Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 28 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 listopada 2024 r. (wpływ 2 grudnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Od 2018 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczając podatek dochodowy na zasadach ogólnych.
W wyniku rozwoju tej działalności profil świadczonych przez Pana usług przybrał strukturę, dla której rozważa Pan zmianę formy opodatkowania z zasad ogólnych na zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o tej zmianie, prosi Pan jednak o informację, czy zryczałtowane stawki podatku jakie planowałby Pan stosować w odniesieniu do poszczególnych usług świadczonych w ramach prowadzonej działalności byłyby prawidłowe.
Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza od przyszłego roku będzie związana przede wszystkim z:
- profesjonalnym doradztwem w obszarze marketingu, rozwoju marki i sprzedaży (PKD 74.90.Z – Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana),
- prowadzeniem branżowego portalu internetowego pod adresem (…) (PKD 63.12.Z – Działalność portali internetowych),
- projektowaniem graficznym, identyfikacji wizualnych, logo i innych elementów grafiki użytkowej (PKD 74.10.Z – Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania),
- projektowaniem i tworzeniem stron internetowych oraz administrowaniem stronami zleceniodawców (62.01.Z – Działalność związana z oprogramowaniem, 63.11.Z – Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność),
- działalnością w obszarze public relations (70.21.Z – Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja) oraz
- działalnością związaną z reklamą (73.11.Z – Działalność agencji reklamowych).
W ramach działalności planuje Pan świadczyć przede wszystkim kilka głównych usług, które opisuje Pan poniżej, wraz z podaniem stawek zryczałtowanego podatku dochodowego jakie planowałby Pan naliczać od każdej z tych usług.
1.Usługa profesjonalnej obsługi marketingowej, doradztwa marketingowego, planowania i koordynowania działań marketingowych zleceniodawcy.
a. W ramach tej usługi będzie Pan osobiście prowadził obsługę marketingową zleceniodawcy w zakresie działań o charakterze zarządczo-doradczym i operacyjnym, na podstawie zawartej umowy B2B, które będą w głównej mierze polegać na: analizie pozycji rynkowej zleceniodawcy, jego otoczenia, klientów, konkurencji i możliwości rynkowej ekspansji; tworzeniu strategii marketingowej, formułowaniu celów i planowaniu działań marketingowych; koordynowaniu działań marketingowych zleceniodawcy mających na celu wzrost świadomości marki, pozyskiwaniu nowych klientów i wzrost sprzedaży; koordynowaniu współpracy między zleceniodawcą a podmiotami trzecimi, świadczącymi usługi marketingowe na rzecz zleceniodawcy; planowaniu budżetu marketingowego zleceniodawcy i szacowaniu jego kosztów; analizie wyników podejmowanych działań, formułowaniu wniosków i przedstawianiu nowych propozycji dla osiągania przez zleceniodawcę jego celów sprzedażowych.
Usługa ta będzie obejmowała również działania operacyjne takie jak: pomoc w przygotowywaniu materiałów sprzedażowych, wsparcie działu handlowego w kontaktach z potencjalnymi klientami, wsparcie koncepcyjne i merytoryczne w przygotowaniach zleceniodawcy do udziału w wydarzeniach branżowych, opracowywanie informacji o produktach zleceniodawcy, opracowywanie artykułów i komunikatów prasowych, dystrybuowanie komunikatów do mediów, przygotowywanie niezbędnych materiałów i informacji na potrzeby realizacji usług marketingowych na rzecz zleceniodawcy przez podmioty trzecie i dostarczanie ich tym podmiotom.
b. Usługę tę najlepiej Pana zdaniem określa kod PKWiU 74.90.20.0 – Pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane.
c. Dla tej usługi planuje Pan opodatkowanie przychodu w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%.
2.Usługa publikacji artykułu SEO lub płatnego przedruku informacji na prowadzonym przez Pana portalu (…).
a. W ramach prowadzonego przez Pana portalu publikuje Pan artykuły SEO zleceniodawców, których celem jest poprawa jakości i wyników strony zleceniodawcy lub stron wskazanych przez zleceniodawcę w artykule w postaci linków zwrotnych. Artykuły te są w całości dostarczane przez zleceniodawcę, nie mają charakteru reklamowego, a ich wartość polega na umieszczeniu w nich linka zwrotnego, który pozytywnie wpływa na wynik i pozycję strony zleceniodawcy w wyszukiwarkach (…). Najczęściej są one słabo lub wcale widoczne dla czytelników portalu (…).
b. Usługę tę najlepiej Pana zdaniem określa kod PKWiU 58.19.29.0 – Pozostałe publikacje on-line, gdzie indziej niesklasyfikowane.
c. Dla tej usługi planuje Pan opodatkowanie przychodu w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%.
