Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe - Interpretacja - null

Shutterstock
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest:

-nieprawidłowe – w części dotyczącej uprawnienia do złożenia korekt za poszczególne miesiące (rozliczane do tej pory) 2024 r. oraz

-prawidłowe – w pozostałej części.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 grudnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 27 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan pismami z 28 stycznia 2025 r. (wpływ 28 stycznia 2025 r.) oraz z 11 lutego 2025 r. (wpływ 11 lutego 2025 r. oraz 4 marca 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwania. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (wynikający z wniosku oraz uzupełnienia)

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca osiąga przychody z działalności gospodarczej i opodatkowuje je ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych począwszy od 2022 r.

Przed 2022 r. Wnioskodawca był opodatkowany podatkiem liniowym.

Wnioskodawca prowadzi ewidencję przychodów oraz składa rozliczenie roczne w postaci PIT-28. Wnioskodawca nie wykonuje wolnego zawodu, nie zachodzą wobec niego przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Osiągane przez Wnioskodawcę przychody nie przekraczają progu wskazanego w art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a wskazanej ustawy.

Przeważającym przedmiotem działalności Wnioskodawcy było i jest pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 70.22.Z). Wnioskodawca również świadczył oraz świadczy usługi z zakresu przygotowywania dokumentów i wspomagania prowadzenia biura (PKD 82.19.Z). Wnioskodawca współpracuje ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, na której rzecz świadczy począwszy od 2022 r.:

a)usługi zarządcze w szczególności w zakresie:

-analizowania poniesionych kosztów;

-kontroli wydatków ponoszonych w ramach realizowanych projektów;

-sporządzania budżetów niezbędnych do realizacji założonych projektów;

-szeroko rozumianej kontroli przepływów pieniężnych;

-tworzenia prognoz sprzedaży na podstawie zebranych danych historycznych oraz tendencji panujących w danym roku;

-sporządzania na zlecenie kontrahenta analiz dotyczących wartości sprzedaży, zysku a także narzutu;

b)usługi administracyjne w szczególności w zakresie:

-wystawiania faktur na zlecenie kontrahenta;

-kontroli zobowiązań i należności od kontrahentów;

-kontroli narzutu na usługi kontrahenta oraz ich korekty;

-tworzenia cenników;

-prowadzenia ewidencji czasu pracy pracowników i współpracowników kontrahenta;

-przygotowywania dokumentów do wydania do zewnętrznego biura księgowego;

-sporządzania dokumentów firmowych m.in. uchwał i regulaminów;

-sporządzania pism urzędowych;

-wypełnianiu wniosków dot. m.in. leasingu i ubezpieczeń;

-pomocy w załatwianiu spraw urzędowych.

Podstawą współpracy ze spółką jest umowa o świadczenie usług/umowa współpracy, która w swojej treści nie dotyczy zarządzania przedsiębiorstwem spółki, zaś faktyczny zakres realizowanych usług nie zawiera usług podobnych do wykonywania zarządu. Przedmiotowa umowa nie jest również kontraktem menedżerskim. Wnioskodawca nie jest w żaden sposób osobowo bądź kapitałowo powiązany ze wspomnianą spółką.

W ramach poszczególnych usług zarządczych w zakresie:

a)analizowania poniesionych kosztów – Wnioskodawca dokonywał i dokonuje cyklicznych miesięcznych analiz poniesionych przez spółkę koszów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą poprzez przygotowywanie zestawień, raportów i prezentowanie ich osobom zarządzającym spółką;

b)kontroli wydatków ponoszonych w ramach realizowanych projektów – Wnioskodawca dokonywał i dokonuje cyklicznych miesięcznych kontroli dotyczących celowości i zasadności ponoszonych przez spółkę wydatków w ramach realizowanych projektów poprzez przygotowywanie zestawień, raportów i prezentowanie ich osobom zarządzającym spółką;

c)sporządzania budżetów niezbędnych do realizacji założonych projektów – Wnioskodawca przygotowywał i przygotowuje budżety dla spółki dla realizowanych przez spółkę projektów;

d)szeroko rozumianej kontroli przepływów pieniężnych – Wnioskodawca cyklicznie co miesiąc na potrzeby spółki przygotowywał i przygotowuje zestawienia związane z zamknięciem miesiąca, dokonuje analizy m.in. dotyczących przychodów, kosztów prowadzonej działalności;

e)tworzenia prognoz sprzedaży na podstawie zebranych danych historycznych oraz tendencji panujących w danym roku – Wnioskodawca tworzył i tworzy cyklicznie co miesiąc prognozy na potrzeby osób zarządzających spółką;

f)sporządzania na zlecenie kontrahenta analiz dotyczących wartości sprzedaży, zysku a także narzutu – Wnioskodawca tworzył i tworzy cyklicznie co miesiąc kalkulacje oraz analizy dotyczące rentowności, płynności finansowej oraz zadłużenia spółki na potrzeby osób zarządzających.

