Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe - Interpretacja - null

Shutterstock
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.788.2024.3.RK

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest:

·nieprawidłowe - w zakresie określenia stawki ryczałtu w odniesieniu do usług sklasyfikowanych wg PKWiU 62.01.12.0 oraz PKWiU 62.01.11.0,

·prawidłowe w zakresie określenia stawki ryczałtu w odniesieniu do usług sklasyfikowanych wg PKWiU 74.90.12.0.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 października 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawek ryczałtu w zakresie wskazanych we wniosku usług. Uzupełniła go Pani pismami z 11 grudnia 2024 r. (wpływ 11 grudnia 2024 r.) i z 9 stycznia 2025 r. (wpływ 9 stycznia 2025 r.) – w odpowiedziach na wezwania.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan rezydentem podatkowym Holandii, podlegającym w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie zamieszkuje Pan na terenie Holandii, jednak w 2024 r. zamierza Pan zmienić miejsce zamieszkania, przeprowadzić się do Polski i rozpocząć na jej terenie prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 3 ustawy z 6 marca 2018 r.- Prawo przedsiębiorców (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 236). W związku z powyższym zamiarem stałego przebywania w Polsce, planuje Pan przenieść na teren Polski ośrodek interesów życiowych, zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym.

W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, planuje Pan rozpocząć współpracę z polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: Spółka). Nie jest Pan wspólnikiem, ani członkiem zarządu Spółki oraz nie pełni Pan w niej funkcji zarządczych, w szczególności nie zarządza Pan operacjami przedsiębiorstwa. W ramach planowanej współpracy, realizowanej na podstawie umowy cywilnoprawnej będzie świadczył Pan następujące usługi:

1)Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych sklasyfikowane w PKD pod symbolem 62.01.Z - w zakresie działalności związanej z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, usługi świadczone przez Pana będą polegały na:

a)projektowaniu, testowaniu i prototypowaniu elementów interfejsu oprogramowania,

b)projektowaniu systemów informatycznych,

c)zbieraniu wymagań związanych z projektowaniem interfejsów informatycznych,

d)prowadzeniu projektów informatycznych,

e)proponowaniu i szacowaniu wymaganych zasobów materialnych i informatycznych.

Pana działalność gospodarcza będzie działalnością związaną z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, sklasyfikowaną według PKWiU pod symbolem 62.01.12.0 oraz działalnością związaną z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania sklasyfikowaną pod symbolem PKWiU 62.01.11.0.

2)Usługi pośrednictwa komercyjnego sklasyfikowane w PKD pod symbolem 74.90.Z - w zakresie działalności związanej z pośrednictwem komercyjnym, usługi świadczone przez Pana będą polegać na:

a)negocjowaniu i/lub wspieraniu w negocjowaniu warunków umów zawieranych przez zleceniodawcę z dostawcami i/lub klientami,

b)przygotowywaniu zestawień, tabel, prezentacji dotyczących wyników sprzedaży zgodnie z wytycznymi klienta,

c)utrzymywaniu w imieniu zleceniodawcy ciągłego kontaktu z jego klientami,

d)weryfikacji dokumentów niezbędnych do realizacji sprzedaży,

e)weryfikacji dokumentacji sprzedażowej,

f)przygotowywaniu umów zgodnie z wytycznymi zleceniodawcy (np. Zarządu),

g)udziale z ramienia zleceniodawcy z klientami zleceniodawcy w celu nawiązania lub zebrania kontaktów oraz ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej zleceniodawcy.

Pana działalność gospodarcza będzie działalnością związaną z usługami pośrednictwa komercyjnego, sklasyfikowaną według PKWiU pod symbolem 74.90.12.0. Efektem świadczonych przez Pana usług pośrednictwa komercyjnego będą w szczególności:

·podsumowania e-mailowe i raporty z efektów i wniosków wynikających z przeprowadzanych negocjacji,

·zebrane oferty potencjalnych kontrahentów oraz profile ich działalności gospodarczej,

·negocjacje handlowe, bieżące konsultacje i spotkania,

·realizowane osobiście, zdalnie lub telefoniczne, weryfikowanie i podsumowywanie postępów w projektach.

Czynności wskazane w pkt 1 lit. a) - e) oraz pkt 2 lit. a) - g) mają charakter otwarty, co oznacza, że dopuszczalna będzie możliwość rozszerzenia świadczenia usług wskazanych w tym katalogu, zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez Spółkę, przy równoczesnej Pana akceptacji na rozszerzenie zakresu zleconych prac o dodatkowe usługi.

Zamierza Pan świadczyć wyżej wskazane usługi projektowania i rozwoju technologii informatycznych oraz pośrednictwa komercyjnego w 2024 r. oraz w latach następnych.

Wskazuje Pan, że będzie ponosił pełną odpowiedzialność za poprawność przekazywanych w ramach współpracy informacji i dostarczonych danych oraz należytą staranność przy realizacji usług, z uwzględnieniem zawodowego i profesjonalnego charakteru prowadzonej działalności. Nie będzie jednak ponosił Pan odpowiedzialności za implementacje efektów świadczonych usług w przedsiębiorstwie Spółki oraz nie będzie Pan ponosił odpowiedzialności za rezultaty biznesowe działalności gospodarczej Spółki. Ponadto w ramach planowanej współpracy będzie ponosił Pan odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat wykonanych usług specjalistycznych. Nie będzie wykonywał Pan usług specjalistycznych pod kierownictwem Spółki oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te usługi i będzie ponosił Pan ryzyko gospodarcze związane z wykonywaniem usług specjalistycznych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W trakcie lub po zakończeniu współpracy ze Spółką będzie mógł Pan rozpocząć świadczenie usług na rzecz innego kontrahenta, o zakresie zbliżonym z zakresem usług świadczonych na rzecz Spółki. W związku z tym opis stanu faktycznego, pytania oraz Pana stanowisko dotyczą zarówno skutków podatkowych powstałych w wyniku uzyskania przychodów z wyżej wskazanych usług na rzecz Spółki, jak i sytuacji uzyskania przychodów z działalności usługowej w zakresie pośrednictwa komercyjnego i projektowania oraz rozwoju technologii informatycznych otrzymanych od innych kontrahentów.

Podkreślić należy, że w ramach prowadzonej działalności nie będzie Pan świadczył usług wskazanych w art. 12 ust. 1 pkt 2b) lit. a) oraz lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów uzyskanych przez osoby fizyczne, tj.: związanych z wydawaniem:

·pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line,

·pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),

·pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2),

·oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line,

·związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Równocześnie podkreśla Pan, że dokonał Pan samodzielnej klasyfikacji wyżej wymienionych czynności w pkt od 1) do 2), pod wskazaną kwalifikację PKD i PKWiU.

Wskazuje Pan, że Pana intencją jest uzyskanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości opodatkowania osiąganych przychodów (dochodów) z ww. czynności zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg stawki ryczałtu 8,5%, w odniesieniu do każdej z przedstawionej powyżej czynności świadczonej w ramach prowadzonej począwszy od 2024 r. jednoosobowej działalności gospodarczej.

