Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Shutterstock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0112-KDSL1-2.4011.675.2024.3.PR

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 grudnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 9 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani pismami z 1 stycznia 2025 r. (wpływ 1 stycznia 2025 r.) oraz z 20 stycznia 2025 r. (wpływ 20 stycznia 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwania. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą od 26 października 2020 r. Działalność była przez pewien okres czasu zawieszona i została wznowiona 3 czerwca 2024 r. Podstawowym kodem prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawczyni jest PKD 62.02.Z - Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki. Wnioskodawczyni jest rezydentem polskim.

Wnioskodawczyni wybrała formę opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej jako ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ spełniła warunki do skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych oraz nie występują w przypadku Wnioskodawczyni przesłanki negatywne z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych.

Prowadzona przez Wnioskodawczynię działalność spełnia definicję działalności usługowej w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawczyni świadczy usługi informatyczne, w których zakres wchodzą takie czynności jak:

-Modelowanie i analizowanie procesów biznesowych u klientów.

Procesy dotyczą bieżącej lub przyszłej działalności danego klienta. Są to modele procesów biznesowych/systemowych, zawierających: diagramy, scenariusze, opis słowny, dokumenty (…) opisujące komunikację międzysystemową lub interakcje uczestników danego procesu i wykonywanych przez nich działań. Ma na celu zrozumienie sposobu działania obecnie klienta, znalezieniu problemów (procesy (...)) oraz będzie również odzwierciedleniem sposobu pracy w przyszłym środowisku po wprowadzeniu zmian (procesy (…)), które zostaną uzgodnione z klientem w trakcie prac analitycznych.

-Tworzenie dokumentu analitycznego.

Jest to zbiór informacji o wymaganiach funkcjonalnych i niefunkcjonalnych, analiza powiązania tych wymagań z bieżącą lub przyszłą działalnością klienta, opis słowny wszystkich możliwych scenariuszy detalicznych kroków działania klienta w ramach omawianych procesów lub zmian pod projektowany w danym projekcie system wpierający klienta. Zawiera również wcześniej wspomniane procesy biznesowe. Może ale nie musi zawierać akty prawne lub inne regulacje niezbędne do poprawnej działalności klienta. Dokument analityczny jest wkładem do dalszej pracy projektowej dla innych zespołów wchodzących w skład danego projektu.

-Projektowanie rozwiązań dostosowanych do potrzeb klientów.

Praca polega na proponowaniu nowych rozwiązań informatycznych, omawianiu proponowanych rozwiązań, powiązaniu ich z wymaganiami klienta, przygotowywaniu nowych procesów biznesowych w oparciu o budowane rozwiązania technologiczne przez dział IT. Współpracę z działami IT w zakresie analizy wymagań danego klienta oraz budowy rozwiązań informatycznych. Doradzanie klientowi, które rozwiązanie powinny zostać zaimplementowane, a które niosą ryzyka albo koszty. Wskazywanie ryzyka i konsekwencji w podejmowanych przez klienta decyzjach.

-Prowadzenie warsztatów i prezentacji dla klientów oraz ich wsparcie merytoryczne, komunikacja z zespołem projektowym.

W celu zaproponowania optymalnych rozwiązań dla danego klienta są potrzebne często spotkania, warsztaty. Omówienie i zebranie aktów prawnych i wymagań udziałowców, analiza oraz wykonanie modeli procesów biznesowych/systemowych. Wytworzenie dokumentacji przekazanych do działu IT oraz odpowiedzialność za komunikację między klientem a zespołami wytwórczymi wdrażanych rozwiązań informatycznych.

-Przygotowanie i weryfikacja diagramu procesu.

Jest to związane z punktem modelowania i analizowania procesów biznesowych u klientów. Klient może posiadać własne diagramy procesu, które wymagają przeanalizowania w kontekście dalszych prac analitycznych. Znalezienie problemów, wąskich gardeł w obecnych procesach klienta. Wyciągnięcie zależności procesowych oraz regulacji prawnych wpływających na przebieg procesu.

-Przygotowanie i weryfikacja modelu formularzy.

Zebranie zakresu danych dla danego formularza, opracowanie przepływu danego formularza w procesach wewnętrznych klienta, opracowanie standardów zapisywania i utrzymania danych np. zgodność z regulacjami prawnymi, sposoby anonimizacji danych.

-Tworzenie wyceny realizacji projektów.

Przygotowywanie wycen realizacji projektu poprzez estymację czasu, zasobów potrzebnych na realizacje projektu zgodnie z wymaganiami klienta. Zbieranie informacji od zespołów wdrażających o postępach i kosztach, przygotowywanie raportów i przedstawianie wyników klientowi.

-Pozyskanie i przekazanie wiedzy o projekcie.

Zapoznanie się z zakresem projektu, zebranie wymagań klienta, analiza zależności i ryzyka mogących wpłynąć na realizację projektu oraz na jego czas i koszt. Opisanie i przedstawienie zebranych informacji klientowi.