Wnioskodawca w zakresie wynagrodzenia za realizację wskazanych usług zarządczych stosował stawkę ryczałtu wynoszącą 15%, omyłkowo uznając, że tego typu usługi należy kwalifikować jako usługi doradztwa związanego z zarządzaniem w ramach zaklasyfikowania tego typu usług symbolem PKWiU 70.22.12.0. W ten sposób Wnioskodawca do uzyskiwanego przychodu w roku 2022, 2023 oraz w 2024 błędnie opodatkował swoje przychody stosując błędną stawkę 15%, podczas gdy powinien stosować stawkę 8,5% wobec faktu, że wykonywana w rzeczywistości usługa zarządcza będąca przedmiotem wniosku interpretacyjnego, powinna być klasyfikowana właściwe pod symbolem PKWiU 70.22.30.0.

W piśmie z 28 stycznia 2025 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:

1.Czy prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.)?

Odp. Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność jest działalnością usługową w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

2.Jak jest sklasyfikowana – na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – faktycznie wykonywana przez Pana usługa zarządcza, której dotyczy wniosek (proszę podać podstawowy symbol grupowania, który jest siedmiocyfrowy, zapisywany w blokach po dwa znaki oddzielone kropką – dla usługi zarządczej będącej przedmiotem zapytania).

Odp. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że aktualnym również na gruncie jego sytuacji jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 stycznia 2024 r., II FSK 487/23. Zgodnie z tym rozstrzygnięciem w sprawach dotyczących interpretacji indywidualnych organ podatkowy nie może wymagać od podatników klasyfikacji statystycznej według PKWiU jako warunku koniecznego dla oceny stanu faktycznego. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął, że kody PKWiU służą jedynie do grupowania usług, a nie ich definiowania, w konsekwencji czego kody nie mogą zastępować definicji usług, które podlegają opodatkowaniu ryczałtem według określonych stawek.

Niezależnie od powyższego, Wnioskodawca wskazuje kody, które w jego ocenie mogą być brane pod uwagę w zakresie realizowanych przez niego usług: 82.19.13.0, 82.99.19.0, 70.22.30.0, 74.90.19.0.

3.Czy uzyskuje Pan przychody ze świadczenia usług firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów?

Odp. W odpowiedzi na pytanie nr 3 Wnioskodawca oświadcza, że nie uzyskuje przychodów wskazanych w tym pytaniu.

W piśmie z 11 lutego 2025 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazał Pan dla usługi zarządczej realizowanej przez Pana, która jest przedmiotem wniosku, wyłącznie symbol PKWiU 70.22.30.0.

Pytania

1.Czy uzyskiwane od 2022 r. przychody Wnioskodawcy z tytułu realizacji usług zarządczych opisane we wniosku, mogą być rozliczane w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne według stawki 8,5 %, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy?

2.Czy Wnioskodawca jest uprawniony do złożenia korekt zeznań PIT-28 w rozliczeniu za 2022 r., 2023 r. oraz ewentualnie za 2024 r. oraz złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty poprzez skorygowanie zastosowanej w pierwotnych zeznaniach stawki ryczałtu 15% na stawkę 8,5%? Czy Wnioskodawca jest uprawniony do złożenia korekt za poszczególne miesiące 2024 r.?

Pana stanowisko w sprawie (z wniosku oraz uzupełnienia)

Wnioskodawca uważa, że osiągane przez niego przychody od początku 2022 r. za realizację usług zarządczych winny być opodatkowane prawidłową stawką ryczałtu wynoszącą 8,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wnioskodawca jest zatem uprawniony do skorygowania zeznań podatkowych za 2022 r. oraz 2023 r. oraz dokonania korekt za rozliczane do tej pory miesiące 2024 r.

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej ustawa) ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przez określenie pozarolniczej działalności gospodarczej należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa PIT).

Zgodnie z treścią art. 5a pkt 6 ustawy PIT ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych, prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy PIT.

