Interpretacja indywidualna - stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe - Interpretacja - null

Shutterstock
Interpretacja indywidualna - stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna - stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe w części dotyczącej pytania nr 12 i prawidłowe w pozostałej części.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 17 października o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan pismem z 23 grudnia 2024 r. (data wpływu 19 grudnia 2024 r.) orz pismem z 2 stycznia 2025 r. (wpływ 2 stycznia 2025 r.) - w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca [dalej jako: "Wnioskodawca" albo "(…)"] jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia ich źródeł (nieograniczony obowiązek podatkowy) w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.; dalej jako: "u.p.d.o.f.").

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej według stawki liniowej, na podstawie art. 30c u.p.d.o.f. Zgodnie z danymi uwidocznionymi w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Wnioskodawca rozpoczął wykonywanie działalności gospodarczej 2 stycznia 2024 roku.

W związku z charakterem świadczonych usług, Wnioskodawca posiada status podatnika od towarów i usług zwolnionego, przy czym złożył zgłoszenie rejestracyjne na podstawie art. 96 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, Wnioskodawca świadczy albo planuje świadczyć w przyszłości usługi następującego rodzaju:

1)działalność w zakresie występów artysty/wokalisty także z zespołem na wydarzeniach o charakterze kulturalnym (dalej jako: "Działalność Koncertowa"):

Wnioskodawca jest członkiem i frontmanem zespołu muzycznego, w którym pełni rolę wokalisty. W ramach swojej bieżącej działalności Wnioskodawca zajmuje się m. in. odpłatnym występowaniem (wraz z zespołem) na różnego rodzaju wydarzeniach o charakterze kulturalnym, przy udziale publiczności. Występy na wydarzeniach obejmują przede wszystkim wykonywanie na żywo utworów słowno-muzycznych, których twórcą lub współtwórcą jest Wnioskodawca. Oprócz śpiewu, w celu urozmaicenia występów, w trakcie wykonywania utworów, Wnioskodawca odgrywa opracowaną lub zaimprowizowaną choreografię (obejmuje to m. in. komunikowanie się z publicznością, taniec).

Do końca roku kalendarzowego 2024, Wnioskodawca wystąpi na przeszło (…) wydarzeniach o jakich mowa powyżej. Zgodnie z najlepszą wiedzą Wnioskodawcy, w braku wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, liczba występów nie powinna ulegać zmniejszeniu w roku kalendarzowym 2025.

Umowy z organizatorami wyżej opisanych wydarzeń, są zawierane przez agenta Wnioskodawcy we własnym imieniu, w ramach prowadzonej przez agenta działalności gospodarczej, który to agent zawiera następnie każdorazowo umowę z Wnioskodawcą. Wnioskodawca nie wyklucza jednak, że w przyszłości umowy z organizatorami koncertów mogą być również zawierane przez samego Wnioskodawcę, we własnym imieniu.

Wnioskodawca nie jest organizatorem wydarzeń kulturalnych, na których występuje wraz z zespołem.

2)działalność w zakresie wydzierżawiania znaków towarowych innym podmiotom (dalej jako: "Dzierżawa Znaków Towarowych"):

W ramach swojej bieżącej działalności Wnioskodawca zajmuje się m. in. pisaniem tekstów do utworów muzycznych, komponowaniem utworów muzycznych oraz - jak zostało już wspomniane - odpłatnym występowaniem na wydarzeniach o charakterze kulturalnym organizowanych przez osoby trzecie (koncerty).

Działalność twórcza Wnioskodawcy cieszy się stale wzrastającym zainteresowaniem na rynku muzycznym. Wnioskodawca jest osobą rozpoznawalną. Uzasadnionym wydaje się być twierdzenie, że wizerunek Wnioskodawcy jest wartościowy i istnieją prawne oraz techniczne możliwości monetyzacji tegoż wizerunku.

Wnioskodawca podjął czynności zmierzające do opracowania oznaczeń, które zostały albo docelowo mają zostać zastrzeżone jako znaki towarowe, a których kształt, forma lub treść będą każdorazowo związane z twórczością lub osobą Wnioskodawcy (m. in. pseudonimem artystycznym, wyglądem zewnętrznym, gatunkiem muzycznym do jakiego zaliczane są utwory tworzone przez Wnioskodawcę lub treścią stworzonych albo współtworzonych przez niego utworów). Na dzień kierowania niniejszego wniosku, Wnioskodawca uzyskał prawa ochronne - w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku Prawo własności przemysłowej (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1170; dalej jako: "u.p.w.p.") na następujące, słowne, znaki towarowe:

a)"(…)", numer prawa wyłącznego: (…);

b)"(…)", numer prawa wyłącznego: (…);

c)"(…)", numer prawa wyłącznego: (…);

Wnioskodawca rozważa zawarcie umowy (umów) z podmiotem (podmiotami) trzecimi, których przedmiotem będzie odpłatna dzierżawa znaków towarowych lub praw ze zgłoszenia znaków towarowych.

3)działalność w zakresie tworzenia utworów muzycznych lub słowno-muzycznych, w tym na zlecenie, wraz ze sprzedażą praw autorskich do własnych utworów muzycznych (słowno- muzycznych) lub udzielaniem licencji na korzystanie z praw autorskich do własnych utworów muzycznych (słowno-muzycznych) lub udzielaniem licencji na korzystanie z praw autorskich do własnych utworów muzycznych lub słowno-muzycznych (zarówno osobom fizycznym, innym podmiotom, jak i organizacjom zbiorowego zarządzania prawami autorskimi twórców; dalej jako: "Powiernicze Przeniesienie Praw Majątkowych na rzecz (…)"):

W ramach swojej bieżącej działalności Wnioskodawca zajmuje się m. in. tworzeniem utworów słowno-muzycznych, które stanowią utwory w rozumieniu ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 ze zm.; dalej jako: "u.p.a."). Wnioskodawca jako twórcy albo współtwórcy, przysługują autorskie prawa majątkowe do utworów muzycznych oraz słowno-muzycznych.

Pozostawanie podmiotem autorskich praw majątkowym oznacza posiadanie wyłącznego prawa do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.

W szeroko rozumianej branży artystycznej standardem jest zawieranie umów z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (dalej jako "OZZ"). Działalność OZZ pozostaje uregulowana w ustawie z dnia 15 czerwca 2018 roku o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2207 ze zm.; dalej jako "u.z.z."). W art. 3 pkt 1 u.z.z. zdefiniowano pojęcie zbiorowego zarządzania prawami autorskimi:

"zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi - należy przez to rozumieć działalność polegającą na wykonywaniu praw autorskich lub praw pokrewnych dla zbiorowej korzyści uprawnionych przez dokonywanie takich czynności, jak:

a)obejmowanie praw w zbiorowy zarząd,

b)zawieranie umów o korzystanie z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych lub pobór wynagrodzenia za takie korzystanie,

c)pobór, podział i wypłata przychodów z praw,

d)monitorowanie korzystania z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych przez użytkowników,

e)dochodzenie ochrony praw autorskich lub praw pokrewnych,

f)wykonywanie innych uprawnień i obowiązków organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi wynikających z niniejszej ustawy oraz ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509), zwanej dalej "ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych".

W ustawie tej zostały również uregulowane umowy o zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.

Wnioskodawca jest stroną umowy o zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi ze (…) (dalej jako: "(…)"). Na podstawie (…) wspomnianej umowy, Wnioskodawca zobowiązał się do (….).

4)działalność w zakresie wykonywania powierzonej roli po zapoznaniu się ze scenariuszem utworu audiowizualnego (artystyczne wykonanie), któremu może towarzyszyć przeniesienie autorskich praw majątkowych do artystycznego wykonania oraz podejmowanie dodatkowych aktywności związanych z promocją produkcji i dystrybucji utworu audiowizualnego (m. in. udział w wywiadach radiowych lub telewizyjnych; dalej jako: "Działalność Aktorska")

W ramach swojej bieżącej działalności Wnioskodawca zajmuje się m.in. sztuką aktorską, przy czym nie ma kierunkowego wykształcenia w tym zakresie. Przedmiotem usług wykonywanych przez Wnioskodawcę jako aktora pozostaje wykonanie powierzonej roli po zapoznaniu się ze scenariuszem utworu audiowizualnego (artystyczne wykonanie), któremu może towarzyszyć przeniesienie autorskich praw majątkowych do artystycznego wykonania oraz podejmowanie dodatkowych aktywności związanych z promocją produkcji i dystrybucji utworu audiowizualnego (m. in. udział w wywiadach radiowych lub telewizyjnych).

Wnioskodawca uczestniczył dotychczas w charakterze aktora w powstawaniu kilku produkcji audiowizualnych. Aktualna działalność Wnioskodawcy w zakresie sztuki aktorskiej pozostaje związana z odpłatnym wykonywaniem roli w ramach współudziału w realizacji utworu audiowizualnego w postaci serialu telewizyjnego (dalej jako: "Serial"). Wykonywanie roli odbywa się na warunkach ustalonych umową z dnia 12 stycznia 2021 roku, zawartą pomiędzy Wnioskodawcą (reprezentowanym przez agencję aktorską) a producentem Serialu, w brzmieniu nadanym aneksem z dnia 31 stycznia 2022 roku (dalej jako: "Umowa").

Zgodnie z postanowieniami Umowy, Wnioskodawca zobowiązuje się do wykonania powierzonej roli (…).

Tytułem wynagrodzenia za wykonanie powierzonej roli w Serialu, przeniesienie praw określonych w (…) Umowy oraz korzystanie z tych praw na określonych w (…) polach eksploatacji, Wnioskodawca otrzymuje honorarium aktorskie (wraz z prowizją agencji, przez którą jest reprezentowany) za każdy faktyczny dzień zdjęciowy (….). Honorarium aktorskie Wnioskodawcy obejmuje całość świadczonych usług, tj. wykonanie roli oraz prace towarzyszące przygotowaniu roli, w tym: korepetycje, szkolenia, próby, próby charakteryzacji, play-backi, oczekiwania, oswojenia, postsynchrony, miary kostiumów, wykonanie fotosów, udział w kampanii reklamowej i promocyjnej Serialu (wykonanie materiałów reklamowych) a także, udział w scenach sponsorskich, zgodnie z ich określeniem w scenariuszu ((…) Umowy).

Wnioskodawca, na warunkach przewidzianych w załączniku do Umowy, zobowiązany jest ponadto do podejmowania działań promocyjnych, do których należy m. in.:

a)(…);

b)(…);

c)(…);

5)działalność w zakresie udzielania licencji w celu wydawania stworzonych przez siebie utworów w muzycznych serwisach streamingowych (dalej jako: "Udzielanie Licencji"):

Jak zostało już wspomniane, w ramach swojej bieżącej działalności Wnioskodawca zajmuje się m. in. tworzeniem utworów słowno-muzycznych, które stanowią utwory w rozumieniu u.p.a. Wnioskodawcy, jako twórcy albo współtwórcy, przysługują autorskie prawa majątkowe do utworów muzycznych oraz słowno-muzycznych (posiadanie wyłącznego prawa do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu).

W szeroko rozumianej branży muzycznej coraz częstszym przypadkiem jest zawieranie umów licencyjnych w celu wydania stworzonych przez siebie utworów w muzycznych serwisach streamingowych. W większości przypadków, dla umieszczenia utworów w zasobach wspomnianych serwisów, niezbędne pozostaje skorzystanie z pośrednictwa tak zwanego dystrybutora, który odpowiada m. in. za weryfikację jakości nagrań dźwiękowych.

Wnioskodawca jest stroną umowy ramowej o współpracę (dalej jako "Umowa Ramowa") zawartej ze spółką prowadzącą profesjonalną działalność m. in. w zakresie produkowania, promowania i dystrybuowania nagrań utworów muzycznych i słowno-muzycznych (dalej jako: "Spółka"). Przedmiotem Umowy, stosownie do (…) Umowy Ramowej, jest reprezentowanie Wnioskodawcy przed (…) oraz udzielenie na rzecz Spółki licencji i prowadzenie przez Spółkę dystrybucji cyfrowej utworów, które to utwory - w myśl definicji przewidzianej w (…) Umowy Ramowej - należy rozumieć jako:

"wszelkie fonogramy i wideogramy, których producentem jest Partner, w szczególności utrwalone w tej formie artystyczne wykonania przez artystów utworów muzycznych i słowno- muzycznych, jak również fonogramy i wideogramy, do których prawa na jakiejkolwiek podstawie prawnej posiada Partner oraz inne utwory takie jak zdjęcia, wideoklipy, logotypy, biografie oraz inne utwory muzyczne lub słowno-muzyczne, fotograficzne, plastyczne, audiowizualne, w ramach których utrwalony jest wizerunek artystów (wykonujących lub występujących w ramach utworów)".

