Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Shutterstock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 3 stycznia 2025 r. wpłynął Pani wniosek z 2 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Jest Pani lekarzem – specjalistą z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej. Podlega Pani nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Od dnia 11 marca 2024 r. prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem są usługi medyczne sklasyfikowane pod kodem PKD 86.22.Z – Praktyka lekarska specjalistyczna.

Od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej korzysta Pani z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania złożyła Pani wraz z wnioskiem o wpis przedsiębiorcy do CEIDG.

W odniesieniu do wykonywanej przez Panią działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ust. 1 i 3 ustawy o zryczałtowanym podatku. Pani przychody z działalności gospodarczej w roku 2024 r. nie przekroczyły 2 mln euro i nie przewiduje Pani przekroczenia tego progu kwotowego w latach kolejnych.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej od dnia 11 marca 2024 r. świadczy Pani usługi na rzecz szpitala, z którym do 3 lutego 2024 r. łączył Panią stosunek pracy.

Poniżej przedstawia Pani opis i charakter czynności realizowanych przez Panią na podstawie zawartych ze szpitalem umowy o pracę oraz umów kontraktowych (współpraca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej).

1.Umowa o pracę

W okresie od 15 kwietnia 2019 r. do 3 lutego 2024 r. była Pani zatrudniona w szpitalu na stanowisku młodszego asystenta – rezydenta. W ramach zawartej umowy o pracę odbywała Pani szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej. Celem szkolenia było nabycie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych określonych w programie specjalizacji obejmujących wykorzystanie i stosowanie technik obrazowania, samodzielnego wykonywania badań i interpretacji ich wyników, a także nabycie umiejętności stosowania małoinwazyjnych procedur diagnostycznych i leczniczych z zakresu radiologii zabiegowej.

W ramach etatu, zgodnie z programem specjalizacji uczestniczyła Pani w stażach i kursach specjalizacyjnych (również w innych niż pracodawca placówkach), podczas których zdobywała Pani wiedzę i umiejętności praktyczne w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej. Na koniec każdego stażu i kursu specjalizacyjnego była Pani zobowiązana do zaliczenia kolokwium z zakresu wiedzy objętej programem kursu/stażu. Dodatkowo, podczas specjalizacji musiała Pani napisać pracę poglądową na temat objęty programem specjalizacji.

W ramach staży/kursów specjalizacyjnych udzielała Pani świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie radiologii i diagnostyki obrazowej pod nadzorem kierownika specjalizacji (lub innego lekarza – specjalisty) oraz bez ponoszenia pełnej odpowiedzialności wobec pacjentów. Owe świadczenia polegały przede wszystkim na interpretacji i sporządzaniu opisów badań ultrasonograficznych, rentgenowskich, rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Realizowała je Pani w trakcie pracy w godzinach podstawowych oraz podczas dyżurów medycznych.

Pani praca jako lekarza – rezydenta posiadała wiele ograniczeń (w porównaniu z usługami świadczonymi przez lekarzy – specjalistów), m.in:

-Pani praca podlegała nadzorowi przez kierownika specjalizacji (lub innego lekarza– specjalisty); w ramach sprawowanego nadzoru kierownik specjalizacji m.in. konsultował lub oceniał proponowane/wykonane przez Panią opisy badań;

-nie była Pani uprawniona do opisywania ambulatoryjnych badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego;

-nie miała Pani prawa do samodzielnego nadzorowania pracy pracowni tomografii komputerowej i pracowni rezonansu magnetycznego.

Wynagrodzenie należne na podstawie umowy o pracę było finansowane ze środków budżetu państwa.

Po rozwiązaniu stosunku pracy (równoważnym z zakończeniem szkolenia specjalizacyjnego) oraz uzyskaniu pozytywnego wyniku na państwowym egzaminie specjalizacyjnym, w II połowie lutego 2024 r. uzyskała Pani tytuł lekarza – specjalisty z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej.

2Umowy kontraktowe

Począwszy od dnia 11 marca 2024 r., na podstawie umów kontraktowych zawieranych ze szpitalem, świadczy Pani na jego rzecz usługi jako lekarz – specjalista zarówno w trybie dziennym, jak i w formie dyżurów lekarskich. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zobowiązała się Pani do udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie radiologii i diagnostyki obrazowej, w szczególności opisywania badań ultrasonograficznych, rentgenowskich, rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej – ambulatoryjnych, jak i szpitalnych. Co istotne, powierzone Pani obowiązki wykonuje Pani w pełni samodzielnie, bez nadzoru i kontroli innych lekarzy, ponosząc za nie pełną odpowiedzialność wobec pacjentów.

Jako lekarz – specjalista samodzielnie nadzoruje Pani pracę pracowni tomografii komputerowej i pracowni rezonansu magnetycznego, co wcześniej nie należało do Pani obowiązków. Dodatkowo uczestniczy Pani w przygotowaniu osób do wykonywania zawodów medycznych i kształceniu osób wykonujących zawody medyczne oraz bierze Pani udział w kształceniu specjalizacyjnym lekarzy – rezydentów. Z drugiej strony – co naturalne – poza zakresem Pani obowiązków pozostaje udział w kursach specjalizacyjnych i stażach przewidzianych w programie specjalizacji, a Pani wiedza nie jest weryfikowana w drodze kolokwiów.