-Zgłaszanie i opisywanie błędów.

Po zakończeniu przez IT prac wdrażających wybrane przez klienta rozwiązanie rozpoczynają się testy użyteczności przez klienta. Jako analityk Wnioskodawczyni uczestniczy w testach wdrożonego rozwiązania informatycznego wspierając go w cyklu zgłaszania i opisywania znalezionych przez niego błędów. Po analizie i opisaniu błędów przekazywane są do działu IT w celu ich poprawy wdrożonego rozwiązania.

Wnioskodawczyni ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat i wykonywanie czynności, które podejmuje w ramach działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług wymienionych we wniosku. Czynności wymienione we wniosku nie będą wykonywane pod kierownictwem oraz nie będą wykonywane w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności. Wnioskodawczyni ponosi osobiście ryzyko gospodarcze związane z ww. działalnością.

Wnioskodawczyni nie uzyskuje i nie uzyskała przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem: pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line.

Wnioskodawczyni nie uzyskuje przychodów ze świadczenia usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Ponieważ Wnioskodawczyni miała wątpliwości w zakresie klasyfikacji świadczonych przez nią usług, wystąpiła z zapytaniem do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego. W odpowiedzi na wniosek, Wnioskodawczyni otrzymała w sierpniu 2023 r. odpowiedź, że zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. (Dz. U. z 2015 r., poz. 1676 z późn. zm.) wymienione usługi obejmujące:

-       wykonanie analizy biznesowej/systemowej na podstawie aktów prawnych i wymagań udziałowców;

-       przygotowanie dokumentacji projektów zawierających analizę, diagramy procesowe, scenariusze, opis słowny we współpracy z architektem i developerami;

-       uzgodnienie i przygotowanie wymagań i materiałów w obszarze testów;

-       aktywne wsparcie w pełnym zakresie wymagań pozostałych członków zespołu projektowego w trakcie realizacji projektu oraz poprodukcyjnym wdrożeniu produktów projektu;

-       konsultacje i wyjaśnienia niezbędne do realizacji prac developerskich w oparciu o wyniki analizy i zapisy projektu funkcjonalnego i technicznego;

-       proponowanie nowych rozwiązań informatycznych, omawianie proponowanych rozwiązań aby potrzeby biznesowe i konstrukcja systemów były optymalne;

-       uczestnictwo w konsultacjach i wyjaśnieniach niezbędnych do realizacji obsługi błędów oraz prac developerskich w okresie rozruchu i stabilizacji systemu aplikacji;

-       aktualizację projektów (funkcjonalnego i technicznego) w przypadku rozwoju i wprowadzania zmian we wdrożonych funkcjonalnościach systemów (niezwiązane z projektowaniem)

mieszczą się w grupowaniach:

-       jeżeli dotyczą doradztwa w zakresie planowania i projektowania systemów komputerowych, które łączą sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne PKWiU 62.02 „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki”;

-       jeżeli dotyczą doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej związanego z zarządzaniem PKWiU 70.22 „Pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i usługi zarządzania”.

Usługi świadczone przez Wnioskodawczynię w ramach działalności gospodarczej są sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.02.30.0 obejmującym usługi związane z pomocą techniczną w zakresie technologii informatycznych, jednak nie dotyczą oprogramowania. Świadczone przez Wnioskodawczynię usługi nie są związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0) ani nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02).

W piśmie z 1 stycznia 2025 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzieliła Pani następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:

1.Którego roku podatkowego/lat podatkowych dotyczy Pani wniosek?

Odpowiedź: Wniosek dotyczy roku 2024 i lat następnych.

2.Czy prowadzi Pani ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej przez Panią działalności odrębnie?

Odpowiedź: Działalność Wnioskodawczyni prowadzi w zakresie kodu PKD 62.02.Z - Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki, a świadczone przez nią usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.02.30.0 obejmującym usługi związane z pomocą techniczną w zakresie technologii informatycznych, jednak nie dotyczą oprogramowania. Jest to zatem jeden rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej przez Wnioskodawczynię i nie prowadzi odrębnej ewidencji w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności.

3.Jednoznaczne wskazanie, których z wymienionych w opisie stanu faktycznego usług dotyczy Pani wniosek.

