Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - 0112-KDSL1-2.4011.604.2024.2.PSZ

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 20 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.604.2024.2.PSZ

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 listopada 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 2 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z – brak daty sporządzenia (wpływ 1 grudnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Chciałaby Pani zacząć stosować ryczałt. W Pani działalności zajmuje się Pani m.in. konfiguracją aplikacji i środowisk, wdrażaniem gotowych wersji aplikacji do środowiska produkcyjnego, ich aktualizacją, monitorowaniem działania oraz zapewnianiem ich stabilności. Odpowiada Pani także za automatyzację procesów wdrożeniowych oraz utrzymaniowych poprzez pisanie skryptów, które mają na celu zoptymalizowanie i przyspieszenie procesów. Kluczową częścią Pani pracy jest także tworzenie kopii zapasowych, migracja danych, dokumentacja oraz wsparcie klienta, co mieści się w zakresie utrzymania, a nie zarządzania czy tworzenia oprogramowania.

Usługi:

(…).

Pani kody PKD: 62.09 oraz 62.02.

W piśmie z – brak daty sporządzenia (wpływ 1 grudnia 2024 r.), stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzieliła Pani następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania:

1.Od kiedy (dd-mm-rrrr) prowadzi/będzie prowadziła Pani działalność gospodarczą?

Odpowiedź: Działalność gospodarczą prowadzi Pani od (…) 2023 r.

2.Którego roku podatkowego lub lat podatkowych dotyczy Pani wniosek?

Odpowiedź: Dotyczy roku podatkowego 2025.

3.Kiedy (dd-mm-rrrr) osiągnie Pani pierwszy przychód z tytułu działalności będącej przedmiotem wniosku i którą zamierza Pani opodatkować zryczałtowaną stawką podatku?

Odpowiedź: W lutym 2025 r.

4.Czy złożyła/złoży Pani właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne? Jeśli tak, to kiedy (dd-mm-rrrr)?

Odpowiedź: Jeszcze nie złożyła Pani takiego wniosku. Złoży Pani taki wniosek, w momencie, gdy otrzyma opinię o tym jaka stawka ryczałtu jest dla Pani odpowiednia. Planuje Pani przejść na tę formę opodatkowania w lutym 2025 r., więc ten wniosek zapewne będzie złożony w styczniu 2025 r.

5.Czy prowadzona przez Panią działalność gospodarcza będzie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.)?

Odpowiedź: Tak.

6.Jakie dokładnie czynności/zadania wykonuje/będzie Pani wykonywała w ramach świadczonych przez Panią usług będących przedmiotem wniosku?

We wniosku wskazała Pani:

(…)

Proszę – w odniesieniu do każdej z ww. usług – szczegółowo opisać charakter tych usług, tj. wskazać:

1)na czym one polegają?

2)czego dotyczą?

3)jaki jest ich zakres?

4)co jest ich efektem?

Proszę o oddzielną charakterystykę w odniesieniu do każdej z wyżej wymienionych przez Panią usług.

Odpowiedź: Charakterystyka Usług:

1.Usługa: Konfiguracja aplikacji oraz komponentów aplikacji np. AI.

a)na czym ona polega?

Konfiguracja aplikacji to proces przygotowania jej do uruchomienia na serwerze, obejmujący pobranie oraz umieszczanie plików konfiguracyjnych w odpowiednich lokalizacjach, tworzenie folderów do przechowywania danych (…) oraz konfigurację serwera HTTP (…). Dodatkowo polega na dostosowywaniu ustawień aplikacji, takich jak włączanie lub wyłączanie funkcji dostępnych dla użytkowników końcowych.

b)czego dotyczy?

Konfiguracja dotyczy wdrożenia aplikacji po stronie klienta oraz ustawień aplikacji, takich jak strefy czasowe czy funkcjonalności, które mogą być włączane lub wyłączane zgodnie z wymaganiami klienta.

c)jaki jest jej zakres?

Zakres konfiguracji obejmuje zarówno konfigurację całej aplikacji tak by była dostępna dla końcowych użytkowników oraz ustawień aplikacji, jak i jej funkcji, które wpływają na sposób jej działania oraz widoczność poszczególnych funkcji dla użytkowników końcowych.

d)co jest jej efektem?

