Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych:
-w zakresie kwalifikacji sprzedaży projektu budowlanego (...) do właściwego źródła przychodu – jest prawidłowe,
-w zakresie ustalenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nakładów (...). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 4 i 9 grudnia 2024 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wykonywania usług (...). Ponadto podatnik jest właścicielem gruntu, na którym rozpoczął realizację projektu związanego z powstaniem (...). Do tej pory wykonane zostały prace projektowe w zakresie: (...). W trakcie jest opracowywanie wniosku o pozwolenie na budowę. Cała dokumentacja będzie kompletna i daje możliwość aby powstało niezależne przedsiębiorstwo do prowadzenia niezależnie działalności gospodarczej. Podatnik planuje włączyć działalność (...) do swojej działalności gospodarczej. Podatnik rozważa także możliwość odsprzedaży poniesionych nakładów w zakresie: Kompletnego projektu umożliwiającego budowę (...). Podatnik nie zamierza sprzedawać gruntu, na którym będzie docelowo działała (...). W przypadku odsprzedaży (...), będzie dzierżawił grunt jej nabywcy.
Uzupełnienie wniosku
1.Wobec wskazania w opisie sprawy, że jest Pan „właścicielem gruntu, na którym rozpoczął Pan realizację projektu związanego z powstaniem (...)” proszę wyjaśnić:
1)kiedy i w jaki sposób nabył Pan powyższy grunt?
Grunt nabył Pan w drodze licytacji komorniczej w marcu 2023.
2)jakie jest przeznaczenie tego gruntu?
Jest to grunt rolniczy, który będzie wyłączony z produkcji rolnej w momencie uzyskania niezbędnych zgód na budowę (...).
3)jak jest obecnie wykorzystywany?
Obecnie jest ugorowany.
4)czy przedmiotowy grunt jest/będzie składnikiem w działalności gospodarczej? Jeśli tak, czy został/zostanie on ujęty w wykazie składników majątku w działalności gospodarczej?
Grunt ten jest środkiem trwałym w działalności gospodarczej, nie jest amortyzowany z uwagi na brak możliwości amortyzowania gruntów.
2.W związku ze wskazaniem w opisie sprawy, że rozważa Pan „możliwość odsprzedaży poniesionych nakładów w zakresie: - Kompletnego projektu umożliwiającego budowę (...)” a następnie, że „w przypadku odsprzedaży (...), będzie dzierżawił grunt jej nabywcy” proszę wyjaśnić:
1)co konkretnie będzie przedmiotem planowanej sprzedaży?
Odsprzedaży podlegałby gotowy projekt budowlany, natomiast Pan pozostanie właścicielem gruntu.
2)jaki podmiot będzie nabywcą i czy będzie to dla Pana podmiot powiązany?
Nie będzie to podmiot powiązany, natomiast nie jest Pan w stanie wskazać, kto byłby nabywcą, z pewnością będzie to podmiot zainteresowany inwestycją w (...), podmiot typu (...).
3.Odnosząc się do fragmentu wniosku, w którym wskazuje Pan, że „planuje włączyć działalność (...) do swojej działalności gospodarczej” proszę wskazać:
1)co dokładnie rozumie Pan poprzez „włączenie działalności (...) do swojej działalności gospodarczej”? Czy powyższe należy rozumieć w ten sposób, że zamierza Pan uzyskiwać przychody z działalności (...)- (...)?
Jeżeli udałoby się zbyć inwestycję na etapie gotowego projektu, to działalność (...).
a)Jeśli tak, z jakiego tytułu? Czy będą to przychody z wytwarzania wyrobów, które na podstawie odrębnych przepisów opodatkowane są podatkiem akcyzowym? Inne? Jakie?
Nie będzie Pan osiągał przychodów z wytwarzania wyrobów, w tym wyrobów akcyzowych. Osiągnie Pan przychód ze sprzedaży inwestycji a następnie z wynajmu gruntu.
b)Jeśli nie, w jakim celu i w jaki sposób planuje Pan włączyć działalność (...) do swojej działalności?
Ponieważ w Pana przekonaniu Pana działania w tym zakresie mieszczą się w definicji działalności gospodarczej, to jest są prowadzone w sposób ciągły i zorganizowany, na własny rachunek i we własnym imieniu oraz mają charakter inwestycji zarobkowej.
