Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Shutterstock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - 0115-KDST2-1.4011.534.2024.3.NC

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest:

nieprawidłowe – w zakresie stawki ryczałtu dla przychodów uzyskanych ze sprzedaży Przedsiębiorstwa w części, w jakiej przychód ten zostanie osiągnięty z tytułu „Wartości Firmy”;

prawidłowe – w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 9 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 listopada 2024 r. (data wpływu 21 listopada 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą A. Działalność prowadzona jest od (...) 2014 r. Przeważającą działalnością gospodarczą jest działalność weterynaryjna. W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca prowadzi gabinet weterynaryjny (dalej: Gabinet), który wyposażony jest m.in. w:

(...)

Wnioskodawca współpracuje z weterynarzami oraz zatrudnia techników weterynarii.

W przyszłości Wnioskodawca planuje sprzedać całe przedsiębiorstwo (dalej: Przedsiębiorstwo). W skład Przedsiębiorstwa wchodzić będą w szczególności następujące elementy:

1)Ruchome składniki majątku wykorzystywane w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej stanowiące:

a)środki trwałe podlegające ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych;

b)składniki majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2024 r., poz. 226 ze zm.; dalej: Ustawa o PIT), z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł;

c)składniki majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy rokowi lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych

dalej łącznie zwane Ruchomymi Składnikami Przedsiębiorstwa.

2)Prawa i obowiązki wynikające ze stosunków zatrudnienia pracowników oraz umów cywilnoprawnych osób zatrudnionych w Przedsiębiorstwie.

3)Wierzytelności (dalej: Wierzytelności).

4)Wartości niematerialne i prawne ujęte w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym licencje na oprogramowanie (dalej: WNiP).

5)Zapasy – materiały pomocniczce do świadczenia usług weterynaryjnych (dalej: Zapasy).

6)Prawa majątkowe związane z prowadzeniem Przedsiębiorstwa (baza danych, w szczególności baza klientów Gabinetu, pracowników, kontrahentów; tajemnice Przedsiębiorstwa; know-how prowadzenia Gabinetu) – dalej: Prawa Majątkowe.

Przy sprzedaży Przedsiębiorstwa pojawi się wartość firmy (dalej: Wartość Firmy). Wartością Firmy będzie dodatnia różnica pomiędzy ceną sprzedaży Przedsiębiorstwa, a wartością składników majątkowych wchodzących w skład Przedsiębiorstwa.

Wnioskodawca wskazał, że sprzedaż Przedsiębiorstwa zostanie dokonana w przyszłości, gdy Wnioskodawca w odniesieniu do prowadzonej przez niego działalności gospodarczej będzie opodatkowany na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2024 r., poz. 776 ze zm.; dalej: Ustawa o Ryczałcie).

Uzupełnienie

Wnioskodawca doprecyzował, że zamierza zmienić zasady opodatkowania dla prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W przypadku Wnioskodawcy opodatkowanie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej w formie przewidzianej przepisami ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2024 r., poz. 776 ze zm., dalej: „Ustawa o Ryczałcie”) będzie korzystniejsze niż opodatkowanie w formie tak zwanego podatku liniowego (zasady obecnie stosowane). Co istotne jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnik, który dokonał wyboru danej formy opodatkowania nie może dokonać zmiany wybranej formy w trakcie trwania roku podatkowego. Oznacza to, że wszelkie przychody lub dochody uzyskane z prowadzonej działalności gospodarczej w danym roku podatkowym zostaną opodatkowane według zasad opodatkowania wybranych przez podatnika na początku tego danego roku.