W dalszej części ustawy PIT (art. 5b ust. 1) wskazano natomiast, że za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zawarta przez Wnioskodawcę umowa nie zawiera wyłączenia odpowiedzialności Wnioskodawcy za jej realizację. Co więcej, Wnioskodawca nie wykonuje umowy pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez spółkę, ponosi za swoje usługi pełnię ryzyka gospodarczego oraz prawnego związanego z realizacją tychże usług.

Przepis art. 2 ust. 1 ustawy o ryczałcie przewiduje wprost, iż osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu uzależniona jest m.in. od spełnienia warunków wymienionych w art. 6 ww. ustawy oraz od braku istnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 tej ustawy. Warunkiem koniecznym jest również, w myśl art. 9 ust. 1 ustawy złożenie odpowiedniego pisemnego oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania.

Z kolei, zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a ww. ustawy, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro.

W stosunku do Wnioskodawcy nie zachodzi żadna z przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy, nie przekroczył on również progu przychodu wyłączającego możliwość opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

W kontekście zastosowania odpowiedniej stawki ryczałtu, wyłącznym kryterium jej doboru jest faktyczny rodzaj świadczonych usług w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Obowiązująca wcześniej oraz aktualnie ustawa przewidywała:

a)w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m stawkę ryczałtu wynoszącą 15% od przychodów firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów;

b)w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a stawkę ryczałtu wynoszącą 8,5% od przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Przepisy ustawy przewidują zatem, że dla działalności usługowej stawką bazową ryczałtu jest stawka 8,5%, chyba, że inny przepis szczególny przyporządkowuje konkretną usługę do innej stawki ryczałtu. Zdaniem Wnioskodawcy, dla usług zarządczych realizowanych przez niego na rzecz współpracującej z nim spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, których efektem jest przygotowywanie szeregu dokumentów właściwą stawką będzie właśnie stawka 8,5%.

Wnioskodawca identyfikuje, że realizowane przez niego czynności określa symbol PKWiU 70.22.30.0 – pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz w zakresie przygotowywania i tworzenia dokumentów – PKWiU 82.19.13.0 – usługi przygotowywania dokumentów i pozostałe specjalistyczne usługi wspomagające prowadzenie biura.

W zakresie przychodów osiągniętych od 2022 r. za realizowanie usług zarządczych, winny one być rozliczone w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg stawki 8,5%. Podstawą prawną dla stosowania tej stawki był i będzie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy.

Skoro do tej pory Wnioskodawca zastosował dla przychodów osiągniętych w 2022 r., 2023 r. oraz 2024 r. błędną stawkę ryczałtu w wysokości 15%, będzie on uprawniony na podstawie art. 81 § 1 ordynacji podatkowej do korekty za wskazane okresy. W związku z dokonanymi korektami po stronie Wnioskodawcy powstanie nadpłata w podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na dotychczasowe rozliczenie według stawki 15%, podczas gdy prawidłową stawką winna być stawka 8,5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Według treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej bez względu na wysokość przychodów.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Według ww. przepisu:

1.Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

-jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6)(uchylony)

2.Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

-w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

3.Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Kolejnym warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie wolny zawód oznaczająca pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, biegłych rewidentów, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, brokerów reasekuracyjnych, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych, doradców restrukturyzacyjnych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych oraz rzeczników patentowych, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

Według art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi, że:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ww. ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

W odniesieniu do wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70) wskazuję, że symbol ex oznacza, że w ramach grupowania 70 opodatkowaniu stawką 15% podlegają wyłącznie usługi wymienione w tym przepisie, tj. usługi doradztwa związane z zarządzaniem.

Natomiast pozostałe usługi (inne niż doradztwo związane z zarządzaniem), klasyfikowane według rozporządzenia Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w dziale 70, które nie zostały wymienione w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podlegają opodatkowaniu stawką ryczałtu w wysokości 8,5%.

Zatem opodatkowaniu stawką ryczałtu 15% podlegają usługi, tj.:

-klasa 70.10 – usługi firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych,

-kategoria 70.22.1 – usługi doradztwa związane z zarządzaniem wraz z zawartymi w klasyfikacji podkategoriami i pozycjami z wyłączeniem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.).