Na podstawie Umowy Ramowej Wnioskodawca udzielił Spółce licencji wyłącznej obejmującej wszelkie majątkowe prawa pokrewne, jak również autorskie prawa majątkowe, z wyłączeniem autorskich praw majątkowych do utworów będących utworami muzycznymi i słowno-muzycznymi ((…)Umowy Ramowej). Licencja została udzielona w zakresie rozpowszechniania utworów (ich wszelkich wersji) w formie cyfrowej poprzez publiczne udostępnianie w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, w tym streaming. Wnioskodawca wyraził także sprecyzowane w umowie zgody w zakresie działań promocyjnych, dystrybucji, sublicencji oraz wykorzystywania wizerunku.

W związku z powyższym, w ramach Umowy Spółka jest uprawniona do udzielania sublicencji na rzecz dystrybutorów oraz innych agregatorów treści multimedialnych i zobowiązana w szczególności do współpracowania z dystrybutorami oraz podjęcia wskazanych w umowie działań niezbędnych do wprowadzenia utworów do sprzedaży ((…)Umowy Ramowej).

Z tytułu realizacji Umowy Ramowej, Wnioskodawcy przysługuje wynagrodzenie, którego wysokość ustalana jest na podstawie miesięcznego raportu zawierającego informacje niezbędne dla celów jego obliczenia(…).

Wnioskodawca nie zna treści umów zawieranych przez Spółkę z podmiotami trzecimi, w tym podmiotami zarządzającymi platformami streamingowymi.

Niezależnie od usług świadczonych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, Wnioskodawca prowadzi również kanał w serwisie internetowym (…) (dalej jako "Serwis"), na którym udostępniania utwory audiowizualne (teledyski, wideoklipy), wykorzystujące stworzone przez siebie albo współtworzone z jego udziałem utwory słowno-muzyczne, w których to utworach audiowizualnych sam też występuje.

Z uwagi na nakład pracy oraz środki finansowe niezbędne dla każdorazowego powstania nowego utworu audiowizualnego o jakim wyżej mowa, na dzień złożenia niniejszego wniosku, Wnioskodawca udostępnił (…) teledysków/wideoklipów w bieżącym roku kalendarzowym.

Co do zasady, przed lub w trakcie odtworzenia utworów audiowizualnych w Serwisie dochodzi do wyświetlania reklam. Liczba i rodzaj wyświetlonych reklam w określonej jednostce czasu determinuje wysokość wynagrodzenia przysługującego Wnioskodawcy. Wynagrodzenie jest wypłacane z tytułu wyświetlania reklam przy utworach audiowizualnych zamieszonych w Serwisie przez Wnioskodawcę i pozostaje uzależnione od liczby wyświetleń utworów audiowizualnych przez użytkowników Serwisu.

W związku z liczbą wyświetleń utworów audiowizualnych w Serwisie (…), przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę z tego tytułu są regularne, wypłacane pod koniec każdego kolejnego miesiąca. Szczegółowe zasady współpracy, w tym również osiągania przychodów z tytułu wyświetlania reklam, określa umowa z podmiotem prowadzącym Serwis.

Działalność Wnioskodawcy w zakresie wyżej opisanej działalności koncentruje się na zamieszczeniu utworów audiowizualnych w Serwisie (tj. wgrania/przesłania pliku zawierającego teledysk/wideoklip z warstwą dźwiękową do Serwisu) w ramach prowadzonego konta, przy czym nie można pominąć faktu, że Wnioskodawca każdorazowo aktywnie uczestniczy w procesie powstawania utworu audiowizualnego będącego przedmiotem udostępnienia. Przesłanie przez Wnioskodawcę utworu audiowizualnego powoduje utworzenie w Serwisie nowej podstrony o indywidualnym adresie URL. Usunięcie przez Wnioskodawcę utworu audiowizualnego powoduje usunięcie wspomnianej podstrony z filmem w Serwisie.

Udostępnienie wideoklipu w Serwisie wiąże się z udzieleniem Serwisowi ogólnoświatowej, niewyłącznej, nieodpłatnej, możliwej do przeniesienia, podlegającej sublicencji, licencji na korzystanie z udostępnionego utworu audiowizualnego.

Wyświetlanie reklam odbywa się w sposób zautomatyzowany, według zasad określonych przez właściciela Serwisu. Konto w Serwisie należy wyłącznie do Wnioskodawcy, który samodzielnie nim zarządza. Na dzień kierowania niniejszego wniosku, konto Wnioskodawcy w Serwisie nie zawiera danych indywidualizujących przedsiębiorstwo Wnioskodawcy, przy czym sytuacja ta ulegnie zmianie w przypadku potwierdzenia prawidłowości stanowiska prezentowanego przez Wnioskodawcę w ramach niniejszego wniosku.

Ponadto, na dzień kierowania niniejszego Wniosku, przychody osiągane przez Wnioskodawcę z tytułu zamieszczania utworów audiowizualnych w serwisie Wnioskodawca zalicza do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.f., posiłkując się wskazaniami zawartymi w interpretacji ogólnej Ministra Finansów z dnia 05 września 2014 roku, w sprawie kwalifikacji przychodu z tytułu umieszczania reklam na prywatnych stronach www do źródła przychodu z tytułu najmu i dzierżawy, Nr DD2/033/55/KBF/14/RD-75000 (dalej jako: "Interpretacja Ogólna"). W konsekwencji, przychody ze wspomnianego tytułu Wnioskodawca opodatkowuje ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, na podstawie art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776; dalej jako: "u.z.p.d.").

Wnioskodawca rozważa zmianę formy opodatkowania prowadzonej przez siebie jednoosobowej działalności gospodarczej, ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2025 roku, na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (dalej jako: "Ryczałt"), zgodnie z przepisami u.z.p.d.

Jednocześnie, w związku z rosnącą profesjonalizacją działań w obszarze social mediów oraz nierozerwalnym związaniem przedmiotowej aktywności z pozostałymi działaniami realizowanymi już przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca zastanawia się nad rozpoczęciem prowadzenia kanału w Serwisie w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

W celu ustalenia jaka stawka Ryczałtu znajdzie zastosowanie do przychodów osiąganych przez (…) z tytułu świadczenia poszczególnych, wyżej opisanych usług, Wnioskodawca, dnia (…) roku oraz (…) roku, skierował do Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur (dalej jako: "US w Łodzi") sześć wniosków o nadanie symbolu klasyfikacyjnego (dalej łącznie jako: "Wnioski"). W treści Wniosków Wnioskodawca podkreślił każdorazowo, że:

"[...] celem złożenia niniejszego wniosku pozostaje ustalenie symbolu klasyfikacyjnego według PKWiU dla celów opodatkowania przychodów osiąganych z tytułu usług przez niego wykonywanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w rozumieniu ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne [.]".

W wyniku złożenia Wniosków, US w Łodzi wydał opinie w niżej opisanych datach oraz zakresie, wskazując jednocześnie kod PKWiU:

1)opinia z dnia (…), w zakresie Działalności Koncertowej - PKWiU 90.01.10.0 "Usługi artystów wykonawców";

2)opinia z dnia (…), w zakresie Dzierżawy Znaków Towarowych - PKWiU 77.40.12.0 "Dzierżawa praw do korzystania ze znaków towarowych i franczyzy";

3)opinia z dnia (…), w zakresie udostępniania miejsca na reklamę, w trakcie wyświetlania filmów umieszczanych przez ich autora w Serwisie (dalej jako: "Działalność w ramach Serwisu") - PKWiU 59.11.30.0 "Sprzedaż miejsca lub czasu na cele reklamowe w filmach, nagraniach wideo i programach telewizyjnych";

4)opinia z dnia (…), w zakresie Powierniczego Przeniesienia Praw Majątkowych na rzecz (…) - PKWiU 90.03.11.0 "Usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy i pozostałych artystów, z wyłączeniem artystów wykonawców";

5)opinia z dnia (…), w zakresie Działalności Aktorskiej - PKWiU 90.01.10 "Usługi artystów wykonawców";

6)opinia z dnia (…), w zakresie Udzielania Licencji - PKWiU 59.20.40.0. "Udzielanie licencji na korzystanie z praw do oryginałów nagrań dźwiękowych i muzycznych".

Celem wykluczenia ewentualnych wątpliwości Wnioskodawca oświadcza jednocześnie, że:

1)złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym przed upływem terminu przewidzianego w art. 9a ust. 2 u.p.d.o.f., tj. do dnia 20 lutego 2025 roku;

2)przychód osiągnięty z tytułu prowadzonej przez Wnioskodawcę jednoosobowej działalności gospodarczej nie przekroczy w roku podatkowym 2024 kwoty 2.000.000,00 euro (słownie euro: dwa miliony 00/100) netto;

3)Wnioskodawca nie osiąga w roku podatkowym 2024 przychodów z działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych;

4)względem Wnioskodawcy nie znajdują zastosowania wyłączenia z opodatkowania Ryczałtem określone w art. 8 u.z.p.d.;

5)będzie prowadził ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju wymienionej wyżej działalności, stosownie do art. 12 ust. 3 pkt 1 u.z.p.d;

6)znaki towarowe widnieć będą w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a umowy (umowa) z podmiotami (podmiotem) trzecimi, których przedmiotem będzie odpłatna dzierżawa znaków towarowych lub praw ze zgłoszenia znaków towarowych zawierane będą przez Wnioskodawcę w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, po stronie Wnioskodawcy powstała wątpliwość czy przychody osiągane przez Wnioskodawcę z tytułu świadczenia usług w opisanym wyżej zakresie, w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, po dokonaniu wyboru opodatkowania Ryczałtem ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2025 roku, mogą zostać zakwalifikowane do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust 1 pkt 3 u.p.d.o.f., a jeżeli tak, jaka stawka Ryczałtu znajdzie do nich zastosowanie.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

W opinii Wnioskodawcy, wykonanie Wezwania poprzez uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego w zakresie przewidzianym w treści Wezwania prowadziłoby do rozstrzygnięcia uzasadnionych wątpliwości powstałych na gruncie definicji legalnej zawartej w art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: „u.p.d.o.f.”) przez samego Wnioskodawcę.

Powyższa konstatacja nie budzi wątpliwości przy zestawieniu przedmiotu Wezwania oraz brzmienia przepisów art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. i art. 5b ust. 1 u.p.d.o.f.:

1.„Czy usługi w zakresie działalności koncertowej, dzierżawy znaków towarowych, działalności w ramach serwisu, powierniczego przeniesienia praw majątkowych na rzecz (…), działalności aktorskiej, udzielania licencji będzie Pan świadczył w celach zarobkowych, we własnym imieniu bez względu na ich rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły?”

Odpowiedź: „Ilekroć w ustawie jest mowa o:

działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób

zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9”.

2.„Odrębnie dla każdego rodzaju usług opisanych we wniosku, tj. dla usług w zakresie działalności koncertowej, dzierżawy znaków towarowych, działalności w ramach serwisu, powierniczego przeniesienia praw majątkowych na rzecz (…), działalności aktorskiej, udzielania licencji:

a)czy będzie Pan świadczył usługi osobiście i na własne ryzyko i rachunek?

b)Czy czynności wykonywane w ramach świadczonych usług będą wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i w czasie wyznaczonym przez zlecających te czynności?

c)czy odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanie przez Pan czynności w ramach opisanych usług będzie ponosił Pan jako wykonawca czy podmiot zlecający”.

Odpowiedź: „1. Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością”.