Wnioskodawca wskazał, że w branży, w której prowadzi działalność gospodarczą, tj. w branży małych klinik weterynaryjnych w ostatnim czasie obserwuje się tendencje do konsolidacji branży. Konsolidacja ta polega przede wszystkim na tym, iż mniejsze kliniki weterynaryjne wykupywane są przez większe podmioty gospodarcze. Tą kwestię potwierdzają informacje pozyskiwane przez Wnioskodawcą od osób prowadzących podobne kliniki weterynaryjne. Osoby te bowiem otrzymały oferty sprzedaży swoich klinik. Niewykluczone zatem, że również Wnioskodawca otrzyma w przyszłości taką właśnie ofertę nabycia jego kliniki. Gdyby taka oferta okazała się bardzo atrakcyjna, to Wnioskodawca zapewne rozważyłby jej przyjęcie. Niemniej jednak, oferta taka może zostać otrzymana w połowie roku podatkowego, a jak zostało to wskazane powyżej, w trakcie roku podatkowego Wnioskodawca nie będzie mieć już możliwości zmiany formy opodatkowania przyjętej na początku takiego roku podatkowego. Stąd właśnie chęć uzyskania wykładni przepisów dotyczących opodatkowania sprzedaży przedsiębiorstwa w świetle przepisów Ustawy o Ryczałcie. Co jednak istotne, planowana przez Wnioskodawcę zmiana formy opodatkowania nie jest podyktowana ewentualną sprzedażą przedsiębiorstwa. Niemniej jednak, podejmując decyzję o zmianie formy opodatkowania Wnioskodawca pragnie znać konsekwencje swojej decyzji również w odniesieniu do ewentualnych uzyskanych przez niego przychodów ze sprzedaży przedsiębiorstwa.

Wnioskodawca zamierza przejść na opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dniem 1 stycznia 2025 roku. Nadto, dla potrzeb wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej należy przyjąć, iż do sprzedaży przedsiębiorstwa Wnioskodawcy dojdzie w momencie, gdy w odniesieniu do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej zastosowanie znajdą przepisy Ustawy o Ryczałcie.

Wnioskodawca doprecyzował, że prowadzi działalność gospodarczą od (...) 2014 roku. W okresie od rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej do 2016 roku włączenie Wnioskodawca opodatkowywał dochody z działalność gospodarczej według zasad ogólnych (według skali podatkowej). Począwszy od 2017 r. (tj. w 2017 r. oraz w latach następnych do chwili obecnej) Wnioskodawca opodatkowuje uzyskiwane przez niego dochody z działalności gospodarczej tak zwanym podatkiem liniowym (tj. zgodnie z treścią art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.). Tym samym, w roku poprzedzający rok podatkowy, w którym Wnioskodawca ma zamiar korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, będzie on opodatkowywać swoje dochody według podatku liniowego.

W odniesieniu do wszystkich lat podatkowych, w których Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą dokumentacja podatkowa prowadzona była w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów wraz z ewidencją środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Wnioskodawca potwierdził, że prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dla swojej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, że według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (t. j. Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.) wykonywane przez Wnioskodawcę czynności związane ze zbywanym składnikiem majątku sklasyfikowane są pod następującymi pozycjami:

a)75.00.11.0 – Usługi weterynaryjne dla zwierząt domowych,

b)75.00.19.0 – Pozostałe usługi weterynaryjne.

Wnioskodawca doprecyzował, że w roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym ma zamiar korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, stosownie do art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

nie uzyska przychodów z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości przekraczającej 2 000 000 euro,

nie uzyska przychodów wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczy kwoty 2 000 000 euro.

Wnioskodawca potwierdził, że złoży sporządzone na piśmie oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego, właściwemu według miejsca zamieszkania, o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w terminie przewidzianym przepisami Ustawy o Ryczałcie.

Wnioskodawca przedstawił tabelę środków trwałych będących przedmiotem planowanej sprzedaży, wartość początkową tych środków trwałych oraz informację, czy kwota ta została ujęta w kosztach uzyskania przychodu (zamortyzowana w całości lub części).

(...)

Doprecyzowując jaka jest/będzie przyczyna planowanej sprzedaży będącego przedmiotem wniosku majątku Wnioskodawca wskazał, że w jego ocenie na rynku w branży, w której prowadzi działalność gospodarczą obserwuje się tendencje do konsolidacji, tj. większe podmioty gospodarcze dokonują zakupu mniejszych klinik weterynaryjnych. Wnioskodawca prowadzi właśnie taką mniejszą klinikę weterynaryjną. Oznacza to, że może on otrzymać ofertę sprzedaży swojej kliniki weterynaryjnej na rzecz takiego właśnie większego podmiotu dokonującego procesu nabywania klinik weterynaryjnych. Gdyby oferta taka była atrakcyjna, Wnioskodawca może ją przyjąć.

