Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

fot.Shutterstock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.43.2025.2.AP

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 stycznia 2025 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełniła go Pani pismem z 21 lutego 2025 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

W okresie od 1 lutego 2019 r. do 2 lutego 2025 r. jest Pani zatrudniona w ramach stosunku pracy w rozumieniu ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, jako lekarz rezydent w jednostce akredytowanej do prowadzenia specjalizacji z neurochirurgii - X Szpital. Umowa o pracę (rezydentura) została zawarta na czas określony, wyłącznie w ramach umowy o odbywanie specjalizacji, co jest regulowane przez ustawę z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Równolegle prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi medyczne na rzecz innych podmiotów. Od lutego 2021 r. dochody z działalności są opodatkowane podatkiem liniowym.

W 2025 r. zamierza Pani zmienić formę opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Po zakończeniu umowy o pracę (rezydentury) zamierza Pani świadczyć usługi medyczne jako specjalista neurochirurg także na rzecz byłego pracodawcy (X Szpital).

W piśmie z 21 lutego 2025 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazała Pani, że świadczone przez Panią usługi według PKWiU wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.), sklasyfikowane są pod symbolami:

  • dla kodu PKD 86.22.Z - 86.22.19.0,
  • dla kodu PKD 86.21.Z - 86.21.10.0,
  • dla kodu PKD 86.69.Z - 85.59.19.0.

Prowadzona przez Panią działalność (Indywidualna Praktyka Lekarska), jest uznawana za działalność usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z tym przepisem, działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem jest świadczenie usług, z wyłączeniem działalności handlowej, budowlanej i wytwórczej.

Świadczenie usług medycznych w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej mieści się w tej definicji, ponieważ polega na wykonywaniu usług zdrowotnych na rzecz pacjentów.

Pani przychód z prowadzonej działalności za 2024 r. nie przekroczył limitu 2 000 000 euro, określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Do wykonywanej przez Panią działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ww. ustawy.

W 2025 r. zamierza Pani zmienić formę opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Po zakończeniu umowy o pracę (rezydentury) zamierza Pani świadczyć usługi medyczne jako specjalista neurochirurg także na rzecz byłego pracodawcy (X Szpital Kliniczny).

W trakcie trwania umowy o pracę (rezydentury) w skład usług świadczonych przez Panią w X Szpitalu wchodziło, zgodnie z art. 16oa ust. 1 pkt 3 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty - pod nadzorem kierownika specjalizacji lub innego lekarza specjalisty właściwego ze względu na zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych(...):

  • badanie lekarskie chorych, wykonywanie zabiegów terapeutyczno-diagnostycznych, interpretacja i ocena wyników badań, stawianie rozpoznań, leczenie zaburzeń czynności ustrojowych i chorób pacjentów,
  • kierowanie pacjentów na odpowiednie badania dodatkowe, konsultacje i leczenie specjalistyczne w przypadkach określonych zaburzeń, chorób lub urazów,
  • bezzwłoczne udzielanie pacjentowi pierwszej pomocy w stanach bezpośrednio zagrażających jego życiu,
  • chronienie pacjentów przed niekompetentnym, nieetycznym i bezprawnym działaniem innych osób,
  • udzielanie zwolnień lekarskich,
  • wypisywanie recept, niezbędnych zaświadczeń i orzeczeń lekarskich,
  • prowadzenie dokumentacji pacjentów z obowiązującymi procedurami;
  • identyfikacja potencjalnych, zmarłych dawców narządów i tkanek, w tym stwierdzenie podstawowej arefleksji pniowej,
  • kwalifikacja medyczna potencjalnego, zmarłego dawcy do pobrania narządów i tkanek;
  • opieka nad zmarłym potencjalnym dawcą narządów i tkanek,
  • pełnienie dyżurów lekarskich w Szpitalu w porozumieniu z lekarzem specjalistą lub kierownikiem specjalizacji,
  • współpraca z pozostałymi członkami zespołu lekarskiego szpitala, w celu zapewnienia pacjentowi skutecznej opieki na najwyższym poziomie.