W konsekwencji, mając jednocześnie na uwadze treść pytań sformułowanych w ramach wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej z dnia 17 października 2024 roku (dalej jako: „Wniosek”) oraz regulację art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f., uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego o kwestie wymienione w treści Wezwania prowadziłoby do samoistnego potwierdzenia przez Wnioskodawcę prawidłowości własnego stanowiska, które zostało wyrażone w części uzasadnienia Wniosku poświęconej dopuszczalności zaliczenia przychodów pochodzących z określonych aktywności realizowanych przez Wnioskodawcę do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. . Skoro bowiem w takim wypadku niewątpliwym pozostawałby fakt świadczenia przez Wnioskodawcę usług w celach zarobkowych, we własnym imieniu bez względu na ich rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, nie doszłoby do kumulatywnego spełnienia przesłanek z art. 5b ust. 1 u.p.d.o.f., a ponadto brak jest skonkretyzowanej regulacji u.p.d.o.f., która uzasadniałaby przyporządkowanie przychodów pochodzących z poszczególnych rodzajów aktywności do innego źródła przychodów, oczywistym pozostawałoby ich przypisanie do źródła, o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.

Powyższe skutkowałoby pozbawieniem (w całości albo w części), wydanej na skutek podobnego uzupełnienia, interpretacji indywidualnej funkcji ochronnej przewidzianej w art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (dalej jako: „o.p.”), a tym samym odbierałoby sens wydawania interpretacji indywidualnej w sprawie. Przypomnieć bowiem należy, że interpretacja indywidualna w swoim założeniu ma pełnić przede wszystkim funkcję gwarancyjną.

Skoro Wnioskodawca przedstawił w treści Wniosku wyczerpujący opis zdarzenia przyszłego, stosownie do regulacji art. 14b § 3 o.p., to na Dyrektorze Krajowej Informacji Skarbowej spoczywa obowiązek dokonania oceny prawnej zdarzenia przyszłego w zakresie wyznaczonym pytaniami sformułowanymi przez Wnioskodawcę. Obowiązek ten nie może zostać przerzucony na Wnioskodawcę w trybie art. 169 § 1 o.p. w zw. z art. 14h o.p. Tak też wskazuje się w utrwalonym orzecznictwie sądów administracyjnych, by wskazać:

„[...] zgodzić należy się ze Skarżącym, że pytania skierowane do Organu podatkowego zostały zadanie w celu ustalenia skutków prawnopodatkowych określonej aktywności Skarżącego, w tym z zamiarem dokonania prawidłowej kwalifikacji przychodów do określonego źródła. Żeby przyporządkować przychody do określonego źródła, w pierwszej kolejności należy dokonać oceny aktywności Wnioskodawcy z punktu widzenia przepisów prawnopodatkowych, co Wnioskodawca poddał pod rozwagę Organu tj. uczynił to elementem oceny prawnej w ramach wydanej interpretacji indywidualnej. Jeszcze raz należy podkreślić, że w razie dokonania kwalifikacji aktywności przez samego Wnioskodawcę, czego oczekiwał Organ podatkowy, wydanie interpretacji podatkowej stałoby się bezprzedmiotowe [...]

W sprawie, pytania Skarżącego dotyczyły jednak wykładni konkretnie wskazanych przepisów ustawy o PIT i oceny planowanej przez niego aktywności na gruncie tych przepisów. Kwalifikacja aktywności podatnika, w tym z perspektywy pojęć zawartych w art. 5a ustawy o PIT, w kontekście zakwalifikowania przychodu do określonego źródła, zdaniem Sądu, wbrew twierdzeniom DKIS, może być przedmiotem interpretacji indywidualnej [...]". Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 04 lipca 2024 roku, sygn. akt I SA/Wr 24/24.

„[...] ewentualne wezwanie do sprecyzowania wniosku nie mogło prowadzić do żądania, aby to sam Wnioskodawca przesądził kwestię, o którą wszak wprost zapytał, lecz jedynie do sprecyzowania danych faktycznych dotyczących prowadzonej działalności, niezbędnych do ich oceny w kontekście definicji owej działalności. Następnie na gruncie obowiązujących przepisów należało ocenić ten rodzaj działalności, a pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia dopuszczalne byłoby tylko w przypadku, jeśli nie przedstawiono by wystarczających danych do oceny. Skoro zatem Skarżący dokładnie opisał swoją działalność [.] to organ miał obowiązek udzielić odpowiedzi na przedstawione wątpliwości [,..]" . Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 17 października 2023 roku, sygn. akt I SA/Gd 773/23.

Jedynie na marginesie Wnioskodawca podkreśla również, że w jego ocenie nieuprawnionym pozostaje działanie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w zakresie w jakim w treści Wezwania nie tłumaczy jakkolwiek potrzeby uzupełnienia opisu zdarzenia przyszłego co do kwestii określonych w Wezwaniu. Jako dalece niewystarczające w tym względzie ocenić należy enigmatyczne stwierdzenie, iż „opis zdarzenia przyszłego, który przedstawił Pan we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie jest wystarczający". Jak wskazuje się w utrwalonym orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego:

„[.] w trybie żądania uzupełnienia braków formalnych pisma, jakim jest wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, organ podatkowy może żądać jedynie uzupełnienia wniosku o takie elementy, bez których nie jest możliwa ocena, czy stanowisko przedstawione we wniosku i ocena prawna są prawidłowe czy też błędne. Elementy te organ interpretacyjny powinien precyzyjnie wskazać w wezwaniu, wyjaśniając dlaczego ich brak uniemożliwia wydanie interpretacji indywidualnej. Interpretacja indywidualna ma bowiem na celu uzyskanie stanowiska organu podatkowego w zakresie rozumienia przepisów prawa podatkowego na gruncie przedstawionego przez wnioskodawcę, a nie - ustalanego przez organ podatkowy, stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego [...]" . Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 września 2024 roku, sygn. akt III FSK 627/24.

W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, na gruncie niniejszego postępowania nie sposób zidentyfikować uzasadnionych podstaw przemawiających za koniecznością uzupełnienia opisu zdarzenia przyszłego, w szczególności w zakresie określonym treścią Wezwania.

Biorąc pod uwagę argumentację przedstawioną w pkt 1. powyżej niniejszego pisma, Wnioskodawca ponawia przedstawione w treści Wniosku stanowisko i wskazuje, że w jego ocenie usługi świadczone w ramach:

1)Działalności Koncertowej,

2)Dzierżawy Znaków Towarowych,

3)Działalności w ramach Serwisu,

4)Powierniczego Przeniesienia Praw Majątkowych na rzecz (…),

5)Działalności Aktorskiej,

6)Udzielania Licencji

- będą świadczone przez Wnioskodawcę w celach zarobkowych, we własnym imieniu bez względu na ich rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym Wnioskodawca nie dokonuje uzupełnienia opisu zdarzenia przyszłego w tym zakresie, a jedynie - w celu wykluczenia ewentualnych wątpliwości powstałych po stronie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej - potwierdza stanowisko wyrażone już w treści Wniosku.

Biorąc pod uwagę argumentację przedstawioną w pkt 1. powyżej niniejszego pisma, Wnioskodawca wskazuje, że w jego ocenie w zakresie usług świadczone w ramach:

1)Działalności Koncertowej:

a)Wnioskodawca będzie świadczył usługi osobiście i na własne ryzyko i rachunek,

b)czynności wykonywane w ramach usług świadczonych przez Wnioskodawcę nie będą wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,

c)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanie przez Wnioskodawcę czynności, Wnioskodawca będzie ponosił jako wykonawca;

2)Dzierżawy Znaków Towarowych:

a)Wnioskodawca będzie świadczył usługi osobiście i na własne ryzyko i rachunek,

b)czynności wykonywane w ramach usług świadczonych przez Wnioskodawcę nie będą wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,

c)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanie przez Wnioskodawcę czynności, Wnioskodawca będzie ponosił jako wykonawca;

3)Działalności w ramach Serwisu:

a)Wnioskodawca będzie świadczył usługi osobiście i na własne ryzyko i rachunek,

b)czynności wykonywane w ramach usług świadczonych przez Wnioskodawcę nie będą wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,

c)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanie przez Wnioskodawcę czynności, Wnioskodawca będzie ponosił jako wykonawca;

4)Powierniczego Przeniesienia Praw Majątkowych na rzecz (…):

a)Wnioskodawca będzie świadczył usługi osobiście i na własne ryzyko i rachunek,

b)czynności wykonywane w ramach usług świadczonych przez Wnioskodawcę nie będą wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,

c)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanie przez Wnioskodawcę czynności, Wnioskodawca będzie ponosił jako wykonawca;

5)Działalności Aktorskiej:

a)Wnioskodawca będzie świadczył usługi osobiście i na własne ryzyko i rachunek,

b)czynności wykonywane w ramach usług świadczonych przez Wnioskodawcę nie będą wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,

c)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanie przez Wnioskodawcę czynności, Wnioskodawca będzie ponosił jako wykonawca;

6)Udzielania Licencji:

a)Wnioskodawca będzie świadczył usługi osobiście i na własne ryzyko i rachunek,

b)czynności wykonywane w ramach usług świadczonych przez Wnioskodawcę nie będą wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,

c)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanie przez Wnioskodawcę czynności, Wnioskodawca będzie ponosił jako wykonawca

- przy czym Wnioskodawca nie dokonuje uzupełnienia opisu zdarzenia przyszłego w tym zakresie, a jedynie - w celu wykluczenia ewentualnych wątpliwości powstałych po stronie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej - potwierdza stanowisko wyrażone już w treści Wniosku.

Wnioskodawca podkreśla przy tym, że odpowiedź na pytanie zawarte w pkt 2 lit. c Wezwania zostaje udzielona jedynie z daleko posuniętej ostrożności, w granicach nim wyznaczonych. Wspomniane pytanie pozostaje bowiem nieadekwatne, oderwane od specyfiki aktywności realizowanych przez Wnioskodawcę w ramach poszczególnych stosunków umownych opisanych w treści Wniosku, a tym samym zasad odpowiedzialności ich dotyczących. Zauważyć przy tym należy, że odpowiedzialność Wnioskodawcy względem osób trzecich nie będzie realizowana w reżimie odpowiedzialności kontaktowej, co zdaje się sugerować Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, a odpowiedzialności deliktowej.

Pytania

1)Czy przychody Wnioskodawcy pochodzące z tytułu świadczenia usług w ramach Działalności Koncertowej podlegać będą zaliczeniu do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.?

2)Czy do przychodów pochodzących z tytułu świadczenia usług w ramach Działalności Koncertowej Wnioskodawca powinien zastosować stawkę Ryczałtu w wysokości 15%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y u.z.p.d.?

3)Czy przychody Wnioskodawcy pochodzące z tytułu świadczenia usług polegających na Dzierżawie Znaków Towarowych podlegać będą zaliczeniu do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.?

4)Czy do przychodów pochodzących z tytułu świadczenia usług polegających na Dzierżawie Znaków Towarowych Wnioskodawca powinien zastosować stawkę Ryczałtu w wysokości 8,5% i 12,5% od nadwyżki przychodów ponad kwotę 100.000,00 zł, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. f tiret ósmy u.z.p.d.?

5)Czy przychody Wnioskodawcy pochodzące z tytułu świadczenia usług polegających na Działalności w ramach Serwisu podlegać będą zaliczeniu do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.?

6)Czy do przychodów pochodzących z tytułu świadczenia usług polegających na Działalności w ramach Serwisu Wnioskodawca powinien zastosować stawkę Ryczałtu w wysokości 8,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.z.p.d.?

7)Czy przychody Wnioskodawcy pochodzące z tytułu świadczenia usług polegających na Powierniczym Przeniesieniu Praw Majątkowych na rzecz (…) podlegać będą zaliczeniu do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.?

8)Czy do przychodów pochodzących z tytułu świadczenia usług polegających na Powierniczym Przeniesieniu Praw Majątkowych na rzecz (…) Wnioskodawca powinien zastosować stawkę Ryczałtu w wysokości 5,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a u.z.p.d.?

9)Czy przychody Wnioskodawcy pochodzące z tytułu świadczenia usług polegających na Działalności Aktorskiej podlegać będą zaliczeniu do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.?

10)Czy do przychodów pochodzących z tytułu świadczenia usług polegających na Działalności Aktorskiej Wnioskodawca powinien zastosować stawkę Ryczałtu w wysokości 15%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y u.z.p.d.?

11)Czy przychody Wnioskodawcy pochodzące z tytułu świadczenia usług polegających na Udzielaniu Licencji podlegać będą zaliczeniu do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.?