Wnioskodawca wskazał, że dla potrzeb wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej należy przyjąć, iż do sprzedaży przedsiębiorstwa Wnioskodawcy dojdzie w momencie gdy w odniesieniu do prowadzonej przez niego działalności gospodarczej zastosowanie znajdą przepisy Ustawy o Ryczałcie.

Obecnie Kupujący nie jest znany, a dla potrzeb wniosku należy przyjąć, że kupujący nie będzie podmiotem powiązanym, o którym mowa w art. 23m ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.). Wnioskodawca nie będzie świadczył na rzecz Kupującego usług oraz nie zostanie przez Kupującego zatrudniony.

Oprócz przychodów z działalności gospodarczej Wnioskodawca uzyskuje obecnie inne przychody podlegające opodatkowaniu. Przychodami tymi są przychody z najmu nieruchomości, przy czym przychody te opodatkowane są w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Przedmiotowy wynajem odbywa się poza prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą.

Do wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności nie mają i nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wnioskodawca doprecyzował, że będzie prowadził ewidencję przychodów, w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności (art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776)).

Pytanie Wnioskodawcy

Czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym przychody ze sprzedaży Przedsiębiorstwa powinny zostać opodatkowane według następujących stawek:

1)Ruchome Składniki Przedsiębiorstwa – stawka ryczałtu 3%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt7 lit. f Ustawy o Ryczałcie?

2)Wartość Firmy – stawka ryczałtu 10%, zgodnie z art. 12 ust. 10 Ustawy o Ryczałcie?

3)Wierzytelności – stawka ryczałtu 3%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e Ustawy o Ryczałcie?

4)Prawa Majątkowe – stawka ryczałtu 10%, zgodnie z art. 12 ust. 10 Ustawy o Ryczałcie?

5)Zapasy – należy zastosować stawkę ryczałtu właściwą dla opodatkowania przychodów z tytułu prowadzenia działalności, z którą związane są zapasy; jako, że zapasy związane są ze świadczeniem usług weterynaryjnych (PKWiU dział 75) stawka ryczałtu 8,5%?

6)WNIP – stawka ryczałtu 10%, zgodnie z art. 12 ust. 10 Ustawy o Ryczałcie?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, przychody ze sprzedaży Przedsiębiorstwa powinny zostać opodatkowane według następujących stawek:

1)Ruchome Składniki Przedsiębiorstwa – stawka ryczałtu 3%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f Ustawy o Ryczałcie,

2)Wartość Firmy – stawka ryczałtu 10%, zgodnie z art. 12 ust. 10 Ustawy o Ryczałcie,

3)Wierzytelności – stawka ryczałtu 3%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e Ustawy o Ryczałcie,

4)Prawa Majątkowe – stawka ryczałtu 10%, zgodnie z art. 12 ust. 10 Ustawy o Ryczałcie,

5)Zapasy – stawka ryczałtu 8,5%,

6)WNIP – stawka ryczałtu 10%, zgodnie z art. 12 ust. 10 Ustawy o Ryczałcie.

Wyjaśnienia ogólne

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 Ustawy o Ryczałcie:

„Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.”

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 Ustawy o Ryczałcie.

Co istotne, Ustawa o Ryczałcie nie zawiera szczególnych regulacji, które odnosiłyby się do sprzedaży przedsiębiorstwa albo zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Nie wprowadza odrębnej stawki ryczałtu dla takiej transakcji. Nie przewiduje również, że przychód uzyskany z takiej sprzedaży musi być opodatkowany według jednej stawki podatku. Sprzedaż Przedsiębiorstwa powinna zatem być rozliczana jak sprzedaż poszczególnych składników, które tworzyły Przedsiębiorstwo.

Stawki Ryczałtu wskazane zostały w art. 12 Ustawy o Ryczałcie.

