
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 stycznia 2025 r. wpłynął Pani wniosek z 9 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z24lutego 2025 r. (data wpływu 24 lutego 2025 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, rezydentem podatkowym podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych.
7 lutego 2013 r. Wnioskodawczyni rozpoczęła prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej.
Zgodnie ze zgłoszeniem dokonanym do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej przeważającym rodzajem działalności gospodarczej jest działalność prawnicza - określona kodem PKD: 69.10.Z (działalność ta jest sklasyfikowana pod tym kodem PKD zarówno według klasyfikacji 2007 jak i klasyfikacji 2025).
W związku ze złożonym egzaminem adwokackim Wnioskodawczyni została w 2017 r. wpisana na listę adwokatów, prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokacką w A., pod numerem (…). W związku z uzyskaniem uprawnień adwokata w 2017 r. Wnioskodawczyni wykonuje działalność gospodarczą pod firmą „Kancelaria Adwokacka A.”. Prowadzone przez Wnioskodawczynię usługi mieszczą się pod symbolem PKWiU 69.10.12, oraz 69.10.19.
Począwszy od 2023 r. Wnioskodawczyni rozlicza się na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 776, z późn. zm.; dalej: „ZrPDF”). W tym celu, we właściwym czasie Wnioskodawczyni złożyła właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenia o wyborze opodatkowania przychodów na podstawie ZrPDF. W 2025 r. i w kolejnych latach Wnioskodawczyni zamierza nadal rozliczać się na podstawie ZrPDF.
W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawczyni zawarła w 2024 r. umowę cywilnoprawną (umowę zlecenie lub umowę o świadczenie usług, która nie jest uregulowana innymi przepisami, i do której stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu; dalej: „Umowa”) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (dalej: „KC”). Wnioskodawczyni jest zleceniodawcą, a zleceniobiorcą jest zaś osoba fizyczna, która również złożyła egzamin adwokacki i została wpisana na listę adwokatów jako wykonująca zawód adwokata (dalej: „Zleceniobiorca”). Umowa była wykonywana w 2024 r. Wnioskodawczy zakłada, że Umowa będzie nadal wykonywana w 2025 r. i w kolejnych latach.
Umowa została zawarta na czas nieokreślony. Zgodnie z Umową:
- wynagrodzenie Zleceniobiorcy — obliczane jest jako wysokość iloczynu określonej stawki za godzinę pracy, równej co najmniej minimalnej stawce za godzinę pracy w rozumieniu odpowiednich przepisów i czasu faktycznie poświęconego na realizację zlecenia;
- Zleceniobiorca, po każdej ustalonej wcześniej i wykonanej poradzie, prześle Wnioskodawczyni informację o ilości czasu poświęconego na realizację zlecenia i na podstawie tych informacji każdorazowo zostanie określone wynagrodzenie dla Zleceniobiorcy. Wnioskodawczyni ma również prawo zażądać dokładnej specyfikacji w razie powzięcia wątpliwości co do uzasadnienia wskazanego przez Zleceniobiorcę czasu na realizację danego zlecenia (porady);
- Umowa nie przewiduje minimalnego wymiaru realizacji zlecenia. Wymiar realizacji zlecenie będzie wyznaczany konkretnymi zagadnieniami sygnalizowanymi przez Wnioskodawczynię.
Jednocześnie Wnioskodawczyni nie wyklucza, w szczególności w przypadku gdyby Umowa przestała być wykonywana lub została rozwiązana, że w ramach prowadzonej działalności zawrze kolejną lub więcej umów cywilnoprawnych (np. umowy zlecenie lub umowy o dzieło) z innymi osobami fizycznymi, obejmujących świadczenie przez nie usług związanych z istotą wykonywania zawodu prawniczego (np. innymi adwokatami lub radcami prawnymi).
Od początku stosowania rozliczenia w oparciu o ZrPFD Wnioskodawczyni spełnia warunki do opłacenia w roku podatkowym ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określone w art. 6 ust. 4 ZrPDF i nie prowadziła ani nie zamierza prowadzić działalności podlegającej wyłączeniu z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na mocy art. 8 ZrPDF.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
1) Czy umowa zlecenie, o której mowa we wniosku, została zawarta z adwokatem w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej?
