Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 9 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan pismem z 4 grudnia 2024 r. (wpływ 4 grudnia 2024 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą od (…)2024 r. działalność gospodarczą w ramach której świadczy usługi m.in. usługi pośrednictwa komercyjnego. Jest polskim rezydentem podatkowym, a od (…)2024 r. czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca w 2024 r. rozlicza się w zakresie swoich dochodów na podstawie podatku liniowego, niemniej od 2025 r. zamierza zmienić formę opodatkowania i rozliczać swoje przychody na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Taką formę opodatkowania w zakresie swoich przychodów zamierza kontynuować również w latach następnych. Wnioskodawca w tym celu będzie prowadzić ewidencję przychodów właściwą dla tej formy opodatkowania.

Usługi będące przedmiotem złożonego wniosku, które Wnioskodawca świadczy w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej sklasyfikowane zostały pod numerem PKWiU 74.90.12.0 Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń.

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wnioskodawca uzyskuje przychody jedynie ze świadczenia usług wskazanych we wniosku. Aktualnie usługi, o których mowa we wniosku wykonywane są na rzecz jednego polskiego kontrahenta na podstawie Umowy o współpracy zawartej (…)2024 r. Zgodnie z umownymi postanowieniami Wnioskodawca świadczy następujące usługi:

-analiza rynku w zakresie potencjalnych klientów,

-samodzielne pozyskanie leadów oraz praca na leadach przychodzących,

-aktywne pozyskiwanie nowych klientów,

-rozpoznawanie potrzeb klienta,

-przygotowanie ofert oraz prowadzenie prezentacji,

-negocjowanie warunków, przygotowanie i składanie ofert,

-realizowanie planów sprzedażowych poprzez aktywną sprzedaż,

-utrzymywanie kontaktu z klientem po zakończeniu zlecenia,

-budowanie i utrzymywanie relacji,

-raportowanie działań oraz praca na systemie (…),

-realizacja i rozwój przyjętej strategii marketingowej firmy,

-proaktywne proponowanie i sprzedaż dodatkowych produktów z portfolio spółek należących do grupy kapitałowej,

-udział w eventach branżowych.

Wszystkie powyższe czynności mają na celu nawiązywanie oraz budowanie relacji biznesowych pomiędzy Zleceniodawcą oraz jego kontrahentami, wsparcie Zleceniodawcy w procesach sprzedażowych oraz utrzymywaniu relacji biznesowych.

Na moment pisania wniosku usługi Wnioskodawcy wykonywane są na rzecz jednej polskiej firmy, z terytorium Polski. Wnioskodawca bierze jednakże pod uwagę możliwość rozszerzania świadczenia swoich usług także pod kątem innych kontrahentów zarówno polskich, jak i zagranicznych, przy czym zaznaczyć należy, że usługi zawsze będą wykonywane z terytorium Polski.

Do działalności wykonywanej przez Wnioskodawcę nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Poza wymienionymi wyżej usługami Wnioskodawca świadczy również w ramach prowadzonej działalności gospodarczej inny rodzaj usług, w zakres których wchodzą głównie:

-Działalność związana z tłumaczeniami,

-Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura,

-Wykonywanie fotokopii, przygotowywanie dokumentów i pozostała specjalistyczna działalność wspomagająca prowadzenie biura,

przy czym usługi te nie są przedmiotem zapytania i nie są świadczone na rzecz ww. kontrahenta na podstawie Umowy o współpracy zawartej (…)2024 r.

Dodatkowo:

-Wnioskodawca w żadnym roku podatkowym w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej nie świadczył usług na rzecz kontrahentów, z którymi łączyłby go wcześniej lub łączy stosunek pracy.

-Pierwszy przychód z tytułu działalności, o której mowa we wniosku Wnioskodawca osiągnie w styczniu 2025 r. Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca rozlicza się za miesięczne okresy rozliczeniowe, obowiązek podatkowy powstanie 31 stycznia 2025 r.

-Oświadczenie o wyborze ryczałtu jako formy opodatkowania podatkiem dochodowym Wnioskodawca złoży przez portal CEIDG do 20 lutego 2025 r. Zachowa tym samym termin na wybór tej formy opodatkowania.