Na potrzeby przedmiotowego wniosku na szczególną uwagę zasługuje przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e, art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f oraz ust. 10 Ustawy o Ryczałcie.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e oraz f Ustawy o Ryczałcie:

„Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

(...)

7) 3,0% przychodów: (...)

e) o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2, 5-10 i 19-21 ustawy o podatku dochodowym odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z tej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat, będących:

środkami trwałymi podlegającymi ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, nie przekracza 1500 zł,

składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy rokowi lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych (...)”

W myśl natomiast przepisu art. 12 ust. 10 Ustawy o Ryczałcie:

„W przypadku odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości będących:

1)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

2)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, nie przekracza 1500 zł,

3)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

4)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które nie podlegają ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

5)składnikami majątku przedsiębiorstwa w spadku

bez względu na okres ich nabycia – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 10% uzyskanego przychodu, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z pozarolniczej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat.”

Co ważne, przepisy art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e oraz lit. f i art. 12 ust. 10 Ustawy o Ryczałcie odnoszą się do pojęć uregulowanych w Ustawie o PIT. W treści przepisu art. 14 ust. 2 pkt 7ca Ustawy o PIT wskazano na przychody z odpłatnego zbycia wierzytelności dotyczącej prowadzonej działalności gospodarczej.

Z kolei odkodowanie pojęcia „środki trwałe albo wartości niematerialne i prawne, podlegające ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych” możliwe jest w oparciu o przepis art. 22d ust. 2 Ustawy o PIT, zgodnie z którym:

„Składniki majątku, o których mowa w art. 22a-22c, z wyłączeniem składników wymienionych w ust. 1, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 4.”

Obowiązkowi wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (czyli ujęciu w tej ewidencji) podlegają „składniki majątku, o których mowa w art. 22a- 22c”. Do tej kategorii należą:

środki trwałe podlegające amortyzacji – wskazane w art. 22a Ustawy o PIT;

wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji – wskazane w art. 22b Ustawy o PIT;

środki trwałe niepodlegające amortyzacji oraz wartości niematerialne i prawne niepodlegające amortyzacji - wskazane w art. 22c Ustawy o PIT.

Wartością niematerialną i prawną niepodlegającą amortyzacji jest m in. – wskazana w art. 22c pkt 4 Ustawy o PIT – wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w inny sposób niż określony:

w art. 22b ust. 2 pkt 1 – inny niż w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze kupna albo przyjęcia do odpłatnego korzystania, gdy odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający,

w art. 22b ust. 2 pkt 1a – gdy wartość firmy powstała w związku z przeniesieniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (została opodatkowana w państwie członkowskim Unii Europejskiej podatkiem równoważnym do podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków, o którym mowa w art. 30da).

Obowiązkowi wprowadzania do ewidencji – w drodze wyjątku – nie podlegają składniki majątku wymienione w art. 22d ust. 1 Ustawy o PIT. Są to składniki majątku, o których mowa w art. 22a i 22b, których wartość początkowa nie przekracza 10 000 zł, w odniesieniu do których podatnik podjął decyzję o niedokonywaniu odpisów amortyzacyjnych.

Do wyżej wskazanych składników odnoszą się art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e, lit. f oraz art. 12 ust. 10 Ustawy o Ryczałcie.

Odnotować przy tym należy, że zacytowane przepisy stanowią, iż przychód ze sprzedaży składników majątku, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e i f Ustawy o Ryczałcie podlega opodatkowaniu według stawki 3% (w przypadku ruchomości), natomiast przychód ze sprzedaży składników, o których mowa w art. 12 ust. 10 Ustawy o Ryczałcie podlega opodatkowaniu według stawki 10% (w przypadku nieruchomości i praw majątkowych), jeśli ich wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g Ustawy o PIT, przekracza 1500 zł.

Zdaniem Wnioskodawcy, Ruchome Składniki Przedsiębiorstwa stanowią składniki, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f Ustawy o Ryczałcie. W rezultacie, przychody ze sprzedaży Ruchomych Składników Przedsiębiorstwa powinny podlegać opodatkowaniu ryczałtem według stawki 3%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f Ustawy o Ryczałcie.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że Wartość Firmy powinna być zakwalifikowana jako prawo majątkowe, o którym mowa w art. 12 ust. 10 Ustawy o Ryczałcie. W rezultacie, zdaniem Wnioskodawcy, przychód z tytułu Wartości Firmy ustalonej na potrzeby sprzedaży Przedsiębiorstwa powinien podlegać opodatkowaniu ryczałtem według stawki 10%, zgodnie z art. 12 ust. 10 Ustawy o Ryczałcie.