Ad. 1
Tak. Umowa zlecenie opisana we wniosku została zawarta z adwokatem w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
2) Co jest przedmiotem umowy zlecenia?
Ad. 2
Przedmiotem umowy zlecenia jest świadczenie usług doradztwa podatkowego, a także usług prawnych, w tym w szczególności doradztwa prawnego w zakresie ubezpieczeń w transakcjach sprzedaży spółek i aktywów, przy których to transakcjach Wnioskodawczyni doradza prawnie.
3) Czy w ramach umowy zlecenia adwokat będzie wykonywał czynności związane z istotą zawodu adwokata?
Ad. 3
Tak. W ramach umowy zlecenia adwokat będzie świadczył usługi związane z istotą zawodu adwokata, tj. doradztwo prawne lub podatkowe.
4) Czy Pani działalność mieści się w definicji tzw. wolnego zawodu, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Ad. 4
W ramach doprecyzowania stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej żąda ujawnienia czy wykonywana przez Wnioskodawczynię działalność gospodarcza mieści się w definicji wolnego zawodu, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 11) ZrPDF.
Pojęcie „wolnego zawodu” jest pojęciem prawnym zdefiniowanym w ZrPDF, a ze świadczeniem usług prawnych w ramach tak zdefiniowanego wolnego zawodu ZrPDF wiąże bezpośredni skutek prawny w postaci opodatkowania przychodów z takiej działalności stawką 17% zamiast stawką 15% dla usług prawnych (art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 12 ust 1 pkt 2 lit. l ZrPFD). Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 11 ZrPDF przez wolny zawód rozumie się pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez (m.in.) adwokatów, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.
W odpowiedzi Wnioskodawczyni wskazuje, że prowadzona przez nią działalność gospodarcza polega na świadczeniu usług prawnych, wykonywanych w ramach zawodu adwokata. Z wyjątkiem współpracy na podstawie opisanej we wniosku (i w niniejszym piśmie z odpowiedziami na pytania organu) umowy zlecenia z adwokatem, Wnioskodawczyni nie zatrudniała, nie zatrudnia i nie zamierza zatrudniać innych osób na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze.
Ustalenie, czy działalność polegająca na świadczeniu usług prawnych w opisanych we wniosku okolicznościach wypełnia przesłanki wolnego zawodu jest kwalifikacją prawną, a zatem pozostaje rolą organu dokonującego interpretacji przepisów prawa podatkowego.
Przerzucenie tego obowiązku na Wnioskodawczynię, z uwagi na związanie organu przedstawionym przez podatnika opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego niweczyłoby skutek ochronny wydanej interpretacji i przeczyło sensowi instytucji interpretacji prawa podatkowego.
Niemniej jednak, w ramach przedstawienia swojego poglądu prawnego, Wnioskodawczyni jest zdania, że świadczenie usług prawnych w opisanych we wniosku (i uzupełnionych) okolicznościach nie wypełnia przesłanek wolnego zawodu w rozumieniu ZrPDF. A zatem Wnioskodawczyni za cały rok 2024 i za bieżący rok podatkowy i kolejne lata będzie uprawniona do stosowania 15% stawki podatku do uzyskiwanych przez nią przychodów ze świadczenia usług prawnych.
5) Czy oprócz wskazanej działalności gospodarczej uzyskuje/uzyska Pani inne dochody podlegające opodatkowaniu? Jeśli tak, to należy wskazać z jakich źródeł przychodów one pochodzą.
Ad. 5
W 2024 r. oraz w aktualnym roku podatkowym Wnioskodawczyni nie uzyskiwała ani nie uzyskuje dochodów innych niż dochody z działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług prawnych wykonywanych w ramach zawodu adwokata. Również w przyszłości Wnioskodawczyni nie planuje rozszerzenia swojej działalności gospodarczej o usługi inne niż związane z wykonywaniem zawodu adwokata.
6) Czy prowadzi/będzie Pani prowadziła ewidencję przychodów, w której będzie Pani w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami (jeżeli zaistnieje taka sytuacja)?
