Interpretacja indywidualna - Interpretacja - 0115-KDST2-2.4011.508.2024.2.RS

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 6 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-2.4011.508.2024.2.RS

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu świadczonych usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%. Wniosek został uzupełniony 24 grudnia 2024 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą. Posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski. Od 2024 r. Pana forma opodatkowania to ryczałt ewidencjonowany. Jako przeważający przedmiot działalności wskazał Pan 74.90.Z – pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana oraz 46.19.Z – działalność agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju. W ramach działalności gospodarczej podpisał Pan umowę z firmą (...) zajmującą się sprzedażą i montażem (...) oraz sprzedażą innych produktów. Montaż (...) klasyfikowany jest jako roboty budowlane. W ramach umowy:

1. otrzymał Pan pełnomocnictwo, w ramach którego:

a) wyszukuje i pozyskuje Pan klientów w celu kupna i montażu (...), także w ramach (...),

b) przedstawia Pan propozycje/oferty współpracy wraz z podaniem proponowanych warunków współpracy oraz zakresu usług,

c) negocjuje Pan warunki umowy oraz bierze udział w spotkaniach, naradach Pana mocodawcy z potencjalnym klientem,

d) może podpisywć Pan umowy w imieniu i na rzecz mocodawcy

2. otrzymał Pan pełnomocnictwo, w ramach którego wyszukuje i pozyskuje klientów zainteresowanych wyłącznie (...). Zakres pełnomocnictwa identyczny jak w punkcie 1.

Nie przyjmuje Pan żadnych płatności od klientów. (...) 2024 r. wystąpił Pan do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi o zaklasyfikowanie świadczonych usług. (...) 2024 r. Urząd Statystyczny w Łodzi pismem nr (...) zaklasyfikował Pana usługi do grupowania: PKD 74.90.Z – jeżeli polegają one wyłącznie na przedstawianiu ofert i cennika producenta – bez wykonywania fizycznej sprzedaży produktów i bez zawierania umów handlowych (kojarzenia stron); PKD 46.1 – „sprzedaż hurtowa realizowana na zlecenie” – jeżeli dodatkowo zawiera Pan umowy handlowe i sprzedaje produkty w imieniu zleceniodawcy – w przypadku sprzedaży hurtowej albo PKD 47 – „handel detaliczny, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi” – w przypadku sprzedaży detalicznej.

Uzupełnienie wniosku

Zgodnie z pismem z (...) 2024 r. wydanym przez Urząd Statystyczny w Łodzi (...) na podstawie opisu, który Pan wskazał we wniosku, działalność świadczona na rzecz firmy (...) zajmującej się (...), wykonywana na postawie pełnomocnictwa, obejmująca:

·wyszukiwanie i pozyskiwanie klientów w celu kupna (...), także w ramach (...),

·przedstawianie propozycji/oferty współpracy wraz z podaniem proponowanych warunków współpracy oraz zakresu usług,

·negocjowanie warunków umowy oraz branie udziału w spotkaniach, naradach mocodawcy z potencjalnym klientem,

·wyszukiwanie i pozyskiwanie klientów zainteresowanych wyłącznie kupnem (...)

mieści się w grupowaniu PKD 47 „Handel detaliczny, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi”, ale wyłącznie w przypadku sprzedaży detalicznej.

W obu wypadkach klasyfikacja wg grupowania PKWiU będzie taka sama: 47.00.49.0 – Sprzedaż detaliczna materiałów budowlanych, gdzie indziej niesklasyfikowanych.

Urząd Statystyczny nie rozróżnił bowiem zakresu świadczonych usług od tego, czy w ramach sprzedaży materiałów budowlanych jest dokonywany montaż czy nie, ale podzielił te świadczenia na hurtowe i detaliczne.

Dokładny zakres świadczonych usług to:

·wyszukiwanie i pozyskiwanie klientów w celu kupna (...), także w ramach (...),

·przedstawianie propozycji/oferty współpracy wraz z podaniem proponowanych warunków współpracy oraz zakresu usług,

·negocjowanie warunków umowy oraz branie udziału w spotkaniach, naradach mocodawcy z potencjalnym klientem,

·wyszukiwanie i pozyskiwanie klientów zainteresowanych wyłącznie kupnem (...) (generalnie materiałów budowlanych).

Sposób prowadzenia ewidencji przychodów będzie umożliwiał określenie przychodów z każdego rodzaju działalności opodatkowanej różnymi stawkami.

Umowa zawarta z firmą (...) to umowa agencyjna. Zgodnie z art. 758 Kodeksu Cywilnego, przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu.