Zakres usług, które zamierza Pani świadczyć w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz X Szpitala:

  • badanie lekarskie chorych, samodzielne wykonywanie specjalistycznych zabiegów terapeutyczno-diagnostycznych, interpretacja i ocena wyników badań, stawianie rozpoznań, leczenie zaburzeń czynności ustrojowych i chorób pacjentów,
  • prowadzenie zajęć praktycznych i szkolenie lekarzy stażystów i lekarzy w trakcie specjalizacji,
  • prowadzenie szkoleń doskonalących dla zespołu pielęgniarskiego Kliniki,
  • kierowanie pacjentów na odpowiednie badania dodatkowe, konsultacje i leczenie specjalistyczne w przypadkach określonych zaburzeń, chorób lub urazów,
  • bezzwłoczne udzielanie pacjentowi pierwszej pomocy w stanach bezpośrednio zagrażających jego życiu,
  • chronienie pacjentów przed niekompetentnym, nieetycznym i bezprawnym działaniem innych osób,
  • udzielanie zwolnień lekarskich,
  • wypisywanie recept, niezbędnych zaświadczeń i orzeczeń lekarskich,
  • prowadzenie dokumentacji pacjentów z obowiązującymi procedurami,
  • identyfikacja potencjalnych, zmarłych dawców narządów i tkanek, w tym stwierdzenie podstawowej arefleksji pniowej,
  • kwalifikacja medyczna potencjalnego, zmarłego dawcy do pobrania narządów i tkanek,
  • opieka nad zmarłym potencjalnym dawcą narządów i tkanek,
  • pełnienie samodzielnych dyżurów lekarskich w Szpitalu,
  • współpraca z pozostałymi członkami zespołu lekarskiego szpitala, udzielanie konsultacji specjalistycznych pacjentom innych oddziałów ….,
  • praca w poradni przyszpitalnej i udzielanie konsultacji specjalistycznych.

Usługi, które planuje Pani świadczyć w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz X Szpitala, będą częściowo zbieżne z czynnościami, które wykonywała Pani na podstawie umowy o pracę, jednakże w znaczącym zakresie istotnie będą się różniły.

Istotą różnicy pomiędzy dotychczas wykonywaną pracą jako lekarz rezydent, a nową jako lekarz specjalista, jest:

  • brak nadzoru kierownika specjalizacji lub innych specjalistów,
  • pełna ponoszona odpowiedzialność za proces diagnostyczny i leczniczy,
  • świadczenie usług wyłącznie na rzecz kontrahenta, brak realizacji stażów zgodnie z programem specjalizacji (w innych placówkach),
  • nowe obowiązki w postaci szkolenia i nadzorowania pracy młodszych lekarzy rezydentów,
  • pełnienie całodobowych, samodzielnych dyżurów lekarskich; pełnienie funkcji kierownika dyżuru.

W związku z prowadzoną działalnością ponosi Pani odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat i wykonanie czynności realizowanych w ramach prowadzonej działalności. Wykonując ww. czynności ponosi Pani ryzyko gospodarcze w związku z prowadzoną działalnością.

Pytanie

Czy przychody uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w 2025 r. z tytułu usług medycznych świadczonych na rzecz byłego pracodawcy mogą zostać opodatkowane podatkiem zryczałtowanym, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pani stanowisko w sprawie (przedstawione ostatecznie w uzupełnieniu wniosku)

Przychody uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w 2025 r. z tytułu usług medycznych świadczonych na rzecz byłego pracodawcy mogą zostać opodatkowane podatkiem zryczałtowanym, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zakres czynności wykonywanych jako lekarz specjalista w ramach działalności gospodarczej będzie częściowo zbieżny z czynnościami które Pani wykonuje jako rezydent, natomiast w znaczącej części będzie odmienny w rozumieniu art. 8 ust. 2 ww. ustawy.

Istotą różnicy pomiędzy dotychczas wykonywaną pracą jako lekarz rezydent, a nową jako lekarz specjalista, jest:

  • szerszy zakres obowiązków i odpowiedzialności,
  • w pełni samodzielne udzielanie świadczeń zdrowotnych (bez nadzoru),
  • ponoszenie pełnej odpowiedzialności za proces diagnostyczno-terapeutyczny,
  • pełnienie funkcji kierownika dyżuru,
  • nadzorowanie pracy lekarzy rezydentów.

