Opodatkowanie 8.5% stawką ryczałtu przychodów z usług montażu parkomatów z materiału powierzonego przez zleceniodawcę, objęte PKWiU 26.11.30.0, 26.52.... - Interpretacja - null

Shutterstock

Opodatkowanie 8.5% stawką ryczałtu przychodów z usług montażu parkomatów z materiału powierzonego przez zleceniodawcę, objęte PKWiU 26.11.30.0, 26.52.... - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.714.2024.3.DJD

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Opodatkowanie 8.5% stawką ryczałtu przychodów z usług montażu parkomatów z materiału powierzonego przez zleceniodawcę, objęte PKWiU 26.11.30.0, 26.52.24.0, 27.90.44.0.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 września 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 12 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z tytułu świadczonych usług. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 listopada 2024 r. (wpływ 2 listopada 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pani od listopada 2021 r. jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (...). Jako formę opodatkowania, od początku prowadzenia działalności, wybrała Pani ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i korzysta z niego nieprzerwanie. Prowadzi Pani stosowną dla tej formy opodatkowania szczegółową ewidencję przychodów. Do wykonywanej działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, dalej: „ustawa o ryczałcie”. Ma Pani nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Prowadzona przez Panią działalność jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie. W poprzednim roku przychody z tej działalności nie przekroczyły równowartości w złotych, kwoty 2 000 000 euro, o której mowa w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o ryczałcie.

Zgodnie z przyjętymi kodami PKD, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, świadczy Pani usługi:

·produkcji elementów elektronicznych (PKD: 26.11.Z),

·produkcji zegarków i zegarów (PKD: 26.52.2Z),

·produkcji pozostałego sprzętu elektrycznego (PKD: 27.90.Z),

·sprzedaży detalicznej prowadzonej przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet (PKD: 47.91.Z),

·działalności usługowej związanej z administracyjną obsługą biura (PKD: 82.11.Z).

W ramach prowadzonej działalności, świadczy Pani usługi montażu parkomatów, od początku prowadzenia działalności gospodarczej. Montaż jest wykonywany na zamówienie i z części oraz materiałów dostarczonych przez zamawiającego. Otrzymywane w ten sposób przychody, opodatkowuje ryczałem, w stawce 8,5%.

Wystąpiła Pani z wnioskiem do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego (dalej: Ośrodek), o przydzielenie odpowiednich kodów PKWiU do poszczególnych etapów usługi, którą Pani określa mianem montażu parkomatów, w tym:

·usług montażu z części powierzonych przez usługodawcę elementów na płytkach elektronicznych,

·usług wykonywania wiązek kablowych z części powierzonych przez usługodawcę,

·usług/wyrobów związanych z montażem urządzeń z części powierzonych przez usługodawcę, polegających na instalowaniu w finalnym produkcie elementów składowych, tj. części mechanicznych, sterowników elektronicznych, wiązek kablowych.

12 października 2023 r. otrzymała Pani z Ośrodka pismo, w którym zostały wskazane odpowiednie kody PKWiU, dla wykonywania usług: montażu z części powierzonych przez usługodawcę elementów na płytkach elektronicznych PCB (tj.: PKWiU 26.11.30.0 „Elektroniczne układy scalone”) oraz wykonywania wiązek kablowych z części powierzonych przez usługodawcę, tj.: PKWiU 27.90.44.0 „Kable i pozostałe izolowane przewody elektryczne do napięć <= 1000V, wyposażone w złącza”.

Wraz z powyższą klasyfikacją, w otrzymanym przez Panią piśmie, Ośrodek zwrócił się do Pani o doprecyzowanie opisu „usług/wyrobów związanych z montażem urządzeń z części powierzonych przez usługodawcę, polegających na instalowaniu w finalnym produkcie elementów składowych, tj. części mechanicznych, sterowników elektronicznych”, w celu umożliwienia dokonania klasyfikacji. Z zachowaniem wymaganego terminu, odpowiedziała Pani na prośbę Ośrodka i wskazała, że przez powyższe usługi rozumie: „montaż urządzeń z części powierzonych przez usługodawcę, polegający na instalowaniu w finalnym parkomacie elementów składowych, tj.:

·szyb z poliwęglanu, wkręcanych na uszczelniacz silikonowy, montowanych z części powierzonych przez usługodawcę;

·modułów elektronicznych przykręcanych wewnątrz obudowy m.in. wyrzutnika monet, akceptora monet, kasy pośredniej, terminalu płatniczego, z części powierzonych przez usługodawcę;

·modułów elektronicznych przykręcane wewnątrz obudowy, m.in. wyświetlacza, płyty głównej, klawiatury, czytnika mifare, z części powierzonych przez usługodawcę;

·drukarki termicznej montowanej wewnątrz obudowy z części powierzonych przez usługodawcę;

·wiązki elektrycznej przykręcanej nakrętkami wraz z podłączeniem do poszczególnych modułów elektrycznych, z części powierzonych przez usługodawcę;

·dachu z tworzywa sztucznego przykręcanego śrubami, wykonanego z części powierzonych przez usługodawcę;

·wyłączników krańcowych montowanych na nity z tworzywa sztucznego, z części powierzonych przez usługodawcę;

·elementów mechanicznych konstrukcyjnych tj. stojak drukarki, stelaż zespołu monetowego, ramki szyb”.

5 sierpnia 2024 r., otrzymała Pani z Ośrodka drugą odpowiedź, w której stwierdzono, że bezpośrednio usługi mieszczą się w ugrupowaniu: PKWiU 26.52.24.0 „Urządzenia rejestrujące czas, przyrządy do pomiaru czasu, parkometry; wyłączniki czasowe wyposażone w mechanizmy zegarkowe lub zegarowe lub w silniki synchroniczne”.

Wnosi Pani o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie oceny prawidłowości opodatkowania przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług montażu parkomatów zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych, w stawce 8,5%.

W uzupełnieniu wniosku doprecyzowała Pani opis sprawy, udzielając odpowiedzi na pytania:

a) Czy prowadzona przez Panią działalność jest działalnością wytwórczą, tj. działalnością, w wyniku której powstają nowe wyroby (parkometry), w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji (parkometrów), prowadzona przez podatnika — art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: W wyniku prowadzonej działalności powstają parkomaty. Polega ona na złożeniu parkomatu z materiałów powierzonych przez zamawiającego. Nie obejmuje montażu w miejscu docelowym.

b) Pod jakim symbolem/symbolami klasyfikacji statystycznej PKWiU sklasyfikowane są świadczone przez Panią usługi montażu parkometrów na zamówienie, które stanowią przedmiot złożonego wniosku?

Odpowiedź: Wskazane we wniosku klasyfikacje zostały przydzielone na podstawie opinii otrzymanej przez Panią z Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego. Uważa Pani, że wskazane we wniosku kody PKWiU odpowiadają czynnościom, które określiła we wniosku mianem „Usług Montażu Parkomatów”. Na „Usługi Montażu Parkometrów” składają się czynności zgrupowane pod PKWiU: 26.11.30.0; 27.90.44.0; 26.52.24.0. Cytowane stwierdzenie ma charakter „roboczy” i zostało użyte w pewnym uproszczeniu. Nie miało na celu przeświadczenia o charakterze usługi. O charakterze usługi świadczy bowiem bezpośredni opis wykonywanych czynności.

c) Czy świadczy Pani wyłącznie usługi montażu (montowania) parkometrów na zamówienie, czy wytworzenia — zmontowania parkometru z poszczególnych części?

Odpowiedź: Świadczy Pani usługi zmontowania parkometru z części powierzonych przez zleceniodawcę. Zarówno na fakturach, jak i we wniosku określa to mianem montażu. Jednak, jeżeli przez montaż należy rozumieć, np. umieszczenie gotowego parkometru w miejscu jego docelowego przeznaczenia — to nie jest to przedmiotem Pani działalności.

d) Czy w wyniku montażu poszczególnych elementów składowych powstaje wyrób finalny -nowy produkt — parkometr?

Odpowiedź: W wyniku montażu poszczególnych elementów powstaje wyrób finalny -parkomat.

e) Czy montowane przez Panią parkometry stanowią pozostałe urządzenia nieprzemysłowe?