Ad. 6
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ZrPDF Wnioskodawczyni prowadzi ewidencję przychodów. W 2024 r. oraz w aktualnym roku podatkowym Wnioskodawczyni prowadziła i prowadzi wyłącznie działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług prawych w ramach zawodu adwokata, z której przychody w całości opodatkowane są jednolitą stawką podatkową. W związku z tym, Wnioskodawczyni nie prowadziła i aktualnie nie prowadzi ewidencji przychodów pozwalającej określić przychód z różnych rodzajów działalności gospodarczej, który byłby opodatkowany różnymi stawkami podatkowymi.
Wnioskodawczyni nie planuje rozszerzenia swojej działalności gospodarczej o czynności inne niż świadczenie usług prawnych wykonywanych w ramach zawodu adwokata.
Jeśli jednak w przyszłości powstanie taka sytuacja, że Wnioskodawczyni rozszerzy działalność o czynności niemieszczące się w świadczeniu usług prawnych (np. działalność polegającą na wynajmowaniu nieruchomości), wówczas Wnioskodawczyni będzie prowadziła ewidencję określającą przychód z każdego z rodzajów tych innych rodzajów działalności, który byłby opodatkowany różnymi stawkami.
Pytania
1. Czy prowadzenie przez Wnioskodawczynię działalności prawnej, objętej PKD 69.10.Z, obejmującej świadczenie usług prawnych i pomocy prawnej, zatrudniając w ramach umowy cywilnoprawnej (Umowy) osobę fizyczną, która również złożyła egzamin adwokacki i została wpisana na listę adwokatów jako wykonująca zawód adwokata (Zleceniobiorca) i która wykonuje dla Wnioskodawczyni czynności związane z istotą zawodu adwokata, uprawnia Wnioskodawczynię do stosowania za 2024 r., na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. I ZrPDF, dla całości osiąganych przychodów z tej działalności jednolitej stawki podatkowej w wysokości 15%?
2. Czy prowadzenie przez Wnioskodawczynię działalności prawnej, objętej PKD 69.10.Z, obejmującej świadczenie usług prawnych i pomocy prawnej, zatrudniając w 2025 r. i kolejnych latach, w ramach umowy cywilnoprawnej (Umowy) osobę fizyczną, która również złożyła egzamin adwokacki i została wpisana na listę adwokatów jako wykonująca zawód adwokata (Zleceniobiorca) i która wykonuje dla Wnioskodawczyni czynności związane z istotą zawodu adwokata, uprawnia Wnioskodawczynię do stosowania w 2025 r. i kolejnych latach, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. I ZrPDF, dla całości osiąganych przychodów z tej działalności jednolitej stawki podatkowej w wysokości 15%?
Pani stanowisko w sprawie
Prowadzenie działalności prawnej, objętej PKD 69.10.Z, obejmującej świadczenie usług prawnych i pomocy prawnej, w ramach wolnego zawodu, zatrudniając w ramach umowy cywilnoprawnej (Umowy) osobę fizyczną, która również złożyła egzamin adwokacki i została wpisana na listę adwokatów jako wykonująca zawód adwokata (Zleceniobiorca), uprawnia Wnioskodawczynię do stosowania, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. l ZrPDF, dla całości osiąganych przychodów z tej działalności jednolitej stawki podatkowej w wysokości 15%.
Zgodnie z postanowieniami art. 4 ust. 1 pkt 11 ZrPDF, wolny zawód oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez m.in. adwokatów, z tym, że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.