-Przychód Wnioskodawcy nie przekroczy w roku poprzedzającym (2024) rok podatkowy (2025), w którym Wnioskodawca rozpocznie stosowanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku.

-Przychód Wnioskodawcy nie przekroczy w roku 2025 oraz kolejnych latach limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku

-Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

-Wnioskodawca nie uzyskuje przychodów na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychodów z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej.

-Pomiędzy Wnioskodawcą a kontrahentem, z którym Wnioskodawca ma podpisaną umowę nie istnieją jakiekolwiek powiązania.

-Wnioskodawca nie jest wspólnikiem/udziałowcem wyżej wskazanego kontrahenta, na rzecz którego świadczy usługi w ramach jednoosobowej działalności gospodarcze i nie pełni w jego strukturze funkcji zarządczych.

-Poza usługami opisanymi we wniosku, Wnioskodawca nie wykonuje i nie planuje wykonywać na rzecz ww. kontrahenta innych usług.

-Wnioskodawca nie uzyskiwał i nie będzie uzyskiwać przychody ze świadczenia usług pośrednictwa w sprzedaży hurtowej (PKWiU grupa 46.1) – art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wniosek dotyczy roku 2025 i lat następnych.

W piśmie z 4 grudnia 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:

1.Jakie dokładnie czynności wykonuje Pan w ramach świadczonych przez Pana usług będących przedmiotem wniosku w zakresie:

a)analizy rynku w zakresie potencjalnych klientów;

b)samodzielnego pozyskania leadów oraz pracy na leadach przychodzących;

c)aktywnego pozyskiwania nowych klientów;

d)rozpoznawania potrzeb klienta;

e)przygotowania ofert oraz prowadzenia prezentacji;

f)negocjowania warunków, przygotowania i składania ofert;

g)realizowania planów sprzedażowych poprzez aktywną sprzedaż;

h)utrzymywania kontaktu z klientem po zakończeniu zlecenia;

i)budowania i utrzymywania relacji;

j)raportowania działań oraz pracy na systemie (…);

k)realizacji i rozwoju przyjętej strategii marketingowej firmy;

l)proaktywnego proponowania i sprzedaży dodatkowych produktów z portfolio spółek należących do grupy kapitałowej;

m)udziału w eventach branżowych.

Proszę – w odniesieniu do każdej z ww. czynności – szczegółowo opisać charakter tych czynności, tj. wskazać:

·na czym one polegają,

·czego dotyczą, jaki jest ich zakres,

·co jest ich efektem.

Odpowiedź:

a)analiza rynku w zakresie potencjalnych klientów

·Na czym polega: Badanie rynku w celu zidentyfikowania potencjalnych klientów i określenia ich potrzeb. Wykorzystywane są narzędzia analityczne, raporty branżowe, media społecznościowe, a także dane z systemu (…).

·Czego dotyczy, jaki jest zakres: Analiza obejmuje badanie demografii, preferencji zakupowych, trendów branżowych oraz działań konkurencji i potencjalnych klientów.

·Efekt: Lista potencjalnych klientów z podziałem na grupy docelowe (segmentację rynku), wskazanie najbardziej perspektywicznych obszarów do dalszych działań.

b)samodzielne pozyskanie leadów oraz pracy na leadach przychodzących

·Na czym polega: Aktywne wyszukiwanie potencjalnych klientów (leadów) za pomocą różnych źródeł, takich jak internet, sieci społecznościowe, wydarzenia branżowe. W przypadku leadów przychodzących – analiza i kwalifikacja zapytań od klientów.

·Czego dotyczy, jaki jest zakres: Tworzenie bazy leadów, kwalifikacja klientów pod kątem potencjalnego budżetu mediowego.

·Efekt: Wygenerowanie leadów, gotowość do dalszych etapów kontaktu i sprzedaży.

c)aktywne pozyskiwanie nowych klientów

·Na czym polega: Nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi klientami poprzez różne kanały – telefonicznie, mailowo, osobiście, na konferencjach lub przez social media.

