Interpretacja indywidualna - Interpretacja - 0115-KDST2-2.4011.438.2024.2.AP
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą od 5 marca 2024 r. jednoosobową działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Podlega Pan nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o PIT.
Wykonuje Pan zawód lekarza na podstawie zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu wydanego przez Y w A. Jest Pan zatrudniony w oparciu o umowę o pracę na czas określony od 2 stycznia 2024 r. do 1 stycznia 2029 r. jako lekarz rezydent (dalej: ,,Lekarz rezydent”) w X w B (dalej: „szpital”) w celu odbycia szkolenia specjalizacyjnego w trybie rezydentury. Jako lekarz rezydent zobowiązany jest Pan, zgodnie z art. 16oa ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. 2023 poz. 1516 z późn. zm., zwana dalej: „ustawą o zawodach lekarza”), do realizowania szkolenia specjalizacyjnego, utrzymywania stałej współpracy z kierownikiem specjalizacji oraz udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w wyznaczonych godzinach pracy etatowej pod nadzorem kierownika specjalizacji. Wynagrodzenie lekarza rezydenta jest finansowane przez ministra właściwego do spraw zdrowia w ramach środków budżetu państwa, których jest dysponentem (art. 16j ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, tj. Dz. U. 2023 poz. 1516 ze zm.).
Otrzymał Pan propozycję zawarcia ze szpitalem umowy cywilnoprawnej (dalej: ,,Kontrakt”), na podstawie której zobowiązuje się do udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Kontrakt obliguje Pana do świadczenia usług polegających na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 2 pkt 10 i 11 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 991 z późn. zm.), tj. wykonywania świadczeń zdrowotnych w dziedzinie (...) oraz innych działań medycznych wynikających z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania, na rzecz pacjentów szpitala, w szczególności Q.
Wynagrodzenie jest finansowane ze środków własnych Szpitala. Ponadto do Pana, zgodnie z kontraktem, należałoby wykonywanie czynności lekarza, tj. (...). Zobowiązany byłby Pan także do współdziałania z innymi lekarzami (...). Do obowiązków należałoby również (...).
W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, w ramach zawartego kontraktu ze szpitalem, podlegałby Pan również obowiązkom formalnym, do których zalicza się posiadanie aktualnej umowy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a także ubezpieczenia od obowiązkowej odpowiedzialności cywilnej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz. U. poz. 866 z późn. zm.).
Usługi polegające na udzielaniu przez Pana świadczeń zdrowotnych na podstawie zawartego kontraktu ze szpitalem wykonywane będą w innych godzinach oraz w innych jednostkach szpitala. Ponadto, w czasie realizacji pracy etatowej ponosi Pan jedynie odpowiedzialność częściową, ze względu na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w wyznaczonych godzinach pracy etatowej pod nadzorem kierownika specjalizacji. Natomiast, w czasie realizacji kontraktu pracowałby Pan samodzielnie, bez bezpośredniego nadzoru z zachowaniem swobody wyboru metod diagnostycznych oraz terapeutycznych, jak również ponosiłby Pan pełne ryzyko gospodarcze, łącznie z pełną odpowiedzialnością wobec pacjentów.
Nie występuje u Pana żadna z okoliczności wymienionych w art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku wyłączająca możliwość opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a uzyskiwane przychody w roku podatkowym nie będą przekraczały 2 000 000 euro.
Uzupełnienie wniosku
Nie złożył Pan właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Pana przychód nie przekroczył w 2023 r. limitu określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Na podstawie umowy o pracę, zatrudniony jest Pan w Q. W ramach obowiązków wykonywanych na łamach ww. umowy, zajmuje się Pan czynnym leczeniem pacjentów, tj. - prowadzeniem procesu leczenia, wykonywaniem operacji oraz innych planowych zabiegów, a ponadto zajmuje się realizacją programu specjalizacji, na którą składa się przede wszystkim praca naukowa.
W przypadku podjęcia ze szpitalem współpracy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, będzie natomiast świadczył Pan usługi w Q (dalej jako: Q) oraz Z. Praca na Q polegać będzie przede wszystkim na (...). W ramach poradni, będzie natomiast udzielał Pan konsultacji lekarskich podczas planowych wizyt pacjentów z problemami (...).
Pana pytanie w sprawie
Czy w okolicznościach przedstawionych powyżej, w sytuacji zawarcia kontraktu ze szpitalem, może Pan opodatkować przychody uzyskiwane z prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem, w okolicznościach przedstawionych powyżej, w sytuacji zawarcia kontraktu ze szpitalem może Pan opodatkować przychody uzyskiwane z prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają m.in. przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, przy czym warunkiem skorzystania z tej formy opodatkowania jest limit przychodowy określony w ust. 4 tego artykułu. Podatnik może bowiem opodatkowywać swoje przychody ryczałtem, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskał przychód z działalności prowadzonej samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro bądź, bez względu na wysokość przychodów, gdy dopiero rozpoczął wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzysta z opodatkowania w formie karty podatkowej.
W okolicznościach przedstawionych przez Pana nie występują przesłanki wskazane w art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku wyłączające możliwość opodatkowania ryczałtem, m.in. nie korzysta Pan na podstawie odrębnych przepisów z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego, ani nie osiąga Pan żadnych przychodów z tytułu prowadzenia aptek.
W Pana ocenie, nie spełnia Pan również przesłanki wskazanej w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku. Zgodnie z jego brzmieniem, jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
•w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Kluczowe jest zatem ustalenie, czy czynności wykonywane w ramach zawartego przez Pana kontraktu ze szpitalem byłyby tożsame z tymi, które wykonuje Pan jako lekarz rezydent.
W Pana ocenie, mimo, że do obowiązków wszystkich lekarzy należy leczenie i sprawowanie opieki nad pacjentami, to oba te stanowiska istotnie różnią się zakresem obowiązków oraz spoczywających na nich odpowiedzialności. Usługi świadczone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie są usługami tożsamymi z tymi, które są świadczone w ramach realizowania szkolenia specjalizacyjnego w trybie rezydentury. Obowiązki wykonywane przez Pana w trakcie rezydentury, w ramach stosunku pracy, obejmują mniejszą ilość obowiązków od tych, które wykonywałby Pan w ramach zawartego kontraktu ze szpitalem. W ramach umowy o pracę, na stanowisku lekarza rezydenta, do Pana obowiązku należy realizowanie szkolenia specjalizacyjnego, utrzymywanie stałej współpracy z kierownikiem specjalizacji oraz udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w wyznaczonych godzinach pracy etatowej pod nadzorem kierownika specjalizacji. Natomiast zakres Pana obowiązków w ramach zawartego kontraktu byłby znacznie szerszy i obligował go do świadczenia usług polegających na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 2 pkt 10 i 11 ustawy o działalności leczniczej, tj. wykonywania świadczeń zdrowotnych w dziedzinie (...) oraz innych działań medycznych wynikających z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania, na rzecz pacjentów szpitala, w szczególności Q.
Ponadto, wykonywałby Pan czynności lekarza, tj. diagnostykę, leczenie, sprawowanie opieki nad pacjentami Q; przeprowadzanie konsultacji na potrzeby innych klinik oraz oddziałów w dziedzinie (...) podczas pełnienia dyżuru w Q, prowadzenie dokumentacji medycznej i innej dokumentacji obowiązującej w szpitalu, a także wykonywania innych czynności wynikających z regulaminu organizacyjnego szpitala oraz innych przepisów regulujących jego funkcjonowanie.
Potwierdzenie Pana stanowiska o kwestiach samodzielności i podporządkowania jako warunkujących niejednakowość obu stosunków znajduje Pan, m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 kwietnia 2017 r., nr 0115-KDIT3.4011.9.2017.1.AW „Przeprowadzanie określonych procedur pod nadzorem innej osoby (wyznaczonego lekarza specjalisty) przemawia za przyjęciem, iż charakter podejmowanych w ramach przedmiotowego zatrudnienia czynności nie jest identyczny z obecnie świadczonymi usługami.”
Podkreślenia wymaga również fakt, iż w czasie realizacji czynności w ramach stosunku pracy ponosi Pan jedynie odpowiedzialność częściową, ze względu na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w wyznaczonych godzinach pracy etatowej pod nadzorem kierownika specjalizacji. Natomiast w czasie realizacji kontraktu ponosiłby Pan pełną odpowiedzialność za podejmowane decyzje w zakresie udzielanych świadczeń zdrowotnych, a także pracował samodzielnie, bez bezpośredniego nadzoru i z zachowaniem swobody wyboru metod diagnostycznych oraz terapeutycznych, jak również ponosił pełne ryzyko gospodarcze. Powyższe zestawienie czynności wykonywanych przez Pana w ramach rezydentury oraz proponowanego kontraktu w sposób jednoznaczny wskazuje, że mamy do czynienia z dwoma, istotnie różniącymi się zakresami obowiązków, mimo, że Pan jako osoba wykonująca zawód lekarza każdorazowo obowiązana jest do leczenia i sprawowania opieki nad pacjentami oddziału.
W kwestii wyodrębnienia obu świadczonych usług, przy powieleniu niektórych obowiązków opowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 5 maja 2011 r., sygn. akt II FSK 2163/09 wskazując, że „Jeżeli więc czynności, które podatnik wykonywał w ramach stosunku pracy są różne, to nie mogą być jednocześnie tożsame. Nie będą również tożsame w rozumieniu art. 9a ust. 3 czynności, które pokrywają się tylko w części z obowiązkami wynikającymi z umowy o pracę. Podzielić należy w związku z tym pogląd sądu pierwszej instancji, którego skarżący skutecznie nie zakwestionował, że w stanie faktycznym sprawy najistotniejsze będzie nie tyle porównanie poszczególnych czynności (rozumianych jako działania) podejmowanych w ramach pracy, ale charakteru i zakresu świadczonych usług do charakteru i zakresu obowiązków pracowniczych.” Oznacza to, że nawet jeżeli część Pana obowiązków jako lekarza rezydenta oraz w ramach zawartego kontraktu byłaby tożsama, to istotny jest charakter i zakres świadczonych usług, a zdecydowanie różni się, na co wskazują okoliczności przedstawione w opisie stanu faktycznego. Zwrócić również uwagę należy na fakt, że wynagrodzenie lekarza rezydenta jest finansowane ze środków budżetu państwa, natomiast wynagrodzenie w ramach zawartego kontraktu swoje źródło znajduje w środkach własnych szpitala.
Odmienność zakresu obowiązków lekarza rezydenta oraz lekarza świadczącego usługi w ramach działalności gospodarczej na rzecz szpitala została potwierdzana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, m.in. w interpretacji z dnia 4 marca 2022 r. nr 0115-KDIT3.4011.20.2022.2.JŁ, w której organ stwierdził, że „świadczone przez Panią w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej usługi na rzecz Szpitala nie będą (jak wynika z wniosku) tożsame z czynnościami, które wykonuje/wykonywała Pani w tym Szpitalu na podstawie umowy o pracę (w trakcie odbywanej rezydentury”. Tożsame stanowisko Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przedstawił w interpretacji z dnia 22 lutego 2024 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.115.2024.1.MW, w interpretacji z dnia 30 maja 2023 r., nr 0113- KDIPT2-1.4011.246.2023.2.KD oraz w interpretacji z dnia 26 stycznia 2022 r., nr 0113- KDIPT2-1.4011.1099.2021.2.MGR.
Reasumując, zakres specjalistycznych usług świadczonych przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w ramach proponowanego kontraktu, nie pokrywa się z zakresem czynności wykonywanymi w ramach stosunku pracy na stanowisku lekarza rezydenta.
Mając na względzie okoliczności przedstawione powyżej, w sytuacji zawarcia kontraktu ze szpitalem może Pan opodatkować przychody uzyskiwane z prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.) :
ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
•prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:
za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, użyte w ustawie:
określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:
opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:
podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Natomiast zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:
podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:
opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)(uchylona)
c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d)(uchylona)
e)(uchylona)
f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
•jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
•w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że od 2 stycznia 2024 r. do 1 stycznia 2029 r. jest Pan zatrudniony w X w B w ramach umowy o pracę jako lekarz rezydent – w celu odbycia szkolenia specjalizacyjnego w trybie rezydentury. Jako lekarz rezydent zobowiązany jest Pan do realizowania szkolenia specjalizacyjnego, utrzymywania stałej współpracy z kierownikiem specjalizacji oraz udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w wyznaczonych godzinach pracy etatowej pod nadzorem kierownika specjalizacji. Dodatkowo otrzymał Pan propozycję zawarcia ze szpitalem umowy cywilnoprawnej (kontrakt), na podstawie której zobowiąże się do udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jako lekarz dyżurny Q oraz Z. Usługi polegające na udzielaniu przez Pana świadczeń zdrowotnych na podstawie zawartego kontraktu ze szpitalem wykonywane będą w innych godzinach oraz w innych jednostkach szpitala. W czasie realizacji pracy etatowej ponosi Pan jedynie odpowiedzialność częściową, ze względu na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w wyznaczonych godzinach pracy etatowej pod nadzorem kierownika specjalizacji. Natomiast, w czasie realizacji kontraktu pracowałby Pan samodzielnie, bez bezpośredniego nadzoru z zachowaniem swobody wyboru metod diagnostycznych oraz terapeutycznych, jak również ponosiłby Pan pełne ryzyko gospodarcze, łącznie z pełną odpowiedzialnością wobec pacjentów.
Należy zaznaczyć, że możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Zawarty w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał (wykonuje) w ramach stosunku pracy.
Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że skoro, jak wynika z treści wniosku, świadczone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi na rzecz szpitala nie będą tożsame z czynnościami, które wykonywał Pan w tym szpitalu w ramach zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, to uzyskiwanie przychodów z tytułu udzielania świadczeń zdrowotnych dla ww. szpitala jako lekarz dyżurny Q oraz Z nie wyłączy możliwości ich opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przy założeniu, że spełni Pan pozostałe ustawowe warunki przewidziane dla tej formy opodatkowania.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
·Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
·Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
·Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
·W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).