Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
- jest prawidłowe w zakresie możliwości opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg stawki 5,5%,
- jest nieprawidłowe w zakresie kwalifikacji całokształtu prowadzonej przez Pana działalności jako „robót budowlanych″.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 30 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia możliwości opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym oraz określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan pismem z 30 września 2024 r. (wpływ 1 października 2024 r.) – oraz w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 grudnia 2024 r. (wpływ 2 grudnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Od 12 marca 1996 r. prowadzi Pan samodzielnie jednoosobową działalność gospodarczą. Pana działalność gospodarcza polega na zakupie nieruchomości, budowie i wznoszeniu budynków jednorodzinnych wolnostojących w zabudowie bliźniaczej i szeregowej, jak również wielorodzinnych, zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym. Roboty budowlane związane są z wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Kupuje Pan działki budowlane, które przygotowuje pod budowę. Przeprowadza Pan cały proces budowlany w celu dalszej odsprzedaży powstałych nowych lokali mieszkalnych , niemieszkalnych i domów.
Posiada Pan przeważające PKD 41.10.Z - „Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków” prowadzonej działalności gospodarczej. Pana przeważająca działalność, jak i faktycznie wykonywana to kod PKWiU 41.00.30.0 - „Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych (prace związane z budową nowych budynków, przebudową lub remontem istniejących budynków) oraz m.in. posiada Pan następujące kody faktycznie prowadzonej działalności: 41.20.Z -„Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych”; 43.12.Z - „Przygotowanie terenu pod budowę”; 43.11.Z - „Rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych”; 43.99.Z - „Pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane”; 43.29.Z - „Wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych”. W ustawowym terminie złożył Pan do Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze, na rok 2024, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W 2023 roku rozliczał się Pan w formie podatku liniowego (stawka 19%) i nie przekroczył przychodu w kwocie 2 000 000 euro (słownie: dwa miliony euro). Nie wykonuje Pan również działalności gospodarczej, która wykluczałaby rozliczenie w formie ryczałtu, zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W uzupełnieniu wniosku doprecyzował Pan, że przedmiot złożonego wniosku dotyczy usług o symbolu PKD: 41.10.Z oraz PKWiU: 41.00.30.0. W ramach pozarolniczej działalności gospodarczej wykonuje Pan jedynie usługi budowlane oraz wynajmuje własny środek trwały – budynek usługowo-biurowy. Nie wykonuje Pan również działalności gospodarczej, która wykluczałaby rozliczenie w formie ryczałtu, zgodnie z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej sklasyfikowanej pod kodem PKD 41.10.Z - realizuje Pan projekty budowlane związane ze wznoszeniem budynków, polegające na kupnie działki, wykonaniu projektu i uzyskaniu pozwolenia na budowę, budowie i wykonaniu przyłączy oraz uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie i sprzedaż gotowego produktu.
Świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 41.00.30.0 – „Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych (prace związane z budową nowych budynków, przebudową lub remontem istniejących budynków)” polegają na kupnie działki lub używanego budynku/lokalu, wykonaniu nowego projektu i uzyskaniu pozwolenia na budowę lub zmianie użytkowania, pracach remontowych i modernizacyjnych oraz wykonaniu nowych przyłączy, uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie i sprzedaży gotowego produktu.
Posiada Pan również następujące kody PKD prowadzonej działalności gospodarczej:
- 41.20.Z - „Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych” - jak wyżej;
- 43.12.Z - „Przygotowanie terenu pod budowę” - jak wyżej;
- 43.11.Z - „Rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych” - jak wyżej;
- 43.99.Z - „Pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane” - jak wyżej;
- 43.29.Z - „Wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych - jak wyżej;
- 68.20.Z - „Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi- wynajmuje Pan lokale użytkowe w budynku magazynowo-biurowym, którego jest Pan właścicielem i ma wprowadzony do środków trwałych.
Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością wytwórczą ponieważ kupuje Pan działki, planuje ich przekształcanie jeżeli jest taka konieczność, projektuje Pan i uzyskuje pozwolenie na budowę oraz buduje nowe budynki mieszkalne i niemieszkalne wraz z przyłączami. Zatrudnia Pan podwykonawców i sam również pracuje przy całym procesie. Kupuje Pan materiały, nadzoruje, dokonuje odbiorów jakościowych i technicznych realizowanych robót. Po zakończeniu procesu wytwórczego dokonuje urzędowego odbioru składając wszystkie niezbędne dokumenty aby ostatecznie uzyskać pozwolenie na użytkowanie kompletnego zdatnego do użytku budynku lub lokalu, a następnie wystawia Pan je na sprzedaż.
