Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe - Interpretacja - null

Shutterstock
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.900.2024.3.WS

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest:

·prawidłowe – w odniesieniu do pytania nr 1,

·nieprawidłowe – w odniesieniu do pytania nr 2.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 grudnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 16 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 lutego 2025 r. (wpływ 13 lutego 2025 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Podatnik w 2020 roku prowadził działalność gospodarczą, były to usługi naprawy samochodów – mechanika samochodowa wg PKD 45.20. Z. Nie prowadził handlu częściami samochodowymi. Był opodatkowany podatkiem zryczałtowanym i nie posiadał żadnych wyłączeń z tytuły osiąganych przychodów. Rozliczał się PIT-28 .

W wyniku weryfikacji przez urząd skarbowy prowadzono czynności sprawdzające, ponieważ na Podatnika w systemie występuje szereg faktur związanych z nabyciem części samochodowych. Podatnik złożył wyjaśnienia do urzędu skarbowego. Oświadczył, że prowadził naprawy z zakresu usług, a nie sprzedaży części. Faktycznie Podatnik szukał części i zamawiał dla klienta, ale to klient bezpośrednio opłacał. Wystawiane były faktury na Podatnika, ponieważ hurtownie części nie prowadzą sprzedaży detalicznej tylko dostarczają warsztatom samochodowym lub sprzedawcom czyli osobom z zarejestrowaną działalnością gospodarczą. Klient, kupując część i opłacając dokument dostawy, zabierał fakturę celem zachowania gwarancji. Podatnik nie prowadził ewidencji tych zakupów . Nie naliczał żadnej marży, nie uznawał ich jako przychód ani dochód.

Podatnik prowadził działalność gospodarczą wyłącznie usługową.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że zakup części samochodowych dokonywany był wyłącznie do świadczenia usług naprawy samochodów i części były montowane do konkretnej usługi naprawy samochodu.

Pytania

1.  Czy powinien Pan zwiększyć przychód opodatkowany podatkiem zryczałtowanym o wartość wystawionych faktur, mimo iż nie sprzedawał Pan tych części, i w PIT-28 zwiększyć przychód o wartość wystawionych faktur na części w 2020 r.?

2.  Czy powinien Pan jednak te części wykazać w PIT-36 na zasadach ogólnych tzn. wyłączenia opodatkowania ryczałtem?

Pana stanowisko w sprawie

Uważa Pan, że osiągnięte przychody z tytułu działalności gospodarczej za 2020 r. w formie ryczałtu rozliczył Pan prawidłowo PIT-28.

Uważa Pan, że części zafakturowane na Pana firmę powinien Pan wykazać i rozliczyć PIT-36 na zasadach ogólnych, ponieważ ryczałt wyklucza handel częściami samochodowymi.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest:

·prawidłowe – w odniesieniu do pytania nr 1,

·nieprawidłowe – w odniesieniu do pytania nr 2.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zasady opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych uregulowane są w przepisach ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.).

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w brzmieniu obowiązującym w 2020 r.:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej ,,spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

U osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne::

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Ten przepis, jako jedną z przesłanek negatywnych uniemożliwiających korzystanie z opodatkowania w tej formie wymienia działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, bez odnoszenia się do konkretnych symboli PKWiU. Zatem wyłączeniu z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych podlega sprzedaż całej grupy wyrobów mieszczących się w kategorii towarów (wyrobów) określonych pod pojęciem „części i akcesoria do pojazdów mechanicznych”.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1, 3 i 5a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

1) działalność usługowa – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. poz. 1293 i 1435 oraz z 2009 r. poz. 256 i 1753) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. z 2018 r. poz. 997, 1000, 1629 i 1669), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3;

3) działalność usługowa w zakresie handlu – sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników;

5a) towary – towary handlowe, surowce i materiały podstawowe, z tym że towarami handlowymi są towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

W razie utraty warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podatnik jest obowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić właściwe księgi – chyba, że jest zwolniony z tego obowiązku – i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że w 2020 roku prowadził Pan działalność gospodarczą wyłącznie usługową. Były to usługi naprawy samochodów – mechanika samochodowa. Nie prowadził Pan handlu częściami samochodowymi. Szukał Pan jedynie części i zamawiał dla klienta, ale to klient bezpośrednio za nie płacił. Faktury wystawiane były na Pana, ponieważ hurtownie części nie prowadzą sprzedaży detalicznej, tylko sprzedaż dla warsztatów samochodowych lub sprzedawców, czyli osób z zarejestrowaną działalnością gospodarczą. Klient, kupując część i opłacając dokument dostawy, zabierał fakturę celem zachowania gwarancji. Nie prowadził Pan ewidencji tych zakupów, nie naliczał żadnej marży, nie uznawał ich jako przychód ani dochód. Zakup części samochodowych dokonywany był wyłącznie do świadczenia usług naprawy samochodów i części były montowane do konkretnej usługi naprawy samochodu.

Z opisu spawy wynika zatem, że zakup części samochodowych był niezbędny do wykonania przez Pana usługi naprawy samochodów. Wykonanie bowiem usługi naprawy zwykle nie jest możliwe bez wymiany odpowiednich części. Pana zamierzeniem nie był handel częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, ponieważ kupował Pan jedynie konkretne części potrzebne do naprawy konkretnego samochodu, stąd zamówione części opłacane były bezpośrednio przez klienta. O tym, że nie kupował Pan części w celach handlowych świadczy również fakt, że nie prowadził Pan ewidencji tych zakupów i nie naliczał żadnej marży.

Skoro zatem części samochodowe nabywane były przez Pana wyłącznie do świadczenia usługi naprawy pojazdów, a nie w celach handlowych, to nie utracił Pan prawa do opodatkowania Pana działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W tej sytuacji prawidłowo rozliczył Pan uzyskane przychody z prowadzonej działalności na PIT-28.

Ponadto, skoro nie uzyskiwał Pan przychodów/dochodów w zakresie handlu częściami samochodowymi, które wykluczyłyby Pana z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nie ma potrzeby, aby składał Pan PIT-36.

Podsumowanie: ponieważ w 2020 r. nie uzyskiwał Pan przychodów/dochodów w zakresie handlu częściami samochodowymi nie powinien Pan składać z tego tytułu PIT-28, ani PIT-36.

W PIT-28 składanym za 2020 r. powinien Pan wykazać jedynie przychody z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej w zakresie usług naprawy samochodów.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dniu zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.