Efektem konfiguracji jest wdrożenie zmian w środowisku produkcyjnym, dzięki czemu klient końcowy widzi zaktualizowane ustawienia w aplikacji. W przypadku pełnej konfiguracji aplikacji, jej efektem jest również udostępnienie aplikacji dla klienta, jeśli wcześniej nie była dostępna.

2.Usługa: Aktualizacje aplikacji.

a)na czym ona polega?

Aktualizacje aplikacji polegają na wdrażaniu nowej wersji dostarczonej przez zespół programistów w formie gotowego obrazu (image) dla (…). Pobiera Pani ten obraz z platformy (…), przenosi go Pani na serwer, gdzie działa aplikacja klienta, zatrzymuje aplikację, a następnie za pomocą odpowiednich komend w (…) ładuje obraz na serwer i aktualizuje Pani aplikację do nowej wersji.

Wyjaśnienie pojęć:

(…).

b)czego dotyczy?

Dotyczy instalacji nowej wersji aplikacji lub usunięcia (dezaktualizacji) do starszej wersji.

c)jaki jest jej zakres?

Zakres obejmuje aktualizacje lub dezaktualizacje aplikacji w środowisku produkcyjnym oraz testowym.

d)co jest jej efektem?

Efektem jest zaktualizowanie aplikacji klienta do nowszej wersji lub przywrócenie starszej wersji, jeśli zajdzie taka potrzeba np. okaże się, że nowa wersja ma krytyczne problemy, które nie zostały wcześniej zauważone.

3.Usługa: Monitorowanie działania aplikacji poprzez zewnętrzne narzędzie.

a)na czym ona polega?

Monitorowanie polega na wykorzystaniu platformy (…) do sprawdzania kluczowych parametrów aplikacji i serwera, takich jak ilość dostępnego miejsca na serwerze. W (…) można skonfigurować alerty, które informują o przekroczeniu określonych limitów, co pozwala podjąć działania zapobiegawcze, zanim wpłynie to na działanie aplikacji. Jeśli (…) nie może monitorować określonego elementu, tworzy Pani skrypt, który np. automatycznie sprawdza możliwość logowania do aplikacji co 5 minut, co potwierdza jej działanie i dostępność dla użytkowników końcowych.

Wyjaśnienie pojęć:

(…).

b)czego dotyczy?

Dotyczy sprawdzania, czy aplikacja działa poprawnie i czy nic nie zagraża jej dostępności dla klienta końcowego.

c)jaki jest jej zakres?

Zakres obejmuje monitorowanie aplikacji zarówno po stronie serwera, jak i jej dostępności z perspektywy klienta.

d)co jest jej efektem?

Efektem jest szybka reakcja na potencjalne problemy lub zapobieganie sytuacjom, które mogłyby spowodować przestój aplikacji co zaspokaja potrzeby klienta i zapewnia ciągłość działania aplikacji.

4.Usługa: Administracja systemów.

a)na czym ona polega?

Administracja systemów polega na zarządzaniu serwerami, zarówno w zakresie monitorowania ich zasobów, jak i rozwiązywania problemów. Na przykład, jeśli brakuje miejsca na serwerze, trzeba usunąć zbędne pliki, aby aplikacja mogła działać sprawnie. Administracja obejmuje także ustawianie automatycznych zadań (np. w harmonogramie zadań), monitorowanie działania serwera i diagnozowanie problemów, gdy serwer przestaje działać. Do zadań należy także tworzenie użytkowników, którzy będą mieli dostęp do serwera przez FTP (czyli do przesyłania plików), oraz zarządzanie dostępem do serwera, np. poprzez otwieranie lub zamykanie portów w zaporze sieciowej (firewall).

b)czego dotyczy?

Dotyczy administracji systemami (…), na których działa aplikacja.

c)jaki jest jej zakres?

Zakres obejmuje zarządzanie i utrzymanie systemów operacyjnych, zarówno w środowisku produkcyjnym, jak i testowym, zapewniając ich sprawne działanie w kontekście aplikacji.

d)co jest jej efektem?

Efektem jest zapewnienie ciągłego działania serwera, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania aplikacji.

