień od analizy biznesowej, przez projektowanie programów lub ich składowych funkcjonalności, do testowania końcowego produktu. Nie ponosi Pan odpowiedzialności wobec osób trzecich za rezultat i wykonanie czynności realizowanych w ramach działalności. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z tą działalnością. PKWiU działalności - 62.01.11.

Pytanie

Czy może Pan zmienić formę rozliczania podatku dochodowego na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Pana stanowisko w sprawie (przedstawione ostatecznie w uzupełnieniu wniosku)

Zgodnie z:

·art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

·art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

·art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,

·art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

jest Pan osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, wobec czego ma Pan możliwość stosowania opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 oraz ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, spełnia Pan wymogi stosowania opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest również między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uważa Pan, że do wykonywanej przez Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia z tego artykułu.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wobec Pana działalności stosowana jest stawka 12%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e - 1g, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza - pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)  opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)  korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)  osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)  wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)  podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)  wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)  wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jak wynika z powyższego możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te odpowiadają czynnościom, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy albo wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z opisu sprawy wynika, że od 11 kwietnia 2022 r. był Pan zatrudniony na podstawie umowy o pracę u jednego pracodawcy jako inżynier oprogramowania. Czynności, które wykonywał Pan w ramach umowy to:

1.tworzenie programów komputerowych według potrzeb i zaleceń pracodawcy - pisanie nowego kodu źródłowego na podstawie gotowych projektów, poprawianie błędów w istniejącym oprogramowaniu. Efekt: gotowe oprogramowanie zgodne z utworzoną specyfikacją. Korzyść dla pracodawcy: produkty finalne (aplikacje, skrypty) wdrażane w działalności operacyjnej firmy usprawniając procesy wewnętrzne lub dostarczając funkcjonalności klientom końcowym;

2.współpracowanie z innymi działami przedsiębiorstwa: współdziałanie z innymi programistami w celu dostarczania bardziej złożonych funkcjonalności, działem testowania, w celu wykrywania i usuwania błędów w oprogramowaniu, działem pomocy technicznej, w celu rozwijania ich wiedzy o nowych funkcjonalnościach oraz pomoc z rozwiązywaniem problemów u klientów końcowych. Wykonywane czynności: przekazywanie wiedzy koniecznej do korzystania/modyfikowania oprogramowania, w formie spotkań, prezentacji, instrukcji oraz poprzez wiadomości elektroniczne. Efekt: dostarczenie wiedzy o stworzonych rozwiązaniach do wskazanych osób. Korzyść dla pracodawcy: lepsza znajomość obsługi, ułatwienie modyfikacji i zrozumienia działania oprogramowania przez innych pracowników;

3.dbanie o wysoki poziom wiedzy poprzez samokształcenie oraz wykonywanie innych poleceń: Wykonywane czynności: udział w kursach, konferencjach branżowych i szkoleniach, analiza nowych trendów i technologii programistycznych, wykonywanie projektów pobocznych niemających wartości biznesowych ale pozwalających na zdobycie wiedzy i doświadczenia. Wykonywane czynności: regularne doskonalenie umiejętności związanych z tworzeniem oprogramowania. Efekt: podniesienie kwalifikacji zawodowych. Korzyść dla pracodawcy: stosowanie nowoczesnych rozwiązań w projektach realizowanych przez pracownika.

W grudniu 2024 r. założył Pan jednoosobową działalność gospodarczą i od 1 grudnia świadczy Pan usługi dla byłego pracodawcy na podstawie umowy o współpracy podmiotów gospodarczych. Zakres umowy i wykonywane w związku z nią czynności:

1.analiza funkcjonalnych wymagań biznesowych - spotkania z klientem w celu zebrania wymagań, analiza wymagań i tworzenie specyfikacji funkcjonalnych. Wykonywane czynności: analiza problemów biznesowych oraz identyfikacja rozwiązań IT, opracowanie opisu funkcjonalności, scenariuszy użycia, opisu warunków brzegowych. Efekt: specyfikacja projektowa oraz dokumentacja wymagań. Korzyść dla pracodawcy: dokumentacja służąca jako podstawa do tworzenia oprogramowania;