Pytanie
Czy prowadząc działalność gospodarczą związaną z usługami budowlanymi, budową i wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych w wyniku czego powstają nowe lokale mieszkalne i niemieszkalne może Pan opodatkować swoją sprzedaż podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w aktualnej stawce 5,5%?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem, okoliczności faktycznie opisane powyżej potwierdzają, że przychody uzyskuje Pan ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej robót budowlanych.
Zatem przychody te mogą być opodatkowane 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, prace związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych (prace związane z budową nowych budynków, przebudową lub remontem istniejących budynków) stanowią działalność budowlaną. Wynika to z treści art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy.
Działalność budowlana to działalność gospodarcza, której głównym źródłem aktywności jest realizowanie wszelkich robót budowlanych, a także usług specjalistycznych, które obejmują budowę, rozbudowę lub przebudowę obiektów budowlanych różnego rodzaju. Pod tym szerokim zakresem usług mieści się tradycyjna usługa budowy domów, ale też roboty ziemne, czy działalność wykończeniowa.
Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie definiują pojęć „usługi budowlane”, czy „roboty budowlane”. Zasadne jest zatem odwołanie się do ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z art. 3 pkt 7 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, poprzez roboty budowlane należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.
Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 r. roboty budowlane sklasyfikowane zostały w sekcji F, które właśnie Pan wykonuje na swój rachunek w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej.
Tożsame stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 8 marca 2023 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.37.2023.1.MJ.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest:
- prawidłowe w zakresie możliwości opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg stawki 5,5%,
- nieprawidłowe w zakresie kwalifikacji całokształtu prowadzonej przez Pana działalności jako „robót budowlanych″.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):
Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ww. ustawy.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)(uchylona)
c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d)(uchylona)
e)(uchylona)
f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Ponadto w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ustawodawca wskazał:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.
Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan samodzielnie jednoosobową działalność gospodarczą. Pana działalność gospodarcza polega na zakupie nieruchomości, budowie i wznoszeniu budynków jednorodzinnych wolnostojących w zabudowie bliźniaczej i szeregowej, jak również wielorodzinnych, zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym. Roboty budowlane związane są ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Kupuje Pan działki budowlane, które przygotowuje pod budowę. Przeprowadza Pan cały proces budowlany w celu dalszej odsprzedaży powstałych nowych lokali mieszkalnych , niemieszkalnych i domów. Posiada Pan przeważające PKD 41.10.Z - „Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków” prowadzonej działalności gospodarczej. Pana przeważająca działalność, jak i faktycznie wykonywana to kod PKWiU 41.00.30.0 - „Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych (prace związane z budową nowych budynków, przebudową lub remontem istniejących budynków) oraz m.in. posiada Pan następujące kody faktycznie prowadzonej działalności: 41.20.Z - „Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych”; 43.12.Z - „Przygotowanie terenu pod budowę”; 43.11.Z - „Rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych”; 43.99.Z - „Pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane”; 43.29.Z - „Wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych”.
Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie definiują pojęcia roboty budowlane. Dlatego należy w tym zakresie odnieść się do art. 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem:
Przez roboty budowlane należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego (art. 3 pkt 7).
Roboty budowlane, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, ujęte zostały w sekcji F tej Klasyfikacji, obejmującej:
- budynki i pozostałe obiekty inżynierii lądowej oraz wodnej,
- roboty ogólnobudowlane i specjalistyczne w zakresie budownictwa i prac inżynierii lądowej i wodnej, takie jak: prace związane z budową nowych budynków, przebudową lub remontem istniejących budynków, włączając montaż budowli z elementów prefabrykowanych oraz konstrukcji o charakterze stałym lub tymczasowym.
Sekcja ta obejmuje następujące działy wg PKWiU:
- Dział 41 – budynki i roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków,
- Dział 42 – budowle i roboty ogólnobudowlane związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej,
- Dział 43 – roboty budowlane specjalistyczne.
