Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.149.2025.2.WS

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.149.2025.2.WS

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 lutego 2025 r. wpłynął Pani wniosek z 15 lutego 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 marca 2025 r. (wpływ 13 marca 2025 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Pozarolnicza działalność gospodarcza zgodnie z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (dalej: CEIDG) jest przez Wnioskodawcę prowadzona nieprzerwalnie od 2 lipca 2021 r.

Podczas składania wniosku o rejestrację działalności do CEIDG dnia 10 czerwca roku 2021 jako formę opodatkowania Wnioskodawca wybrał podatek liniowy.

Obecnie, na podstawie zgłoszenia do Naczelnika Urzędu Skarbowego (właściwego naczelnika urzędu skarbowego) z dnia 8 stycznia 2025 roku (i zmiany formy opodatkowania z opodatkowania działalności w formie podatku liniowego na opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) przychody Wnioskodawcy uzyskiwane z tytułu prowadzonej działalności podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W 2025 r. Wnioskodawca nie uzyska przychodów z działalności w wysokości przekraczającej 2 000 000 euro.

Wnioskodawca nie uzyskał przychodów z działalności w wysokości przekraczającej 2 000 000 euro również w roku 2024 (próg 2 000 000 euro nie został też przez Wnioskodawcę przekroczony w żadnym z lat ubiegłych).

Wnioskodawca nie przewiduje przekroczenia tego progu kwotowego w latach kolejnych.

Wnioskodawca podlega na terytorium Polski nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.).

Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (dalej: PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 z późn. zm.) – usługi, które Wnioskodawca świadczy w ramach działalności gospodarczej, sklasyfikowane są pod symbolem 86.21.Z – Praktyka lekarska ogólna.

Wnioskodawca w ostatnim i bieżącym roku usługi medyczne świadczył dla następujących podmiotów:.

(…)

Usługi wykonywane dla wyżej wskazanych podmiotów obejmują świadczenia lekarskie ogólne, niewymagające wiedzy specjalistycznej, tj. ogólne badania pacjenta, ogólne porady lekarskie oraz zlecanie badań medycznej diagnostyki laboratoryjnej lub diagnostyki obrazowej i nieobrazowej.

Jednocześnie Wnioskodawca jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w X Sp. z o.o. (dalej: „Szpital”), na podstawie której realizuje szkolenie specjalizacyjne w zakresie ginekologii i położnictwa w trybie rezydenckim na stanowisku młodszy asystent – rezydent. Umowa o pracę została zawarta w pełnym wymiarze czasu pracy na czas określony od 1 lutego 2020 r. do 10 marca 2025 r., tj. wyłącznie na czas odbywania szkolenia specjalizacyjnego (stosunek pracy ustanie w wyniku rozwiązania z upływem czasu, na który umowa była zawarta – art. 30 § 1 pkt 4 ustawy – Kodeks pracy).

Zgodnie z art. 16h ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty z 5 grudnia 1996 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 1287 z późn. zm.) lekarz odbywa szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydenckim, w tym dyżury medyczne objęte programem specjalizacji, na podstawie umowy o pracę zawartej z podmiotem prowadzącym szkolenie specjalizacyjne na czas wymagany do zrealizowania wszystkich elementów programu specjalizacji, nie dłuższy niż określony w programie specjalizacji. Zgodnie zatem z powyższą ustawą oraz z programem rezydentury lekarz rezydent wykonuje obowiązki pod kierownictwem, opieką i nadzorem kierownika specjalizacji, a zakres realizowanych przez niego zadań ma na celu przede wszystkim zdobywanie oraz doskonalenie kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu lekarza specjalisty.

Umowa o pracę została zawarta wyłącznie na czas szkolenia specjalizacyjnego, a jej celem jest zdobycie wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych pozwalających na samodzielne udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie położnictwa i ginekologii. Nad przebiegiem rezydentury oraz czynnościami wykonywanymi w jej trakcie czuwa obecnie kierownik specjalizacji lub inny lekarz specjalista. W ramach pracy etatowej Wnioskodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej pod nadzorem kierownika specjalizacji lub innego lekarza specjalisty właściwego ze względu na zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych.

W toku szkolenia rezydenckiego Wnioskodawca uczestniczy również w licznych stażach i kursach szkoleniowych przewidzianych w ramach programu specjalizacji (zakres czynności i obowiązków wykonywanych przez Wnioskodawcę w ramach stosunku pracy określony jest wyłącznie w programie specjalizacji z położnictwa i ginekologii).