Dodatkowo mając na uwadze wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacje indywidualne, np. Nr 0115-KDIT3.4011.9.2017.1.AW z 19 kwietnia 2017 r., Nr 0112-KDIL2-2.4011.805.2022.2.MM z 12 grudnia 2022 r., Nr 0112-KDIL2-2.4011.329.2024.2.MC z 12 czerwca 2024 r., w których wskazano, że praca lekarza specjalisty i lekarza rezydenta nie są tożsame, uważa Pani, że mimo nawiązania umowy cywilnoprawnej z podmiotem, gdzie była Pani zatrudniona na umowę o pracę w ramach rezydentury, może Pani wybrać formę opodatkowania działalności gospodarczej na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e - 1g, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza - pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)  opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)  korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)  osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)  wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)  podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)  wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)  wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jak wynika z powyższego możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te odpowiadają czynnościom, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy albo wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z opisu sprawy wynika, że w okresie od 1 lutego 2019 r. do 2 lutego 2025 r. była Pani zatrudniona w ramach stosunku pracy jako lekarz rezydent w jednostce akredytowanej do prowadzenia specjalizacji z neurochirurgii (Szpital). Równolegle prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą, w której świadczy usługi medyczne na rzecz innych podmiotów. Od lutego 2021 r. dochody z działalności są opodatkowane podatkiem liniowym. W 2025 r. zamierza Pani zmienić formę opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Po zakończeniu umowy o pracę (rezydentury) zamierza Pani świadczyć usługi medyczne jako specjalista neurochirurg także na rzecz byłego pracodawcy.

Świadczone przez Panią usługi według PKWiU są sklasyfikowane pod symbolami:

  • dla kodu PKD 86.22.Z - 86.22.19.0,
  • dla kodu PKD 86.21.Z - 86.21.10.0,
  • dla kodu PKD 86.69.Z - 85.59.19.0.

Prowadzona przez Panią działalność (indywidualna praktyka lekarska), jest uznawana za działalność usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Pani przychód z prowadzonej działalności za 2024 r. nie przekroczył limitu 2 000 000 euro, określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy. Do wykonywanej przez Panią działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 tej ustawy.

W trakcie trwania umowy o pracę (rezydentury) w skład usług świadczonych przez Panią w Szpitalu wchodziło:

  • badanie lekarskie chorych, wykonywanie zabiegów terapeutyczno-diagnostycznych, interpretacja i ocena wyników badań, stawianie rozpoznań, leczenie zaburzeń czynności ustrojowych i chorób pacjentów,
  • kierowanie pacjentów na odpowiednie badania dodatkowe, konsultacje i leczenie specjalistyczne w przypadkach określonych zaburzeń, chorób lub urazów,
  • bezzwłoczne udzielanie pacjentowi pierwszej pomocy w stanach bezpośrednio zagrażających jego życiu,
  • chronienie pacjentów przed niekompetentnym, nieetycznym i bezprawnym działaniem innych osób,
  • udzielanie zwolnień lekarskich,
  • wypisywanie recept, niezbędnych zaświadczeń i orzeczeń lekarskich,
  • prowadzenie dokumentacji pacjentów z obowiązującymi procedurami,
  • identyfikacja potencjalnych, zmarłych dawców narządów i tkanek, w tym stwierdzenie podstawowej arefleksji pniowej,
  • kwalifikacja medyczna potencjalnego, zmarłego dawcy do pobrania narządów i tkanek,
  • opieka nad zmarłym potencjalnym dawcą narządów i tkanek,
  • pełnienie dyżurów lekarskich w Szpitalu w porozumieniu z lekarzem specjalistą lub kierownikiem specjalizacji,
  • współpraca z pozostałymi członkami zespołu lekarskiego szpitala, w celu zapewnienia pacjentowi skutecznej opieki na najwyższym poziomie.

