Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 16 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 15 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 grudnia 2024 r. (wpływ 30 grudnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych
(…) września 2024 r. założył Pan działalność gospodarczą z kodem PKD 71.12.Z Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne, z formą opodatkowania: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Od tego dnia jest Pan związany umową B2B na świadczenie usług Project Managera ze Zleceniodawcą zajmującym się działalnością budowlaną, (..). Pana zakres obowiązków zgodnie z umową ze Zleceniodawcą:
1)nadzór menedżerski i merytoryczny nad realizacją kontraktów pod względem jakości oraz zgodności z projektem;
2)nadzór nad budżetem inwestycji;
3)zamawianie i koordynacja dostaw materiałów, dbanie o płynność dostaw;
4)rozliczanie kontraktów, prowadzenie dokumentacji odbiorowej i zlecenie usunięcia usterek;
5)utrzymywanie i nawiązywanie nowych kontaktów z podwykonawcami i dostawcami (rozszerzanie bazy podwykonawców);
6)zarządzanie zasobami ludzkimi w podległych projektach (ustalanie harmonogramów prac i koordynowanie prac ekip montażowych);
7)raportowanie do dyrektora wykonawczego;
8)budowanie pozytywnych relacji z inwestorami oraz kluczowymi klientami Spółki;
9)inne obowiązki na bieżąco uzgadniane ze Spółką lub osobami upoważnionymi.
W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:
Jak są sklasyfikowane – na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – faktycznie wykonywane przez Pana usługi (prosimy podać podstawowy symbol grupowania, który jest siedmiocyfrowy, zapisywany w blokach po dwa znaki oddzielone kropką – dla każdego rodzaju usług mających być przedmiotem interpretacji indywidualnej)?
PKWiU 71.12.20.0.
Jakie konkretnie czynności mieszczą się w zakresie obowiązków wymienionych przez Pana w pkt 9), tj. „inne obowiązki na bieżąco uzgadniane ze Spółką lub osobami upoważnionymi”; proszę wymienić i opisać?
Obowiązki, które są konieczne do prawidłowej realizacji projektu, każdy projekt budowlany jest inny i jest realizowany pod innym Inwestorem, który ma swoje wymogi odnośnie standardu realizacji. W zakres obowiązków, o których mowa w nin. pkt, wchodzą prace związane z utrzymaniem tego standardu (związanego z prowadzeniem projektu budowlanego), np. przygotowaniem wymaganej dokumentacji potrzebnej przed rozpoczęciem realizacji projektu, wizyty na obiektach, na których prowadzone są prace, oraz spotkania z klientem w ramach reprezentacji spółki, monitorowanie i wprowadzanie zmian zgodnie z wymogami/wytycznymi klienta, kompletowanie dokumentacji powykonawczej po zakończonych projektach.
Czy czynności wykonywane przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – obejmujące zakres obowiązków wymieniony przez Pana w pkt 1-9 – będą polegać na udzielaniu przez Pana „porad, opinii i wyjaśnień” charakterystycznych dla usług doradztwa; na czym dokładnie polegają wymienione przez Pana czynności, które będzie Pan wykonywał w ramach umowy zawartej ze Zleceniodawcą – proszę odnieść się do każdego z 9 punktów wymienionych w opisie sprawy?
Czynności wykonywane przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie będą polegać na udzielaniu „porad, opinii i wyjaśnień” charakterystycznych dla usług doradztwa.
Poniżej odniesienie się do każdego z punktów wymienionych z opisu sprawy:
1) nadzór menedżerski i merytoryczny nad realizacją kontraktów pod względem jakości oraz zgodności z projektem – nadzór całościowy nad realizacją projektu, sprawdzanie na budowie czy projekt jest realizowany zgodnie z projektem wykonawczym tworzonym przez biuro zewnętrzne biuro projektowe oraz czy jest realizowany w odpowiednim standardzie jakościowym wymaganym przez klienta;
2) nadzór nad budżetem inwestycji – kontrolowaniem kosztów, które ponosi spółka w ramach realizacji danego projektu, tworzenie raportów kosztowych z realizacji danego projektu;
3) zamawianie i koordynacja dostaw materiałów, dbanie o płynność dostaw – zamawianie materiałów i koordynacja dostaw tych materiałów w taki sposób, aby utrzymać ciągłość prac na budowie;
4) rozliczanie kontraktów, prowadzenie dokumentacji odbiorowej i zlecenie usunięcia usterek – rozliczanie kontraktów zawartych przez spółkę z podwykonawcami oraz z klientem, przygotowanie niezbędnej dokumentacji odbiorowej wymaganej przez Inwestora do zamknięcia i rozliczenia projektu, zlecenia usunięcia usterek z ramienia spółki zgłoszonych przez klienta, które są konieczne do zamknięcia i rozliczenia projektu;
5) utrzymywanie i nawiązywanie nowych kontaktów z podwykonawcami i dostawcami (rozszerzanie bazy podwykonawców) – poszukiwanie nowych podwykonawców oraz dostawców, z którymi spółka współpracuje podczas realizacji projektów;
6) zarządzanie zasobami ludzkimi w podległych projektach (ustalanie harmonogramów prac i koordynowanie prac ekip montażowych) – koordynowanie pracowników, ustalanie harmonogramów prac dla poszczególnych ekip w taki sposób, aby zapewnić im ciągłość prac na projektach;
7) raportowanie do dyrektora wykonawczego – tworzenie raportów z podsumowaniem bieżących realizacji, np. raportów z poniesionych kosztów, zgodności z harmonogramem, statusem zmian wprowadzonych do projektu przez Inwestora itp.;
8) budowanie pozytywnych relacji z inwestorami oraz kluczowymi klientami Spółki – kontakt z Inwestorem, spotkania na realizowanych projektach, raportowanie o statusie prac;
9) inne obowiązki na bieżąco uzgadniane ze Spółką lub osobami upoważnionymi – opisano w pkt powyżej.
Pytanie (oznaczone we wniosku nr 2)
Czy odpowiednia stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla prowadzonej działalności w oparciu o wskazaną powyżej klasyfikację PKD wynosi 14%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. b Ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r., poz. 776).
Pytanie ostatecznie sformułowane w piśmie uzupełniającym.
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem – odpowiednia stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla prowadzonej działalności w oparciu o wskazaną powyżej klasyfikację PKD wynosi 14%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. b Ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r., poz. 776).
Stanowisko ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w odniesieniu do pytania nr 2, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 14% przychodów ze świadczenia usług architektonicznych i inżynierskich; usług badań i analiz technicznych (PKWiU dział 71).
Zwracamy także uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.
Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Tymczasem z opisu sprawy przedstawionego we wniosku wynika, że we wrześniu 2024 r. założył Pan działalność gospodarczą w zakresie inżynierii i związanym z nią doradztwem technicznym. Forma opodatkowania, jaka Pan wybrał, to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jest Pan związany umową B2B na świadczenie usług Project Managera na rzecz Zleceniodawcy zajmującego się działalnością budowlaną. Świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 71.12.20.0.
Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody, które będzie Pan uzyskiwać ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług objętych grupowaniem PKWiU 71.12.20.0, są opodatkowane stawką ryczałtu w wysokości 14%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. b tej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Podsumowanie: do usług sklasyfikowanych pod kodem PKWiU 71.12.20.0 powinien Pan zastosować 14% stawkę ryczałtu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Wniosek w zakresie pytania nr 1 oraz pytania nr 3 w zakresie podatku od towarów i usług podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.