Dodaje Pan, że zamierza dokonać wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jako formy opodatkowania właściwej dla osiąganych przychodów, poprzez złożenie oświadczenia o wyborze tej formy właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego, nie później niż w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnie Pan pierwszy przychód.

Wskazuje Pan, że będzie Pan prowadził ewidencję przychodów, w której będzie określać przychód z każdego rodzaju działalności, do którego możliwe będzie przypisanie właściwej stawki zryczałtowanego podatku dochodowego, zgodnie z treścią art. 12 ust. 3 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.).

Ponadto, wobec Pana nie znajdują zastosowania tzw. przesłanki negatywne, o których mowa w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wykluczające możliwość stosowania tej formy opodatkowania dla osiąganych przychodów.

W piśmie z 11 grudnia 2024 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku doprecyzował Pan opis sprawy wskazując, że działalność prowadzona przez Pana stanowi działalność usługową - pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczane do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną Rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy w zw. art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.), przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową usługową

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych 

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Natomiast, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku, przez działalność usługową należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa m.in. w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę ww. przepisy, należy wskazać, że jest Pan osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - zarobkową działalność usługową i z tego tytułu osiąga Pan przychody.

Jak wskazano w treści wniosku, Pana działalność jest działalnością:

·związaną z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, sklasyfikowaną według PKWiU pod symbolem 62.01.12.0 oraz działalnością związaną z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania sklasyfikowaną pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 oraz

·związaną z usługami pośrednictwa komercyjnego, sklasyfikowaną według PKWiU pod symbolem 74.90.12.0.

Dokonał Pan samodzielnego sklasyfikowania wyżej wymienionych zakresów działalności poprzez ich przypisanie do odpowiednich kodów Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), która została wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. poz. 1676 ze zm.).

W ramach usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 wykonuje Pan następujące czynności:

1.Projektowanie systemów informatycznych:

a)działania podejmowane przez Pana polegają na:

·analizie potrzeb biznesowych w celu zdefiniowania wymagań systemowych,

·projektowaniu przepływów danych, interakcji systemowych i integracji między różnymi komponentami,

·opracowywaniu dokumentacji technicznej, w tym planów systemu i specyfikacji funkcjonalnych,

b)działania podejmowane przez Pana dotyczą:

·zapewnienia, że system informatyczny wspiera efektywne gromadzenie, przetwarzanie i wyszukiwanie danych,

·skalowalności, bezpieczeństwa danych i zgodności ze standardami prawnymi i regulacyjnymi,

c)zakres czynności podejmowanych przez Pana obejmuje:

·zarówno pracę na małych bazach danych, jak również na złożonych, wielowarstwowych systemach korporacyjnych,

·integrację narzędzi innych firm, interfejsów API lub starszych systemów,

d)efektem realizowanych przez Pana czynności jest:

·szczegółowa architektura systemu i funkcjonalna mapa drogowa gotowa do wdrożenia przez zespoły programistyczne;

2.Zbieranie wymagań związanych z projektowaniem interfejsów systemów informatycznych IT:

a)działania podejmowane przez Pana polegają na:

·współpracy z interesariuszami w celu identyfikacji potrzeb użytkowników i celów biznesowych,

·dokumentowaniu wymagań technicznych i nietechnicznych w formatach takich jak: specyfikacje wymagań, czy historyjki użytkownika (tzw. user story stanowiące metodę opisywania wymagań przy tworzeniu oprogramowania w metodykach zwinnych. Historyjki są zazwyczaj pisane z perspektywy użytkownika końcowego i są sporządzane w formie zrozumiałej nie tylko dla programistów lecz również analityków, projektantów oraz menadżerów),

·analizowaniu i ustalaniu priorytetów funkcji do rozwoju w ramach systemu informatycznego,

b)działania podejmowane przez Pana dotyczą:

·zapewnienia, że projekty proponowanych rozwiązań informatycznych są dostosowane do rzeczywistych przypadków użycia i oczekiwań użytkowników,

·równoważenia potrzeb użytkownika z ograniczeniami technicznymi,

c)zakres czynności podejmowanych przez Pana obejmuje:

·spotkania z klientami, warsztaty i koordynację z zespołami wielofunkcyjnymi, takimi jak programiści i projektanci,

·rewizję i udoskonalanie wymagań przez cały cykl życia projektu,

d)efektem realizowanych przez Pana czynności jest:

·kompleksowy zestaw udokumentowanych wymagań, które kierują procesami projektowania i rozwoju systemu informatycznego;

3.Prowadzenie projektów informatycznych mających na celu stworzenie systemu informatycznego:

a)działania podejmowane przez Pana polegają na:

·zarządzaniu kompleksowym procesem realizacji projektów informatycznych, od planowania do ostatecznej realizacji projektu i stworzenia systemu informatycznego,

·koordynacji między członkami zespołu, klientami i innymi interesariuszami,

·monitorowaniu postępów, reagowaniu na zagrożenia i zapewnianiu przestrzegania terminów i budżetów,

b)działania podejmowane przez Pana dotyczą:

·dostarczania rozwiązań IT w ramach systemów informatycznych IT, które spełniają wcześniej zdefiniowane cele i oczekiwania klientów,

·zarządzania zasobami i dostosowywania się do wyzwań podczas realizacji projektu,

c)zakres czynności podejmowanych przez Pana obejmuje:

·zarówno niewielkie aktualizacje stosowanych rozwiązań informatycznych, jak i całościowe wdrożenie systemów informatycznych na dużą skalę,

·nadzór nad fazami projektowania, rozwoju, testowania i wdrażania systemu informatycznego,

d)efektem realizowanych przez Pana czynności jest:

·realizacja projektów informatycznych na czas i w ramach budżetu z przejrzystą dokumentacją projektową i usatysfakcjonowanymi interesariuszami;

4.Proponowanie i szacowanie zasobów materialnych i informatycznych wymaganych dla prawidłowego funkcjonowania systemów informatycznych:

a)działania podejmowane przez Pana polegają na:

·ocenie wymagań projektu w celu zidentyfikowania niezbędnego sprzętu, oprogramowania i infrastruktury,

·dostarczaniu szacunków kosztów i szczegółowych planów alokacji zasobów,

·rekomendowaniu optymalnych konfiguracji i dostawców wymaganych zasobów,

b)działania podejmowane przez Pana dotyczą:

·zapewnienia realizacji projektów przy użyciu wystarczających i odpowiednich zasobów,

·minimalizacji odpadów i maksymalizacji efektywności kosztowej,

c)zakres czynności podejmowanych przez Pana obejmuje:

·ocenę istniejących systemów i przewidywanie przyszłych potrzeb w zakresie zasobów,

·pozyskiwanie zasobów lub współpracę z dostawcami w celu zapewnienia terminowej dostawy,

d)efektem realizowanych przez Pana czynności jest:

·jasny i wykonalny plan zasobów, który zapewnia płynną realizację projektów IT.

