Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Shutterstock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 14 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie pismem z 23 grudnia 2024 r. (wpływ 24 grudnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium kraju, prowadzi od 2014 roku działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy przede wszystkim usługi w zakresie doradztwa związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przeważającym zakresem działalności gospodarczej są usługi pozyskiwania dotacji z funduszy unijnych. Taki przedmiot działalności jest sklasyfikowany w PKD pod symbolem 70.22.Z – pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, a w klasyfikacji PKWiU pod symbolem 70.22.30.0 „Pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej”. Wnioskodawca nie uzyskał klasyfikacji GUS w zakresie dodatkowego potwierdzenia symbolu klasyfikacji PKWiU dla wykonywanych usług.

Wnioskodawca w ustawowym terminie wybrał na rok 2024 opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W roku poprzedzającym obecny rok podatkowy kwota przychodów z działalności prowadzonej samodzielnie przez Wnioskodawcę nie przekroczyła 2 000 000 euro. Wykonywane usługi, nie są wykonywane w ramach wolnego zawodu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 776 tj.). Wnioskodawca nie wypełnia żadnych warunków wyłączeń z opodatkowania ryczałtem, o których mowa w art. 8 wyżej wymienionej ustawy. Jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

Usługi świadczone przez Wnioskodawcę można pogrupować w kilka rodzajów usług różniących się zakresem usługi:

·    Usługa nr 1 – najczęstsza, polegająca na kompleksowej usłudze pozyskiwania środków z dotacji unijnych, od przygotowania wniosku do jego rozliczenia i zakończenia trwałości projektu.

Usługa jest skierowana do kontrahentów z sektora prywatnego. Usługa obejmuje doradztwo skierowane do klientów, w którym konkursie mają szansę otrzymać środki ze swoim projektem oraz dopasowanie projektu do potrzeb danego konkursu. Do zakresu obowiązków należy przede wszystkim przygotowanie i wypełnienie wniosku o dofinansowanie wraz z poprawkami wynikającymi z oceny formalnej i merytorycznej projektu. W tym okresie w ramach świadczonej usługi Wnioskodawca udziela dodatkowo wsparcia klientom w zakresie przygotowania dokumentów, koniecznych przy podpisaniu umowy o dofinansowanie unijne. Wynagrodzenie w ramach tej usługi składa się z dwóch elementów:

a)wynagrodzenie stałe za samo przygotowanie dokumentacji w postaci wniosku o dofinansowanie funduszy unijnych i jego rozliczenie. To wynagrodzenie płatne jest w dwóch częściach: pierwsza po uzyskaniu pozytywnej oceny formalnej wniosku zaś druga połowa po wybraniu dofinansowania, co de facto stanowi wynagrodzenie za rozliczenie wniosku, płatne po wypłacie środków przez podmiot organizujący i wypłacający środki beneficjentowi. Wynagrodzenie jest każdorazowo ustalone z klientem w ramach zawartej umowy.

b)premia (ang. success fee) za sukces płatna i należna jedynie w sytuacji gdy na dany wniosek instytucja organizująca konkurs przyzna dofinansowanie. Wynagrodzenie to najczęściej stanowi niewielki procent (ok. 5%) pozyskanego dofinansowania.

Przedmiotem takiej umowy jest w szczególności:

-przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej projektu do złożenia w odpowiedzi na konkretny nabór w terminie umożliwiającym przesłanie wniosku o dofinansowanie do podmiotu organizującego konkurs, w sposób określony w regulaminie konkursu;

-przygotowania wyjaśnień/uzupełnień do projektu na etapie oceny formalnej i merytorycznej projektu;

-przygotowania dokumentów do umowy;

-rozliczenie projektu, rozumianego jako: przygotowanie zamówień w ramach projektu, przygotowanie dokumentacji rozliczeniowej (wniosków o płatność);

-przygotowania dokumentów do kontroli projektu/wizyty monitorującej, asysta przy kontroli/wizycie w miarę potrzeby i możliwości;

-asysty w trakcie tzw. etapu trwałości projektu (3 lata od zakończenia projektu), w tym przygotowanie ankiety z trwałości projektu, opracowywanie i pomoc przy opracowywaniu wyjaśnień, w tym w trakcie kontroli trwałości.