5.Usługa: Administracja aplikacji.

a)na czym ona polega?

Administracja aplikacji polega na zarządzaniu jej działaniem, w tym tworzeniu kopii zapasowych danych, aby zapewnić ich łatwe odzyskanie w razie problemów. Polega na monitorowaniu aplikacji oraz dbanie o jej prawidłowe działanie, aktualizowanie do nowszych wersji oraz wprowadzanie niezbędnych zmian konfiguracyjnych, takich jak dodanie odpowiednich plików konfiguracyjnych oraz skonfigurowanie tych plików.

b)czego dotyczy?

Dotyczy aplikacji działających w środowisku produkcyjnym oraz testowym.

c)jaki jest jej zakres?

Zakres obejmuje dbanie o niezawodność aplikacji, jej stabilność, w tym tworzenie kopii zapasowych, oraz zarządzanie jej aktualizacjami i konfiguracją.

d)co jest jej efektem?

Efektem jest zapewnienie ciągłego i bezpiecznego działania aplikacji, zarówno w środowisku produkcyjnym, jak i testowym.

6.Usługa: Konfiguracja oraz administracja systemu (…).

a)na czym ona polega?

Konfiguracja oraz administracja systemów (…) polega na wprowadzeniu odpowiednich komend do systemu, które pozwalają na zainstalowanie niezbędnego oprogramowania, takiego jak np. (…), niezbędnego do wyświetlenia strony aplikacji. Działania te mają na celu przygotowanie serwera do uruchomienia aplikacji.

b)czego dotyczy?

Dotyczy instalacji, konfiguracji oraz utrzymania oprogramowania systemowego i aplikacyjnego, tak aby system działał sprawnie i był gotowy do uruchomienia aplikacji.

c)jaki jest jej zakres?

Zakres obejmuje instalację i konfigurację oprogramowania na systemach operacyjnych (…), zarządzanie zasobami systemowymi, konfigurację serwerów i aplikacji oraz monitorowanie ich wydajności i stabilności.

d)co jest jej efektem?

Efektem jest poprawnie skonfigurowany system, który umożliwia uruchomienie aplikacji, zapewnia jej dostępność oraz prawidłowe działanie na serwerze.

7.Usługa: Automatyzowanie niektórych procesów: pisanie skryptów automatyzujących Pani pracę.

a)na czym ona polega?

Automatyzowanie procesów polega na tworzeniu skryptów (…) które wykonują powtarzalne zadania automatycznie, co pozwala zaoszczędzić czas i zmniejszyć ryzyko błędów.

b)czego ona dotyczy?

Dotyczy zadań administracyjnych, takich jak monitorowanie systemu, tworzenie kopii zapasowych, konfigurowanie aplikacji dla klienta, czy aktualizowanie aplikacji.

c)jaki jest jej zakres?

Zakres obejmuje pisanie skryptów, które automatyzują rutynowe czynności administracyjne i operacyjne, usprawniając codzienną pracę.

d)co jest jej efektem?

Efektem jest posiadanie automatycznego skryptu, który wykonuje za nas rutynowe zadania co przyczynia się do zwiększonej efektywności pracy, oszczędność czasu i zmniejszenie liczby błędów ludzkich w wykonywaniu powtarzalnych zadań.

8.Usługa: Dokumentowanie powyższych procesów.

a)na czym ona polega?

Dokumentowanie procesów polega na szczegółowym opisywaniu kroków wykonywanych w danym zadaniu lub procesie, aby każdy mógł łatwo zrozumieć, jak wykonać te zadania, gdyby w przyszłości zaszła potrzeba ich wykonania.

b)czego dotyczy?

Dotyczy procesów związanych z administracją systemów, automatyzacją oraz obsługą aplikacji.

c)jaki jest jej zakres?

Zakres obejmuje tworzenie dokumentacji opisującej procedury i instrukcje wykonania procesów, zarówno dla siebie, jak i dla osób, które będę potrzebowały z tego skorzystać.

d)co jest jej efektem?

Efektem jest ułatwienie wykonywania powtarzalnych zadań przez innych członków zespołu, tak by mogli zajrzeć do dokumentacji i szybko rozwiązać potencjalny problem.

