Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 grudnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu. Uzupełniła go Pani w odpowiedzi na wezwanie pismami z 24 lutego 2025 r. (wpływ 24 lutego 2025 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pani samodzielnie działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W ramach tej działalności specjalizuje się w artystycznej fotografii narracyjnej nawiązującej zarówno do okresów historycznych, jak i stylu współczesnego. Polega to na wykonywaniu cyfrowych fotografii oraz ich cyfrowej obróbce. Każda fotografia zależy wyłącznie od Pani wizji. To Pani decyduje m. in. o oświetleniu, o kadrze, głębi ostrości, perspektywie fotografii, o zastosowaniu ewentualnych efektów specjalnych, czy rekwizytów, w sprawie ubioru, fryzury, a także o tym jak mają pozować osoby przedstawiane na zdjęciu przy portretach. W wyniku tych działań powstaje surowy plik, który następnie samodzielnie obrabia Pani, czyli poddaje autorskiej obróbce graficznej, która wpływa na tonalność zdjęcia, ostrość zdjęcia, kontrast i całą kolorystykę. Osoby zainteresowane nabyciem praw do takich plików otrzymują pliki graficzne i następuje udzielenie licencji wyłącznej na korzystanie z fotografii na zasadzie agencyjnej.

Licencji udzieliła Pani dwóm agencjom, tj.:

·B……, UK oraz

·C….., UK.

Wykonywane przez Panią fotografie są utworami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych - mają niepowtarzalny charakter, są przejawem Pani działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Przy tworzeniu treści i formy sesji kieruje się Pani wyłącznie swoją wizją i utwór finalny ma ustaloną: głębię ostrości, światło, perspektywę, kolorystykę, czy dodatkowe efekty specjalne. Pani zdjęcia spełniają definicję utworu, zgodnie z art. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 666 ze zm.), ponieważ stanowią przejaw działalności człowieka, stanowią przejaw działalności twórczej, mają indywidualny charakter.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

W szczególności przedmiotem prawa autorskiego - w myśl art. 1 ust. 2 ww. ustawy - są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe), plastyczne, fotograficzne, lutnicze, wzornictwa przemysłowego, architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne, muzyczne i słowno-muzyczne, sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne, audiowizualne (w tym filmowe).

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu, lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu.

Ustawodawca posłużył się syntetyczną definicją utworu, określając w sposób generalny cechy konieczne wyróżniające utwór od innych rezultatów działalności człowieka. Utwór musi zatem wykazywać łącznie trzy cechy:

·stanowić przejaw działalności człowieka (twórcy),

·stanowić przejaw działalności twórczej,

·mieć indywidualny charakter.

Utwór powinien stanowić rezultat działalności o charakterze kreacyjnym. Przesłanka ta, niekiedy określana przesłanką „oryginalności” utworu, kładzie nacisk na aspekt przedmiotowy, tj. odnoszący się do samego wytworu ludzkiego umysłu. Spełniona zostaje, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Nie może natomiast być uznany za utwór i objęty ochroną prawa autorskiego taki przejaw ludzkiej aktywności umysłowej, który jest rutynowy, standardowy lub typowy. Podkreśla to konieczność łącznego traktowania obu z wymienionych w pkt 2 i pkt 3 cech. Sam „przejaw działalności twórczej” nie jest warunkiem wystarczającym do zakwalifikowania określonego wytworu jako przedmiotu prawa autorskiego. Konieczne jest, by wytwór taki miał indywidualny charakter, tzn. żeby cechował się indywidualnością. Muszą zatem charakteryzować go dostatecznie doniosłe różnice w porównaniu z uprzednio wytworzonymi produktami intelektualnymi, i tak też jest w tym przypadku.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskuje Pani przychód z tytułu udzielenia licencji wyłącznych na korzystanie z fotografii na zasadzie agencyjnej, podlegającej dalszemu sublicencjonowaniu, zasadniczo na czas nieokreślony od dnia przekazania fotografii (plików). Licencji udzieliła Pani ww. agencjom fotograficznym wyspecjalizowanym w obrocie prawami do utworów fotograficznych, na podstawie stosownych porozumień. Strony nie pozostają w stosunku pracy. Przychód generowany jest dopiero w momencie zakupu praw do zdjęcia (sublicencji) przez podmioty korzystające z usług agencji fotograficznej, reprezentującej fotografa -Panią. W ten sposób sublicencja może zostać udzielona wielokrotnie. Zasadą działania tego typu agencji internetowych jest prezentowanie potencjalnemu odbiorcy możliwie szerokiego wachlarza prac fotograficznych różnych autorów. W tym celu udostępniają one swoje łamy fotografom (zarówno amatorom, jak i profesjonalistom) z całego świata, umożliwiając publikację na swoich serwerach fotografii, które następnie widoczne są dla potencjalnych klientów. Jeżeli klient - dowolny użytkownik serwisu internetowego agencji - zakupi prawa do wykorzystania danego zdjęcia do swoich celów, na konto fotografa w danym serwisie wpływa określony procent od kwoty sprzedaży - prowizja, która przekazana jest na konto bankowe.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni wskazała, że pełny zakres prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej wskazany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej to pozostała działalność wydawnicza - 58.19.Z. Do celów podatkowych prowadzona jest ewidencja przychodów, zgodnie z wybraną formą opodatkowania - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania na druku CEIDG-1 złożyła Pani podczas zakładania działalności gospodarczej w marcu 2024 r.

