Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest:
–prawidłowe – w części dotyczącej zastosowania właściwych stawek ryczałtu dla przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży przygotowanych przez Pana ciast, wyrobów ciastkarskich, wyrobów cukierniczych, tortów, w tym również w zakresie przygotowania śniadań, kanapek oraz innych przekąsek konsumowanych w prowadzonych przez Pana lokalach;
–nieprawidłowe – w pozostałym zakresie.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie stawki ryczałtu dla świadczonych usług. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 listopada 2024 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan osobą fizyczną i prowadzi działalność gospodarczą pod firmą A od (...) 2010 r. Jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT. Głównym PKD działalności prowadzonej przez Pana jest kod 10.71.Z – Produkcja pieczywa; produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek. Pozostałe PKD prowadzonej działalności to: 47.11.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, 47.19.Z Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach, 47.24.Z Sprzedaż detaliczna pieczywa, ciast, wyrobów ciastkarskich i cukierniczych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach, 56.10.A Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne, 56.10.B Ruchome placówki gastronomiczne, 56.21.Z Przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering), 68.20.Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.
W ramach prowadzonej działalności zajmuje się Pan świadczeniem usług polegających na przygotowaniu ciast, wyrobów ciastkarskich, wyrobów cukierniczych, tortów, a w jednym z lokali również śniadań, kanapek oraz innych przekąsek, a następnie ich sprzedaży:
1)w prowadzonych przez Pana lokalach – z możliwością konsumpcji przez klientów ww. wyrobów w lokalu przy stoliku lub otrzymania ich na wynos; w lokalach tych prowadzona jest również sprzedaż napojów zimnych i ciepłych z możliwością ich konsumpcji w lokalu przy stoliku lub otrzymania ich na wynos; sprzedaż jest prowadzona na rzecz klientów lokalu będących osobami fizycznymi nabywającymi ww. usługi/wyroby poza działalnością gospodarczą;
2)w prowadzonych przez Pana lokalach – z oferowaną możliwością konsumpcji ww. wyrobów przez klientów w lokalu przy stoliku lub otrzymania ich na wynos; w lokalach tych prowadzona jest również sprzedaż napojów zimnych i ciepłych z oferowaną możliwością ich konsumpcji w lokalu przy stoliku lub otrzymania ich na wynos; sprzedaż jest prowadzona na rzecz osób fizycznych w ramach ich działalności gospodarczej oraz osób prawnych;
3)w prowadzonych przez Pana lokalach – po wcześniejszym zamówieniu ww. wyrobów w formie telefonicznej, internetowej lub osobistej, z możliwością odbioru ww. wyrobów w prowadzonych przez Pana lokalach; sprzedaż jest prowadzona na rzecz osób fizycznych w ramach ich działalności gospodarczej oraz osób prawnych;
4)w prowadzonych przez Pana lokalach – po wcześniejszym zamówieniu ww. wyrobów w formie telefonicznej, internetowej lub osobistej, z możliwością odbioru ww. wyrobów w prowadzonych przez Pana lokalach; sprzedaż jest prowadzona na rzecz osób fizycznych nabywających ww. usługi/wyroby poza działalnością gospodarczą;
5)poza prowadzonymi przez Pana lokalami na rzecz osób fizycznych w ramach ich działalności gospodarczej oraz osób prawnych z usługą dostarczenia zamówionych wyrobów organizowanym przez Pana transportem, po wcześniejszym zamówieniu ww. produktów w formie telefonicznej, internetowej lub osobistej.
Dodatkowo, w jednym z prowadzonych przez Pana lokali, oferowana jest również sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%. Swoje dochody osiąga Pan na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, Pana miejsce zamieszkania jest również na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – posiada Pan na terenie Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy. Za lata poprzednie podatek dochodowy z działalności gospodarczej był rozliczany przez Pana w formie podatku liniowego.
Zarówno za 2022 r., jak i za 2023 r. nie przekroczył Pan limitu określonego w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. 2024 poz. 776 ze zm.; dalej: „Ustawa”), wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1 Ustawy. Przy wykonywaniu przez Pana działalności nie ma zastosowania również żadne z wyłączeń określonych w art. 8 Ustawy. Od 2025 r. planuje Pan zmienić formę opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej z opodatkowania dochodów podatkiem liniowym na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Uzupełnienie wniosku
Wykonywane przez Pana czynności, będące przedmiotem zapytania są sklasyfikowane pod następującymi pozycjami Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (t. j. Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.):
•10.71.11.0 – Pieczywo świeże zawierające < 5% masy cukru lub tłuszczu lub bez dodatku miodu, jajek, sera lub owoców,
•10.71.12.9 – Pozostałe świeże wyroby piekarnicze, gdzie indziej niesklasyfikowane,
•56.10.11.0 – Usługi przygotowywania i podawania posiłków w restauracjach,
•56.10.19.0 – Pozostałe usługi podawania posiłków,
•56.21.19.0 – Usługi przygotowywania i dostarczania żywności (katering) dla pozostałych odbiorców zewnętrznych.