·Czego dotyczy, jaki jest zakres: Dotarcie do klientów, którzy jeszcze nie wyrazili zainteresowania ofertą firmy.

·       Efekt: Dodanie nowych klientów do bazy kontaktów oraz zwiększenie zasięgu działań sprzedażowych.

d)rozpoznawanie potrzeb klienta

·Na czym polega: Przeprowadzanie rozmów i analiz w celu zidentyfikowania problemów i oczekiwań klienta.

·Czego dotyczy, jaki jest zakres: Gromadzenie informacji o preferencjach klienta, specyfikacji projektów czy budżecie.

·Efekt: Zrozumienie oczekiwań klienta oraz dopasowanie odpowiednich produktów lub usług,

e)przygotowanie ofert oraz prowadzenie prezentacji

·Na czym polega: Opracowywanie ofert dostosowanych do potrzeb klienta oraz przeprowadzanie prezentacji produktów/usług, w tym demonstracji technicznych.

·Czego dotyczy, jaki jest zakres: Przygotowanie dokumentów ofertowych, materiałów marketingowych, a także przygotowanie do spotkań.

·Efekt: Złożenie kompleksowej oferty, która odpowiada na potrzeby klienta oraz wzbudzenie zainteresowania produktem/usługą.

f)negocjowanie warunków, przygotowanie i składanie ofert

·Na czym polega: Ustalanie warunków współpracy z klientem, takich jak cena, zakres usług czy terminy. Przygotowywanie finalnej wersji ofert w oparciu o uzgodnienia.

·Czego dotyczy, jaki jest zakres: Negocjacje handlowe oraz formalizowanie umów.

·Efekt: Wypracowanie obustronnie satysfakcjonujących warunków współpracy i sfinalizowanie transakcji.

g)realizowanie planów sprzedażowych poprzez aktywną sprzedaż

·Na czym polega: Systematyczne działania zmierzające do osiągnięcia założonych celów sprzedażowych m.in. poprzez kontakt z klientami, organizację spotkań, prezentacje.

·Czego dotyczy, jaki jest zakres: Wykorzystanie strategii i narzędzi sprzedażowych, realizacja targetów sprzedażowych.

·Efekt: Osiągnięcie lub przekroczenie założonych wyników sprzedażowych,

h)utrzymywanie kontaktu z klientem po zakończeniu zlecenia

·Na czym polega: Regularne kontaktowanie się z klientem, monitorowanie jego zadowolenia, oferowanie wsparcia posprzedażowego oraz przesłanie raportów pokampanijnych.

·Czego dotyczy, jaki jest zakres: Utrzymanie relacji po zakończeniu transakcji lub projektu, m.in. przez pomoc techniczną, oferty dodatkowych usług.

·Efekt: Zadowolenie klienta, budowanie lojalności i potencjalne pozyskanie kolejnych zleceń.

i)budowanie i utrzymywanie relacji

·       Na czym polega: Długofalowe dbanie o kontakty z klientami poprzez regularną komunikację, oferowanie wartości dodanej np. w formie ekspertyzy lub rekomendacji.

·Czego dotyczy, jaki jest zakres: Obejmuje relacje zarówno z istniejącymi, jak i potencjalnymi klientami.

·Efekt: Zbudowanie trwałych relacji, zwiększenie lojalności klienta wobec firmy.

j)raportowanie działań oraz praca na systemie (…)

·Na czym polega: Wprowadzanie danych dotyczących klientów, kontaktów, ofert do systemu (…). Sporządzanie raportów podsumowujących działania.

·Czego dotyczy, jaki jest zakres: Dokumentowanie działań handlowych, analiza wyników sprzedażowych.

·Efekt: Aktualne dane o klientach oraz działaniach handlowych, umożliwiające optymalizację strategii sprzedażowych.

k)realizacja i rozwój przyjętej strategii marketingowej firmy

·Na czym polega: Wdrażanie działań marketingowych zgodnie z przyjętą strategią np. poprzez udział w kampaniach, współpracę z działem marketingu.

