Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0112-KDSL1-2.4011.554.2024.2.PR

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 16 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.554.2024.2.PR

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna                         – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 9 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 listopada 2024 r. (wpływ 26 listopada 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca zamierza dokonać wyboru ryczałtu ewidencjonowanego jako formy opodatkowania na rok 2025.

W ramach swojej działalności Wnioskodawca świadczy między innymi opisane niżej usługi, których dotyczy złożony wniosek.

Po pierwsze Wnioskodawca świadczy usługi modelowania finansowego i prognozowania przepływów pieniężnych. W ramach tej usługi Wnioskodawca opracowuje arkusz kalkulacyjny w programie (...) umożliwiający analizę finansową szeregu danych gromadzonych przez klientów Wnioskodawcy. Wnioskodawca oferuje albo gotowe arkusze kalkulacyjne opracowane samodzielnie, albo tworzenie indywidualnych arkuszy kalkulacyjnych dostosowanych do potrzeb konkretnego klienta (w tym przez dostosowanie istniejących już szablonów arkuszy kalkulacyjnych autorstwa Wnioskodawcy). Sprzedaż arkuszy kalkulacyjnych prowadzona jest online przez stronę internetową Wnioskodawcy.

Zgodnie z opinią GUS uzyskaną przez Wnioskodawcę, w zakresie w jakim jego usługi obejmują wykonanie indywidualnego projektu na zlecenie klienta w postaci szablonu planu finansowego w (...) dostosowanego do jego biznesu, który potem będzie mógł sam wykorzystać do planowania przychodów i wydatków swojej firmy objęte jest kodem PKWiU 62.01.11.0 („Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania”). W zakresie natomiast w jakim przedmiotem jego działalności jest sprzedaż stworzonych przez siebie (w środowisku (...)) arkuszy kalkulacyjnych w postaci plików do ściągnięcia na własny komputer, właściwy jest kod PKWiU 58.19.29.0 („Pozostałe publikacje on-line, gdzie indziej niesklasyfikowane”).

W ramach sprzedaży klient Wnioskodawcy nabywa wyłącznie egzemplarz arkusza kalkulacyjnego do wykorzystania na własne potrzeby. Klient nie nabywa majątkowych praw autorskich do arkusza. Nie jest też uprawniony do jego rozpowszechniania, kopiowania, modyfikowania itp.

Po drugie, Wnioskodawca prowadzi szkolenia z zakresu modelowania finansowego i analizy danych. W ramach tej usługi Wnioskodawca na zlecenie klienta w ramach kursu lub indywidualnych spotkań przekazuje wiedzę z zakresu modelowania finansowego i analizy danych przy użyciu programu (...). Zgodnie z uzyskaną przez Wnioskodawcę opinią GUS udzielanie zdalnych lekcji z zakresu używania (...) do analizy danych lub tworzenia modeli finansowych, za pomocą komunikatora typu (…) objęte jest kodem PKWiU 85.59.12.0 („Kursy komputerowe”).

Wnioskodawca ma możliwość wyodrębnienia w sposób niebudzący wątpliwości przychodów z poszczególnych zakresów swojej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca będzie spełniał wszystkie przesłanki niezbędne do wyboru ryczałtu ewidencjonowanego jako formy opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w 2025 r. Wnioskodawca nie spełnia żadnej z negatywnych przesłanek wyboru ryczałtu ewidencjonowanego jako formy opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej i nie będzie ich spełniał również w 2025 r.

Ponadto w piśmie z 26 listopada 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazał Pan następujące informacje.

Czynności wykonywane w ramach usługi modelowania finansowego i prognozowania przepływów pieniężnych obejmującej wykonanie indywidualnego projektu na zlecenie klienta w postaci szablonu planu finansowego w (...), sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 62.01.11.0, dotyczą przygotowania dedykowanego narzędzia w formie szablonu finansowego w (...), które umożliwia klientowi prognozowanie przepływów pieniężnych, planowanie przychodów, kosztów oraz analizę rentowności działalności gospodarczej.