Z kolei w odniesieniu do przychodów uzyskanych ze sprzedaży Wierzytelności zastosowanie powinna znaleźć stawka ryczałtu wynosząca 3% na podstawie treści z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e Ustawy o Ryczałcie, w związku z treścią art. 14 ust. 2 pkt 7ca Ustawy o PIT.

Natomiast w odniesieniu do przychodów ze sprzedaży Praw Majątkowych oraz WNIP zastosowanie powinna znaleźć stawka ryczałtu wynosząca 10% – na podstawie art. 12 ust. 10 Ustawy o Ryczałcie. Z kolei w przypadku sprzedaży Zapasów, czyli materiałów pomocniczych służących do świadczenia usług weterynaryjnych znaleźć powinna zastosowanie stawka ryczałtu właściwa dla świadczenia usług, z wykonaniem których to usług związane są Zapasy. Z uwagi na fakt, iż dla usług weterynaryjnych (PKWiU dział 75) właściwą stawką ryczałtu jest 8,5%, to w odniesieniu do sprzedaży Zapasów zastosowanie powinna znaleźć właśnie stawka ryczałtu wynosząca 8,5%.

Na potwierdzenie prawidłowości powyższych stanowisk, pozostając w pełni świadomym, że interpretacje indywidualne wiążą jedynie w sprawach, w których zostały wydane, w tym miejscu Wnioskodawca wskazuje na wyrażone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej poglądy, który w przedmiotowej sprawie mogą pełnić rolę pomocniczą przy wykładni przepisów art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e i lit. f oraz art. 12 ust. 10 ustawy o Ryczałcie, a mianowicie:

1)Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 6 listopada 2023 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.634.2023.1.MR, stwierdził, co następuje:

„Wartość firmy powstałą w wyniku wyceny zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy zakwalifikować jako wartość firmy, o której mowa w art. 22c pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to wartość niematerialna i prawna niepodlegająca amortyzacji, ale podlegająca ujęciu w ewidencji.

Tym samym przychód Pana ze sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa – w części, w jakiej wynika z wyceny wartości firmy – należy opodatkować ryczałtem według stawki 10%, stosownie do art. 12 ust. 10 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (jako przychód ze sprzedaży prawa majątkowego będącego wartością niematerialną i prawną podlegającą ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych).”

2)Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 7 lipca 2021 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.326.2021.1 .MT stwierdził:

„Aby prawidłowo rozliczyć skutki podatkowe opisanej transakcji Wnioskodawczyni powinna zastosować stawkę podatku 3% do tych opisanych składników majątku, które były:

ruchomościami (rzeczami innymi niż nieruchomości) o statusie środków trwałych podlegających ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

ruchomościami, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, o wartości początkowej przekraczającej 1500 zł,

ruchomościami, które ze względu na przewidywany okres używania równy rokowi lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych.

Natomiast wartość firmy powstała w wyniku wyceny zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie ma statusu „ruchomości”, więc przychód ze sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa w części, w jakiej odpowiada ustalonej wartości firmy, nie może podlegać regulacji art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wartość firmy powstałą w wyniku wyceny zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy zakwalifikować jako wartość firmy, o której mowa w art. 22c pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to wartość niematerialna i prawna niepodlegająca amortyzacji, ale podlegająca ujęciu w ewidencji. Tym samym, przychód Wnioskodawczyni ze sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa w części, w jakiej wynika z wyceny wartości firmy, należy opodatkować ryczałtem według stawki 10%, stosownie do art. 12 ust. 10 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (jako przychód ze sprzedaży prawa majątkowego będącego wartością niematerialną i prawną podlegającą ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych).”

