Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 29 października 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 29 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 2 grudnia 2024 r. (wpływ 3 grudnia 2024 r.) oraz z 28 października 2024 r. (wpływ 3 grudnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie produkcji kosmetyków (PKWiU 20.41.Z oraz 20.42.Z). Do dnia 31 grudnia 2024 roku działalność ta będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych według stawki liniowej (19%). Od dnia 1 stycznia 2025 roku Wnioskodawca zmienia formę opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Wnioskodawca zmienia profil działalności z produkcji na materiałach własnych na działalność usługową w zakresie produkcji na materiałach powierzonych przez kontrahentów. Na dzień 31 grudnia 2024 roku Wnioskodawca będzie posiadał zapasy surowców, materiałów i wyrobów gotowych związane z dotychczas prowadzoną produkcją kosmetyków, które nie zostaną jeszcze w całości wykorzystane na cele produkcyjne lub sprzedane ze względu na trwające procesy produkcyjne i realizację rozpoczętych zleceń. W związku ze zmianą profilu działalności, Wnioskodawca zamierza sprzedać te zapasy swojemu kontrahentowi w pierwszym kwartale 2025 r., ponieważ Wnioskodawca nie będzie już prowadził produkcji z własnych materiałów i surowców.
W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca wskazał następujące informacje:
Wnioskodawca informuje, że w roku podatkowym 2024 nie przekroczy równowartości 2 mln euro przychodów z działalności gospodarczej oraz informuje, że nie występują ani nie będą występowały w przyszłym roku żadne negatywne przesłanki stosowania ryczałtu, o których mowa w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Ponadto Wnioskodawca informuje, że prowadzi szczegółową ewidencję wyrobów, surowców i materiałów. Na jej podstawie dokonuje sprzedaży w sposób umożliwiający precyzyjne prowadzenie ewidencji przychodów, z podziałem na każdy rodzaj prowadzonej działalności.
Nabyte surowce i materiały Wnioskodawca będzie sprzedawał w stanie nieprzetworzonym.
Pytanie
Czy w związku z planowaną sprzedażą posiadanych zapasów surowców i materiałów zasadne jest zastosowanie 3% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych właściwej dla sprzedaży towarów nabytych w stanie nieprzetworzonym oraz stawki ryczałtu 5,5% wysokości przychodu dla sprzedaży wyrobów gotowych wyprodukowanych z własnych materiałów?
Pani stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy zastosowanie stawki ryczałtu w wysokości 3% jest zasadne. Po 1 stycznia 2025 r. działalność Podatnika zmieni profil z produkcyjnego na usługowy, w związku z czym nie będzie już wykorzystywał tych materiałów do własnej produkcji. Sprzedaż surowców, materiałów będzie stanowiła zbycie towarów nieprzetworzonych, niezwiązanych już z produkcją własną, spełniając przesłanki ustawowe do zastosowania ww. stawki. Tak samo, zdaniem Wnioskodawcy, zasadne jest zastosowanie stawki 5,5% dla sprzedaży wyrobów gotowych dla sprzedaży wyrobów produkcji z własnych materiałów.
W związku z powyższym, według Wnioskodawcy, przychód z tytułu sprzedaży zapasów surowców, materiałów jest opodatkowany odpowiednio 3% stawką ryczałtu, ponieważ czynności te stanowią przychody z działalności handlowej (art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy), a sprzedaż wyrobów gotowych stawką 5,5%, ponieważ sprzedaż ta stanowi przychody z działalności wytwórczej (art. 12 ust. 1 pkt 6 Ustawy).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Stosownie do art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.
Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – jak Pani oświadczyła – przy świadczeniu przez Panią opisanych czynności negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie mają i nie będą miały zastosowania.
Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Ponadto stosownie do art. 9 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1-1b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. z 2022 r. poz. 541), zwanej dalej „ustawą o CEIDG”.
Z wniosku i jego uzupełnienia wynika, że prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie produkcji kosmetyków. Od stycznia 2025 r. zamierza Pani zmienić formę opodatkowania z podatku liniowego na ryczałt ewidencjonowany. Zamierza Pani również zmienić profil działalności z produkcji na materiałach własnych na działalność usługową w zakresie produkcji na materiałach powierzonych przez kontrahentów. Na koniec roku 2024 będzie Pani posiadała zapasy surowców i materiałów oraz wyrobów gotowych, związane z dotychczas prowadzoną produkcją kosmetyków, które nie zostaną jeszcze w całości wykorzystane na cele produkcyjne lub sprzedane ze względu na trwające procesy produkcyjne i realizację rozpoczętych zleceń. Zapasy te zamierza Pani sprzedać swojemu kontrahentowi w I kwartale 2025 r. Zaznaczyła Pani, że nabyte surowce i materiały będzie Pani sprzedawać w stanie nieprzetworzonym. Jednocześnie prowadzi Pani sprzedaż w sposób umożliwiający precyzyjne prowadzenie ewidencji przychodów z podziałem na każdy rodzaj działalności.