Odpowiedź: Wniosek dotyczy usług mających charakter pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, w tym:

-wykonanie analizy biznesowej/systemowej na podstawie aktów prawnych i wymagań udziałowców;

-przygotowanie dokumentacji projektów zawierających analizę, diagramy procesowe, scenariusze, opis słowny we współpracy z architektem i developerami;

-uzgodnienie i przygotowanie wymagań i materiałów w obszarze testów;

-aktywne wsparcie w pełnym zakresie wymagań pozostałych członków zespołu projektowego w trakcie realizacji projektu oraz poprodukcyjnym wdrożeniu produktów projektu;

-    konsultacje i wyjaśnienia niezbędne do realizacji prac developerskich w oparciu o wyniki analizy i zapisy projektu funkcjonalnego i technicznego;

-proponowanie nowych rozwiązań informatycznych, omawianie proponowanych rozwiązań, aby potrzeby biznesowe i konstrukcja systemów były optymalne;

-uczestnictwo w konsultacjach i wyjaśnieniach niezbędnych do realizacji obsługi błędów oraz prac developerskich w okresie rozruchu i stabilizacji systemu aplikacji;

-    aktualizację projektów (funkcjonalnego i technicznego) w przypadku rozwoju i wprowadzania zmian we wdrożonych funkcjonalnościach systemów (niezwiązane z projektowaniem).

4.   Jak są sklasyfikowane – na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – faktycznie wykonywane przez Panią poszczególne usługi wskazane w odpowiedzi na pytanie nr I.3 wezwania.

Proszę podać podstawowy symbol grupowania, który jest siedmiocyfrowy, zapisywany w blokach po dwa znaki oddzielone kropką dla każdej z usług wskazanych w odpowiedzi na pytanie nr I.3 wezwania.

Odpowiedź: Faktycznie wykonywane przez Wnioskodawczynię usługi są skalsyfikowane na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) jak poniżej:

-wykonanie analizy biznesowej/systemowej na podstawie aktów prawnych i wymagań udziałowców -PKWiU 62.02.30.0;

-przygotowanie dokumentacji projektów zawierających analizę, diagramy procesowe, scenariusze, opis słowny we współpracy z architektem i developerami - PKWiU 62.02.30.0;

-uzgodnienie i przygotowanie wymagań i materiałów w obszarze testów - PKWiU 62.02.30.0;

-aktywne wsparcie w pełnym zakresie wymagań pozostałych członków zespołu projektowego w trakcie realizacji projektu oraz poprodukcyjnym wdrożeniu produktów projektu - PKWiU 62.02.30.0;

-konsultacje i wyjaśnienia niezbędne do realizacji prac developerskich w oparciu o wyniki analizy i zapisy projektu funkcjonalnego i technicznego - PKWiU 62.02.30.0;

-proponowanie nowych rozwiązań informatycznych, omawianie proponowanych rozwiązań, aby potrzeby biznesowe i konstrukcja systemów były optymalne - PKWiU 62.02.30.0;

-uczestnictwo w konsultacjach i wyjaśnieniach niezbędnych do realizacji obsługi błędów oraz prac developerskich w okresie rozruchu i stabilizacji systemu aplikacji - PKWiU 62.02.30.0;

-aktualizację projektów (funkcjonalnego i technicznego) w przypadku rozwoju i wprowadzania zmian we wdrożonych funkcjonalnościach systemów (niezwiązane z projektowaniem) - PKWiU 62.02.30.0.

5.Jakiedokładnie czynności wykonywała/wykonuje Pani w ramach świadczonych usług wskazanych w odpowiedzi na pytanie nr I.3 wezwania? Należy wskazać na czym konkretnie polegały/polegają Pani usługi będące przedmiotem wniosku.

Proszę o ich wyczerpujące scharakteryzowanie, tj. opisanie:

1)na czym konkretnie polegały/polegają usługi wskazane w odpowiedzi na pytanie nr I.3 wezwania?

2)czego dotyczyły/dotyczą usługi wskazane w odpowiedzi na pytanie nr I.3 wezwania?

3)jaki był/jest zakres usług wskazanych w odpowiedzi na pytanie nr I.3 wezwania?

4)co było/jest efektem usług wskazanych w odpowiedzi na pytanie nr I.3 wezwania?

Proszę o oddzielną charakterystykę w odniesieniu do każdej ze wskazanych usług w odpowiedzi na pytanie nr I.3 wezwania.

Odpowiedź: Czynności jakie Wnioskodawczyni wykonuje w ramach poszczególnych usług to:

-Wykonanie analizy biznesowej/systemowej na podstawie aktów prawnych i wymagań udziałowców.

Usługa ta polega na szczegółowej analizie potrzeb organizacji w kontekście przepisów prawnych oraz wymagań interesariuszy (udziałowców). Proces ten obejmuje zbieranie i ocenę danych, które są niezbędne do zrozumienia, jakie zmiany lub usprawnienia są potrzebne w danym systemie biznesowym lub informatycznym. Analiza ta skupia się na identyfikacji i zrozumieniu regulacji prawnych, które wpływają na działalność firmy, a także na oczekiwania różnych grup interesariuszy, takich jak inwestorzy, klienci, pracownicy i organy regulacyjne. Może dotyczyć różnych obszarów działalności przedsiębiorstwa, w tym finansów, zarządzania, technologii oraz zgodności z przepisami. Efektem wykonania analizy biznesowej/systemowej jest dokument, który zawiera szczegółowe rekomendacje i wnioski dotyczące przyszłych działań organizacji. Może on obejmować propozycje zmian w procesach biznesowych, zalecenia dotyczące wdrożenia nowych systemów informatycznych lub modyfikacji istniejących, a także strategie zapewnienia zgodności z obowiązującymi przepisami. Dzięki tej analizie organizacja zyskuje lepsze zrozumienie swojego otoczenia prawnego i biznesowego, co umożliwia podejmowanie bardziej świadomych decyzji.

