Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0112-KDSL1-1.4011.573.2024.2.JB

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 13 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.573.2024.2.JB

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 3 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie pismem z 16 grudnia 2024 r. (wpływ 16 grudnia 2024 r.) oraz pismem z 8 stycznia 2025 r. (wpływ 8 stycznia 2025 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i posiada nieograniczony obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.).

Wnioskodawca od dnia 1 października 2024 r. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą pod firmą (…).

W ramach wykonywanej działalności gospodarczej Wnioskodawca zajmuje się szeroko rozumianym tradingiem sportowym. Działania podejmowane przez Wnioskodawcę są różnorodne i jest możliwe wyodrębnienie kilku różnych od siebie usług:

1)Usługa zapewnienia dokładności treści bukmacherskich na stronach partnerskich bukmacherów – w ramach tej usługi Wnioskodawca dba o poprawność treści umieszczanych na stronach internetowych partnerów swojego kontrahenta. W ramach wykonywania tej usługi Wnioskodawca nie programuje (nie tworzy nowego oprogramowania ani nie modyfikuje już istniejącego). Zdaniem Wnioskodawcy usługa ta jest klasyfikowana do grupowania 62.01.11.0 PKWiU.

2)Usługa wykonywania codziennych zadań operacyjnych mających na celu zmaksymalizowanie efektywność handlu – zapewnienie szybkiego i dokładnego rozliczenia zakładów. Sprawdzanie oraz weryfikacja zakładów. W razie potrzeby podejmowanie działań mających na celu usprawnienie handlu (zakładów bukmacherskich). Zdaniem Wnioskodawcy usługa ta jest klasyfikowana do grupowania 62.01.11.0 PKWiU.

3)Usługa wyceny wydarzeń i rynków – dzięki specjalistycznej wiedzy i doświadczeniu Wnioskodawcy może On w efektywny sposób dokonywać wyceny wydarzeń i rynków w taki sposób, aby wycena ta była optymalna dla kontrahenta, a także atrakcyjna dla klienta. Wnioskodawca wykonuje te czynności z wykorzystaniem oprogramowania, do którego dostęp zapewnia kontrahent. Wnioskodawca nie programuje (nie tworzy nowego oprogramowania ani nie modyfikuje już istniejącego). Oprogramowanie jest jedynie narzędziem służącym do realizacji usługi, natomiast najistotniejsze znaczenie należy przypisać wycenie, która jest dokonywana na podstawie specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Zdaniem Wnioskodawcy usługa ta jest klasyfikowana do grupowania 74.90.12.0 PKWiU.

4)Usługa analizy wydajności dyscyplin sportowych i rynków – dzięki specjalistycznej wiedzy i doświadczeniu Wnioskodawcy jest On zdolny do dokonania wszechstronnej i rzetelnej analizy otrzymanych danych odnoszących się do danych dyscyplin sportowych i rynków. Zdaniem Wnioskodawcy usługa ta jest klasyfikowana do grupowania 63.11.11.0 PKWiU.

W ramach działalności Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność wobec kontrahenta. Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

Czynności, o których mowa we wniosku, nie są wykonywane pod kierownictwem kontrahenta. Wnioskodawca ma swobodę wyboru czasu oraz miejsca świadczenia swoich usług.

Wnioskodawca prowadzi ewidencję przychodów.

W odniesieniu do prowadzonej działalności nie występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776).

Przychody Wnioskodawcy nie przekraczają kwoty 2.000.000 euro.

Pomiędzy Wnioskodawcą a zleceniodawcą, na rzecz którego Wnioskodawca świadczy wskazane we wniosku usługi w ramach działalności gospodarczej nie będą istniały powiązania osobiste ani gospodarcze. W szczególności należy wskazać, że Wnioskodawca nie jest wspólnikiem w Spółce, na rzecz której świadczy usługi w ramach działalności gospodarczej ani nie pełni w niej funkcji zarządczych.

W piśmie z 16 grudnia 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, w odpowiedzi na wezwanie organu doprecyzował Pan opis okoliczności sprawy w następujący sposób:

a)Szczegółowy opis usług świadczonych przez Wnioskodawcę:

-Usługa zapewnienia dokładności treści bukmacherskich na stronach partnerskich bukmacherów – każdego dnia są organizowane inne wydarzenia. Treści wyświetlane na stronach internetowych wymagają bieżącego aktualizowania komunikatów. Zadaniem Wnioskodawcy jest bieżące monitorowanie wyświetlanych informacji, tak aby zawsze były one aktualne i uwzględniały najpopularniejsze wydarzenia w danym dniu.