Paragraf 1 umowy zawartej przez Pana z firmą (...) stwierdza, że:

Przedmiotem umowy jest świadczenie stałych usług przez Wykonawcę, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, między innymi związanych z pozyskiwaniem i obsługą Klientów oraz wsparciem merytorycznym i konsultacyjnym, na rzecz Zlecającego, a polegających w szczególności na:

a) Aktywnym pozyskiwaniu nowych Klientów;

b) Doradztwie Klientom w zakresie produktów i usług z oferty Zlecającego;

c) Prezentacji i sprzedaży produktów i usług z oferty Zlecającego;

d) Obsłudze sprzedażowej i pro-sprzedażowej;

e) Rozliczaniu finansowym Klientów.

Rozliczanie finansowe nie polega na pobieraniu od Klientów jakichkolwiek pieniędzy. Rozliczenia finansowe następują wyłącznie na linii Klient-Zlecający (firma (...)). Wynagrodzenie otrzymuje Pan wyłącznie od zawartej umowy sprzedaży.

Zatem umowa nie ma charakteru umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, ani kontraktu menadżerskiego ani umowy o podobnym charakterze.

Świadczenie usług na rzecz firmy (...) nie następuje na rzecz podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.

Firma (...), z którą ma Pan zawartą umowę to jednoosobowa działalność gospodarcza.

Pytania

1.Czy realizując przedmiot umowy polegający na:

·wyszukiwaniu i pozyskiwaniu klientów w celu (...), także w ramach (...),

·przedstawianiu propozycji/oferty współpracy wraz z podaniem proponowanych warunków współpracy oraz zakresu usług,

·negocjowaniu warunków umowy oraz braniu udziału w spotkaniach, naradach mocodawcy z potencjalnym klientem,

otrzymane wynagrodzenie może zostać opodatkowane stawką ryczałtu 3% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

2. Czy realizując przedmiot umowy polegający na:

·wyszukiwaniu i pozyskiwaniu klientów w celu kupna (bez montażu) (...), także w ramach (...),

·przedstawianiu propozycji/oferty współpracy wraz z podaniem proponowanych warunków współpracy oraz zakresu usług,

·negocjowaniu warunków umowy oraz braniu udziału w spotkaniach, naradach mocodawcy z potencjalnym klientem,

otrzymane wynagrodzenie może zostać opodatkowane stawką ryczałtu 3% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, realizując przedmiot umowy w następującym zakresie – działalność świadczona na rzecz firmy (...) zajmującej się sprzedażą i montażem (...) oraz sprzedażą innych produktów, wykonywana na postawie pełnomocnictwa, obejmująca:

·wyszukiwanie i pozyskiwanie klientów w celu kupna i montażu (...), także w ramach (...),

·przedstawianie propozycji/oferty współpracy wraz z podaniem proponowanych warunków współpracy oraz zakresu usług,

·negocjowanie warunków umowy oraz branie udziału w spotkaniach, naradach mocodawcy z potencjalnym klientem,

·wyszukiwanie i pozyskiwanie klientów zainteresowanych wyłącznie kupnem (...), jeżeli polega na przedstawianiu oferty i cennika producenta

– łącznie z zawieraniem umów handlowych i sprzedażą produktów w imieniu zleceniodawcy w przypadku sprzedaży detalicznej w obu przypadkach może korzystać z opodatkowania stawką ryczałtu 3%. Kluczowe w sprawie jest rozgraniczenie pomiędzy sprzedażą hurtową a detaliczną. Zgodnie z Uniwersalnym słownikiem języka polskiego pod redakcją prof. Stanisława Dubisza (Wydawnictwo Naukowe PWN 2003) hurt – to sprzedaż lub kupno większych ilości towarów po cenach niższych niż w handlu detalicznym. W Pana opinii sprzedaż pojedynczych (...) wraz z montażem na rzecz jednego końcowego klienta, czy tez sprzedaż pojedynczych (...) na rzecz jednego końcowego klienta, stanowi sprzedaż detaliczną rezydenta.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:

podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Natomiast zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:

podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) (uchylona)

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) (uchylona)

e) (uchylona)

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Zauważyć należy, że wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostały określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a oraz pkt 7 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

- 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8;

 - 3,0% przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Odnosząc się do wątpliwości przedstawionych w pytaniach interpretacyjnych, w pierwszej kolejności należy rozstrzygnąć, czy przedmiot Pana działalności gospodarczej stanowi działalność usługową w zakresie handlu, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

− działalność usługowa – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3;

− działalność usługowa w zakresie handlu – sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników;

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług została wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.).