9.Usługa: Przygotowywanie instrukcji do przeprowadzania powyższych procesów.

a)na czym ona polega?

Przygotowywanie instrukcji polega na tworzeniu jasnych i zrozumiałych dokumentów, które krok po kroku opisują, jak przeprowadzić dany proces.

b)czego dotyczy?

Dotyczą procedur związanych z administracją systemów, automatyzacją, obsługą aplikacji oraz rozwiązywaniem problemów zgłoszonych przez klienta.

c)jaki jest jej zakres?

Zakres obejmuje tworzenie szczegółowych instrukcji, które pomagają innym osobom przeprowadzać różne procesy, takie jak konfiguracja, monitorowanie czy rozwiązywanie problemów.

d)co jest jej efektem?

Efektem jest posiadanie instrukcji przez co zapewnia, że wszyscy użytkownicy lub członkowie zespołu mogą wykonać procesy w sposób skuteczny.

10.Usługa: Wsparcie dla klienta o funkcjonalnościach aplikacji.

a)na czym ona polega?

Wsparcie dla klienta polega na udzielaniu pomocy za pośrednictwem e-maila, gdy klient napotyka problemy z funkcjonalnością aplikacji lub ma trudności w zrozumieniu jej funkcji. W takim przypadku udzielamy wsparcia merytorycznego, a jeśli problem dotyczy usterki, zgłaszamy go zespołowi programistów w celu rozwiązania.

b)czego dotyczy?

Dotyczy ona problemów, usterek oraz zapytań zgłaszanych przez klientów związanych z funkcjonalnościami aplikacji.

c)jaki jest jej zakres?

Zakres obejmuje udzielanie wsparcia klientom końcowym oraz konsultantom aplikacji, a także współpracę z zespołem technicznym w przypadku konieczności rozwiązania usterek.

d)co jest jej efektem?

Efektem jest szybkie i skuteczne rozwiązanie problemów zgłaszanych przez klientów, zapewniając im pomoc oraz umożliwiając dalsze korzystanie z aplikacji.

11.Usługa: Pisanie artykułów wyjaśniających różne funkcjonalności aplikacji.

a)na czym ona polega?

Pisanie artykułów polega na tworzeniu materiałów, które szczegółowo opisują działanie funkcji aplikacji. Artykuły wyjaśniają cel danej funkcji oraz pokazują, jak z niej korzystać, często za pomocą gifów i szczegółowych instrukcji krok po kroku.

b)czego dotyczy?

Dotyczy ona aplikacji oraz jej funkcji, a także integracji z systemami zewnętrznymi i sposobów ich wspólnego używania.

c)jaki jest jej zakres?

Zakres obejmuje opis funkcji aplikacji, sposobów ich użycia, integracji z innymi systemami oraz praktycznych wskazówek, jak w pełni wykorzystać oferowane możliwości.

d)co jest jej efektem?

Efektem jest artykuł opisujący różne funkcjonalności aplikacji, który jest opublikowany na publicznej stronie dostępnej dla wszystkich.

12.Usługa: Analizowanie, testowanie poprzez stronę lub api problemów zauważonych i zgłoszonych przez klienta, rozwiązywanie tych problemów, jeśli to jest możliwe bez wglądu w kod źródłowy, np. poprzez ustawienia.

a)na czym ona polega?

Polega to na testowaniu różnych funkcjonalności aplikacji, które zostały zaprogramowane przez programistów i sprawdzone, czy rzeczywiście działają tak jak powinny od strony użytkownika/interface. Jeśli coś nie działa i nie jest to kwestia ustawień lub niezrozumienia przez klienta, przekazanie problemu dalej do programistów.

b)czego dotyczy?

Dotyczy testowania funkcji aplikacji zarówno w środowiskach testowych jak i produkcyjnych. I rozwiązywanie ich lub, gdy problem jest skomplikowany przekazanie problemu do rozwiązania dla programistów.

c)jaki jest jej zakres?

Zakres obejmuje wszystkie funkcje aplikacji.

d)co jest jej efektem?

Efektem jest rozwiązanie problemu lub identyfikacja problemów oraz ich przyczyn w celu skutecznego rozwiązania problemu przez programistów.