Stawką 8,5% opodatkowane będą natomiast pozostałe usługi wymienione w Dziale 70 niezwiązane z „usługami firm centralnych (head offices)”, a także „usługami doradztwa związanymi z zarządzaniem”, tj.:

-klasa 70.21 – usługi w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations) i komunikacji,

-kategoria 70.22.2 – pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych,

-kategoria 70.22.3 – pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

W myśl art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku, gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1)   ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17% ;

2)   ust. 1 pkt 2 ryczałt wynosi 15% ;

2a) ust. 1 pkt 2a ryczałt wynosi 14% ;

2b) ust. 1 pkt 2b ryczałt wynosi 12% ;

3)   ust. 1 pkt 3 ryczałt wynosi 10% ;

4)   ust. 1 pkt 4 ryczałt wynosi 12,5%.

Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Z opisu sprawy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz jego uzupełnień wynika, że jest Pan polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Osiąga Pan przychody z działalności gospodarczej i opodatkowuje je ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych począwszy od 2022 r. Przed 2022 r. był Pan opodatkowany podatkiem liniowym. Prowadzi Pan ewidencję przychodów oraz składa rozliczenie roczne w postaci PIT-28. Nie wykonuje Pan wolnego zawodu, nie zachodzą wobec Pana przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Osiągane przez Pana przychody nie przekraczają progu wskazanego w art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a wskazanej ustawy. Przeważającym przedmiotem Pana działalności było i jest pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 70.22.Z). Świadczył oraz świadczy Pan również usługi z zakresu przygotowywania dokumentów i wspomagania prowadzenia biura (PKD 82.19.Z). Współpracuje Pan ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, na której rzecz świadczy począwszy od 2022 r. usługi zarządcze. Podstawą współpracy ze spółką jest umowa o świadczenie usług/umowa współpracy, która w swojej treści nie dotyczy zarządzania przedsiębiorstwem spółki, zaś faktyczny zakres realizowanych usług nie zawiera usług podobnych do wykonywania zarządu. Przedmiotowa umowa nie jest również kontraktem menedżerskim. Nie jest Pan w żaden sposób osobowo bądź kapitałowo powiązany z tą spółką. W ramach poszczególnych usług zarządczych w zakresie:

a)analizowania poniesionych kosztów – dokonywał i dokonuje Pan cyklicznych miesięcznych analiz poniesionych przez spółkę koszów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą poprzez przygotowywanie zestawień, raportów i prezentowanie ich osobom zarządzającym spółką;

b)kontroli wydatków ponoszonych w ramach realizowanych projektów – dokonywał i dokonuje Pan cyklicznych miesięcznych kontroli dotyczących celowości i zasadności ponoszonych przez spółkę wydatków w ramach realizowanych projektów poprzez przygotowywanie zestawień, raportów i prezentowanie ich osobom zarządzającym spółką;

c)sporządzania budżetów niezbędnych do realizacji założonych projektów – przygotowywał i przygotowuje Pan budżety dla spółki dla realizowanych przez spółkę projektów;

d)szeroko rozumianej kontroli przepływów pieniężnych – cyklicznie co miesiąc na potrzeby spółki przygotowywał i przygotowuje Pan zestawienia związane z zamknięciem miesiąca, dokonuje analizy m.in. dotyczących przychodów, kosztów prowadzonej działalności;

e)tworzenia prognoz sprzedaży na podstawie zebranych danych historycznych oraz tendencji panujących w danym roku – tworzył i tworzy Pan cyklicznie co miesiąc prognozy na potrzeby osób zarządzających spółką;

f)sporządzania na zlecenie kontrahenta analiz dotyczących wartości sprzedaży, zysku a także narzutu – tworzył i tworzy Pan cyklicznie co miesiąc kalkulacje oraz analizy dotyczące rentowności, płynności finansowej oraz zadłużenia spółki na potrzeby osób zarządzających.

