Możliwość opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fiz... - Interpretacja - 0115-KDST2-1.4011.515.2024.1.MR
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Możliwość opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan działalność gospodarczą otwartą w CEIDG od 2024 r. i rozlicza podatek dochodowy na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Złożył Pan sporządzone na piśmie oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego, właściwemu według miejsca zamieszkania, o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej sklasyfikowanej w oparciu o (PKD) pod kodem 85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane 74.90.Z (Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana ).
Jednocześnie świadczy Pan pracę na podstawie umowy o pracę dla Firmy „A”, która będzie trwała do końca roku 2024. Planuje Pan od 2025 roku podjęcie współpracy z firmą „A” na podstawie umowy o współpracy. W tym celu zostanie podpisana profesjonalna umowa (umowę o świadczenie usług) z firmą „A”.
Jeśli dojdzie do podpisania umowy z firmą „A” o świadczenie usług to:
–będzie Pan ponosić odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat i wykonywanie czynności w ramach świadczonych usług;
–czynności, które będzie Pan świadczył w ramach opisanych usług, nie będą świadczone pod kierownictwem oraz w miejscu wyznaczonym przez kontrahenta, będzie je Pan świadczył samodzielnie;
–będzie Pan ponosić ryzyko związane z prowadzoną działalnością;
–w roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym będzie Pan korzystał z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, stosownie do art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: nie uzyska Pan przychodów z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości przekraczającej 2 000 000 euro;
–do wykonywanej przez Pana działalności nie będą mieć zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.).
Na mocy wspomnianej umowy firma „A” zamierza zlecić Panu, a Pan w ramach działalności gospodarczej zobowiąże się na własne ryzyko oraz za wynagrodzeniem do wykonywania niżej wymienionych czynności.
1. Przedmiotem niniejszej umowy jest pośrednictwo w zakresie organizacji i nadzoru nad procesem sprzedaży (...) wraz z oprzyrządowaniem w przedsiębiorstwie Klienta, a w szczególności:
a.prowadzenie szkoleń z zakresu skutecznej sprzedaży oraz możliwości zastosowania innowacyjnych rozwiązań w oferowanych przez Spółkę produktach;
b.opracowywanie tematyczne szkoleń produktowych w oferowanych przez spółkę produktach;
c.opracowywanie strategii marketingowej w zakresie dystrybucji i sprzedaży asortymentu produkowanego przez Zleceniodawcę;
d.opracowywanie strategii marketingowej sprzedaży i połączenia jej z aktualną ofertą sprzedażową „Spółki”;
e.współtworzenie i koordynacja działań wspierających sprzedaż;
f.opracowywanie budżetów marketingowych w oparciu o założone plany sprzedażowe;
g.raportowanie, monitorowanie i analiza wskaźników;
h.organizacja pracy podległych pracowników;
i.współpraca z kluczowymi klientami w procesie wspólnych inicjatyw marketingowych wspierających sprzedaż;
j.dopasowywanie programów marketingowych do realizacji założonych przez Spółkę planów sprzedażowych;
k.badanie i monitorowanie rynku sprzedaży pokryć dachowych.
Zgodnie z klasyfikacją PKWiU, w związku z zawarciem umowy o współpracy, będzie Pan świadczył prace:
70.22.16.0 Usługi doradztwa związane z zarządzaniem łańcuchem dostaw i pozostałe usługi doradztwa związane z zarządzaniem;
70.22.11.0 Usługi doradztwa związane z zarządzaniem strategicznym;
70.22.13.0 Usługi doradztwa związane z zarządzaniem rynkiem;
70.22.17.0 Usługi zarządzania procesami gospodarczymi;
70.22.20.0 Pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych;
73.20.14.0 Usługi badania rynku (inne niż sondaże) wykorzystujące już istniejące informacje pochodzące z różnych źródeł;
74.90.20.0 Pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane;
70.22.14.0 Usługi doradztwa związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi;
85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane;
70.22.30.0 Pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.
Wykonywana działalność gospodarcza:
73.11.Z Działalność agencji reklamowych;
46.19.Z Działalność agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju.
2. Zleceniobiorca będzie zdawał Spółce szczegółowe roczne sprawozdanie z przeprowadzonych działań z wykazem osiągniętych celów.
Za wykonywanie ustalonych w kontrakcie usług będzie Pan otrzymywał wynagrodzenie na podstawie prawidłowo wystawionej faktury VAT.
W roku 2024 uzyskuje Pan dochody z umowy o pracę podpisanej z Firmą „A”, z którą planuje zawrzeć umowę o współpracy po zakończeniu umowy o pracę w grudniu 2024 r.
Obecnie na podstawie umowy o pracę dla firmy „A” wykonuje Pan następujące czynności:
Zakres obowiązków (czynności) na stanowisku pracy:
‒obsługa handlowa kluczowych Klientów handlowych firmy (przyjmowanie zamówień, informowanie Klientów o ofercie firmy);
‒doradztwo techniczne w zakresie oferowanych towarów handlowych;
‒terminowe sporządzanie wymaganej dokumentacji wewnętrznej (ewidencje, raporty, zestawienia);
‒realizacja planów sprzedaży, egzekwowanie ustalonej polityki cenowej Firmy;
‒bieżąca kontrola i monitoring limitów kupieckich obsługiwanych Klientów, przestrzeganie obowiązujących procedur windykacyjnych;
‒pozyskiwanie i przekazywanie przełożonemu informacji na temat rynku, konkurencji, potrzeb i oczekiwań kluczowych klientów;
‒organizacja, prowadzenie, uczestnictwo w szkoleniach dla firm współpracujących;
‒prowadzenie wymaganej dokumentacji handlowej i bieżąca jej aktualizacja;
‒terminowe sporządzanie wymaganej dokumentacji wewnętrznej (ewidencje, raporty, zestawienia);
‒wykonywanie innych prac zleconych przez bezpośredniego przełożonego, o ile nie są sprzeczne z prawem i są zgodne z posiadanymi kwalifikacjami zawodowymi.
