
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 stycznia 2025 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie określenia właściwej stawki ryczałtu. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismami z 25 lutego 2025 r. oraz 12 marca 2025 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego (doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku)
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od 1 czerwca 2021 r., i jako polski rezydent podatkowy jest Pan czynnym płatnikiem VAT, obecnie rozlicza Pan firmę na zasadach ogólnych. Działalność prowadzi Pan w rozumieniu art. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców w sposób ciągły, jako osoba fizyczna niezatrudniająca innych osób. Jest to działalność usługowa w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Świadczy Pan usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.02.20.0 - Usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego. W Pana działalności nie mają zastosowania wykluczenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Nie osiąga Pan przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej przekraczających 2 000 000 euro (nigdy nie osiągnął Pan takich przychodów wcześniej).
Obecnie świadczy Pan usługi na rzecz jednego dużego klienta (różnych jego jednostek wewnętrznych) i chciałby Pan rozszerzyć działalność o inne podmioty, pozostając w tym samym zakresie usług. Klient ten nie jest Pana byłym pracodawcą, a zakres oraz charakter pracy nie odpowiada stosunkowi pracy lub spółdzielczemu stosunkowi pracy. Pomiędzy Panem, a zleceniodawcą nie ma żadnych powiązań osobistych, ani majątkowych, nie jesteście spokrewnieni i nie przewiduje Pan też takich zależności.
Od 2025 r. chciałby Pan rozliczać firmę ryczałtowo, podatkiem 8,5% od przychodów ewidencjonowanych określony w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Stosowne oświadczenie złożył Pan 2 lutego 2025 r. Ewidencjonuje Pan przychody w sposób, który umożliwia Panu określenie przychodów z różnych rodzajów działalności, a tym samym zastosowania odpowiedniej stawki podatku dochodowego.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan usługi związane z Product Managementem, tj. w szczególności:
·tworzy Pan strategię produktu dotyczącą dedykowanej Panu funkcjonalności;
·doradza Pan oraz nadzoruje proces realizacji wizji oraz strategii;
·prowadzi Pan sesje dotyczące planowania i wykonywania strategii Pana klientów;
·opracowuje Pan zadania związane z wykonywaniem strategii Pana klientów;
·przeprowadza Pan analizy biznesowe, ocenia ryzyka oraz planuje kosztorysy projektów;
·wykonuje Pan analizy rynku oraz monitoruje konkurencję;
·tworzy Pan pomysły nowych funkcjonalności, opracowuje dokumentację biznesową dla tych funkcjonalności;
·opracowuje Pan procesy biznesowe dotyczące tworzenia produktów;
·analizuje Pan i planuje usprawnienia w produkcie;
·planuje Pan działania i układa harmonogramy dla zespołów wytwarzania (zespołów deweloperskich) - listy zadań, priorytety;
·przygotowuje Pan, opracowuje i przeprowadza działania projektowe z zakresu tworzenia oprogramowania;
·jest Pan wsparciem merytorycznym w kwestii biznesowej (funkcjonalniej);
·opracowuje Pan metody testowania w oparciu o kluczowe założenia biznesowe;
·opracowuje Pan metody weryfikacji i wdrażania rozwiązań na rzecz klientów końcowych (doświadczenia użytkowników) celem podnoszenia komfortu użyteczności i jakości produktów.
Pana rola, Product Managera jest rolą doradczą w zakresie oprogramowania komputerowego. Efektem Pana doradztwa i analiz są projekty, które służą użytkownikom końcowym, a które przynoszą zysk Pana klientom poprzez zwiększenie adopcji ich produktów.
Świadczone usługi, jak wykazał Pan powyżej, nie są związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego PKWiU ex 62.02.10.0, nie są również związane z oprogramowaniem PKWiU ex 62.01.1, oraz nie są objęte grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” PKWiU 62.01.2, nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania PKWiU ex 62.02, nie są związane z zarządzeniem siecią i systemami informatycznymi PKWiU 62.03.1.
Nie planuje Pan również świadczyć usług związanych ze środowiskiem opracowywania, czy wytwarzania gier komputerowych.