12)Czy do przychodów pochodzących z tytułu świadczenia usług polegających na Udzielaniu Licencji, Wnioskodawca powinien zastosować stawkę Ryczałtu w wysokości 5,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a u.z.p.d.?

Przedmiotem tej interpretacji jest odpowiedź na pytania nr 3, 4, 5, 6, 11 oraz 12. Odpowiedź zakresie pytań nr 1, 2, 7, 8, 9 oraz 10 udzielona zostanie odrębnie.

Pana stanowisko w sprawie

Ad. 3

W ocenie Wnioskodawcy, przychody Wnioskodawcy pochodzące z tytułu świadczenia usług polegających na Dzierżawie Znaków Towarowych podlegać będą zaliczeniu do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.

Ad. 4

W ocenie Wnioskodawcy, do przychodów pochodzących z tytułu świadczenia usług polegających na Dzierżawie Znaków Towarowych Wnioskodawca powinien zastosować stawkę Ryczałtu w wysokości 8,5% i 12,5% od nadwyżki przychodów ponad kwotę 100.000,00 zł, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. f tiret ósmy u.z.p.d.

Ad. 5

W ocenie Wnioskodawcy, przychody Wnioskodawcy pochodzące z tytułu świadczenia usług polegających na Działalności w ramach Serwisu podlegać będą zaliczeniu do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.

Ad. 6

W ocenie Wnioskodawcy, do przychodów pochodzących z tytułu świadczenia usług polegających na Działalności w ramach Serwisu Wnioskodawca powinien zastosować stawkę Ryczałtu w wysokości 8,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.z.p.d.

Ad. 11

W ocenie Wnioskodawcy, przychody Wnioskodawcy pochodzące z tytułu świadczenia usług polegających na Udzielaniu Licencji podlegać będą zaliczeniu do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.

Ad. 12

W ocenie Wnioskodawcy, do przychodów pochodzących z tytułu świadczenia usług polegających na Udzielaniu Licencji, Wnioskodawca powinien zastosować stawkę Ryczałtu w wysokości 5,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a u.z.p.d.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3 i nr 4.

Przepisy oraz argumentacja przywołana celem uzasadnienia stanowiska w zakresie pytania nr 1 oraz nr 2 pozostają aktualne w zakresie uzasadnienia stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 3 i nr 4, z zastrzeżeniem poczynionych poniżej uwag.

Wnioskodawca w zakresie pytań nr 1 oraz nr 2 wskazał, że zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 u.p.d.o.f.:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 u.p.d.o.f.:

Źródłami przychodów są:

2)działalność wykonywana osobiście;

3)pozarolnicza działalność gospodarcza.

Jak stanowi art. 13 pkt 2 u.p.d.o.f.:

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się:

2)przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, przychody z tytułu udziału w badaniach i eksperymentach prowadzonych przez podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Stosownie do regulacji art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f.:

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

6)działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Nadto, zgodnie z brzmieniem art. 5b ust. 1 u.p.d.o.f.:

1. Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z treścią art. 9a ust. 1-2a u.p.d.o.f.:

1.Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

2.Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego. 2a. Podatnik może zawiadomić na piśmie o rezygnacji z opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c lub złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 2.

Co więcej, w myśl art. 1 pkt 1 u.z.p.d.:

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne:

1)prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Jak stanowi art. 2 ust. 1 pkt 1 u.z.p.d.:

1. Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie:

1)ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z brzmieniem art. 4 ust. 1 pkt 1 u.z.p.d.:

1.Użyte w ustawie określenia oznaczają:

2)działalność usługowa - pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do regulacji art. 4 ust. 1 pkt 12 u.z.p.d.:

1. Użyte w ustawie określenia oznaczają:

12)pozarolnicza działalność gospodarcza - pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

W myśl art. 6 ust. 1 u.z.p.d.:

1. Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y u.z.p.d.:

1. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

2)15% przychodów ze świadczenia usług:

y) kulturalnych i rozrywkowych (PKWiU dział 90).

Ponadto, w myśl art. 8 ust. 8 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 497 ze zm.):

8. Za artystę, o którym mowa w ust. 6 pkt 2, uważa się osobę wykonującą zarobkowo działalność artystyczną w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, scenografii, a także w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów i kaskaderów.

Stosownie do art. 1 u.p.a.:

1.Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

2.W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

1)wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);

2)plastyczne;

3)fotograficzne;

4)lutnicze;

5)wzornictwa przemysłowego;

6)architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;

7)muzyczne i słowno-muzyczne;

8)sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;

9)audiowizualne (w tym filmowe).

2 (1). Ochroną objęty może być wyłącznie sposób wyrażenia; nie są objęte ochroną odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne.

3.Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną.

4.Ochrona przysługuje twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności.

Jak stanowi natomiast art. 85 u.p.a.:

1.Każde artystyczne wykonanie utworu lub dzieła sztuki ludowej pozostaje pod ochroną niezależnie od jego wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.

2.Artystycznymi wykonaniami, w rozumieniu ust. 1, są w szczególności: działania aktorów, recytatorów, dyrygentów, instrumentalistów, wokalistów, tancerzy i mimów oraz innych osób w sposób twórczy przyczyniających się do powstania wykonania.

Co więcej, zgodnie z treścią Interpretacji Ogólnej:

"[...] z uwagi na powyższą argumentację, nie znajdując uzasadnienia dla odmiennej wykładni tych samych przepisów wobec różnych grup zawodowych, stwierdzam, iż podatnik uzyskujący przychody z tytułów wymienionych w art. 13 pkt 2-8 ustawy PIT może dla celów podatku dochodowego zaliczyć te przychody do działalności gospodarczej, pod warunkiem, że uzyskuje je w ramach działalności gospodarczej, zdefiniowanej w art. 5a pkt 6 ustawy PIT, i jednocześnie nie zachodzą łącznie przesłanki negatywne, o których mowa w art. 5b ust. 1 ustawy PIT".

Zgodnie z poglądami wyrażanymi w nauce prawa: "[...] z kolei jeżeli chodzi o działalność artystyczną, można posiłkować się definicją zamieszczoną w art. 8 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 266 ze zm.), według której za artystę uważa się osobę wykonującą zarobkowo działalność artystyczną w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, scenografii, a także w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów i kaskaderów.

Należy jednak podkreślić, że skoro ustawodawca nie zastosował żadnych odesłań, to zarówno te, jak i inne regulacje powinny być stosowane jedynie posiłkowo i nie tworzą zamkniętych list. Trzeba przy tym zastrzec, że przychody z takich działalności umiejscawiane są w źródle działalność wykonywana osobiście, o ile nie są przedmiotem prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej i w ramach takiej nie są uzyskiwane [...]" (R. Kowalski [w:] PIT. Komentarz do wybranych przepisów, LEX/el. 2020, art. 13).

Przenosząc treść powołanych wyżej przepisów oraz stanowisk Ministra Finansów i przedstawicieli doktryny na przedstawiony opis zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca podkreśla, że w ramach swoich występów zajmuje się - publicznym, na żywo i przy udziale publiczności - wykonywaniem utworów słowno-muzycznych (piosenek).

Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, uzasadnionym pozostaje określenie go jako "piosenkarza", "śpiewaka", czy "muzyka", a tym samym osobę wykonującą osobiście działalność artystyczną w rozumieniu art. 13 pkt 2 u.p.d.o.f.

Jednocześnie, mając na względzie treść Interpretacji Ogólnej, fakt rozpoczęcia świadczenia usług Działalności Koncertowej w ramach działalności gospodarczej ze skutkiem od dnia 02 stycznia 2024 roku - przy jednoczesnym spełnieniu przesłanek z art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. i niewystępowania przesłanek z art. 5b ust. 1 u.p.d.o.f., co ma też miejsce w przypadku Wnioskodawcy - w pełni uzasadnionym pozostaje przyjęcie dopuszczalności zaliczenia przychodów z pochodzących z Działalności Koncertowej do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.

W konsekwencji, przychody Wnioskodawcy pochodzące z tytułu świadczenia usług w ramach Działalności Koncertowej podlegać będą zaliczeniu do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.

Odnosząc się natomiast do kwestii stawki Ryczałtu, która winna znaleźć zastosowanie w stosunku do przedmiotowego zakresu działalności Wnioskodawcy, podkreślenia wymaga, że dla jej ustalenia konieczne pozostaje każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług 2015 (dalej jako: "PKWiU").

Jak już zostało przy tym wspomniane, art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y u.z.p.d., przewiduje 15% stawkę Ryczałtu w stosunku do przychodów ze świadczenia usług kulturalnych i rozrywkowych (PKWiU dział 90).

Jak wskazano w treści opinii klasyfikacyjnej US w Łodzi z dnia (…), usługi Wnioskodawcy w zakresie Działalności Koncertowej mieszczą się w grupowaniu PKWiU 90.01.10.0 "Usługi artystów wykonawców".

Zgodnie natomiast z wyjaśnieniami do PKWiU 2015, kod 90.01.10.0 obejmuje:

- usługi świadczone przez aktorów, lektorów, piosenkarzy, śpiewaków, muzyków, tancerzy, kaskaderów, prezenterów programów telewizyjnych i radiowych, artystów cyrkowych i innych artystów wykonawców,

- usługi niezależnych modelek i modeli.

W konsekwencji, do przychodów pochodzących z tytułu świadczenia usług w ramach Działalności Koncertowej Wnioskodawca powinien zastosować stawkę Ryczałtu w wysokości 15%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y u.z.p.d.

Jednocześnie, z daleko posuniętej ostrożności, Wnioskodawca podkreśla, że zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego, zakwalifikowanie usługi do konkretnego grupowania PKWiU może być przedmiotem indywidualnej interpretacji podatkowej, gdyż klasyfikacje statystyczne są elementem normy prawnej określającej sposób opodatkowania i podlegają także procesowi wykładni dokonywanej przez organy podatkowe w kontekście stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) opisanego we wniosku o wydanie interpretacji (por. m. in.: wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 05 października 2023 roku, sygn. akt I FSK 347/23; wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 czerwca 2023 roku, I FSK 1392/19 oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 marca 2021 roku, sygn. akt I FSK 134/19). Tym samym, podanie przez Wnioskodawcę klasyfikacji statystycznej usługi nie może być uznane za element stanu faktycznego wymagany we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego (por. m. in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 stycznia 2024 roku, sygn. akt II FSK 487/23).

Poczynione uwagi do stanowiska w zakresie pytań nr 3 i 4.

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 u.p.d.o.f.:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług".

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 11 u.p.d.o.f.:

2. Przychodem z działalności gospodarczej są również:

11) przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą".

Stosownie do brzmienia art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. f tiret ósmy u.z.p.d.

1. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

4) 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu:

f) wynajmu i dzierżawy:

- własności intelektualnej i podobnych produktów z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim (PKWiU 77.40)".

Jak stanowi art. 693 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.; dalej jako: "k. c."): "przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz".

Ponadto, stosownie do treści art. 709 k. c.:

Przepisy o dzierżawie rzeczy stosuje się odpowiednio do dzierżawy praw.

Co więcej, stosownie do treści uchwały składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 maja 2021 roku, sygn. akt II FPS 1/21, ONSA i WSA 2021, nr 4, poz. 52:

przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r., chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.

Przenosząc treść powołanych wyżej przepisów oraz wskazania zawarte w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego na przedstawiony opis zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca podkreśla, że pozostaje uprawniony do zadecydowania czy Dzierżawa Znaków Towarowych zostanie powiązana z wykonywaniem działalności gospodarczej, czy też pozostanie w majątku niezwiązanym z działalnością gospodarczą, co finalnie determinować będzie kwalifikację przychodu uzyskiwanego z tytułu Dzierżawy Znaków Towarowych do określonego źródła przychodu. W związku z planowanym wprowadzeniem znaków towarowych do działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę, a następnie świadczenia usług polegających na Dzierżawie Znaków Towarowych w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy, niewątpliwie uzasadnionym pozostaje przypisanie przychodu uzyskiwanego z tego tytułu do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.