-Przygotowanie dokumentacji projektów zawierających analizę, diagramy procesowe, scenariusze, opis słowny we współpracy z architektem i developerami.

Usługa ta polega na tworzeniu kompleksowej dokumentacji projektowej, która służy jako przewodnik dla zespołu projektowego. Dokumentacja ta obejmuje analizy, diagramy procesowe, scenariusze oraz szczegółowy opis słowny, co pozwala na lepsze zrozumienie wymagań i zakresu projektu. Przygotowanie dokumentacji dotyczy wszystkich aspektów projektu, od wstępnej analizy wymagań po szczegółowe opisy poszczególnych komponentów systemu. Współpraca z architektem i developerami zapewnia, że dokumentacja jest zgodna z technicznymi i funkcjonalnymi wymaganiami, a także uwzględnia najlepsze praktyki w zakresie architektury systemowej. Efektem tej usługi jest zestaw dokumentów projektowych, które służą jako odniesienie dla wszystkich członków zespołu. Dokumentacja ta ułatwia komunikację, przyspiesza proces wdrożenia oraz minimalizuje ryzyko błędów podczas realizacji projektu. Dobrze przygotowana dokumentacja przyczynia się do lepszej efektywności pracy zespołu oraz zwiększa szanse na sukces projektu, ponieważ wszyscy uczestnicy mają jasność co do celów, procesów i wymagań.

-Uzgodnienie i przygotowanie wymagań i materiałów w obszarze testów.

Usługa ta polega na określeniu i zebraniu wszystkich niezbędnych wymagań, które będą stanowiły podstawę do przeprowadzenia testów w projekcie. Proces ten obejmuje zarówno uzgodnienie wymagań z interesariuszami projektu (np. klientami, zespołem deweloperskim, testerami), jak i przygotowanie materiałów niezbędnych do realizacji testów, takich jak scenariusze testowe, przypadki testowe, dane testowe, a także szczegóły dotyczące środowiska testowego. W tym etapie istotne jest dokładne zrozumienie celów testów, zakresu testowania, jak i oczekiwanych rezultatów, aby testy były przeprowadzane zgodnie z ustalonymi kryteriami. Usługa dotyczy fazy planowania testów, która ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia jakości produktów lub systemów informatycznych. Chodzi o to, aby przed rozpoczęciem właściwego procesu testowania, wszystkie wymagania zostały jednoznacznie określone i zaakceptowane przez zainteresowane strony, a materiały do testów były odpowiednio przygotowane i dostosowane do specyfiki projektu. Efektem tej usługi jest stworzenie kompletnych, uzgodnionych i zatwierdzonych dokumentów, które będą stanowiły podstawę do dalszych etapów testowania. Dzięki temu możliwe będzie skuteczne przeprowadzenie testów, identyfikowanie potencjalnych problemów w systemie oraz zapewnienie, że testy będą odpowiadały na rzeczywiste potrzeby projektu. Efektem jest również stworzenie planu harmonogramu testów, który ułatwi organizację i zarządzanie procesem testowym.

-Aktywne wsparcie w pełnym zakresie wymagań pozostałych członków zespołu projektowego w trakcie realizacji projektu oraz poprodukcyjnym wdrożeniu produktów projektu.

Usługa ta polega na zapewnieniu bieżącego wsparcia i współpracy z innymi członkami zespołu projektowego w różnych etapach realizacji projektu, od fazy implementacji po wdrożenie produktu po zakończeniu produkcji. Aktywne wsparcie obejmuje analizę, doradztwo i pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z wymaganiami projektowymi, technicznymi i operacyjnymi. Wsparcie jest dostosowane do potrzeb zespołu projektowego w zależności od etapu projektu, zarówno w trakcie prac nad produktem, jak i po jego wdrożeniu do produkcji, aby zapewnić płynne działanie i poprawność realizowanych procesów. Usługa dotyczy wsparcia w zakresie wszystkich wymagań związanych z projektem, w tym wymagań funkcjonalnych, technicznych oraz operacyjnych. Celem jest zapewnienie, aby każdy członek zespołu projektowego mógł w pełni realizować swoje zadania, nie napotykając trudności związanych z niejasnymi lub niekompletnymi wymaganiami. Usługa obejmuje również wsparcie podczas fazy poprodukcyjnej wdrożenia, kiedy to mogą pojawić się konieczności dostosowania produktów lub usług do nowych okoliczności lub zgłaszanych problemów. Efektem tej usługi jest poprawa komunikacji i efektywności pracy w zespole projektowym, co pozwala na lepszą realizację projektu w ustalonych terminach i budżetach. Dzięki aktywnemu wsparciu, procesy projektowe przebiegają sprawniej, a ryzyko wystąpienia błędów lub opóźnień jest minimalizowane. W efekcie, produkt lub usługa jest wdrażana zgodnie z wymaganiami, a problemy zgłaszane po wdrożeniu są skutecznie rozwiązywane, co zapewnia satysfakcję użytkowników końcowych i klientów.