Wnioskodawca zakończy szkolenie specjalizacyjne w zakresie położnictwa i ginekologii oraz umowę o pracę ze Szpitalem dnia 10 marca 2025 r. Po zakończeniu szkolenia specjalizacyjnego oraz po zdaniu egzaminu uzyska tytuł lekarza specjalisty w zakresie położnictwa i ginekologii.

Po zakończeniu umowy o pracę jako lekarz rezydent i uzyskaniu tytułu lekarza specjalisty Wnioskodawca planuje świadczyć usługi dla byłego pracodawcy już jako samodzielny lekarz specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii i świadczyć wspomniane usługi w ramach wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej (przewidywany termin to drugi kwartał roku 2025).

W tym celu zamierza dokonać aktualizacji wpisu w CEIDG i dodać do niego działalność usługową polegającą na świadczeniu usług medycznych, które zakwalifikowane są według kodu PKWiU nr 86.22 – Usługi w zakresie specjalistycznej praktyki lekarskiej.

Wnioskodawca nie przekroczy limitu kwotowego z tytułu świadczonych usług, o którym mowa w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, oraz do wykonywanej przez Niego działalności nie mają oraz nie będą miały zastosowania wyłączenia, o których mowa w art. 8 ust. 1 i 3 ww. ustawy.

Zakres czynności, które Wnioskodawca wykonuje na rzecz Szpitala w ramach umowy o pracę jako lekarz rezydent, nie będzie w pełni tożsamy z zakresem czynności, które będzie wykonywał w przyszłości (po zdanym egzaminie) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jako lekarz specjalista.

Umowa o pracę zawarta w ramach odbywanej specjalizacji ma charakter szczególny, została bowiem zawarta w ściśle określonym celu, jakim jest wykształcenie lekarza rezydenta w danej specjalizacji, zgodnie z programem specjalizacyjnym. Lekarz rezydent, pomimo tego że posiada pełne prawo do wykonywania zawodu lekarza, to w ramach zawartej umowy o pracę świadczy usługi w zakresie danej specjalizacji medycznej pod nadzorem i kierownictwem kierownika specjalizacji i innych lekarzy specjalistów. Dodatkowo, w toku rezydentury Wnioskodawca, realizując program specjalizacji, uczestniczy również w licznych kursach szkoleniowych oraz stażach podstawowych i kierunkowych. Zgodnie z programem specjalizacji głównym celem szkolenia specjalizacyjnego realizowanego w ramach zawartej ze Szpitalem umowy o pracę jest nabycie pełnego zakresu wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych pozwalających na samodzielne diagnozowanie i leczenie chorób według najwyższych standardów oraz doskonalenie osobowości lekarza, kształtowanie postawy etycznej, wypracowanie nawyku ciągłego samokształcenia, poszerzanie i pogłębianie umiejętności teoretycznych i praktycznych, wprowadzanie nowych osiągnięć do praktyki lekarskiej oraz dzielenie się swoim doświadczeniem zawodowym poprzez publikacje i aktywny udział w konferencjach medycznych. Wszystkie wymagane programem specjalizacyjnym umiejętności Wnioskodawca nabywa w ramach wykonywanej pracy na stanowisku lekarza rezydenta pod nadzorem kierownika specjalizacji, innego lekarza specjalisty lub opiekuna stażu (również będącego lekarzem specjalistą).

Po odbyciu specjalizacji i uzyskaniu tytułu lekarza specjalisty w zakresie ginekologii i położnictwa zakres obowiązków i kompetencji wykonywanych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej ulegnie znacznemu poszerzeniu, a usługi świadczone na rzecz byłego pracodawcy będą w pełni samodzielne, bez jakiegokolwiek nadzoru. Jako lekarz specjalista Wnioskodawca będzie posiadał pełną swobodę w zakresie stosowanych metod diagnostycznych i terapeutycznych oraz będzie ponosił za swoje decyzje pełną odpowiedzialność. Wnioskodawca będzie również samodzielnie wykonywać różnego rodzaju operacje i zabiegi.