Zakres tych czynności obejmuje analizę potrzeb klienta w zakresie prognoz finansowych i zarządzania przepływami pieniężnymi, konsultacje w celu ustalenia niezbędnych zmiennych i parametrów (np. stopy procentowe, sezonowość przychodów), przygotowanie dedykowanego algorytmu finansowego i zapisanie go w formie formuł w (...), a także testowanie, optymalizację i dostosowanie arkusza do specyfiki działalności klienta.

Efektem tych działań jest gotowy do użycia szablon planu finansowego w (...), w pełni dostosowany do potrzeb klienta, umożliwiający mu samodzielne monitorowanie i planowanie finansów.

Czynności wykonywane w ramach usługi modelowania finansowego i prognozowania przepływów pieniężnych obejmującej wykonanie gotowego arkusza kalkulacyjnego opracowanego samodzielnie, sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 58.19.29.0, dotyczą opracowania zestandaryzowanego narzędzia w formie arkusza kalkulacyjnego w (...), służącego do analizy finansowej oraz kalkulacji danych finansowych zidentyfikowanych jako istotne dla wielu potencjalnych klientów.

Zakres tych czynności obejmuje opracowanie uniwersalnej struktury arkusza kalkulacyjnego, implementację zaawansowanych formuł pozwalających na automatyzację kalkulacji, takich jak obliczenia odsetek, amortyzacji czy analizy kosztów, oraz przygotowanie dynamicznych tabel i wizualizacji danych ułatwiających raportowanie.

Efektem tych działań jest zestandaryzowany produkt w formie arkusza kalkulacyjnego, który może być wykorzystywany przez szerokie grono odbiorców bez konieczności jego indywidualnego dostosowania.

Czynności wykonywane w ramach usługi prowadzenia indywidualnych szkoleń online z zakresu modelowania finansowego i analizy danych, sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 85.59.12.0, dotyczą przekazywania wiedzy i praktycznych umiejętności związanych z modelowaniem finansowym oraz analizą danych w (...).

Zakres obejmuje przygotowanie materiałów szkoleniowych, takich jak prezentacje i przykłady w (...), przeprowadzenie sesji szkoleniowych online, dostosowanych do indywidualnych potrzeb uczestników lub grupy, a także odpowiadanie na pytania uczestników oraz prowadzenie praktycznych ćwiczeń.

Efektem tych działań jest zdobycie przez uczestników wiedzy i umiejętności praktycznych, umożliwiających samodzielne modelowanie finansowe oraz prognozowanie przepływów pieniężnych w (...).  

Pytania

1.Czy sprzedaż arkuszy kalkulacyjnych programu (...) autorstwa Wnioskodawcy (PKWiU 58.19.29.0), stanowi działalność wytwórczą w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776) i tym samym przychody z tej sprzedaży opodatkowane są stawką podatkową 5,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776)?

2.Czy wykonanie indywidualnego projektu na zlecenie klienta w postaci szablonu planu finansowego w (...) dostosowanego do jego biznesu, który potem będzie mógł sam wykorzystać do planowania przychodów i wydatków swojej firmy (PKWiU 62.01.11.0), stanowi działalność wytwórczą w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776) i tym samym przychody z tej sprzedaży opodatkowane są stawką podatkową 5,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776)?

3.Czy przychody z prowadzenia indywidualnych szkoleń online z zakresu modelowania finansowego i analizy danych (PKWiU 85.59.12.0), podlegają opodatkowaniu stawką ryczałtu 8,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776)?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776, dalej: UOR), ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 UOR, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych.

Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 4 ust. 1 pkt 12 UOR).

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 UOR. Spełnianie wszystkich przesłanek do stosowania rozliczeń na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego nie budzi wątpliwości Wnioskodawcy i na potrzeby złożonego wniosku należy przyjąć, że zachodzą wszystkie pozytywne przesłanki rozliczenia na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego oraz nie zachodzi żadna przesłanka negatywna rozliczenia na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą wyłącznie właściwych stawek podatkowych ryczałtu ewidencjonowanego dla osiąganych przychodów.