Zakres usług, które zamierza Pani świadczyć w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz Szpitala:

  • badanie lekarskie chorych, samodzielne wykonywanie specjalistycznych zabiegów terapeutyczno-diagnostycznych, interpretacja i ocena wyników badań, stawianie rozpoznań, leczenie zaburzeń czynności ustrojowych i chorób pacjentów,
  • prowadzenie zajęć praktycznych i szkolenie lekarzy stażystów i lekarzy w trakcie specjalizacji,
  • prowadzenie szkoleń doskonalących dla zespołu pielęgniarskiego Kliniki,
  • kierowanie pacjentów na odpowiednie badania dodatkowe, konsultacje i leczenie specjalistyczne w przypadkach określonych zaburzeń, chorób lub urazów,
  • bezzwłoczne udzielanie pacjentowi pierwszej pomocy w stanach bezpośrednio zagrażających jego życiu,
  • chronienie pacjentów przed niekompetentnym, nieetycznym i bezprawnym działaniem innych osób,
  • udzielanie zwolnień lekarskich,
  • wypisywanie recept, niezbędnych zaświadczeń i orzeczeń lekarskich,
  • prowadzenie dokumentacji pacjentów z obowiązującymi procedurami,
  • identyfikacja potencjalnych, zmarłych dawców narządów i tkanek, w tym stwierdzenie podstawowej arefleksji pniowej,
  • kwalifikacja medyczna potencjalnego, zmarłego dawcy do pobrania narządów i tkanek,
  • opieka nad zmarłym potencjalnym dawcą narządów i tkanek,
  • pełnienie samodzielnych dyżurów lekarskich w Szpitalu,
  • współpraca z pozostałymi członkami zespołu lekarskiego szpitala, udzielanie konsultacji specjalistycznych pacjentom innych oddziałów …,
  • praca w poradni przyszpitalnej i udzielanie konsultacji specjalistycznych.

Usługi, które planuje Pani świadczyć w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz Szpitala, będą częściowo zbieżne z czynnościami, które wykonywała Pani na podstawie umowy o pracę, jednakże w znaczącym zakresie istotnie będą się różniły.

Istotą różnicy pomiędzy dotychczas wykonywaną pracą jako lekarz rezydent, a nową jako lekarz specjalista, jest:

  • brak nadzoru kierownika specjalizacji lub innych specjalistów,
  • pełna ponoszona odpowiedzialność za proces diagnostyczny i leczniczy,
  • świadczenie usług wyłącznie na rzecz kontrahenta, brak realizacji stażów zgodnie z programem specjalizacji (w innych placówkach),
  • nowe obowiązki w postaci szkolenia i nadzorowania pracy młodszych lekarzy rezydentów,
  • pełnienie całodobowych, samodzielnych dyżurów lekarskich; pełnienie funkcji kierownika dyżuru.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy prawa na tle przedstawionych okoliczności sprawy stwierdzić należy, że skoro zakres czynności, które świadczy Pani w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz wskazanego podmiotu leczniczego, różni się od czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy z tym samym podmiotem, tj. świadczone usługi na rzecz podmiotu leczniczego, nie są/nie będą tożsame z czynnościami, które wykonywała Pani w ramach umowy o pracę, to nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wyłączające możliwość opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Tym samym, w opisanym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym może Pani korzystać z opodatkowania przychodów uzyskanych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zatem Pani stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy

  • stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia,
  • zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe będą zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

W odniesieniu do powołanych przez Panią interpretacji indywidualnych stwierdzam, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania w sprawie będącej przedmiotem Pani wniosku.

Ocena „tożsamości” wykonywanych czynności w ramach stosunku pracy oraz prowadzonej działalności gospodarczej może nastąpić w toku ewentualnego postępowania podatkowego lub kontrolnego. Mając na uwadze treść art. 14b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111), w przedmiotowej sprawie wydając interpretację prawa podatkowego nie jestem uprawniony do przeprowadzania postępowania dowodowego, które wskazałoby, czy czynności wykonywane przez Panią w ramach umowy o pracę, odpowiadają czynnościom, które wykonuje Pani w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Do postępowania w sprawie wydania interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego nie mają bowiem zastosowania przepisy o postępowaniu podatkowym, a postępowanie dowodowe jest częścią postępowania podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.