Złoży Pan sporządzone na piśmie oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego, właściwemu według miejsca zamieszkania, o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
W przypadku osiągania przychodów opodatkowanych różnymi stawkami będzie Pan prowadził ewidencję, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Oprócz wskazanej działalności gospodarczej na ten moment nie uzyskuje Pan innych dochodów podlegających opodatkowaniu.
Pytania
1.Czy w sytuacji opisanej w punkcie 1) zdarzenia przyszłego powinien Pan zastosować stawkę zryczałtowanego podatku dochodowego podatku w wysokości 3%?
2.Czy w sytuacji opisanej w punkcie 2) zdarzenia przyszłego powinien Pan zastosować stawkę zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 3%?
3.Czy w sytuacji opisanej w punkcie 3) zdarzenia przyszłego powinien Pan zastosować stawkę zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 3%?
4.Czy w sytuacji opisanej w punkcie 4) zdarzenia przyszłego powinien Pan zastosować stawkę zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 3%?
5.Czy w sytuacji opisanej w punkcie 5) zdarzenia przyszłego powinien Pan zastosować stawkę zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 3%?
6.Czy w zakresie przychodów osiąganych ze sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu przekraczającej 1,5% powinien Pan zastosować stawkę zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 8,5%?
Pana stanowisko w sprawie
1.W sytuacji opisanej w punkcie 1) zdarzenia przyszłego powinien Pan zastosować stawkę zryczałtowanego podatku dochodowego podatku w wysokości 3%.
2.W sytuacji opisanej w punkcie 2) zdarzenia przyszłego powinien Pan zastosować stawkę zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 3%.
3.W sytuacji opisanej w punkcie 3) zdarzenia przyszłego powinien Pan zastosować stawkę zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 3%.
4.W sytuacji opisanej w punkcie 4) zdarzenia przyszłego powinien Pan zastosować stawkę zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 3%.
5.W sytuacji opisanej w punkcie 5) zdarzenia przyszłego powinien Pan zastosować stawkę zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 3%.
6.W zakresie przychodów osiąganych ze sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu przekraczającej 1,5% powinien Pan zastosować stawkę zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 8,5%.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: „Ustawa”), opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)(uchylona),
c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d)(uchylona),
e)(uchylona),
f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
–jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Ponadto w art. 8 ust. 2 Ustawy wskazano, że jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy,
podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Natomiast w myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 Ustawy, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
W myśl art. 4 ust. 1 pkt 2 Ustawy, użyte w ustawie określenie działalność gastronomiczna to usługi związane z przygotowaniem posiłków oraz sprzedażą posiłków i towarów.
Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 Ustawy.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) Ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3,0% z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%.
Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powyższe przepisy prawne stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane z opisanej w pkt 1-4 zdarzenia przyszłego działalności, tj. usługi związanej z przygotowywaniem oraz sprzedażą przygotowanych przez Pana wyrobów własnej produkcji do konsumpcji przez klienta w lokalu lub do otrzymania na wynos mogą być opodatkowane 3% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Odnosząc się natomiast do sytuacji opisanej w zdarzeniu przyszłym w pkt 5) należy stwierdzić, iż usługą związaną z przygotowaniem posiłków oraz sprzedażą posiłków i towarów jest również świadczony przez Pana dowóz zamówionych przez klientów i przygotowanych przez Pana wyrobów. Stanowisko powyższe potwierdził m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 29 kwietnia 2024 r., 0115-KDST2-2.4011.117.2024.2.BM, w której stwierdzono, iż kwestia kwalifikacji świadczonych przez Panią ww. usług (tj. dostarczane do domu klienta, spożywane przez klienta na miejscu w restauracji, jak i przygotowywane na wynos posiłków wytworzonych przez klienta w lokalu gastronomicznym) została rozstrzygnięta przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Y wyrokiem z dnia (...) 2023 r. (...). WSA w tym wyroku uznał, iż „w pojęciu działalności gastronomicznej, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o ryczałcie, mieścić się będzie również usługa cateringu (przygotowanie zamówionego posiłku i jego transport do zamawiającego). Dowóz przygotowanego posiłku będzie bowiem w tym przypadku usługą związaną z przygotowaniem i sprzedażą posiłku”. W uzasadnieniu ww. wyroku znalazły się obszerne rozważania dotyczące klasyfikacji PKWiU usług gastronomicznych, jak i jej stosowania w celu ustalenia właściwej stawki ryczałtu. WSA między innymi stwierdza, iż „(...) ani definicja działalności gastronomicznej, ani przepis regulujący stawkę dla tej działalności, tj. art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. a ustawy o ryczałcie nie odwołują się w żaden sposób do klasyfikacji statystycznej. (...) Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o ryczałcie działalnością gastronomiczną są usługi związane z przygotowaniem posiłków oraz sprzedażą posiłków i towarów (...). Ustawowa (legalna) definicja działalności gastronomicznej jest definicją opisową i nie odsyła w sposób wyraźny do grupowań statystycznych – dotyczy więc wszystkich czynności mających charakter usługi (w rozumieniu klasyfikacji statystycznej) związanych z przygotowaniem posiłków oraz sprzedażą posiłków i towarów. Transport przygotowanego na zamówienie posiłku (wraz ze sprzedażą tych posiłków i towarzyszących im towarów) świadczony przez dostawcę samodzielnie lub przez jego podwykonawcę jest usługą związaną z przygotowaniem i sprzedażą posiłków, o ile nie jest to odrębnie sprzedawana usługa przez przedsiębiorcę wykonującego wyłącznie usługi transportowe na rzecz dostawcy lub odbiorcy posiłków (...)”.
W związku z powyższym należy uznać, iż przychody osiągane z usług wskazanych w pkt 5) zdarzenia przyszłego (odpowiednio pytanie nr 5) powinny być opodatkowane stawką 3% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a Ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8. W myśl przywołanego przepisu, Pana zdaniem, przychody osiągane z tytułu sprzedaży napojów alkoholowych powinny zostać opodatkowane stawką 8,5% przychodów. Sprzedaż napojów alkoholowych nie będzie miała wpływu na sposób opodatkowania pozostałych przychodów osiąganych w tym lokalu i będą one opodatkowane odpowiednią stawką (wskazaną powyżej w pytaniach 1-4).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy:
Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
pozarolnicza działalność gospodarcza – pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
–prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)(uchylona)
c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d)(uchylona)
e)(uchylona)
f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
–jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
–w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostały określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Dla rozróżnienia rodzajów tych działalności, ustawodawca posłużył się zarówno definicjami zawartymi w art. 4 ww. ustawy, jak również grupowaniami Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676).
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a), art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) oraz art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
–8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8;
–5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton;
–3% przychodów z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%.
Dodać należy, że zgodnie z art. 12 ust. 3 ww. ustawy:
Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:
1)ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;
2)ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;
2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;
2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;
3)ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;
4)ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.
Definicja działalności usługowej, działalności wytwórczej oraz działalności gastronomicznej zawarta jest w treści art. 4 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zgodnie z którym:
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
•działalność usługowa – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3;
•działalność gastronomiczna – usługi związane z przygotowaniem posiłków oraz sprzedażą posiłków i towarów;
•działalność wytwórcza – działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.), pod pojęciem usług rozumie:
–wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych – usługi na rzecz produkcji;
–wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.
Pojęcie usług nie obejmuje czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów (włączając półfabrykaty, elementy, części, obróbkę elementów) z materiałów własnych przedsiębiorstwa na zlecenie innych jednostek gospodarki narodowej, przeznaczonych do celów produkcyjnych lub do dalszej odsprzedaży oraz z reguły nie obejmuje wytwarzania wyrobów na indywidualne zamówienie ludności z materiałów własnych wykonawcy.
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług zawiera Sekcję C – produkty przetwórstwa przemysłowego, która obejmuje m.in. artykuły spożywcze (Dział 10).
Dział ten obejmuje:
–różnorodne wyroby będące efektem działalności rolniczej, leśnictwa, łowiectwa oraz rybactwa, np.: mięso, ryby, owoce i warzywa, tłuszcze i oleje, wyroby mleczarskie, produkty przemiału zbóż, karmę dla zwierząt i inne artykuły spożywcze przeznaczone dla ludzi lub zwierząt,
–półwyroby, które nie są bezpośrednio wyrobami żywnościowymi,
–produkty uboczne o różnej wartości użytkowej (np. skóry surowe, makuchy z produkcji olejów roślinnych),
–obróbkę odpadów poubojowych do produkcji karmy dla zwierząt.
