
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 stycznia 2025 r. wpłynął Pani wniosek z 20 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełniła go Pani w odpowiedzi na wezwanie pismem z 28 lutego 2025 r. (wpływ 4 marca 2025 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną prowadzącą indywidualną działalność gospodarczą pod firmą (…). Jako polski rezydent podatkowy posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy oraz jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.
Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawczyni jest pośrednictwo w zakresie usług udzielania kredytów, które mieści się pod kodem PKD 66.19.Z - Pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych. Oprócz tego do scharakteryzowania działalności Wnioskodawczyni posługuje się następującymi kodami PKD: 64.19.Z Pozostałe pośrednictwo pieniężne, 64.91.Z Leasing finansowy, 64.92.Z Pozostałe formy udzielania kredytów, 64.99.Z Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych, 66.22.Z Działalność agentów i brokerów ubezpieczeniowych, 66.29.Z Pozostała działalność wspomagająca ubezpieczenia i fundusze emerytalne, 68.31.Z Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, 74.90.Z Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana.
Wnioskodawczyni zdecydowała się na podjęcie współpracy z profesjonalnym podmiotem działającym na rynku kredytowym jakim jest (…) (dalej: Spółka). Na podstawie umowy zawartej ze Spółką, Wnioskodawczyni zobowiązuje się do wykonywania za wynagrodzeniem czynności szeroko rozumianego pośrednictwa w zakresie dystrybucji produktów finansowych.
Czynności te zmierzają do zawarcia umowy kredytu pomiędzy klientem a partnerem biznesowym Spółki, a składają się na nie:
-aktywne poszukiwanie potencjalnych klientów oraz nawiązywanie z nimi kontaktu bezpośredniego lub za pośrednictwem środków komunikacji;
-przedstawianie klientom produktów finansowych poprzez spotkania, rozmowy;
-przestrzeganie obowiązków informacyjnych określonych przepisami prawa, w szczególności przez ustawę o kredycie konsumenckim oraz ustawę o kredycie hipotecznym;
-udzielanie klientom pomocy poprzez prace przygotowawcze lub inne działania administracyjne, w tym obsługę dokumentów związanych z umowami dotyczącymi produktów finansowych oferowanych przez Spółkę i jej partnerów;
-wprowadzanie do systemu (…) Spółki informacji dotyczących produktów, klientów i związanych z nimi oświadczeń.
Wnioskodawczyni nie jest przy tym uprawniona do składania i przyjmowania oświadczeń woli w imieniu Spółki lub jej partnerów.
Z kolei Spółka zobowiązuje się do m.in.:
-dostarczania Wnioskodawczyni aktualnych wzorów procedur, materiałów informacyjnych oraz wskazówek i instrukcji;
-organizowania szkoleń dla Wnioskodawczyni w zakresie produktów finansowych;
-udzielania Wnioskodawczyni dostępu do infrastruktury informatycznej niezbędnej do realizacji umowy.
Na podstawie wstępnej analizy sytuacji ekonomiczno-finansowej klientów Wnioskodawczyni przedstawia klientom ofertę produktów kredytowych. Ostateczna decyzja o udzieleniu kredytu zależy wyłącznie od kredytodawcy.