Odpowiedź: Rozumie Pani, że pytanie dotyczy klasyfikacji parkomatu w ewidencji środków trwałych kontrahenta (669 KŚT — Pozostałe Urządzenia Nieprzemysłowe). Nie jest Pani w stanie jednoznacznie stwierdzić, w jaki sposób ujęte są wykonane parkomaty w księgach podmiotu zamawiającego. Jest Pani w stanie jedynie stwierdzić, że gotowe parkomaty są przez kontrahenta sprzedawane. Wątpliwym jest, więc, że stanowią one środek trwały. Nie jest Pani, w żadnym momencie, posiadaczem zmontowanego parkomatu.

f) W jaki sposób nabywa Pani części do parkometrów, które Pani montuje?

Odpowiedź: Nie dochodzi do nabycia części. Operuje Pani częściami powierzonymi przez kontrahenta zamawiającego.

g) Kim jest/są Pani usługodawcy?

Odpowiedź: Kontrahentem zamawiającym jest podmiot zajmujący się produkcją i projektowaniem elektroniki. Zmontowane przez Panią parkomaty są przez tę firmę sprzedawane.

h) Czy wykonuje Pani usługi montażu parkometrów z materiału powierzonego przez usługodawcę?

Odpowiedź: Wykonuje Pani usługi montażu parkomatów z materiału powierzonego przez usługodawcę.

i) Czy roboty instalacyjne są wykonywane przez Panią, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu — parkometru?

Odpowiedź: Instalowanie komponentów w obudowie parkomatu jest wykonywane na zlecenie kontrahenta. Nie dochodzi do sprzedaży parkomatu przez Panią.

j) Czy wykonywane przez Panią czynności dotyczą instalowania sprzętu ogólnego przeznaczenia?

Odpowiedź: Czynności wykonywane przez Panią nie dotyczą instalowania sprzętu ogólnego przeznaczenia.

k) Czy świadczone przez Panią usługi stanowią usługi instalowania pozostałych maszyn specjalnego przeznaczenia zgrupowane wg PKWiU 33.20.39.0?

Odpowiedź: Usługi świadczone przez Panią nie stanowią usług zgrupowanych wg PKWiU 33.20.39.0.

l) Czy świadczone przez Panią usługi stanowią usługi podwykonawców związane z produkcją zegarków i zegarów zgrupowane wg PKWiU 26.52.99.0?

Odpowiedź: Usługi świadczone przez Panią nie stanowią usług zgrupowanych wg PKWiU 26.52.99.0.

m) Jaka jest nazwa towaru/usługi na wystawianych przez Panią fakturach dla kontrahentów i jaka jest klasyfikacja PKWiU?

Odpowiedź: Nazwa towaru/usługi widniejąca na wystawianych fakturach to: „Montaż parkomatów z elementów powierzonych”. Na fakturach nie widnieją kody PKWiU. Natomiast usługi te sklasyfikowane są zgodnie z kodami wskazanymi w odpowiedzi na pytanie lit. b).

Wykonywana przez Panią działalność, będąca przedmiotem wniosku, jest sklasyfikowana pod kodami PKWiU: 26.11.30.0; 27.90.44.0; 26.52.24.0.

Pytania (postawione w uzupełnieniu wniosku)

1.Czy w zakresie przychodów osiągniętych z działalności montażu z części powierzonych przez zamawiającego elementów na płytkach elektronicznych PCB, sklasyfikowanej pod kodem PKWiU 26.11.30.0, może Pani skorzystać ze stawki wskazanej w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e) ustawy o ryczałcie - tj. 8,5%?

2.Czy w zakresie przychodów osiągniętych z działalności wykonywania wiązek kablowych z części powierzonych przez zamawiającego, sklasyfikowanej pod kodem PKWiU 27.90.44.0, może Pani skorzystać ze stawki wskazanej w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e) ustawy o ryczałcie - tj. 8,5%?

3.Czy w zakresie przychodów osiągniętych z działalności montowania komponentów w obudowie, w wyniku czego powstaje finalny parkomat, z części powierzonych przez zamawiającego, sklasyfikowanej pod kodem PKWiU 26.52.24.0, może Pani skorzystać ze stawki wskazanej w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e) ustawy o ryczałcie - tj. 8,5%?