Podkreśla Pan również, że czynności podejmowane przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie polegają na programowaniu. Na żadnym etapie świadczenia usług nie jest tworzone przez Pana oprogramowanie, pisanie kodu lub analiza kodu oprogramowania, wobec czego nie świadczy Pan usług związanych z oprogramowaniem sklasyfikowanych pod PKWiU ex 62.01.1.

W ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 wykonuje Pan następujące czynności:

1.Projektowanie, testowanie i prototypowanie elementów interfejsu oprogramowania:

a)działania podejmowane przez Pana polegają na:

·tworzeniu wizualnych makiet i szkieletów interfejsów oprogramowania,

·projektowaniu interaktywnych prototypów w celu symulacji doświadczenia użytkownika i nawigacji,

·przeprowadzaniu testów użyteczności w celu zebrania opinii na temat iteracyjnych ulepszeń,

b)działania podejmowane przez Pana dotyczą:

·poprawy doświadczenia użytkownika (UX) i zapewnienia, że interfejsy spełniają standardy dostępności,

·dostosowania projektu do specyfikacji klienta, wytycznych dotyczących marki i wykonalności technicznej,

c)zakres czynności podejmowanych przez Pana obejmuje:

·projektowanie i odpowiednie zaplanowanie interfejsów dla różnych platform, w tym aplikacji internetowych, aplikacji mobilnych i oprogramowania dla przedsiębiorstw,

·czynności mające na celu zintegrowanie opinii użytkowników z iteracyjnymi cyklami projektowania, opartych na cyklicznym procesie prototypowania, testowania, analizowania i udoskonalenia produktu lub procesu,

d)efektem realizowanych przez Pana czynności jest:

·dostarczanie sfinalizowanych zasobów projektowych, prototypów i raportów z testów, które służą innym specjalistom jako podstawa do rozwoju oprogramowania.

Podkreśla Pan również, że czynności podejmowane przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie polegają na programowaniu. Na żadnym etapie świadczenia usług w powyższym zakresie nie jest tworzone przez Pana oprogramowanie, pisanie kodu lub analiza kodu oprogramowania, wobec czego nie świadczy Pan usług związanych z oprogramowaniem sklasyfikowanych pod PKWiU ex 62.01.1.

W ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 74.90.12.0 wykonuje Pan następujące czynności:

1.Negocjowanie i pomoc w negocjowaniu warunków umowy:

a)działania podejmowane przez Pana polegają na:

·zaangażowaniu w proces się w pertraktacji z dostawcami, klientami i potencjalnymi partnerami biznesowymi w celu ustalenia wzajemnie korzystnych warunków umów, w tym cen, harmonogramów dostaw, warunków płatności i umów dotyczących poziomu usług,

·udzielaniu wskazówek i wsparcia klientom podczas procesu negocjacji, w celu zapewnienia bezpieczeństwa ich interesów oraz zgodności ustaleń biznesowych z celami biznesowymi,

b)działania podejmowane przez Pana dotyczą:

·starannego zrównoważenia sprzecznych interesów, osiągania korzystnych warunków dla klienta przy jednoczesnym utrzymywaniu pozytywnych relacji z innymi stronami,

·zapewnienia zgodności współpracy z odpowiednimi normami prawnymi, przepisami i normami umownymi,

c)zakres czynności podejmowanych przez Pana obejmuje:

·negocjacje dotyczące jednorazowych transakcji, powtarzających się umów na dostawy, umów ramowych lub partnerstw strategicznych.

·uczestnictwo w początkowych fazach współpracy w zakresie negocjowania warunków współpracy i doprowadzenia do zawarcia umowy, jak i uczestnictwo w późniejszych fazach pertraktacji obejmujących dokonywanie zmian warunków współpracy lub odnowienia umowy,

d)efektem realizowanych przez Pana czynności jest:

·zawarcie umowy na warunkach odzwierciedlającymi wymagania klienta, jak również pozostających w zgodności z jego celami strategicznymi i standardami rynkowymi,

·wzmocnienie relacji biznesowych, które mogą prowadzić do długoterminowej, dochodowej współpracy;

2.Przygotowywanie zestawień, tabel i prezentacji dotyczących wyników sprzedaży:

a)działania podejmowane przez Pana polegają na:

·analizowaniu danych sprzedażowych, wyodrębnianiu kluczowych wskaźników i przekształcaniu surowych danych liczbowych w zrozumiałe formaty (arkusze kalkulacyjne, wykresy, grafy),

·tworzeniu prezentacji i podsumowań wyników sprzedaży w celu wspierania strategicznego podejmowania decyzji i informowania kierownictwa klienta,

b)działania podejmowane przez Pana dotyczą:

·zapewnienia dokładności, przejrzystości i adekwatności danych finansowych i operacyjnych,

·zapewnienia wglądu w trendy sprzedaży, identyfikacji potencjalnych obszarów do poprawy lub dalszego rozwoju,

c)zakres czynności podejmowanych przez Pana obejmuje:

·regularne raportowanie bieżących działań sprzedażowych, okresowe przeglądy wyników, a także analizy ad hoc na żądanie. Zródła analizowanych danych mogą obejmować wewnętrzne systemy sprzedaży, zamówienia zakupu klientów, faktury i badania rynku,

d)efektem realizowanych przez Pana czynności jest:

·przedstawienie jasnych i opartych na danych spostrzeżeń, które kierują procesem decyzyjnym klienta,

·usprawniona komunikacja z wewnętrznymi interesariuszami, umożliwiająca podjęcie bardziej świadomych strategii i działań biznesowych;

3.Utrzymywanie stałego kontaktu z klientami w imieniu zleceniodawcy:

a)działania podejmowane przez Pana polegają na:

·pełnieniu funkcji głównego punktu kontaktowego dla klientów, obsłudze zapytań, rozwiązywaniu problemów i zapewnianiu zadowolenia klientów,

·zarządzaniu kanałami komunikacji, takimi jak poczta elektroniczna, rozmowy telefoniczne i spotkania wideo, a także przekazywanie informacji wewnętrznym zespołom klienta,

b)działania podejmowane przez Pana dotyczą:

·budowania i utrzymywania zaufania i relacji z klientami,

·dostarczania terminowych i dokładnych informacji w celu utrzymania silnych relacji z klientami,

c)zakres czynności podejmowanych przez Pana obejmuje:

·codzienną komunikację z klientami, w tym odpowiadanie na zapytania, realizację zamówień i informowanie klientów o dostępności produktów lub zmianach w usługach,

·ułatwianie rozwiązywania konfliktów, rozpatrywanie skargi i zapewnianie wsparcia posprzedażowej w porozumieniu z klientem,

d)efektem realizowanych przez Pana czynności jest:

·zapewnienie satysfakcji, lojalności i utrzymania kontrahentów przez klienta,

·poprawy wizerunku marki i zapewnienie silniejszej pozycji rynkowej klienta;