Odpowiedzialność jako lekarza specjalisty w Szpitalu jest znacznie większa, niż w ramach zatrudnienia podczas szkolenia specjalizacyjnego, tj. według przyszłego wzorca umowy Wnioskodawca będzie zobowiązany m.in. do:

·„Świadczenia usług medycznych (zabiegi/operacje) w Y (lekarz specjalista);

·Współuczestnictwa w opracowywaniu standardów i procedur postępowania w procesach medycznych, współpracy przy uzyskiwaniu Certyfikatów, akredytacji oraz przestrzegania tych procedur;

·Konsultowania bez zbędnej zwłoki pacjentów w oddziałach X;

·Prowadzenia dokumentacji statystycznej na zasadach obowiązujących w podmiotach leczniczych;

·Używania własnej, indywidualnej pieczątki do stemplowania dokumentacji medycznej dotyczącej wykonywanych świadczeń zdrowotnych;

·Dbania w zakresie powierzonych obowiązków o realizację umów zawartych przez X na udzielanie świadczeń zdrowotnych, zgodnie z informacjami przekazanymi przez X dotyczącymi tych umów;

·Udział w komisjach i zespołach powoływanych przez X;

·Na wniosek X ustosunkowywanie się do skarg na wykonywanie lub niewykonywanie przez Przyjmującego zamówienie świadczeń zdrowotnych, oraz odnoszenie się, pisemnie, do zarzutów zgłaszanych w postępowaniach sądowych czy przedsądowych. Przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do pisemnego udzielania wyjaśnień dotyczących wykonanych świadczeń także po zakończeniu trwania umowy w terminie wskazanym przez X”.

Co więcej, Wnioskodawca ponosić będzie ryzyko finansowe prowadzonej działalności oraz może zostać obciążony kosztami usług, które zostały poniesione wbrew obowiązującym zasadom i podpisanym umowom oraz nieprzestrzegania przez Wnioskodawcę zasad czy procedur, np. niezgodne z przepisami prowadzenie dokumentacji medycznej.

Przedmiotem wniosku jest zdarzenie przyszłe. Zawarcie umowy z byłym pracodawcą Wnioskodawcy może nastąpić w drugim kwartale roku 2025. Umowa ma być zawarta na czas określony, trwający 12 miesięcy i obejmować rok 2025 oraz część roku 2026.

Pytanie

Czy przychody Wnioskodawcy podlegać będą opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, pomimo świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, w trakcie roku, w którym ustał stosunek pracy oraz roku po nim następującym?

Pani stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy – w opisanym wyżej zdarzeniu przyszłym przychody Wnioskodawcy z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy w trakcie roku, w którym ustał stosunek pracy podlegać będą opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

W ocenie Wnioskodawcy – przychody z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy w roku następującym, po którym ustał stosunek pracy (tj. w odniesieniu do przychodów uzyskanych w roku 2026), podlegać będą opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne podatnik traci prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli uzyskuje przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku podatkowym w ramach stosunku pracy.

W sytuacji Wnioskodawcy zakres świadczonych usług/wykonywanych czynności na rzecz byłego pracodawcy będzie w przyszłości odmienny, z uwagi na zmianę tytułu zawodowego, stanowiska pracy i zakresu zatrudnienia. Zmiana formy zatrudnienia nie dotyczy w tym przypadku zwykłej zmiany umowy ze stosunku pracy na kontrakt w obrębie tej samej działalności, tylko jest konsekwencją zakończenia szkolenia specjalizacyjnego i wygaśnięcia okresu trwania umowy rezydenckiej. W ramach umowy o pracę dla lekarza w trakcie specjalizacji wszystkie wykonywane przez Wnioskodawcę czynności (określone w programie specjalizacji z położnictwa i ginekologii) są częścią szkolenia specjalizacyjnego oraz podlegają nadzorowi lekarzy specjalistów. Obecna umowa kontraktowa obejmuje stanowisko młodszego asystenta.

Zakres zadań wykonywanych przez Wnioskodawcę w ramach działalności na rzecz obecnego pracodawcy tylko częściowo odpowiadać będzie czynnościom, które wykonuje obecnie Wnioskodawca w ramach stosunku pracy. Zakres tych zadań na pewnych polach znacznie przekracza czynności wykonywane przez lekarza rezydenta, na innych jednak jest bardziej ograniczony – np. nie obejmuje wykonywania zabiegów operacyjnych i diagnostycznych zawartych w programie specjalizacji (załącznik nr 5 pkt 1 „Wykaz specjalizacji lekarskich” do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2 stycznia 2013 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów).

Zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał lub wykonuje w ramach stosunku pracy, a zatem wyłącznie częściowa zbieżność wykonywanych czynności nie stanowi przesłanki wyłączającej możliwość opodatkowania w formie ryczałtu (częściowa zbieżność nie jest równoznaczna z tożsamością).