Celem wykluczenia ewentualnych wątpliwości związanych z dopuszczalnością wydzierżawienia znaku towarowego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawca wskazuje, że kwestia ta nie budzi jakichkolwiek wątpliwości w doktrynie, jak również jest powszechnie stosowana w obrocie gospodarczym, by wskazać:

"[...] przedmiotem dzierżawy mogą być prawa własności przemysłowej, takie jak patent na wynalazek, znak towarowy, wzory użytkowe, wzory przemysłowe. Prawo własności przemysłowej nie reguluje problematyki oddania w dzierżawę praw wyłącznych. Zastosowanie ma tu zatem KC [...]" (M. Gutowski (red.), Kodeks cywilny. Tom III. Komentarz. Art. 627-1088. Wyd. 3, Warszawa 2022, art. 709 k.c.).

Z daleko posuniętej ostrożności Wnioskodawca wskazuje również, że nieuprawnionym pozostawało przypisanie przychodu z tytułu Dzierżawy Znaków Towarowych do źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p. Jak bowiem słusznie wskazuje się w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego:

"[...] powstaje zatem pytanie, czy uzyskany z umowy dzierżawy prawa majątkowego przychód (tu: czynsz dzierżawy - art. 54 w zw. z art. 709 k.c.) należało zaliczyć do źródła przychodów z art. 10 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.f. W tym zakresie sąd w zaskarżonym wyroku, jak i organ interpretacyjny powołały się na przykładowe wyliczenie praw majątkowych zawarte w art. 18 u.p.d.o.f., stosownie do którego "za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również i odpłatnego zbycia tych praw". Z przepisu tego - podobnie jak i z art. 10 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.f. - nie można wyprowadzić poglądu, że przychodem z praw majątkowych będzie przychód z każdej umowy, przedmiotem której jest prawo majątkowe. Taka wykładnia tych przepisów naruszałaby oczywiste brzmienie i wnioski wypływające z art. 10 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.f. i brak wyjątku odnoszącego się do umowy, czy to do praw majątkowych, które mogą być przedmiotem umowy dzierżawy, czy też braku zastrzeżenia dotyczącego art. 10 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.f. o treści - "z zastrzeżeniem pkt 7", albo wprost wyrażonego wyłącznie w art. 10 ust. 1 pkt 6 u.p.d.of. odnoszącego się do praw majątkowych. Takiemu poglądowi przeczy też kolejność źródeł przychodu wykazana w art. 10 ust. 1 pkt 3, 6 i 7 u.p.d.o.f., z której wynika, że przychód ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza wyłącza przychód ze źródła oznaczonego w pkt 6 (najem i dzierżawa) i pkt 7 (prawa majątkowe).

W związku z powyższym wyrazić należy pogląd, że wykładnia językowa i systemowa art. 10 ust. 1 pkt 6 i pkt 7 u.p.d.o.f. wskazuje, że w przypadku gdy przedmiotem umowy dzierżawy (art. 693 k.c.) są prawa majątkowe (art. 709 k. c.), to pożytki z tego prawa (art. 54 k. c.) będą przychodem ze źródła przychodów oznaczonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.f., a nie art. 10 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.f. Wówczas bowiem pożytki prawa są bezpośrednio uzyskiwane ze źródła jakim jest umowa dzierżawy, a prawo majątkowe tylko pośrednio wskazuje na to źródło [.]" (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 08 listopada 2019 roku, sygn. akt II FSK 3715/17, ONSAiWSA 2021, nr 1, poz. 3).

Powyższa argumentacja znajduje potwierdzenie w aktualnym i utrwalonym już orzecznictwie sądów administracyjnych, by wskazać:

"[.] w konsekwencji przyjąć zatem należy, że w sytuacji, gdy prawo majątkowe jest przedmiotem dzierżawy, to przychód jest uzyskiwany bezpośrednio na podstawie umowy dzierżawy i nie ma bezpośredniego znaczenia co jest przedmiotem dzierżawy, rzecz czy prawo. Wówczas prawo majątkowe tylko pośrednio generuje przychód, bowiem wyłącznie jako przedmiot tej dzierżawy. W przypadku dzierżawy prawa majątkowego przychód, jego warunki, określa treść umowy dzierżawy, nie zaś treść prawa majątkowego. Jest to istotna różnica, która decyduje o tym, że źródła przychodu w przypadku dzierżawy prawa majątkowego należy upatrywać bezpośrednio w tej dzierżawie, nie zaś w prawie majątkowym. Ten wymóg bezpośredniości między źródłem przychodu a przychodem jest wyraźnie widoczny, kiedy przychody z praw autorskich czy praw własności przemysłowej, uzyskiwane są w ramach stosunku pracy, działalności gospodarczej czy działalności wykonywanej osobiście i wówczas podlegają kwalifikacji jako pochodzące odpowiednio ze źródeł przychodu wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, pkt 3, pkt 2 u.p.d.o.f., nie zaś z praw majątkowych.

W komentarzu do art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 u.p.d.o.f. (A. Bartosiewicz, R. Kubacki, PIT. Komentarz, wyd. V, Lex 2015) autorzy wskazują, że znaczną część przychodów można zakwalifikować jako przychód z prawa majątkowego, np. odpłatne zbycie rzeczy lub praw, które stanowi w istocie rzeczy przychód z przeniesienia prawa majątkowego. W związku z tym pozostałe źródła przychodów mają w pewnym sensie charakter szczególny względem praw majątkowych. Przychód powinien być kwalifikowany do tego źródła niejako w ostateczności, gdy nie można go zakwalifikować do innego źródła [.]" (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 stycznia 2024 roku, sygn. akt III SA/Wa 2238/23; tak również: wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 21 września 2022 roku, sygn. akt I SA/Gd 619/22 oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 17 marca 2022 roku, sygn. akt I SA/Ol 18/22).

W konsekwencji, przychody Wnioskodawcy pochodzące z tytułu świadczenia usług polegających na Dzierżawie Znaków Towarowych podlegać będą zaliczeniu do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.

Odnosząc się natomiast do kwestii stawki Ryczałtu, która winna znaleźć zastosowanie w stosunku do przedmiotowego zakresu działalności Wnioskodawcy, art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. f tiret ósmy u.z.p.d., przewiduje w stosunku do przychodów z własności intelektualnej i podobnych produktów z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim (PKWiU 77.40) stawkę Ryczałtu w wysokości 8,5% i 12,5% od nadwyżki przychodów ponad kwotę 100.000,00 zł.

Jak wskazano w treści opinii klasyfikacyjnej US w Łodzi z dnia (…), usługi Wnioskodawcy w zakresie Dzierżawy Znaków Towarowych mieszczą się w grupowaniu PKWiU 77.40.12.0 "Dzierżawa praw do korzystania ze znaków towarowych i franczyzy".

Kod 77.40.12.0 znajduje się w klasie PKWiU 77.40. Zgodnie natomiast z wyjaśnieniami do PKWiU 2015:

"Klasa ta obejmuje:

- dzierżawę własności intelektualnej i podobnych produktów (z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim), za którą pobierane są opłaty w formie tantiemów lub opłat licencyjnych dla ich właściciela.

Grupowanie uwzględnia wykorzystywanie opatentowanych rozwiązań w procesach produkcyjnych.

Grupowanie nie uwzględnia dzierżawy produktów, dla których nieodłącznym elementem są licencje dla użytkowników końcowych (np. pakiety oprogramowania)".

Mając na względzie powyższe, kod PKWiU 77.40.12.0 wprost odwołuje się do umowy dzierżawy, tj. umowy uregulowanej w art. 693 i nast. k. c. Wnioskodawca w ramach swojej działalności zamierza zawierać umowy zawierające wszelkie essentialia negotii umowy dzierżawy, przy czym ich przedmiotem będą znaki towarowe, o których mowa w p.w.p. Wnioskodawca, w następstwie dokonania zgłoszenia w Urzędzie Patentowym lub uzyskania praw ochronnych, nabył albo nabędzie prawo wyłącznego używania znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, stosownie do regulacji art. 153 ust. 1 p.w.p., w związku z czym będzie pozostawać uprawniony do zawarcia wyżej opisanych umów.

W konsekwencji, do przychodów pochodzących z tytułu świadczenia usług polegających na Dzierżawie Znaków Towarowych Wnioskodawca powinien zastosować stawkę Ryczałtu w wysokości 8,5% i 12,5% od nadwyżki przychodów ponad kwotę 100.000,00 zł, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. f tiret ósmy u.z.p.d.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 5 i nr 6.

Przepisy oraz argumentacja przywołana celem uzasadnienia stanowiska w zakresie pytania nr 1 oraz nr 2 pozostają aktualne w zakresie uzasadnienia stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 5 i nr 6, z zastrzeżeniem poczynionych poniżej uwag.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.z.p.d.:

1.Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

5)8,5%:

a)przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

W pierwszej kolejności podkreślenia wymaga, że pojęcie działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej na gruncie u.p.d.o.f. opiera się na następujących przesłankach:

1)działalność prowadzona jest w celu zarobkowym;

2)działalność prowadzona jest we własnym imieniu;

3)działalność prowadzona jest w sposób zorganizowany i ciągły;

4)działalność prowadzona jest w zakresie przewidzianym w art. 5a pkt 6 lit. a-c u.p.d.o.f.

Ponadto, dla ustalenia realizacji działalności w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, nie może dojść do kumulatywnego spełnienia przesłanek przewidzianych w art. 5b ust. 1 u.p.d.o.f.

Odnosząc się do przesłanki prowadzenia działalności w celu zarobkowym, zgodnie z orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego:

"[...] działalność jest zarobkowa, jeżeli jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu (zarobku), rozumianego jako nadwyżka przychodów nad poniesionymi kosztami. Działalność pozbawiona tego aspektu jest działalnością charytatywną, społeczną kulturalną i inną (określaną mianem non profit) [...]" (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 września 2008 roku, sygn. akt II FSK 789/07).

Jak zauważa się w doktrynie, w zakresie prowadzenia działalności "we własnym imieniu":

"[…] można rozumieć ją jako wskazującą na odrębność i niezależność od innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Stanowi to swoisty wymóg, aby czynności danego podmiotu kreowały jego prawa i obowiązki oraz określały jego sytuację prawną. Przy czym podkreślenia wymaga, że działalności we własnym imieniu nie należy utożsamiać z działalnością osobistą, ponieważ nie ma przeszkód, aby w działalności gospodarczej wykorzystywać inne podmioty [...]" (A. K. Kruszewski [w:] Prawo przedsiębiorców. Komentarz, red. A. Pietrzak, Warszawa 2019, art. 3).

Jak wskazuje się natomiast w orzecznictwie, w kontekście przesłanek "zorganizowania" i "ciągłości":

"[...] na pojęcie "zorganizowanie" w rozumieniu art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonej działalności, jak i w fazie realizacyjnej [...]

Z kolei przez "ciągłość" działań należy rozumieć stałość (trwałość) ich wykonywania, powtarzalność, regularność i stabilność [...]" (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 09 marca 2016 roku, sygn. akt II FSK 1423/14).

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, Działalność w ramach Serwisu spełniać będzie wszelkie warunki niezbędne do uznania jej za prowadzoną w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, przy jednoczesnym niewystąpieniu przesłanek negatywnych o jakich mowa w art. 5b u.p.d.o.f., a tym samym przychody pochodzące z tytułu świadczenia wspomnianych usług podlegać winny zaliczeniu do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.

Celem wykluczenia ewentualnych wątpliwości należy jednocześnie podkreślić, że zdaniem Wnioskodawcy Działalność w ramach Serwisu stanowić będzie działalność usługową, z której uzyskane przychody nie podlegają zaliczeniu do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 u.p.d.o.f. Jak wskazano bowiem w treści Interpretacji Ogólnej: "[…] sądy orzekają, że umowa, na podstawie której jeden podmiot udostępnia innemu podmiotowi możliwość wyświetlania na stronie internetowej określonych treści (najczęściej reklamowych), jest umową nienazwaną o charakterze podobnym do najmu lub dzierżawy. Wprawdzie przedmiotem takiej umowy nie jest ani najem rzeczy, ani dzierżawa rzeczy lub prawa, jednakże następuje oddanie do używania bytu wirtualnego, jakim jest część powierzchni strony internetowej […].

Przychody z tego tytułu należy zakwalifikować do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy PIT, pod warunkiem, że nie są uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej [.]".

