Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 grudnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 11 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od 1 sierpnia 2024 r. w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzi Pani działalność fizjoterapeutyczną sklasyfikowaną pod symbolem PKD 86.90.A - Działalność fizjoterapeutyczna. Od dnia 13.06.2024 jest Pani zatrudniona na czas określony do 13.03.2027 na umowę o pracę jako młodszy asystent - fizjoterapeuta w Szpitalu (...). Umowa o pracę została zawarta z A. Spółka z o.o. Dodatkowo, 5.09.2024 zawarła Pani umowę na wykonywanie świadczeń zdrowotnych w ramach prowadzonej przez siebie jednoosobowej działalności gospodarczej z A. Spółka z o.o.- tj. ze swoim obecnym pracodawcą.

Zakładając działalność gospodarczą jako formę opodatkowania wybrała Pani ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych złożyła Pani Naczelnikowi Urzędu Skarbowego (...) z zachowaniem ustawowego terminu na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności gospodarczej i Punkcie i informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. z 2022r. poz. 541) tj. zgodnie z zgodnie z art. 9 ust.lc ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. z 2024 r. poz. 776). W związku z powyższym powzięła Pani wątpliwość czy ma prawo do rozliczania uzyskiwanych przez siebie w ramach działalności gospodarczej przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ działalność gospodarcza wykonywana jest i będzie między innymi na rzecz obecnego pracodawcy.

Cel stanowiska młodszy asystent - fizjoterapeuta to realizacja programu diagnostyki i terapii pacjentów. Zakres czynności wykonywanych w ramach umowy o pracę:

  • prowadzenie diagnostyki w zakresie określonym przez procedury oddziału,
  • czynne uczestniczenie w ustalaniu celów terapii,
  • prowadzenie usprawnienia w formie indywidualnej lub zespołowej zgodnie z ustalonym wcześniej celem terapii oraz wykonywanie innych zabiegów rehabilitacyjnych zgodnie z bieżącymi potrzebami pacjenta i ustalonym harmonogramem leczenia. W zależności od potrzeb i celu postępowania usprawniającego miejscem pracy mogą być pomieszczenia zamknięte (sala terapeutyczna, basen, sala chorych, schody, jadalnia i inne) oraz przestrzeń otwarta (np. nauka chodzenia, jazda na wózku po drodze)
  • prowadzenie szkolenia rodziców, krewnych i prawnych opiekunów dziecka w zakresie celów terapii i dostosowanego programu usprawniania funkcjonalnego i udzielenie informacji dotyczących stosowanych metod usprawniania funkcjonalnego i potrzeb dalszego prowadzenia dziecka w domu i środowisku.

Szkolenie powinno być uzupełnione pisemnymi zaleceniami dla rodzica/opiekuna.

  • prowadzenie zabiegu starannie i ściśle według przyjętych metod i wskazań lekarskich oraz dbanie aby odnośne zabiegi odbywały się w odpowiednich warunkach i ustalonym wymiarze czasowym.
  • prowadzenie dokumentacji (obserwacji) medycznej. Rejestrowanie wyników diagnostyki w oparciu o stosowane w oddziale skale/karty oceny. Notowanie istotnych zmian w stanie pacjenta, zleconego i otrzymanego zaopatrzenia ortopedycznego, oraz innych ważniejszych zdarzeń, które nie ujęte są w kartach oceny,
  • pouczenie pacjenta/opiekuna przed zabiegiem (kiedy to możliwe) o sposobie zachowania się w czasie jego trwania i po zabiegu,
  • nie oddalanie się od aparatów/urządzeń czynnych i bezzwłoczne i unieruchomienie i zabezpieczenie w razie wadliwego działania,
  • nie pozostawianie pacjenta bez należytej opieki w pomieszczeniach rehabilitacyjnych,
  • przerwanie zabiegu/sesji usprawniania i wezwanie lekarza w razie zaobserwowania niepokojących zmian w zachowaniu się lub wyglądzie pacjenta albo w razie pogorszenia się jego samopoczucia,
  • niezwłoczne powiadomienie ordynatora, lekarza prowadzącego o wszelkich uszkodzeniach ciała powstałych u pacjenta w czasie lub na skutek zabiegu a także w innych okolicznościach
  • utrzymywanie w należytym porządku powierzonego sprzętu, zachowanie czystości w salach terapeutycznych i innych przyległych pomieszczeniach,
  • odpowiednie zabezpieczanie urządzeń i sprzętu po zakończonych zabiegach,
  • zgłaszanie wszelkich uszkodzeń sprzętu,
  • branie czynnego udziału w szkoleniach i demonstracjach klinicznych,
  • podsumowanie postępów terapii w oparciu o przyjęte w oddziale metody oceny,