Prowadzona przez Panią działalność gospodarcza jest działalnością usługową, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przy czym jako twórca nie realizuje Pani żadnych zamówień. Nie ma Pani obowiązku tworzenia, ani konkretnych zdjęć (czy innych dzieł), ani jakiejkolwiek ilości zdjęć (obrazów). Agencje, ani ich klienci niczego u Pani nie zamawiają, to że powstaje obraz (plik cyfrowy) wynika wyłącznie z Pani potrzeb jako artystki (natchnienie, wena twórcza). Do wykonywanej działalności nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Spełnia Pani warunki określone w art. 6 ust. 4 ww. ustawy. Wykonywane przez Panią zdjęcia wskazane we wniosku, nie powstają w wyniku konkretnych zleceń agencji na określone obrazy. Uzyskiwane przez Panią przychody z udzielania licencji do zdjęć wynikają z umowy licencyjnej określonej w art. 66 ustawy o prawie autorskim. W ramach przedmiotu zawartych umów Pani, jako fotograf udziela agencjom licencji na używanie, kopiowanie, tworzenie kopii elektronicznych i papierowych reprodukcji, wyświetlania, udzielania podlicencji i rozpowszechniania plików (zdjęcia, obrazy w postaci cyfrowej) objętych licencją. Pani wynagrodzenie to ułamek opłaty, którą agencja uzyskuje od innych osób, udzielając sublicencji. Udziela Pani licencji na publikację i dystrybucję zrobionych przez siebie zdjęć. Licencje upoważniają do korzystania z wersji cyfrowych, a także do wydruków.

Świadczone przez Panią usługi związane z udostępnianiem utworów w postaci zdjęć w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, sklasyfikowane są wg PKWiU 58.19.29.0 „Pozostałe publikacje on-line, gdzie indziej niesklasyfikowane”.

Nie uzyskuje Pani przychodów ze świadczenia usług licencyjnych związanych z nabywaniem:

·praw do książek, broszur, ulotek, map, itp. (PKWiU 58.11.60.0),

·praw do korzystania z wykazów i list (np. adresowych, telefonicznych) (PKWiU 58.12.30.0),

·praw do czasopism i pozostałych periodyków (PKWiU 58.14.40.0),

·praw do pozostałych wyrobów drukowanych (PKWiU 58.19.30.0),

·praw do korzystania z gier komputerowych (PKWiU 58.21.40.0),

·praw do korzystania z programów komputerowych (PKWiU 58.29.50.0),

tj. przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wykonywane przez Panią usługi nie są związane z usługami fotograficznymi (PKWiU 74.2). Obrazy które powstają na skutek Pani działalności twórczej są związane z usługami z zakresu kultury i rozrywki i dla takich celów wykorzystują je klienci agencji, którym Pani udziela licencji, ale Pani takich usług związanych z usługami kulturalnymi i rozrywkowymi (PKWiU dział 90) bezpośrednio nie świadczy.