2)czy wytworzenie „kompletnego projektu umożliwiającego budowę (...)” odbywało się/odbywa w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej?
Tak. Grunt, na którym powstanie (...), jest środkiem trwałym w działalności gospodarczej i wszystkie nakłady są również ponoszone w działalności gospodarczej, jako inwestycja.
3)jaką wybrał Pan/wybierze formę opodatkowania w roku podatkowym, w którym nastąpi planowana sprzedaż?
Wybierze Pan opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
4)czy planowana sprzedaż będzie przedmiotem usług świadczonych w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej?
Tak, jednakże sprzedaż będzie miała charakter sprzedaży prawa majątkowego a to nie jest klasyfikowane jako usługa według PKWIU.
5)jeśli tak, pod jaką pozycją według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług będzie sklasyfikowana działalność w tym zakresie?
Jest to przychód z wytworzonych w ramach działalności praw majątkowych i Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług nie klasyfikuje tego typu przychodu jako konkretnej usługi. Będzie to jednak w Pana przekonaniu przychód opodatkowany w ramach Ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Pytania
1.W przypadku odsprzedaży nakładów (...) - do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć przychód z ich sprzedaży?
2.Jeżeli przychód zaliczałby się do przychodów z działalności gospodarczej - jaka jest właściwa stawka ryczałtu dla tego przychodu?
Pana stanowisko w sprawie
1.Skoro podatnik włączy inwestycję do prowadzonej działalności gospodarczej, odsprzedaż nakładów (...), będzie stanowiła przychód z działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odrębnymi źródłami przychodów są:
-pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
-kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c) (pkt 7).
Podział ten ma istotny wpływ nie tylko na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej, ustalenie podstaw opodatkowania, ale także na sposób opodatkowania i jego wysokość. Stosownie do art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Jednakże zanim dokona się kwalifikacji do ww. źródła należy również wskazać, że powyższe przychody mogą być osiągane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli są spełnione warunki określone w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do ww. przepisu zawierającego definicję działalności gospodarczej: Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:
1.wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
2.polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
3.polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
–prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9.
Powyższą definicję uzupełnia regulacja zawarta w art. 5b ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którą za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Na podstawie art. 5a pkt 6 ustawy można stwierdzić, że działalność gospodarcza to taka działalność, która:
-jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu;
-wykonywana jest w sposób ciągły, jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy, istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu, np. powtarzalna sprzedaż przedmiotów własności posiadających tożsamy charakter;
-prowadzona jest w sposób zorganizowany, co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym.
W związku z powyższym, aby określoną działalność uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, musi ona mieć charakter zarobkowy. Działalność jest zarobkowa wtedy, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby działalność gospodarcza wykonywana była w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych. Na pojęcie "zorganizowanie" w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy, składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji. Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku. Przez powtarzalność rozumie się ponadto cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej. Działanie we własnym imieniu oznacza, że podmiot prowadzący działalność gospodarczą występuje jako podmiot niezależny prawnie od innych podmiotów, a podejmowane przez niego czynności powodują bezpośrednio dla niego określone prawa i obowiązki. Zatem każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki stanowi w rozumieniu przepisów ww. ustawy pozarolniczą działalność gospodarczą, niezależnie od tego, czy podatnik dokonał jej rejestracji czy nie, bowiem ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależnia uznania danego działania za pozarolniczą działalność gospodarczą od faktu zarejestrowania bądź zgłoszenia do właściwego rejestru tej działalności.
Skoro z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że:
–Podatnik prowadzi działalność gospodarczą między innymi z zamiarem wybudowania (...) - (...) na własnym terenie;
–Podatnik osiągnie przychód ze sprzedaży dokumentacji projektu (...)
–Podatnik ponosi nakłady inwestycyjne na dokumentację projektu (...)
–Nakłady te obejmują: sporządzenie projektu (...), uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, decyzji o warunkach zabudowy, warunkach przyłączenia, uzyskanie umowy przyłączeniowej, projektu budowlanego oraz decyzji pozwolenia na budowę;
Całokształt okoliczności faktycznych sprawy świadczy o tym, że uzyskane przez przychody ze sprzedaży dokumentacji projektu przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nakłady inwestycyjne ze względu na to, że były podejmowane w sposób zorganizowany i ciągły wypełniają znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 5a pkt 6 analizowanej ustawy. Tym samym, przychód ze sprzedaży dokumentacji należy zaliczyć do źródła pozarolniczej działalności gospodarczej.