13.Zgłaszanie możliwych ulepszeń aplikacji.

a)na czym ona polega?

Zgłaszanie ulepszeń polega na identyfikowaniu potencjału w istniejących funkcjach aplikacji lub nowych pomysłach, które nie zostały jeszcze wdrożone. Tworzy się zadanie dla zespołu programistycznego, który analizuje, czy wdrożenie danej funkcji ma sens, a także konsultanci rozważają jej potencjał z biznesowego punktu widzenia.

b)czego dotyczy?

Dotyczy rozwoju aplikacji, nowych funkcji oraz ulepszeń, które mogą poprawić jej funkcjonalność i atrakcyjność na rynku.

c)jaki jest jej zakres?

Zakres obejmuje nowe funkcje aplikacji, które mogą zostać wdrożone w przyszłości, oraz wszelkie możliwe ulepszenia istniejących rozwiązań.

d)co jest jej efektem?

Efektem jest utworzone zadanie w wewnętrznym systemie, z którego korzystają programiści. Później propozycja ta jest analizowana przez głównego programistę oraz właściciela aplikacji z biznesowego punktu widzenia i ewentualnie rozwijana.

7.Czy wykonywane przez Panią usługi opisane we wniosku będą usługami związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania?

Odpowiedź: Nie są.

8.Jak są sklasyfikowane – na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – usługi, które będzie Pani wykonywała (odrębnie każda z tych usług) wskazane we wniosku, których dotyczy zadane przez Panią pytanie (proszę podać dla każdej z wykonywanych usług podstawowy symbol grupowania, który jest siedmiocyfrowy, zapisywany w blokach po dwa znaki oddzielone kropką – dla usług będących przedmiotem zapytania).

Odpowiedź:

-Konfiguracja aplikacji oraz komponentów aplikacji np. AI – 62.09.20.

-Aktualizacje aplikacji – 62.09.20.

-Monitorowanie działania aplikacji poprzez zewnętrzne narzędzie – 62.09.20.

-Administracja systemów – 62.09.20.

-Administracja aplikacji – 62.09.20.

-Konfiguracja oraz administracja systemu (…) – 62.09.20

-Automatyzowanie niektórych procesów pracy własnej: pisanie skryptów automatyzujących – 62.09.20.

-Dokumentowanie powyższych procesów – 62.09.20.

-Przygotowywanie instrukcji do przeprowadzania powyższych procesów – 62.09.20.

-Wsparcie dla klienta o funkcjonalnościach aplikacji – 62.09.20.

-Pisanie artykułów wyjaśniających różne funkcjonalności aplikacji – 62.09.20.

-Analizowanie, testowanie poprzez stronę lub api problemów zauważonych i zgłoszonych przez klienta i rozwiązywanie tych problemów – 62.09.20

-Zgłaszanie możliwych ulepszeń aplikacji – 62.09.20.

9.Czy będzie prowadziła Pani ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej przez Panią działalności odrębnie?

Odpowiedź: Nie.

Pytanie

Jaka stawka ryczałtu jest dla Pani odpowiednia 8,5% czy 12%?

Pani stanowisko w sprawie

Uważa Pani, że powinna mieć zastosowaną stawkę ryczałtową w wysokości 8,5%, ponieważ Pani praca koncentruje się na administracji systemów i aplikacji oraz ich wsparciu, a nie na ich tworzeniu, projektowaniu czy rozwijaniu.

W Pani roli zajmuje się Pani m.in. konfiguracją aplikacji i środowisk, wdrażaniem gotowych wersji aplikacji do środowiska produkcyjnego, ich aktualizacją, monitorowaniem działania oraz zapewnianiem ich stabilności. Odpowiada Pani także za automatyzację procesów wdrożeniowych oraz utrzymaniowych poprzez pisanie skryptów, które mają na celu zoptymalizowanie i przyspieszenie procesów. Kluczową częścią Pani pracy jest także tworzenie kopii zapasowych, migracja danych, dokumentacja oraz wsparcie klienta, co mieści się w zakresie utrzymania, a nie zarządzania czy tworzenia oprogramowania.

Zadania:

(…).