-Konsultacje i wyjaśnienia niezbędne do realizacji prac developerskich w oparciu o wyniki analizy i zapisy projektu funkcjonalnego i technicznego.

Usługa ta polega na udzielaniu bieżącego wsparcia konsultacyjnego oraz wyjaśnianiu wszelkich wątpliwości związanych z realizacją prac developerskich w oparciu o wcześniej przygotowaną analizę oraz dokumentację projektu funkcjonalnego i technicznego. Celem jest zapewnienie, że zespół developerski posiada pełne zrozumienie wymagań funkcjonalnych i technicznych, a także klarowne wskazówki dotyczące implementacji, które pozwolą na prawidłowe wdrożenie rozwiązań zgodnych z wymaganiami projektu. Konsultacje obejmują również wyjaśnianie niejasności, dostosowanie projektów do realiów technicznych, a także proponowanie najlepszych rozwiązań w przypadku napotkanych trudności. Usługa dotyczy wszystkich kwestii związanych z implementacją systemu lub aplikacji, na które zespół developerski może napotkać w trakcie realizacji swoich prac. Główne obszary, w których świadczona jest pomoc, obejmują weryfikację i interpretację zapisów dokumentacji projektów (w tym zarówno projektu funkcjonalnego, jak i technicznego), pomoc w podejmowaniu decyzji dotyczących najlepszych rozwiązań technicznych, a także wsparcie przy implementacji skomplikowanych lub nietypowych funkcjonalności od strony wyjaśniania i konsultowania biznesowych aspektów. Efektem tej usługi jest usprawnienie procesu realizacji prac developerskich poprzez usunięcie wszelkich niejasności i zapewnienie, że zespół developerski wykonuje prace zgodnie z założeniami projektu funkcjonalnego i technicznego. Dzięki bieżącemu wsparciu, zespół może uniknąć błędów w kodzie oraz zapewnić lepszą jakość implementowanego rozwiązania. Ponadto, efekt usługi to przyspieszenie procesu developerskiego, ponieważ zespół ma dostęp do niezbędnych informacji i wyjaśnień w czasie rzeczywistym, co pozwala na szybsze podejmowanie decyzji oraz realizację zadań.

-Proponowanie nowych rozwiązań informatycznych, omawianie proponowanych rozwiązań, aby potrzeby biznesowe i konstrukcja systemów były optymalne.

Usługa ta polega na analizie i opracowywaniu nowych rozwiązań informatycznych, które będą odpowiadały na specyficzne potrzeby biznesowe organizacji. W ramach tej usługi proponowane są innowacyjne technologie, narzędzia oraz architektury systemów, które mogą poprawić efektywność procesów biznesowych, zwiększyć wydajność i elastyczność systemów IT. Po zaproponowaniu rozwiązań, odbywa się szczegółowa analiza i dyskusja na ich temat, aby upewnić się, że proponowane rozwiązania będą odpowiednie z perspektywy technicznej, jak i użytkowej, oraz że będą zgodne z celami i wymaganiami biznesowymi. Usługa dotyczy tworzenia i dostosowywania rozwiązań informatycznych, które mają na celu optymalizację procesów biznesowych oraz architektury systemów informatycznych. Skupia się na analizie potrzeb biznesowych organizacji i na tej podstawie proponowaniu nowych technologii i rozwiązań IT. Ważnym elementem usługi jest również przeprowadzenie szczegółowych rozmów i dyskusji, które pozwalają na wybranie najbardziej odpowiednich opcji, dostosowanych do specyfiki działalności organizacji. Efektem tej usługi jest wdrożenie optymalnych rozwiązań informatycznych, które efektywnie wspierają cele biznesowe organizacji, poprawiają jej konkurencyjność i zwiększają efektywność. Dzięki omawianiu proponowanych rozwiązań, organizacja uniknie nieefektywnych lub zbyt kosztownych technologii, a wybrane rozwiązania będą zarówno nowoczesne, jak i dostosowane do realnych potrzeb biznesowych. Dodatkowo, efektem jest zwiększenie zadowolenia użytkowników końcowych z nowego systemu, który będzie łatwiejszy w obsłudze, bardziej skalowalny oraz dostosowany do zmieniających się wymagań rynkowych.

-Uczestnictwo w konsultacjach i wyjaśnieniach niezbędnych do realizacji obsługi błędów oraz prac developerskich w okresie rozruchu i stabilizacji systemu aplikacji.