2.wykonanie projektów i implementacja kodu oprogramowania - opracowanie projektu technicznego i architektonicznego aplikacji, pisanie kodu źródłowego zgodnie z wymaganiami funkcjonalnymi, poprawianie istniejących błędów, optymalizacja aplikacji. Wykonywane czynności: projektowanie nowych aplikacji, modułów i funkcjonalności, tworzenie nowych aplikacji i modułów, modyfikacja istniejącego oprogramowania. Efekt: stworzenie projektów technicznych aplikacji/funkcjonalności oraz gotowego oprogramowania spełniającego wymagania klienta. Korzyść dla pracodawcy: gotowe oprogramowanie spełniające wymagania techniczne;

3.testowanie oprogramowania. Wykonywane czynności: tworzenie scenariuszy testowych, pisanie automatycznych testów jednostkowych, funkcjonalnych i integracyjnych, przeprowadzanie testów manualnych, dokumentacja wyników testów. Efekt: oprogramowanie wolne od błędów technicznych. Korzyść dla pracodawcy: minimalizacja ryzyka błędów w środowisku produkcyjnym wdrażanym u klientów końcowych;

4.tworzenie dokumentacji technicznej - opracowanie szczegółowych instrukcji dla zespołów wdrożeniowych i programistycznych. Wykonywane czynności: przygotowanie dokumentacji opisującej sposób działania i wykorzystania utworzonych projektów oraz kodu źródłowego. Efekt: kompletna dokumentacja wspierająca rozwój i utrzymanie oprogramowania. Korzyść dla pracodawcy: uproszczenie procesu rozwoju i utrzymania oprogramowania.

W lutym 2025 r. złożył Pan wniosek w CEiDG o zmianę formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i jest to obecna forma opodatkowania Pana działalności gospodarczej. Do wykonywanej przez Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, Pana działalność jest działalnością usługową. Zachowane są warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uważa Pan, że świadczone obecnie usługi nie odpowiadają czynnościom, które wykonywał Pan u byłego pracodawcy na podstawie umowy o pracę. Obejmują one nie tylko pisanie oprogramowania, ale również szereg innych zagadnień od analizy biznesowej, przez projektowanie programów lub ich składowych funkcjonalności, do testowania końcowego produktu. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z tą działalnością. PKWiU świadczonych usług - 62.01.11.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy prawa na tle przedstawionych okoliczności sprawy stwierdzić należy, że skoro zakres czynności, które świadczy Pan w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, różni się od czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy z tym samym pracodawcą, tj. świadczone usługi na rzecz byłego pracodawcy, nie są tożsame z czynnościami, które wykonywał Pan w ramach umowy o pracę, to nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wyłączające możliwość opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Tym samym, w opisanym stanie faktycznym, jeśli złożył Pan oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, to może Pan korzystać z opodatkowania przychodów uzyskanych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zatem Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku w kontekście zadanego pytania, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii wynikających z opisu sprawy, które nie były przedmiotem zapytania i własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Ocena „tożsamości” wykonywanych czynności w ramach stosunku pracy oraz prowadzonej działalności gospodarczej może nastąpić w toku ewentualnego postępowania podatkowego lub kontrolnego. Mając na uwadze treść art. 14b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111), w przedmiotowej sprawie wydając interpretację prawa podatkowego nie jestem uprawniony do przeprowadzania postępowania dowodowego, które wskazałoby, czy czynności wykonywane przez Pana w ramach umowy o pracę, odpowiadają czynnościom, które wykonuje Pan w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Do postępowania w sprawie wydania interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego nie mają bowiem zastosowania przepisy o postępowaniu podatkowym, a postępowanie dowodowe jest częścią postępowania podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.