Stanowisko w sprawie (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku)

Pani zdaniem, stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, dalej: „ustawa o ryczałcie”, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o PIT, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT (pozarolnicza działalność gospodarcza), uważa się kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Z przywołanych przepisów wynika, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z tytułu usług produkcji, wytwórstwa, czy montażu.

Z treści art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie wynika, że użyte przez ustawodawcę określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556).

Wybór zryczałtowanego podatku dochodowego jako formy opodatkowania nie jest dopuszczalny w przypadku wystąpienia którejś z przesłanek negatywnych, wskazanych w art. 8 ustawy o ryczałcie, tj.: jeśli podatnik uzyskuje przychody z prowadzenia apteki, kupna i sprzedaży wartości dewizowych, sprzedaży części do pojazdów mechanicznych i wytwarzania wyrobów objętych podatkiem akcyzowym (z wyłączeniem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii). Ponadto, podatnik nie może świadczyć usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uniemożliwia także podjęcie przez podatnika działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

·samodzielnie na działalność prowadzona w formie spółki z małżonkiem;

·w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzona samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków;

·samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzona samodzielnie przez drugiego małżonka,

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto, podatnik nie może opłacać podatku w formie karty podatkowej w momencie zmiany formy opodatkowania na ryczałt.

Podatnik może stosować zryczałtowany podatek dochodowy w przypadku, gdy uzyskane w roku poprzedzającym rok podatkowy przychody z prowadzonej samodzielnie przez niego działalności nie przekroczyły wysokości 2 000 000 euro (art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o ryczałcie).

W Pani przypadku, nie zachodzi żaden z powyżej wymienionych czynników wykluczających możliwość stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako formy opodatkowania. Jednocześnie spełnia Pani wszystkie z powyżej wymienionych warunków opodatkowania ryczałtem. Świadczone przez Panią usługi montażu parkomatów na zamówienie, z części i materiałów dostarczonych Jej przez zamawiającego, mogą być opodatkowane ryczałtem.

Przez usługi montażu parkomatów należy rozumieć wytworzenie przez Panią działającego urządzenia, z części dostarczonych przez zamawiającego.

Ad. 1

Pani zdaniem, montaż elementów na płytkach elektronicznych PCB (PKWiU 26.11.30.0), z części i materiałów dostarczonych przez zamawiającego, wypełnia przesłanki zawarte w przytoczonym w pytaniu przepisie. Tym samym, przychody uzyskane z tego typu działalności, powinny zostać opodatkowane wskazaną stawką ryczałtu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e) ustawy o ryczałcie.

Ad. 2

Pani zdaniem, wykonywanie wiązek kablowych z części i materiałów dostarczonych przez zamawiającego (PKWiU 27.90.44.0), wypełnia przesłanki zawarte w przytoczonym w pytaniu przepisie. Tym samym, przychody uzyskane z tego typu działalności, powinny zostać opodatkowane wskazaną stawką ryczałtu, zgodnie z art. 12 ust. I pkt 5 lit. e) ustawy o ryczałcie.

Ad. 3

Pani zdaniem, działalność polegająca na montowaniu powierzonych przez zamawiającego komponentów w obudowie, w wyniku czego powstaje finalny parkomat (PKWiU 26.52.24.0), wypełnia przesłanki zawarte w przytoczonym w pytaniu przepisie. Tym samym, przychody uzyskane z tego typu działalności, powinny zostać opodatkowane wskazaną stawką ryczałtu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e) ustawy o ryczałcie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pani przedstawiła we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j.  Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Według art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Na podstawie art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z tym przepisem:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy),

8,5% przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e) ustawy),

5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton (art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy).

Zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Przez działalność usługową należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r., poz. 2453, z 2018 r., poz. 2440, z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r., poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:

·wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, tzn. usługi dla celów produkcji nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych,

·wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Pojęcie usług nie obejmuje czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów (włączając półfabrykaty, elementy, części, obróbkę elementów) z materiałów własnych przedsiębiorstwa, na zlecenie innych jednostek gospodarki narodowej, przeznaczonych do celów produkcyjnych lub do dalszej odsprzedaży oraz z reguły nie obejmuje wytwarzania wyrobów na indywidualne zamówienie ludności, z materiałów własnych wykonawcy.

Natomiast wyroby w myśl PKWiU to: surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów – o ile występują w obrocie.