Wynagrodzenie należne na podstawie umów kontraktowych jest finansowane ze środków szpitala.

Pytanie

W powyższym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) chciałaby Pani potwierdzić, że od dnia 11 marca 2024 r. jest Pani uprawniona do rozliczania przychodów z działalności gospodarczej na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego.

Pani stanowisko w sprawie

Stoi Pani na stanowisku, że od dnia 11 marca 2024 r. jest Pani uprawniona do rozliczania przychodów z działalności gospodarczej na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego.

Powyższe stanowisko uzasadnia Pani w sposób następujący:

Na wniosek podatnika opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (dalej: „ryczałt”) według stawki 14% podlegają przychody ze świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej sklasyfikowanych pod PKWiU dział 86 (art. 2 ust. 1 pkt 1, art. 6 ust. 1, art. 9, art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku). Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu uzależniona jest jednak od niespełnienia określonych przesłanek negatywnych.

Po pierwsze, z opodatkowania w formie ryczałtu nie mogą skorzystać podatnicy, których przychody w poprzednim roku podatkowym przekroczyły limit 2 mln euro (art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku). Limit nie dotyczy podatników, którzy w danym roku podatkowym dopiero rozpoczną prowadzenie działalności gospodarczej i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej (art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku).

Po drugie, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku, możliwość opodatkowania ryczałtem jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te odpowiadają czynnościom, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy albo wykonywał lub wykonuje w danym roku podatkowym w ramach stosunku pracy.

W Pani ocenie zawarty w powołanym przepisie zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał lub wykonuje w ramach stosunku pracy, a zatem wyłącznie częściowa zbieżność wykonywanych czynności nie stanowi przesłanki wyłączającej możliwość opodatkowania w formie ryczałtu (częściowa zbieżność nie jest równoznaczna z tożsamością). Wykładnia ta znajduje potwierdzenie w wielu interpretacjach indywidualnych, m.in.:

-z dnia 27 listopada 2024 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.790.2024.2.MC;

-z dnia 20 listopada 2024 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.720.2024.2.DJD;

-z dnia 27 września 2024 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.575.2024.2.DJD;

-z dnia 21 czerwca 2024 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.350.2024.2.RK.

Po trzecie, z opodatkowania w formie ryczałtu zostały wyłączone niektóre rodzaje działalności oraz przedsiębiorcy, którzy dokonali określonych reorganizacji prawnych swojej działalności (art. 8 ust. 1 i 3 ustawy o zryczałtowanym podatku).

Mając na uwadze powyższe, nie ulega wątpliwości, że w przedstawionym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) osiągane przez Panią przychody z tytułu świadczenia usług jako lekarz specjalista mogą być opodatkowane ryczałtem. Wynika to z następujących okoliczności:

-osiąga Pani przychody z działalności objętej ryczałtowym opodatkowaniem (usługi w zakresie opieki zdrowotnej);

-złożyła Pani stosowne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu;

-w latach następujących po roku rozpoczęcia działalności (tj. roku 2024) nie osiągnie Pani przychodu przekraczającego 2 mln EUR;

-w odniesieniu do wykonywanej przez Panią działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ust. 1 i 3 ustawy o zryczałtowanym podatku (jest to element stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego);

-nie świadczy Pani usług na rzecz byłego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które wykonywała Pani w ramach stosunku pracy, tj. usług tożsamych z czynnościami wykonywanymi w ramach stosunku pracy.

W odniesieniu do ostatniej okoliczności, należy wskazać, że zakres i charakter usług świadczonych na rzecz szpitala w ramach działalności gospodarczej (jako lekarz specjalista) jest odmienny od zakresu i charakteru czynności, które wykonywała Pani na podstawie umowy o pracę (jako lekarz rezydent).

Praca jako lekarz rezydent była nakierowana na zdobywanie oraz doskonalenie kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu lekarza specjalisty i sprowadzała się do uczestnictwa w stażach i kursach specjalizacyjnych zgodnie z programem specjalizacji. „Przyuczając” się do zawodu, udzielała Pani świadczeń opieki zdrowotnej pod nadzorem kierownika specjalizacji (lub innego lekarzaspecjalisty) oraz bez ponoszenia pełnej odpowiedzialności wobec pacjentów. Dodatkowo zakres wykonywanych przez Panią czynności – z uwagi na brak stosownych uprawnień – był ograniczony, m.in. nie miała Pani prawa do samodzielnego nadzorowania pracy pracowni tomografii komputerowej i pracowni rezonansu magnetycznego.