4.Weryfikacja dokumentów niezbędnych do realizacji sprzedaży:

a)działania podejmowane przez Pana polegają na:

·sprawdzaniu umów, faktur, dokumentów przewozowych i innych wymaganych dokumentów w celu zapewnienia kompletności, poprawności i zgodności z uzgodnionymi warunkami,

·identyfikowaniu rozbieżności lub brakujących informacji i koordynowanie działań z odpowiednimi stronami w celu ich usunięcia,

b)działania podejmowane przez Pana dotyczą:

·zapewnienia zgodności podejmowanych przez klienta działań z prawem,

·zapewnienia, że cała niezbędna dokumentacja jest prawidłowo sporządzona i dostępna, tak aby ułatwić płynne i bezbłędne transakcje,

c)zakres czynności podejmowanych przez Pana obejmuje:

·przeprowadzanie kontroli przed i po zakończeniu sprzedaży, w tym kontrolowanie prawidłowości potwierdzeń zamówień, rejestrów płatności, dowodów dostawy oraz dokumentacji gwarancyjnej lub pomocniczej,

d)efektem realizowanych przez Pana czynności jest:

·zmniejszone ryzyko sporów umownych, opóźnień w dostawie lub problemów z płatnościami,

·usprawnione przetwarzanie zamówień i wydajność administracyjna;

5.Weryfikacja dokumentacji sprzedaży:

a)działania podejmowane przez Pana polegają na:

·dokładnym sprawdzaniu dokumentów związanych ze sprzedażą, takich jak zamówienia zakupu, faktury, umowy sprzedaży i harmonogramów cenowych pod kątem dokładności i zgodności z warunkami umownymi,

·zapewnianiu, że zobowiązania wszystkich stron są jasno określone, i że nie istnieją żadne sprzeczne warunki,

b)działania podejmowane przez Pana dotyczą:

·utrzymywania zgodności z wewnętrznymi politykami zleceniodawcy i zewnętrznymi ramami regulacyjnymi,

·zapewniania ochrony interesów klienta w każdej transakcji,

c)zakres czynności podejmowanych przez Pana obejmuje:

·wsparcie w zakresie sprzedaży krajowej, jak i międzynarodowej, obejmującej operowanie na wielu walutach, w różnych językach języków i w obrębie różnych jurysdykcji,

d)efektem realizowanych przez Pana czynności jest:

·obniżenie ryzyka administracyjnego i zminimalizowane ryzyka nieporozumień finansowych lub prawnych,

·zapewnienie sprawnego przebiegu operacji sprzedaży i pełnej integralności dokumentacji;

6.Przygotowywanie umów zgodnie z instrukcjami zleceniodawcy:

a)działania podejmowane przez Pana polegają na:

·przygotowywaniu wstępnych wersji umów i porozumień w oparciu o wytyczne klienta, szablony i standardowe warunki,

·uwzględnianiu konkretnych szczegółów z negocjacji, dostosowaniu klauzul do modelu biznesowego i strategii klienta,

b)działania podejmowane przez Pana dotyczą:

·zapewnienia, że język umowy jest jasny, właściwie odzwierciedla wynegocjowane warunki oraz umożliwia stronom prawidłową realizację współpracy,

·utrzymywania spójności z wewnętrznymi politykami, standardami i najlepszymi praktykami klienta,

c)zakres czynności podejmowanych przez Pana obejmuje:

·sporządzanie różnorodnych dokumentów handlowych, od długoterminowych umów ramowych po jednorazowe zamówienia publiczne,

·dostosowywanie szablonów umów do zmieniających się warunków rynkowych lub wymagań klienta,

d)efektem realizowanych przez Pana czynności jest:

·opracowanie zgodnych z przepisami prawnymi i dobrze skonstruowanych umów, gotowych do weryfikacji, podpisania i wdrożenia,

·zwiększenie wydajności w procesie zawierania umów, redukcja czasu i wysiłku wymaganych od wewnętrznych zespołów prawnych;

7.Uczestnictwo w spotkaniach w imieniu zleceniodawcy:

a)działania podejmowane przez Pana polegają na:

·reprezentowaniu klienta podczas bezpośrednich lub wirtualnych spotkań z kontrahentami, dostawcami lub potencjalnymi partnerami,

·przedstawianiu propozycji, zbieraniu wymagań, omawianiu możliwości współpracy i przekazywaniu uzgodnionych działań z powrotem do klienta,

b)działania podejmowane przez Pana dotyczą:

·pełnienia roli profesjonalnego pośrednika, zapewniającego jasną komunikację interesów i celów biznesowych klienta,

·budowania i utrzymywania relacji biznesowych poprzez osobiste interakcje,

c)zakres czynności podejmowanych przez Pana obejmuje:

·uczestnictwo w zaplanowanych sesjach negocjacyjnych, targach handlowych, konferencjach i bieżących spotkaniach projektowych,

·uczestnictwo zarówno w nieformalnych spotkaniach, jak i formalnych dyskusjach na temat umów lub sesjach planowania strategicznego,

d)efektem realizowanych przez Pana czynności jest:

·nawiązywanie nowych oraz wzmacnianie istniejących już relacji biznesowych, zapewnianie dostępu do kontaktów biznesowych i gromadzenie kluczowych informacji rynkowych,

·przyspieszenie postępu w negocjacjach i postępów w projektach dzięki bezpośredniej komunikacji w czasie rzeczywistym.

Dodatkowo, tak jak zostało to wskazane w treści wniosku, w ramach świadczenia usług pośrednictwa komercyjnego, dokonuje Pan następujących działań:

a)tworzy e-mailowe podsumowania i raporty dotyczące wyników negocjacji, w ramach których:

·sporządza posumowanie wniosków, kolejnych kroków i działań wynikających z negocjacji,

·sporządza dla klienta jasne pisemne zapisy dotyczące tego, co zostało uzgodnione, a co wymaga dalszego omówienia, czy rozwiązania,

b)zbiera oferty od potencjalnych partnerów biznesowych i ich profili biznesowych i w ramach tych działań:

·bada i identyfikuje potencjalnych partnerów lub dostawców,

·prezentuje zebrane oferty, ceny, warunki dostawy oraz referencje partnerów,

c)prowadzi negocjacje handlowe, konsultacje i spotkania, w ramach których:

·jest zaangażowany w bezpośrednie rozmowy w celu sfinalizowania cen, ilości, warunków dostawy i warunków płatności,

·dostosowuje strategie negocjacyjne w oparciu o cele zleceniodawcy i reakcje rynku,

d)weryfikuje i podsumowuje postępy projektu:

·śledzi bieżące projekty, w tym postępy negocjacji,

·weryfikuje umowy, które klient planuje zawrzeć,

·weryfikuje i podsumowuje podjęte działania następcze,

·dostarcza okresowe raporty, które podkreślają aktualny status, wszelkie przeszkody i sugerowane działania mające na celu osiągnięcie postępów.

