Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Shutterstock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 listopada 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 grudnia 2024 r. (wpływ 23 grudnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W grudniu 2023 r. zakończyła Pani szkolenie specjalizacyjne (zatrudnienie na umowę o pracę w wymiarze pełnego etatu, rezydentura) w Klinice … (… - nazwa w chwili Pani zatrudnienia:…). W … była Pani zatrudniona od … listopada 2017 r. do … grudnia 2023 r. - podstawa prawna: Regulamin Wynagrodzenia … z mocą od … maja 2009 r., ustawa z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t. j . Dz. U. z 2024 r. poz. 1287), rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2 stycznia 2013 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. z 2013 r. poz. 26 ze zm.).

Według świadectwa pracy w okresie zatrudnienia wykonywała Pani pracę „rezydent lekarz”. Stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania z upływem czasu, na który umowa była zawarta (art. 30 § 1 pkt 4 ustawy Kodeks pracy). Umowa o pracę (rezydentura) została zawarta na czas określony, wyłącznie w ramach umowy o odbywanie specjalizacji. Jednostką organizacyjną szpitala, w której była Pani zatrudniona, była Klinika ….

Zakres zadań realizowanych w ramach umowy o pracę obejmował przede wszystkim zdobywanie oraz doskonalenie kwalifikacji do wykonywania zawodu lekarza specjalisty. W kwestii odpowiedzialności istotne jest, że nad lekarzem rezydentem nadzór pełni kierownik specjalizacji, którym jest lekarz specjalista w danej dziedzinie. W ramach szkolenia specjalizacyjnego pracowała Pani na oddziale, pod nadzorem specjalisty, przede wszystkim sprawując opiekę nad pacjentami hospitalizowanymi oraz dyżurując w Klinice … oraz Izbie Przyjęć, w ramach etatu uczestnicząc również w licznych stażach i kursach szkoleniowych, wykonując świadczenia zdrowotne zgodnie z Programem Specjalizacji w Dziedzinie Neurologii (załącznik nr 5 pkt 1 „Wykaz specjalizacji lekarskich” do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2 stycznia 2013 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów).

Zgodnie z ustawą z 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U. 2023 r. poz. 506), pracowała Pani pod nadzorem specjalisty (szkolenie specjalizacyjne odbywa się pod nadzorem kierownika specjalizacji - art. 19 ust. 1 ww. ustawy). Następnie, po zakończeniu szkolenia specjalizacyjnego w …, przez miesiąc pozostawała Pani osobą niezatrudnioną.

W styczniu 2024 r. założyła Pani jednoosobową działalność gospodarczą. Prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą od … stycznia 2024 r., co poświadczone jest stosownym wpisem w CEiDG. Obecny zakres działalności obejmuje kody PKD:

·86.22.Z - Praktyka lekarska specjalistyczna (przeważająca działalność gospodarcza) oraz

·85.59.B - Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

W ostatnim roku usługi medyczne świadczyła Pani dla następujących podmiotów: … Sp. z o.o. (NIP…), … Sp. z o.o. (NIP …), … Sp. z o.o. (NIP …), … (NIP …), ponadto uzyskuje Pani okresowo przychód z prowadzenia zajęć ze studentami … oraz z wygłaszania wykładów podczas konferencji medycznych. Aktualnie jednym z kontrahentów, dla którego świadczy Pani usługi w ramach działalności gospodarczej jest ten sam szpital (…), w którym odbywała Pani szkolenie specjalizacyjne, ale inna jego jednostka organizacyjna (w czasie rezydentury: Klinika …, aktualnie: Poradnia …).

Aktualnie w skład wykonywanych przez Panią czynności, na mocy zawartej umowy cywilnoprawnej w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej na świadczenie usług, jako lekarz specjalista neurologii wchodzi samodzielne, bez nadzoru innego lekarza, udzielanie ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w Poradni… . Nie prowadzi Pani pacjentów hospitalizowanych w Klinice …, ani nie pełni dyżurów.

Podkreśla Pani, że w umowie o pracę zawartej z … (wtedy … ) w 2017 r. jako miejsce wykonywania pracy wskazano „… - Rezydenci …”, natomiast aktualnie umowa o udzielanie zamówienia na świadczenia zdrowotne z … obejmuje „obowiązek udzielania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w zakresie neurologii w Poradni … w ramach ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych”, będącej inną jednostką organizacyjną szpitala, niż Klinika … - zarówno formalnie, jak i lokalizacyjnie. Nie podlega Pani aktualnie poprzedniemu przełożonemu, a w wykonywanych usługach w ramach działalności gospodarczej ponosi całkowitą i pełną odpowiedzialność za swoje działania i zaniechania związane z realizacją świadczeń zdrowotnych objętych umową, a Pani obowiązki różnią się od tych realizowanych w czasie rezydentury.