Usługa ta polega na aktywnym udziale w konsultacjach oraz udzielaniu wyjaśnień dotyczących obsługi błędów aby usunąć wszelkie niejasności polegające na konsultacjach z klientem i zespołem developerskim. Usługa polega na zebraniu niejasności, doradztwa przy wyborze sposobu rozwiązania zaistniałego problemu oraz usprawnieniu komunikacji miedzy Klientem a zespołami IT. Celem jest szybkie identyfikowanie, diagnozowanie i rozwiązywanie wszelkich problemów, które mogą wystąpić po wdrożeniu systemu do produkcji. W ramach tej usługi Wnioskodawczyni współpracuje z zespołem technicznym, który udziela wsparcia w rozwiązywaniu zgłaszanych błędów, dostosowuje rozwiązania do nowych wymagań oraz zapewnia odpowiednie poprawki i optymalizacje, które mają na celu stabilizację działania systemu i zapewnienie jego poprawnej pracy w długim okresie. Usługa dotyczy kwestii związanych z utrzymaniem i stabilizowaniem systemu aplikacji po jego uruchomieniu. Skupia się na identyfikowaniu i eliminowaniu błędów zgłaszanych przez użytkowników, a także na przekazaniu i wyjaśnieniu poprawnych wymagań, które są niezbędne do przeprowadzenia prac stabilizujących prace wdrożonego rozwiązania. W tym okresie istotne jest także ścisłe współdziałanie z zespołem odpowiedzialnym za zarządzanie infrastrukturą oraz zapewnienie, że system będzie działał zgodnie z założeniami funkcjonalnymi i technicznymi. Efektem tej usługi jest zapewnienie stabilności i niezawodności systemu aplikacji po jego wdrożeniu. Dzięki szybkiemu reagowaniu na błędy oraz poprawkom wprowadzanym na etapie rozruchu, system przechodzi przez fazę stabilizacji bez większych zakłóceń w działaniu. Usługa ta przyczynia się do minimalizacji ryzyka awarii oraz zapewnia, że aplikacja będzie działała w sposób wydajny, bezpieczny i zgodny z wymaganiami użytkowników. Ponadto, efekt usługi to lepsze przygotowanie systemu na dalszy rozwój, ponieważ w trakcie tej fazy możliwe jest także wdrażanie usprawnień, wraz z modyfikacją dokumentacji projektowej oraz rozwiązań, które będą wpływać na przyszłą optymalizację.

-Aktualizacja projektów (funkcjonalnego i technicznego) w przypadku rozwoju i wprowadzania zmian we wdrożonych funkcjonalnościach systemów (niezwiązane z projektowaniem).

Usługa ta polega na aktualizacji dokumentacji projektu funkcjonalnego i technicznego w sytuacjach, gdy zachodzą zmiany lub rozwój wdrożonych funkcjonalności systemu, które nie wiążą się z całkowitym przeprojektowaniem rozwiązania. Celem jest dostosowanie istniejących dokumentów projektowych do nowych wymagań, procesów biznesowych lub technologicznych, które wpływają na działanie zaproponowanego i wybranego przez klienta rozwiązania. W ramach tej usługi dokumentacja jest dostosowywana, aby odzwierciedlała zmiany wprowadzone w rozwiązania informatyczne, takie jak nowe funkcjonalności, poprawki, optymalizacje czy zmiany w architekturze systemu, bez konieczności ponownego projektowania całości rozwiązania. Usługa dotyczy aktualizacji i dostosowywania dokumentacji projektu funkcjonalnego i technicznego, w sytuacjach, gdy wprowadzone zmiany w rozwiązaniach wymagają zmodyfikowania istniejących zapisów projektowych. Chodzi o zmiany, które są wynikiem rozwoju, takie jak wprowadzenie nowych funkcjonalności, zmiany w logice biznesowej, integracje z innymi rozwiązaniami czy zmiany w infrastrukturze technicznej, które nie wymagają rewizji całego projektu, ale muszą być odzwierciedlone w dokumentacji. Efektem tej usługi jest zapewnienie, że dokumentacja projektowa rozwiązania jest zawsze aktualna i zgodna z rzeczywistym stanem wdrożenia. Dzięki temu, wszyscy uczestnicy procesu (zarówno techniczni, jak i biznesowi) mają dostęp do najnowszych informacji o funkcjonalnościach systemu, co pozwala na łatwiejsze zarządzanie jego dalszym rozwojem oraz eliminowanie ryzyka nieporozumień i błędów wynikających z nieaktualnej dokumentacji. Usługa ta zapewnia również, że zmiany w rozwiązaniach są dobrze udokumentowane, co ułatwia dalsze utrzymanie i rozwój w przyszłości.

6.Jakich konkretnych „rozwiązań informatycznych” dotyczyły/dotyczą świadczone przez Panią usługi, których dotyczy wniosek?