W przeciwieństwie do lekarza rezydenta, stanowisko lekarza specjalisty jest stanowiskiem samodzielnym, które wiąże się z wykonywaniem pełnowartościowych świadczeń medycznych, ponoszeniem pełnej odpowiedzialności wobec pacjentów oraz szerszym zakresem obowiązków. Na podstawie zawieranych ze szpitalem umów kontraktowych realizuje Pani czynności, których nie wykonywała Pani jako pracownik szpitala, m.in.:

-samodzielnie nadzoruje Pani pracę pracowni tomografii komputerowej i pracowni rezonansu magnetycznego;

-opisuje Pani ambulatoryjne badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego (w tym zakresie uprzednio opisywała Pani wyłącznie badania szpitalne);

-uczestniczy Pani w przygotowaniu osób do wykonywania zawodów medycznych i kształceniu osób wykonujących zawody medyczne oraz bierze udział w kształceniu specjalizacyjnym lekarzy rezydentów.

Reasumując, usługi świadczone na rzecz szpitala jako lekarz specjalista (w ramach działalności gospodarczej) różnią się od czynności, które wykonywała Pani jako lekarz rezydent (na podstawie umowy o pracę).

W tym zakresie warto odnotować, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał szereg interpretacji indywidualnych, z których wynika, że praca lekarza specjalisty nie jest tożsama z pracą lekarza rezydenta – przykładowo:

-interpretację z dnia 27 listopada 2024 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.790.2024.2.MC;

-interpretację z dnia 20 listopada 2024 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.720.2024.2.DJD;

-interpretację z dnia 23 października 2024 r., sygn. 0115-KDST2-1.4011.436.2024.2.AW;

-interpretację z dnia 17 października 2024 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.650.2024.1.IM;

-interpretację z dnia 27 września 2024 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.575.2024.2.DJD;

-interpretację z dnia 19 września 2024 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.569.2024.2.KP;

-interpretację z dnia 17 lipca 2024 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.398.2024.2.ID;

-interpretację z dnia 25 czerwca 2024 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.314.2024.2.MAP;

-interpretację z dnia 9 lutego 2024 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.857.2023.1.MK.

Mając na uwadze zaprezentowaną argumentację, należy uznać za prawidłowe stanowisko, że od dnia 11 marca 2024 r. jest Pani uprawniona do rozliczania przychodów z działalności gospodarczej na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przy czym stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie działalność usługowa oznacza – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r., poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r., poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Wskazała Pani, że warunek określony w powyższej regulacji jest i będzie spełniony.

Zwracam uwagę, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) uchylona,

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) uchylona,

e) uchylona,

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach;

6) (uchylony).

W myśl art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Wskazuję, że możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Zawarty w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał (wykonuje) w ramach stosunku pracy.

Z kolei, wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 14% przychodów ze świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej (PKWiU dział 86).

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że jest Pani lekarzem – specjalistą z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej. Od marca 2024 r. prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem są usługi medyczne. Od rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej korzysta Pani z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania złożyła Pani wraz z wnioskiem o wpis przedsiębiorcy do CEIDG. W odniesieniu do wykonywanej przez Panią działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ust. 1 i 3 ustawy o zryczałtowanym podatku. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej od marca 2024 r. świadczy Pani usługi na rzecz szpitala, z którym do 3 lutego 2024 r. łączył Panią stosunek pracy. W okresie od kwietnia 2019 r. do lutego 2024 r. była Pani zatrudniona w szpitalu na stanowisku młodszego asystenta – rezydenta. W ramach zawartej umowy o pracę odbywała Pani szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej. W ramach staży/kursów specjalizacyjnych udzielała Pani świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie radiologii i diagnostyki obrazowej pod nadzorem kierownika specjalizacji (lub innego lekarza – specjalisty) oraz bez ponoszenia pełnej odpowiedzialności wobec pacjentów. Świadczenia te polegały przede wszystkim na interpretacji i sporządzaniu opisów badań ultrasonograficznych, rentgenowskich, rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Począwszy od marca 2024 r., na podstawie umów kontraktowych zawieranych ze szpitalem, świadczy Pani na jego rzecz usługi jako lekarz – specjalista zarówno w trybie dziennym, jak i w formie dyżurów lekarskich. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zobowiązała się Pani do udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie radiologii i diagnostyki obrazowej, w szczególności opisywania badań ultrasonograficznych, rentgenowskich, rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej – ambulatoryjnych, jak i szpitalnych. Powierzone Pani obowiązki wykonuje Pani w pełni samodzielnie, bez nadzoru i kontroli innych lekarzy, ponosząc za nie pełną odpowiedzialność wobec pacjentów. Jako lekarz – specjalista samodzielnie nadzoruje Pani pracę pracowni tomografii komputerowej i pracowni rezonansu magnetycznego, co wcześniej nie należało do Pani obowiązków.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że skoro świadczone przez Panią usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz szpitala będą się różnić się od tych, które wykonywała Pani jako lekarz - rezydent w ramach umowy o pracę zawartej ze szpitalem, to w przypadku świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług na rzecz szpitala może Pani korzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Podsumowanie: od marca 2024 r. jest Pani uprawniona do rozliczania przychodów z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Panią interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.