W ramach realizacji umowy Wnioskodawczyni nie będzie udzielać porad, opinii czy wyjaśnień charakterystycznych dla usług doradczych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że aneks do umowy współpracy dotyczący pośrednictwa sprzedaży kredytów hipotecznych zastrzega prezentowanie oferty w taki sposób, aby czynność ta nie stanowiła osobistej rekomendacji Wnioskodawczyni, a przez to nie miała znamion usługi doradczej w rozumieniu art. 25 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Również Spółka podkreśla, że nie zajmuje się czynnościami rozumianymi jako doradztwo kredytowe w powyższym tego słowa znaczeniu. Przy wykonywaniu przedmiotu umowy Wnioskodawczyni co do zasady nie podejmuje w imieniu klientów działań mających wpływ na treść zawieranych umów kredytowych. W celu realizacji umowy Wnioskodawczyni nie podejmuje również jakichkolwiek innych czynności niewskazanych w opisie stanu faktycznego, które zmierzałyby do zawarcia umowy kredytu pomiędzy klientem a Spółką i jej partnerami biznesowymi. Związane z tym przychody Wnioskodawczyni otrzymywać będzie wyłącznie od Spółki za czynności wykonywane we własnym imieniu i na własny rachunek. Będzie to wynagrodzenie prowizyjne należne w zamian za każdorazowe doprowadzenie do skutecznego zawarcia umowy kredytu pomiędzy klientami, a Spółką i jej partnerami biznesowymi. Sednem współpracy jest zatem podjęcie przez Wnioskodawczynię działań zmierzających do znalezienia potencjalnych kredytobiorców oraz przeprowadzenie ich przez proces zawarcia umowy do momentu udzielenia decyzji przez kredytodawcę. Wnioskodawczyni pragnie zaznaczyć, że świadczy również usługi w zakresie doradztwa kredytowego, jednak nie ma to związku z realizacją umowy współpracy. Jest to całkowicie odrębny i niezależny od omawianego przedmiot działalności, w ramach którego Wnioskodawczyni bezpłatnie udziela porad zainteresowanym. Wnioskodawczyni nie posiada udziałów w Spółce oraz u innych podmiotów będących partnerami biznesowymi Spółki, a także nigdy nie była z nimi związana stosunkiem pracy. Wnioskodawczyni oświadcza, że spełnia również wszystkie pozostałe kryteria uprawniające do skorzystania z formy opodatkowania, jaką jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, o których mowa w ustawie.
W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawczyni odpowiedziała na następujące pytania zawarte w wezwaniu organu do uzupełnienia wniosku:
1.Czy złożyła Pani właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a jeśli tak, to kiedy (należy wskazać datę)?
Odpowiedź: Ze względu na wątpliwości, co do zastosowania właściwej stawki opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym, Wnioskodawczyni nie zdecydowała się na wybór tej formy opodatkowania w 2025 r., dlatego wniosek, którego wezwanie dotyczy, odnosi się do zdarzenia przyszłego.
2.Czy Pani stwierdzenie „Wnioskodawczyni oświadcza, że spełnia również wszystkie pozostałe kryteria uprawniające do skorzystania z formy opodatkowania, jaką jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, o których mowa w ustawie.” oznacza, że:
a)w roku podatkowym, którego dotyczy wniosek do wykonywanej przez Panią działalności gospodarczej nie miały/nie mają zastosowanie wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.)?
Odpowiedź: Chcąc skorzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w 2026 r., wobec Wnioskodawczyni nie będą mieć zastosowania powyższe wyłączenia.
b)w roku podatkowym, którego dotyczy wniosek w odniesieniu do Pani zachowane zostały/zostają warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku?
Odpowiedź: Chcąc skorzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w 2026 r., Wnioskodawczyni zakłada, że spełnione będą powyższe warunki.
3.Czy prowadzona przez Panią działalność - polegająca na pośrednictwie w zakresie dystrybucji produktów finansowych - stanowiąca przedmiot wniosku, sklasyfikowana jest - według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676, ze zm.) - pod symbolem PKWiU 74.90.20.0, do którego odwołała się Pani we własnym stanowisku?
Odpowiedź: Chociaż Wnioskodawczyni nie posiada interpretacji kwalifikacyjnej Głównego Urzędu Statystycznego, w jej ocenie powyższy kod najtrafniej opisuje świadczoną usługę.