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest:

nieprawidłowe – w zakresie stawki ryczałtu dla przychodów uzyskanych ze sprzedaży Przedsiębiorstwa w części, w jakiej przychód ten zostanie osiągnięty z tytułu „Wartości Firmy”;

prawidłowe – w pozostałym zakresie.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Omawiana ustawa nie zawiera szczególnych regulacji, które odnosiłyby się do sprzedaży przedsiębiorstwa albo zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Nie wprowadza odrębnej stawki ryczałtu dla takiej transakcji. Nie przewiduje również, że przychód uzyskany z takiej sprzedaży musi być opodatkowany według jednej stawki podatku.

Sprzedaż przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części ma być rozliczana jak sprzedaż poszczególnych składników, które tworzyły przedsiębiorstwo albo jego zorganizowaną część.

I tak, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e i lit. f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

3,0% przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2, 5-10 i 19-22 ustawy o podatku dochodowym;

3,0% dla przychodów z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z tej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat, będących:

środkami trwałymi podlegającymi ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, nie przekracza 1500 zł,

składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy rokowi lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych.

Stosownie natomiast do art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

W przypadku odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości będących:

1)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

2)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, nie przekracza 1500 zł,

3)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

4)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które nie podlegają ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

5)składnikami majątku przedsiębiorstwa w spadku

bez względu na okres ich nabycia – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 10% uzyskanego przychodu, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z pozarolniczej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat.

Powołane przepisy odnoszą się do pojęć uregulowanych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.).

I tak, o tym, co jest „środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych” rozstrzyga art. 22d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z tym przepisem:

Składniki majątku, o których mowa w art. 22a-22c, z wyłączeniem składników wymienionych w ust. 1, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 4.

Obowiązkowi wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (czyli ujęciu w tej ewidencji) podlegają „składniki majątku, o których mowa w art. 22a-22c”. Do tej kategorii należą:

środki trwałe podlegające amortyzacji – wskazane w art. 22a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji – wskazane w art. 22b tej ustawy;

środki trwałe niepodlegające amortyzacji oraz wartości niematerialne i prawne niepodlegające amortyzacji – wskazane w art. 22c ustawy.

Wartością niematerialną i prawną niepodlegającą amortyzacji jest m.in. – wskazana w art. 22c pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w inny sposób niż określony:

w art. 22b ust. 2 pkt 1 – inny niż w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze kupna albo przyjęcia do odpłatnego korzystania, gdy odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający,

w art. 22b ust. 2 pkt 1a – gdy wartość firmy powstała w związku z przeniesieniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (została opodatkowana w państwie członkowskim Unii Europejskiej podatkiem równoważnym do podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków, o którym mowa w art. 30da).

Jak wskazuje orzecznictwo sądowe, tj. Uchwała NSA z 21 lutego 2022 r., sygn. akt III FPS 2/21:

Dodatnia wartość firmy (tzw. goodwill), rozumiana jako nadwyżka ceny nabycia nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie stanowi prawa majątkowego w rozumieniu art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.).

Wartość firmy ujawnia się (aktualizuje się) dopiero w momencie sprzedaży przedsiębiorstwa. Nie istnieje zatem przed sprzedażą przedsiębiorstwa. W orzecznictwie wskazuje się również, że analiza przepisów art. 33 ust. 4 i art. 44b ust. 10 u.r., art. 16g ust. 2 u.p.d.o.p. oraz art. 22g ust. 2 u.p.d.o.f. pozwala na pogląd, że wartość (dodatnia) firmy (goodwill) jest wartością wyrażoną w pieniądzu przyjętą do celów podatkowych (w podatkach dochodowych) i bilansowych. Ma ona charakter kalkulacyjny (arytmetyczny). Jest zatem jedynie wartością ekonomiczną (sytuacją faktyczną wpływającą dodatnio na wartość przedsiębiorstwa), a nie prawem podmiotowym. (…) Wartość goodwill objawia się wyłącznie jako składnik ceny sprzedaży przedsiębiorstwa, co nie jest pojęciem tożsamym z wartością rynkową. Cena jest zawsze wartością subiektywną zależną od wielu czynników, także np. od wyniku negocjacji stron umowy a wartość rynkowa jest pojęciem obiektywnym (por. także: A. Jamroży: Sprzedaż przedsiębiorstwa a podatki od obrotu. Radca prawny 1/2004 str. 60-63) (wyrok NSA z 23 maja 2019 r., sygn. akt II FSK 1393/17).

Wobec powyższego, „Wartość Firmy”, która powstaje w związku ze sprzedażą Przedsiębiorstwa nie stanowi dla sprzedającego na gruncie przepisów ustawy o PIT wartości niematerialnej i prawnej. Zatem w przypadku opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych sprzedaży przedsiębiorstwa, w części, w jakiej przychód zostanie osiągnięty z tytułu „Wartości Firmy”, znajduje zastosowanie stawka ryczałtu albo stawki ryczałtu właściwe do opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, z którą jest związany zbywany składnik majątku.

Obowiązkowi wprowadzania do ewidencji – w drodze wyjątku – nie podlegają składniki majątku wymienione w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Są to składniki majątku, o których mowa w art. 22a i 22b, których wartość początkowa nie przekracza 10 000 zł, w odniesieniu do których podatnik podjął decyzję o niedokonywaniu odpisów amortyzacyjnych.

Do tego rodzaju składników odnoszą się art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f tiret drugie oraz art. 12 ust. 10 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Przy czym przepisy te stanowią, że przychód ze sprzedaży takich składników majątku podlega odpowiednio stawce 3% (w przypadku ruchomości) albo stawce 10% (w przypadku nieruchomości i praw majątkowych), jeśli ich wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, przekracza 1500 zł.

Do źródła przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł (art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym w związku z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f oraz art. 12 ust. 10 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym). Przychody z tego tytułu zaliczane są bądź do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 bądź w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w zależności od tego czy składnik majątku jest prawem majątkowym, czy też rzeczą).

Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 2 pkt 7ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wierzytelności dotyczącej prowadzonej działalności gospodarczej, w tym w sposób określony w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wysokości jej wartości wyrażonej w cenie określonej w umowie; w tym przypadku przepisy pkt 7b, 7c i 7e stosuje się odpowiednio.

Ponadto stosowanie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zatem, co do zasady:

w przypadku sprzedaży ruchomego składnika majątku określonego w art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – zastosowanie ma stawka ryczałtu w wysokości 3%,

w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku określonych w art. 12 ust. 10 ww. ustawy – zastosowanie ma stawka ryczałtu w wysokości 10%,

w przypadku odpłatnego zbycia wierzytelności dotyczącej prowadzonej działalności gospodarczejokreślonych w art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizycznezastosowanie ma stawka ryczałtu w wysokości 3%,

w przypadku sprzedaży innych składników niż wymienione wyżej, dla których nie ma wprost uregulowania w art. 12, właściwą stawką są stawki mające zastosowanie do opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, z którą jest związany zbywany składnik majątku.

Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą A. Działalność prowadzona jest od (...) 2014 roku. Przeważającą działalnością gospodarczą jest działalność weterynaryjna, w ramach której prowadzi Pan gabinet weterynaryjny. W przyszłości zamierza Pan zmienić formę opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Po zmianie formy opodatkowania planuje Pan dokonać sprzedaży całego przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzić będą:

1)Ruchome składniki majątku wykorzystywane w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej stanowiące:

a)środki trwałe podlegające ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych;

b)składniki majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł;

c)składniki majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy rokowi lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych

dalej łącznie zwane Ruchomymi Składnikami Przedsiębiorstwa.

2)Prawa i obowiązki wynikające ze stosunków zatrudnienia pracowników oraz umów cywilnoprawnych osób zatrudnionych w Przedsiębiorstwie.

3)Wierzytelności.

4)Wartości niematerialne i prawne ujęte w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym licencje na oprogramowanie.

5)Zapasy – materiały pomocniczce do świadczenia usług weterynaryjnych.

6)Prawa majątkowe związane z prowadzeniem Przedsiębiorstwa (baza danych, w szczególności baza klientów Gabinetu, pracowników, kontrahentów; tajemnice Przedsiębiorstwa; know-how prowadzenia Gabinetu).