W zakresie wynagrodzenia za realizację wskazanych usług zarządczych stosował Pan stawkę ryczałtu wynoszącą 15%, omyłkowo uznając, że tego typu usługi należy kwalifikować jako usługi doradztwa związanego z zarządzaniem w ramach zaklasyfikowania tego typu usług symbolem PKWiU 70.22.12.0. W ten sposób do uzyskiwanego przychodu w roku 2022, 2023 oraz w 2024 błędnie opodatkował Pan swoje przychody stosując błędną stawkę 15%, podczas gdy powinien stosować stawkę 8,5% wobec faktu, że wykonywana w rzeczywistości usługa zarządcza będąca przedmiotem wniosku interpretacyjnego, powinna być klasyfikowana właściwe pod symbolem PKWiU 70.22.30.0. Wskazał Pan dla usługi zarządczej realizowanej przez Pana, która jest przedmiotem wniosku, symbol PKWiU 70.22.30.0. Prowadzona przez Pana działalność jest działalnością usługową w rozumieniu art. 4 ust.1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oświadczył Pan, że nie uzyskuje Pan przychodów ze świadczenia usług firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana od 2022 r. ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług zarządczych opisanych we wniosku, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 70.22.30.0. i – jak wynika z treści wniosku – niebędących usługami doradztwa związanymi z zarządzaniem, podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stawka ta ma zastosowanie wyłącznie, jeśli spełnione są warunki do zastosowania tej formy opodatkowania, o których mowa w cytowanych przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Przechodząc natomiast do kwestii możliwości złożenia korekty zeznania podatkowego PIT-28 za wnioskowany okres oraz otrzymania zwrotu nadpłaty podatku, stwierdzam co następuje.

Jak wynika z art. 21 ust. 2 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy są obowiązani złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym; zeznanie złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.

Z kolei, w świetle ust. 4 powołanego przepisu:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynikający z zeznania jest podatkiem należnym za dany rok podatkowy, chyba że naczelnik urzędu skarbowego wyda decyzję, w której określi inną wysokość podatku.

Zwrot nienależnie zapłaconego podatku następuje zgodnie z przepisami rozdziału 9 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111) i należy do kompetencji właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego.

Zgodnie z przepisem art. 72 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej:

Za nadpłatę uważa się kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku.

Stosownie do art. 73 § 1 Ordynacji podatkowej:

Nadpłata powstaje, z zastrzeżeniem § 2, z dniem:

1)zapłaty przez podatnika podatku nienależnego lub w wysokości większej od należnej;

2)pobrania przez płatnika podatku nienależnego lub w wysokości większej od należnej;

3)zapłaty przez płatnika lub inkasenta należności wynikającej z decyzji o jego odpowiedzialności podatkowej, jeżeli należność ta została określona nienależnie lub w wysokości większej od należnej;

4)wpłacenia przez płatnika lub inkasenta podatku w wysokości większej od wysokości pobranego podatku;

5)zapłaty przez osobę trzecią lub spadkobiercę należności wynikającej z decyzji o odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy, jeżeli należność ta została określona nienależnie lub w wysokości większej od należnej.

W świetle art. 73 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej:

Nadpłata powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego – dla podatników podatku dochodowego.

Kwestie związane z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty podatku zostały uregulowane w art. 75 Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z art. 75 § 1 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku.

Na podstawie art. 75 § 2 Ordynacji podatkowej:

Uprawnienie do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty przysługuje podatnikom, płatnikom i inkasentom oraz osobom, które były wspólnikami spółki cywilnej w momencie rozwiązania spółki w zakresie zobowiązań spółki. Płatnik lub inkasent jest uprawniony do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty, jeżeli wpłacony podatek nie został pobrany od podatnika.

W myśl natomiast art. 75 § 3 Ordynacji podatkowej:

Jeżeli z przepisów prawa podatkowego wynika obowiązek złożenia zeznania (deklaracji), to podatnik, płatnik lub inkasent równocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty jest obowiązany złożyć skorygowane zeznanie (deklarację).

Według art. 75 § 4 Ordynacji podatkowej:

Jeżeli prawidłowość skorygowanego zeznania (deklaracji) nie budzi wątpliwości, organ podatkowy zwraca nadpłatę bez wydawania decyzji stwierdzającej nadpłatę. W takim przypadku korekta wywołuje skutki prawne.

Stosownie do treści art. 75 § 4a Ordynacji podatkowej:

W decyzji stwierdzającej nadpłatę organ podatkowy określa wysokość zobowiązania podatkowego w prawidłowej wysokości w takim zakresie, w jakim powstanie nadpłaty jest związane ze zmianą wysokości zobowiązania podatkowego. W zakresie, w jakim wniosek jest niezasadny, organ odmawia stwierdzenia nadpłaty.

Zwrócić uwagę należy także na art. 75 § 6 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym:

Przepisu § 2 nie stosuje się, jeżeli ustawy podatkowe przewidują inny tryb zwrotu podatku.