Odpowiedź: Pojęcie rozwiązania informatycznego:

Rozwiązanie informatyczne to system lub zestaw narzędzi informatycznych, które zostały zaprojektowane i wdrożone w celu rozwiązania określonego problemu lub zaspokojenia potrzeb biznesowych w organizacji. Usługi dotyczą rozwiązań IT takich jak systemy wspomagania decyzji, narzędzia analizy procesów oraz systemy zarządzania projektami.

Rozwiązanie informatyczne to zatem nie tylko technologia, ale także sposób, w jaki ta technologia odpowiada na konkretne wymagania organizacji, takie jak poprawa wydajności pracy, ułatwienie dostępu do informacji czy automatyzacja procesów. Celem jest, aby system był użyteczny, efektywny i dopasowany do specyficznych potrzeb użytkowników.

Podsumowując, rozwiązanie informatyczne to kompleksowy system, który służy do rozwiązywania konkretnych problemów organizacyjnych, zwiększając efektywność i jakość pracy, a jego realizacja wymaga współpracy między analitykiem biznesowym a zespołem deweloperów.

7.Co należy rozumieć przez „projektowany w danym projekcie system wspierający klienta”?

Odpowiedź: Przez „projektowany w danym projekcie system wspierający klienta” należy rozumieć system informatyczny, który usprawnia procesy operacyjne klienta poprzez automatyzację oraz integrację danych i narzędzi w jednolitej platformie.

8.Co dokładnie zawierała/zawiera wytworzona przez Panią „dokumentacja przekazywana do działu IT”?

Odpowiedź: Wytworzona przez  Wnioskodawczynię „dokumentacja przekazywana do działu IT” zawiera specyfikacje wymagań funkcjonalnych, powiązanie wymagań niefunkcjonalnych, diagramy procesów, opisy przypadków użycia, modele danych, akty prawne wpływające na działania operacyjne klienta, reguły biznesowe, oraz scenariusze testowe.

9.Czy w ramach usług, których dotyczy Pani wniosek, świadczyła/świadczy Pani usługi projektowania, rozwoju i wdrażania oprogramowania, w tym oprogramowania związanego z bezpieczeństwem w sieci?

Odpowiedź: W ramach usług, których dotyczy wniosek, Wnioskodawczyni nie świadczyła/nie świadczy usług projektowania, rozwoju i wdrażania oprogramowania, w tym oprogramowania związanego z bezpieczeństwem w sieci.

10.Czy w roku podatkowym/latach podatkowych, którego/których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 1 wezwania) uzyskiwała/uzyskuje Pani przychody ze świadczenia usług firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów?

Odpowiedź: W roku podatkowym 2024 Wnioskodawczyni nie uzyskiwała i w kolejnych latach nie planuje uzyskiwać przychodów ze świadczenia usług firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.

11.Czy wykonywane przez Panią usługi będące przedmiotem wniosku były/są w jakikolwiek sposób związane z oprogramowaniem:

-jeśli tak – na czym polega ten związek (proszę szczegółowo go opisać),

-jeśli nie – proszę wskazać, na jakiej podstawie ten związek nie występuje?

Odpowiedź: Wykonywane przez Wnioskodawczynię usługi będące przedmiotem wniosku nie były/nie są w jakikolwiek sposób związane z oprogramowaniem. Związek z oprogramowaniem nie występuje bowiem świadczone przez Wnioskodawczynię usługi są usługami mającymi charakter pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego. Usługi są powiązane z analizą i dokumentacją procesów, a nie bezpośrednio z tworzeniem oprogramowania. Wnioskodawczyni wykonuje analizę wymagań i projektowanie funkcjonalne nowych procesów.

12.Czy w rokupodatkowym/latach podatkowych, którego/których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 1 wezwania) świadczone przez Panią usługi będące przedmiotem wniosku były/są wykonywane w ramach wolnego zawodu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w myśl którego:

Wolny zawód to pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, biegłych rewidentów, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, brokerów reasekuracyjnych, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych, doradców restrukturyzacyjnych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych oraz rzeczników patentowych, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

Odpowiedź: W roku podatkowym/latach podatkowych, którego/których dotyczy wniosek świadczone przez Wnioskodawczynię usługi będące przedmiotem wniosku nie były/nie są wykonywane w ramach wolnego zawodu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Pytanie

Czy zakres usług wskazanych w stanie faktycznym, które Wnioskodawca wykonuje w ramach działalności gospodarczej, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pani stanowisko w sprawie (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu)