Warto tutaj wskazać, że w ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, kwalifikacja danej działalności do kodów PKWiU nie stanowi elementu stanu faktycznego koniecznego do ustalenia stawki podatku. Jak stwierdził NSA w wyroku z dnia 26 stycznia 2024 r. (II FSK 487/23):
„W szczególności nie można uznać, aby wymógł kwalifikacji poszczególnych usług do właściwego grupowania PKWiU był elementem stanu faktycznego, do prezentacji którego zobowiązana jest osoba ubiegającą się o wydanie interpretacji indywidualnej. W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego DKIS nadmierne znaczenie przypisuje konieczności kwalifikowania w ramach opisu stanu faktycznego poszczególnych czynności wykonywanych przez Skarżącą do określonego grupowania PKWiU. Istota sprawy nie polegała na konieczności przyporządkowania świadczonych przez podatniczkę w ramach działalności gospodarczej usług do określonego grupowania PKWiU jako okoliczności faktycznej, lecz określenia konsekwencji prawnych w postaci tego, jaka będzie dla nich właściwa stawka podatku.”
Działalność opisana we wniosku nie stanowi w ocenie Wnioskodawczyni żadnej z czynności wprost wskazanych w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.), stąd należy ją traktować jako szeroko pojętą działalność usługową, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) w.w. ustawy.
4.Czy w zakresie będącym przedmiotem wniosku (z tytułu realizacji umowy współpracy) uzyskuje Pani przychody (jeśli tak, to w ramach jakich PKWiU) ze świadczenia usług finansowych i ubezpieczeniowych (PKWiU sekcja K), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów - art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. j ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Odpowiedź: W ramach realizacji przedmiotu umowy współpracy, której wniosek dotyczy, Wnioskodawczyni wykonuje wyłącznie czynności przedstawione w stanie faktycznym, tj.:
•aktywne poszukiwanie potencjalnych klientów oraz nawiązywanie z nimi kontaktu bezpośredniego lub za pośrednictwem środków komunikacji;
•przedstawianie klientom produktów finansowych poprzez spotkania, rozmowy;
•przestrzeganie obowiązków informacyjnych określonych przepisami prawa, w szczególności przez ustawę o kredycie konsumenckim oraz ustawę o kredycie hipotecznym,
•udzielanie klientom pomocy poprzez prace przygotowawcze lub inne działania administracyjne, w tym obsługę dokumentów związanych z umowami dotyczącymi produktów finansowych oferowanych przez Spółkę i jej partnerów;
•wprowadzanie do systemu (…) Spółki informacji dotyczących produktów, klientów i związanych z nimi oświadczeń.
Nie są świadczone usługi, o których mowa w sekcji K PKWiU 2015, jak np. związane z obsługą operacyjną rynku finansowego czy przetwarzaniem transakcji finansowych.
Zakres czynności, chociaż wykonywany na rzecz Spółki będącej profesjonalnym pośrednikiem finansowym, nie jest charakterystyczny dla usług finansowych i ubezpieczeniowych, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. j) ww. ustawy. W końcu pozyskiwanie oraz obsługa klientów to usługi, które mogą być świadczone także dla podmiotów działających w zupełnie innych branżach.
5.Czy oprócz opisanej działalności gospodarczej uzyskuje Pani inne dochody podlegające opodatkowaniu? Jeśli tak, należy wskazać z jakich źródeł przychodów pochodzą i czy prowadzi Pani ewidencję, która umożliwia Pani identyfikację rodzajów przychodów opodatkowanych różnymi stawkami?
Odpowiedź: Na dzień złożenia niniejszego pisma Wnioskodawczyni nie uzyskuje innych dochodów podlegających opodatkowaniu.
W sytuacji wyboru formy opodatkowania, jaką jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i uzyskiwania także innych zysków podlegających opodatkowaniu, Wnioskodawczyni będzie prowadzić ewidencję, która umożliwi identyfikację przychodów objętych różnymi stawkami podatku.
6.Czy:
-usługi świadczone przez Panią, zgodnie z zawartą umową, są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności?
Odpowiedź: Nie.
-wykonując te usługi, ponosi Pani ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością?
Odpowiedź: Tak.
-odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat czynności podejmowanych przez Panią oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi Pani, czy zlecający wykonanie tych czynności?
Odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat podejmowanych czynności oraz ich wykonywanie ponosi Wnioskodawczyni.