Od 1 stycznia 2024 r. Wnioskodawczyni zawarła Umowę i na podstawie tej Umowy zleca Zleceniobiorcy (osoba fizyczna, która złożyła egzamin adwokacki i została wpisana na listę adwokatów jako wykonująca zawód adwokata) wykonywanie porad prawnych (czynności wyłącznie związanych z wykonywaniem istoty zawodu adwokata). Umowa określa m.in.: wysokość wynagrodzenia Zleceniobiorcy obliczanego jako wysokość iloczynu określonej stawki za godzinę pracy, równej co najmniej minimalnej stawce za godzinę pracy w rozumieniu odpowiednich przepisów i czasu faktycznie poświęconego realizacji zlecenia; raportowanie realizacji zlecenia wykonywanego przez Zleceniobiorcę, tj. po każdej ustalonej wcześniej i wykonanej poradzie Zleceniobiorca przesyła Wnioskodawcy informacje o ilości czasu poświęconego na realizację zlecenia i na podstawie tych informacji każdorazowo zostaje określone wynagrodzenie dla Zleceniobiorcy. Wnioskodawczyni ma również prawo zażądać dokładnej specyfikacji w razie powzięcia wątpliwości co do uzasadnienia wskazanego przez Zleceniobiorcę czasu na realizację danego zlecenia (porady). Umowa nie przewiduje minimalnego wymiaru realizacji zlecenia. Wymiar realizacji zlecenia jest wyznaczany konkretnymi zagadnieniami sygnalizowanymi przez Wnioskodawczynię. W Umowie nie został określony minimalny wymiar realizacji zlecenia, które będzie wykonywać osoba wykonująca czynności związane z istotą zawodu Wnioskodawczyni - Zleceniobiorca. Wnioskodawczyni zleca Zleceniobiorcy konkretne zagadnienia związane z wykonywaniem istoty zawodu adwokata zgodnie z zapotrzebowaniem związanym z ilością prac wykonywanych przez Wnioskodawczynię.
Powyższe jest zgodnie z wykładnią literalną art. 4 ust. 1 pkt 11 ZrPDF, który określa, że jeżeli w ciągu roku podatkowego spełnione są i będą łącznie dwa warunki, tj.: Wnioskodawczyni na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. umowy zlecenia, tu Umowa) zlecać będzie realizację określonych zadań (porad prawnych związanych z istotą wykonywania zawodu adwokata) innej osobie (Zleceniobiorcy) oraz osoba ta (Zleceniobiorca) będzie wykonywać czynności związane z istotą zawodu Wnioskodawczyni, to Wnioskodawczyni będzie świadczyła usługi prawne i pomocy prawnej inne niż świadczone w ramach wolnych zawodów.
Tym samym, na mocy art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. I ZrPDF, Wnioskodawczyni będzie uprawniona do korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 15% przychodów.
Wnioskodawczyni wskazuje również, że pojęcie „czynności związanych z istotą zawodu" nie jest pojęciem zdefiniowanym, dlatego należy rozumieć je w sposób dosłowny. Pojęcie „związek" zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN oznacza „stosunek rzeczy, zjawisk, itp. łączących się ze sobą, wpływających, oddziaływujących na siebie; łączność powiązanie, zależność", zaś „istota" oznacza to, co jest w czymś zasadnicze, podstawowe, grunt, założenie. Tym samym, przez czynności związane z istotą zawodu należy rozumieć czynności wpływające na zasadnicze elementy usług prawnych i pomocy prawnej, które świadczy Wnioskodawczyni. Nie będą takimi czynnościami np. czynności wykonywane przez sekretarkę lub kuriera dostarczającego dokumenty, natomiast takimi czynnościami są czynności merytoryczne związane z istotą usług prawnych i pomocy prawnej.
Potwierdza to artykuł „WYJAŚNIENIE MINISTERSTWA FINANSÓW. Kiedy ryczałt dla prawnika według 15%, a kiedy 17% stawki?", Gazeta Podatkowa nr 91 (1757) z dnia 12 listopada 2020 r., w którym wskazano, że:
"Ministerstwo przykładowo wskazało, że 15% stawka podatku znajdzie zastosowanie w odniesieniu do przychodów osiąganych przez radcę prawnego, który współpracuje z osobami wykonującymi czynności związane z istotą tego zawodu, czyli np. aplikantem na podstawie umowy zlecenie.
Konsekwentnie, zatrudniając sekretarkę, czy księgową, radca taki zostanie uznany za wykonującego wolny zawód, czego efektem będzie stosowanie 17% stawki podatku od uzyskiwanych przez niego przychodów".
Zatrudnienie Zleceniobiorcy (osoby fizycznej, która złożyła egzamin adwokacki i zostanie wpisana na listę adwokatów jako wykonująca zawód adwokata) na podstawie Umowy w odniesieniu do powyższego przykładu odpowiada zatem zatrudnieniu aplikanta, a nie personelu „pomocniczego" (sekretarki, księgowej).
Powyższe stanowisko potwierdzają również indywidualne interpretacje podatkowe wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, tj.: pismo z dnia 15 marca 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.976.202.2.AP oraz pismo z dnia 14 maja 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.139.2021.2.MD.