Prowadzi Pani ewidencję przychodów, w której będzie w stanie określić przychód z działalności, opodatkowany różnymi stawkami (jeżeli zaistnieje taka sytuacja).

Pytanie

Czy uzyskiwane przychody z tytułu usług polegających na udzielaniu licencji do fotografii artystycznych (utworów) za wynagrodzeniem mogą być rozliczane w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg stawki 8,5%?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem świadczone usługi należy zakwalifikować do pozarolniczej działalności gospodarczej i na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: „u.r.p.d.”) mogą być rozliczane w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg stawki 8,5%.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „u.p.d.o.f.”), źródłami przychodów są:

·pozarolnicza działalność gospodarcza;

·kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W myśl art. 1 pkt 1 u.r.p.d., ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f., ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową:

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 u.p.d.o.f.

W art. 5b ust. 1 u.p.d.o.f., wskazano natomiast, że za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

·odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

·są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;

·wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Uzyskiwane przez Panią przychody z tytułu udzielania licencji, stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. Udzielanie licencji ze względu na ciągły i zorganizowany charakter wypełnia znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. Ponieważ uzyskuje Pani przychody określone w art. 18 u.p.d.o.f. w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, to przychód uzyskany z tego tytułu zaliczany jest do pozarolniczej działalności gospodarczej.

W Pani opinii, zarówno ukierunkowanie na cykliczność, powtarzalność i formę zorganizowania prowadzonej działalności, uzyskiwane przychody (dochody) z tytułu świadczenia usług polegających na udzielaniu licencji za wynagrodzeniem, jednoznacznie wskazuje na uzyskiwanie przychodów ze źródła przychodów z działalności gospodarczej. W konsekwencji, jeżeli świadczenie jest realizowane w ramach działalności gospodarczej podatnika, to uzyskany tytułem takiego świadczenia przychód powinien być umiejscowiony w źródle pozarolnicza działalność gospodarcza.

Nie budzi także wątpliwości charakter usługowy prowadzonej działalności, jak również ukierunkowanie jej na osiąganie zysku (działalność zarobkowa), ponadto wykonuje Pani omawiane czynności i podejmuje wszelkie decyzje samodzielnie i we własnym imieniu.

Przepis art. 2 ust. 1 u.r.p.d. wskazuje wprost, że osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Przy czym, możliwość opodatkowania w formie ryczałtu uzależniona jest m.in. od spełnienia warunków wymienionych w art. 6 u.r.p.d. oraz od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 u.r.p.d.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) u.r.p.d., podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro.

Przepis art. 8 u.r.p.d. zawiera katalog przesłanek negatywnych, powodujących wyłączenie z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wysokość ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest uzależniona od przedmiotu działalności podatnika. Jak stanowi art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) u.r.p.d., ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% w zakresie m.in. przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Ponadto wskazuje Pani, że działalność gospodarczą prowadzi od  marca 2024 r. Aktualnie zakres działalności gospodarczej obejmuje wyłącznie wykonywanie artystycznej fotografii narracyjnej. Fotografie udostępnia Pani poprzez udzielanie licencji specjalistycznym agencjom (Trevillion, Arcangel). Prowadzi Pani ewidencję przychodów, zgodnie z wybraną formą opodatkowania - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Złożyła Pani oświadczenie o wyborze formy opodatkowania na druku CEIDG-1 podczas zakładania działalności gospodarczej w marcu 2024 r. Prowadzi Pani ewidencję przychodów, w której będzie w stanie określić przychód z działalności. Do wykonywanej działalności nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Spełnia Pani warunki określone w art. 6 ust. 4 ww. ustawy. Prowadzi Pani ewidencję przychodów, w której będzie w stanie określić przychód z działalności, opodatkowany różnymi stawkami, jeżeli zaistnieje taka sytuacja.