Zgodnie z postanowieniami przedmiotowej umowy współpracy, Spółka zastrzega sobie prawo potrącania z wynagrodzenia Wnioskodawczyni wszelkich kosztów poniesionych przez Spółkę z przyczyn leżących po stronie Wnioskodawczyni oraz kar nałożonych przez Spółkę na Wnioskodawczynię w związku z ewentualnymi kosztami lub karami nałożonymi przez Instytucje finansowe lub podmioty współpracujące na rzecz Spółki z powodu niewłaściwej realizacji umowy przez Wnioskodawczynię.
Pytanie
Czy przychód z tytułu realizacji umowy współpracy opisanej w stanie faktycznym podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne według stawki 8,5%?
Pani stanowisko w sprawie
Przychody uzyskiwane w ramach realizacji umowy współpracy opisanej w stanie faktycznym są zdaniem Wnioskodawczyni rezultatem świadczenia usług mieszczących się pod kodem PKWiU 74.90.20.0, dlatego powinny podlegać opodatkowaniu według stawki 8,5% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o ryczałcie.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawczyni
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o ryczałcie, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8. Powołany przepis odnosi się zatem do zysków z wykonywania wszelkiej działalności usługowej, która spełnia warunki opodatkowania ryczałtem i nie została wprost wyszczególniona w innych przepisach art. 12 ust. 1 ustawy o ryczałcie.
Biorąc pod uwagę czynności, jakie Wnioskodawczyni wykonuje w ramach realizacji umowy opisanej w stanie faktycznym, nie sposób jest je przypisać do któregokolwiek z innych źródeł przychodów, które wskazał ustawodawca. W szczególności Wnioskodawczyni pragnie podkreślić, że w omawianej sprawie nie uzyskuje przychodów z tytułu usług, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. j), zgodnie z którym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% ze świadczenia usług finansowych i ubezpieczeniowych (PKWiU sekcja K), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.
W ramach zawartej umowy współpracy Wnioskodawczyni odpłatnie świadczy usługi polegające na wspieraniu Spółki w sprzedaży produktów finansowych, jakimi są kredyty konsumenckie i hipoteczne, co przejawia się w aktywnych działaniach polegających w szczególności na poszukiwaniu klientów, przeprowadzaniu z nimi spotkań i rozmów prezentujących oferty poszczególnych partnerów oraz czynnym wspomaganiu klientów w procesie zawierania umowy kredytowej. Nie dochodzi tu do świadczenia usług, które miałyby charakter doradztwa kredytowego mieszczących się w dziale 64. PKWiU w sekcji „K”.
Umowa współpracy wprost zastrzega możliwość przedstawiania ofert kredytów hipotecznych w taki sposób, aby czynność ta nie stanowiła osobistej rekomendacji Wnioskodawczyni, a przez to nie stanowiła usługi doradczej w rozumieniu art. 25 Ustawy o kredycie hipotecznym.
Sam (…) również podkreśla, że nie jest instytucją świadczącą usługi doradztwa kredytowego. Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN „doradztwo” określa się udzielanie fachowych porad. Niewątpliwie wiązać się z tym musi rekomendacja osoby doradzającej wsparta jej subiektywną opinią, co w przypadku realizacji umowy przez Wnioskodawczynię nie będzie miało miejsca, ponieważ wykonywane czynności zmierzają jedynie do informacyjno-przeglądowego przedstawienia oferty Spółki i jej partnerów biznesowych.
Wnioskodawczyni świadczy również usługi doradztwa kredytowego, jednak nie stanowią one dla niej źródła przychodów. Jest to element działalności, który Wnioskodawczyni wykonuje nieodpłatnie na rzecz interesantów w taki sposób, że nie wpływa na realizację przedmiotu umowy współpracy. Stąd nie można przyjąć, jakoby przychody uzyskiwane przez Wnioskodawczynię związane były z wykonywaniem usług mieszczących się w dziale 64. PKWiU w sekcji „K”.
Zdaniem Wnioskodawczyni, będące przedmiotem zapytania usługi zawierają się pod kodem PKWiU 74.90.20.0 jako pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane. Będzie to w szczególności aktywne poszukiwanie klientów na rzecz Spółki, obiektywne i rzeczowe przedstawienie oferty produktów finansowych w oparciu o wstępną analizę ekonomiczno-finansową, w sposób nienoszący cech doradztwa lub osobistej rekomendacji oraz pomoc w dochowaniu przez klientów formalności związanych z podpisaniem umowy kredytu, jednak bez ingerencji w treść zawieranych umów lub negocjacji warunków w imieniu klientów. Wnioskodawczyni znane jest rozstrzygnięcie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w którym Organ stwierdził, że czynności pośrednictwa w zakresie sprzedaży usług faktoringu, bliźniaczo podobne do wykonywanych przez Wnioskodawczynię w ramach zawartej umowy współpracy, powinny być objęte stawką ryczałtu 8,5%. Jak wskazano w interpretacji indywidualnej z dnia 29 listopada 2024 r. (0113- KDIPT2-1.4011.708.2024.3.RK): „Z opisu stanu faktycznego wynika, że w czerwcu 2024 r. rozpoczął Pan działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem sklasyfikowaną wg PKWiU 74.90.19.0. W ramach działalności gospodarczej podjął Pan współpracę z firmą A... S.A., która polega na pośrednictwie finansowym. Spełnia Pan warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i nie będą miały miejsca w stosunku do Pana wyłączenia z opodatkowania ryczałtem, o których mowa w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów w formie ryczałtu złożył Pan 24 kwietnia 2024 r. Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy i powołane wyżej przepisy prawne wskazać należy, że uzyskiwane przychody z tytułu usług wskazanych w stanie faktycznym, które Pan wykonuje w ramach klasyfikacji PKWiU 74.90.19.0, podlegają opodatkowaniu wg stawki ryczałtu w wysokości 8,5%.” Podsumowując, czynności świadczone przez Wnioskodawczynię w ramach umowy współpracy zawartej ze Spółką, jako mieszczące się pod kodem PKWiU 74.90.20.0, powinny być opodatkowane stawką ryczałtu 8,5% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o ryczałcie.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r., poz. 163 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ww. ustawy:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Z art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy wynika, że:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Natomiast zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ww. ustawy.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
b) (uchylona)
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d) (uchylona)
e) (uchylona)
f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Na podstawie art. 9 ust. 1 ww. ustawy:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Jak stanowi art. 9 ust. 1c ww. ustawy:
Oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1-1b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. z 2022 r. poz. 541), zwanej dalej „ustawą o CEIDG”.
Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Natomiast stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. j ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług finansowych i ubezpieczeniowych (PKWiU sekcja K), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.
Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111), mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.
W treści wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiła Pani informacje, z których wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą pod firmą (…). Jako polski rezydent podatkowy posiada Pani w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy oraz jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.
Głównym przedmiotem Pani działalności jest pośrednictwo w zakresie usług udzielania kredytów. Zdecydowała się Pani na podjęcie współpracy z profesjonalnym podmiotem działającym na rynku kredytowym jakim jest (…) . Na podstawie umowy zawartej ze Spółką zobowiązuje się Pani do wykonywania za wynagrodzeniem czynności szeroko rozumianego pośrednictwa w zakresie dystrybucji produktów finansowych.
Czynności te zmierzają do zawarcia umowy kredytu pomiędzy klientem a partnerem biznesowym Spółki, a składają się na nie:
-aktywne poszukiwanie potencjalnych klientów oraz nawiązywanie z nimi kontaktu bezpośredniego lub za pośrednictwem środków komunikacji;
-przedstawianie klientom produktów finansowych poprzez spotkania, rozmowy;
-przestrzeganie obowiązków informacyjnych określonych przepisami prawa, w szczególności przez ustawę o kredycie konsumenckim oraz ustawę o kredycie hipotecznym,
-udzielanie klientom pomocy poprzez prace przygotowawcze lub inne działania administracyjne, w tym obsługę dokumentów związanych z umowami dotyczącymi produktów finansowych oferowanych przez Spółkę i jej partnerów;
-wprowadzanie do systemu (…) Spółki informacji dotyczących produktów, klientów i związanych z nimi oświadczeń.