Działalność będzie Pan prowadził w ramach PKWiU 62.02.20.0 – „Usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego”, gdyż nie tworzy Pan oprogramowania, nie pisze kodu, ani go nie analizuje.
Pytanie (ostatecznie sformułowane w II uzupełnieniu wniosku)
Czy przychód osiągany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług:
·tworzenia strategii produktu dotyczącej dedykowanych funkcjonalności,
·doradztwa oraz nadzoru nad procesem realizacji wizji oraz strategii,
·prowadzenia sesji planowania i wykonywania strategii Pana klientów,
·opracowywania zadań związanych z wykonywaniem strategii Pana klientów,
·przeprowadzania analiz biznesowych,
·oceny ryzyk oraz planowania kosztorysów projektów,
·wykonywania analiz rynku oraz monitorowania konkurencji,
·tworzenia pomysłów nowych funkcjonalności,
·opracowywania dokumentacji biznesowej dla tych funkcjonalności,
·opracowywania procesów biznesowych dotyczących tworzenia produktów,
·analizy i planowania usprawnień w produkcie,
·planowania działań i układania harmonogramów dla zespołów wytwarzania (zespołów deweloperskich) - listy zadań, priorytety,
·przygotowywania, opracowywania i przeprowadzania działań projektowych z zakresu tworzenia oprogramowania,
·wsparcia merytorycznego w kwestiach biznesowej (funkcjonalności),
·opracowywania metod testowania w oparciu o kluczowe założenia biznesowe,
·opracowywania metod weryfikacji i wdrażania rozwiązań na rzecz klientów końcowych (doświadczenia użytkowników) celem podnoszenia komfortu użyteczności i jakości produktów (nie dotyczy to instalowania oprogramowania),
mieszczących się w PKWiU 62.02.20.0 - Usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit a) Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Pana stanowisko w sprawie
W Pana ocenie, przychód osiągany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług obejmujących:
·tworzenie strategii produktu dotyczącej dedykowanej mi funkcjonalności;
·doradztwo oraz nadzór nad procesem realizacji wizji oraz strategii;
·prowadzenie sesji dotyczących planowania i wykonywania strategii klientów;
·opracowywanie zadań związanych z wykonywaniem strategii klientów;
·przeprowadzaniem analiz biznesowych oraz ocena ryzyk, również planowaniem kosztorysów projektów;
·wykonywanie analiz rynku oraz monitorowanie konkurencji;
·tworzenie pomysłów na nowe funkcjonalności;
·opracowywanie dokumentacji biznesowej dla tych funkcjonalności;
·opracowywanie procesów biznesowych dotyczących tworzenia produktów;
·analiza i planowanie usprawnień w produkcie;
·planowanie działań i układanie harmonogramów dla zespołów wytwarzania (zespołów deweloperskich) - jak list zadań, priorytetów;
·przygotowywanie, opracowywanie i wykonywanie działań projektowych z zakresu tworzenia oprogramowania;
·wsparcie merytoryczne w kwestii biznesowej (funkcjonalniej);
·opracowywanie metod testowania w oparciu o kluczowe założenia biznesowe;
·opracowywanie metod weryfikacji i wdrażania rozwiązań na rzecz klientów końcowych (doświadczenia użytkowników) celem podnoszenia komfortu użyteczności i jakości produktów,
które obejmuje klasyfikacja PKWiU 62.02.20.0, podlega zryczałtowanemu podatkowi od przychodów ewidencjonowanych z zastosowaniem stawki 8,5%, w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit a) Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: Ustawa o ryczałcie).
Prowadzi Pan nieprzerwanie pozarolniczą działalność gospodarczą od 1 czerwca 2021 r. z przychodami poniżej 2 000 000 euro, co spełnia wymogi ustawy (odpowiednio: art. 1 pkt 1 oraz art. 2 ust. 1 pkt 1 oraz art. 6 ust. 4 ustawy), nie świadczy Pan usług dla byłego, ani obecnego pracodawcy. Sposób prowadzenia ewidencji przychodu daje Panu możliwość identyfikacji stawek podatku dochodowego. Jest Pan w stanie wykazać faktycznie wykonywane czynności, które zostały wymienione powyżej.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) Ustawy o ryczałcie, stawka ryczałtu 8,5% znajdzie zastosowanie w stosunku do przychodów z działalności usługowej, w tym z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem usług wskazanych w pkt 1-4 oraz 6-8 tego artykułu.