W związku z tym powzięła Pani wątpliwość co do stosowania właściwych stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w odniesieniu do przychodów z planowanej sprzedaży posiadanych zapasów surowców i materiałów oraz przychodów ze sprzedaży wyrobów gotowych wyprodukowanych z własnych materiałów.
W odniesieniu do powyższego wskazuję, że stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Działalność usługowa w zakresie handlu oznacza sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.
Natomiast termin „towary” definiuje art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zgodnie z którym:
Użyte w ustawie określenie towary oznacza – towary handlowe, surowce i materiały podstawowe, z tym że:
a)towarami handlowymi są towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odprzedaży, w stanie nieprzetworzonym,
b)surowcami i materiałami podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu; do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone, z tym że za surowce i materiały podstawowe nie uważa się paliw i olejów zużywanych w transporcie.
Użyte w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne sformułowanie „sprzedaż uprzednio nabytych towarów w stanie nieprzetworzonym” oznacza sprzedaż produktów (towarów) bez zmiany ich substancji, czy wyglądu, tj. bez ingerencji sprzedającego we właściwości fabryczne produktu, ponieważ zgodnie z definicją słownikową „przetwarzać” to „przerabiać, zmieniać coś nadając inny kształt, wygląd, inną postać, formę; przekształcać, przeobrażać” (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2002 r.).
Jak Pani wskazała we wniosku, zamierza Pani sprzedać w 2025 roku posiadane zapasy surowców i materiałów, które w związku ze zmianą profilu działalności nie zostały przez Panią wykorzystane. Sprzedaż tych surowców i materiałów nastąpi w stanie nieprzetworzonym.
Zatem do przychodów uzyskanych ze sprzedaży surowców i materiałów zastosowanie znajdzie stawka ryczałtu 3% określona w art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Natomiast w odniesieniu do sprzedaży wyrobów gotowych wyprodukowanych z własnych materiałów wskazuję, co następuje.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Działalność wytwórcza oznacza działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.
Ponieważ ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawiera definicji „wytwarzania”, należy posłużyć się definicją słownikową, zgodnie z którą „wytwarzać” to „produkować coś; tworząc wydzielać coś; powodować powstanie czegoś” (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2002 r.).
W myśl słownika języka polskiego – „wyrób” to „przedmiot stanowiący końcowy produkt pracy rzemieślnika lub wynik procesu produkcyjnego zakładu” (http://sjp.pwn.pl). Natomiast określenie „wyrobić” (wyrabiać) znaczy m.in. tyle, co „produkować coś”. Można zatem uznać, że wyrobem jest coś, co zostało wytworzone bądź wyprodukowane.
Zatem o zakwalifikowaniu działalności gospodarczej do działalności wytwórczej decyduje więc przede wszystkim końcowy efekt tej działalności, tj. powstanie z zakupionych czy wytworzonych materiałów nowego wyrobu.
Wyrób ten ma być nowy. Słownik języka polskiego definiuje przymiotnik „nowy” m.in. jako „niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony”. Należy zatem stwierdzić, że cecha nowości ma się odnosić do tego, że przedmiot ten wcześniej nie istniał, natomiast powstał właśnie w wyniku działań podatnika (polegających na wytworzeniu, wyprodukowaniu czegoś).
Wskazała Pani, że zamierza sprzedać w 2025 roku wyroby gotowe wyprodukowane z własnych materiałów. Przychód uzyskany z opisanej działalności w zakresie produkcji kosmetyków polegającej na sprzedaży wytworzonych przez Panią wyrobów dotyczy zatem działalności wytwórczej.
Przychód ten, jako przychód z działalności wytwórczej, należy opodatkować 5,5% stawką ryczałtu, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Końcowo wskazuję, że zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku, gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:
1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;
2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;
2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;
2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;
3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;
4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.
Zatem w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W Pani przypadku ten warunek zostanie spełniony.
Podsumowanie:
Do przychodów ze sprzedaży posiadanych zapasów surowców i materiałów powinna Pani zastosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Natomiast do przychodów ze sprzedaży wyrobów gotowych wyprodukowanych z własnych materiałów powinna Pani zastosować stawkę ryczałtu w wysokości 5,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).