2. Stawka ryczałtu właściwa dla przychodu ze sprzedaży nakładów to będzie 3%. Stawka ryczałtu 3% obejmuje przychód:
–z działalności gastronomicznej, za wyjątkiem sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%;
–z usług w zakresie produkcji zwierzęcej;
–z usług w zakresie handlu;
–z działalności rybaków zalewowych oraz morskich w zakresie sprzedaży ryb oraz innych surowców pochodzących z własnych połowów;
–z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku, które są wykorzystywane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej (poza nieruchomościami, które są opodatkowane podatkiem 10%);
–z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku przedsiębiorstwa w spadku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2, 5-10 i 19-21 ustawy o podatku dochodowym.
Z kolei stawka 10% stosowana jest w przypadku odpłatnego zbywania praw majątkowych lub nieruchomości, które:
–są wartościami niematerialnymi lub prawnymi lub kwalifikują się jako środki trwałe i podlegają ujęciu w rejestrze środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych;
–ze względu na okres użytkowania krótszy lub równy rok nie zostały zakwalifikowane do środków trwałych ani wartości niematerialnych i prawnych;
–są składnikami majątku, które stanowią spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych ani wartości niematerialnych i prawnych.
Projekt (...) - (...) nie zaliczy się do żadnego z powyższych, w związku z tym prawidłowa będzie stawka 3%.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odrębnymi źródłami przychodów są:
-pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
-kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c) (pkt 7).
Podział ten ma istotny wpływ nie tylko na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej, ustalenie podstaw opodatkowania, ale także na sposób opodatkowania i jego wysokość.
Wobec powyższego, dokonanie kwalifikacji osiąganych przychodów do właściwego źródła na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymaga przeanalizowania całokształtu okoliczności faktycznych sprawy, w szczególności badając charakter podejmowanych przez Pana czynności.
Stosownie do art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.
Jednakże zanim dokona się kwalifikacji do ww. źródła należy również wskazać, że powyższe przychody mogą być osiągane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli są spełnione warunki określone w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do ww. przepisu zawierającego definicję działalności gospodarczej:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
–prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Powyższą definicję uzupełnia regulacja zawarta w art. 5b ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którą za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Na podstawie art. 5a pkt 6 ustawy można stwierdzić, że działalność gospodarcza to taka działalność, która:
- jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu;
- wykonywana jest w sposób ciągły, jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy, istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu, np. powtarzalna sprzedaż przedmiotów własności posiadających tożsamy charakter;
- prowadzona jest w sposób zorganizowany, co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym.
W związku z powyższym, aby określoną działalność uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, musi ona mieć charakter zarobkowy. Działalność jest zarobkowa wtedy, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby działalność gospodarcza wykonywana była w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.
Na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy, składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.
Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.
Przez powtarzalność rozumie się ponadto cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.
Działanie we własnym imieniu oznacza, że podmiot prowadzący działalność gospodarczą występuje jako podmiot niezależny prawnie od innych podmiotów, a podejmowane przez niego czynności powodują bezpośrednio dla niego określone prawa i obowiązki.
Zatem każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki stanowi w rozumieniu przepisów ww. ustawy pozarolniczą działalność gospodarczą, niezależnie od tego, czy podatnik dokonał jej rejestracji czy nie, bowiem ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależnia uznania danego działania za pozarolniczą działalność gospodarczą od faktu zarejestrowania bądź zgłoszenia do właściwego rejestru tej działalności.
Z opisu sprawy wynika, że:
- prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie wykonywania usług (...);
- jest Pan właścicielem gruntu, będącego środkiem trwałym w działalności gospodarczej, na którym rozpoczął Pan realizację projektu związanego z powstaniem (...);
- planuje Pan włączyć działalność (...) do swojej działalności gospodarczej;
- rozważa Pan także możliwość odsprzedaży poniesionych nakładów w zakresie kompletnego projektu umożliwiającego budowę (...);
- jeżeli udałoby się zbyć inwestycję na etapie gotowego projektu, to działalność (...).
Wskazał Pan również, że wszystkie nakłady są ponoszone w działalności gospodarczej jako inwestycja. Wraz ze sprzedażą dokumentacji (...).