Ponadto, Pani działania polegają głównie na administracji i utrzymaniu systemów oraz aplikacji, z wyłączeniem pełnego zarządzania systemami i sieciami IT.

W Pani zakresie obowiązków nie znajdują się elementy bezpośredniego doradztwa czy zarządzania systemami informatycznymi, a świadczone przez Panią usługi skupiają się na administracji i wsparciu aplikacji. W związku z tym uważa Pani, że stawka ryczałtowa 8,5% jest w pełni uzasadniona, ponieważ zakres Pani obowiązków nie obejmuje bezpośredniego tworzenia, projektowania ani rozwoju oprogramowania, co kwalifikowałoby Panią do wyższej stawki 12%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym według art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Na podstawie art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością

Według art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Jak stanowi art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej bez względu na wysokość przychodów.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z ww. przepisem:

1.Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony)

2.Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

3.Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Kolejnym warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Według art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Według art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Z opisu sprawy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz uzupełnienia wynika, że prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą od 3 stycznia 2023 r. Pierwszy przychód z tytułu prowadzonej działalności osiągnie Pani w lutym 2025 r. Nie złożyła Pani jeszcze oświadczenia o wyborze formy opodatkowania do Naczelnika Urzędu Skarbowego. Złoży Pani taki wniosek, w momencie, gdy otrzyma opinię o tym jaka stawka ryczałtu jest dla Pani odpowiednia. Planuje Pani przejść na zryczałtowany podatek dochodowy w lutym 2025 r., więc wniosek zapewne będzie złożony w styczniu 2025 r. W ramach działalności zajmuje się Pani m.in. konfiguracją aplikacji i środowisk, wdrażaniem gotowych wersji aplikacji do środowiska produkcyjnego, ich aktualizacją, monitorowaniem działania oraz zapewnianiem ich stabilności. Odpowiada Pani także za automatyzację procesów wdrożeniowych oraz utrzymaniowych poprzez pisanie skryptów, które mają na celu zoptymalizowanie i przyspieszenie procesów. Kluczową częścią Pani pracy jest także tworzenie kopii zapasowych, migracja danych, dokumentacja oraz wsparcie klienta, co mieści się w zakresie utrzymania, a nie zarządzania czy tworzenia oprogramowania. Świadczy Pani usługi polegające na: konfiguracji aplikacji oraz komponentów aplikacji np. AI, aktualizacji aplikacji, monitorowaniu działania aplikacji poprzez zewnętrzne narzędzie, administracji systemów, administracji aplikacji, konfiguracji oraz administracji systemu (…), automatyzowaniu niektórych procesów: pisaniu skryptów automatyzujących Pani pracę, dokumentowaniu powyższych procesów, przygotowywaniu instrukcji do przeprowadzania powyższych procesów, wsparciu dla klienta o funkcjonalnościach aplikacji, pisaniu artykułów wyjaśniających różne funkcjonalności aplikacji, analizowaniu, testowaniu poprzez stronę lub api problemów zauważonych i zgłoszonych przez klienta, rozwiązywaniu tych problemów, jeśli to jest możliwe bez wglądu w kod źródłowy, np. poprzez ustawienia, zgłaszaniu możliwych ulepszeń aplikacji. Powyższe usługi sklasyfikowała Pani pod symbolem PKWiU 62.09.20.

Dokonując analizy będących przedmiotem wniosku usług, w pierwszej kolejności należy mieć na uwadze Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) oraz wyjaśnienia Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU z 2015 r.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) w dziale 62 „USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM I DORADZTWEM W ZAKRESIE INFORMATYKI I USŁUGI POWIĄZANE” mieści się m.in. klasa 62.09 – POZOSTAŁE USŁUGI W ZAKRESIE TECHNOLOGII INFORMATYCZNYCH I KOMPUTEROWYCH. Obejmuje ona grupowania:

·62.09.10.0 – Usługi instalowania komputerów i urządzeń peryferyjnych. Grupowanie to nie obejmuje usług instalowania komputerów dużej mocy i podobnych, sklasyfikowanych w 33.20.39.0.