Ad 1.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 4 UOR, działalność wytwórcza oznacza działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Pojęcie „wyrobu” nie zostało zdefiniowane w UOR. Zgodnie ze Słownikiem języka polskiego (www.sjp.pwn.pl) wyrób to „przedmiot stanowiący końcowy produkt pracy rzemieślnika lub wynik procesu produkcyjnego zakładu”. Z ustawowej definicji działalności wytwórczej wynika, że wyrób musi mieć cechę „nowości”. Słownik języka polskiego definiuje przymiotnik „nowy” m.in. jako „niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony” (Słownik języka polskiego PWN, www.sjp.pl). Wyrób nowy to zatem w szczególności taki, który wcześniej nie istniał i powstał w wyniku działań podatnika w ramach prowadzonego przez niego procesu produkcyjnego. Można zatem uznać, że wyrobem jest coś, co zostało wytworzone bądź wyprodukowane (tak też wyrok NSA z 23 stycznia 2013 r., II FSK 1104/11, LEX nr 1361233). Jak podkreślono w innym orzeczeniu „(...) na powstanie wyrobu składa się nie tylko jego wyprodukowanie w dosłownym, czy fizycznym tego słowa znaczeniu, lecz również etapy tę produkcję poprzedzające, jak np. pomysł, stworzony na podstawie pomysłu wzór czy projekt, inicjatywa podjęta w celu zrealizowania danej koncepcji” (wyrok WSA w Gliwicach z 5 października 2022 r., I SA/GI 666/22). Zarówno w świetle literalnego brzmienia przepisów, jak i w świetle wykładni funkcjonalnej obojętna pozostaje forma wyrobu (może to był zarówno fizyczny towar, jak i produkt cyfrowy — w zakresie produktów wirtualnych vide np. interpretacja indywidualna z 8 stycznia 2024 r., 0114-KDIP3-2.4011.983.2023.1) oraz sposób jego komercjalizacji (sprzedaż, licencja lub inna forma).

Arkusze kalkulacyjne, których egzemplarze sprzedaje Wnioskodawca, są produktami w całości wytworzonymi przez Wnioskodawcę. Stanowią one zatem nowe wyroby sprzedawane przez podatnika.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, sprzedaż arkuszy kalkulacyjnych programu (...) autorstwa Wnioskodawcy (PKWiU 58.19.29.0), stanowi działalność wytwórczą w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776) i tym samym przychody z tej sprzedaży opodatkowane są stawką podatkową 5,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776).

Ad 2.

Uwagi zawarte w stanowisku prawnym sformułowanym w odniesieniu do pytania pierwszego są adekwatne również do pytania drugiego. Wykonane wyrobu (tu: arkusza kalkulacyjnego) w ten sposób, że jest on wytwarzany na indywidualne zamówienie klienta - zarówno w przypadku tworzenia nowego arkusza kalkulacyjnego, jak i w przypadku modyfikowania (dostosowywania) innego arkusza kalkulacyjnego wytworzonego w ramach działalności gospodarczej samodzielnie przez podatnika - nadal nosi cechy zdefiniowanej wyżej działalności wytwórczej. W wyniku takich działań powstają nowe wyroby sprzedawane przez podatnika.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, wykonanie indywidualnego projektu na zlecenie klienta w postaci szablonu planu finansowego w (...) dostosowanego do jego biznesu, który potem będzie mógł sam wykorzystać do planowania przychodów i wydatków swojej firmy (PKWiU 62.01.11.0), stanowi działalność wytwórczą w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776) i tym samym przychody z tej sprzedaży opodatkowane są stawką podatkową 5,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776).

Ad 3.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c UOR, ryczałt ewidencjonowany od przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85) wynosi 8,5%. Stosownie do treści opublikowanych przez GUS Wyjaśnień do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) - wersja z 25 marca 2019 r., dział 85 obejmuje edukację w formach: stacjonarnej, niestacjonarnej lub z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, np. przez radio, telewizję, internet lub drogą korespondencyjną. PKWiU właściwe dla usług świadczonych w tym zakresie przez Wnioskodawcę (PKWiU 85.59.12.0) obejmuje Kursy komputerowe. PKWiU 85.59.12.0 jest objęte zakresem zastosowania przepisu art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c UOR.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, przychody z prowadzenia indywidualnych szkoleń online z zakresu modelowania finansowego i analizy danych (PKWiU 85.59.12.0), podlegają opodatkowaniu stawką ryczałtu 8,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Ocena stanowiska

