Możliwość opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej (lekarz dyżurny SOR) zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiągan... - Interpretacja - null

Shutterstock

Możliwość opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej (lekarz dyżurny SOR) zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiągan... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Możliwość opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej (lekarz dyżurny SOR) zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W czasie od 1 października 2023 r. do 31 października 2024 r. był Pan zatrudniony w Szpitalu (...) w ramach umowy o pracę jako lekarz stażysta – w celu odbycia obowiązkowego (wymaganego prawem) stażu podyplomowego lekarza.

Pełni Pan dyżury medyczne zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 lutego 2023 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. 2023 r. poz. 377). Celem odbywania stażu, zgodnie z załącznikiem nr 1 do ww. rozporządzenia, jest: pogłębienie wiedzy teoretycznej oraz poznanie, utrwalenie i przyswojenie praktycznych umiejętności z zakresu zapobiegania, rozpoznawania, leczenia i rehabilitacji najczęściej występujących chorób, postępowania w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego, a także przyswojenie wiedzy z zakresu transfuzjologii, prawa medycznego, bioetyki, orzecznictwa lekarskiego, komunikacji z pacjentem i zespołem terapeutycznym oraz przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu – jako przygotowanie lekarza do samodzielnego wykonywania zawodu.

Lekarz w trakcie stażu podyplomowego zobowiązany jest do odbycia stażu w dziedzinach: chorób wewnętrznych, pediatrii, w tym neonatologii, chirurgii ogólnej, w tym chirurgii urazowej, intensywnej terapii oraz medycyny ratunkowej, w dziedzinie medycyny rodzinnej. Miejsce odbywania stażu, a tym samym zatrudnienia wyznacza Okręgowa Rada Lekarska.

Lekarz stażysta odbywa staż podyplomowy pod nadzorem lekarza posiadającego określoną specjalizację. Dyżur medyczny pełni jako dodatkowy członek zespołu dyżurnego, pod nadzorem lekarza lub lekarzy pełniących dyżur. Zawód wykonuje tylko i wyłącznie w miejscu, gdzie odbywa staż.

Po zakończeniu stażu podyplomowego planuje Pan poszerzenie zakresu prowadzonej działalności gospodarczej z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej o kod PKD 86.21.Z. Przedmiotem tej działalności będzie m.in. wykonywanie praktyki lekarskiej ogólnej jako lekarz bez specjalizacji w charakterze lekarza dyżurnego w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR) w ramach kontraktu (B2B) z obecnym pracodawcą.

W Pana ocenie, istnieje zasadnicza różnica pomiędzy wykonywaniem pracy na stażu a pracą w ramach własnej działalności gospodarczej. Największą różnicą jest duża samodzielność, odpowiedzialność i szerszy zakres uprawnień jako lekarza. Czynności, które wykonywał Pan na rzecz aktualnego pracodawcy, z którym planuje współpracować w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w charakterze lekarza dyżurnego w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR) w żadnym razie nie mogą zostać uznane za tożsame. Zakres czynności w ramach umowy o pracę na czas stażu był znacznie ograniczony w stosunku do czynności wykonywanych podczas współpracy w ramach działalności gospodarczej.

W ramach umowy o pracę wypełniał Pan nałożony obowiązek ukończenia stażu podyplomowego lekarza, prowadzonego według ściśle określonego programu – załącznik nr 1 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 lutego 2023 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. 2023 poz. 377). Ponadto wykonywane przez Pana wówczas czynności nie mają i nie miały charakteru samodzielnego – prowadzone były pod nadzorem i kierunkiem opiekuna danego stażu – w celu przygotowania zawodowego. Był to pewien etap edukacyjno-praktyczny, umożliwiający dopiero uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania zawodu lekarza. Ewentualne podobieństwa w czynnościach wykonywanych przez Pana w ramach stosunku pracy i w ramach współpracy w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej mogą dotyczyć jedynie technicznej strony tych czynności. Wcześniej nie podejmował Pan samodzielnych decyzji, jak również nie ponosił pełnej odpowiedzialności za skutki swoich działań.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonywać będzie Pan czynności na rzecz poprzedniego pracodawcy w innym zakresie niż zakres obowiązkowego stażu, jak również wynikającym z rozwoju zawodowego, podejmowania przez Pana decyzji co do leczenia oraz prowadzenia pacjentów samodzielnie, na własną, pełną odpowiedzialność.

Czynności wykonywane jako lekarz stażysta:

1.Prawo Wykonywania Zawodu, które wydaje Okręgowa Rada Lekarska na czas stażu podyplomowego, pozwala Panu na wykonywanie ograniczonych czynności lekarskich, a także jedynie w miejscu odbywania stażu i pod nadzorem koordynatora (opiekuna) stażu – lekarza z pełnym Prawem Wykonywania Zawodu. Poza szpitalem nie może Pan wykonywać żadnej pracy związanej z samodzielnym udzielaniem jakichkolwiek świadczeń medycznych i zdrowotnych. Prawo Wykonywania Zawodu jest przyznane wyłącznie w celu odbycia stażu.

