Podatnik, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej świadczył usługi za... - Interpretacja - null

ShutterStock

Czy usługi zarządzania projektami podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu według stawki 8,5%?

Temat interpretacji

Opodatkowane usług zarządzania projektami w formie ryczałtu stawką 8,5%

Podatnik, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej świadczył usługi zarządzania projektami dla jednego klienta. W zakres jego działań wchodziło m.in. opracowywanie strategii biznesowych i technicznych, nadzór nad zespołami projektowymi, współpraca z działami firmy i klientami zewnętrznymi, zarządzanie ryzykiem, harmonogramem i komunikacją w projektach oraz zamknięcie projektów i przygotowanie raportów. Świadczone usługi wnioskodawca sklasyfikował pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 jako „pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych”.

Wnioskodawca chciał się dowiedzieć, czy świadczone przez niego usługi mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych. W jego ocenie świadczone usługi spełniały warunki do zastosowania ryczałtu w wysokości 8,5%. Wnioskodawca podkreślił, że jego działalność nie obejmuje usług doradczych związanych z zarządzaniem, które byłyby opodatkowane stawką 15%.

Stanowisko organu podatkowego

Krajowa Informacja Skarbowa uznała stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Organ podatkowy wyjaśnił, że zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym usługi doradztwa związanego z zarządzaniem, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.1 podlegają opodatkowaniu stawką 15%. Natomiast pozostałe usługi zarządzania projektami, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0, mogą być opodatkowane stawką 8,5%.

Podkreślono, że wnioskodawca zadeklarował, że świadczone przez niego usługi nie mają charakteru doradczego. Organ zaznaczył, że klasyfikacja usług zgodnie z PKWiU, dokonana przez podatnika, jest kluczowa dla zastosowania odpowiedniej stawki ryczałtu. Organ wyjaśnił również, że zgodnie z przepisami, możliwość stosowania ryczałtu uzależniona jest od braku przesłanek negatywnych wskazanych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych, takich jak uzyskiwanie przychodów od byłego pracodawcy czy świadczenie usług w ramach wolnego zawodu. Wnioskodawca spełniał wszystkie wymagane warunki, a więc mógł opodatkować swoje usługi ryczałtem w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 28 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.488.2024.2.DT