Charakter świadczonych przez Wnioskodawczynię usług ma charakter pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, w tym wykonanie analizy biznesowej/systemowej na podstawie aktów prawnych i wymagań udziałowców; przygotowanie dokumentacji projektów zawierających analizę, diagramy procesowe, scenariusze, opis słowny we współpracy z architektem i developerami; uzgodnienie i przygotowanie wymagań i materiałów w obszarze testów; aktywne wsparcie w pełnym zakresie wymagań pozostałych członków zespołu projektowego w trakcie realizacji projektu oraz poprodukcyjnym wdrożeniu produktów projektu; konsultacje i wyjaśnienia niezbędne do realizacji prac developerskich w oparciu o wyniki analizy i zapisy projektu funkcjonalnego i technicznego; proponowanie nowych rozwiązań informatycznych, omawianie proponowanych rozwiązań, aby potrzeby biznesowe i konstrukcja systemów były optymalne; uczestnictwo w konsultacjach i wyjaśnieniach niezbędnych do realizacji obsługi błędów oraz prac developerskich w okresie rozruchu i stabilizacji systemu aplikacji; aktualizację projektów (funkcjonalnego i technicznego) w przypadku rozwoju i wprowadzania zmian we wdrożonych funkcjonalnościach systemów (niezwiązane z projektowaniem). Świadczone przez Wnioskodawczynię usługi informatyczne nie obejmują tworzenia oprogramowania ani programowania (kodowania), jak również nie obejmują doradztwa w zakresie programowania (kodowania). W związku z powyższym brak jest podstaw do uznania ich za usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego. Tak więc, przychody ze świadczonych przez Wnioskodawczynię usług informatycznych - jako przychody ze świadczenia usług objętych klasą PKWiU 62.02 w zakresie PKWiU 62.02.30.0 niebędących usługami związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania - są opodatkowane według stawki ryczałtu w wysokości 8,5% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:1)     w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej bez względu na wysokość przychodów.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Według ww. przepisu:

1.Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

-jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6)(uchylony)

2.Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

-w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

3.Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Kolejnym warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak stanowi art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Według art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zwracam również uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju wykonywanych w ramach tej działalności usług.

Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Z opisu sprawy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz z jego uzupełnienia wynika, że prowadzona przez Panią działalność spełnia definicję działalności usługowej w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Świadczone przez Panią usługi nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02). Pani wniosek dotyczy usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.02.30.0 mających charakter pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego:

-wykonania analizy biznesowej/systemowej na podstawie aktów prawnych i wymagań udziałowców;

-przygotowania dokumentacji projektów zawierających analizę, diagramy procesowe, scenariusze, opis słowny we współpracy z architektem i developerami;

-uzgodnienia i przygotowania wymagań i materiałów w obszarze testów;

-aktywnego wsparcia w pełnym zakresie wymagań pozostałych członków zespołu projektowego w trakcie realizacji projektu oraz poprodukcyjnym wdrożeniu produktów projektu;

-konsultacji i wyjaśnień niezbędnych do realizacji prac developerskich w oparciu o wyniki analizy i zapisy projektu funkcjonalnego i technicznego;

-proponowania nowych rozwiązań informatycznych, omawiania proponowanych rozwiązań, aby potrzeby biznesowe i konstrukcja systemów były optymalne;

-uczestnictwa w konsultacjach i wyjaśnieniach niezbędnych do realizacji obsługi błędów oraz prac developerskich w okresie rozruchu i stabilizacji systemu aplikacji;

-aktualizacji projektów (funkcjonalnego i technicznego) w przypadku rozwoju i wprowadzania zmian we wdrożonych funkcjonalnościach systemów (niezwiązane z projektowaniem).

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody osiągane przez Panią w 2024 r. oraz latach kolejnych w ramach działalności gospodarczej z tytułu wykonywania usług będących przedmiotem wniosku obejmujących:

1)wykonanie analizy biznesowej/systemowej na podstawie aktów prawnych i wymagań udziałowców;

2)przygotowanie dokumentacji projektów zawierających analizę, diagramy procesowe, scenariusze, opis słowny we współpracy z architektem i developerami;

3)uzgodnienie i przygotowanie wymagań i materiałów w obszarze testów;

4)aktywne wsparcie w pełnym zakresie wymagań pozostałych członków zespołu projektowego w trakcie realizacji projektu oraz poprodukcyjnym wdrożeniu produktów projektu;

5)konsultacje i wyjaśnienia niezbędne do realizacji prac developerskich w oparciu o wyniki analizy i zapisy projektu funkcjonalnego i technicznego;

6)proponowanie nowych rozwiązań informatycznych, omawianie proponowanych rozwiązań, aby potrzeby biznesowe i konstrukcja systemów były optymalne;

7)uczestnictwo w konsultacjach i wyjaśnieniach niezbędnych do realizacji obsługi błędów oraz prac developerskich w okresie rozruchu i stabilizacji systemu aplikacji;

8)aktualizację projektów (funkcjonalnego i technicznego) w przypadku rozwoju i wprowadzania zmian we wdrożonych funkcjonalnościach systemów (niezwiązane z projektowaniem),

które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.02.30.0 „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego” i które nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania, podlegały/podlegają/będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stawka ta miała/ma/będzie miała zastosowanie wyłącznie, jeśli spełnione były/są/będą warunki do zastosowania tej formy opodatkowania, o których mowa w cytowanych przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,

-zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikowała Pani świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisemstanu faktycznego i zdarzenia przyszłego oraz zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.