Dokonując realizacji powyższych czynności, ułatwia Pan klientowi płynniejsze operacje biznesowe. Działania podejmowane w ramach Pana działalności obejmują zarówno zapewnienie zawarcia korzystnych umów, zapewnianie dokładności dokumentacji, utrzymywanie silnych relacji z klientami oraz sprawną obsługę administracyjnych, komunikacyjnych i negocjacyjnych aspektów transakcji handlowych. Ostatecznie usługi świadczone przez Pana pomagają klientom działać efektywniej na ich rynkach, prowadząc do poprawy rentowności, wzmocnienia sieci i zmniejszenia obciążeń administracyjnych.

Nie uzyskuje Pan przychodów ze świadczenia usług w zakresie specjalistycznego projektowania (PKWiU 74.1). Nie jest Pan projektantem, nie tworzy Pan samodzielnie produktów i nie świadczy Pan usług w zakresie specjalistycznego projektowania (PKWiU 74.1). W ramach świadczonych usług współpracuje Pan jednak z profesjonalnymi projektantami UX/UI, którym wskazuje Pan ogólne, pożądane koncepcje przepływów oraz struktur stron i systemów, które następnie projektanci, po uprzedniej weryfikacji możliwości wprowadzenia założeń, wprowadzają w życie. W ramach świadczonych usług nie świadczy Pan jednak ani usług projektowania UX/UI, ani usług specjalistycznego projektowania. Nie uzyskuje Pan więc przychodów ze świadczenia usług w zakresie specjalistycznego projektowania (PKWiU 74.1).

Świadczone przez Pana usługi, które zostały objęte zakresem wniosku nie są usługami związanymi z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanymi z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objęte grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanymi z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Jak wskazano w treści wniosku, działalność Pana jest działalnością:

·związaną z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, sklasyfikowaną według PKWIU pod symbolem 62.01.12.0 oraz działalnością związaną z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania sklasyfikowaną pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 oraz

·związaną z usługami pośrednictwa komercyjnego, sklasyfikowaną według PKWiU pod symbolem 74.90.12.0.

Zakres czynności (który nie obejmuje doradztwa) został szczegółowo wskazany w powyższych odpowiedziach.

W przypadku świadczenia przez Pana usług doradczych, w szczególności usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1), zastosuje Pan wobec osiągniętego z tego tytułu przychodu odpowiednie stawki zryczałtowanego podatku dochodowego, właściwe dla wskazanych czynności oraz będzie prowadził Pan ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Jest Pan świadomy różnic między usługami o charakterze doradczym, a usługami związanymi z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych oraz wskazuje Pan, że w przypadku świadczenia usług o charakterze doradczym dokona Pan ich odpowiedniego wyodrębnienia w prowadzonej ewidencji i zastosuje Pan odpowiednią stawkę zryczałtowanego podatku dochodowego.

Celem rozwiania ewentualnych wątpliwości podkreśla Pan, że zakres wniosku nie obejmuje wątpliwości dotyczących zastosowania odpowiedniej stawki zryczałtowanego podatku dochodowego w przypadku świadczenia usług o charakterze doradczym, w szczególności usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Zakres przedmiotowy wniosku dotyczy wątpliwości z zakresie stawki zryczałtowanego podatku dochodowego wobec przychodów osiąganych z tytułu świadczenia usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych oraz usług związanych z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania, które zostały szczegółowo opisane w odpowiedziach na pytania powyżej, jak również wątpliwości z zakresie stawki zryczałtowanego podatku dochodowego wobec przychodów osiąganych z tytułu usług pośrednictwa komercyjnego opisanych szczegółowo w opisie zawartym w treści wniosku oraz w odpowiedzi powyżej.

Spełnia Pan warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wskazuje Pan, że rozpoczął Pan prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce 18 lipca 2024 r. i złożył Pan 18 lipca 2024 r. oświadczenie o wyborze ryczałtu jako formy opodatkowania. Obecnie prowadzi Pan działalność gospodarczą - firmę, zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zakres prowadzonej działalności odpowiada zakresowi wskazanemu w treści wniosku, a więc obejmuje on usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, działalność związaną z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania oraz usługi pośrednictwa komercyjnego.

Dodatkowo w ramach prowadzonej działalności, świadczy Pan usługi pozostałego doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Celem rozwiania ewentualnych wątpliwości podkreśla Pan, że zakres przedmiotowy wniosku nie obejmuje kwestii zastosowania odpowiedniej stawki zryczałtowanego podatku dochodowego wobec przychodu osiągniętego z tytułu świadczenia usług o charakterze doradczym w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.

Zakres przedmiotowy wniosku obejmuje jedynie wątpliwości dotyczące zastosowania odpowiedniej stawki zryczałtowanego podatku dochodowego wobec przychodu osiągniętego z tytułu:

a)usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych oraz działalności związanej z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania (które zostały szczegółowo opisane w pkt 1 opisu zawartego w treści wniosku oraz w uzupełnieniu wniosku),

b)jak również usług pośrednictwa komercyjnego (które, zostały szczegółowo opisane w pkt 2 opisu zawartego w treści wniosku oraz w uzupełnieniu wniosku).

Dokonał Pan zmiany miejsca zamieszkania i przeprowadził się Pan do Polski 1 sierpnia 2024 r. Aktualny adres zamieszkania Pana został zaktualizowany w komparycji pisma stanowiącego uzupełnienie, który wskazuje, że obecnie zamieszkuje Pan w Polsce.

W związku z powyższym doprecyzowaniem faktycznego opisu sprawy oraz podjęciem przez Pana czynności zmierzających do rozpoczęcia działalności gospodarczej w Polsce, wskazuje Pan, że omyłkowo wskazał Pan w treści pytania, że chodzi o zdarzenie przyszłe, w chwili, gdy z uzupełnionego opisu sprawy wynika, że chodzi o stan faktyczny, a więc o określenie odpowiedniej stawki zryczałtowanego podatku dochodowego wobec przychodów uzyskiwanych w ramach już obecnie prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z powyższym, wnosi Pan o rozstrzygniecie w zakresie wszystkich przedstawionych we wniosku zagadnień w stanie faktycznym, w którym rozpoczął Pan świadczenie opisanych w treści wniosku usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - firmy, zarejestrowanej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Celem wyjaśnienia, wskazuje Pan, że w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, rozpoczął Pan już współpracę z polską Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako „Spółka”). Nie jest Pan wspólnikiem, ani członkiem zarządu Spółki oraz nie pełni Pan w niej funkcji zarządczych, w szczególności nie zarządza Pan operacjami przedsiębiorstwa. W ramach współpracy, świadczy Pan usługi określone w treści wniosku, których zakres został dookreślony w odpowiedziach powyżej.

Wskazuje Pan, że ponosi Pan pełną odpowiedzialność za poprawność przekazywanych w ramach współpracy informacji i dostarczonych danych oraz należytą staranność przy realizacji usług z uwzględnieniem zawodowego i profesjonalnego charakteru prowadzonej działalności. Nie ponosi Pan odpowiedzialności za implementacje efektów świadczonych usług w przedsiębiorstwie Spółki oraz nie ponosi odpowiedzialności za rezultaty biznesowe działalności gospodarczej Spółki.