·Usługa nr 2 – polegająca na wyłącznie samym przygotowaniu wniosku o pozyskanie dotacji z funduszy unijnych.

Usługa jest skierowana do kontrahentów z sektora publicznego. Wynagrodzenie w ramach tej usługi składa się wyłącznie z kwoty stałej, ustalonej z klientem w drodze umowy. W tym przypadku nie występuje wynagrodzenie prowizyjne.

Przedmiotem takiej umowy jest:

a)opracowanie dokumentacji aplikacyjnej dotyczącej pozyskania dofinansowania w ramach programów unijnych;

b)prowadzenie koniecznych uzgodnień z Zamawiającym w zakresie opracowywania dokumentów aplikacyjnych;

c)informowania Zamawiającego na bieżąco o każdym zdarzeniu zaistniałym w związku z czynnościami wykonywanymi w ramach umowy, umożliwienie wglądu do dokumentacji wytworzonej w związku z realizacja umowy.

·Usługa nr 3 – polegająca na przygotowaniu wniosku ale bez jego rozliczenia.

Usługa jest skierowana do kontrahentów z sektora prywatnego oraz publicznego. Do zakresu obowiązków należy przygotowanie i wypełnienie wniosku o dofinansowanie wraz z poprawkami wynikającymi z oceny formalnej i merytorycznej projektu. W ramach świadczonej usługi Wnioskodawca udziela dodatkowo wsparcia klientom w zakresie przygotowania dokumentów, koniecznych przy podpisaniu umowy o dofinansowanie unijne. Wynagrodzenie w ramach tej usługi składa się z dwóch elementów:

a)wynagrodzenie stałe za samo przygotowanie dokumentacji w postaci wniosku o dofinansowanie funduszy unijnych. Wynagrodzenie jest każdorazowo ustalone z danym klientem w ramach zawartej umowy;

b)premia (ang. success fee) za sukces płatna i należna jedynie w sytuacji gdy na dany wniosek instytucja organizująca konkurs przyzna dofinansowanie. Wynagrodzenie to najczęściej stanowi niewielki procent (ok. 5%) pozyskanego dofinansowania.

Przedmiotem takiej umowy jest:

-przygotowania dokumentacji aplikacyjnej projektu do złożenia w odpowiedzi na nabór wniosków na dofinansowanie z funduszy unijnych, w terminie umożliwiającym przesłanie wniosku o dofinansowanie, w sposób określony w regulaminie konkursu;

-przygotowania wyjaśnień/uzupełnień do projektu na etapie oceny formalnej i merytorycznej projektu;

-przygotowania dokumentów do umowy.

·Usługa nr 4 – polegająca na wyłącznie świadczeniu usług doradczych w przedmiocie możliwych konkursów.

Wynagrodzenie w ramach tej usługi składa się wyłącznie z kwoty stałej, ryczałtowej, ustalonej z klientem w drodze umowy, wypłacane raz w miesiącu za dany miesiąc. W tym przypadku nie występuje wynagrodzenie prowizyjne.

Przedmiotem takiej umowy jest:

a)usługa informowania Zleceniodawcy o możliwościach ubiegania się o wsparcie pomocowe, podczas spotkań z osobami upoważnionymi do reprezentacji Zleceniodawcy;

b)zobowiązanie się do przygotowywania i przekazywania raportów z informacją o możliwościach ubiegania się o wsparcie pomocowe, przynajmniej raz w miesiącu w formie pisemnej;

c)zobowiązanie się Wnioskodawcy do przygotowywania i przekazywania analiz na interesujące Zleceniobiorcę tematy związane z możliwością uzyskania wsparcia na realizację przedsięwzięć rozwojowych, doradztwo w tym zakresie;

d)zobowiązanie się Wnioskodawcy do uczestnictwa w spotkaniach organizowanych przez Zleceniodawcę z instytucjami/partnerami zaangażowanymi w przygotowanie i realizację przedsięwzięć rozwojowych lub organizację naborów/konkursów dotacyjnych.