Umowę o udzielanie zamówienia na świadczenia zdrowotne z … zawarła Pani … stycznia 2024 r. na podstawie art. 26 ust. 4a ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 911 ze zm.). Według umowy: „Przyjmujący Zamówienie przyjmuje obowiązek udzielania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w zakresie neurologii w Poradni …”; „bezpośrednią kontrolę nad udzielaniem świadczeń objętych niniejszą umową sprawuje Kierownik Przychodni Specjalistycznej … lub osoba upoważniona”.

Pani aktualna odpowiedzialność jako lekarza specjalisty w … jest znacznie większa, niż w ramach zatrudnienia w Klinice podczas szkolenia specjalizacyjnego, tj. według umowy:

·„Przyjmujący Zamówienie ponosi ryzyko finansowe prowadzonej działalności oraz może zostać obciążony kosztami usług, które zostały poniesione wbrew obowiązującym zasadom i podpisanym umowom oraz nieprzestrzegania przez Przyjmującego Zamówienie zasad, procedur, np. brak odpowiednich danych wymaganych przez płatników”;

·„Przyjmujący Zamówienie zobowiązany jest do pokrycia szkody poniesionej przez Udzielającego Zamówienia spowodowanej nałożeniem przez NFZ kary pieniężnej (...), a także wynikających z ogólnych warunków umów dotyczących realizacji świadczenia będącego przedmiotem niniejszej umowy (...)”,

umowa obejmuje także kary umowne za nieprowadzenie lub nieprawidłowe prowadzenie dokumentacji medycznej, dni niewykonywania świadczeń w terminie ustalonym z Udzielającym Zamówienia, naruszenia zasad ochrony lub przetwarzania danych osobowych.

W 2024 r. przychody z działalności gospodarczej rozlicza Pani na zasadach ogólnych. W 2024 r. uzyskuje Pani przychody z działalności gospodarczej, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, a ich wysokość do końca 2024 r. nie przekroczy wysokości kwoty 2 000 000 euro. Podkreśla Pani, że przychód z zatrudnienia w …  stanowi jedynie 13,96% całkowitego przychodu, jaki Pani uzyskuje ze wszystkich miejsc pracy (okres styczeń - październik 2024 r.). Uważa Pani zatem, że od 2025 r. może przejść na podatek ryczałtowy (opodatkowanie przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych).

W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, że obecnie prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, a w przyszłości przy możliwości opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będzie prowadzona ewidencja przychodów. Oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zamierza Pani złożyć 1 stycznia 2025 r.

Prowadzona działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a jej przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU). W odniesieniu do wykonywanej działalności nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zakres czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej nie odpowiada czynnościom wykonywanym w ramach umowy o pracę (art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).

W trakcie obowiązywania umowy o pracę odbywała Pani szkolenie specjalizacyjne pod nadzorem Kierownika Specjalizacji w Klinice …. Po zakończeniu umowy o pracę, w ramach świadczenia usług z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej wykonuje Pani swoje obowiązki samodzielnie i zawarta umowa B2B nie ma już charakteru szkoleniowego, a świadczeń zdrowotnych udziela Pani w Poradni …, będącej inną jednostką organizacyjną szpitala, niż Klinika  …- zarówno formalnie, jak i lokalizacyjnie. Inny jest także zakres wykonywanych czynności (wcześniej była to przede wszystkim praca w oddziale szpitalnym, sprawowanie opieki nad pacjentami hospitalizowanymi w Klinice … oraz dyżurowanie w Klinice … oraz Izbie Przyjęć, w ramach etatu uczestniczenie również w licznych stażach i kursach szkoleniowych, wykonywanie świadczeń zdrowotnych zgodnie z Programem Specjalizacji w Dziedzinie …; teraz: świadczenie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, czyli praca w przyszpitalnej przychodni, bez pracy na oddziale szpitalnym), jak również zakres odpowiedzialności. Umowa o świadczenie usług w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej wskazuje, że ponosi Pani całkowitą i pełną odpowiedzialność za swoje działania i zaniechania związane z realizacją świadczeń zdrowotnych objętych umową.