Wnioskodawca wykonuje czynności takie jak: przeglądanie stron, raportowanie nieadekwatnych cen, komunikowanie się z osobami odpowiadającymi za treści na stronach partnerów, korzystanie z wewnętrznego systemu.

W razie wykrycia nieprawidłowości Wnioskodawca podejmuje działania, których celem jest osiągnięcie rezultatu – udostępnienia informacji, które powinny być adekwatne do specyfiki danego dnia.

-Usługa wykonywania codziennych zadań operacyjnych mających na celu zmaksymalizowanie efektywności handlu – Wnioskodawca akceptuje większe kwoty wypłat, które nie są wypłacane klientowi automatycznie przez system, lecz wymagają kontroli ze strony człowieka.

Wnioskodawca wykonuje czynności takie jak: weryfikowanie wygranej klienta, akceptacja wygranej, zgłaszanie wniosków i spostrzeżeń dot. wygranych o większych kwotach.

Celem takich działań jest maksymalne usprawnienie wypłaty dla klienta, a także dbanie o dobry wizerunek kontrahenta, gdyż istnieje spore prawdopodobieństwo, że zadowolony klient ponownie wyda wygrane środki w zakładach bukmacherskich organizowanych przez kontrahenta.

-Usługa wyceny wydarzeń i rynków – w branży bukmacherskiej funkcjonują różne kalkulacje (mechanizmy) dokonywania wycen wydarzeń i rynków. Wnioskodawca dokonuje bieżącej wyceny wydarzeń i rynków, których dotyczą zakłady bukmacherskie organizowane w danej chwili.

Wnioskodawca wykonuje czynności takie jak: monitoring aktualnych wiadomości sportowych (wiadomości, oficjalne strony klubowe), bieżąca analiza konkurencji, korzystanie z wewnętrznego systemu obejmującego wyceny, komunikacja z innymi osobami w zakresie wycen.

Celem tej usługi jest bieżące monitorowanie i wycenianie wydarzenia, tak aby wycena była atrakcyjna dla klienta oraz korzystna dla kontrahenta Wnioskodawcy. Wycena wydarzeń i rynków jest zupełnie innym zagadnieniem niż usługa analizy wydajności dyscyplin sportowych i rynków. W ramach wyceny wydarzeń i rynków Wnioskodawca wykorzystuje znajomość branży, tak aby określić wycenę w jak najbardziej profesjonalny sposób.

-Usługa analizy wydajności dyscyplin sportowych i rynków – Wnioskodawca posiada specjalistyczną wiedzę w zakresie rozmaitych dziedzin sportowych. Swoją wiedzę przekłada na dobranie odpowiedniego kursu zakładu do danego wydarzenia. Dokonując określenia kursu Wnioskodawca bierze pod uwagę dziedzinę sportu, popularność zawodników, ich miejsce w rankingach, itp. Wnioskodawca stara się reagować szybko i na bieżąco, tak aby zachować jak najbardziej aktualny kurs wydarzenia, który powinien odpowiadać rzeczywistości.

Wnioskodawca wykonuje czynności takie jak: monitoring aktualnych wiadomości sportowych, porównywanie wycen konkurencji do wycen obsługiwanych podmiotów, korzystanie z rachunku prawdopodobieństwa, weryfikacja danych (...), formułowanie wniosków i zaleceń dla kontrahentów.

Celem tej usługi jest także dbanie o interesy kontrahenta Wnioskodawcy. W ramach analizy wydajności dyscyplin sportowych i rynków Wnioskodawca posiłkuje się rachunkiem prawdopodobieństwa.

b)W wyniku powtórnej analizy Wnioskodawca stoi na stanowisku, że świadczone przez Niego usługi, które zostały opisane w punktach 1 i 2 wniosku, nie podlegają klasyfikacji do grupowania 62.01.11.0 PKWiU „Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania”.

Działania Wnioskodawcy nie polegają na projektowaniu struktury i zawartości stron internetowych, projektowaniu struktury i zawartości bazy danych i/lub zapisu kodu komputerowego, projektowaniu struktury i zapisu kodu komputerowego ani na wykonaniu aplikacji.