·62.09.20.0 – Pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane

Grupowanie PKWiU 62.09.20.0 obejmuje:

·usługi odzyskiwania danych, tj. ratowania danych klienta z uszkodzonego lub niestabilnego dysku twardego lub innego nośnika do przechowywania danych oraz wykonywania duplikatów oprogramowania w oddzielnych miejscach, umożliwiających klientowi przemieszczenie wykwalifikowanego personelu w celu podjęcia i wykonywania rutynowych operacji komputerowych w takich przypadkach jak: pożar lub powódź;

·usługi instalowania oprogramowania;

·pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Grupowanie to nie obejmuje:

·usług w zakresie oprogramowania, sklasyfikowanych w 62.01.1,

·usług konsultacyjnych w zakresie sprzętu komputerowego, sklasyfikowanych w 62.02,

·usług w zakresie przetwarzania danych i hostingu, sklasyfikowanych w 63.11.1.

Zwracam w tym miejscu uwagę, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów m.in. ze świadczenia usług instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0). Należy podkreślić, że oznaczenie „ex” przy grupowaniu 62.09.20.0, o którym mowa jest w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ww. ustawy oznacza, że 12% stawkę ryczałtu należy stosować do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług w zakresie instalowania oprogramowania. Zatem, w grupowaniu tym (Pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane), wyłącznie usługi w zakresie instalowania oprogramowania objęte są 12% stawką ryczałtu ewidencjonowanego.

Analiza powołanych przepisów prawa, jak również wyjaśnień Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU 2015, w kontekście przedstawionego przez Panią opisu sprawy, w szczególności zakresu świadczonych przez Panią usług, prowadzi do stwierdzenia, że świadczone przez Panią przedmiotowe usługi stanowią usługi w zakresie instalowania oprogramowania.

Za uznaniem stanowiących przedmiot wniosku usług za usługi w zakresie instalowania oprogramowania przemawia fakt, że dotyczą one m.in :

·aktualizacji aplikacji, które polegają na wdrażaniu nowej wersji dostarczonej przez zespół programistów w formie gotowego obrazu (image) dla (…). Pobiera Pani ten obraz z platformy (…), przenosi go na serwer, gdzie działa aplikacja klienta, zatrzymuje Pani aplikację, a następnie za pomocą odpowiednich komend w (…) ładuje Pani obraz na serwer i aktualizuje aplikację do nowej wersji. Usługa dotyczy instalacji nowej wersji aplikacji lub usunięcia (dezaktualizacji) do starszej wersji. Zakres obejmuje aktualizacje lub dezaktualizację aplikacji w środowisku produkcyjnym oraz testowym. Efektem jest zaktualizowanie aplikacji klienta do nowszej wersji lub przywrócenie starszej wersji, jeśli zajdzie taka potrzeba np. okaże się, że nowa wersja ma krytyczne problemy, które nie zostały wcześniej zauważone;

·konfiguracji oraz administracji systemu (…), która polega na wprowadzeniu odpowiednich komend do systemu, które pozwalają na zainstalowanie niezbędnego oprogramowania, takiego jak np. (…), niezbędnego do wyświetlenia strony aplikacji. Działania te mają na celu przygotowanie serwera do uruchomienia aplikacji. Usługa dotyczy instalacji, konfiguracji oraz utrzymania oprogramowania systemowego i aplikacyjnego, tak aby system działał sprawnie i był gotowy do uruchomienia aplikacji. Zakres obejmuje instalację i konfigurację oprogramowania na systemach operacyjnych (…), zarządzanie zasobami systemowymi, konfigurację serwerów i aplikacji oraz monitorowanie ich wydajności i stabilności. Efektem jest poprawnie skonfigurowany system, który umożliwia uruchomienie aplikacji, zapewnia jej dostępność oraz prawidłowe działanie na serwerze.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Panią ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.09.20 „Pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane”, które to usługi są w zakresie instalowania oprogramowania, podlegają opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując, przychody, które będzie Pani osiągać w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług wskazanych we wniosku, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.09.20 „Pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane” będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 12%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a nie – jak Pani wskazała – 8,5%.

Stawka ta ma zastosowanie wyłącznie, jeśli spełnione będą warunki do zastosowania tej formy opodatkowania, o których mowa w cytowanych przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikowała Pani świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).