Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 7 listopada 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 7 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 listopada 2024 r. (wpływ 21 listopada 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W okresie od 14 grudnia 2015 r. do 17 czerwca 2024 r. była Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę w Oddziale A Szpitala Miejskiego na stanowisku młodszy asystent – lekarz rezydent (lekarz bez specjalizacji, w trakcie szkolenia specjalistycznego).
W trakcie trwania umowy zdała Pani Państwowy Egzamin Medyczny (październik (…) r.), po zakończeniu umowy rezydenckiej oraz zatwierdzeniu szkolenia przez Konsultanta Wojewódzkiego oraz Urząd Wojewódzki uzyskała Pani tytuł specjalisty w dziedzinie x.
Od 2 sierpnia 2024 roku prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą, świadcząc usługi dla różnych podmiotów leczniczych w formie umów kontraktowych. Wszystkie przychody od początku prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowała Pani wg skali podatkowej.
2 sierpnia 2024 r. podpisała Pani umowę kontraktową ze Szpitalem Miejskim (gdzie wcześniej pracowała Pani jako lekarz rezydent w Oddziale A na świadczenie usług medycznych w zakresie x w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (Poradnia X), już jako lekarz specjalista x.
W ramach umowy o pracę na stanowisku młodszy asystent rezydent do zakresu Pani obowiązków należało:
-opiekowanie się pacjentami hospitalizowanymi w Oddziale A, pod nadzorem kierownika szkolenia specjalistycznego,
-prowadzenie dokumentacji medycznej, codzienne uzupełnianie i staranne prowadzenie historii choroby, pod nadzorem kierownika szkolenia specjalistycznego,
-pełnienie dyżurów lekarskich w Oddziale A pod nadzorem lekarza specjalisty,
-uczestniczenie w obchodach i notowanie w czasie obchodów otrzymanych zaleceń,
-weryfikowanie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego z kierownikiem specjalizacji lub w razie jego nieobecności innym lekarzem specjalistą spośród starszych asystentów,
-w przypadku stanów nagłych i zagrażających życiu chorego, których załatwienie przekracza możliwości młodszego asystenta, konsultowanie przypadku ze starszym asystentem albo Kierownikiem Oddziału.
Jako lekarz specjalista prowadzi Pani pacjentów w ramach Poradni X, prowadzi dokumentację medyczną, analizuje i interpretuje wyniki badań, podejmuje decyzje diagnostyczno-terapeutyczne, edukuje pacjentów, wszystkie te zadania wykonuje Pani samodzielnie.
W Pani ocenie zakres wykonywanych przez Panią obecnie zadań jest inny niż w trakcie umowy o pracę, nie tylko ze względu na jednostkę organizacyjną (praca w Poradni X, a nie na Oddziale A), ale również ich charakter (specjalistyczna opieka ambulatoryjna nad pacjentem, a nie lecznictwo szpitalne, praca samodzielna jako specjalista, a nie wykonywanie zadań pod nadzorem kierownika specjalizacji, jako lekarz rezydent).
Prowadzona przez Panią działalność jest działalnością usługową polegająca na świadczeniu usług medycznych. Wykonywane usługi są zaliczone do usług sklasyfikowanych wg PKWiU: 86.21 – usługi w zakresie ogólnej praktyki lekarskiej, 86.22 – usługi w zakresie specjalistycznej praktyki lekarskiej.
W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani następujące informacje:
W Pani opinii w stosunku do wykonywanej przez Panią działalności, w roku podatkowym 2025 nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Ponadto w 2024 roku nie uzyska Pani z prowadzonej działalności przychodów w wysokości przekraczającej 2.000.000 euro.
Pytanie
Czy począwszy od roku podatkowego 2025 będzie Pani mogła rozliczać przychody z działalności gospodarczej na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego wg 14% stawki ryczałtu, świadcząc usługi medyczne m.in. na rzecz byłego pracodawcy?
Pani stanowisko w sprawie
W Pani ocenie – spełnia Pani warunki do opodatkowania działalności i swoich przychodów w formie ryczałtu w następnym roku podatkowym (2025), określone w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Usługi świadczone w ramach działalności, w Pani opinii, nie są usługami tożsamymi świadczonymi na rzecz byłego pracodawcy, u którego była Pani zatrudniona w bieżącym roku na podstawie umowy o rezydenturę (umowa o pracę). Obowiązki wykonywane przez Panią podczas rezydentury na stanowisku młodszego asystenta, w ramach umowy o pracę są różne od obowiązków, które wykonuje Pani po uzyskaniu specjalizacji w ramach działalności na stanowisku specjalisty x.
Istnieją interpretacje indywidualne potwierdzające, że praca lekarza specjalisty i lekarza rezydenta nie są tożsame (np. interpretacja indywidualna nr 0113-KDIPT2-1.4011.55.2022.2.MGR. Podobnie w interpretacjach indywidualnych: nr 0115-KDIT3.4011.9.2017.1.AW, nr IBPBI/1/4511-263/15-2/BK, nr 0115-KDWT.4011.89.2020.1.KG, nr 0115-KDIT-3.4011.545.2021.2.AD).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):
Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie działalność usługowa oznacza – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r., poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r., poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Wskazała Pani, że będą przez Panią zachowane warunki określone w tej regulacji.
Zwracam uwagę, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest uzależniona od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 omawianej ustawy podatkowej.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku
dochodowego;
3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
b) uchylona,
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d) uchylona,
e) uchylona,
f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych
przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności
wykonywanej:
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego
lub każdego z małżonków,
a)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach;
6) (uchylony).
W tym przepisie zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – zgodnie z Pani oświadczeniem – w odniesieniu do działalności, którą Pani prowadzi nie wystąpią negatywne przesłanki z niego wynikające.
W myśl art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Ponadto, warunkiem koniecznym dla skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w ustawowym terminie.
Jak stanowi art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Na podstawie art. 9 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1-1b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. z 2022 r. poz. 541), zwanej dalej „ustawą o CEIDG”.
Z kolei, wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 14% przychodów ze świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej (PKWiU dział 86).
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że w okresie od grudnia 2015 r. do czerwca 2024 r. była Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę w Oddziale A Szpitala Miejskiego (dalej: Szpital) na stanowisku młodszy asystent – lekarz rezydent (lekarz bez specjalizacji, w trakcie szkolenia specjalistycznego). W trakcie trwania umowy zdała Pani Państwowy Egzamin Medyczny (październik (…) r.). Po zakończeniu umowy rezydenckiej uzyskała Pani tytuł specjalisty w dziedzinie x. Od sierpnia 2024 roku prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą, świadcząc usługi dla różnych podmiotów leczniczych w formie umów kontraktowych. Wszystkie przychody od początku prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowała Pani wg skali podatkowej. W sierpniu 2024 r. podpisała Pani umowę kontraktową ze Szpitalem (gdzie wcześniej pracowała Pani jako lekarz rezydent) na świadczenie usług medycznych w zakresie x w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (Poradnia X), już jako lekarz specjalista x. W ramach umowy o pracę na stanowisku młodszy asystent rezydent do zakresu Pani obowiązków należało:
-opiekowanie się pacjentami hospitalizowanymi w Oddziale A, pod nadzorem kierownika szkolenia specjalistycznego,
-prowadzenie dokumentacji medycznej, codzienne uzupełnianie i staranne prowadzenie historii choroby, pod nadzorem kierownika szkolenia specjalistycznego,
-pełnienie dyżurów lekarskich w Oddziale A pod nadzorem lekarza specjalisty,
-uczestniczenie w obchodach i notowanie w czasie obchodów otrzymanych zaleceń,
-weryfikowanie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego z kierownikiem specjalizacji lub w razie jego nieobecności innym lekarzem specjalistą spośród starszych asystentów,
-w przypadku stanów nagłych i zagrażających życiu chorego, których załatwienie przekracza możliwości młodszego asystenta, konsultowanie przypadku ze starszym asystentem albo Kierownikiem Oddziału.
Jako lekarz specjalista prowadzi Pani pacjentów w ramach Poradni X, prowadzi dokumentację medyczną, analizuje i interpretuje wyniki badań, podejmuje decyzje diagnostyczno-terapeutyczne, edukuje pacjentów. Wszystkie te zadania wykonuje Pani samodzielnie. W Pani ocenie zakres wykonywanych przez Panią obecnie zadań jest inny niż w trakcie umowy o pracę, nie tylko ze względu na jednostkę organizacyjną (praca w Poradni X, a nie na Oddziale A), ale również ich charakter (specjalistyczna opieka ambulatoryjna nad pacjentem, a nie lecznictwo szpitalne, praca samodzielna jako specjalista, a nie wykonywanie zadań pod nadzorem kierownika specjalizacji, jako lekarz rezydent). Prowadzona przez Panią działalność jest działalnością usługową polegająca na świadczeniu usług medycznych. Wykonywane usługi są zaliczone do usług sklasyfikowanych wg PKWiU: 86.21 – usługi w zakresie ogólnej praktyki lekarskiej, 86.22 – usługi w zakresie specjalistycznej praktyki lekarskiej. W roku podatkowym 2025 nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ust. 1 i 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Wskazuję, że możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Zawarty w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał (wykonuje) w ramach stosunku pracy, a zatem wyłącznie częściowa zbieżność wykonywanych czynności nie stanowi przesłanki wyłączającej możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej (częściowa zbieżność nie jest równoznaczna z tożsamością).
Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że skoro świadczone przez Panią usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz Szpitala będą się różnić się od tych, które wykonuje Pani jako lekarz - rezydent w ramach umowy o pracę zawartej ze Szpitalem, to w przypadku świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług na rzecz Szpitala będzie Pani mogła korzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przychody uzyskiwane przez Panią ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 86.21 – usługi w zakresie ogólnej praktyki lekarskiej oraz 86.22 – usługi w zakresie specjalistycznej praktyki lekarskiej powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 14%, określonej w art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Podsumowanie: począwszy od roku podatkowego 2025 będzie Pani mogła opodatkować przychody z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 14%, świadcząc usługi medyczne m.in. na rzecz byłego pracodawcy.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Jednocześnie wskazuję, że ocena „tożsamości” wykonywanych czynności w ramach stosunku pracy oraz prowadzonej działalności gospodarczej może nastąpić w toku ewentualnego postępowania podatkowego lub kontrolnego. Na podstawie art. 14b Ordynacji podatkowej, w Pani sprawie, wydając interpretację prawa podatkowego, nie jestem uprawniony do przeprowadzania postępowania dowodowego, które wskazałoby, czy czynności wykonywane przez Panią w ramach umowy o pracę będą tożsame z usługami, które będzie Pani wykonywać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Do postępowania w sprawie wydania interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego nie mają bowiem zastosowania przepisy o postępowaniu podatkowym, a postępowanie dowodowe jest częścią postępowania podatkowego.
W odniesieniu do powołanych przez Panią interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tą interpretację.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).