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

–prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Na podstawie art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)  odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)  są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)  wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Jak stanowi art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Natomiast według art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z ww. przepisem:

1.Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony)

2.Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

–w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

3.Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Kolejnym warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Według art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: 

Działalność wytwórcza to działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Ponieważ ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawiera definicji „wytwarzania”, należy posłużyć się definicją słownikową, zgodnie z którą „wytwarzać” to m.in.: zrobić, wyprodukować coś (Słownik języka polskiego PWN).

O zakwalifikowaniu działalności gospodarczej do działalności wytwórczej decyduje więc przede wszystkim końcowy efekt tej działalności, tj. powstanie z zakupionych, czy wytworzonych materiałów nowego wyrobu. Wyrób ten ma być nowy.

Słownik języka polskiego definiuje przymiotnik „nowy” m.in. jako „niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony”. Należy zatem stwierdzić, że cecha nowości ma się odnosić do tego, że przedmiot ten wcześniej nie istniał, zaś powstał właśnie w wyniku działań podatnika (polegających na wytworzeniu, wyprodukowaniu czegoś) (A. Bartosiewicz, R. Kubacki. Komentarz do art. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, lex 8474).

Przy czym w myśl art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1)  ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2)  ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

3)  ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4)  ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Z przedstawionego we wniosku oraz uzupełnieniu opisu wynika, że świadczy Pan usługi modelowania finansowego i prognozowania przepływów pieniężnych. W ramach tej usługi opracowuje Pan arkusz kalkulacyjny w programie (...) umożliwiający analizę finansową szeregu danych gromadzonych przez Pana klientów. Oferuje Pan albo gotowe arkusze kalkulacyjne opracowane samodzielnie, albo tworzenie indywidualnych arkuszy kalkulacyjnych dostosowanych do potrzeb konkretnego klienta (w tym przez dostosowanie istniejących już szablonów arkuszy kalkulacyjnych Pana autorstwa). Prowadzi Pan również szkolenia z zakresu modelowania finansowego i analizy danych. W ramach tej usługi na zlecenie klienta w ramach kursu lub indywidualnych spotkań przekazuje Pan wiedzę z zakresu modelowania finansowego i analizy danych przy użyciu programu (...). Czynności wykonywane w ramach usługi modelowania finansowego i prognozowania przepływów pieniężnych obejmującej wykonanie indywidualnego projektu na zlecenie klienta w postaci szablonu planu finansowego w (...), sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 62.01.11.0, dotyczą przygotowania dedykowanego narzędzia w formie szablonu finansowego w (...), które umożliwia klientowi prognozowanie przepływów pieniężnych, planowanie przychodów, kosztów oraz analizę rentowności działalności gospodarczej. Zakres tych czynności obejmuje analizę potrzeb klienta w zakresie prognoz finansowych i zarządzania przepływami pieniężnymi, konsultacje w celu ustalenia niezbędnych zmiennych i parametrów (np. stopy procentowe, sezonowość przychodów), przygotowanie dedykowanego algorytmu finansowego i zapisanie go w formie formuł w (...), a także testowanie, optymalizację i dostosowanie arkusza do specyfiki działalności klienta. Efektem tych działań jest gotowy do użycia szablon planu finansowego w (...), w pełni dostosowany do potrzeb klienta, umożliwiający mu samodzielne monitorowanie i planowanie finansów. Czynności wykonywane w ramach usługi modelowania finansowego i prognozowania przepływów pieniężnych obejmującej wykonanie gotowego arkusza kalkulacyjnego opracowanego samodzielnie, sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 58.19.29.0, dotyczą opracowania zestandaryzowanego narzędzia w formie arkusza kalkulacyjnego w (...), służącego do analizy finansowej oraz kalkulacji danych finansowych zidentyfikowanych jako istotne dla wielu potencjalnych klientów. Zakres tych czynności obejmuje opracowanie uniwersalnej struktury arkusza kalkulacyjnego, implementację zaawansowanych formuł pozwalających na automatyzację kalkulacji, takich jak obliczenia odsetek, amortyzacji czy analizy kosztów, oraz przygotowanie dynamicznych tabel i wizualizacji danych ułatwiających raportowanie. Efektem tych działań jest zestandaryzowany produkt w formie arkusza kalkulacyjnego, który może być wykorzystywany przez szerokie grono odbiorców bez konieczności jego indywidualnego dostosowania.