Oprócz wymienionych już we wniosku argumentów przemawiających za niestosowaniem wobec Wnioskodawcy wykluczenia zawartego w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, należy dodać, że choć umowa o pracę na okres rezydentury zawarta jest z ośrodkiem szkolącym (Szpitalem), to właściwym organem powołującym na to stanowisko i będącym płatnikiem wynagrodzenia jest Ministerstwo Zdrowia, a nie Szpital.

W związku z powyższym Wnioskodawca uważa, że usługi świadczone na rzecz Szpitala w ramach działalności gospodarczej nie są tożsame z czynnościami wykonywanymi w ramach umowy o pracę, co pozwala na zastosowanie opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Powyższe stanowisko podzielają również organy podatkowe w wydawanych przez nie indywidualnych interpretacjach podatkowych, np. w interpretacji indywidualnej z dnia 31 sierpnia 2021 r. (nr 0115- KDIT3.4011.545.2021.2.AD), interpretacji indywidualnej z dnia 19 kwietnia 2017 r. (nr 0115- KDIT3.4011.9.2017.1.AW), interpretacji indywidualnej z dnia 26 stycznia 2022 r. (nr 0113-KDIPT2-1.4011.1099.2021.2.MGR), interpretacji indywidualnej z dnia 29 kwietnia 2022 r. (nr 0115- KDWT.4011.24.2022.2.KM), interpretacji indywidualnej z dnia 17 stycznia 2024 r. (nr 0114-KDIP3-2.4011.1049.2023.2.MT), interpretacji indywidualnej z dnia 5 czerwca 2024 r. (nr 0112-KDIL2-2.4011.243.2024.2.WS).

Ponadto, w wyroku z 5 maja 2011 r. sygn. akt. II FSK 2163/09, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że: „ nie będą tożsame czynności, które pokrywają się tylko w części. Zauważyć trzeba, że specyfika wykonywania zawodu lekarza zawsze będzie się wiązała z powieleniem pewnych czynności (np. prowadzenie dokumentacji medycznej), co nie oznacza, że w pozostałym zakresie będą one identyczne (tożsame)”.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza – pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie działalność usługowa oznacza – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1g, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) (uchylona)

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) (uchylona)

e) (uchylona)

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony).

Ponadto w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wskazano, że:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Z okoliczności sprawy wynika, że od lutego 2020 roku jest Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę, w ramach której realizuje Pani szkolenie specjalizacyjne w zakresie ginekologii i położnictwa w trybie rezydenckim na stanowisku młodszy asystent – rezydent. Umowa o pracę została zawarta wyłącznie na czas szkolenia specjalizacyjnego, a jej celem jest zdobycie wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych pozwalających na samodzielne udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie położnictwa i ginekologii. Nad przebiegiem rezydentury oraz czynnościami wykonywanymi w jej trakcie czuwa kierownik specjalizacji lub inny lekarz specjalista. W ramach pracy etatowej udziela Pani świadczeń opieki zdrowotnej pod nadzorem kierownika specjalizacji lub innego lekarza specjalisty właściwego ze względu na zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych. W toku szkolenia rezydenckiego uczestniczy Pani również w licznych stażach i kursach szkoleniowych przewidzianych w ramach programu specjalizacji (zakres czynności i obowiązków wykonywanych przez Panią w ramach stosunku pracy określony jest wyłącznie w programie specjalizacji z położnictwa i ginekologii). Jednocześnie prowadzi Pani działalność gospodarczą. Po zakończeniu umowy o pracę jako lekarz rezydent i uzyskaniu tytułu lekarza specjalisty planuje Pani świadczyć w ramach wykonywanej działalności gospodarczej usługi dla byłego pracodawcy już jako samodzielny lekarz specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii. Zakres obowiązków i kompetencji wykonywanych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej ulegnie znacznemu poszerzeniu, a usługi świadczone na rzecz byłego pracodawcy będą w pełni samodzielne, bez jakiegokolwiek nadzoru. Jako lekarz specjalista będzie Pani posiadała pełną swobodę w zakresie stosowanych metod diagnostycznych i terapeutycznych oraz będzie Pani ponosić za swoje decyzje pełną odpowiedzialność. Będzie Pani również samodzielnie wykonywać różnego rodzaju operacje i zabiegi. Jednocześnie wskazała Pan, że nie uzyskała Pani przychodów z działalności gospodarczej w wysokości przekraczającej 2 000 000 euro w roku 2024 ani w żadnym z lat ubiegłych. Nie uzyska Pani również przychodów z działalności gospodarczej w wysokości przekraczającej 2 000 000 euro w roku 2025. Do wykonywanej przez Panią działalności gospodarczej nie mają oraz nie będą mieć zastosowania wyłączenia, o których mowa w art. 8 ust. 1 i 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wskazuję, że możliwość opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Zawarty w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał (wykonuje) w ramach stosunku pracy, a zatem wyłącznie częściowa zbieżność wykonywanych czynności nie stanowi przesłanki wyłączającej możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej (częściowa zbieżność nie jest równoznaczna z tożsamością).