W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawczyni, prowadzenie działalności prawnej, objętej PKD 69.10.Z, obejmującej świadczenie usług prawnych i pomocy prawnej, zatrudniając w ramach umowy cywilnoprawnej (umowy) osobę fizyczną, która również złożyła egzamin adwokacki i została wpisana na listę adwokatów jako wykonująca zawód adwokata i która będzie wykonywać dla Wnioskodawczyni czynności związane z istotą zawodu adwokata (Zleceniobiorca), uprawnia Wnioskodawczynię do stosowania, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. I ZrPDF, dla całości osiąganych przychodów z tej działalności jednolitej stawki podatkowej w wysokości 15%.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ZrPDF ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ZrPDF opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ZrPDF użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym. Z kolei zgodnie z art. 1 pkt 2 ZrPDF, użyte w ustawie określenie ustawa o podatku dochodowym oznacza ustawę z dnia 26 lipca 1992 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 i 232).
Zgodnie zaś z art. 4 ust. 1 pkt 11 ZrPDF użyte w ustawie określenie wolny zawód oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, biegłych rewidentów, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, brokerów reasekuracyjnych, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych, doradców restrukturyzacyjnych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych oraz rzeczników patentowych, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.
ZrPDF przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy.
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego (art. 9 ust. 1 ww. ustawy).
Art. 12 ust. 1 ZrPDF normuje, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
- 17% przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów (art. 12 ust. 1 pkt 1);
- 15% przychodów ze świadczenia usług prawnych, rachunkowo-księgowych i doradztwa podatkowego (PKWiU dział 69), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów (art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. I).
Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku, przychody uzyskiwane przez Wnioskodawczynię ze świadczenia, w ramach działalności gospodarczej, usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 69 w sposób opisany we wniosku nie mieszczą się w definicji wolnego zawodu w rozumieniu ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Tym samym, mogą być od 1 stycznia 2024 r. opodatkowane 15% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. I ww. ustawy, niezależnie od wymiaru czasowego realizacji zlecenia przez adwokata.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
W tym miejscu należy odnieść się również do art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w myśl którego:
pozarolnicza działalność gospodarcza – pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, użyte w ustawie
Określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:
podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Natomiast zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)(uchylona)
c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d)(uchylona)
e)(uchylona)
f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 17% przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. l) ww. ustawy:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług prawnych, rachunkowo-księgowych i doradztwa podatkowego (PKWiU dział 69), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.
Stosownie do treści art. 4 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy:
Użyte w ustawie określenie wolny zawód oznacza – pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, biegłych rewidentów, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, brokerów reasekuracyjnych, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych, doradców restrukturyzacyjnych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych, rzeczników patentowych, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.
Powyższe regulacje wskazują, że z wolnym zawodem mamy do czynienia wówczas, gdy adwokat wykonuje działalność gospodarczą osobiście, czyli bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą tego zawodu. Wówczas opodatkowanie przychodów ze świadczonych usług wynosi 17%.
Z treści wniosku wynika, że 7 lutego 2013 r. rozpoczęła Pani prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. W związku z uzyskaniem uprawnień adwokata wykonuje Pani działalność gospodarczą. Prowadzone przez Panią usługi mieszczą się pod symbolem PKWiU 69.10.12, oraz 69.10.19. We właściwym czasie złożyła Pani właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenia o wyborze opodatkowania przychodów na podstawie ZrPDF. W 2025 r. i w kolejnych latach zamierza Pani nadal rozliczać się na podstawie ZrPDF. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawczyni zawarła w 2024 r. umowę cywilnoprawną. Wnioskodawczyni jest zleceniodawcą, a zleceniobiorcą jest zaś osoba fizyczna, która również złożyła egzamin adwokacki i została wpisana na listę adwokatów jako wykonująca zawód adwokata. Umowa była wykonywana w 2024 r. Wnioskodawczy zakłada, że Umowa będzie nadal wykonywana w 2025 r. i w kolejnych latach. Spełnia Pani warunki do opłacenia w roku podatkowym ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określone w art. 6 ust. 4 ZrPDF i nie prowadziła Pani ani nie zamierza prowadzić działalności podlegającej wyłączeniu z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na mocy art. 8 ZrPDF. Umowa zlecenie opisana we wniosku została zawarta z adwokatem w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Przedmiotem umowy zlecenia jest świadczenie usług doradztwa podatkowego, a także usług prawnych, w tym w szczególności doradztwa prawnego w zakresie ubezpieczeń w transakcjach sprzedaży spółek i aktywów, przy których to transakcjach Wnioskodawczyni doradza prawnie. W ramach umowy zlecenia adwokat będzie świadczył usługi związane z istotą zawodu adwokata, tj. doradztwo prawne lub podatkowe. Jest Pani zdania, że świadczenie usług prawnych w opisanych we wniosku (i uzupełnionych) okolicznościach nie wypełnia przesłanek wolnego zawodu w rozumieniu ZrPDF.