W myśl art. 76c ww. ustawy:

Nadpłatę wynikającą z zaliczek na podatek zwraca się po zakończeniu okresu, za który rozlicza się podatek. Jeżeli jednak nadpłata wynika z decyzji stwierdzającej nadpłatę, wydanej w związku z art. 75 § 1, zwrot nadpłaty następuje w terminie 30 dni od dnia wydania tej decyzji.

Natomiast według art. 79 § 2 Ordynacji podatkowej:

Prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty oraz wniosku o zwrot nadpłaty wygasa po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, chyba że ustawy podatkowe przewidują inny tryb zwrotu podatku.

Ponadto z art. 80 § 1 Ordynacji podatkowej wynika, że:

Prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu.

Zgodnie z art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej:

Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację.

W myśl art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej:

Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji.

Pojęcie deklaracji zostało zdefiniowane w art. 3 pkt 5 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o deklaracjach – rozumie się przez to również zeznania, wykazy, zestawienia, sprawozdania oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci.

Na podstawie art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej:

Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Z treści cytowanego uprzednio art. 81 ustawy Ordynacja podatkowa wynika zatem, że korekta deklaracji ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim jej sporządzeniu i może dotyczyć każdej jej pozycji – o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Może więc ona dotyczyć m.in. błędów rachunkowych, oczywistych omyłek, a także gdy wypełniono ją niezgodnie z wymaganiami lub istnieją wątpliwości co do prawidłowości danych w niej zawartych, np. błędnie mogła zostać określona wysokość przychodu bądź dochodu, a także inne dane zawarte w treści deklaracji. Skorygowanie deklaracji polega na ponownym poprawnym wypełnieniu formularza z zaznaczeniem, że w tym przypadku mamy do czynienia z korektą uprzednio złożonej deklaracji z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Podatnik, który dokonuje korekty zeznania podatkowego, aby odzyskać nadpłacony lub nienależnie uiszczony podatek dochodowy albo zaniżoną lub niewykazaną nadpłatę podatku dochodowego, musi także przedłożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Obliguje do tego art. 75 § 3 Ordynacji podatkowej. We wniosku o stwierdzenie nadpłaty należy wskazać rodzaj zobowiązania podatkowego, w którym występuje nadpłata, jej wysokość oraz okoliczności powstania.

Przepisy ustawy Ordynacja podatkowa nie określają szczególnych terminów, w których przysługuje powyższe uprawnienie. Należy więc powiązać tę możliwość z zobowiązaniem podatkowym, którego deklaracja (zeznanie) dotyczy. Prawo do korekty deklaracji (zeznania) istnieje tak długo, jak długo istnieje zobowiązanie podatkowe, czyli 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 70 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa).

Jak wynika z wniosku, w odniesieniu do przychodu uzyskiwanego ze świadczenia opisanych usług stosował Pan w roku 2022, 2023 oraz 2024 stawkę ryczałtu w wysokości 15%, zamiast 8,5%.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzam, że w związku z zastosowaniem niewłaściwej stawki ryczałtu względem osiąganych przez Pana przychodów w wysokości 15% zamiast 8,5%, ma Pan możliwość dokonania korekty zeznania podatkowego za rok 2022, 2023 oraz 2024 (jeżeli złożył Pan już zeznanie podatkowe za ten rok) poprzez złożenie deklaracji korygującej za te lata wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

W tym miejscu wskazuję, że podatnicy nie są zobowiązani do składania w trakcie roku podatkowego deklaracji w podatku dochodowym. Brak obowiązku składania deklaracji nie oznacza, iż podatnik nie jest zobowiązany do prawidłowego obliczenia i odprowadzenia do urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy, tj. na gruncie niniejszej sprawy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za każdy miesiąc. W terminie wpłaty zaliczek (tu ryczałtu) w trakcie roku podatkowego nie ma obecnie obowiązku składania deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) lub pobranym podatku, istnieje natomiast obowiązek składania rocznych deklaracji i zeznań podatkowych, z których będą wynikały kwoty należnych zaliczek/ryczałtu.

W związku z powyższym Pana stanowisko w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego, w części dotyczącej, że jest Pan uprawniony do dokonania korekt za rozliczane do tej pory miesiące 2024 r., oceniono jako nieprawidłowe.

Podkreślić jednak należy, że ostateczna ocena zasadności złożonego wniosku o stwierdzenie nadpłaty w podatku leży w kompetencji właściwego organu pierwszej instancji.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Organ nie jest uprawniony do przyporządkowania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usług do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanego przez Pana we wniosku grupowania PKWiU.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.