Zgodnie z uwagą do niniejszego działu, sprzedaż artykułów własnej produkcji (piekarzy, cukierników, masarzy itp.), nawet prowadzona we własnych sklepach, traktowana jest, jako działalność wytwórcza i sklasyfikowana w niniejszym dziale.
W PKWiU w dziale 10 wymieniono m.in. klasę 10.71 Pieczywo; świeże wyroby ciastkarskie.
Natomiast w Sekcji I – Usługi związane z zakwaterowaniem i usługi gastronomiczne, mieszczą się m.in.
•usługi gastronomiczne,
•usługi przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering),
•usługi stołówkowe,
•usługi przygotowywania i podawania napojów,
przy czym, dział 56 – Usługi związane z wyżywieniem obejmuje:
•56.10. Usługi restauracji i pozostałych placówek gastronomicznych,
•56.21. Usługi przygotowywania i dostarczania żywności (katering) dla odbiorców zewnętrznych,
•56.29. Pozostałe usługi gastronomiczne,
•56.30. Usługi przygotowywania i podawania napojów.
We wniosku wskazał Pan, że w ramach prowadzonej działalności zajmuje się świadczeniem usług, polegających na przygotowaniu ciast, wyrobów ciastkarskich, wyrobów cukierniczych, tortów, a w jednym z lokali również śniadań, kanapek oraz innych przekąsek, a następnie ich sprzedaży:
1)w prowadzonych przez Pana lokalach – z możliwością konsumpcji przez klientów ww. wyrobów w lokalu przy stoliku lub otrzymania ich na wynos; w lokalach tych prowadzona jest również sprzedaż napojów zimnych i ciepłych z możliwością ich konsumpcji w lokalu przy stoliku lub otrzymania ich na wynos; sprzedaż jest prowadzona na rzecz klientów lokalu będących osobami fizycznymi nabywającymi ww. usługi/wyroby poza działalnością gospodarczą;
2)w prowadzonych przez Pana lokalach – z oferowaną możliwością konsumpcji ww. wyrobów przez klientów w lokalu przy stoliku lub otrzymania ich na wynos; w lokalach tych prowadzona jest również sprzedaż napojów zimnych i ciepłych z oferowaną możliwością ich konsumpcji w lokalu przy stoliku lub otrzymania ich na wynos; sprzedaż jest prowadzona na rzecz osób fizycznych w ramach ich działalności gospodarczej oraz osób prawnych;
3)w prowadzonych przez Pana lokalach – po wcześniejszym zamówieniu ww. wyrobów w formie telefonicznej, internetowej lub osobistej, z możliwością odbioru ww. wyrobów w prowadzonych przez Pana lokalach; sprzedaż jest prowadzona na rzecz osób fizycznych w ramach ich działalności gospodarczej oraz osób prawnych;
4)w prowadzonych przez Pana lokalach – po wcześniejszym zamówieniu ww. wyrobów w formie telefonicznej, internetowej lub osobistej, z możliwością odbioru ww. wyrobów w prowadzonych przez Pana lokalach; sprzedaż jest prowadzona na rzecz osób fizycznych nabywających ww. usługi/wyroby poza działalnością gospodarczą;
5)poza prowadzonymi przez Pana lokalami na rzecz osób fizycznych w ramach ich działalności gospodarczej oraz osób prawnych z usługą dostarczenia zamówionych wyrobów organizowanym przez Pana transportem, po wcześniejszym zamówieniu ww. produktów w formie telefonicznej, internetowej lub osobistej.
Dodatkowo, w jednym z prowadzonych przez Pana lokali, oferowana jest również sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%.
Od 2025 r. planuje Pan zmienić formę opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej z opodatkowania dochodów podatkiem liniowym na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku osiągania przychodów opodatkowanych różnymi stawkami będzie Pan prowadził ewidencję, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i złoży sporządzone na piśmie oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego, właściwemu według miejsca zamieszkania, o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Biorąc pod uwagę opisane w sprawie okoliczności dokonywanej sprzedaży, zasadnym jest uznanie, że będzie Pan świadczyć – w zależności od okoliczności towarzyszących – zarówno usługi związane z przygotowaniem posiłków oraz sprzedażą posiłków i towarów, jak również prowadzić działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji.
Z opisu sprawy wynika, że Pana usługi sklasyfikowane są w PKWiU zarówno w Dziale 56 „Usługi związane z wyżywieniem”, jak i w Sekcji C Produkty Przetwórstwa Przemysłowego, Dział 10 „Artykuły spożywcze”. Również ze wskazanego symbolu PKD wynika, że prowadzoną przez Pana działalność gospodarczą można analizować m.in w kontekście Działalności usługowej związanej z wyżywieniem (Dział 56).