W ramach umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych przewidziano :

  • udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie przeprowadzenia sesji terapeutycznych i testów przy pomocy zrobotyzowanych urządzeń do rehabilitacji na potrzeby Programu polityki zdrowotnej w zakresie rozszerzenia dostępności nowoczesnych instrumentalnych metod diagnostyki i rehabilitacji dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym na terenie województwa (...). W ramach działalności gospodarczej pracuje Pani tylko i wyłącznie na urządzeniu (...) czyli urządzeniu do reedukacji chodu, umożliwiającym trening na bieżni z uwzględnieniem prawidłowego wzorca chodu i dynamicznego odciążenia.

Wszelkie czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej są wykonywane poza godzinami pracy na etacie.

Pytanie

Czy w świetle opisanego zdarzenia oraz zakresu obowiązków wynikających z umowy o pracę oraz zakresu czynności objętych umową o wykonywanie świadczeń zdrowotnych mając na uwadze, że działalność gospodarcza wykonywana jest i będzie na rzecz między innym obecnego pracodawcy ma Pani prawo do opodatkowanie przychodów uzyskiwanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Pani stanowisko w sprawie 

Warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak stanowi art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. z 2024 r. poz. 776):

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Zgodnie z art. 9 ust. 1b ww. ustawy:

Dokonany wybór formy opodatkowania, o którym mowa w ust. 1, dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie określonym w ust. 1 złoży oświadczenie na piśmie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z tej formy opodatkowania albo oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym, w terminie określonym w art. 9a ust. 2 tej ustawy.

W myśl art. 9 ust. 1c ww. ustawy:

Oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1 -1 b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. 2020 poz. 2296 i 2320 oraz z 2021 poz, 1641), zwanej dalej „ustawą o CEIDG”.

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Z treści powołanych powyżej uregulowań prawnych wynika zatem, że możliwości wyboru sposobu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych pozbawiony jest podatnik, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał/wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy.

Pani sytuacja nie odpowiada hipotezie przepisu art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, gdyż mimo że świadczy Pani i będzie świadczyć usługi dla obecnego pracodawcy – A. Spółka z o .o, to jednak zakres czynności wykonywanych przez Panią w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej nie odpowiada czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy.

Zakres obowiązków wynikających ze stosunku pracy jest o wiele szerszy i obejmuje inne obszary funkcjonowania szpitala. W ramach indywidualnej działalności gospodarczej na podstawie umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych pracuje Pani tylko i wyłącznie na urządzeniu (...) czyli urządzeniu do reedukacji chodu, umożliwiającym trening na bieżni z uwzględnieniem prawidłowego wzorca chodu i dynamicznego odciążenia, nie wykonuję żadnych usług w czasie pracy etatowej oraz świadczone usługi nie są zbieżne z pracą wykonywaną na podstawie umowy o pracę.

Wyrok z 18 września 2018 r., sygn. akt II FSK 24"6/16, wydany przez Naczelny Sąd Administracyjny w swojej sentencji uznaje, że „zakres czynności wykonywanych przez Skarżącą w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej jest szerszy, niż zakres czynności wykonywanych w ramach umowy o pracę. Z uwagi na to czynności tych nie można uznać za tożsame, tj. odpowiadające sobie. Istotne jest, że dla uznania czynności jako »odpowiadających« wymagane jest porównanie poszczególnych czynności w szerokim kontekście, tj. nie tylko działań sensu stricto, ale także ich ogólnego charakteru i zakresu. Choć praca Skarżącej, jako lekarza zatrudnionego na umowę o pracę, jak i w ramach prywatnej praktyki lekarskiej, będzie w pewien sposób zbieżna, co niejako wynika z samej specyfiki tego zawodu, to jednak wskazane przez Skarżącą różnice wykonywanych czynności słusznie zostały uznane przez Sąd pierwszej instancji za istotne z punktu widzenia braku ich tożsamości. W konsekwencji niezasadny jest też zarzut dotyczący naruszenia art. 9a ust. 2 i ust, 3 pkt 2 w zw. z art. 30c u.p.d.o.f. Sąd pierwszej instancji trafnie przyjął, że na tle stanu faktycznego opisanego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, Skarżącej przysługuje prawo do opodatkowania dochodów osiągniętych z prowadzonej działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c u.p.d.o.f.”.