Wszystkie wskazane wyżej grupy usług Wnioskodawca sklasyfikował wg PKWiU 70.22.30 jako Pozostałe usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W piśmie z 23 grudnia 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:

1.Czy uzyskuje Pan przychody ze świadczenia usług firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów?

Odpowiedź: W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca uzyskuje przychody z wykonywanych usług doradztwa związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą a obejmujące swym zakresem usługi związane z pozyskiwaniem dotacji z funduszy unijnych, objęte symbolem PKWiU 70.22.30.0.

2.Czy i ewentualnie z jakich innych źródeł przychodów uzyskuje Pan dochody podlegające opodatkowaniu?

Odpowiedź: Wnioskodawca w roku 2024 uzyskiwał przychody z tytułu zasiadania w Radzie Nadzorczej Spółki ale nie jako osoba w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jest to odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów. Spółka w której w Radzie Nadzorczej zasiada, nie jest kontrahentem Wnioskodawcy w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ponadto zdarza się ale rzadko, iż w oparciu o umowę cywilnoprawną (umowa o dzieło) Wnioskodawca uzyskuje wynagrodzenie jako tzw. ekspert powołany przez organ samorządowy do oceny merytorycznej wniosków o dofinansowanie składanych w ramach Funduszy Europejskich. I tutaj również jest to źródło przychodów uzyskiwane jako osoba prywatna. Ostatni raz taka umowa o dzieło była przyjęta i wykonana w sierpniu 2023 roku.

3.Czy prowadzi Pan ewidencję przychodów, w której jest Pan w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Odpowiedź: Tak, Wnioskodawca prowadzi ewidencję przychodów w której jest w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Księgowość została zlecona profesjonalnemu biuru podatkowemu, które taką możliwość potwierdziło.

Pytanie

Czy świadczenie opisanych we wniosku usług doradztwa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (opisanych we wniosku jako usługa nr 1 do 4), wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 70.22.30.0, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 8,5% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2024 r., poz. 776 tj.)?

Pana stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, świadczenie szczegółowo opisanych we wniosku usług doradztwa związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej powinno być opodatkowane stawką 8,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2024 r., poz. 776 tj.).

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W świetle art 2 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, formą zryczałtowanego podatku dochodowego jaką osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Usługi doradztwa związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej są wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez działalności gospodarczej. Wobec powyższego, przychody uzyskiwane z tego tytułu należy zaliczyć do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku nie zachodzi żadna okoliczność wyłączająca możliwość opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Dla zastosowania właściwej stawki konieczne jest więc przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego symbolu PKWiU. Sklasyfikowania właściwego symbolu PKWiU do faktycznie wykonywanej usługi dokonuje sam podatnik.

Usługi doradztwa związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą obejmujące szczegółowo opisane usługi związane z pozyskiwaniem dotacji z funduszy unijnych są objęte symbolem PKWiU 70.22.30.0 Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostały określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy, wskazano iż stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% dla przychodów ze świadczenia usług firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów. Z kolei w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy, wskazano iż stawka ryczałtu od przychodów wynosi 8,5% dla przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Analiza cytowanych przepisów art. 12 ustawy prowadzi do wniosku, że przychody uzyskiwane ze świadczenia opisanych we wniosku usług doradztwa związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg 8,5% stawki zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a tej ustawy, tj. w ramach działalności usługowej, o ile spełnione zostaną pozostałe wymogi określone w cyt. wyżej ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy wskazane zostało oznaczenie „ex”. Ilekroć w ustawie używa się takiego właśnie oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania. Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, stawką 15% będą opodatkowane wyłącznie przychody firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów. Natomiast dział 70 PKWiU obejmuje nie tylko firmy centralne (head office) czy usługi doradztwa związane z zarządzaniem, ale także usługi w zakresie stosunków międzyludzkich i komunikacji (PKWiU 70.21) oraz pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (PKWiU 70.22.30). Kluczowym przy interpretacji wskazanych przepisów wydaje się słowo: zarządzanie użyte w art 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zarządzanie rozumie się jako działalność kierowniczą, w której cele osiąga się poprzez planowanie działań, ich organizowanie i motywowanie ludzi do określonych postaw i działań oraz kontrolę ich realizacji. Na takie zdefiniowanie pojęcia i cechy zarządzania wskazuje między innymi Stanisław Sudoł (Komitet Nauk Organizacji i Zarządzania PAN) w pracy: Nauki o zarządzaniu. Pojęcie zarządzania, zakres i granice nauk o zarządzaniu, ich miejsce w klasyfikacji nauk oraz subdyscypliny. Autor stwierdza, iż: pojęcie zarządzania można różnie definiować w zależności od tego, co za najważniejsze uważa się w zarządzaniu (definicja nie może być zbyt długa), jednak przy spełnianiu – zdaniem Wnioskodawcy – poniżej podanych warunków:

1.Zarządzanie jest profesjonalnym działaniem kierowniczym, w którym źródłem władzy kierującego nad kierowanymi jest własność zasobów, lub prawo do reprezentowania tej własności przez kierującego.

2.Jest procesem dokonującym się w organizacji (instytucji), niezależnie od jej formy prawnej, wielkości, struktury przestrzennej i rodzaju działalności, która ma spajający ją wspólny cel(e).

3.Zarządzana organizacja posiada niezbędne zasoby ludzkie, materialne i niematerialne, które są wykorzystywane do osiągania celów organizacji.

4.Organ zarządzający organizacją (organ władzy) przez realizację funkcji kierowniczych ma wpływ na jej funkcjonowanie i rozwój. Nie można mówić o zarządzaniu organizacją, gdy jej organ kierowniczy nie ma istotnego wpływu na bieżącą i przyszłą jej działalność. Zarządzanie jest działaniem organu zarządzającego (s.100-101). Zarządzanie to ogólny zakres działań, procesów i decyzji, których zastosowanie w odniesieniu do zasobów, osób, kapitału lub organizacji ma zapewnić warunki do efektywnego ich funkcjonowania prowadzącego do osiągnięcia postawionych celów.

Usługi świadczone przez Wnioskodawcę nie dotyczą działalności kierowniczej, wydawania poleceń, sprawowania nadzoru ani podejmowania decyzji w odniesieniu do zasobów, osób, kapitału ani organizacji w celu osiągnięcia postawionych celów. Przechodząc na płaszczyznę faktycznie świadczonych usług przez Wnioskodawcę. To usługi świadczone przez Wnioskodawcę mieszczą się w opisie w zakresie PKWiU działu 70 wyłącznie pod symbolem 70.22.30.0. W ocenie Wnioskodawcy, nie można przyjąć, że te usługi mieszczą się w zakresie wskazanym w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m, tj. przychodów firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70) ponieważ nie są ani przychodami firm centralnych ani usługami doradztwa związanymi z zarządzaniem, a ze względu na określenie „PKWiU ex dział 70” stawką 15% objęto nie wszystkie przychody z działu 70, a wyłącznie te które dotyczą przychodów firm centralnych (head office) i usług doradztwa związanych z zarządzaniem. Nie można również przyjąć, że PKWiU 70.22.30 mimo nazwy „Pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej” oznacza „Pozostałe usługi doradztwa związane z zarządzaniem”, ponieważ pozostałe usługi doradztwa związane z zarządzaniem zostały wprost wymienione w PKWiU 70.22.16.

Usługi wykonywane przez Wnioskodawcę nie mają charakteru usług doradztwa związanych z zarządzaniem. Nie są one kwalifikowane do grupowania PKWiU 70.22.1. Nie są zatem związane ze świadczeniem usług doradztwa związanych z zarządzaniem, z jakąkolwiek formą zarządzania. Ponieważ usługi nie mieszczą się również w zakresie przedmiotowym art. 12 ust. 1 pkt 1-4 i 6-8, należy je zaklasyfikować jako przychody z działalności usługowej określone w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy, podlegające opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg stawki 8,5%.