·Czego dotyczy, jaki jest zakres: Współpraca przy projektach promocyjnych, identyfikowanie nowych trendów marketingowych.

·Efekt: Zwiększenie rozpoznawalności firmy, lepsze dopasowanie działań marketingowych do rynku.

l)proaktywne proponowanie i sprzedaż dodatkowych produktów z portfolio spółek należących do grupy kapitałowej

·Na czym polega: Identyfikowanie dodatkowych potrzeb klienta i oferowanie produktów komplementarnych lub nowych usług.

·Czego dotyczy, jaki jest zakres: Cross-selling i upselling produktów z portfolio.

·Efekt: Zwiększenie wartości sprzedaży na klienta, rozszerzenie współpracy.

m)udział w eventach branżowych

·Na czym polega: Uczestnictwo w targach, konferencjach, seminariach branżowych.

·Czego dotyczy, jaki jest zakres: Prezentacja firmy, nawiązywanie nowych kontaktów, zdobywanie wiedzy o trendach.

·Efekt: Zwiększenie sieci kontaktów biznesowych, wzrost widoczności firmy na rynku.

2.Czy wskazanie, zgodnie z którym:

Wnioskodawca w tym cele będzie prowadzić ewidencję przychodów właściwą dla tej formy opodatkowania.

oznacza, że będzie Pan prowadził ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonych przez Pana działalności opodatkowanych różnymi stawkami?

Odpowiedź: Tak, będzie Pan prowadził ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonych przez Pana działalności opodatkowanych różnymi stawkami.

Pytanie

Czy w świetle przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, przychody ze wskazanych w nim usług, sklasyfikowane pod kodem PKWiU 74.90.12.0 kwalifikują się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, przychody osiągane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług opisanych w stanie faktycznym (klasyfikowanych wg PKWiU pod symbolem 74.90.12.0) kwalifikują się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Postanowienia art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. 2021.1993 t. j. z dnia 4 listopada 2021 r., dalej „u.z.p.d.”) regulują opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do art. 6 ust. 1 u.z.p.d., opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f.

Możliwość opłacania oraz właściwa wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą zależą wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 u.z.p.d.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.z.p.d., ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% w przypadku przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4) oraz 6)-8).

Zgodnie z art. 4 ust. 1 u.z.p.d., użyte przez ustawodawcę określenie działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556).

Usługi pośrednictwa należy przyporządkować do działu 74 grupy 74.9 PKWiU, konkretnie do klasy 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”. Ustalenie te należy poczynić posługując się Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług oraz jej interpretacją, która wskazuje zasady metodyczne tzw. PKWiU 2015 – stanowiące integralną część klasyfikacji.

Stosownie do pkt 5.3.2 zasad metodycznych, każdą usługę należy zaliczać do odpowiedniego grupowania zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu PKD, pod którym został zaklasyfikowany w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej REGON podmiot gospodarczy wykonujący usługę.

Ze względu na możliwość zaklasyfikowania opisanych Usług Pośrednictwa do kilku grupowań, na podstawie pkt 7.6.2 zasad metodycznych wybrano dla opisanej Usługi o złożonym charakterze grupowanie, które zawiera bardziej dokładny opis czynności i jednocześnie do takiej, która nadaje całości zasadniczy charakter i dotyczy usługi o najbardziej zbliżonym charakterze.

I tak, zgodnie z tytułem Sekcji M PKWiU 2015, sekcja ta obejmuje „Usługi Profesjonalne, Naukowe i Techniczne” gdzie zawarto m.in.: usługi prawne, usługi rachunkowo-księgowe i w zakresie audytu, usługi doradztwa podatkowego, usługi firm centralnych (head offices), usługi doradztwa związane z zarządzaniem, usługi architektoniczne i inżynierskie i związane z nimi doradztwo techniczne, usługi w zakresie badań i analiz technicznych, usługi w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych, usługi reklamowe, usługi badania rynku i opinii publicznej, usługi fotograficzne, usługi tłumaczeń pisemnych i ustnych, usługi w zakresie prognozowania pogody i usługi meteorologiczne, usługi profesjonalne, naukowe i techniczne wymagające wiedzy specjalistycznej, gdzie indziej niesklasyfikowane, usługi weterynaryjne.