W związku z powyższym w odpowiedzi na pytanie c) Wnioskodawca zaproponował nową klasyfikację usług opisanych w punktach 1 i 2 wniosku.

c)Zdaniem Wnioskodawcy, usługa zapewnienia dokładności treści bukmacherskich na stronach partnerskich bukmacherów podlega klasyfikacji do grupowania 63.12.10.0 PKWiU „Usługi portali internetowych”.

Usługi świadczone przez Wnioskodawcę sprowadzają się do weryfikowania oraz ewentualnego poprawiania treści dostępnych na stronie internetowej.

Zgodnie z wyjaśnieniami do PKWiU do ww. grupowanie to obejmuje:

-usługi portali internetowych, które wykorzystują wyszukiwarki, aby generować i utrzymywać obszerne bazy danych internetowych adresów i treści w formacie łatwym do wyszukania.

Grupowanie to obejmuje także usługi pozostałych witryn internetowych, które działają jak portale internetowe, tj. strony mediów dostarczających aktualne informacje. Grupowanie to nie obejmuje:

-usług wydawania wykazów i list adresowych w trybie on-line, sklasyfikowanych w 58.12.20.0.

Mając na uwadze brzmienie wyjaśnień do PKWiU do grupowania 63.12.10.0 PKWiU „Usługi portali internetowych” Wnioskodawca stoi na stanowisku, że jest to najbardziej właściwe grupowanie dla usług zapewnienia dokładności treści bukmacherskich na stronach partnerskich bukmacherów.

Ponadto Wnioskodawca oświadcza, że nie uzyskuje przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line.

Wnioskodawca nie uzyskuje przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Natomiast usługa wykonywania codziennych zadań operacyjnych mających na celu zmaksymalizowanie efektywności handlu, która została opisana w punkcie 2 wniosku, w ocenie Wnioskodawcy podlega klasyfikacji do grupowania 82.11.10.0 PKWiU „Usługi związane z administracyjną obsługą biura”.

Zgodnie z wyjaśnieniami do PKWiU do ww. grupowania „Grupowanie to obejmuje:

-usługi związane z codzienną kompleksową administracyjną obsługą biura, takie jak: usługi recepcji, planowanie finansowe, rachunkowość, księgowość, obsługa personelu, dostarczanie poczty itp. usługi wykonywane na zlecenie.”

Czynności wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach omawianej usługi sprowadzają się do czynności typowo administracyjnych. Wnioskodawca dokonuje oceny, czy wygrana została prawidłowo przyznana klientowi i akceptuje wypłatę środków.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że świadczona przez Niego usługa wykonywania codziennych zadań operacyjnych mających na celu zmaksymalizowanie efektywności handlu podlega klasyfikacji do grupowania 82.11.10.0 PKWiU „Usługi związane z administracyjną obsługą biura”.

d)Wnioskodawca prowadzi ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności, w której przychody są opodatkowane różnymi stawkami – zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.).

Pytania

1)Jaką stawką ryczałtu jest opodatkowana usługa zapewnienia dokładności treści bukmacherskich na stronach partnerskich bukmacherów?

2)Jaką stawką ryczałtu jest opodatkowana usługa wykonywania codziennych zadań operacyjnych mających na celu zmaksymalizowanie efektywność handlu?

3)Jaką stawką ryczałtu jest opodatkowana usługa wyceny wydarzeń i rynków?

4)Jaką stawką ryczałtu jest opodatkowana usługa analizy wydajności dyscyplin sportowych i rynków?

Pana stanowisko w sprawie ostatecznie sformułowane w piśmie z 8 stycznia 2025 r.

Na podstawie art. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie reguluje ona opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o ryczałcie określona została definicja legalna pojęcia „pozarolnicza działalność gospodarcza”, w myśl którego jest to pozarolnicza działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do art. 5a pkt 6 ustawy ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

a)        wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)        polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)         polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o ryczałcie opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o ryczałcie podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)        uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)        uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Podatnik może korzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli nie wystąpią przesłanki negatywne określone w art. 8 ustawy.

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o ryczałcie opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)        opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)        korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)        osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)        prowadzenia aptek,

b)        (uchylona),

c)         działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)        (uchylona),

e)        (uchylona),

f)         działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)        wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)        podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)        samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)        w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)         samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach;

6)        (uchylony).

Natomiast stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy o ryczałcie jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)        wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)        wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o ryczałcie sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług lub wytwarzanych wyrobów. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU.

Biorąc pod uwagę treść art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie należy wskazać, że działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza spełnia definicję działalności usługowej w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy ryczałcie.