Natomiast zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie działalność wytwórcza oznacza działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Ponieważ ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawiera definicji „wytwarzania”, należy posłużyć się definicją słownikową, zgodnie z którą „wytwarzać” to m.in.: zrobić, wyprodukować coś (Słownik języka polskiego PWN, www.sjp.pwn.pl).

O zakwalifikowaniu działalności gospodarczej do działalności wytwórczej decyduje więc przede wszystkim końcowy efekt tej działalności, tj. powstanie z zakupionych, czy wytworzonych materiałów nowego wyrobu. Wyrób ten ma być nowy.

Słownik języka polskiego definiuje przymiotnik „nowy” m.in. jako „niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony”. Należy zatem stwierdzić, że cecha nowości ma się odnosić do tego, że przedmiot ten wcześniej nie istniał, zaś powstał właśnie w wyniku działań podatnika (polegających na wytworzeniu, wyprodukowaniu czegoś) (A. Bartosiewicz, R. Kubacki. Komentarz do art. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, lex 8474).

Zatem, działalność gospodarcza, polegająca na wykonywaniu wyrobów na zamówienie klienta z jego materiałów, nie stanowi działalności wytwórczej w tym zakresie.

Z informacji przedstawionych we wniosku i jego uzupełnieniu wynika, że prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą i świadczy m.in.: usługi montażu parkomatów z materiału powierzonego przez zleceniodawcę. Urząd Statystyczny wykonywane przez Panią usługi sklasyfikował jako:

·usługi montażu z części powierzonych przez usługodawcę elementów na płytkach elektronicznych PCB - PKWiU 26.11.30.0 „Elektroniczne układy scalone”;

·wykonywanie wiązek kablowych z części powierzonych przez usługodawcę -  PKWiU 27.90.44.0 „Kable i pozostałe izolowane przewody elektryczne do napięć <= 1000V, wyposażone w złącza”;

·usługi/wyroby związane z montażem urządzeń z części powierzonych przez usługodawcę, polegających na instalowaniu w finalnym produkcie elementów składowych tj. części mechanicznych, sterowników elektronicznych – PKWiU 26.52.24.0 „Urządzenia rejestrujące czas, przyrządy do pomiaru czasu, parkometry; wyłączniki czasowe wyposażone w mechanizmy zegarkowe lub zegarowe lub w silniki synchroniczne”.

Do Pani działalności nie mają zastosowania żadne wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Prowadzona przez Panią działalność jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie. Spełnia Pan wszystkie warunki z art. 6 ust. 4 ww. ustawy. Prowadzi Pani szczegółową ewidencję przychodów.

Na podstawie powyższego opisu stwierdzam, że uzyskiwane w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, jako działalności usługowej, o której mowa art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przychody ze świadczenia usług montażu parkomatów z materiału powierzonego przez zleceniodawcę, które zostały objęte grupowaniami PKWiU 26.11.30.0, 26.52.24.0, 27.90.44.0, podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu ewidencjonowanego, określoną w  art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e) ww. ustawy.

Reasumując, przychody osiągnięte z usług:

·montażu z części powierzonych przez zamawiającego elementów na płytkach elektronicznych PCB, sklasyfikowanych pod kodem PKWiU 26.11.30.0,

·montowania komponentów w obudowie, w wyniku czego powstaje finalny parkomat, z części powierzonych przez zamawiającego, sklasyfikowanych pod kodem PKWiU 26.52.24.0,

·wykonywania wiązek kablowych z części powierzonych przez zamawiającego, sklasyfikowanych pod kodem PKWiU 27.90.44.0,

może Pani opodatkować 8,5% stawką ryczałtu wskazaną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, o ile spełnione są ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie.

Tym samym, Pani stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nie jestem uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanych przez Panią we wniosku grupowań PKWiU oraz opisu sprawy i kwestia ta nie podlegała ocenie.

Interpretacja indywidualna wywoła skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji będzie pokrywał się z opisem stanu faktycznego podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mającej zastosowanie w odniesieniu do świadczonych przez Panią usług, gdyż jest to przedmiotem Pani zapytania. Inne kwestie nieobjęte pytaniami nie podlegały ocenie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).