W sekcji tej zawarty jest m.in. dział 74 który obejmuje „pozostałą działalność profesjonalną, naukową i techniczną”. W dziale tym zawarta jest m.in. grupa 74.9 „Pozostałe Usługi Profesjonalne, Naukowe i Techniczne, Gdzie Indziej Niesklasyfikowane”, w skład której wchodzi grupowanie PKWiU 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”. Grupowanie to obejmuje w szczególności:

(i)usługi pośrednictwa w interesach, tj. organizowanie zaopatrzenia lub sprzedaży dla małych i średnich firm, włączając praktyką zawodową, a także

(ii)usługi wyceny antyków, biżuterii itp., co Wnioskodawca rozumie także jako ocena wartości przedmiotów i usług realizowana na zlecenie.

Uwzględniając powyższe, opisywane Usługi Pośrednictwa, polegające w szczególności właśnie na pośrednictwie komercyjnym, spełniają kryteria i posiadają właściwości dla usług objętych symbolem PKWiU 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”.

W każdym przypadku, uwzględniając powyższe, opisane Usługi Pośrednictwa spełniają kryteria PKWiU dział 74, grupy 74.9, dla których w przepisach art. 12 ust. 1 pkt 1-4 oraz 6-8 ustawy nie zostały przewidziane przepisy szczególne ustalające inną niż, wobec czego od przychodów ze świadczenia Usług Pośrednictwa należało będzie stosować 8,5% stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy.

Podobne stanowisko w zakresie opodatkowania ryczałtem usług pośrednictwa komercyjnego Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zajął m.in. w interpretacjach z 4 czerwca 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.271.2021.2.ISL oraz z 7 lipca 2021 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.293.2021.2.MST – powołującej się także na interpretację wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 października 2019 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.315.2019.2.DP – istotnej w kontekście ustalenia charakteru usług rozeznania rynkowego – pośrednictwa w interesach oraz w interpretacji z 2 października 2023 r. sygn. 0115-KDST2-1.4011.348.2023.2.AW.

Mając na uwadze przedstawioną powyżej analizę przepisów, należy uznać, że usługi wykonywane przez Wnioskodawcę sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) pod 74.90.12.0 powinny być opodatkowane stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.z.p.d.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Według treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Według art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej bez względu na wysokość przychodów.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Według ww. przepisu:

1.Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

-jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6)(uchylony)

2.Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

-w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

3.Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Kolejnym warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Na podstawie art. 9 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1-1b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. z 2022 r. poz. 541), zwanej dalej „ustawą o CEIDG”.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ww. ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

W myśl art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku, gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17% ;

ust. 1 pkt 2 ryczałt wynosi 15% ;

ust. 1 pkt 2a ryczałt wynosi 14% ;

ust. 1 pkt 2b ryczałt wynosi 12% ;

ust. 1 pkt 3 ryczałt wynosi 10% ;

ust. 1 pkt 4 ryczałt wynosi 12,5%.

Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Z opisu sprawy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz jego uzupełnienia wynika, że jest Pan osobą fizyczną prowadzącą od (…)2024 r. działalność gospodarczą, w ramach której świadczy m.in. usługi pośrednictwa komercyjnego. Ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W 2024 r. rozlicza się Pan w zakresie swoich dochodów na podstawie podatku liniowego, niemniej od 2025 r. zamierza Pan zmienić formę opodatkowania i rozliczać swoje przychody na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Taką formę opodatkowania w zakresie swoich przychodów zamierza Pan kontynuować również w latach następnych. Wniosek dotyczy 2025 r. i lat następnych. Pierwszy przychód z tytułu działalności, o której mowa we wniosku osiągnie Pan w styczniu 2025 r. Oświadczenie o wyborze ryczałtu jako formy opodatkowania podatkiem dochodowym złoży Pan przez portal CEIDG do 20 lutego 2025 r. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Do działalności wykonywanej przez Pana nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Pana przychód nie przekroczy w roku poprzedzającym (2024) rok podatkowy (2025), w którym rozpocznie Pan stosowanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku. Będzie Pan prowadził ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonych przez Pana działalności opodatkowanych różnymi stawkami. Aktualnie usługi, o których mowa we wniosku wykonywane są na rzecz jednego polskiego kontrahenta, na podstawie Umowy o współpracy zawartej (…)2024 r. Bierze Pan jednakże pod uwagę możliwość rozszerzania świadczenia swoich usług także pod kątem innych kontrahentów, zarówno polskich, jak i zagranicznych, przy czym zaznaczył Pan, że usługi zawsze będą wykonywane z terytorium Polski. Zgodnie z umownymi postanowieniami świadczy Pan następujące usługi: analiza rynku w zakresie potencjalnych klientów, samodzielne pozyskanie leadów oraz praca na leadach przychodzących, aktywne pozyskiwanie nowych klientów, rozpoznawanie potrzeb klienta, przygotowanie ofert oraz prowadzenie prezentacji, negocjowanie warunków, przygotowanie i składanie ofert, realizowanie planów sprzedażowych poprzez aktywną sprzedaż, utrzymywanie kontaktu z klientem po zakończeniu zlecenia, budowanie i utrzymywanie relacji, raportowanie działań oraz praca na systemie (…), realizacja i rozwój przyjętej strategii marketingowej firmy, proaktywne proponowanie i sprzedaż dodatkowych produktów z portfolio spółek należących do grupy kapitałowej, udział w eventach branżowych. Wszystkie powyższe czynności mają na celu nawiązywanie oraz budowanie relacji biznesowych pomiędzy Zleceniodawcą oraz jego kontrahentami, wsparcie Zleceniodawcy w procesach sprzedażowych oraz utrzymywaniu relacji biznesowych. Poza ww. usługami nie wykonuje Pan i nie planuje wykonywać na rzecz ww. kontrahenta innych usług. Pomiędzy Panem a kontrahentem, z którym ma Pan podpisaną umowę nie istnieją jakiekolwiek powiązania. Nie jest Pan wspólnikiem/udziałowcem wyżej wskazanego kontrahenta, na rzecz którego świadczy usługi w ramach jednoosobowej działalności gospodarcze i nie pełni w jego strukturze funkcji zarządczych. W żadnym roku podatkowym w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej nie świadczył Pan usług na rzecz kontrahentów z którymi łączyłby Pana wcześniej lub łączy Pana stosunek pracy. Nie uzyskuje Pan przychodów na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychodów z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej. Usługi będące przedmiotem złożonego wniosku, które świadczy Pan w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej sklasyfikowane zostały pod numerem PKWiU 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”.

Jak wynika z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 74.90.12.0 nie zostały objęte stawkami podatku wskazanymi pkt 1-4 oraz 6-8 art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W związku z powyższym na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług polegających na:

a)analizie rynku w zakresie potencjalnych klientów;

b)samodzielnym pozyskaniu leadów oraz pracy na leadach przychodzących;

c)aktywnym pozyskiwaniu nowych klientów;

d)rozpoznawaniu potrzeb klienta;

e)przygotowaniu ofert oraz prowadzeniu prezentacji;

f)negocjowaniu warunków, przygotowaniu i składaniu ofert;

g)realizowaniu planów sprzedażowych poprzez aktywną sprzedaż;

h)utrzymywaniu kontaktu z klientem po zakończeniu zlecenia;

i)budowaniu i utrzymywaniu relacji;

j)raportowaniu działań oraz pracy na systemie (…);

k)realizacji i rozwoju przyjętej strategii marketingowej firmy;

l)proaktywnym proponowaniu i sprzedaży dodatkowych produktów z portfolio spółek należących do grupy kapitałowej;

m)udziale w eventach branżowych,

sklasyfikowanych według PKWiU w grupowaniu 74.90.12.0, będą podlegały opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Organ nie jest uprawniony do przyporządkowania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usług do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanego przez Pana we wniosku grupowania PKWiU.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji informuję, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.