Odnosząc się do wyłączenia, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, należy wskazać, że wyłączenie to występuje jedynie w sytuacji, w której wykonywane w ramach świadczonych usług czynności będą odpowiadały czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy. Wskazuje Pani, że wyjaśnienie znaczenia sformułowania „odpowiadających czynnościom” stanowiło już niejednokrotnie przedmiot rozważań Naczelnego Sądu Administracyjnego. W wyroku z 18 września 2018 r. sygn. akt II FSK 2416/16, Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że: „zwrot odpowiadający czynnościom należy odnosić do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które są takie same (tożsame) jak czynności, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy”. Zatem, przy dokonaniu interpretacji pojęcia „odpowiadający czynnościom”, należy rozumieć wyłącznie czynności tożsame, czyli takie same. Zatem jedynie w przypadku, w którym zakres czynności wykonywanych w ramach umowy o pracę jest tożsamy z usługami świadczonymi w ramach działalności gospodarczej, można mówić o pozbawieniu podatnika prawa do skorzystania z opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Usługi, które są wykonywane w ramach działalności gospodarczej na rzecz … nie są tożsame z czynnościami, które wykonywała Pani dla tego podmiotu (innej jednostki organizacyjnej tego podmiotu) w trakcie umowy o pracę (umowy rezydenckiej). Warunkiem koniecznym do tego, aby być lekarzem specjalistą neurologiem jest odbycie stażu specjalizacyjnego zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza. Obecne rozwiązania prawne w tym zakresie ustanawiają rezydenturę jako szczególny rodzaj umowy o pracę, ponieważ ma ona na celu przygotowanie do wykonywania zawodu lekarza specjalisty i jest warunkiem uzyskania możliwości jego samodzielnego wykonywania.

Dodatkowo, wskazuje Pani, że istnieją interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej potwierdzające pogląd, że praca lekarza specjalisty i lekarza rezydenta nie jest tożsama, np.:

·Nr 0115-KDIT3.4011.545.2021.2.AD,

·Nr 0115-KDIT3.4011.9.2017.1.AW,

·Nr 0113-KDIPT2-1.4011.1099.2021.2.MGR,

·Nr 0115-KDWT.4011.24.2022.2.KM,

·Nr 0114-KDIP3-2.4011.1049.2023.2.MT,

·Nr 0112-KDIL2-2.4011.243.2024.2.WS.

Ponadto, w wyroku z 5 maja 2011 r. sygn. akt. II FSK 2163/09, NSA stwierdził, że: nie będą tożsame czynności, które pokrywają się tylko w części. Zauważyć trzeba, że specyfika wykonywania zawodu lekarza zawsze będzie się wiązała z powieleniem pewnych czynności (np. prowadzenie dokumentacji medycznej), co nie oznacza, że w pozostałym zakresie będą one identyczne (tożsame).

Uważa Pani zatem, że istnieje możliwość w 2025 r. opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Świadczone przez Panią usługi, które są przedmiotem złożonego wniosku, sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 86.22.1 - Praktyka lekarska specjalistyczna. Dodatkowo, świadczy Pani też usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 85.59.19 - Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Pytanie

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym istnieje możliwość w 2025 r. opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne)?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem, w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego, istnieje możliwość w 2025 r. opodatkowania przychodów z prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Żaden z przypadków wymienionych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w Pani ocenie, nie ma tutaj zastosowania. Usługi, które są wykonywane w ramach działalności gospodarczej na rzecz …, po pierwsze stanowią znikomą część Pani działalności gospodarczej, a po drugie nie są tożsame z czynnościami, które wykonywała Pani dla tego podmiotu (podkreśla Pani jednocześnie, że jest to inna jednostka organizacyjna tego podmiotu) w trakcie umowy o pracę (umowy rezydenckiej).

Warunkiem koniecznym do tego, aby być lekarzem specjalistą neurologiem jest odbycie stażu specjalizacyjnego zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza. Obecne rozwiązania prawne w tym zakresie ustanawiają rezydenturę jako szczególny rodzaj umowy o pracę, ponieważ ma ona na celu przygotowanie do wykonywania zawodu lekarza specjalisty i jest warunkiem uzyskania możliwości jego samodzielnego wykonywania.

Wskazuje Pani, że istnieją interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej potwierdzające pogląd, że praca lekarza specjalisty i lekarza rezydenta nie jest tożsama, np.:

  • Nr 0115-KDIT3.4011.545.2021.2.AD,
  • Nr 0115-KDIT3.4011.9.2017.1.AW,
  • Nr 0113-KDIPT2-1.4011.1099.2021.2.MGR,
  • Nr 0115-KDWT.4011.24.2022.2.KM,
  • Nr 0114-KDIP3-2.4011.1049.2023.2.MT,
  • Nr 0112-KDIL2-2.4011.243.2024.2.WS.

Ponadto, w wyroku z 5 maja 2011 r. sygn. akt. II FSK 2163/09, NSA stwierdził, że: nie będą tożsame czynności, które pokrywają się tylko w części. Zauważyć trzeba, że specyfika wykonywania zawodu lekarza zawsze będzie się wiązała z powieleniem pewnych czynności (np. prowadzenie dokumentacji medycznej), co nie oznacza, że w pozostałym zakresie będą one identyczne (tożsame).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Na podstawie art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)   wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)   polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)   polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Według art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy:

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Jak wskazuje art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) uchylony 

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) - e)  uchylony

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony).