Wskazał Pan, że przy sprzedaży Przedsiębiorstwa pojawi się „Wartość Firmy”, która będzie dodatnią różnicą pomiędzy ceną sprzedaży Przedsiębiorstwa, a wartością składników majątkowych wchodzących w skład Przedsiębiorstwa.

W uzupełnieniu wniosku doprecyzował Pan, że według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (t. j. Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.), czynności wykonywane w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej sklasyfikowane są w grupowaniach: PKWiU 75.00.11.0 – „Usługi weterynaryjne dla zwierząt domowych” oraz PKWiU 75.00.19.0 – „Pozostałe usługi weterynaryjne”.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz opis sprawy stwierdzić należy, że w przypadku planowanej sprzedaży przedsiębiorstwa, do przychodów uzyskanych z tego tytułu właściwe będzie zastosowanie stawek ryczałtu w wysokości:

3% – w odniesieniu do ruchomych składników majątku, tj.: środków trwałych podlegających ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych; składników majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, nie przekracza 1 500 zł; składników majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy rokowi lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych – zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;

10% – w odniesieniu do odpłatnego zbycia składników majątku, tj.: praw majątkowych oraz wartości niematerialnych i prawnych – zgodnie z art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;

3% – w odniesieniu do zbywanych wierzytelności dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej – zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e ww. ustawy;

8,5% – w odniesieniu do sprzedaży zapasów – składników innych niż wymienione powyżej, dla których nie ma wprost uregulowania w art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne; w powyższym przypadku właściwa jest stawka mająca zastosowanie do opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, z którą jest związany zbywany składnik majątku, zatem w niniejszej sprawie stawka w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, o ile świadczone przez Pana usługi zostały właściwie zaklasyfikowane i faktycznie mieszą się w grupowaniach PKWiU 75.00.11.0 „Usługi weterynaryjne dla zwierząt domowych” oraz PKWiU 75.00.19.0 „Pozostałe usługi weterynaryjne”.

W związku z powyższym, Pana stanowisko w tym zakresie uznano za prawidłowe.

W odniesieniu do stawki ryczałtu właściwej dla przychodu uzyskanego z tytułu „Wartości Firmy” oraz Pana stanowiska w tym zakresie, należy wskazać, że w tym przypadku nie znajdzie zastosowania 10% stawka ryczałtu, ponieważ nie nastąpiło zbycie składników majątku określonych w art. 12 ust. 10 ustawy o ryczałcie. W momencie sprzedaży przedsiębiorstwa ujawnia się bowiem „Wartość Firmy”, która stanowi jedynie wartość ekonomiczną (sytuacja faktyczna wpływającą dodatnio na wartość przedsiębiorstwa), nie jest ona prawem podmiotowym. „Wartość Firmy”, która powstaje w związku ze sprzedażą Przedsiębiorstwa nie stanowi dla sprzedającego, na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, wartości niematerialnej i prawnej. Nie nastąpiło również zbycie składników majątku, które byłyby związane z działalnością opodatkowaną 10% stawką ryczałtu. Zatem, skoro – jak Pan wskazał – w ramach prowadzonej działalności świadczy usługi mieszące się w grupowaniach PKWiU 75.00.11.0 „Usługi weterynaryjne dla zwierząt domowych” oraz PKWiU 75.00.19.0 „Pozostałe usługi weterynaryjne”, do przychodu uzyskanego przez Pana z tytułu „Wartości Firmy” zastosowanie znajdzie 8,5% stawka ryczałtu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Należy zastrzec, że interpretacja indywidualna dotyczy wyłącznie sprawy będącej przedmiotem wniosku w kontekście sformułowanych pytań interpretacyjnych, zatem nie rozstrzyga innych kwestii opisanych we wniosku.

Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego). W przypadku wskazania przez Pana nieprawidłowego symbolu PKWiU udzielona odpowiedź w drodze interpretacji indywidualnej nie będzie dawał Panu waloru ochronnego, o którym mowa w art. 14k-14n Ordynacji podatkowej.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem stanu faktycznego) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnej stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pana do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.