W myśl art 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy - 12% stawka ryczałtu od przychodów odnosi się do usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związnych z oprogramowaniem (PWKiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Stawka 15% jest przewidziana w przypadku świadczenia usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60) - art. 12 ust. 1 pkt. 2 lit. h) ustawy o ryczałcie.
Przepisy te jednak nie wskazują, ażeby stawki 12% oraz 15% obowiązywały za usługi z zakresu:
·tworzenia strategii produktu dotyczącej dedykowanej mi funkcjonalności;
·doradztwa oraz nadzoru nad procesem realizacji wizji oraz strategii;
·prowadzenia sesji dotyczących planowania i wykonywania strategii klientów;
·opracowywania zadań związanych z wykonywaniem strategii klientów;
·przeprowadzania analiz biznesowych oraz ocena ryzyk, również planowaniem kosztorysów projektów;
·wykonywania analiz rynku oraz monitorowania konkurencji;
·tworzenia pomysłów na nowe funkcjonalności;
·opracowywania dokumentacji biznesowej dla tych funkcjonalności;
·opracowywania procesów biznesowych dotyczących tworzenia produktów;
·analiz i planowania usprawnień w produkcie;
·planowania działań i układania harmonogramów dla zespołów wytwarzania (zespołów deweloperskich) - jak list zadań, priorytetów;
·przygotowywania, opracowywania i wykonywania działań projektowych z zakresu tworzenia oprogramowania;
·wsparcia merytorycznego w kwestii biznesowej (funkcjonalniej);
·opracowywania metod testowania w oparciu o kluczowe założenia biznesowe;
·opracowywania metod weryfikacji i wdrażania rozwiązań na rzecz klientów końcowych (doświadczenia użytkowników) celem podnoszenia komfortu użyteczności i jakości produktów,
objętych klasyfikacją PKWiU 62.02.10.0 - Usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
W myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, użyte w ustawie określenie:
Działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne :
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e-1g, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Stosownie do art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 tej ustawy.
Zgodnie z ww. art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
1. Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
b) uchylona
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d) – e) uchylona
f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
6) (uchylony)
2. Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
3. Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
4. – 7. (uchylony).
Jednocześnie wskazuję, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) oraz art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
- 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1);
- 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Podkreślam, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111), mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.
Z treści wniosku wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od 2021 r., i jako polski rezydent podatkowy jest Pan czynnym płatnikiem VAT, obecnie rozlicza Pan firmę na zasadach ogólnych. Od 2025 r. chciałby Pan rozliczać firmę ryczałtowo, podatkiem 8,5% od przychodów ewidencjonowanych, określony w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o ryczałcie. Stosowne oświadczenie złożył Pan 2 lutego 2025 r. Pana działalność to działalność usługowa w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Świadczy Pan usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.02.20.0 - Usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego. W Pana działalności nie mają zastosowania wykluczenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nie osiąga Pan przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej przekraczających 2 000 000 euro (nigdy nie osiągnął Pan takich przychodów wcześniej). Obecnie świadczy Pan usługi na rzecz jednego dużego klienta (różnych jego jednostek wewnętrznych) i chciałby Pan rozszerzyć działalność o inne podmioty, pozostając w tym samym zakresie usług. Klient ten nie jest Pana byłym pracodawcą, a zakres oraz charakter pracy nie odpowiada stosunkowi pracy lub spółdzielczemu stosunkowi pracy. Pomiędzy Panem, a zleceniodawcą nie ma żadnych powiązań osobistych, ani majątkowych, nie jesteście spokrewnieni i nie przewiduje Pan też takich zależności.