Zgodnie natomiast z treścią, powołanej już w treści niniejszego wniosku, uchwały składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 maja 2021 roku, sygn. akt II FPS 1/21, ONSAiWSA 2021, nr 4, poz. 52:

"[...] przychody [...] oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r., chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej [.]".

Odnosząc powyższe uwagi do przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego zauważyć należy, że skoro Wnioskodawca, w związku z udostępnieniem utworu audiowizualnego w Serwisie, staje się dysponentem dedykowanej podstrony o indywidualnym adresie URL, na której to podstronie - przed odtworzeniem lub podczas odtwarzania utworu audiowizualnego udostępnionego przez Wnioskodawcę - dochodzi do wyświetlania reklam, przychód pochodzący z tytułu ich wyświetlania może zostać zaliczony do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., pod warunkiem uzyskiwania go w ramach działalności gospodarczej.

Ponadto Wnioskodawca pragnie również podkreślić, że zmiana źródła kwalifikacji przychodu osiąganego z tytułu świadczenia usług polegających na Działalności w ramach Serwisu stanowić będzie naturalną konsekwencję wzrostu popularności i rozpoznawalności Wnioskodawcy, profesjonalizacji technicznej utworów audiowizualnych będących przedmiotem udostępnienia, a tym samym rozwoju działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca posiada bowiem konto w Serwisie od ponad (…) lat, przy czym w początkowym okresie udostępniane nagrania miały w rzeczywistości charakter amatorski, ich dodawanie nie miało charakteru regularnego i nie było podyktowane celem zarobkowym, a osiągana liczba odtworzeń osiągała jedynie promil występujących na moment kierowania niniejszego wniosku.

W konsekwencji, przychody Wnioskodawcy pochodzące z tytułu świadczenia usług polegających na Działalności w ramach Serwisu podlegać będą zaliczeniu do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.

Odnosząc się natomiast do kwestii stawki Ryczałtu, która winna znaleźć zastosowanie w stosunku do przedmiotowego zakresu działalności Wnioskodawcy, art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. au.z.p.d., przewiduje w stosunku do przychodów z działalności usługowej stawkę Ryczałtu w wysokości 8,5%.

Jak wskazano w treści opinii klasyfikacyjnej US w Łodzi z dnia (…) roku, usługi Wnioskodawcy w zakresie Działalności w ramach Serwisu mieszczą się w grupowaniu PKWiU 59.11.30.0 "Sprzedaż miejsca lub czasu na cele reklamowe w filmach, nagraniach wideo i programach telewizyjnych".

Kod 59.11.30.0 znajduje się w klasie PKWiU 59.11. Zgodnie natomiast z wyjaśnieniami do PKWiU 2015:

"Klasa ta obejmuje:

  • filmy kinowe, nagrania wideo, programy telewizyjne (seriale telewizyjne, programy dokumentalne) i reklamy telewizyjne, sprzedaż miejsca lub czasu na cele reklamowe w filmach, nagraniach wideo i programach telewizyjnych.

Klasa ta nie obejmuje:

  • usług reprodukcji z egzemplarza wzorcowego płyt CD lub DVD i taśm wideo z filmami, sklasyfikowanych w 18.20,
  • sprzedaży hurtowej nagranych kaset wideo, płyt CD i DVD, sklasyfikowanej w 46.43.13.0,
  • sprzedaży hurtowej czystych kaset wideo, płyt CD i DVD, sklasyfikowanej w 46.52.13.0,
  • sprzedaży detalicznej kaset wideo, płyt CD i DVD, sklasyfikowanej w 47.00.64.0,
  • usług postprodukcyjnych związanych z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi, sklasyfikowanych w 59.12.1,
  • usług w zakresie nagrywania dźwięku i książek w postaci audio, sklasyfikowanych w 59.20.1,
  • usług tworzenia i nadawania programów telewizyjnych, sklasyfikowanych w odpowiednich grupowaniach grupy 60.2,
  • usługi obróbki taśm filmowych niezwiązanej z obróbką taśm dla przemysłu filmowego, sklasyfikowanych w 74.20.31.0, usług agentów lub agencji występujących w imieniu indywidualnych osób, w celu zaangażowania do filmu, teatru lub innej działalności artystycznej, sklasyfikowanych w 74.90.20.0, wypożyczania kaset wideo, płyt CD, DVD itp., sklasyfikowanego w 77.22.10.0".

Jednocześnie Wnioskodawca podkreśla, że zgodnie z ugruntowaną linią interpretacyjną, brak jest możliwości przyporządkowania innej stawki Ryczałtu dla usług sklasyfikowanych we wskazanym w treści opinii klasyfikacyjnej US w Łodzi grupowaniu (tak m. in.: interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 maja 2024 roku, sygn. 0115-KDST2-1.4011.162.2024.2.MD oraz interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 08 lipca 2024 roku, sygn. 0115-KDST2-1.4011.280.2024.1.AW.

W konsekwencji, do przychodów pochodzących z tytułu świadczenia usług polegających na Działalności w ramach Serwisu Wnioskodawca powinien zastosować stawkę Ryczałtu w wysokości 8,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.z.p.d.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 11 i nr 12.

Przepisy oraz argumentacja przywołana celem uzasadnienia stanowiska w zakresie pytania nr 1, nr 2 oraz nr 7 i 8, pozostają aktualne w zakresie uzasadnienia stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 11 i nr 12, z zastrzeżeniem poczynionych poniżej uwag.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytań nr 7 i 8.

Zgodnie z regulacją art. 4 ust. 1 pkt 4 u.z.p.d.:

1.Użyte w ustawie określenia oznaczają:

4)działalność wytwórcza - działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a u.z.p.d.:

2.Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

6)5,5%:

a)przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Nie powielając uwag odnoszących się do spełnienia przesłanek uzasadniających uznanie określonej aktywności za realizowaną w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, Wnioskodawca wskazuje, że w jego ocenie, mając na względzie całokształt okoliczności zaprezentowanych w ramach zdarzenia przyszłego oraz specyfikę branży w jakiej funkcjonuje Wnioskodawca, przychody pochodzące z tytułu świadczenia usług polegających na Powierniczym Przeniesieniu Praw Majątkowych na rzecz (…) podlegać będą zaliczeniu do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.

Należy bowiem zauważyć, że działalność Wnioskodawcy skupia się na wytwarzaniu nowych utworów słowno-muzycznych, celem ich późniejszego wprowadzenia na rynek, w tym również poprzez zawieranie umów z (…) (m. in. (…)), co pozwoli dopiero na osiągnięcie przez nie rozpoznawalności i w konsekwencji przełoży się na faktyczną zdolność (…) do czerpania korzyści z wytworzenia tychże utworów.

Poszczególne usługi oraz czynności, które w okolicznościach zdarzenia przyszłego mają być realizowane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej winny być zatem oceniane z punktu widzenia ich funkcjonalnego powiązania, holistycznie. Podejście takie wyklucza natomiast przyjęcie, że aktywność immanentnie związana z głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy oraz prowadząca bezpośrednio do urzeczywistnienia zarobkowego charakteru tejże działalności, miałaby być obligatoryjnie kwalifikowana na gruncie podatkowym poza działalnością Wnioskodawcy.

Wskazać przy tym należy, że prawidłowość stanowiska prezentowanego przez Wnioskodawcę znajduje potwierdzenie w treści interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 stycznia 2019 roku, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.575.2018.1.ES, w treści której wskazano:

"[...] jeżeli w ramach działalności gospodarczej wykonywanej zarobkowo, w sposób zorganizowany i ciągły, we własnym imieniu, na własny lub cudzy rachunek, podatnik osiąga przychody, które jednocześnie odpowiadają opisowi przychodów z innego niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródła przychodu i nie zostały zaliczone w sposób jednoznaczny do tego źródła, to przychody te należy zakwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej. Inaczej mówiąc, jeżeli działalność gospodarcza polega na uzyskiwaniu określonego rodzaju przychodów, to nawet jeśli przychody te mogłyby (gdyby nie były właśnie w ramach tej działalności uzyskane) być zaliczone do innego źródła, to uznać je należy za przychody z działalności gospodarczej.

Zgodnie z powyższym, jeżeli dana działalność twórcy, polega na korzystaniu z praw autorskich, rozporządzaniu tymi prawami i jest wykonywana zarobkowo, w sposób zorganizowany i ciągły, we własnym imieniu, na własny rachunek, to działalność taka będzie miała charakter pozarolniczej działalności gospodarczej […]".

W konsekwencji, przychody Wnioskodawcy pochodzące z tytułu świadczenia usług polegających na Powierniczym Przeniesieniu Praw Majątkowych na rzecz (…) podlegać będą zaliczeniu do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.

Odnosząc się natomiast do kwestii stawki Ryczałtu, która winna znaleźć zastosowanie w stosunku do przedmiotowego zakresu działalności Wnioskodawcy, art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a u.z.p.d., przewiduje w stosunku do przychodów z działalności wytwórczej stawkę Ryczałtu w wysokości 5,5%.

Zgodnie natomiast z wyjaśnieniami do PKWiU 2015, kod 59.20.40.0:

"Grupowanie to obejmuje:

  • udzielanie licencji na korzystanie z praw do reprodukcji, dystrybucji i odtwarzania muzycznych nagrań wzorcowych, takich jak nagrania dźwiękowe, nagrane wstępnie taśmy i przedruki.

Grupowanie to nie obejmuje:

  • wypożyczania CD, DVD i taśm z utworami muzycznymi, sklasyfikowanego w 77.22.10.0.

W tym kontekście podkreślić należy, że w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca jest stroną umowy o zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi z (…). Na podstawie postanowień umowy z (…), Wnioskodawca zobowiązał się do przeniesienia na (…), na zasadzie przeniesienia powierniczego, praw majątkowych do wszystkich utworów, których jest twórcą albo współtwórcą, stworzonych do dnia zawarcia umowy oraz do utworów opracowanych w trakcie jej trwania. (…) wypłaca Wnioskodawcy okresowo wynagrodzenie w formie tantiem.

Mając na uwadze powyższe, treść umowy o zbiorowe zarządzania prawami autorskimi wskazuje, że jest to umowa stanowiąca de facto szczególny rodzaj umowy licencyjnej - Wnioskodawca przeniósł co prawda autorskie prawa majątkowe na (…), aczkolwiek przeniesienie to nie ma charakteru definitywnego (jest dokonane "na zasadach przeniesienia powierniczego"; wspomnieć warto, że różne (…) stosują różne klauzule umowne, w tym różne formy umocowania do sprawowania zarządu nad prawami majątkowymi twórcy), a (…) nie jest uprawniony do dalszego rozporządzania prawami, a jedynie do sprawowania zarządu m.in. poprzez udzielanie licencji (analogicznie do udzielania sublicencji przez licencjobiorcę).

Tym samym, osiąganie przychodu z tytułu umowy o zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi, nie stoi na przeszkodzie zastosowaniu - w zakresie przychodów pochodzących z tytułu świadczenia usług polegających na Powierniczym Przeniesieniu Praw Majątkowych na rzecz (…) - stawki Ryczałtu w wysokości 5,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a u.z.p.d. Należy bowiem zauważyć, że podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej wykonywanej przez Wnioskodawcę pozostaje wytwarzanie nowych utworów muzycznych lub słowno-muzycznych, do których majątkowe prawa autorskie mogą być dopiero przedmiotem upoważnienia do korzystania, m. in. na zasadzie powierniczego przeniesienia praw majątkowych, stanowiącego jedynie instrument pozwalający na czerpanie korzyści z wytworzenia wspomnianych utworów.

Skoro zatem Wnioskodawca wytwarza nowe utwory muzyczne lub słowno-muzyczne, a ustawodawca nie ograniczył działalności wytwórczej jedynie do przypadku, w którym efekty wspomnianej działalności są przedmiotem umowy sprzedaży ("[...] w tym również sprzedaż [...]" - art. 4 ust. 1 pkt 4 u.z.p.d.), w pełni uzasadnionym pozostaje zastosowanie stawki Ryczałtu w wysokości 5,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a u.z.p.d.