Ponadto w ramach współpracy ponosi Pan odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat wykonanych usług specjalistycznych. Nie wykonuje Pan usług specjalistycznych pod kierownictwem Spółki oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te usługi i ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z wykonywaniem usług specjalistycznych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Mając na względzie treść odpowiedzi na pytania wskazane w punkcie 1 oraz omyłkowym wskazaniem, że opis sprawy dotyczy zdarzenia przyszłego w chwili, gdy dotyczy on stanu faktycznego przeformułowuje Pan pytanie 1 i w jego miejsce zadaje nowe pytania.

W piśmie z 9 stycznia 2025 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazał Pan, że usługi wykonywane przez Pana w zakresie klasyfikacji PKWiU 62.01.11.0 i PKWiU 62.01.12.0 są odrębnymi usługami, za które należne jest Panu odrębne wynagrodzenie. Wskazuje Pan też, że za usługi wykonywane przez Pana w zakresie klasyfikacji PKWiU 74.90.12.0 przysługuje Panu odrębne wynagrodzenie.

Zawarł Pan umowę świadczenia usług 18 lipca 2024 r. na czas nieokreślony. Nie uzyskuje Pan przychodów z pośrednictwa w sprzedaży hurtowej (PKWiU grupa 46.1).

Dokonał Pan zmiany miejsca zamieszkania z zamiarem stałego pobytu w Polsce. Obecnie zamieszkuje Pan na terenie Polski i posiada Pan na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej centrum interesów osobistych oraz gospodarczych. Posiada Pan więc w Polsce ośrodek interesów życiowych i jest Pan polskim rezydentem podatkowym.

Pytania (pyt. 1 i 2 ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 11 grudnia 2024 r., pyt. 3 sformułowane we wniosku)

1.Czy przychód osiągany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych (opisanych w pkt 1 opisu stanu faktycznego oraz uszczegółowionych w uzupełnieniu) sklasyfikowanych pod kodem PKWiU 62.01.12.0, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) Ustawy o ryczałcie?

2.Czy przychód osiągany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług związanych z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania (opisanej w treści uzupełnienia wniosku), sklasyfikowanych pod kodem PKWiU 62.01.11.0, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) Ustawy o ryczałcie?

3.Czy przychody z tytułu usług pośrednictwa komercyjnego opisanych szczegółowo w pkt 2 opisu stanu faktycznego, będą mogły być rozliczane w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne według stawki 8,5%?

Pana stanowisko w sprawie

Ad. 1 i Ad. 2 (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 11 grudnia 2024 r.)

Przychody z tytułu usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych (opisanych szczegółowo w pkt 1 opisu zawartego we wniosku oraz w uzupełnienia treści wniosku) będą mogły być rozliczane w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg stawki 8,5%.

Natomiast przychody z tytułu działalności związanej z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania (opisanych szczegółowo w pkt 1 opisu zawartego we wniosku oraz w uzupełnieniu treści wniosku) będą mogły być rozliczane w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg stawki 8,5%.

W uzasadnieniu powyższego wskazuje Pan, co następuje:

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.; dalej jako „ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym” lub „Ustawa o ryczałcie”), ustawa ta ma zastosowanie do niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatnicy mogą dokonać wyboru tej formy opodatkowania, o ile zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej równowartości 2 000 000 euro lub uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Pana zdaniem, prawidłowe i uzasadnione jest zastosowanie przez Pana do wykonywanych przez Pana na rzecz Spółki usług stawki ryczałtu 8,5% - do przychodów z działalności związanej z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 oraz do przychodów z działalności związanej z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0.

Grupowanie 62.01.11.0, tj. usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania, zgodnie z treścią wyjaśnień do PKWiU 2015 z 25 marca 2019 r., obejmuje: usługi związane z projektowaniem struktury i/lub zapisu kodu komputera, włączając uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia i/lub wdrożenia aplikacji programowej, takie jak: projektowanie struktury i zawartości stron internetowych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych, projektowanie struktury i zawartości bazy danych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia bazy danych (magazynu danych), projektowanie struktury i zapisu kodu komputerowego niezbędnego do zaprojektowania i rozwinięcia aplikacji programowej na życzenie klienta, inne niż programowanie stron internetowych, baz danych lub zintegrowanych pakietów programowych, wykonanie aplikacji na indywidualne zamówienie, łączenie w całość, przystosowanie (modyfikowanie, konfigurowanie itp.) i instalowanie istniejącej aplikacji tak, aby była funkcjonalna w środowisku informatycznym klienta.

Z kolei, grupowanie 62.01.12.0, tj. usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, zgodnie z treścią wyjaśnień do PKWiU 2015 w wersji z 25 marca 2019 r. obejmuje: usługi związane z projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem sieci klienta, takich jak: intranet, ekstranet i wirtualne sieci prywatne, usługi związane z projektowaniem i rozwojem bezpieczeństwa sieci, tj. projektowanie, rozwój i wdrażanie oprogramowania, sprzętu komputerowego i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci.

Zgodnie z Objaśnieniami z 25 marca 2019 r. do PKWiU 2015, usługi świadczone przez Pana mieszczą się w ramach grupowań 62.01.11.0 oraz 62.01.12.0. Taka klasyfikacja pozwala na przyjęcie stanowiska, że przysługuje Panu prawo do opodatkowania tych usług stawką ryczałtu w wysokości 8,5%, określoną dla działalności usługowej, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W tym miejscu należy wskazać, że usługi świadczone przez Pana sklasyfikowane w grupowaniach PKWiU 62.01.12.0 oraz 62.01.11.0 nie zostały wymienione w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. a) oraz lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W związku z powyższym, przy równoczesnym uwzględnieniu, że ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie zawiera przepisu, który stanowiłby odmiennie, Pana zdaniem, przychody uzyskiwane z tytułu świadczenia usług sklasyfikowanych pod kodami PKWiU 62.01.12.0 oraz 62.01.11.0, mogą korzystać z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5%.

Pana zdaniem, za możliwością zastosowania stawki 8,5% przemawia również fakt, że w ramach czynności objętych zakresem przedmiotowym wniosku, nie będzie Pan świadczył usług wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. a) oraz lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, zgodnie z którym opodatkowaniem stawką ryczałtu wynoszącą 12% podlegają przychody ze świadczenia usług: związanych z wydawaniem pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line, związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Na podstawie art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

W związku z powyższym, usługi, które świadczy Pan w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie mieszczą się w katalogu usług wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. a) oraz lit. b) i mogą być opodatkowane stawką ryczałtu w wysokości 8,5%.