Ewidencjonuje Pan przychody w sposób, który umożliwia Panu określenie przychodów z różnych rodzajów działalności, a tym samym zastosowania odpowiedniej stawki podatku dochodowego.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan usługi związane z Product Managementem, tj. w szczególności:
·tworzenia strategii produktu dotyczącej dedykowanych funkcjonalności,
·doradztwa oraz nadzoru nad procesem realizacji wizji oraz strategii,
·prowadzenia sesji planowania i wykonywania strategii Pana klientów,
·opracowywania zadań związanych z wykonywaniem strategii Pana klientów,
·przeprowadzania analiz biznesowych,
·oceny ryzyk oraz planowania kosztorysów projektów,
·wykonywania analiz rynku oraz monitorowania konkurencji,
·tworzenia pomysłów nowych funkcjonalności,
·opracowywania dokumentacji biznesowej dla tych funkcjonalności,
·opracowywania procesów biznesowych dotyczących tworzenia produktów,
·analizy i planowania usprawnień w produkcie,
·planowania działań i układania harmonogramów dla zespołów wytwarzania (zespołów deweloperskich) - listy zadań, priorytety,
·przygotowywania, opracowywania i przeprowadzania działań projektowych z zakresu tworzenia oprogramowania,
·wsparcia merytorycznego w kwestiach biznesowej (funkcjonalności),
·opracowywania metod testowania w oparciu o kluczowe założenia biznesowe,
·opracowywania metod weryfikacji i wdrażania rozwiązań na rzecz klientów końcowych (doświadczenia użytkowników) celem podnoszenia komfortu użyteczności i jakości produktów (nie dotyczy to instalowania oprogramowania).
Pana rola, Product Managera jest rolą doradczą w zakresie informatyki. Efektem Pana doradztwa i analiz są projekty, które służą użytkownikom końcowym, a które przynoszą zysk Pana klientom poprzez zwiększenie adopcji ich produktów. Działalność będzie Pan prowadził w ramach PKWiU 62.02.20.0 - Usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego, gdyż nie tworzy Pan oprogramowania, nie pisze kodu, ani go nie analizuje.
W tym miejscu jednak pokreślić należy, że objaśnienia do PKWiU z 2015 r., wydane przez Główny Urząd Statystyczny, dla „usług związanych z doradztwem w zakresie informatyki” zawierają następującą charakterystykę klasy 62.02.
W klasie PKWiU 62.02 mieszczą się „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki”. Klasa ta nie obejmuje:
·usług związanych z doradztwem połączonych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych (strona internetowa, baza danych, określona aplikacja, sieć itp.), sklasyfikowanych w 62.01.1;
·usług związanych z doradztwem w zakresie strategii przedsiębiorstw, takich jak: doradztwo dotyczące rozwoju strategii handlu elektronicznego, sklasyfikowanych w 70.22.11.0.
W klasie PKWiU 62.02 znajdują się następujące pozycje:
·62.02.10.0 „Usługi związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego”,
·62.02.20.0 „Usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego”,
·62.02.30.0 „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego”.
Grupowanie PKWiU 62.02.20.0 - Usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego obejmuje:
·usługi związane z doradztwem lub opiniowaniem przez ekspertów spraw w zakresie systemów informatycznych i oprogramowania, takie jak:
-doradztwo dotyczące oprogramowania w zakresie wymagań i zaopatrzenia,
-systemy zabezpieczające.
W odniesieniu do świadczonych przez Pana usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.02.20.0 zwracam uwagę, że z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02). Przy czym przepis ten nie odwołuje się ani do bezpośredniego, ani pośredniego związku z doradztwem w zakresie oprogramowania. W tej regulacji nie ma też mowy o usługach związanych z doradztwem w zakresie programowania (doradztwem w zakresie tworzenia czy dodawania nowych kodów źródłowych programów komputerowych), a związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania.
Zgodnie bowiem z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania to usługi, które dotyczą doradztwa w zakresie oprogramowania, przy czym sformułowanie „doradztwo w zakresie oprogramowania” ma tu znaczenie szersze niż „doradztwo w zakresie programowania”.
Należy podkreślić, że oznaczenie „ex” przy grupowaniu PKWiU 62.02, o którym mowa jest w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, oznacza, że 12% stawkę ryczałtu należy stosować do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania.
Zatem, oznaczenie ex przy symbolu grupowania PKWiU 62.02 ma zastosowanie do usług objętych klasyfikacją PKWiU 62.02.20.0 „Usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego”, na co wskazuje nazwa tego grupowania.