Przy czym ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o ryczałcie. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz przywołane przepisy prawa, Wnioskodawca przedstawi swoje stanowisko w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych ze świadczenia poszczególnych usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, usługa zapewnienia dokładności treści bukmacherskich na stronach partnerskich bukmacherów podlega klasyfikacji do grupowania 63.12.10.0 PKWiU „Usługi portali internetowych”. Usługa ta jest opodatkowana stawką ryczałtu w wysokości 8,5%.

Zdaniem Wnioskodawcy, usługa wykonywania codziennych zadań operacyjnych mających na celu zmaksymalizowanie efektywności handlu podlega klasyfikacji do grupowania 82.11.10.0 PKWiU „Usługi związane z administracyjną obsługą biura”. Usługa ta jest opodatkowana stawką ryczałtu w wysokości 8,5%.

Zdaniem Wnioskodawcy, usługa wyceny wydarzeń i rynków podlega klasyfikacji do grupowania 74.90.12.0 PKWiU. Usługa ta jest opodatkowana stawką ryczałtu w wysokości 8,5%.

Zdaniem Wnioskodawcy, analizy wydajności dyscyplin sportowych i rynków podlega klasyfikacji do grupowania 63.11.11.0 PKWiU. Usługa ta jest opodatkowana stawką ryczałtu w wysokości 15%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Na mocy art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w  formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z ww. art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

1. Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) uchylona

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) – e)  uchylona

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony)

2. Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

3. Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

4. – 7. (uchylony).

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Na mocy art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Przy czym, w myśl art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1), przesyłania strumieni wideo przez Internet (PKWiU 59.11.25.0), przesyłania strumieni audio przez Internet (PKWiU 59.20.36.0), agencji informacyjnych (PKWiU 63.91.1) oraz pozostałych w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 63.99).

Na mocy art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU.

Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.), mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Z informacji przedstawionych we wniosku oraz jego uzupełnieniu wynika, że od 1 października 2024 r. prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą. W ramach wykonywanej działalności gospodarczej zajmuje się Pan szeroko rozumianym tradingiem sportowym. W odniesieniu do prowadzonej działalności nie występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Pana przychody nie przekraczają kwoty 2.000.000 euro. Działania podejmowane przez Pana są różnorodne i jest możliwe wyodrębnienie kilku różnych od siebie usług:

a)Usługa zapewnienia dokładności treści bukmacherskich na stronach partnerskich bukmacherów – w ramach tej usługi dba Pan o poprawność treści umieszczanych na stronach internetowych partnerów swojego kontrahenta. Usługa ta podlega klasyfikacji do grupowania 63.12.10.0 PKWiU „Usługi portali internetowych”. Pana zadaniem jest bieżące monitorowanie wyświetlanych informacji, tak aby zawsze były one aktualne i uwzględniały najpopularniejsze wydarzenia w danym dniu. Wykonuje Pan czynności takie jak: przeglądanie stron, raportowanie nieadekwatnych cen, komunikowanie się z osobami odpowiadającymi za treści na stronach partnerów, korzystanie z wewnętrznego systemu. W razie wykrycia nieprawidłowości podejmuje Pan działania, których celem jest osiągnięcie rezultatu – udostępnienia informacji, które powinny być adekwatne do specyfiki danego dnia.

b)Usługa wykonywania codziennych zadań operacyjnych mających na celu zmaksymalizowanie efektywności handlu – zapewnienie szybkiego i dokładnego rozliczenia zakładów. Sprawdzanie oraz weryfikacja zakładów. W razie potrzeby podejmowanie działań mających na celu usprawnienie handlu (zakładów bukmacherskich). Usługa ta podlega klasyfikacji do grupowania 82.11.10.0 PKWiU „Usługi związane z administracyjną obsługą biura”. Czynności wykonywane przez Pana w ramach omawianej usługi sprowadzają się do czynności typowo administracyjnych. Dokonuje Pan oceny, czy wygrana została prawidłowo przyznana klientowi i akceptuje wypłatę środków.