73.11.12.0 Marketing bezpośredni i reklama bezpośrednia,
63.99.10.0 Usługi w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowane,
70.22.12.0 Usługi doradztwa związane z zarządzaniem finansami, z wyłączeniem podatków,
73.20.11.0 Usługi badania rynku: badania/sondaże jakościowe,
73.20.19.0 Pozostałe usługi badania rynku,
63.11.11.0 Usługi przetwarzania danych,
74.90.20.0 Pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane.
Wyjaśnił Pan, że w odniesieniu do umowy o pracę zobowiązany Pan był wykonywać czynności typowo podległe przełożonemu, które nie mają odzwierciedlenia w PKWiU, gdyż wynika to bezpośrednio z innych ustaw związanych z zatrudnieniem na umowę o pracę, jak i kodeksów, takich jak Kodeks pracy.
Zwrócił Pan uwagę, że zakres czynności, jakie będzie Pan wykonywał w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dla firmy „A” i obowiązków wykonywanych w oparciu o umowę o pracę nie pokrywa się ze sobą lub pokrywa się w bardzo znikomej formie – ma odmienny charakter co do rodzaju wykonywanych prac.
Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.
Pytanie
Czy w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej będzie Pan miał prawo od roku 2025 opodatkować przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z uwagi na inny rodzaj wykonywanych usług dla firmy „A” niż wykonywane były w ramach umowy o pracę dla tej firmy „A”?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem, art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 nie będzie miał zastosowania w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, ponieważ świadcząc w 2025 roku usługi na rzecz byłego pracodawcy, będzie miał Pan prawo do opodatkowania przychodów w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych, gdyż zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w oparciu o umowę o pracę nie będzie Pan świadczył usług wchodzących w zakres prowadzonej działalności gospodarczej.
Uważa Pan, że na podstawie przywołanego uprzednio artykułu o zryczałtowanym podatku od przychodów ewidencjonowanych oraz zwróciwszy uwagę na wyjaśnienia w poradniku przedsiębiorcy publikowanego na stronach Biznes.gov.pl: „Pamiętaj jako samozatrudniony wykonujący w ramach współpracy z byłym pracodawcą takie same czynności, jak na etacie, nie możesz: wybrać każdej formy opodatkowania (nie wybierzesz ryczałtu i podatku liniowego – nie mogą rozliczać się w ten sposób osoby, które uzyskują przychody z działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu na rzecz obecnego pracodawcy usług tożsamych z wykonywanymi usługami w ramach stosunku pracy.)”.
Zakres czynności, jaki będzie Pan wykonywać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i obowiązków wykonywanych w oparciu o umowę o pracę nie pokrywa się ze sobą, mają odmienny charakter co do rodzaju wykonywanych prac. Zakres zadań będzie różnił się od siebie.
Wskazał Pan ponadto, że sytuacja, którą opisuje znalazła też swoje miejsce w interpretacji indywidualnej 0111-KDIB1-1.4011.134.2017.2.MG Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych a świadczenia na rzecz byłego pracodawcy. Co prawda dotyczyła innych usług wykonywanych przez Wnioskodawcę, ale tyczy się tego samego zagadnienia podatkowego, czyli wykonywania innych prac na rzecz byłego pracodawcy. Sytuacja opisana w ww. interpretacji umacnia Pana w zdaniu, że Pana stanowisko jest prawidłowe.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
pozarolnicza działalność gospodarcza – pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
–prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
działalność usługowa – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 i 2 tej ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1:
1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)(uchylona)
c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d)(uchylona)
e)(uchylona)
f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
–jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
–w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że od roku 2024 prowadzi Pan działalność gospodarczą. Jednocześnie świadczy Pan pracę na podstawie umowy o pracę dla Firmy „A”, która będzie trwała do końca roku 2024. Planuje Pan od 2025 roku podjęcie współpracy z firmą „A” na podstawie umowy o współpracy. W tym celu zostanie podpisana profesjonalna umowa (umowę o świadczenie usług) z tą firmą. Zakres czynności, jakie będzie Pan wykonywał w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dla firmy „A” i obowiązków wykonywanych w oparciu o umowę o pracę – jak wynika z opisu sprawy – nie pokrywa się ze sobą lub pokrywa się w bardzo znikomej części, ma odmienny charakter co do rodzaju wykonywanych prac.
Należy zaznaczyć, że możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Zawarty w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał (wykonuje) w ramach stosunku pracy.
Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że jeśli faktycznie świadczone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi na rzecz obecnego pracodawcy – firmy „A” nie będą odpowiadały czynnościom, które wykonuje Pan na rzecz tej firmy w trakcie zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, to będzie Pan mógł od roku 2025 opodatkować przychody z tej działalności zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów, przy założeniu, że spełni Pan pozostałe ustawowe warunki przewidziane dla tej formy opodatkowania.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
W odniesieniu do powołanej przez Pana interpretacji należy stwierdzić, że zapadła ona w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego niniejszą interpretację.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
•Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935); dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).