Pana zdaniem, działalność sklasyfikowana w grupowaniach PKWiU 62.01.12.0 oraz 62.01.11.0 nie podlega opodatkowaniu stawką 12%, gdyż nie prowadzi Pan działalności związanej z programowaniem, ani doradztwem w zakresie oprogramowania lecz obejmuje usługi z zakresu projektowania, testowania i prototypowania elementów interfejsu, projektowania systemów informatycznych, zbierania wymagań związanych z projektowaniem interfejsów informatycznych, prowadzeniem projektów informatycznych, proponowaniem i szacowaniem wymaganych zasobów materialnych i informatycznych - nadzorowaniu wdrożeń i rozwiązań - zbieraniu informacji o użytkownikach i działaniach procesów użytkowników w celach budowania rozwiązań informatycznych.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone m.in. w interpretacji indywidualnej z 8 lutego 2022 r., Nr 0115-KDIT1.4011.851.2021.1.JG, w której stwierdzono prawidłowość zastosowania stawki 8,5% dla przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług związanych z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania. W treści wyżej przywołanej interpretacji organ potwierdził, że działalność tożsama z działalnością wnioskodawcy, a wiec „działalność (…), mieszcząca się w klasyfikacji PKWiU 62.01.12.0 oraz 62.01.11.0, nie może być rozumiana jako mieszcząca się w grupowaniu 62.01, jako że działalność faktycznie prowadzona przez wnioskodawcę nie obejmuje programowania, a jedynie projektowanie architektury aplikacji oraz serwisów internetowych, analizę funkcjonalności systemów informatycznych, zbieranie wymagań i zarządzanie projektami UX, proponowanie rozwiązań i szacowanie wymaganych zasobów, przygotowywanie specyfikacji technicznej, zbieranie informacji o potrzebach użytkownika i działaniu produktu, nadzorowanie wdrażanych rozwiązań oraz testowanie zaprojektowanych rozwiązań. Wnioskodawca nie prowadzi zatem działalności opisanej w PKWiU 62.01.1”. W efekcie powyższego, organ stwierdził, że możliwe jest zastosowanie stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) Ustawy o ryczałcie.

Dodatkowo warto wskazać, że stanowisko Pana dotyczące opodatkowania stawką 8,5% zryczałtowanego podatku dochodowego przychodu osiągniętego z tytułu usług z zakresu projektowania i rozwoju technologii informatycznych oraz z tytułu działalności związanej z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania zostało podzielone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w licznych interpretacjach indywidualnych, m.in. z:

·25 marca 2022 r. Nr 0112-KDIL2-2.4011.107.2022.1.AA,

·16 grudnia 2022 r. Nr 0113-KDIPT2-1.4011.849.2022.2.MAP,

·16 grudnia 2022 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.878.2022.1.MZ.

Podsumowując, w Pana ocenie, zarówno przychody z tytułu usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, jak i przychody z tytułu działalności związanej z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania, będą mogły zostać rozliczane w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg stawki 8,5%.

Ad. 3 (sformułowane we wniosku i jego uzupełnieniu z 11 grudnia 2024 r.)

Przychody z tytułu usług pośrednictwa komercyjnego (opisanych szczegółowo w pkt 2 wniosku) będą mogły zostać rozliczane w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg stawki 8,5%.

W Pana ocenie, stawka ryczałtu mająca zastosowanie dla opisanych usług pośrednictwa została wskazana w treści art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z wyżej przywołanym przepisem stawkę 8,5% ryczałtu stosuje się względem przychodów z działalności usługowej, a więc m.in. dla przychodów osiągniętych z tytułu usług pośrednictwa, które sklasyfikowane zostały w klasie PKWiU 74.90.12.0.

Dopasowanie usług pośrednictwa do działu 74 grupy 74.9 PKWiU, konkretnie do klasy 74.90.12.0 -  Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń ustalił Pan posługując się Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług oraz jej interpretacją, która wskazuje zasady metodyczne tzw. PKWiU 2015 - stanowiące integralną część klasyfikacji.

Stosownie do pkt 5.3.2 zasad metodycznych, każdą usługę należy zaliczać do odpowiedniego grupowania zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu PKD, pod którym został zaklasyfikowany w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej REGON podmiot gospodarczy wykonujący usługi.

Ze względu na możliwość zaklasyfikowania opisanych usług pośrednictwa do kilku grupowań, na podstawie pkt 7.6.2 zasad metodycznych wybrano dla opisanej usługi o złożonym charakterze grupowanie, które zawiera bardziej dokładny opis czynności i jednocześnie do takiej, która nadaje całości zasadniczy charakter i dotyczy usługi o najbardziej zbliżonym charakterze.

Sekcja M PKWiU 2015, zgodnie z tytułem, obejmuje Usługi Profesjonalne, Naukowe i Techniczne. Do sekcji tej zaliczają się m.in. usługi prawne, rachunkowo-księgowe i audytorskie, doradztwo podatkowe, usługi firm centralnych, doradztwo związane z zarządzaniem, usługi architektoniczne, inżynierskie i doradztwo techniczne, badania i analizy techniczne, badania naukowe i prace rozwojowe, usługi reklamowe, badania rynku i opinii publicznej, usługi fotograficzne, tłumaczenia pisemne i ustne, prognozowanie pogody i usługi meteorologiczne oraz inne specjalistyczne usługi naukowe i techniczne, w tym weterynaryjne.

W sekcji tej znajduje się również dział 74, który obejmuje pozostałą działalność profesjonalną, naukową i techniczną. W skład działu 74 wchodzi grupa 74.9 - Pozostałe usługi profesjonalne, naukowe i techniczne, gdzie indziej niesklasyfikowane, zawierająca grupowanie PKWiU 74.90.12.0 Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń. Obejmuje ono m.in. usługi pośrednictwa w interesach, takie jak organizowanie zaopatrzenia lub sprzedaży dla małych i średnich firm, włączając praktyki zawodowe.

W Pana ocenie, to właśnie te usługi stanowią usługi tożsame do usług, jakie zamierza Pan świadczyć. Niewątpliwe bowiem czynności polegające na wspieraniu w negocjowaniu warunków umów zawieranych przez zleceniodawców z dostawcami i/lub klientami, utrzymywaniu w imieniu zleceniodawcy ciągłego kontaktu z jego klientami, czy weryfikacja dokumentów niezbędnych do realizacji sprzedaży, stanowi usługi pośrednictwa w interesach oraz organizacji procesu sprzedażowego.

Biorąc pod uwag powyższe, usługi pośrednictwa, szczególnie te polegające na pośrednictwie komercyjnym, spełniają kryteria i posiadające właściwości usług objętych symbolem PKWiU 74.90.12.0.

Wobec powyższego przychody osiągnięte z tytułu świadczenia usług pośrednictwa powinny być opodatkowane przy zastosowaniu 8,5% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Podkreśla Pan, że stanowisko dotyczące opodatkowania ryczałtem usług pośrednictwa komercyjnego zostało podzielone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacjach z:

·4 czerwca 2021 r. Nr 0113-KDIPT2-1.4011.271.2021.2.ISL,

·7 lipca 2021 r. Nr 0115-KDIT1.4011.293.2021.2.MST,

·1 października 2019 r. Nr 0115-KDIT3.4011.315.2019.2.DP,

·4 kwietnia 2022 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.37.2022.4.BM.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest:

·nieprawidłowe - w zakresie określenia stawki ryczałtu w odniesieniu do usług sklasyfikowanych wg PKWiU 62.01.12.0 oraz PKWiU 62.01.11.0,

·prawidłowe w zakresie określenia stawki ryczałtu w odniesieniu do usług sklasyfikowanych wg PKWiU 74.90.12.0.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.)