c)Usługa wyceny wydarzeń i rynków – dzięki specjalistycznej wiedzy i doświadczeniu może Pan w efektywny sposób dokonywać wyceny wydarzeń i rynków w taki sposób, aby wycena ta była optymalna dla kontrahenta, a także atrakcyjna dla klienta. Wykonuje Pan czynności z wykorzystaniem oprogramowania, do którego dostęp zapewnia kontrahent. Nie programuje Pan (nie tworzy nowego oprogramowania ani nie modyfikuje już istniejącego). Oprogramowanie jest jedynie narzędziem służącym do realizacji usługi, natomiast najistotniejsze znaczenie należy przypisać wycenie, która jest dokonywana na podstawie specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Usługa ta jest klasyfikowana do grupowania 74.90.12.0 PKWiU. W ramach tej usługi wykonuje Pan czynności takie jak: monitoring aktualnych wiadomości sportowych (wiadomości, oficjalne strony klubowe), bieżąca analiza konkurencji, korzystanie z wewnętrznego systemu obejmującego wyceny, komunikacja z innymi osobami w zakresie wycen. Celem tej usługi jest bieżące monitorowanie i wycenianie wydarzenia, tak aby wycena była atrakcyjna dla klienta oraz korzystna dla Pana kontrahenta. Wycena wydarzeń i rynków jest zupełnie innym zagadnieniem niż usługa analizy wydajności dyscyplin sportowych i rynków. W ramach wyceny wydarzeń i rynków wykorzystuje Pan znajomość branży, tak aby określić wycenę w jak najbardziej profesjonalny sposób.

d)Usługa analizy wydajności dyscyplin sportowych i rynków – dzięki Pana specjalistycznej wiedzy i doświadczeniu jest Pan zdolny do dokonania wszechstronnej i rzetelnej analizy otrzymanych danych odnoszących się do danych dyscyplin sportowych i rynków. Usługa ta jest klasyfikowana do grupowania 63.11.11.0 PKWiU.

Wskazał Pan również, że prowadzi ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności, w której przychody są opodatkowane różnymi stawkami – zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W odniesieniu do świadczonych przez Pana usług sklasyfikowanych według PKWiU w grupowaniach 63.12.10.0, 82.11.10.0 oraz 74.90.12.0 wskazać należy, że nie zostały one objęte dyspozycją art. 12 ust. 1 pkt 1-4 oraz 6-8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zatem, na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług:

1.zapewnienia dokładności treści bukmacherskich na stronach partnerskich bukmacherów objętych symbolem PKWiU 63.12.10.0 „Usługi portali internetowych”;

2.wykonywania codziennych zadań operacyjnych mających na celu zmaksymalizowanie efektywności handlu objętych symbolem PKWiU 82.11.10.0 „Usługi związane z administracyjną obsługą biura”;

3.wyceny wydarzeń i rynków objętych symbolem PKWiU 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”

podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W odniesieniu natomiast do świadczonych usług sklasyfikowanych wg PKWiU pod symbolem 63.11.11.0 wskazał Pan, że w ramach tych usług dokonuje Pan analizy wydajności dyscyplin sportowych i rynków. Wyjaśnił Pan, że przekłada posiadaną wiedzę na dobranie odpowiedniego kursu zakładu do danego wydarzenia. Dokonując określenia kursu bierze Pan pod uwagę dziedzinę sportu, popularność zawodników, ich miejsce w rankingach, itp. Wykonuje Pan czynności takie jak: monitoring aktualnych wiadomości sportowych, porównywanie wycen konkurencji do wycen obsługiwanych podmiotów, korzystanie z rachunku prawdopodobieństwa, weryfikacja danych w programie Excel, formułowanie wniosków i zaleceń dla kontrahentów. Celem tej usługi jest także dbanie o interesy kontrahenta. W ramach analizy wydajności dyscyplin sportowych i rynków posiłkuje się Pan rachunkiem prawdopodobieństwa.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 ze zm.) usługi oznaczone symbolem 63.11.11.0 to „Usługi przetwarzania danych”. Według wyjaśnień do PKWiU ww. grupowanie obejmuje usługi przetwarzania danych, włączając kompletną obróbkę i specjalistyczne raporty z danych dostarczonych przez klienta lub zapewnienie automatycznego przetwarzania danych oraz wprowadzania danych, włącznie z prowadzeniem bazy danych.

W odniesieniu do powyższych usług, które Pan świadczy wskazać należy, że w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ustawodawca wskazał m.in. usługi przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1).

W konsekwencji, osiągane przez Pana przychody ze świadczenia usług analizy wydajności dyscyplin sportowych objętych symbolem PKWiU 63.11.11.0 „Usługi przetwarzania danych” podlegają opodatkowaniu 15% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiednich grupowań PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).