Analiza okoliczności sprawy, w tym wskazane symbole PKD prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej oraz PKWiU świadczonych usług, jak również definicji zawartych w art. 4 ust. 1 pkt 2 i pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, prowadzą do stwierdzenia, że – w zależności od okoliczności, w jakich odbywa się świadczenie usług, polegających na przygotowania ciast, wyrobów ciastkarskich, wyrobów cukierniczych, tortów i ich sprzedaży – Pana działalność na gruncie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne należy uznać za działalność gastronomiczną albo wytwórczą, w zależności od towarzyszących jej okoliczności.
Zatem w przypadku, gdy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan usługi związane z przygotowaniem posiłków oraz sprzedażą posiłków i towarów, której towarzyszą charakterystyczne dla takich usług działania, takie jak: udostępnianie odpowiedniej infrastruktury (np. mebli, krzeseł), zapewnienie naczyń, nakrywanie do stołu, podawanie produktów do stołu przez personel, sprzątanie po konsumpcji, mamy do czynienia z działalnością gastronomiczną, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Natomiast w przypadku sprzedaży ciast, wyrobów ciastkarskich, wyrobów cukierniczych, tortów, które nie będą konsumowane na miejscu, Pana działalność kwalifikowana będzie jako działalność wytwórcza, tj. jako prowadzona placówka produkcyjna, która wytwarza i sprzedaje wyroby cukiernicze (np. ciastka/ciasta itp.) we własnym sklepie, w tym również produkty sprzedawane na wynos.
Z kolei Pana działalność obejmująca przygotowanie śniadań, kanapek oraz innych przekąsek, a następnie ich sprzedaż w celu konsumpcji, mieści się w definicji działalności gastronomicznej, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zauważyć przy tym należy, że definicje działalności gastronomicznej i wytwórczej zawarte w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie określają podmiotu, na rzecz którego usługi mogą być świadczone w celu uznania ich za działalność gastronomiczną bądź wytwórczą. Tym samym dla uznania prowadzonej działalności za działalność gastronomiczną bądź wytwórczą, bez znaczenia pozostaje status nabywcy (czy nabywcą jest osoba fizyczna, czy też osoba prowadząca działalność gospodarczą).
W świetle powyższego, dla przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży posiłków konsumowanych w prowadzonych przez Pana lokalach, w tym również przygotowanych śniadań, kanapek oraz innych przekąsek konsumowanych ma miejscu, będzie Pan mógł stosować dwie stawki ryczałtu dla przychodów osiągniętych z tytułu świadczonych usług gastronomicznych, tj. dla przychodów ze świadczonych usług:
–związanych z przygotowaniem posiłków oraz sprzedażą posiłków, przygotowaniem oraz sprzedażą napojów o zawartości alkoholu poniżej 1,5% – stawkę w wysokości 3%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;
–związanych z przygotowaniem i sprzedażą napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5% w jednym z Pana lokali – stawkę w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) tej ustawy.
W odniesieniu natomiast do sprzedaży wyrobów własnej produkcji, tj. ciast, wyrobów ciastkarskich, wyrobów cukierniczych, tortów, które nie są konsumowane w Pana lokalu, w tym wyrobów (ciast i ciastek) sprzedawanych na wynos, Pana działalność wypełnia przesłanki działalności wytwórczej. Prowadzone przez Pana punkty są placówkami produkcyjnymi, które wytwarzają i sprzedają wyroby cukiernicze we własnym sklepie – wykonuje Pan zatem w tym zakresie działalność produkcyjną. W związku z powyższym, w zakresie uzyskiwanych przychodów ze sprzedaży przygotowanych przez Pana ciast, wyrobów ciastkarskich, wyrobów cukierniczych, tortów, a w jednym z lokali również śniadań, kanapek oraz innych przekąsek na wynos oraz dostarczania zamówionych wcześniej wyrobów organizowanym przez Pana transportem – mając na względzie wskazane w sprawie klasyfikacje PKWiU świadczonych usług, jak również definicje zawarte w art. 4 ust. 1 pkt 2 i pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – mamy do czynienia z działalnością wytwórczą. A zatem przychody uzyskiwane z tego tytułu powinny zostać opodatkowane 5,5% stawką ryczałtu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna stanowi rozstrzygnięcie tylko i wyłącznie w zakresie objętym pytaniami interpretacyjnymi i odnosi się do przedstawionego opisu sprawy. A zatem, nie dotyczy innych kwestii zawartych w opisie sprawy oraz własnym stanowisku, które nie były przedmiotem zapytania.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną, Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).