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z 2017 r., poz. 2453 z 2018 r., poz. 2440 z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarczą oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e-1g, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)    uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)    uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Zauważyć należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) (uchylona)

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) (uchylona)

e) (uchylona)

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony).

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

 - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Zgodnie art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ww. ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. (…).

Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z późn. zm.) oraz wyjaśnieniami Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU z 2015 r., w dziale 62 - USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM I DORADZTWEM W ZAKRESIE INFORMATYKI I USŁUGI POWIĄZANE mieści się klasa 62.01 - USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM. Klasa ta obejmuje: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.

Klasa ta obejmuje także analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia:

·rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika,

·pisanie programów na zlecenie użytkownika,

·projektowanie stron internetowych.

Klasa ta nie obejmuje:

·publikowania pakietów oprogramowania, sklasyfikowanego w 58.29,

·usług związanych z przystosowaniem programów na potrzeby rynku, wykonywanych na własny rachunek, sklasyfikowanych w 58.29,

·usług w zakresie planowania i projektowania systemów komputerowych, które integrują sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne, nawet wtedy, gdy dostarczane oprogramowanie może być ich integralną częścią, sklasyfikowanych w 62.02.

Z opisu sprawy wynika, że w ramach planowanej współpracy, realizowanej na podstawie umowy cywilnoprawnej będzie świadczył Pan następujące usługi:

·pod symbolem PKWiU 62.01.12.0:

1.projektowanie systemów informatycznych,

2.zbieranie wymagań związanych z projektowaniem interfejsów systemów informatycznych IT,

3.prowadzenie projektów informatycznych mających na celu stworzenie systemu informatycznego,

4.proponowanie i szacowanie zasobów materialnych i informatycznych wymaganych dla prawidłowego funkcjonowania systemów informatycznych

·pod symbolem PKWiU 62.01.11.0:

1.projektowanie, testowanie i prototypowanie elementów interfejsu oprogramowania.

Wskazać należy, że przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w przypadku PKWiU ex 62.01.1, wskazuje na związek świadczonych usług z oprogramowaniem, nie zawężając tych czynności wyłącznie do kwestii programowania.

Grupowanie PKWiU 62.01.1 obejmuje „usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych”. W ramach tego grupowania mieści się:

1.PKWiU 62.01.11.0 „Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania”. Wyjaśnienia do PKWiU 2015 wskazują, że: grupowanie to obejmuje usługi związane z projektowaniem struktury i/lub zapisu kodu komputera, włączając uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia i/lub wdrożenia aplikacji programowej, takie jak:

·projektowanie struktury i zawartości stron internetowych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych,

·projektowanie struktury i zawartości bazy danych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia bazy danych (magazynu danych),

·projektowanie struktury i zapisu kodu komputerowego niezbędnego do zaprojektowania i rozwinięcia aplikacji programowej na życzenie klienta, inne niż programowanie stron internetowych, baz danych lub zintegrowanych pakietów programowych,

·wykonanie aplikacji na indywidualne zamówienie, łączenie w całość, przystosowanie (modyfikowanie, konfigurowanie itp.) i instalowanie istniejącej aplikacji tak, aby była funkcjonalna w środowisku informatycznym klienta.

2.PKWiU 62.01.12.0 „usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”. Wyjaśnienia do PKWiU 2015 wskazują, że: grupowanie to obejmuje:

·usługi związane z projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem sieci klienta, takich jak: intranet, ekstranet i wirtualne sieci prywatne,

·usługi związane z projektowaniem i rozwojem bezpieczeństwa sieci, tj. projektowanie, rozwój i wdrażanie oprogramowania, sprzętu komputerowego i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci.

Wobec tego usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) to takie spośród „usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych”, które są związane z oprogramowaniem.

Należy zauważyć, że grupowanie PKWiU 62.01.11.0 Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania zawiera szeroki wachlarz usług, które są związane z oprogramowaniem, począwszy od projektowania tego oprogramowania poprzez jego programowanie aż po jego rozwój. Zatem wszystkie wymienione w tym grupowaniu usługi są związane z oprogramowaniem, dotyczą oprogramowania (jak też wskazuje sama nazwa grupowania).

Zatem usługi objęte PKWiU 62.01.11.0 - takie jak: projektowanie, testowanie i prototypowanie elementów interfejsu oprogramowania -  są związane z oprogramowaniem.

Natomiast w odniesieniu do usług objętych PKWiU 62.01.12.0 - usługi takie jak: projektowanie systemów informatycznych świadczą o czynnościach związanych z oprogramowaniem.

Wobec powyższego, niezasadne jest przyjęcie, że świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane wg PKWiU 62.01.12.0 i wg PKWiU 62.01.11.0 nie są związane z oprogramowaniem.

Mając na uwadze powyższe oraz powołane wyżej przepisy prawne wskazać należy, że przychód uzyskany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług sklasyfikowanych wg PKWiU 62.01.12.0 i z tytułu usług sklasyfikowanych wg PKWiU 62.01.11.0, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki ryczałtu 12% określonej w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W tym zakresie Pana stanowisko uznano za nieprawidłowe.

Z opisu sprawy wynika też, że wykonuje Pan usługi pośrednictwa komercyjnego, sklasyfikowane wg PKWiU 74.90.12.0, które polegają na:

·negocjowaniu i pomocy w negocjowaniu warunków umowy,

·przygotowywaniu zestawień, tabel i prezentacji dotyczących wyników sprzedaży,

·utrzymywaniu stałego kontaktu z klientami w imieniu zleceniodawcy,

·weryfikacji dokumentów niezbędnych do realizacji sprzedaży,

·weryfikacji dokumentacji sprzedaży,

·przygotowywaniu umów zgodnie z instrukcjami zleceniodawcy,

·uczestnictwie w spotkaniach w imieniu zleceniodawcy.

Dodatkowo, dokonuje Pan następujących działań:

·tworzy e-mailowe podsumowania i raporty dotyczące wyników negocjacji,

·zbiera oferty od potencjalnych partnerów biznesowych i ich profili biznesowych,

·prowadzi negocjacje handlowe, konsultacje i spotkania,

·weryfikuje i podsumowuje postępy projektu.

Odnosząc się zatem do wykonywanych usług pośrednictwa, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 74.90.12.0 wskazać należy, że uzyskany przychód podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki ryczałtu 8,5%, określonej w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W tym zakresie Pana stanowisko uznano za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniej klasyfikacji wg PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Przy wydawaniu interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie mają zastosowania w sprawie będącej przedmiotem Pana wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.