W tym miejscu wskazać należy, że ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie zawiera definicji oprogramowania. W tym celu - mając na względzie, że ustawa dla ustalenia właściwej stawki podatku, odsyła do właściwej klasyfikacji statystycznej - należy posłużyć się definicją oprogramowania zawartą w zeszycie metodologicznym Głównego Urzędu Statystycznego „Zeszyt metodologiczny. Wskaźnik społeczeństwa informacyjnego. Badania wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych”. Zgodnie z zawartą tam definicją Oprogramowanie (Software) to - całość instrukcji i procedur (programów) oraz powiązanych z nimi danych umożliwiających komputerom i innym programowalnym urządzeniom wykonywanie określonych funkcji. Oprogramowanie jest często rozumiane jako synonim terminu program komputerowy, chociaż ma nieco szersze znaczenie - obejmuje także programy wykorzystywane przez inne urządzenia. Do oprogramowania zalicza się systemy operacyjne, programy użytkowe (aplikacje), programy do tworzenia programów, programy sterujące działaniem różnych urządzeń (od telewizorów i innego sprzętu elektronicznego, kalkulatorów, przez telefony komórkowe, do podzespołów komputerowych np. nagrywarek DVD) – tzw. firmware, a także różnego rodzaju programy wykorzystywane przez urządzenia i systemy sieciowe, telekomunikacyjne itp.
Z kolei doradzać to udzielać porady, wskazywać sposób postępowania w jakiejś sprawie.
Analiza powołanych przepisów prawa, jak również wyjaśnień Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU 2015, w kontekście przedstawionego opisu sprawy, w szczególności zakresu świadczonych usług, prowadzi do stwierdzenia, że świadczone przez Pana usługi, będące przedmiotem zapytania, sklasyfikowane pod PKWiU 62.02.20.0 mają związek z doradztwem w zakresie oprogramowania. Wykonywane przez Pana czynności w zakresie usług będących przedmiotem wniosku niewątpliwie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania. Za uznaniem tych usług za związane z doradztwem w zakresie oprogramowania wskazuje opis i zakres wykonywanych przez Pana czynności a także sama nazwa grupowania.
O tym, że świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.02.20.0 - Usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego wpisują się w doradztwo dotyczące oprogramowania przemawia zakres wykonywanych przez Pana czynności, m.in.: tworzy Pan strategię produktu dotyczącą dedykowanej Panu funkcjonalności, doradza Pan oraz nadzoruje proces realizacji wizji oraz strategii, planuje Pan działania i układa harmonogramy dla zespołów wytwarzania (zespołów deweloperskich) – listy zadań, priorytety, przygotowuje Pan, opracowuje i przeprowadza działania projektowe z zakresu tworzenia oprogramowania.
Skoro zatem charakter Pana usług jest ściśle ukierunkowany na doradztwo (co wynika z Pana opisu oraz podanej klasyfikacji), uznać należy, że stanowią one usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania.
Okoliczność, że na żadnym etapie świadczenia usług nie jest tworzone oprogramowanie, pisanie kodu lub analiza kodu oprogramowania, wobec czego nie świadczy Pan usług związanych z oprogramowaniem nie jest wystarczającą przesłanką do uznania braku związku świadczonych usług z doradztwem w zakresie oprogramowania.
Zatem przychód, osiągany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług mieszczących się w PKWiU 62.02.20.0 - Usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 12% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit b) Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy
·stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia,
·zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji
Nie jestem uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Tak więc interpretację wydałem na podstawie wskazanych przez Pana we wniosku grupowań PKWiU i kwestia ta nie podlegała ocenie.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku stan faktyczny i zdarzenie przyszłe będą zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym przedstawionych we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Interpretacja dotyczy tylko i wyłącznie sprawy będącej przedmiotem Pana zapytania (określenia stawki ryczałtu dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 62.02.20.0, gdyż tylko one były przedmiotem zapytania). Inne kwestie zawarte w opisie sprawy nie podlegały ocenie.
Interpretacja indywidualna została wydana, pomimo podania przez Pana w ostatnim zdaniu własnego stanowiska, klasyfikacji PKWiU 62.02.10.0 „Usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego” zamiast klasyfikacji 62.02.20.0. Powyższe uznaję za oczywistą omyłkę pozostającą bez wpływu na rozstrzygnięcie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.