Nie jest Pani uprawniona do składania i przyjmowania oświadczeń woli w imieniu Spółki lub jej partnerów. Na podstawie wstępnej analizy sytuacji ekonomiczno-finansowej klientów przedstawia Pani klientom ofertę produktów kredytowych. Ostateczna decyzja o udzieleniu kredytu zależy wyłącznie od kredytodawcy.
W ramach realizacji umowy nie będzie Pani udzielać porad, opinii czy wyjaśnień charakterystycznych dla usług doradczych. Aneks do umowy współpracy dotyczący pośrednictwa sprzedaży kredytów hipotecznych zastrzega prezentowanie oferty w taki sposób, aby czynność ta nie stanowiła Pani osobistej rekomendacji, a przez to nie miała znamion usługi doradczej w rozumieniu art. 25 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Również Spółka podkreśla, że nie zajmuje się czynnościami rozumianymi jako doradztwo kredytowe w powyższym tego słowa znaczeniu.
Przy wykonywaniu przedmiotu umowy nie podejmuje Pani w imieniu klientów działań mających wpływ na treść zawieranych umów kredytowych. W celu realizacji umowy nie podejmuje Pani również jakichkolwiek innych czynności niewskazanych w opisie stanu faktycznego, które zmierzałyby do zawarcia umowy kredytu pomiędzy klientem a Spółką i jej partnerami biznesowymi. Związane z tym przychody otrzymywać Pani będzie wyłącznie od Spółki za czynności wykonywane we własnym imieniu i na własny rachunek. Będzie to wynagrodzenie prowizyjne należne w zamian za każdorazowe doprowadzenie do skutecznego zawarcia umowy kredytu pomiędzy klientami, a Spółką i jej partnerami biznesowymi. Sednem współpracy jest podjęcie przez Panią działań zmierzających do znalezienia potencjalnych kredytobiorców oraz przeprowadzenie ich przez proces zawarcia umowy do momentu udzielenia decyzji przez kredytodawcę.
W Pani ocenie kod PKWiU 74.90.20.0 najtrafniej opisuje świadczoną usługę. Nie świadczy Pani usług, o których mowa w sekcji K PKWiU 2015, jak np. związanych z obsługą operacyjną rynku finansowego czy przetwarzaniem transakcji finansowych.
Zakres czynności, chociaż wykonywany na rzecz Spółki będącej profesjonalnym pośrednikiem finansowym, nie jest charakterystyczny dla usług finansowych i ubezpieczeniowych, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. j ww. ustawy. Pozyskiwanie oraz obsługa klientów to usługi, które mogą być świadczone także dla podmiotów działających w zupełnie innych branżach.
Usługi świadczone przez Panią, zgodnie z zawartą umową, nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności. Wykonując te usługi, ponosi Pani ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością, a odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat podejmowanych czynności oraz ich wykonywanie ponosi Pani.
Wobec Pani nie będą mieć zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.) oraz spełnione będą warunki określone w art. 6 ust. 4 tej ustawy.
W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani także, że nie uzyskuje Pani innych dochodów podlegających opodatkowaniu. W sytuacji wyboru formy opodatkowania, jaką jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i uzyskiwania także innych zysków podlegających opodatkowaniu, będzie Pani prowadzić ewidencję, która umożliwi identyfikację przychodów objętych różnymi stawkami podatku.
W odniesieniu do świadczonych przez Panią usług polegających na pośrednictwie w zakresie udzielania kredytów w ramach realizacji umowy współpracy opisanej we wniosku, sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 74.90.20.0 – Pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane, należy wskazać, że nie zostały one objęte dyspozycją art. 12 ust. 1 pkt 1-4 oraz 6-8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Mając na uwadze powyższe oraz powołane przepisy, stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Panią z działalności opisanej we wniosku, polegającej na pośrednictwie w zakresie udzielania kredytów w ramach realizacji umowy współpracy, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.90.20.0 – Pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane, podlegać będą opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości klasyfikacji świadczonych usług do odpowiedniego grupowania PKWiU (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.