Powyżej przedstawiona argumentacja znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych:

"[…] podstawową formą prowadzenia działalności przez Skarżącego nie jest zawieranie umów licencyjnych, których przedmiotem są utwory do których przysługują mu określone prawa twórcy, lecz wytwarzanie takich utworów. W takim zaś przypadku uznać należy, że przychody, które Skarżący uzyskuje na podstawie umowy licencyjnej są ściśle związane z wytworzeniem utworów. To wytworzenie utworów pozwala Skarżącemu na osiąganie przychodów, nie zaś sama umowa licencyjna […] W konsekwencji to ta działalność powinna zostać rozpoznana, jako podlegająca opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Sposób uzyskiwania przychodu z takiej działalności ma drugorzędne znaczenie, czyli nie jest istotne, czy Skarżący uzyska taki przychód ze sprzedaży wytworzonych utworów, czy też na podstawie innych czynności. Ponadto uznanie za prawidłowe stanowiska zaprezentowanego w zaskarżonej interpretacji zawężałoby sposób uzyskania przychodu z wytworzonego utworu jedynie do jego sprzedaży [...]

Zgodzić się zatem należy z poglądem zaprezentowanym w skardze, że powyższy przepis należy rozumieć w ten sposób, iż każda działalność wytwórcza, bez względu na to czy jej efekty będą przedmiotem umowy sprzedaży, najmu licencji, etc. zalicza się do działalności wytwórczej [.]" (prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 11 października 2023 roku, sygn. akt I SA/Kr 656/23).

Jednocześnie Wnioskodawca podkreśla, że nie sposób zgodzić się z treścią powołanej opinii klasyfikacyjnej US w Łodzi z dnia (…) roku, w zakresie w jakim sytuuje Powiernicze Przeniesienie Praw Majątkowych w grupowaniu PKWiU 90.03.11.0 "Usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy i pozostałych artystów, z wyłączeniem artystów wykonawców". Zgodnie bowiem z wyjaśnieniami do PKWiU 2015, kod 90.03.11.0:

"Grupowanie to obejmuje:

  • usługi świadczone przez indywidualnych artystów, takich jak: kompozytorzy, rzeźbiarze, malarze, rysownicy, rytownicy, artyści uprawiający kwasoryt itp.,
  • usługi świadczone przez indywidualnych pisarzy wszystkich dziedzin, włączając fikcję literacką, literaturę popularno-naukową itp.,
  • usługi świadczone przez niezależnych dziennikarzy, usługi w zakresie renowacji dzieł sztuki".

Skoro jednak przeważającym przedmiotem działalności Wnioskodawcy nie jest usługowe zawieranie umów powierniczego przeniesienia praw majątkowych, a działalność wytwórcza, oczywiście błędnym pozostawałoby utrwalenie podobnej klasyfikacji na gruncie przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego.

W konsekwencji, do przychodów pochodzących z tytułu świadczenia usług polegających na Powierniczym Przeniesieniu Praw Majątkowych na rzecz (…) Wnioskodawca powinien zastosować stawkę Ryczałtu w wysokości 5,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a u.z.p.d.

Uwagi poczynione do stanowiska do pytania nr 1 i nr 12.

Mając na względzie argumentację przedstawioną przez Wnioskodawcę w ramach uzasadnienia stanowiska w zakresie pytania nr 7, uzasadnionym pozostaje podkreślenie, że w ocenie Wnioskodawcy brak jest jakichkolwiek istotnych rozbieżności, które uzasadniałyby dokonanie kwalifikacji przychodów pochodzących z tytułu świadczenia usług polegających na Udzielaniu Licencji do źródła innego niż określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.

W konsekwencji, przychody Wnioskodawcy pochodzące z tytułu świadczenia usług polegających na Udzielaniu Licencji podlegać będą zaliczeniu do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.

Odnosząc się natomiast do kwestii stawki Ryczałtu, która winna znaleźć zastosowanie w stosunku do przedmiotowego zakresu działalności Wnioskodawcy, art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a u.z.p.d., przewiduje w stosunku do przychodów z działalności wytwórczej stawkę Ryczałtu w wysokości 5,5%.

Jak wskazano w treści opinii klasyfikacyjnej US w Łodzi z dnia (…) 2024 roku, usługi Wnioskodawcy w zakresie Działalności Koncertowej mieszczą się w grupowaniu PKWiU 59.20.40.0 "Udzielanie licencji na korzystanie z praw do oryginałów nagrań dźwiękowych i muzycznych".

Mając na uwadze argumentacją przedstawioną w ramach uzasadnienia stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 8, brak istotnych odmienności występujących pomiędzy świadczeniem usług polegających na Powierniczym Przeniesieniu Praw Majątkowych na rzecz (…) a świadczeniem usług polegających na Udzielaniu Licencji, jak również treść opinii klasyfikacyjnej US w Łodzi z dnia (…) 2024 roku, w ocenie Wnioskodawcy w pełni uzasadnionym pozostaje zastosowanie stawki Ryczałtu w wysokości 5,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a u.z.p.d.

W konsekwencji, do przychodów pochodzących z tytułu świadczenia usług polegających na Udzielaniu Licencji, Wnioskodawca powinien zastosować stawkę Ryczałtu w wysokości 5,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a u.z.p.d.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części nieprawidłowe i w części prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy:

Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 tej ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W świetle art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Z kolei w art. 14 ust. 2 pkt 12 ww. ustawy:

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Z opisu sprawy wynika, że w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej świadczy Pan albo planuje Pan świadczyć w przyszłości usługi dotyczące m.in.:

  • działalności w zakresie wydzierżawiania znaków towarowych innym podmiotom

W ramach swojej bieżącej działalności zajmuje się Pan m. in. pisaniem tekstów do utworów muzycznych, komponowaniem utworów muzycznych oraz odpłatnym występowaniem na wydarzeniach o charakterze kulturalnym organizowanych przez osoby trzecie (koncerty). Podjął czynności zmierzające do opracowania oznaczeń, które zostały albo docelowo mają zostać zastrzeżone jako znaki towarowe, a których kształt, forma lub treść będą każdorazowo związane z twórczością lub Pana osobą (m. in. pseudonimem artystycznym, wyglądem zewnętrznym, gatunkiem muzycznym do jakiego zaliczane są utwory tworzone przez Pana lub treścią stworzonych albo współtworzonych przez Pana utworów). Na dzień kierowania niniejszego wniosku, uzyskał Pan prawa ochronne - w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku Prawo własności przemysłowej (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1170; dalej jako: "u.p.w.p.") na następujące, słowne, znaki towarowe: (…), (…), (…). Rozważa Pan zawarcie umowy (umów) z podmiotem (podmiotami) trzecimi, których przedmiotem będzie odpłatna dzierżawa znaków towarowych lub praw ze zgłoszenia znaków towarowych. Znaki towarowe widnieć będą w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a umowy (umowa) z podmiotami (podmiotem) trzecimi, których przedmiotem będzie odpłatna dzierżawa znaków towarowych lub praw ze zgłoszenia znaków towarowych zawierane będą przez Pana w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

  • działalności w ramach Serwisu

Niezależnie od usług świadczonych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, prowadzi Pan również kanał w serwisie internetowym (…) (dalej jako "Serwis"), na którym udostępniania utwory audiowizualne (teledyski, wideoklipy), wykorzystujące stworzone przez Pana albo współtworzone z Pana udziałem utwory słowno-muzyczne, w których to utworach audiowizualnych sam też występuje. Z uwagi na nakład pracy oraz środki finansowe niezbędne dla każdorazowego powstania nowego utworu audiowizualnego o jakim wyżej mowa, na dzień złożenia niniejszego wniosku, udostępnił Pan (…) teledysków/wideoklipów w bieżącym roku kalendarzowym. Co do zasady, przed lub w trakcie odtworzenia utworów audiowizualnych w Serwisie dochodzi do wyświetlania reklam. Liczba i rodzaj wyświetlonych reklam w określonej jednostce czasu determinuje wysokość wynagrodzenia przysługującego Panu. Wynagrodzenie jest wypłacane z tytułu wyświetlania reklam przy utworach audiowizualnych zamieszonych w Serwisie przez Pana i pozostaje uzależnione od liczby wyświetleń utworów audiowizualnych przez użytkowników Serwisu. W związku z liczbą wyświetleń utworów audiowizualnych w Serwisie (w bieżącym roku kalendarzowym, liczba odtworzeń każdego nowego utworu osiąga wartość w przedziale od około (…) wyświetleń), przychody uzyskiwane przez Pana z tego tytułu są regularne, wypłacane pod koniec każdego kolejnego miesiąca. Szczegółowe zasady współpracy, w tym również osiągania przychodów z tytułu wyświetlania reklam, określa umowa z podmiotem prowadzącym Serwis. Działalność Pana w zakresie wyżej opisanej działalności koncentruje się na zamieszczeniu utworów audiowizualnych w Serwisie (tj. wgrania/przesłania pliku zawierającego teledysk/wideoklip z warstwą dźwiękową do Serwisu) w ramach prowadzonego konta, przy czym nie można pominąć faktu, że każdorazowo aktywnie uczestniczy Pan w procesie powstawania utworu audiowizualnego będącego przedmiotem udostępnienia. Przesłanie przez Pana utworu audiowizualnego powoduje utworzenie w Serwisie nowej podstrony o indywidualnym adresie URL. Usunięcie przez Pana utworu audiowizualnego powoduje usunięcie wspomnianej podstrony z filmem w Serwisie. Udostępnienie wideoklipu w Serwisie wiąże się z udzieleniem Serwisowi ogólnoświatowej, niewyłącznej, nieodpłatnej, możliwej do przeniesienia, podlegającej sublicencji, licencji na korzystanie z udostępnionego utworu audiowizualnego. Wyświetlanie reklam odbywa się w sposób zautomatyzowany, według zasad określonych przez właściciela Serwisu. Konto w Serwisie należy wyłącznie do Pana, który samodzielnie nim zarządza. Na dzień kierowania niniejszego wniosku, Pana konto w Serwisie nie zawiera danych indywidualizujących Pana przedsiębiorstwo, przy czym sytuacja ta ulegnie zmianie w przypadku potwierdzenia prawidłowości stanowiska prezentowanego przez Pana w ramach niniejszego wniosku.

  • działalności w zakresie udzielania licencji

W ramach swojej bieżącej działalności zajmuje się Pan m. in. tworzeniem utworów słowno-muzycznych, które stanowią utwory w rozumieniu u.p.a. Panu, jako twórcy albo współtwórcy, przysługują autorskie prawa majątkowe do utworów muzycznych oraz słowno-muzycznych (posiadanie wyłącznego prawa do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu). W szeroko rozumianej branży muzycznej coraz częstszym przypadkiem jest zawieranie umów licencyjnych w celu wydania stworzonych przez siebie utworów w muzycznych serwisach streamingowych. W większości przypadków, dla umieszczenia utworów w zasobach wspomnianych serwisów, niezbędne pozostaje skorzystanie z pośrednictwa tak zwanego dystrybutora, który odpowiada m. in. za weryfikację jakości nagrań dźwiękowych. Jest Pan stroną umowy ramowej o współpracę zawartej ze spółką prowadzącą profesjonalną działalność m. in. w zakresie produkowania, promowania i dystrybuowania nagrań utworów muzycznych i słowno-muzycznych. Przedmiotem Umowy, stosownie do (…)Umowy Ramowej, jest reprezentowanie Pana przed (…) oraz udzielenie na rzecz Spółki licencji i prowadzenie przez Spółkę dystrybucji cyfrowej utworów, które to utwory - w myśl definicji przewidzianej w (…) Umowy Ramowej - należy rozumieć jako: "wszelkie fonogramy i wideogramy, których producentem jest Partner, w szczególności utrwalone w tej formie artystyczne wykonania przez artystów utworów muzycznych i słowno- muzycznych, jak również fonogramy i wideogramy, do których prawa na jakiejkolwiek podstawie prawnej posiada Partner oraz inne utwory takie jak zdjęcia, wideoklipy, logotypy, biografie oraz inne utwory muzyczne lub słowno-muzyczne, fotograficzne, plastyczne, audiowizualne, w ramach których utrwalony jest wizerunek artystów (wykonujących lub występujących w ramach utworów)". Na podstawie Umowy Ramowej udzielił Pan Spółce licencji wyłącznej obejmującej wszelkie majątkowe prawa pokrewne, jak również autorskie prawa majątkowe, z wyłączeniem autorskich praw majątkowych do utworów będących utworami muzycznymi i słowno-muzycznymi (….Umowy Ramowej). Licencja została udzielona w zakresie rozpowszechniania utworów (ich wszelkich wersji) w formie cyfrowej poprzez publiczne udostępnianie w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, w tym streaming. Wyraził Pan także sprecyzowane w umowie zgody w zakresie działań promocyjnych, dystrybucji, sublicencji oraz wykorzystywania wizerunku. W związku z powyższym, w ramach Umowy Spółka jest uprawniona do udzielania sublicencji na rzecz dystrybutorów oraz innych agregatorów treści multimedialnych i zobowiązana w szczególności do współpracowania z dystrybutorami oraz podjęcia wskazanych w umowie działań niezbędnych do wprowadzenia utworów do sprzedaży (… Umowy Ramowej). Z tytułu realizacji Umowy Ramowej, przysługuje Panu wynagrodzenie, którego wysokość ustalana jest na podstawie miesięcznego raportu zawierającego informacje niezbędne dla celów jego obliczenia.