3.Usługa publikacji artykułów reklamowych, reklam graficznych, reklam w newsletterze oraz innych materiałów reklamowych na prowadzonym przez Pana portalu (…).
a. Publikacje te mają na celu promowanie wyrobów i usług zleceniodawcy na ww. portalu, są kierowane bezpośrednio do czytelników portalu i emitowane w określonych miejscach portalu oraz w określonym czasie.
b. Usługę tę najlepiej Pana zdaniem określa kod PKWiU 73.12.13.0 – Pośrednictwo w sprzedaży miejsca lub czasu na cele reklamowe w Internecie.
c. Dla tej usługi planuje Pan opodatkowanie przychodu w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 15%.
4.Tworzenie koncepcji marki zleceniodawcy, projektowanie logo, elementów identyfikacji wizualnej oraz innych projektów grafiki użytkowej.
a. W ramach tej usługi wykonywane będą koncepcje wizualne marki zleceniodawcy, tworzone będzie logo, założenia systemu identyfikacji wizualnej oraz projekty graficzne poszczególnych elementów takich jak wizytówki, akcydensy, opakowania produktów, plakaty, ilustracje, grafiki internetowe. Większość z tych projektów będzie wiązała się z przekazaniem autorskich praw majątkowych do stworzonych utworów.
b. Usługę tę najlepiej Pana zdaniem określa kod PKWiU 74.10.19.0 – Usługi w zakresie pozostałego specjalistycznego projektowania.
c. Dla tej usługi planuje Pan opodatkowanie przychodu w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 14%.
5.Projektowanie stron internetowych oraz ich administrowanie.
a. W ramach tej usługi świadczone będzie zarówno projektowanie graficzne samego layotu strony zleceniodawcy, jak i całościowe tworzenie strony wraz z jej zakodowaniem i uruchomieniem. Przewiduje Pan także administrowanie stronami internetowymi zleceniodawców oraz świadczenie wsparcia technicznego w zakresie utrzymania stron, domen i hostingu.
b. Usługę tę najlepiej Pana zdaniem określa kod PKWiU 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania oraz kod PKWiU 62.09.20.0 – Pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane.
c. Dla tej usługi planuje Pan opodatkowanie przychodu w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 12%.
6.Usługi public relations, pisanie, dystrybuowanie oraz publikowanie artykułów, informacji i komunikatów prasowych zleceniodawców w mediach i na stronach internetowych.
a. Usługa ta będzie polegała na obsłudze public relations zleceniodawcy, której celem będzie utrzymywanie i rozwijanie pozytywnych relacji biznesowych między zleceniodawcą, a jego klientami, rynkiem czy mediami. Ponadto, w ramach tej usługi planuje Pan utrzymywać kontakty z mediami w celu publikacji artykułów i informacji prasowych dostarczonych przez zleceniodawcę lub opracowanych przez Pana na jego życzenie. Artykuły i informacje będą za Pana pośrednictwem przekazywane mediom, zlecane do publikacji lub samodzielnie w miarę możliwości publikowane przez Pana w miejscach wskazanych przez zleceniodawcę, na przykład w biurach prasowych online, na forach internetowych, w mediach społecznościowych zleceniodawcy, na stronie internetowej zleceniodawcy lub innych miejscach.
b. Usługę tę najlepiej Pana zdaniem określa kod PKWiU 70.21.10.0 – Usługi w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations) i komunikacji.
c. Dla tej usługi planuje Pan opodatkowanie przychodu w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%.
Według Pana wiedzy, prowadzona, jak i planowana przez Pana działalność gospodarcza nie jest wyłączona z możliwości jej opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a przychody z jej tytułu w roku 2024 oraz prognozowane przychody w roku 2025 nie przekroczą równowartości 2 mln euro. Nie uzyskuje Pan przychodów z innych źródeł.
W piśmie z 28 listopada 2023 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, doprecyzował Pan opis sprawy o następujące informacje:
1. Czy będzie Pan prowadził ewidencję przychodów, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.), tj. w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonych przez Pana działalności opodatkowanych różnymi stawkami?
Odpowiedź: Tak. Każdy przychód będzie tak jak do tej pory dokumentowany przez Pana wystawianymi fakturami VAT, a każda pozycja na niej otrzyma stosowny numer PKWiU, aby można było określić stawkę podatku dla danego dochodu. O wszystkie formalności, prawidłową dokumentację, jak i prawidłowe wyliczenia podatku zadba biuro rachunkowe, które już teraz prowadzi dla Pana całą księgowość i rozliczenia według zasad ogólnych (skala podatkowa).
2. Proszę o przyporządkowanie opisanych we wniosku czynności wykonywanych w ramach projektowania stron internetowych oraz ich administrowania do odpowiednich usług, tj. wskazanie, które z czynności będzie Pan wykonywał w ramach usługi sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 62.01.11, a które w ramach usługi sklasyfikowanej wg PKWiU 62.09.20.0?
Odpowiedź: W ramach usługi klasyfikowanej pod kodem PKWiU 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania, planuje Pan wykonywanie najczęściej poniższych czynności:
· Projektowanie layoutu strony internetowej (wygląd graficznych), opracowywanie koncepcji wyglądu strony, graficznego układu elementów, projektowanie interfejsu UI oraz udostępnianie tych projektów klientom w postaci plików graficznych lub projektu złożonego na platformie (…);
· Kodowanie strony, projektu graficznego stworzonego samodzielnie lub przekazanego przez klienta, do postaci możliwej do opublikowania w internecie; kodowanie poszczególnych funkcji i atrybutów strony (np. galeria zdjęć, formularze kontaktowe, system zarządzania treścią strony, wyskakujące okienka pop-up itp.);
· Publikowanie gotowej strony internetowej na serwerze umożliwiającym ogólny dostęp do strony przez przeglądarki internetowe, po uprzednim przygotowaniu serwera (konfiguracja środowiska, instalacja systemu (…), instalacja wtyczek podmiotów trzecich, konfiguracja adresu (…), podpięcie domeny, wgranie plików strony na serwer).
W ramach usługi klasyfikowanej pod kodem PKWiU 62.09.20.0 – Pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane, planuje Pan świadczyć usługi administracji stronami internetowymi, tj.:
· Utrzymywanie stron internetowych klientów na serwerze własnym lub firm trzecich (odsprzedaż miejsca) w celu ich nieprzerwanej dostępności;
· Pośredniczenie w opłacaniu domen i serwerów;
· Dbanie o stałą dostępność strony klienta, przeprowadzanie aktualizacji środowiska serwerowego zgodnie z wytycznymi hostingodawcy;
· Aktualizowanie techniczne strony internetowej klienta poprzez uruchamianie automatycznych instalacji wtyczek i skryptów używanych na stronie (np. systemu (…), wtyczek firm trzecich itp.);
· Aktualizowanie wyświetlanej na stronie treści, zgodnie z życzeniami klienta; dodawanie nowych artykułów, zdjęć, informacji, aktualizacja listy usług klienta, godzin pracy, informacji o firmie klienta itp.;
· Uruchamianie nowych funkcji i podstron danej strony, jeśli ich dodanie nie wymaga prac programistycznych.
3. Jakie dokładnie czynności będzie Pan wykonywał w ramach usługi „Projektowanie stron internetowych oraz ich administrowanie” obejmującej zarówno projektowanie graficzne samego layotu strony zleceniodawcy, jak i całościowe tworzenie strony wraz z jej zakodowaniem i uruchomieniem oraz administrowanie stronami internetowymi zleceniodawców oraz świadczenie wsparcia technicznego w zakresie utrzymania stron, domen i hostingu, sklasyfikowanej pod symbolami PKWiU 62.01.11.0 oraz 62.09.20.0?
Proszę o ich wyczerpujące scharakteryzowanie, tj. opisanie, na czym konkretnie będą polegały wskazane przez Pana czynności wykonywane w ramach ww. usługi:
a)czego będą dotyczyły?
b)jaki będzie ich zakres?
c)co będzie ich efektem?
Proszę o oddzielną charakterystykę w odniesieniu do każdej ze wskazanych przez Pana czynności wykonywanych w ramach ww. usługi.
Odpowiedź: Usługi te mogą być świadczone oddzielenie. Świadczenie dla danego klienta jednej z tych usług, nie determinuje konieczności skorzystania z drugiej.
W ramach usługi Tworzenia i projektowania strony internetowej wykonywane najczęściej będą czynności wskazane wcześniej, tj.:
· Projektowanie layoutu strony internetowej (wygląd graficznych), opracowywanie koncepcji wyglądu strony, graficznego układu elementów, projektowanie interfejsu UI oraz udostępnianie tych projektów klientom w postaci plików graficznych lub projektu złożonego na platformie (…);
· Kodowanie strony, projektu graficznego stworzonego samodzielnie lub przekazanego przez klienta, do postaci możliwej do opublikowania w internecie; kodowanie poszczególnych funkcji i atrybutów strony (np. galeria zdjęć, formularze kontaktowe, system zarządzania treścią strony, wyskakujące okienka pop-up itp.);
· Publikowanie gotowej strony internetowej na serwerze umożliwiającym ogólny dostęp do strony przez przeglądarki internetowe, po uprzednim przygotowaniu serwera (konfiguracja środowiska, instalacja systemu (…), instalacja wtyczek podmiotów trzecich, konfiguracja adresu (…), podpięcie domeny, wgranie plików strony na serwer);
· Dodawanie na posiadanej już przez klienta stronie internetowej nowych funkcjonalności i treści, wymagających prac programistycznych i kodowania (w sytuacjach gdy dodania takich funkcji nie umożliwia funkcjonalność obecnej strony klienta), tzw. przeróbki istniejącej strony, podlegające usłudze tworzenia strony internetowej;
· Ponadto jeśli klient nie miał wcześniej żadnej strony, to w ramach jej utworzenia będzie mógł zlecić zakup domeny internetowej i serwera dla swojej nowej strony, w celu jej udostępnienia w internecie.
Efektem tej usługi będzie uruchomienie kompletnej strony internetowej klienta pod konkretnym adresem (…), która będzie powszechnie dostępna przez przeglądarki internetowe.
W ramach usługi administrowania i zarządzania już gotowymi stronami internetowymi wykonywane będą czynności wspomniane w odpowiedzi do pytania 2, czyli:
· Aktualizacje techniczne strony internetowej w celu ich poprawnego działania (aktualizacja wtyczek, środowiska strony, aktualizacje zabezpieczeń, aktualizacje systemu (…) – zarządzania treścią);
· Zapewnienie ciągłości ważności domeny internetowej klienta oraz serwera, poprzez pobieranie opłaty za odsprzedaż miejsca na serwerze lub opłacanie tych usług u firm trzecich w imieniu klienta;
· Aktualizacje treści wyświetlanych na stronie internetowej klienta;
· Dodawanie nowych treści i funkcjonalności na stronie klienta, które nie wymagają prac programistycznych (możliwe dzięki wdrożonemu wcześniej na etapie tworzenia strony systemowi zarządzania treścią (…) oraz zainstalowanych na stronie wtyczek).
Efektem tych działań będzie poprawne funkcjonowanie strony, zapewnienie aktualnych treści na niej oraz zapewnienie ciągłości dostępu do niej.
4. Czy za opisaną przez Pana usługę projektowania stron internetowych oraz ich administrowania, sklasyfikowaną pod symbolami PKWiU 62.01.11.0 oraz 62.09.20.0 zleceniodawca będzie płacił Panu osobne wynagrodzenia za każdą z tych usług, tj. osobno za usługę sklasyfikowaną pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 oraz osobno za usługę sklasyfikowaną pod symbolem PKWiU 62.09.20.0? Czy może będzie Pan otrzymywał jedno łączne wynagrodzenie za obie ww. usługi?
Odpowiedź: Usługi te są świadczone oddzielnie i na fakturach będą wyszczególniane osobno. Przy zamówieniu nowej strony, bądź zleceniu prac podlegających pod tworzenie strony internetowej, planuje Pan wystawiać fakturę za usługę tworzenia strony internetowej PKWiU 62.01.11.0. Natomiast usługa administrowania stroną jest usługą ciągłą, na podstawie umowy na określony lub nieokreślony czas, z rozliczeniem miesięcznym lub rocznym. Wystawiana będzie na nią osobna faktura. Jeśli klient zamówi taką usługę od razu podczas zamówienia stworzenia nowej strony internetowej, to na fakturze planuje Pan wyodrębnić te pozycje, tzn. wskazać wynagrodzenie za utworzenie nowej strony w ramach PKWiU 62.01.11.0. oraz za usługę administracji na określony okres pod PKWiU 62.09.20.0.
5. Czy na fakturach wystawianych zleceniodawcy za usługę projektowania stron internetowych oraz ich administrowania będzie Pan wyodrębniał wynagrodzenia za usługi według poszczególnych klasyfikacji PKWiU, tj. osobno za usługę sklasyfikowaną pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 oraz osobno za usługę sklasyfikowaną pod symbolem PKWiU 62.09.20.0? Czy może na fakturach wystawionych na rzecz zleceniodawcy będzie jedno łączne wynagrodzenie za obie ww. usługi?
Odpowiedź: Planuje Pan wyodrębniać te usługi w osobnych pozycjach, nawet jeśli znajdą się na jednej fakturze, ponieważ ułatwi to naliczanie opłaty za administrację stroną w przyszłości, za kolejne okresy świadczenia takiej usługi. Utworzenie nowej strony będzie wiązało się z opłatą jednorazową, zaś administrowanie stroną z opłatą cykliczną, w związku z tym, że jest to usługa ciągła i może być wypowiedziana przez klienta w dowolnym czasie.
6. Czy wykonywane przez Pana ww. usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 będą w jakikolwiek sposób związane z oprogramowaniem:
-jeśli tak – na czym będzie polegał ten związek (proszę szczegółowo go opisać),
-jeśli nie – proszę wskazać, na jakiej podstawie ten związek nie wystąpi?
Odpowiedź: Zazwyczaj tak, ponieważ tworzenie strony wymaga zakodowania layoutu w taki sposób, aby była ona poprawnie wyświetlana przez przeglądarki. Kodowanie, rozumiane przez Pana jako programowanie, odbywa się częściowo ręcznie, a częściowo za pośrednictwem dedykowanych tej czynności narzędzi (np. system (…)). Również samo przygotowanie serwera do opublikowania takiej strony wymaga odpowiedniej konfiguracji, w ramach której instaluje się na serwerze odpowiednie pliki oraz modyfikuje fragmenty ich kodu. Ponadto w trakcie tworzenia strony instaluje się jej system (…), a następnie w jego zapleczu dodatkowe elementy, tzw. wtyczki, rozbudowujące podstawową funkcjonalność systemu (…). Są to rozwiązania zewnętrznych dostawców, wymagające zainstalowania, a następnie skonfigurowania. Niektóre z nich umożliwiają ingerencję w kod źródłowy (open source), inne nie.
Problematyczna może być dla Pana sytuacja projektowania samego layoutu graficznego strony, bez jego kodowania. Klient może zażyczyć sobie wykonanie jedynie projektu graficznego, tworzonego jako pliki rastrowe jpg w programie graficznym, lub złożony projekt graficzny na platformie (…) (nie występuje wtedy kodowanie strony, a stworzony projekt posiada jedynie wygląd zewnętrzny strony, bez jej docelowej funkcjonalności). Sklasyfikował Pan tę usługę również jako PKWiU 62.01.11.0 na podstawie wcześniej znalezionych interpretacji różnych osób, że powinno się tak to postrzegać. Nie ma Pan jednak pewności, czy samo wykonanie projektu graficznego strony internetowej rzeczywiście podlega pod PKWiU 62.01.11.0.
7. Czy świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.09.20 będą stanowiły usługi w zakresie instalowania oprogramowania?
Odpowiedź: Tak, w zakresie instalacji oprogramowania (…) na serwerze oraz wtyczek umożliwiających poprawne funkcjonowanie strony internetowej klienta.
8. Czy świadczone przez Pana usługi będące przedmiotem wniosku, wykonywane będą w ramach wolnego zawodu, w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Odpowiedź: Nie.
Pytanie
Prosi Pan o weryfikację planowanych stawek dla poszczególnych usług oraz informację czy są one prawidłowo zinterpretowane? Jeśli nie, prosi Pan o wskazanie jakie stawki podatku powinny być przez Pana stosowane w odniesieniu do wskazanych usług w przypadku ewentualnego wyboru formy opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym?
Pana stanowisko w sprawie
Dla usługi nr 1 opisanej we wniosku planuje Pan opodatkowanie przychodu w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%.
Dla usługi nr 2 opisanej we wniosku planuje Pan opodatkowanie przychodu w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%.
Dla usługi nr 3 opisanej we wniosku planuje Pan opodatkowanie przychodu w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 15%.
Dla usługi nr 4 opisanej we wniosku planuje Pan opodatkowanie przychodu w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 14%.
Dla usługi nr 5 opisanej we wniosku planuje Pan opodatkowanie przychodu w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 12%.
Dla usługi nr 6 opisanej we wniosku planuje Pan opodatkowanie przychodu w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Przy czym według art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
W myśl art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Na podstawie art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Jak stanowi art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Natomiast według art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.
Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z ww. przepisem:
1.Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)(uchylona)
c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d)(uchylona)
e)(uchylona)
f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
6) (uchylony)
2. Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
3.Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Kolejnym warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Według art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.
Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. o ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług reklamowych; usług badania rynku i opinii publicznej (PKWiU dział 73).
Z art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 14% przychodów ze świadczenia usług w zakresie specjalistycznego projektowania (PKWiU 74.1).
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Według art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Z informacji przedstawionych we wniosku oraz jego uzupełnieniu wynika, że od 2018 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczając podatek dochodowy na zasadach ogólnych. W wyniku rozwoju tej działalności profil świadczonych przez Pana usług przybrał strukturę, dla której rozważa Pan zmianę formy opodatkowania z zasad ogólnych na zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych. W ramach działalności planuje Pan świadczyć przede wszystkim kilka głównych usług, które opisuje Pan poniżej.
1. Usługa profesjonalnej obsługi marketingowej, doradztwa marketingowego, planowania i koordynowania działań marketingowych zleceniodawcy, sklasyfikowana przez Pana do kodu PKWiU 74.90.20.0 – Pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane.
2. Usługa publikacji artykułu SEO lub płatnego przedruku informacji na prowadzonym przez Pana portalu (…), sklasyfikowana przez Pana do kodu PKWiU 58.19.29.0 – Pozostałe publikacje on-line, gdzie indziej niesklasyfikowane.
3. Usługa publikacji artykułów reklamowych, reklam graficznych, reklam w newsletterze oraz innych materiałów reklamowych na prowadzonym przez Pana portalu (…), sklasyfikowana przez Pana do kodu PKWiU 73.12.13.0 – Pośrednictwo w sprzedaży miejsca lub czasu na cele reklamowe w Internecie.
4. Usługa tworzenia koncepcji marki zleceniodawcy, projektowania logo, elementów identyfikacji wizualnej oraz innych projektów grafiki użytkowej, sklasyfikowana przez Pana do kodu PKWiU 74.10.19.0 – Usługi w zakresie pozostałego specjalistycznego projektowania.
5. Usługa projektowania stron internetowych, sklasyfikowana przez Pana do kodu PKWiU 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania oraz Usługa administracji stronami internetowymi, sklasyfikowana przez Pana do kodu PKWiU 62.09.20.0 – Pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane.
6. Usługi public relations, pisanie, dystrybuowanie oraz publikowanie artykułów, informacji i komunikatów prasowych zleceniodawców w mediach i na stronach internetowych, sklasyfikowana przez Pana do kodu PKWiU 70.21.10.0 – Usługi w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations) i komunikacji.
W treści wniosku oraz jego uzupełnieniu zawarł Pan szczegółowy opis świadczonych przez Pana usług. Dodatkowo wskazał Pan, że prowadzona, jak i planowana przez Pana działalność gospodarcza nie jest wyłączona z możliwości jej opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a przychody z jej tytułu w roku 2024 oraz prognozowane przychody w roku 2025 nie przekroczą równowartości 2 mln euro. Nie uzyskuje Pan przychodów z innych źródeł. Ponadto będzie Pan prowadził ewidencję przychodów, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonych przez Pana działalności opodatkowanych różnymi stawkami.
W odniesieniu do wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70) wskazuję, że symbol ex oznacza, że w ramach grupowania 70 opodatkowaniu stawką 15% podlegają wyłącznie usługi wymienione w tym przepisie, tj. usługi doradztwa związane z zarządzaniem.
Natomiast pozostałe usługi (inne niż doradztwo związane z zarządzaniem), klasyfikowane według rozporządzenia Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w dziale 70, które nie zostały wymienione w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podlegają opodatkowaniu stawką ryczałtu w wysokości 8,5%.
Zatem opodatkowaniu stawką ryczałtu 15% podlegają usługi, tj.:
- klasa 70.10 – usługi firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych,
- kategoria 70.22.1 – usługi doradztwa związane z zarządzaniem wraz z zawartymi w klasyfikacji podkategoriami i pozycjami z wyłączeniem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.).
Stawką 8,5% opodatkowane będą natomiast pozostałe usługi wymienione w Dziale 70 niezwiązane z „usługami firm centralnych (head offices)”, a także „usługami doradztwa związanymi z zarządzaniem”, tj.:
-klasa 70.21 – usługi w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations) i komunikacji,
-kategoria 70.22.2 – pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych,
-kategoria 70.22.3 – pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Skoro w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie Pan świadczył m.in. usługę public relations, pisanie, dystrybuowanie oraz publikowanie artykułów, informacji i komunikatów prasowych zleceniodawców w mediach i na stronach internetowych, sklasyfikowaną w PKWiU 70.21.10.0 – Usługi w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations) i komunikacji, będzie Pan mógł stosować dla tej usługi stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan również usługę profesjonalnej obsługi marketingowej, doradztwa marketingowego, planowania i koordynowania działań marketingowych zleceniodawcy, sklasyfikowaną w PKWiU 74.90.20.0 – Pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane oraz usługę publikacji artykułu SEO lub płatnego przedruku informacji na prowadzonym przez Pana portalu (…), sklasyfikowaną w PKWiU 58.19.29.0 – Pozostałe publikacje on-line, gdzie indziej niesklasyfikowane. W opisie sprawy wskazał Pan jakie czynności w ramach tych usług wykonuje.
Usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 74.90.20.0 oraz 58.19.29.0 nie zostały objęte stawkami podatku wskazanymi pkt 1-4 oraz 6-8 art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zatem na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej tych usług podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.) w dziale 73 – USŁUGI REKLAMOWE; USŁUGI BADANIA RYNKU I OPINII PUBLICZNEJ mieści się:
-grupa 73.1 – usługi reklamowe,
-klasa 73.12 – usługi związane z reprezentowaniem mediów,
-kategoria 73.12.1 – pośrednictwo w sprzedaży miejsca lub czasu na cele reklamowe,
-podkategoria 73.12.13 – pośrednictwo w sprzedaży miejsca lub czasu na cele reklamowe w Internecie,
-pozycja 73.12.13.0 – pośrednictwo w sprzedaży miejsca lub czasu na cele reklamowe w Internecie.
Odnośnie usługi publikacji artykułów reklamowych, reklam graficznych, reklam w newsletterze oraz innych materiałów reklamowych na prowadzonym przez Pana portalu (…), którą sklasyfikował Pan do kodu PKWiU 73.12.13.0 – Pośrednictwo w sprzedaży miejsca lub czasu na cele reklamowe w Internecie, wskazuję, że art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. o ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wprost ustalił dla całego działu PKWiU 73 stawkę 15%.
Zatem przychody, które będzie Pan uzyskiwał ze świadczenia usługi publikacji artykułów reklamowych, reklam graficznych, reklam w newsletterze oraz innych materiałów reklamowych na prowadzonym przez Pana portalu (…), sklasyfikowanej według PKWiU pod symbolem 73.12.13.0 – Pośrednictwo w sprzedaży miejsca lub czasu na cele reklamowe w Internecie, powinny zostać opodatkowane 15% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. o ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Odnosząc się z kolei do świadczonej przez Pana usługi tworzenia koncepcji marki zleceniodawcy, projektowanie logo, elementów identyfikacji wizualnej oraz innych projektów grafiki użytkowej, sklasyfikowanej przez Pana w grupowaniu PKWiU 74.10.19.0 – Usługi w zakresie pozostałego specjalistycznego projektowania, wskazuję, że zgodnie z wyjaśnieniami Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU 2015 dział 74 – POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ PROFESJONALNA, NAUKOWA I TECHNICZNA obejmuje:
-usługi w zakresie specjalistycznego projektowania,
-usługi fotograficzne,
-usługi związane z tłumaczeniami,
-pozostałe usługi profesjonalne, naukowe i techniczne, gdzie indziej niesklasyfikowane.
W dziale tym mieści się grupa 74.1 – USŁUGI W ZAKRESIE SPECJALISTYCZNEGO PROJEKTOWANIA, która zawiera klasę 74.10 – USŁUGI W ZAKRESIE SPECJALISTYCZNEGO PROJEKTOWANIA. Klasa ta obejmuje m.in. kategorię 74.10.1 – USŁUGI W ZAKRESIE SPECJALISTYCZNEGO PROJEKTOWANIA WNĘTRZ, PROJEKTOWANIA PRZEMYSŁOWEGO ITP., która zawiera następujące grupowania:
-74.10.11.0 – Usługi opracowywania projektów wystroju wnętrz i dekoracji;
-74.10.12.0 – Usługi w zakresie projektowania przemysłowego;
-74.10.19.0 – Usługi w zakresie pozostałego specjalistycznego projektowania.
Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że w przypadku uzyskania przychodów ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usługi tworzenia koncepcji marki zleceniodawcy, projektowanie logo, elementów identyfikacji wizualnej oraz innych projektów grafiki użytkowej, sklasyfikowanej przez Pana w grupowaniu PKWiU 74.10.19.0, zastosowanie znajdzie stawka ryczałtu w wysokości 14%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W kwestii dotyczącej świadczonych przez Pana usług projektowania stron internetowych oraz ich administrowania, sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania oraz pod symbolem PKWiU 62.09.20.0 – Pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane, wyjaśnił Pan jakie czynności w ramach tych usług planuje wykonywać oraz wskazał, że usługi te mogą być i będą świadczone oddzielnie, a także, że na fakturach będą wyszczególniane osobno. Jednocześnie wskazał Pan, że świadczona przez Pana usługa projektowania stron internetowych jest usługą związaną z oprogramowaniem, a usługa administrowania stronami internetowymi zleceniodawców stanowi usługę w zakresie instalowania oprogramowania.
Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) w dziale 62 USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM I DORADZTWEM W ZAKRESIE INFORMATYKI I USŁUGI POWIĄZANE mieści się klasa 62.01 USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM. Klasa ta obejmuje: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.
Klasa ta obejmuje także analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia:
-rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika,
-pisanie programów na zlecenie użytkownika,
-projektowanie stron internetowych.
W klasie 62.01 znajduje się kategoria 62.01.1 USŁUGI ZWIĄZANE Z PROJEKTOWANIEM I ROZWOJEM TECHNOLOGII INFORMATYCZNYCH, która obejmuje m.in. grupowanie 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania.
Wyjaśnienia do PKWiU wskazują, że grupowanie 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania, obejmuje usługi związane z projektowaniem struktury i/lub zapisu kodu komputera, włączając uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia i/lub wdrożenia aplikacji programowej, takie jak:
- projektowanie struktury i zawartości stron internetowych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych,
- projektowanie struktury i zawartości bazy danych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia bazy danych (magazynu danych),
- projektowanie struktury i zapisu kodu komputerowego niezbędnego do zaprojektowania i rozwinięcia aplikacji programowej na życzenie klienta, inne niż programowanie stron internetowych, baz danych lub zintegrowanych pakietów programowych,
- wykonanie aplikacji na indywidualne zamówienie, łączenie w całość, przystosowanie (modyfikowanie, konfigurowanie itp.) i instalowanie istniejącej aplikacji tak, aby była funkcjonalna w środowisku informatycznym klienta.
Wskazać należy, że przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w przypadku PKWiU ex 62.01.1, wskazuje na związek świadczonych usług z oprogramowaniem, nie zawężając tych czynności wyłącznie do kwestii programowania.
Zgodnie z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym, usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania.
Należy zauważyć, że grupowanie PKWiU 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania zawiera szeroki wachlarz usług, które są związane z oprogramowaniem, począwszy od projektowania tego oprogramowania poprzez jego programowanie aż po jego rozwój. Zatem wszystkie wymienione w tym grupowaniu usługi są związane z oprogramowaniem, dotyczą oprogramowania (jak też wskazuje sama nazwa grupowania). W grupowaniu tym mieszczą się zatem różne czynności związane z oprogramowaniem – nie tylko samo programowanie.
Ponadto, usługi związane z oprogramowaniem nie polegają jedynie na programowaniu, czyli tworzeniu kodów źródłowych przez programistów, ale są to wszelkie inne usługi związane z projektowaniem i rozwojem oprogramowania.
Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku wskazuję, że w świetle przedstawionego opisu czynności, które planuje Pan wykonywać w ramach usługi projektowania stron internetowych (sklasyfikowanej przez Pana według PKWiU pod symbolem 62.01.11.0) zasadne jest przyjęcie, że świadczone przez Pana usługi są związane z oprogramowaniem.
Zatem skoro świadczona przez Pana usługa projektowania stron internetowych (sklasyfikowana według PKWiU pod symbolem 62.01.11.0) – jak wynika z okoliczności sprawy – jest związana z oprogramowaniem, to przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej tych usług podlegają opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Z opisu sprawy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz uzupełnienia wynika, że planuje Pan także wykonywać usługę administrowania stronami internetowymi zleceniodawców, sklasyfikowaną według PKWiU pod symbolem 62.09.20.0, która – jak Pan wskazał – stanowi usługę w zakresie instalowania oprogramowania.
Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) oraz wyjaśnieniami Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU 2015, w dziale 62 – USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM I DORADZTWEM W ZAKRESIE INFORMATYKI I USŁUGI POWIĄZANE, mieści się klasa 62.09 – POZOSTAŁE USŁUGI W ZAKRESIE TECHNOLOGII INFORMATYCZNYCH I KOMPUTEROWYCH. Obejmuje ona grupowania:
-62.09.10.0 – Usługi instalowania komputerów i urządzeń peryferyjnych.
-62.09.20.0 – Pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane.
Grupowanie PKWiU 62.09.20.0 obejmuje:
- usługi odzyskiwania danych, tj. ratowania danych klienta z uszkodzonego lub niestabilnego dysku twardego lub innego nośnika do przechowywania danych oraz wykonywania duplikatów oprogramowania w oddzielnych miejscach, umożliwiających klientowi przemieszczenie wykwalifikowanego personelu w celu podjęcia i wykonywania rutynowych operacji komputerowych w takich przypadkach jak: pożar lub powódź,
- usługi instalowania oprogramowania,
- pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane.
Zwracam w tym miejscu uwagę, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów m.in. ze świadczenia usług instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0). Zatem, w grupowaniu tym (Pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane), wyłącznie usługi w zakresie instalowania oprogramowania objęte są 12% stawką ryczałtu ewidencjonowanego.
Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzam, że skoro świadczona przez Pana usługa administrowania stronami internetowymi zleceniodawców, sklasyfikowana według PKWiU pod symbolem 62.09.20.0, będzie usługą w zakresie instalowania oprogramowania, to przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej tej usługi będą opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Ponadto podkreślić również należy, że w myśl art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:
1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;
2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;
2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;
2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;
3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;
4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.
Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.
Podsumowując stwierdzam, że przychody, które Pan uzyska ze świadczenia w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem:
- 74.90.20.0, 58.19.29.0 oraz 70.21.10.0, będą podlegały opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;
- 62.02.11.0 – które jak wynika z opisu sprawy związane są z oprogramowaniem oraz 62.09.20.0 – które jak wynika z opisu sprawy stanowią usługi w zakresie instalowania oprogramowania, będą opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 12% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;
- 74.10.19.0, będą podlegały opodatkowaniu 14% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;
- 73.12.13.0, będą podlegały opodatkowaniu 15% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. o ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
przy założeniu że Pana sytuacja oraz obowiązujące przepisy prawa nie ulegną zmianie.
Powyższe stawki mają zastosowanie wyłącznie, jeśli spełnione będą warunki do zastosowania tej formy opodatkowania, o których mowa w cytowanych przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Ponadto, warunkiem skorzystania z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych będzie złożenie w ustawowym terminie oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Organ nie jest uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanych przez Pana we wniosku grupowań PKWiU.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywiste zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe jest zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).