Wymieniony przez Panią zakres wykonywanych usług w ramach działalności gospodarczej nie będzie tożsamy ze wskazanym przez Panią zakresem czynności wykonywanych w ramach umowy o pracę. Czynności i usługi różnią się od siebie. Przede wszystkim umowa o pracę (umowa rezydencka) jest umową szkoleniową, zawartą w ściśle określonym celu, jakim jest wykształcenie lekarza rezydenta w danej specjalizacji, zgodnie z programem specjalizacyjnym. Lekarz rezydent, mimo tego że posiada pełne prawo do wykonywania zawodu lekarza, to w ramach zawartej umowy o pracę świadczy usługi w zakresie danej specjalizacji medycznej pod nadzorem i kierownictwem kierownika specjalizacji i innych lekarzy specjalistów. Dodatkowo, w toku rezydentury, realizując program specjalizacji, uczestniczy Pani również w licznych kursach szkoleniowych oraz stażach podstawowych i kierunkowych. Zgodnie z programem specjalizacji głównym celem szkolenia specjalizacyjnego realizowanego w ramach zawartej ze szpitalem umowy o pracę jest nabycie pełnego zakresu wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych pozwalających na samodzielne diagnozowanie i leczenie chorób według najwyższych standardów oraz doskonalenie osobowości lekarza, kształtowanie postawy etycznej, wypracowanie nawyku ciągłego samokształcenia, poszerzanie i pogłębianie umiejętności teoretycznych i praktycznych, wprowadzanie nowych osiągnięć do praktyki lekarskiej oraz dzielenie się swoim doświadczeniem zawodowym przez publikacje i aktywny udział w konferencjach medycznych. Wszystkie wymagane programem specjalizacyjnym umiejętności nabywa Pani w ramach wykonywanej pracy na stanowisku lekarza rezydenta pod nadzorem kierownika specjalizacji, innego lekarza specjalisty lub opiekuna stażu (również będącego lekarzem specjalistą).

Natomiast po uzyskaniu tytułu lekarza specjalisty w zakresie ginekologii i położnictwa zakres Pani obowiązków i kompetencji wykonywanych w ramach działalności gospodarczej ulegnie znacznemu poszerzeniu, a usługi świadczone na rzecz byłego pracodawcy będą w pełni samodzielne, bez jakiegokolwiek nadzoru. Jako lekarz specjalista będzie Pani posiadać pełną swobodę w zakresie stosowanych metod diagnostycznych i terapeutycznych oraz będzie Pani ponosić za swoje decyzje pełną odpowiedzialność. Będzie Pani również samodzielnie wykonywać różnego rodzaju operacje i zabiegi.

Skoro zatem zakres usług, które zamierza Pani świadczyć w ramach działalności gospodarczej na rzecz dotychczasowego pracodawcy, nie jest tożsamy z czynnościami, które wykonywała Pani w ramach stosunku pracy, to może Pani opodatkować przychody z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dotyczy to zarówno roku 2025, jak i roku 2026.

Podsumowanie: może Pani przychody uzyskane w trakcie roku, w którym ustał stosunek pracy (2025 r.) oraz roku po nim następującym (2026 r.) opodatkować w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, mimo świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, ponieważ wykonywane przez Panią usługi nie są tożsame z czynnościami, które wykonywała Pani w ramach stosunku pracy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

·stanu faktycznego, który Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia,

·zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Panią interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Ponadto wskazuję, że powołane we wniosku orzeczenie sądu administracyjnego nie może wpłynąć na ocenę prawidłowości kwestii poruszonych w tej interpretacji. Nie negując tego orzeczenia, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego, stwierdzam, że teza badanego rozstrzygnięcia nie ma zastosowania w tym postępowaniu.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.