Ponadto, wskazał Pan, że według Pana usługi świadczone w ramach Dzierżawy Znaków Towarowych, Działalności w ramach Serwisu oraz Udzielania Licencji będą świadczone przez Pana w celach zarobkowych, we własnym imieniu bez względu na ich rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, oraz, że będzie Pan świadczył usługi osobiście i na własne ryzyko i rachunek, a czynności wykonywane w ramach usług świadczonych przez Pana nie będą wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności, a także, że odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanie przez Pana czynności, będzie ponosił Pan jako wykonawca.

Zatem, uzyskiwane przez Pana przychody z tytułu świadczenia usług polegających na Dzierżawie Znaków Towarowych, Działalności w ramach Serwisu oraz Udzielaniu licencji uzyskiwane będą ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z działalności gospodarczej. Dzierżawa Znaków Towarowych, Działalność w ramach serwisu oraz Udzielanie licencji ze względu na ciągły i zorganizowany charakter wypełniają znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 5a pkt 6 tej ustawy.

Wobec tego, Pana stanowisko w zakresie pytań Nr 3, 5 oraz 11 jest prawidłowe.

Z okoliczności sprawy wynika także, że od 1 stycznia 2025 r. chce Pan zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej z tzw. podatku liniowego na zryczałtowany podatek dochodowy.

Stosownie do art. 9a ust. 1, ust. 2 oraz ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

1.Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

2.Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

2a. Podatnik może zawiadomić na piśmie o rezygnacji z opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c lub złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 2.

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1, pkt 4 oraz pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

1)działalność usługowa - pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

4)działalność wytwórcza - działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzona przez podatnika.

12)pozarolnicza działalność gospodarcza - pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 i 2 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6)(uchylony)

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.), pod pojęciem usług rozumie:

  • wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji;
  • wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Zauważyć należy, że wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Wobec tego, dla zastosowania właściwej stawki ryczałtu do przychodów uzyskanych z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.), mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, każdą usługę należy zaliczyć do odpowiedniego grupowania, zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu, pod którym został zakwalifikowany wykonujący usługę podmiot gospodarczy w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostały określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. f) tiret ósme ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu wynajmu i dzierżawy własności intelektualnej i podobnych produktów z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim (PKWiU 77.40).

Natomiast według art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi: 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Z kolei w świetle art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku, gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1)ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17% ;

2)ust. 1 pkt 2 ryczałt wynosi 15% ;

2a) ust. 1 pkt 2a ryczałt wynosi 14% ;

2b) ust. 1 pkt 2b ryczałt wynosi 12% ;

3)ust. 1 pkt 3 ryczałt wynosi 10% ;

4)ust. 1 pkt 4 ryczałt wynosi 12,5%.

Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej według stawki liniowej, na podstawie art. 30c u.p.d.o.f. Rozważa Pan zmianę formy opodatkowania prowadzonej przez siebie jednoosobowej działalności gospodarczej, ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2025 roku, na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ponadto, złoży Pan właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym przed upływem terminu przewidzianego w art. 9a ust. 2 u.p.d.o.f., tj. do dnia 20 lutego 2025 roku. Przychód osiągnięty z tytułu prowadzonej przez Pana jednoosobowej działalności gospodarczej nie przekroczy w roku podatkowym 2024 kwoty 2.000.000,00 euro netto. Nie osiąga Pan w roku podatkowym 2024 przychodów z działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych. Względem Pana nie znajdują zastosowania wyłączenia z opodatkowania Ryczałtem określone w art. 8 u.z.p.d. Będzie prowadził Pan ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju wymienionej wyżej działalności, stosownie do art. 12 ust. 3 pkt 1 u.z.p.d.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan m.in. następujące usługi:

  • w zakresie Dzierżawy Znaków Towarowych - PKWiU 77.40.12.0 "Dzierżawa praw do korzystania ze znaków towarowych i franczyzy";
  • w zakresie udostępniania miejsca na reklamę, w trakcie wyświetlania filmów umieszczanych przez ich autora w Serwisie (jako: "Działalność w ramach Serwisu") - PKWiU 59.11.30.0 "Sprzedaż miejsca lub czasu na cele reklamowe w filmach, nagraniach wideo i programach telewizyjnych",
  • w zakresie Udzielania Licencji, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 59.20.40.0.

Na podstawie powołanych przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody ze świadczonych przez Pana usług polegających na dzierżawie Znaków Towarowych sklasyfikowanych jako dzierżawa praw do korzystania ze znaków towarowych i franczyzy (PKWiU 77.40.12.0) będzie Pan mógł opodatkować na zasadach określonych w art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. f tiret ósmy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, czyli stawką 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł, przy założeniu, że będzie Pan spełniał warunki formalne przewidziane dla tej formy opodatkowania.

Zatem, Pana stanowisko w zakresie pytania Nr 4 jest prawidłowe.

Ponadto, przychody ze świadczonych przez Pana usług polegających na Działalności w ramach Serwisu, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 59.11.30.0 „Sprzedaż miejsca lub czasu na cele reklamowe w filmach, nagraniach wideo i programach telewizyjnych”, będzie Pan mógł zastosować stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, również przy założeniu, że spełnia Pan warunki formalne przewidziane dla tej formy opodatkowania.

Zatem, Pana stanowisko w zakresie pytania Nr 6 jest prawidłowe.

Przedmiot Pana wątpliwości budzi także fakt, czy do przychodów pochodzących z tytułu świadczenia usług polegających na Udzielaniu Licencji powinien Pan zastosować stawkę Ryczałtu w wysokości 5,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a u.z.p.d. odpowiednią do przychodów z działalności wytwórczej.

Stosownie do ww. art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne działalność wytwórcza, to działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzona przez podatnika.

Ponieważ ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawiera definicji „wytwarzania”, należy posłużyć się definicją słownikową, zgodnie z którą „wytwarzać” to „produkować coś; tworząc wydzielać coś; powodować powstanie czegoś” (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2002 r.).

W myśl Słownika języka polskiego - „wyrób” to „przedmiot stanowiący końcowy produkt pracy rzemieślnika lub wynik procesu produkcyjnego zakładu” (http://sjp.pwn.pl). Natomiast określenie „wyrobić” (wyrabiać) znaczy m.in. tyle, co „produkować coś”. Można zatem uznać, że wyrobem jest coś, co zostało wytworzone, bądź wyprodukowane.

Zatem o zakwalifikowaniu działalności gospodarczej do działalności wytwórczej decyduje więc przede wszystkim końcowy efekt tej działalności, tj. powstanie z zakupionych, czy wytworzonych materiałów nowego wyrobu.

Wyrób ten ma być nowy. Słownik języka polskiego definiuje przymiotnik „nowy” m.in. jako „niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony”. Należy zatem stwierdzić, że cecha nowości ma się odnosić do tego, że przedmiot ten wcześniej nie istniał, natomiast powstał właśnie w wyniku działań podatnika (polegających na wytworzeniu, wyprodukowaniu czegoś).

Jak już wcześniej wspominano, możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU.

Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod pojęciem usług należy rozumieć wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, tzn. usługi dla celów produkcji nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych, wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Pojęcie usług nie obejmuje czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów (włączając półfabrykaty, elementy, części, obróbkę elementów) z materiałów własnych przedsiębiorstwa, na zlecenie innych jednostek gospodarki narodowej, przeznaczonych do celów produkcyjnych lub do dalszej odsprzedaży oraz z reguły nie obejmuje wytwarzania wyrobów na indywidualne zamówienie ludności, z materiałów własnych wykonawcy.

Jednocześnie, zauważyć należy, że zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 ze zm.) Sekcja J obejmuje - „Usługi w zakresie informacji i komunikacji”.

Sekcja ta obejmuje: usługi związane z działalnością wydawniczą, włącznie z publikowaniem oprogramowania, usługi związane z produkcją filmów i nagrań dźwiękowych, usługi związane z działalnością radiofoniczną i telewizyjną, usługi telekomunikacyjne, usługi związane z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz usługi powiązane, usługi w zakresie informacji.

W sekcji tej zawarty jest dział 59 - „USŁUGI ZWIĄZANE Z PRODUKCJĄ FILMÓW, NAGRAŃ WIDEO, PROGRAMÓW TELEWIZYJNYCH, NAGRAŃ DŹWIĘKOWYCH I MUZYCZNYCH”.

Natomiast w klasie 59.20.40.0. wskazano „Udzielanie licencji na korzystanie z praw do oryginałów nagrań dźwiękowych i muzycznych”

Zauważam, że grupowanie to obejmuje: udzielanie licencji na korzystanie z praw do reprodukcji, dystrybucji i odtwarzania muzycznych nagrań wzorcowych, takich jak nagrania dźwiękowe, nagrane wstępnie taśmy i przedruki.

Grupowanie to nie obejmuje: wypożyczania CD, DVD i taśm z utworami muzycznymi, sklasyfikowanego w 77.22.10.0.”.

Z analizy podanych przez Pana informacji w opisie sprawy wynika, że na podstawie Umowy Ramowej udzielił Pan Spółce licencji wyłącznej obejmującej wszelkie majątkowe prawa pokrewne, jak również autorskie prawa majątkowe, z wyłączeniem autorskich praw majątkowych do utworów będących utworami muzycznymi i słowno-muzycznymi. Licencja została udzielona w zakresie rozpowszechniania utworów (ich wszelkich wersji) w formie cyfrowej poprzez publiczne udostępnianie w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, w tym streaming. Wyraził Pan także sprecyzowane w umowie zgody w zakresie działań promocyjnych, dystrybucji, sublicencji oraz wykorzystywania wizerunku. Ponadto, udzielanie licencji będzie odbywać się w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

Z opisu sprawy nie wynika, żeby świadczenie przez Pana usług polegających na Udzielaniu Licencji będzie odbywało się w ramach działalności wytwórczej. Usługi te będą świadczone w ramach działalności usługowej.

Oznacza to, że prowadząc działalność gospodarczą w jej ramach będzie Pan osiągać przychody z tytułu Udzielania Licencji, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 59.20.40.0. "Udzielanie licencji na korzystanie z praw do oryginałów nagrań dźwiękowych i muzycznych", które kwalifikują się do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3. Dokonując zatem wyboru formy opodatkowania w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przychód z tego tytułu podlegał będzie opodatkowaniu stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, o ile spełnione zostaną ustawowe warunki opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Tym samym,

Zatem, Pana stanowisko w zakresie pytania Nr 12 jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy zastrzec, że interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku w kontekście zadanych pytań nr 3, 4, 5, 6, 11 oraz 12, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii wynikających z opisu stanowiska, które nie były przedmiotem pytań nr 3, 4, 5, 6, 11 oraz 12.

Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiednich grupowań PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego). W przypadku wskazania przez Pana nieprawidłowych symboli PKWiU udzielona odpowiedź w drodze interpretacji indywidualnej nie będzie dawała Panu waloru ochronnego, o którym mowa w art. 14k-14n Ordynacji podatkowej.

Zaznaczam także, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Odnośnie powołanych interpretacji indywidualnych, wskazać należy, że dotyczą one konkretnych spraw podatników, osądzonych w określonym stanie faktycznym i rozstrzygnięcie w nich zawarte nie są wiążące w Pana sprawie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.