Zgodnie z pkt 4.1 Zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług jest klasyfikacją produktów pochodzenia krajowego oraz z importu, przy czym, pod pojęciem usług rozumie:

·wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji;

·wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Pojęcie usług nie obejmuje czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów (włączając półfabrykaty, elementy, części, obróbkę elementów) z materiałów własnych przedsiębiorstwa, na zlecenie innych jednostek gospodarki narodowej, przeznaczonych do celów produkcyjnych lub do dalszej odsprzedaży oraz z reguły nie obejmuje wytwarzania wyrobów na indywidualne zamówienie ludności, z materiałów własnych wykonawcy.

Wyroby – w myśl PKWiU – to: surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów – o ile występują w obrocie.

Co do zasady przychody z działalności usługowej, w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, są opodatkowane stawką w wysokości 8,5%, o ile usługi te nie są objęte inną stawką wymienioną w art. 12 tej ustawy.

Natomiast w przypadku działalności usługowej w zakresie handlu (art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy), opodatkowanej ryczałtem według stawki 3% od przychodu, ustawodawca nie odwołuje się do żadnej klasyfikacji statystycznej, celem precyzyjnego określenia zakresu przedmiotowego tej działalności. Oznacza to, że każda działalność, która nie spełnia przesłanek zawartych w definicji działalności usługowej w zakresie handlu, niezależnie od tego, czy do takiej działalności została zakwalifikowana w PKWiU, dla celów zryczałtowanego podatku dochodowego nie może być uznana za działalność podlegającą opodatkowaniu według stawki 3%.

Użyte w art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy sformułowanie „sprzedaż uprzednio nabytych towarów w stanie nieprzetworzonym” oznacza sprzedaż produktów (towarów) bez zmiany ich substancji czy wyglądu, tj. bez ingerencji sprzedającego we właściwości fabryczne produktu, ponieważ zgodnie z definicją słownikową „przetwarzać” to „przerabiać, zmieniać coś nadając inny kształt, wygląd, inną postać, formę; przekształcać, przeobrażać” (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2002 r.).

Stosownie natomiast do art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Towary handlowe to towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odsprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.

Zgodnie z definicją słownikową, poprzez sprzedaż należy rozumieć odstępowanie czegoś przez sprzedawcę na własność kupującemu za określoną sumę (https://sjp.pwn.pl)].

Natomiast zgodnie z art. 535 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.), przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że w ramach działalności gospodarczej wykonuje Pan usługi na rzecz firmy (...), w ramach których:

·wyszukuje i pozyskuje klientów w celu kupna i montażu (...), także w ramach (...),

·przedstawia propozycje/oferty współpracy wraz z podaniem proponowanych warunków współpracy oraz zakresu usług,

·negocjuje warunki umowy oraz bierze udział w spotkaniach, naradach mocodawcy z potencjalnym klientem,

·wyszukuje i pozyskuje klientów zainteresowanych wyłącznie kupnem (bez montażu) (...)

które sklasyfikował Pan do grupowania PKWiU 47.00.49.0 – Sprzedaż detaliczna materiałów budowlanych, gdzie indziej niesklasyfikowanych.

Ponadto, zgodnie z otrzymanym pełnomocnictwem może podpisywać Pan umowy w imieniu i na rzecz mocodawcy (firmy (...)).

Analizując zakres świadczonych usług na gruncie powołanych przepisów prawa, nie można zgodzić się z Pana stanowiskiem, że w opisanej sytuacji mamy do czynienia z działalnością usługową w zakresie handlu, gdyż zarówno nie nabywa Pan towarów, jak również nie dokonuje ich sprzedaży (sprzedażą (...) zajmuje się Pana mocodawca – firma (...)). Zatem nie można uznać Pana działalności w opisanym zakresie za działalność usługową w zakresie handlu, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych, dla której zastosowanie ma stawka ryczałtu w wysokości 3%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b ww. ustawy. W przestawionych okolicznościach przychody uzyskiwane na podstawie opisanej umowy stanowią przychody ze świadczenia usług, a nie ze sprzedaży towarów. Tym samym do przychodów z tytułu opisanych usług zastosowanie ma stawka ryczałtu w wysokości 8,5%, przewidziana dla działalności usługowej, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, bowiem ustawodawca nie przewidział innej stawki ryczałtu dla tego typu działalności.

Zatem stanowisko należy uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

·Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

·Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu pawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

·Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

·Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpreacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm. (dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.