Świadczone przez Panią usługi są sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 58.19.29.0 - „Pozostałe publikacje on-line, gdzie indziej niesklasyfikowane”. Nie uzyskuje Pani przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nie uzyskuje Pani przychodów ze świadczenia usług związanych z przetwarzaniem danych (PKWiU ex 63.11.1), przesyłania strumieni wideo przez Internet (PKWiU 59.11.25.0), przesyłania strumieni audio przez Internet (PKWiU 59.20.36.0), agencji informacyjnych (PKWiU 63.91.1) oraz pozostałych w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 63.99) - art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W ramach przedmiotu zawartych umów, jako fotograf, udziela Pani agencjom licencji na używanie, kopiowanie, tworzenie kopii elektronicznych i papierowych reprodukcji, wyświetlania, udzielania podlicencji i rozpowszechniania plików (zdjęcia, obrazy w postaci cyfrowej) objętych licencją. Nie ma Pani obowiązku tworzenia jakiejkolwiek ilości zdjęć (obrazów), bo ani agencje, ani ich klienci niczego u Pani nie zamawiają, to że powstaje obraz (plik cyfrowy) wynika z Pani potrzeb jako artystki (natchnienie, wena twórcza). Pani wynagrodzenie to ułamek opłaty, którą agencja uzyskuje od innych osób, udzielając sublicencji. Zdjęcia (jeszcze nie obrazy) powstają jako tzw. still life oraz podczas artystycznych sesji. Takie pliki są dla Pani bazą do dalszej pracy. Gotowe obrazy (cyfrowe zdjęcia opracowane graficznie) prezentowane są agencjom, które mogą (nie muszą) prezentować je własnym klientom. Kwota, którą Pani otrzymuje stanowi wyłącznie wynagrodzenie z tytułu udzielenia licencji do stworzonych zdjęć.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Na podstawie art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)   wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)   polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)   polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 2, pkt 6 i pkt 7 ww. ustawy:

Odrębnymi źródłami przychodów są:

·pozarolnicza działalność gospodarcza;

·najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą;

·kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Z kolei, jak stanowi art. 14 ust. 2 pkt 11 powołanej ustawy:

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Według art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy:

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e-1g, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Jak wskazuje art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) uchylony

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) - e)  uchylony

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony).

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak stanowi art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Spełnienie wskazanych powyżej unormowań umożliwia opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W treści wniosku i jego uzupełnienia przedstawiła Pani informacje, z których wynika, że prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą od 2024 r. od początku opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym w zakresie wykonywania artystycznej fotografii narracyjnej. Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania złożyła Pani podczas zakładania działalności. Prowadzi Pani ewidencję przychodów, w której będzie w stanie określić przychód z działalności opodatkowany różnymi stawkami, jeżeli zaistnieje taka sytuacja. Do wykonywanej działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Spełnia Pani warunki określone w art. 6 ust. 4 ww. ustawy. Prowadzona działalność jest działalnością usługową, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. W ramach działalności specjalizuje się Pani w artystycznej fotografii narracyjnej nawiązującej zarówno do okresów historycznych, jak i stylu współczesnego, polegającej na wykonywaniu cyfrowych fotografii oraz ich cyfrowej obróbce. W wyniku tych działań powstaje surowy plik, który następnie samodzielnie Pani obrabia, czyli poddaje autorskiej obróbce graficznej, która wpływa na tonalność zdjęcia, ostrość zdjęcia, kontrast i całą kolorystykę. Wykonywane przez Panią fotografie są utworami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych - mają niepowtarzalny charakter, są przejawem Pani działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Osoby zainteresowane nabyciem praw do takich plików otrzymują pliki graficzne i następuje udzielenie licencji wyłącznej na korzystanie z fotografii na zasadzie agencyjnej. Licencji udzieliła Pani dwóm agencjom specjalistycznym, które gotowe obrazy (cyfrowe zdjęcia opracowane graficznie) prezentują własnym klientom. Wykonywane fotografie, wskazane we wniosku, nie powstają w wyniku konkretnych zleceń agencji na określone obrazy. Uzyskiwane przez Panią przychody z udzielania licencji do fotografii wynikają z umowy licencyjnej określonej w art. 66 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W ramach przedmiotu zawartych umów Pani, jako fotograf udziela agencjom licencji na używanie, kopiowanie, tworzenie kopii elektronicznych i papierowych reprodukcji, wyświetlania, udzielania podlicencji i rozpowszechniania plików (zdjęcia, obrazy w postaci cyfrowej) objętych licencją. Udziela Pani licencji na publikację i dystrybucję zrobionych przez siebie fotografii. Kwota, którą otrzymuje Pani stanowi wyłącznie wynagrodzenie z tytułu udzielenia licencji do stworzonych zdjęć. Licencje upoważniają do korzystania z wersji cyfrowych, a także do wydruków. Świadczone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi związane z udostępnianiem utworów - fotografii - objęte są grupowaniem PKWiU 58.19.29.0 - „Pozostałe publikacje on-line, gdzie indziej niesklasyfikowane”. Nie uzyskuje Pani przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. e) ww. ustawy. Wykonywane przez Panią usługi nie są związane z usługami fotograficznymi (PKWiU 74.2). Obrazy, które powstają na skutek Pani działalności twórczej są związane z usługami z zakresu kultury i rozrywki i dla takich celów wykorzystują je klienci agencji, którym udziela Pani licencji, ale usług związanych z usługami kulturalnymi i rozrywkowymi (PKWiU dział 90) bezpośrednio Pani nie świadczy.