Analizując przedstawiony opis stwierdzić należy, że w świetle powołanego art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawyo zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – jak słusznie Pan wskazał – Pana działalność, której efektami będą nowe wyroby, tj. zestandaryzowany produkt w formie arkusza kalkulacyjnego, który może być wykorzystywany przez szerokie grono odbiorców bez konieczności jego indywidualnego dostosowania, jak i gotowy do użycia szablon planu finansowego w (...), w pełni dostosowany do potrzeb klienta, umożliwiający mu samodzielne monitorowanie i planowanie finansów, będzie spełniała definicję działalności wytwórczej, a uzyskane przychody ze sprzedaży tych arkuszy kalkulacyjnych będzie należało zakwalifikować do przychodów z działalności wytwórczej, podlegającej opodatkowaniu stawką 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy.

Wobec powyższego:

1)  sprzedaż arkuszy kalkulacyjnych programu (...) Pana autorstwa (PKWiU 58.19.29.0), będzie stanowiła działalność wytwórczą w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i tym samym przychody z tej sprzedaży opodatkowane będą stawką 5,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy;

2)  wykonanie indywidualnego projektu na zlecenie klienta w postaci szablonu planu finansowego w (...) dostosowanego do jego biznesu, który potem będzie mógł sam wykorzystać do planowania przychodów i wydatków swojej firmy (PKWiU 62.01.11.0), będzie stanowiła działalność wytwórczą w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i tym samym przychody z tej sprzedaży opodatkowane będą stawką 5,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy.

Z przedstawionego we wniosku oraz uzupełnieniu opisu wynika, że prowadzi Pan również szkolenia z zakresu modelowania finansowego i analizy danych. W ramach tej usługi na zlecenie klienta w ramach kursu lub indywidualnych spotkań przekazuje Pan wiedzę z zakresu modelowania finansowego i analizy danych przy użyciu programu (...). Czynności wykonywane w ramach usługi prowadzenia indywidualnych szkoleń online z zakresu modelowania finansowego i analizy danych, sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 85.59.12.0, dotyczą przekazywania wiedzy i praktycznych umiejętności związanych z modelowaniem finansowym oraz analizą danych w (...). Zakres obejmuje przygotowanie materiałów szkoleniowych, takich jak prezentacje i przykłady w (...), przeprowadzenie sesji szkoleniowych online, dostosowanych do indywidualnych potrzeb uczestników lub grupy, a także odpowiadanie na pytania uczestników oraz prowadzenie praktycznych ćwiczeń. Efektem tych działań jest zdobycie przez uczestników wiedzy i umiejętności praktycznych, umożliwiających samodzielne modelowanie finansowe oraz prognozowanie przepływów pieniężnych w (...).          

Przechodząc zatem do ustalenia stawki ryczałtu dla świadczonych przez Pana usług prowadzenia szkoleń z zakresu modelowania finansowego i analizy danych wskazuję, że według art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85).

Wobec powyższego, uzyskiwane przez Pana przychody z usług prowadzenia indywidualnych szkoleń online z zakresu modelowania finansowego i analizy danych sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 85.59.12.0, będą podlegały opodatkowaniu stawką 8,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ww. stawki ryczałtu będą miały zastosowanie wyłącznie, jeśli spełnione będą warunki do zastosowania tej formy opodatkowania, o których mowa w cytowanych przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nie jestem uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej. Tak więc kwestia ta nie podlegała ocenie. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości klasyfikacji świadczonych usług do odpowiedniego grupowania PKWiU (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

W odniesieniu do powołanej przez Pana interpretacji indywidualnej oraz wyroków sądów wskazuję, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).