W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie działalność usługowa – oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Natomiast pojęcie usług nie obejmuje czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów (włączając półfabrykaty, elementy, części, obróbkę elementów) z materiałów własnych przedsiębiorstwa, na zlecenie innych jednostek gospodarki narodowej, przeznaczonych do celów produkcyjnych lub do dalszej odsprzedaży oraz z reguły nie obejmuje wytwarzania wyrobów na indywidualne zamówienie ludności, z materiałów własnych wykonawcy.
W myśl PKWiU - wyroby to: surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów - o ile występują w obrocie.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie „działalność wytwórcza″ oznacza działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.
Ponieważ ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawiera definicji „wytwarzania”, należy posłużyć się definicją słownikową, zgodnie z którą „wytwarzać” to m.in.: zrobić, wyprodukować coś (Słownik języka polskiego PWN, www.sjp.pwn.pl).
O zakwalifikowaniu działalności gospodarczej do działalności wytwórczej decyduje więc przede wszystkim końcowy efekt tej działalności, tj. powstanie z zakupionych, czy wytworzonych materiałów nowego wyrobu. Wyrób ten ma być nowy.
Słownik języka polskiego definiuje przymiotnik „nowy” m.in. jako „niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony”. Należy zatem stwierdzić, że cecha nowości ma się odnosić do tego, że przedmiot ten wcześniej nie istniał, zaś powstał właśnie w wyniku działań podatnika (polegających na wytworzeniu, wyprodukowaniu czegoś) (A. Bartosiewicz, R. Kubacki. Komentarz do art. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, lex 8474).
Z treści wniosku wynika również, że w ramach działalności będzie Pan realizował roboty budowlane, obejmujące cały proces inwestycyjny, finalnie sprzedając wzniesione budynki. Powyższe potwierdza przedstawiony przez Pana opis czynności prowadzących do powstania budynków: kupuje Pan działki, planuje ich przekształcanie jeżeli jest taka konieczność, projektuje i uzyskuje Pan pozwolenie na budowę oraz buduje nowe budynki mieszkalne i niemieszkalne wraz z przyłączami. Zatrudnia Pan podwykonawców i sam również pracuje przy całym procesie. Kupuje Pan materiały, nadzoruje, dokonuje odbiorów jakościowych i technicznych realizowanych robót. Po zakończeniu procesu wytwórczego dokonuje Pan urzędowego odbioru składając wszystkie niezbędne dokumenty, aby ostatecznie uzyskać pozwolenie na użytkowanie kompletnego zdatnego do użytku budynku lub lokalu a następnie wystawia Pan je na sprzedaż.
Z tak przedstawionego opisu sprawy wynika, że będzie prowadził Pan proces wytwórczy - budowę budynków na własnym gruncie i finalnie ich sprzedaż.
Reasumując, prowadzona przez Pana działalność gospodarcza obejmująca cały proces inwestycyjny związany z budową budynków na własnym gruncie, gdzie finalnie dokonywał Pan będzie sprzedaży wzniesionych budynków będzie działalnością wytwórczą w myśl art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzyskane przychody ze sprzedaży wybudowanych budynków należy zakwalifikować do przychodów z działalności wytwórczej (a nie jak Pan wskazał we własnym stanowisku do robót budowlanych), podlegającej opodatkowaniu stawką 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy.
Podkreślenia wymaga, że zarówno stawka podatku, jak i podstawa prawna (przepis - jednostka redakcyjna) dla przychodów z działalności wytwórczej oraz robót budowlanych są takie same.
Zatem, Pana stanowisko dotyczące możliwości opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg stawki 5,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Natomiast Pana stanowisko w zakresie kwalifikacji całokształtu prowadzonej przez Pana działalności jako „robót budowlanych″ uznać należało za nieprawidłowe, ponieważ przychody, które uzyska Pan ze sprzedaży wybudowanych na własnym gruncie budynków należy zakwalifikować jako działalność wytwórczą. Zauważyć należy, że w opisie wniosku słusznie Pan wskazał, że prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością wytwórczą.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Nie jestem uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydałem na podstawie wskazanego przez Pana we wniosku grupowania PKWiU i kwestia ta nie podlegała ocenie. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).
Zastrzegam również, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Przedmiotowa interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem zapytania. Inne kwestie nie podlegały ocenie.
W odniesieniu do powołanej przez Pana interpretacji indywidualnej wskazuję, że rozstrzygnięcie w niej zawarte dotyczy tylko konkretnej, indywidualnej sprawy i nie ma zastosowania, ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm., dalej jako: „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).