Z informacji przedstawionych we wniosku także wynika, że stanowiące przedmiot Pani zapytania usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU dział 69 – „Usługi prawne, rachunkowo-księgowe i doradztwa podatkowego”.
Wskazać należy, że zgodnie z Wyjaśnieniami do PKWiU 2015, wydanymi przez Główny Urząd Statystyczny, dział ten obejmuje:
- reprezentowanie interesów jednej strony przeciw drugiej stronie przed sądem lub innym ciałem orzekającym, prowadzone przez adwokatów, radców prawnych lub pod ich nadzorem w sprawach cywilnych i karnych oraz doradztwo prawne w przypadkach sporów pracowniczych,
- przygotowanie dokumentów prawnych w zakresie umów i porozumień zawieranych między podmiotami gospodarczymi i innych dokumentów związanych z prowadzeniem firm, dokumentacją patentową i prawami autorskimi, testamentami, aktami darowizn, udzielaniem pełnomocnictw itp.,
- usługi notariuszy, komorników, sędziów polubownych, rzeczników patentowych, radców prawnych,
- usługi rachunkowo-księgowe, np.: sporządzanie sprawozdań i bilansów finansowych, ich kontrolę i potwierdzanie poprawności (usługi biegłych księgowych) oraz księgowanie wszelkiego rodzaju transakcji gospodarczych.
Dział ten nie obejmuje:
- konsultacji w zakresie zarządzania, np. systemami księgowymi, procedurami kontroli wydatków, sklasyfikowanej w 70.22,
- usług w zakresie ściągania należności płatniczych, sklasyfikowanych w 82.91.12.0,
- usług sądów i prokuratury, sklasyfikowanych w 84.23.11.0.
Zatrudniona przez Panią osoba na stanowisku adwokata wykonuje czynności związane z istotą zawodu adwokata i zatrudnienie jej w tym charakterze na podstawie umowy zlecenia sprawia, że nie świadczy Pani usług w ramach wolnych zawodów.
Przez czynności związane z istotą zawodu należy rozumieć czynności wpływające na zasadnicze elementy usług, które Pani świadczy. Takimi czynnościami będą więc czynności merytorycznie związane z istotą usług doradztwa podatkowego.
Tym bardziej zatem zatrudnienie adwokata na podstawie umowy zlecenie w okolicznościach faktycznych analizowanej sprawy odpowiada zatrudnieniu osoby wykonującej czynności związane z istotą usług świadczonych przez Panią.
Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku, skoro jak sam Pani wskazała, świadczone usługi prawne w opisanych okolicznościach nie wypełniają przesłanek wolnego zawodu w rozumieniu ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, to przychody uzyskiwane przez Panią ze świadczenia, w ramach działalności gospodarczej, usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolami: 69.10.12 oraz 69.10.19 mogą być w roku 2024 i 2025 a także w latach kolejnych opodatkowane 15% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. l) ww. ustawy (o ile zmianie nie ulegnie stan faktyczny i prawny).
Tym samym stanowisko Pani jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pani świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).
Ponadto należy podkreślić, że w przypadku wskazania przez Panią nieprawidłowego symbolu PKWiU udzielona odpowiedź w drodze interpretacji indywidualnej nie będzie dawała Pani waloru ochronnego, o którym mowa w art. 14k – 14n Ordynacji podatkowej.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Przedmiotowa interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem zapytania. Inne kwestie nie podlegały ocenie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”). Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.