Stawka 8,5% jest zatem stawką podstawową, której podlegają przychody z działalności usługowej innej niż określonej w punktach 1-4 i 6-8 ustępu 1 artykułu 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W ocenie Wnioskodawcy, ze względu na fakt, iż przychodów ze świadczonych przez Wnioskodawcę usług nie można zakwalifikować do żadnych z wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 1-4, 6-8 ww. ustawy przychodów, stanowić one będą przychody z działalności usługowej określonej w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a tej ustawy. W związku z powyższym, przychody z usług doradztwa związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej PKWiU 70.22.30.0 w zakresie w jakim nie są związane z zarządzaniem powinny być opodatkowane stawką 8,5% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Na mocy art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w  formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z ww. art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

1. Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) uchylona

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) – e)  uchylona

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony)

2. Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

3. Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

4. – 7. (uchylony).

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Na mocy art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Natomiast z art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że użyte w ustawie:

Określenie „wolny zawód” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, biegłych rewidentów, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, brokerów reasekuracyjnych, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych, doradców restrukturyzacyjnych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych oraz rzeczników patentowych, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Przy czym, w myśl art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

W odniesieniu do wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70) wskazuję, że symbol ex oznacza, że w ramach grupowania 70 opodatkowaniu stawką 15% podlegają wyłącznie usługi wymienione w tym przepisie, tj. usługi doradztwa związane z zarządzaniem, a pozostałe usługi opodatkowane będą stawką 8,5%.

Pozostałe usługi, klasyfikowane według rozporządzenia Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w dziale 70 nie zostały wymienione w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zatem opodatkowaniu stawką ryczałtu 15% podlegają usługi, tj.:

-    klasa 70.10 – usługi firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych,

-    kategoria 70.22.1 – usługi doradztwa związane z zarządzaniem wraz z zawartymi w klasyfikacji podkategoriami i pozycjami z wyłączeniem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.).

Natomiast stawką 8,5% opodatkowane będą pozostałe usługi wymienione w Dziale 70 niezwiązane z „usługami firm centralnych (head offices)” a także „usługami doradztwa związanymi z zarządzaniem”, tj.:

-klasa 70.21 – usługi w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations) i komunikacji,

-kategoria 70.22.2 – pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych,

-kategoria 70.22.3 – pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Podkreślić należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Z informacji przedstawionych we wniosku oraz jego uzupełnieniu wynika, że prowadzi Pan od 2014 roku działalność gospodarczą, w ramach której świadczy przede wszystkim usługi w zakresie doradztwa związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przeważającym zakresem Pana działalności są usługi pozyskiwania dotacji z funduszy unijnych, sklasyfikowanych wg PKWiU pod symbolem 70.22.30.0 „Pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej”. Wybrał Pan w ustawowym terminie na rok 2024 opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W roku poprzedzającym obecny rok podatkowy kwota przychodów z działalności prowadzonej samodzielnie przez Pana nie przekroczyła 2 000 000 euro. Wykonywane usługi, nie są wykonywane w ramach wolnego zawodu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nie wypełnia Pan żadnych warunków wyłączeń z opodatkowania ryczałtem, o których mowa w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ponadto, wskazał Pan, że w roku 2024 uzyskiwał przychody z tytułu zasiadania w Radzie Nadzorczej Spółki ale nie jako osoba w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jest to odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów. Spółka w której w Radzie Nadzorczej zasiada, nie jest Pana kontrahentem w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Wskazał Pan również, że zdarza się ale rzadko, iż w oparciu o umowę cywilnoprawną (umowa o dzieło) uzyskuje Pan wynagrodzenie jako tzw. ekspert powołany przez organ samorządowy do oceny merytorycznej wniosków o dofinansowanie składanych w ramach Funduszy Europejskich. I tutaj również jest to źródło przychodów uzyskiwane jako osoba prywatna. Ostatni raz taka umowa o dzieło była przyjęta i wykonana w sierpniu 2023 roku. Prowadzi Pan ewidencję przychodów, w której jest w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskuje Pan przychody z wykonywanych usług doradztwa związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej a obejmujące swym zakresem usługi związane z pozyskiwaniem dotacji z funduszy unijnych. Usługi świadczone przez Pana można pogrupować w kilka rodzajów usług różniących się zakresem usługi:

·    Usługa nr 1 – najczęstsza, polegająca na kompleksowej usłudze pozyskiwania środków z dotacji unijnych, od przygotowania wniosku do jego rozliczenia i zakończenia trwałości projektu. Usługa jest skierowana do kontrahentów z sektora prywatnego. Przedmiotem takiej umowy jest w szczególności:

-    przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej projektu do złożenia w odpowiedzi na konkretny nabór w terminie umożliwiającym przesłanie wniosku o dofinansowanie do podmiotu organizującego konkurs, w sposób określony w regulaminie konkursu;

-    przygotowania wyjaśnień/uzupełnień do projektu na etapie oceny formalnej i merytorycznej projektu;

-    przygotowania dokumentów do umowy;

-    rozliczenie projektu, rozumianego jako: przygotowanie zamówień w ramach projektu, przygotowanie dokumentacji rozliczeniowej (wniosków o płatność);

-    przygotowania dokumentów do kontroli projektu/wizyty monitorującej, asysta przy kontroli/wizycie w miarę potrzeby i możliwości;

-    asysta w trakcie tzw. etapu trwałości projektu (3 lata od zakończenia projektu), w tym przygotowanie ankiety z trwałości projektu, opracowywanie i pomoc przy opracowywaniu wyjaśnień, w tym w trakcie kontroli trwałości.

·Usługa nr 2 – polegająca na wyłącznie samym przygotowaniu wniosku o pozyskanie dotacji z funduszy unijnych. Przedmiotem takiej umowy jest:

-    opracowanie dokumentacji aplikacyjnej dotyczącej pozyskania dofinansowania w ramach programów unijnych;

-    prowadzenie koniecznych uzgodnień z Zamawiającym w zakresie opracowywania dokumentów aplikacyjnych;

-    informowania Zamawiającego na bieżąco o każdym zdarzeniu zaistniałym w związku z czynnościami wykonywanymi w ramach umowy, umożliwienie wglądu do dokumentacji wytworzonej w związku z realizacja umowy.

·Usługa nr 3 – polegająca na przygotowaniu wniosku ale bez jego rozliczenia. Przedmiotem takiej umowy jest:

-    przygotowania dokumentacji aplikacyjnej projektu do złożenia w odpowiedzi na nabór wniosków na dofinansowanie z funduszy unijnych, w terminie umożliwiającym przesłanie wniosku o dofinansowanie, w sposób określony w regulaminie konkursu;

-    przygotowania wyjaśnień/uzupełnień do projektu na etapie oceny formalnej i merytorycznej projektu;

-    przygotowania dokumentów do umowy.

·Usługa nr 4 – polegająca na wyłącznie świadczeniu usług doradczych w przedmiocie możliwych konkursów. Przedmiotem takiej umowy jest:

-    usługa informowania Zleceniodawcy o możliwościach ubiegania się o wsparcie pomocowe, podczas spotkań z osobami upoważnionymi do reprezentacji Zleceniodawcy;

-    zobowiązanie się do przygotowywania i przekazywania raportów z informacją o możliwościach ubiegania się o wsparcie pomocowe, przynajmniej raz w miesiącu w formie pisemnej;

-    zobowiązanie się Pana do przygotowywania i przekazywania analiz na interesujące Zleceniobiorcę tematy związane z możliwością uzyskania wsparcia na realizację przedsięwzięć rozwojowych, doradztwo w tym zakresie;

-    zobowiązanie się Pana do uczestnictwa w spotkaniach organizowanych przez Zleceniodawcę z instytucjami/partnerami zaangażowanymi w przygotowanie i realizację przedsięwzięć rozwojowych lub organizację naborów/konkursów dotacyjnych.

Wszystkie wskazane wyżej grupy usług sklasyfikował Pan wg PKWiU 70.22.30 jako Pozostałe usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług doradztwa związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, obejmujących swym zakresem usługi związane z pozyskiwaniem dotacji z funduszy unijnych, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 70.22.30.0. i – jak wynika z treści wniosku – niebędących usługami doradztwa związanymi z zarządzaniem, podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzeń.

Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.