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jak wynika z powyższego możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te odpowiadają czynnościom, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy albo wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak stanowi art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Zgodnie z art. 9 ust. 1b ww. ustawy:

Dokonany wybór formy opodatkowania, o którym mowa w ust. 1, dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie określonym w ust. 1 złoży oświadczenie na piśmie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z tej formy opodatkowania albo oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym, w terminie określonym w art. 9a ust. 2 tej ustawy.

W myśl art. 9 ust. 1c ww. ustawy:

Oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1-1b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. 2022 poz. 541), zwanej dalej „ustawą o CEIDG”.

Z opisu sprawy wynika, że w grudniu 2023 r. zakończyła Pani szkolenie specjalizacyjne (zatrudnienie na umowę o pracę w wymiarze pełnego etatu - rezydentura) w Klinice …(nazwa w chwili Pani zatrudnienia - …). Zakres zadań realizowanych w ramach umowy o pracę obejmował przede wszystkim zdobywanie oraz doskonalenie kwalifikacji do wykonywania zawodu lekarza specjalisty. W ramach szkolenia specjalizacyjnego pracowała Pani na oddziale pod nadzorem specjalisty, przede wszystkim sprawując opiekę nad pacjentami hospitalizowanymi oraz dyżurując w Klinice … oraz Izbie Przyjęć. W ramach etatu uczestniczyła Pani również w licznych stażach i kursach szkoleniowych, wykonując świadczenia zdrowotne zgodnie z Programem Specjalizacji w Dziedzinie Neurologii. Od … stycznia 2024 r. prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Aktualnie jednym z kontrahentów, dla którego świadczy Pani usługi w ramach działalności gospodarczej jest ten sam szpital (…), w którym odbywała Pani szkolenie specjalizacyjne, ale inna jego jednostka organizacyjna. W skład wykonywanych przez Panią czynności w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, jako lekarz specjalista neurologii, wchodzi samodzielne, bez nadzoru innego lekarza, udzielanie ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w Poradni …. Nie prowadzi Pani pacjentów hospitalizowanych w Klinice…, ani nie pełni dyżurów. Usługi, które są wykonywane w ramach działalności gospodarczej na rzecz … nie są tożsame z czynnościami, które wykonywała Pani dla tego podmiotu (innej jednostki organizacyjnej tego podmiotu) w trakcie umowy o pracę (umowy rezydenckiej). Warunkiem koniecznym do tego, aby być lekarzem specjalistą neurologiem jest odbycie stażu specjalizacyjnego zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza. Obecne rozwiązania prawne w tym zakresie ustanawiają rezydenturę jako szczególny rodzaj umowy o pracę, ponieważ ma ona na celu przygotowanie do wykonywania zawodu lekarza specjalisty i jest warunkiem uzyskania możliwości jego samodzielnego wykonywania.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy na tle przedstawionych okoliczności sprawy stwierdzić należy, że skoro zakres czynności, które świadczy Pani w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz wskazanego podmiotu leczniczego, różni się od czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy z tym samym podmiotem leczniczym w ramach szkolenia specjalizacyjnego, tj. świadczone usługi na rzecz podmiotu leczniczego, nie są tożsame z czynnościami, które wykonywała Pani w ramach umowy o pracę, to nie będą zachodzić okoliczności, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wyłączające możliwość opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Tym samym, jeśli złoży Pani w odpowiednim terminie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na rok podatkowy 2025, a także spełni Pani pozostałe ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie, będzie Pani mogła w 2025 r. opodatkować przychody z prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ świadczone przez Panią usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz … różnią się od tych, które wykonywała Pani jako lekarz rezydent w ramach umowy o pracę zawartej z tym podmiotem.

Reasumując, Pani stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ocena „tożsamości” wykonywanych czynności w ramach stosunku pracy oraz prowadzonej działalności gospodarczej może nastąpić w toku ewentualnego postępowania podatkowego lub kontrolnego. Mając na uwadze treść art. 14b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.), w przedmiotowej sprawie wydając interpretację prawa podatkowego nie jestem uprawniony do przeprowadzania postępowania dowodowego, które wskazałoby, czy czynności wykonywane przez Panią w ramach umowy o pracę, będą odpowiadały czynnościom, które będzie Pani wykonywać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Do postępowania w sprawie wydania interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego nie mają bowiem zastosowania przepisy o postępowaniu podatkowym, a postępowanie dowodowe jest częścią postępowania podatkowego.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

W odniesieniu do powołanych przez Panią interpretacji indywidualnych oraz wyroków sądów administracyjnych zaznaczam, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie mają zastosowania w sprawie będącej przedmiotem Pani wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ... . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej