Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 17 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla świadczonych usług. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 listopada 2024 r. (wpływ 26 listopada 2024 r.), 28 listopada 2024 r. (wpływ 28 listopada 2024 r.) oraz 29 listopada (wpływ 29 listopada 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Świadczone usługi (opisane w umowie z dnia 24.06.2022 r. trwającej do teraz) dla których został złożony wniosek o interpretację obejmują następujące czynności:
1. Przygotowanie i wykonywanie testów manualnych na rzecz Spółki, tworzonych przez programistów.
2. Przygotowanie i wykonywanie testów eksploracyjnych.
3. Raportowanie wykrytych defektów w elektronicznym systemie dostarczonym przez Spółkę oraz przygotowywanie retestów.
4. Tworzenie i rozwój dokumentacji testowej w oparciu o przyjęte metody testowania.
5. Przegląd i analizę dokumentacji projektowej dotyczącej testów.
6. Analizę i badanie skarg dotyczących systemu/produktu lub zgłaszanych problemów z jakością w celu zapewnienia zgodności z wytycznymi oraz wymogami regulacyjnymi.
7. Weryfikację, czy wymagane funkcjonalności wdrożone przez programistów zostały prawidłowo zaimplementowane zgodnie z wytycznymi poprzez przeprowadzanie testów.
8. Tworzenie protokołów testowych do wdrożenia.
9. Analizę dokumentacji, specyfikacji i wymagań klientów, których rezultatem jest oczekiwany wynik aplikacji/funkcjonalności zgodny z założeniami projektantów.
10. Porównanie działania aplikacji/funkcjonalności z założeniami specyfikacji i wymagań w celu oceny zgodności.
11. Sprawdzanie, czy testy przeprowadzane w środowisku testowym przynoszą pozytywne rezultaty również w środowisku produkcyjnym (końcowej wersji aplikacji).
12. Weryfikację funkcjonowania aplikacji po zmianach/aktualizacjach wynikających ze zgłoszeń błędów przez klientów zewnętrznych.
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego
Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski w myślart. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zamierza Pan w następnych latach prowadzić działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach, jednakże nie wyklucza zawarcia współpracy z innymi Kontrahentami.
Działalność gospodarczą prowadzi Pan od 06.06.2022 r. na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Forma opodatkowania nie uległa zmianie od początku prowadzenia działalności, jednakże nie wyklucza Pan jej zmiany w przyszłości.
Pierwszy przychód z działalności gospodarczej, w ramach której świadczy Pan usługi wskazane we wniosku, osiągnął Pan 31 lipca 2022 r.
Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego (w tym za pośrednictwem CEiDG) złożył Pan 2 czerwca 2022 r.
Prowadził Pan i prowadzi ewidencję przychodów z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami. Zamierza Pan prowadzić ewidencję jeżeli nie zmieni się forma opodatkowania lub nie wystąpi sytuacja braku opodatkowania różnymi stawkami.
W okresie którego dotyczy wniosek – zachowane będą warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Ponosi Pan odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat i wykonywanie czynności, które Pan podejmuje w ramach działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług na rzecz Kontrahenta − z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych.
Czynności, o których mowa we wniosku, nie są wykonywane pod kierownictwem Kontrahenta. Decyzja o czasie świadczenia usług podejmowana jest przez Pana bazując na terminach wynikających z umów. Miejsce, z którego wykonywane są usługi, również wybierane jest przez Pana.
Ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.
Czynności wykonywane przez Pana polegają na:
a)przygotowaniu i wykonywaniu testów manualnych na rzecz Spółki, tworzonych przez programistów;
Analiza dokumentacji technicznej i/lub specyfikacji biznesowej dostarczonej przez Klienta oraz na jej podstawie zaplanowanie konkretnych przypadków testowych.
Szukanie nieprawidłowości/usterek w działaniu oprogramowania dostarczonego przez klienta bazując na stworzonych przypadkach testowych, tj. uruchamianie oprogramowania kontrahenta i wykonanie przypadku testowego analizując oczekiwany i aktualny wynik.
Efektem tych działań jest raport dostarczany kontrahentowi.
b)przygotowaniu i wykonywaniu testów eksploracyjnych;
Analiza dokumentacji technicznej i/lub specyfikacji biznesowej dostarczonej przez Klienta oraz wcześniej używanych przypadków testowych.
Wykorzystywanie wskazówek pochodzących od wcześniej wymienionych źródeł informacji w celu sprawdzenia drugorzędnych zachowań aplikacji nie wyszczególnionych w specyfikacjach.
Szukanie nieprawidłowości/ usterek w działaniu oprogramowania dostarczonego przez Klienta w oparciu o jego zachowania, czas reakcji oraz informacje przez niego dostarczone.
Efektem tych działań jest raport dostarczany kontrahentowi.
c)raportowaniu wykrytych defektów w elektronicznym systemie dostarczonym przez Spółkę oraz przygotowywanie retestów;
Zgłaszanie wykrytych nieprawidłowości/usterek/spowolnień systemu w sposób zrozumiały, reprodukowany oraz zawierający możliwość prześledzenia toku rozumowania zgłaszającego w elektronicznym systemie dostarczonym przez kontrahenta.
W przypadku wprowadzenia poprawek do zgłoszonych nieprawidłowości/usterek/spowolnień, ponowne ich testowanie pod kątem tych konkretnych problemów wraz z raportem z tego testowania.
Efektem tych działań jest raport dostarczany kontrahentowi.
d)tworzeniu i rozwoju dokumentacji testowej w oparciu o przyjęte metody testowania. Przegląd i analiza dokumentacji projektowej dotyczącej testów;
Dokumentowanie wyżej wymienionych przypadków testów zarówno dla testów zwykłych jak i eksploracyjnych w sposób jasny i pozwalający na szybkie zrozumienie ich hierarchizacji oraz wyodrębnienie jak najmniejszej ilości przypadków testowych pozwalających na upewnienie się o prawidłowym działaniu oprogramowania.
Przegląd oraz analiza istniejących przypadków testowych pod kątem poprawności ich opisu oraz zgodności z istniejącymi normami (...).
Efektem tych działań jest dokumentacja zawierająca przypadki testowe ułożone w sposób łatwy do zrozumienia przez innych oraz zgodny z normami zdefiniowanymi przez (...).
e)analizie i badaniu skarg dotyczących systemu/produktu lub zgłaszanych problemów z jakością w celu zapewnienia zgodności z wytycznymi oraz wymogami regulacyjnymi;
Analiza zgłoszonych przez innych użytkowników nieprawidłowości wraz z próbą ich reprodukcji, stworzenie na tej podstawie kolejnych przypadków testowych zgodnych z przyjętymi standardami.
Badanie zgłoszonych przez innych użytkowników kroków i porównywanie ich z dostarczoną przez kontrahenta dokumentacją/ wiedzą w celu ich akceptacji lub odrzucenia.
Efektem tych działań są kolejne przypadki testowe oraz wewnętrzna analiza dotycząca problemów zgłoszonych przez innych użytkowników.
f)weryfikacji, czy wymagane funkcjonalności wdrożone przez programistów zostały prawidłowo zaimplementowane zgodnie z wytycznymi poprze przeprowadzanie testów;
Analiza dokumentacji technicznej i/lub specyfikacji biznesowej dostarczonej przez Klienta oraz na jej podstawie zaplanowanie konkretnych przypadków testowych.
Szukanie nieprawidłowości/ usterek w działaniu konkretnej wersji oprogramowania stworzonego przez programistę/programistów w stosunku do oczekiwanej wartości wynikowej.
Skupianie się w przypadku tych testów bardziej na konkretnej funkcjonalności oraz jej wpływie na inne funkcjonalności/moduły.
Efektem tych działań jest raport dostarczany kontrahentowi.
g)tworzeniu protokołów testowych do wdrożenia;
Stworzenie dokumentacji z kompleksowych testów wraz z oceną ich działania informujących kontrahenta o stabilności, zgodności z wymaganiami.
Dokumentacja jest zgodna z ogólnie panującymi normami (...) i pozwala klientowi na przystąpienie do certyfikacji lub audytu.
h)analizie dokumentacji, specyfikacji i wymagań klientów, których rezultatem jest oczekiwany wynik aplikacji/funkcjonalności zgodny z założeniami projektantów;
Procesowanie dokumentacji, specyfikacji lub wymagań zgłoszonych przez zewnętrznych klientów w celu upewnienia się, że są one zgodne z aktualnym działaniem oprogramowania oraz jego funkcjonalności.
W danym przypadku wyszukiwane są nieścisłości lub błędy w instrukcji obsługi oprogramowania w stosunku do jego działania. Jednocześnie sprawdzana jest zgodność pomiędzy działaniem oprogramowania, a założeniami projektantów, które to zapisywane są w elektronicznym systemie do zarządzania projektem oraz śledzenia ich przebiegu.
Błędy lub nieścisłości zgłaszane są projektantom w formie raportu. Raport zawiera informacje o aktualnym zachowaniu oprogramowania, różnicach pomiędzy nim oraz specyfikacją oraz informacją o przyjętych założeniach.
i)porównaniu działania aplikacji/funkcjonalności z założeniami specyfikacji i wymagań w celu oceny zgodności;
Przeprowadzenie testów w oparciu o dokumentację techniczną i/lub specyfikację biznesową dostarczoną przez Klienta. Następnie wygenerowanie raportu na podstawie przeprowadzonych testów, w celu wyszczególnienia niezgodności pomiędzy działaniem oprogramowania a dokumentacją, wraz z odpowiednią analizą stabilności systemu. Pozwala on klientowi na podjęcie decyzji o kontynuacji rozwoju oprogramowania/wdrożenie u klientów lub jego cofnięcie do ponownych testów oraz/i naprawy.
Efektem tych działań jest raport dostarczany kontrahentowi.
j)sprawdzaniu, czy testy przeprowadzane w środowisku testowym przynoszą pozytywne rezultaty również w środowisku produkcyjnym (końcowej wersji aplikacji);
Przeprowadzenie wyżej wymienionych czynności na różnych środowiskach testowych, czyli w różnych konfiguracjach w celu upewnienia się o ich działaniu zarówno lokalnie jak i u dalszych klientów kontrahenta.
Sprawdzanie działania na różnych systemach operacyjnych oraz różnych konfiguracjach systemowych (procesor, pamięć podręczna komputera itp).
Efektem tych działań jest raport dostarczany kontrahentowi.
k)weryfikacji funkcjonowania aplikacji po zmianach/aktualizacjach wynikających ze zgłoszeń błędów przez klientów zewnętrznych;
Analiza wcześniej stworzonych przypadków testowych bazujących na zgłoszeniach przez klientów zewnętrznych. Próba reprodukcji danego problemu/usterki/ nieprawidłowości.
Efektem tych działań jest raport dostarczany kontrahentowi z informacją o usunięciu/naprawieniu lub nie danego problemu zgłoszonego przez jego klienta zewnętrznego.
Prowadzona przez Pana działalność spełnia definicję działalności usługowej w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Nie świadczy Pan usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Nie świadczy Pan usług związanych z wydawaniem: pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line.
Nie świadczy Pan usług doradztwa związanych z zarządzaniem strategicznym (PKWiU 70.22.11.0), tj. uczestniczy w określaniu strategii i polityki działania klienta, jego struktury organizacyjnej, doradza w zakresie usprawnień w zarządzaniu firmą, uczestniczy w tworzeniu i nadzorowaniu wykonania budżetu klienta; usługi doradztwa związane z zarządzaniem projektami (PKWiU 70.22.20.0), tj. koordynuje etap przygotowania, uruchomienia oraz zakończenia projektu realizowanego w imieniu klienta.
Kod PKWiU, który został nadany przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi w piśmie z dnia 26.05.2023 o znaku (…) to 62.02.30.0 „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu".
Nie posiada Pan innego kodu nadanego przez organ do tego powołany.
Do wykonywanej przez Pana działalności nie mają/nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.).
Potwierdza Pan, że Pana stanowisko zaprezentowane we wniosku nie ulega zmianie.
Pana pytanie nie dotyczy zdarzenia przyszłego.
Pytanie (ostatecznie przeformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Czy przedstawione powyżej (w punkcie 61 niniejszego formularza) usługi kwalifikują się do zastosowania stawki 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit a od momentu ich rozpoczęcia tj. 24.06.2022 do dnia złożenia wniosku?
Pana stanowisko w sprawie
Działalność gospodarcza pod firmą "(…)" sklasyfikowana jest kodami 62.01.Z, 28.29.Z, 62.02.Z. Stan faktyczny przedstawiony w punkcie 61 niniejszego formularza Pana zdaniem klasyfikuje się jako 62.02.30.0 - „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego”. Takie samo stanowisko otrzymał Pan z Urzędu Statystycznego z Łodzi wniosek – (…). Bazując na powyższych informacjach przychody uzyskiwane ze świadczenia usług związanych z przeprowadzeniem manualnych testów oprogramowania klasyfikowanych kodem 62.02.30.0 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):
Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ww. ustawy.
Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Zgodnie art. 9 ust. 1 ww. ustawy:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z 2017 r., poz. 2453 z 2018 r., poz. 2440 z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Grupowanie PKWiU 62.02 obejmuje „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki”. W ramach tego grupowania mieści się:
1)PKWiU 62.02.10.0 „Usługi związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego”. Wyjaśnienia do PKWiU 2015 wskazują, że:
Grupowanie to obejmuje:
- usługi związane z doradztwem lub opiniowaniem przez specjalistę technologii informatycznych dotyczące sprzętu komputerowego, takie jak: doradztwo w sprawach dotyczących wymagań odnośnie sprzętu komputerowego i zaopatrzenia w sprzęt komputerowy,
- usługi w zakresie dostarczania certyfikatów dotyczących sprzętu komputerowego,
- usługi łączące ocenę potrzeb związanych z systemem komputerowym, doradzanie w zakresie zakupu oprogramowania i sprzętu komputerowego oraz umieszczenia nowego systemu na miejscu,
- usługi w zakresie integracji systemów komputerowych, tj. analiza aktualnego systemu komputerowego klienta, obecne i przyszłe wymagania odnośnie zakupu nowego sprzętu i oprogramowania oraz integracja nowych i starych elementów systemu w celu stworzenia nowego zintegrowanego systemu.
2)PKWiU 62.02.20.0 „Usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego”. Wyjaśnienia do PKWiU 2015 wskazują, że:
Grupowanie to obejmuje:
- usługi związane z doradztwem lub opiniowaniem przez ekspertów spraw w zakresie systemów informatycznych i oprogramowania, takie jak: - doradztwo dotyczące oprogramowania w zakresie wymagań i zaopatrzenia, - systemy zabezpieczające.
3)PKWiU 62.02.30.0 „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego”. Wyjaśnienia do PKWiU 2015 wskazują, że:
Grupowanie to obejmuje usługi pomocy technicznej mające na celu rozwiązanie problemów klienta w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, takie jak:
- udzielanie pomocy klientowi w uruchamianiu i usuwaniu usterek w oprogramowaniu,
- usługi zastępowania nowszą wersją oprogramowania,
- udzielanie pomocy klientowi w użytkowaniu i usuwaniu usterek sprzętu komputerowego, włączając testowanie podstawowego oprogramowania oraz naprawę sprzętu informatycznego,
- udzielanie pomocy technicznej w przenoszeniu systemu komputerowego klienta na nowe miejsce,
- udzielanie pomocy klientowi w użytkowaniu i usuwaniu usterek dla kombinacji sprzęt komputerowy i oprogramowanie,
- udzielanie pomocy technicznej w celu rozwiązania problemów klienta związanych z użytkowaniem systemu komputerowego, tj. usługi w zakresie kontroli lub oceny działania komputera, włączając usługi w zakresie kontroli, oceny i dokumentowania serwera, sieci lub technologii dla elementów, wydajności lub bezpieczeństwa.
Grupowanie to nie obejmuje:
- usług odzyskiwania danych, sklasyfikowanych w 62.09.20.0.
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że:
1.Od 6 czerwca 2022 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą.
2.Zadania, które Pan realizuje dotyczą usług pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego i mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.02.30.0.
3.Świadczy Pan następujące usługi:
- przygotowuje i wykonuje Pan testy manualne na rzecz Spółki tworzone przez programistów,
- przygotowuje Pan i wykonuje testy eksploracyjne,
- raportuje Pan wykryte defekty w systemie dostarczonym przez Spółkę oraz przygotowuje retesty,
- tworzy Pan i rozwija dokumentację testową w oparciu o przyjęte metody testowania,
- analizuje Pan i bada skargi dotyczące systemu/produktu lub zgłaszane problemy z jakością w celu zapewnienia zgodności z wytycznymi oraz wymogami regulacyjnymi,
- weryfikuje Pan czy wymagane funkcjonalności wdrożone przez programistów zostały prawidłowo zaimplementowane zgodnie z wytycznymi poprzez przeprowadzanie testów,
- tworzy Pan protokoły testowe do wdrożenia,
- analizuje Pan dokumentację, specyfikacje i wymagania klientów, których rezultatem jest oczekiwany wynik aplikacji/funkcjonalności zgodny z założeniami projektantów,
- porównuje Pan działania aplikacji/funkcjonalności z założeniami specyfikacji i wymagań w celu oceny zgodności,
- sprawdza Pan czy testy przeprowadzane w środowisku testowym przynoszą pozytywne rezultaty również w środowisku produkcyjnym (końcowej wersji aplikacji),
- weryfikuje Pan funkcjonowanie aplikacji po zmianach/aktualizacjach wynikających ze zgłoszeń błędów przez klientów zewnętrznych.
4.Wykonywane przez Pana czynności nie obejmują usług związanych z projektowaniem, programowaniem i rozwijaniem technologii informatycznych ani tworzeniem, modyfikacją lub ulepszeniem oprogramowania.
5.Nie świadczy Pan usług związanych z:
- nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60),
- doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0),
- oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2),
- doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02),
- instalowaniem oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0),
- zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1),
- wydawaniem: pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line,
- doradztwem w zakresie zarządzania strategicznego (PKWiU 70.22.11.0), tj. uczestniczy w określaniu strategii i polityki działania klienta, jego struktury organizacyjnej, doradza w zakresie usprawnień w zarządzaniu firmą, uczestniczy w tworzeniu i nadzorowaniu wykonania budżetu klienta;
- doradztwem w zakresie zarządzania projektami (PKWiU 70.22.20.0), tj. koordynuje etap przygotowania, uruchomienia oraz zakończenia projektu realizowanego w imieniu klienta.
6.Klasyfikuje Pan świadczone usługi pod PKWiU 62.02.30.0 „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego”.
7.Wszelkie warunki opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez Pana zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych, wynikające z ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne pozostają spełnione.
Z przedstawionego przez Pana opisu sprawy oraz analizy wyjaśnień zawartych w PKWiU w ramach grupowania 62.01 i 62.02 nie wynika, że świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane według PKWiU pod symbolem 62.02.30.0 są związane z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie oprogramowania.
Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz opis sprawy stwierdzam, że przychody, które Pan uzyskuje ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.02.30.0, które nie są związane z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie oprogramowania, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zastrzec jednak należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Pana usług jest prawidłowe, dopóki spełnione są pozostałe ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie. Gdyby bowiem wykonywane przez Pana usługi były jednak usługami związanymi z oprogramowaniem lub doradztwem w zakresie oprogramowania – uzyskiwane ze świadczenia tych usług przychody podlegałyby opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Wobec powyższego Pana stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Organ nie jest uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanego przez Pana we wniosku grupowania PKWiU.
W odniesieniu do powołanych przez Pana wyroków sądu wskazuję, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą tylko konkretnych indywidualnych spraw i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).