Art. 30c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226) zawiera takie same ograniczenia jak art. 8 ust. 2 ustawa z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne( Dz. U. z 2024 r. poz. 776). A zatem, jeżeli NSA uznał, że w wypadku gdy czynności wykonywane w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej nie są tożsame z czynnościami wykonywanymi w ramach umowy o pracę to skarżąca ma prawo do opodatkowania przychodów z tytułu działalności gospodarczej liniowo, tj. na podstawie art. 30c updof na rzecz swojego obecnego pracodawcy to tak samo dopuszczalnym będzie zastosowanie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

W związku z powyższym uważa Pani, że ma prawo do opodatkowanie przychodów uzyskiwanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe. 

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych zakłada zróżnicowanie sposobu opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów (przychodów) osób fizycznych na podstawie systemu przyporządkowywania ich do odpowiedniego źródła przychodów.

Ustawodawca, tworząc system opodatkowania dochodów osób fizycznych, miał na względzie, że przysporzenia uzyskiwane przez osoby fizyczne mogą być skutkiem różnych rodzajów czynności i zdarzeń. Stworzył więc klasyfikację tych przysporzeń na podstawie kryterium źródła przychodów i system ich opodatkowania uwzględniający specyfikę poszczególnych źródeł.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłami przychodów są:

  • stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,
  • pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)  wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)  polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)  polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do treści art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w  formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.).

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie działalność usługowa oznacza – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r., poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r., poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)  uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)  uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Zwracam uwagę, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 8 ust. 1ww. ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)  opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)  korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)  osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)  prowadzenia aptek,

b)  uchylona,

c)  działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)  uchylona,

e)  uchylona,

f)  działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)  wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)  podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)  samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)  w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)  samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach;

6)  (uchylony).

W myśl art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)  wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)  wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Z powołanych powyżej uregulowań prawnych wynika, że możliwości wyboru sposobu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych pozbawiony jest podatnik, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te odpowiadają czynnościom, które podatnik wykonywał na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy.

Ponadto, warunkiem koniecznym dla skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w ustawowym terminie.

Jak stanowi art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego. 

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ponadto zauważyć należy, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Podkreślić należy, że możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Zawarty w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał (wykonuje) w ramach stosunku pracy.

W opisie sprawy wskazała Pani, że zawarła Pani umowę na wykonywanie świadczeń zdrowotnych w ramach prowadzonej przez siebie jednoosobowej działalności gospodarczej ze swoim obecnym pracodawcą. Wskazała Pani, że w ramach działalności gospodarczej pracuje Pani tylko i wyłącznie na urządzeniu (...), czyli urządzeniu do reedukacji chodu, umożliwiającym trening na bieżni z uwzględnieniem prawidłowego wzorca chodu i dynamicznego odciążenia. Wszelkie czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej są wykonywane poza godzinami pracy na etacie.

Opisała Pani również szeroki zakres czynności, które wykonuje w ramach zawartej umowy o pracę na stanowisku młodszego asystenta – fizjoterapeuty. Wskazała Pani również, że „Pani sytuacja nie odpowiada hipotezie przepisu art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, gdyż mimo, że świadczy Pani i będzie świadczyć usługi dla obecnego pracodawcy - A. Spółka z o .o , to jednak zakres czynności wykonywanych przez Panią w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej nie odpowiada czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy. Zakres obowiązków wynikających ze stosunku pracy jest o wiele szerszy i obejmuje inne obszary funkcjonowania szpitala (…)”.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawa, stwierdzić należy, że skoro wykonywane obecnie oraz w przyszłości przez Panią w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej czynności opisane we wniosku nie są i nie będą tożsame z czynnościami, które wykonuje Pani na rzecz pracodawcy na podstawie umowy o pracę, to nie będą zachodziły okoliczności określone w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ograniczające prawo do opodatkowania przez Panią przychodów z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Tym samym po spełnieniu pozostałych warunków opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przychody z działalności gospodarczej będzie Pani mogła opodatkować w formie uproszczonej - ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, o ile okoliczności opisane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz stan prawny nie ulegną zmianie.

Tym samym, stanowisko Pani jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Końcowo odnosząc się do powołanego wyroku sądu,wskazać należy, że rozstrzygnięcie w nim zawarte dotyczy konkretnej indywidualnej sprawy w określonym stanie faktycznym i w tej sprawie rozstrzygnięcia w niej zawarte jest wiążące, zatem nie może przesądzać o niniejszym rozstrzygnięciu.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy przedstawionego stanu faktycznego i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”). Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.