Całokształt okoliczności faktycznych sprawy świadczy o tym, że uzyskane przez Pana przychody ze sprzedaży gotowego projektu związanego z powstaniem (...) będą stanowić przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W tej części Pana stanowisko należało więc uznać za prawidłowe.
Jak wskazał Pan w uzupełnieniu wniosku, przychody z działalności gospodarczej opodatkowuje Pan w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy:
Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Z kolei, wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowany wynosi 3% przychodów:
a)z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%,
b)z działalności usługowej w zakresie handlu, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3,
c)ze świadczenia usług związanych z produkcją zwierzęcą (PKWiU 01.62.10.0),
d)z działalności rybaków morskich i zalewowych w zakresie sprzedaży ryb i innych surowców pochodzących z własnych połowów, z wyjątkiem sprzedaży konserw oraz prezerw z ryb i innych surowców z połowów,
e)o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2, 5-10 i 19-21 ustawy o podatku dochodowym,
f)z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z tej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat, będących:
-środkami trwałymi podlegającymi ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
-składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, nie przekracza 1500 zł,
-składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy rokowi lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
g)z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku przedsiębiorstwa w spadku.
Natomiast, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 3 tejże ustawy, za działalność usługową w zakresie handlu rozumie się sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.
Z kolei, stosownie do art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2)maszyny, urządzenia i środki transportu,
3)inne przedmioty
– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Zatem jedną z przesłanek warunkujących uznanie składnika majątku za środek trwały w prowadzonej działalności gospodarczej jest jego kompletność i zdatność do użytku w dniu przyjęcia do używania. Składnik majątku spełnia kryterium kompletności, jeżeli jest wyposażony we wszystkie elementy konstrukcyjnie umożliwiające jego funkcjonowanie, zgodnie z przeznaczeniem. Przez sformułowanie „zdatny do użytku” należy rozumieć możliwość faktycznego oraz prawnego użytkowania.
Natomiast, zgodnie z art. 22b ust. 1 ww. ustawy, wartościami niematerialno-prawnymi są podlegające amortyzacji, z zastrzeżeniem art. 22c, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:
1)spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
2)autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
3)licencje,
4)prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej,
5)wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)
–o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1.
Projekt budowlany, o którym mowa we wniosku, nie stanowi ruchomego składnika majątku wykorzystywanego w pozarolniczej działalności gospodarczej, zaliczanego do jednej z kategorii wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Przedmiotowy projekt nie może również być uznany za wartość niematerialno-prawną w rozumieniu przytoczonej definicji ustawowej. Ponadto, mając na uwadze powołaną wyżej definicję, przychodu ze sprzedaży gotowego projektu budowy (...) nie sposób zakwalifikować do przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu. Zatem, wbrew Pana stanowisku, do przychodu ze sprzedaży nakładów, o których mowa we wniosku nie znajdzie zastosowania stawka ryczałtu w wysokości 3%.
W sytuacji sprzedaży składników majątku, dla których nie ma wprost uregulowania w art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, właściwą stawką będzie stawka mająca zastosowanie do opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, z którą jest związany zbywany składnik majątku.
Jak wskazał Pan we wniosku, działalność prowadzi Pan w zakresie wykonywania usług (...).
W świetle art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeśli podatnik prowadzi działalność, z której przychody podlegają opodatkowaniu różnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ryczałt ustala się według stawki właściwej dla każdego z rodzajów prowadzonej działalności, pod warunkiem prowadzenia ewidencji przychodów w sposób umożliwiający określenie wysokości przychodów z każdego rodzaju działalności.
Z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. q) tej ustawy wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze świadczenia usług fotograficznych (PKWiU 74.2) wynosi 15% przychodów.
Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) :
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z 2017 r., poz. 2453 z 2018 r., poz. 2440 z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Podsumowując, skoro prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, z której przychody opodatkowuje stawkami przewidzianymi dla usług (...) to do przychodu uzyskanego z planowanej sprzedaży kompletnego projektu budowlanego (...) znajdą zastosowanie odpowiednio stawki w wysokości 15% i 8,5% zryczałtowanego podatku dochodowego, w proporcji w jakiej poszczególne przychody pozostają do jej ogólnej kwoty.
W tym zakresie Pana stanowisko należało zatem uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.