Należy zaznaczyć, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie definiuje pojęć takich, jak np. „twórca”, „korzystanie przez twórców z praw autorskich” lub pojęć z nimi związanych jak, np. „utwór”, zaś ustawodawca odsyła w tym względzie do odrębnych przepisów, przez które należy rozumieć ustawę z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2025 r. 24).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Stosownie do art. 1 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

1)  wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);

2)  plastyczne;

3)  fotograficzne;

4)  lutnicze;

5)  wzornictwa przemysłowego;

6)  architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;

7)  muzyczne i słowno-muzyczne;

8)  sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;

9)  audiowizualne (w tym filmowe).

Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną. Ochrona przysługuje twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności.

Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Prawo autorskie przysługuje twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej.

Ponadto w myśl art. 8 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu.

Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub artystów wykonawców z praw pokrewnych albo rozporządzania tymi prawami występują wówczas, gdy spełnione są dwie przesłanki. Po pierwsze, konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu lub artystycznego wykonania. Po drugie zaś, osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich lub pokrewnych albo rozporządzaniem nimi, stanowić skutek takiego korzystania lub rozporządzenia w postaci odpowiedniego wynagrodzenia autorskiego lub wykonawczego.

Uwzględniając powyższe, w przypadku podatnika, którego działalność zarobkowa jest związana z korzystaniem z praw autorskich (rozporządzaniem takimi prawami) - a przy tym jest wykonywana ramach działalności gospodarczej - to uzyskane z tego tytułu przychody stanowią przychody ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z kolei, wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stosownie do art. art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie zaś z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) cyt. ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111), mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Z analizy podanych przez Panią w opisie sprawy informacji wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, objętej są grupowaniem PKWiU 58.19.29.0 „Pozostałe publikacje on-line, gdzie indziej niesklasyfikowane”, wykonuje Pani artystyczne fotografie narracyjne, stanowiące utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W ramach zawartych umów z agencjami fotograficznymi wyspecjalizowanymi w obrocie prawami do utworów fotograficznych udziela Pani licencji wyłącznych na publikację i dystrybucję zrobionych przez siebie fotografii. Uzyskiwane z tego tytułu przychody stanowią wynagrodzenie z tytułu udzielenia licencji do stworzonych zdjęć. Powyższe licencje do fotografii udzielane są przez Panią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Wobec powyższego, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej osiąga Pani przychody z udzielania licencji, które kwalifikują się do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na względzie powołane przepisy oraz okoliczności przedstawione we wniosku stwierdzić należy, że dla przychodów z tytułu udzielenia licencji wyłącznych na korzystanie ze stworzonych przez Panią fotografii na zasadzie agencyjnej, mieszczących się w grupowaniu PKWiU 58.19.29.0 „Pozostałe publikacje on-line, gdzie indziej niesklasyfikowane”, które kwalifikują się do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, właściwą stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest stawka 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W związku z tym, Pani stanowisko uznano za nieprawidłowe.

Końcowo zaznaczam, że w myśl art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności (…).

Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Przy wydawaniu interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Dokumenty dołączone przez Panią do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Wydając interpretację w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej, nie przeprowadzam postępowania dowodowego, w związku z czym nie jestem obowiązany, ani uprawniony do oceny dołączonych dokumentów; jestem związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i Pani stanowiskiem.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1ustawy Ordynacja podatkowa.