2.Pana aktualna praca w ramach umowy o pracę polega na pomocy lekarzom, pielęgniarkom i pozostałemu personelowi szpitala. Uczestniczy Pan w procedurach medycznych, które wykonują lekarze specjaliści jedynie jako bierny obserwator (na przykład intubacja na stażu z medycyny ratunkowej, kardiowersja na stażu z kardiologii). Na stażu podyplomowym wszelkie działania wykonuje Pan pod nadzorem lekarzy z pełnym Prawem Wykonywania Zawodu. Każda procedura medyczna, rozpoznanie czy decyzja terapeutyczna jest podejmowana pod kierunkiem opiekuna stażu. Pana rola często ogranicza się do biernego obserwowania, a w niektórych przypadkach – wykonywania podstawowych czynności, ale zawsze pod okiem doświadczonego lekarza.

3.Staż odbywa się wg ściśle określonego planu, dzięki któremu pracował/pracuje Pan na wielu różnych oddziałach: chorobach wewnętrznych, pediatrii, intensywnej terapii, SOR, chirurgii ogólnej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, neonatologii, psychiatrii oraz w przychodni, odbywając staż z zakresu medycyny rodzinnej. Ponadto odbył Pan szkolenia z transfuzjologii klinicznej, bezpieczeństwa pacjenta, w tym profilaktyki zakażeń, w szczególności HIV, diagnostyki i leczenia AIDS, diagnostyki i leczenia HCV, profilaktyki onkologicznej, leczenia bólu, komunikacji z pacjentem i zespołem terapeutycznym oraz przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu, zdrowia publicznego, w tym profilaktyki dotyczącej szczepień ochronnych, orzecznictwa lekarskiego, prawa medycznego, w tym bioetyki, oraz kurs medycyny ratunkowej.

Dzięki temu, na stażu co kilka tygodni zmieniał Pan oddział, w którym pracował. Każdy staż cząstkowy kończy się złożeniem przez lekarza stażystę kolokwium z zakresu wiedzy teoretycznej i umiejętności określonych odpowiednio programem tego stażu w terminie przewidzianym w indywidualnym harmonogramie realizacji stażu podyplomowego.

Kolokwium przeprowadza opiekun danej dziedziny, o której mowa w art. 15 ust. 3 pkt 1 i 2 oraz ust. 4 pkt 1 ustawy, w podmiocie leczniczym, w którym lekarz stażysta odbywał staż podyplomowy, a w przypadku lekarza stażysty, który odbywał staż podyplomowy w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej lub grupowej praktyki lekarskiej, lub indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej – lekarz kierujący tą praktyką.

Czynności wykonywane przez Pana w trakcie przyszłej pracy jako lekarz dyżurny w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym:

1.Będzie Pan lekarzem z pełnym Prawem Wykonywania Zawodu, to znaczy zarówno w szpitalu, jak i poza nim może świadczyć usługi zdrowotne bez nadzoru lekarza z pełnym Prawem Wykonywania Zawodu.

2.Będzie Pan samodzielnie podejmować decyzje o leczeniu pacjentów, diagnozować choroby oraz reagować na sytuacje nagłe, takie jak zatrzymanie krążenia czy inne stany zagrożenia życia. To Pan będzie odpowiedzialny za bezpośrednie wdrożenie procedur medycznych, takich jak kardiowersja czy resuscytacja, co wymaga wysokiej decyzyjności oraz wiedzy praktycznej. W czasie stażu Pana odpowiedzialność za pacjenta była ograniczona, ponieważ zawsze działał Pan pod nadzorem i odpowiedzialność prawna spoczywała na Pana opiekunie.

3.Jako lekarz dyżurny w SOR, będzie Pan ponosił pełną odpowiedzialność za proces diagnostyczno-leczniczy.

4.Każda decyzja terapeutyczna, zlecona diagnostyka, a także procedury będą spoczywały na Panu. W przypadku błędów lub zaniechań to Pan będzie odpowiadał prawnie i zawodowo za ich skutki.

Wymaga to znacznie szerszej wiedzy i doświadczenia, niż to, które zdobył Pan na etapie stażu, gdzie odpowiedzialność była dzielona z lekarzami specjalistami. Podczas stażu, chociaż miał Pan okazję asystować przy niektórych procedurach medycznych, takich jak intubacja czy kardiowersja, to nie mógł ich wykonywać samodzielnie. Pana rola była ograniczona do obserwacji lub wykonywania mniej skomplikowanych zadań pod okiem doświadczonego lekarza.

5.Jako lekarz dyżurny w SOR będzie mógł Pan wykonywać pełny zakres procedur medycznych samodzielnie, bez konieczności uzyskiwania zgody opiekuna lub nadzoru. Obejmie to nie tylko procedury związane z ratowaniem życia, ale także codzienną diagnostykę, planowanie leczenia i decydowanie o dalszym postępowaniu pacjentów. Będzie Pan również podejmował decyzje o wypisach pacjentów oraz kierować ich na dalsze leczenie w innych oddziałach szpitala lub do innych placówek medycznych. Na stażu Pana uprawnienia do przepisywania leków i zlecania badań były ograniczone i wymagały zatwierdzenia przez opiekuna. Jako lekarz dyżurny w SOR, z pełnym Prawem Wykonywania Zawodu, będzie mógł samodzielnie przepisywać leki, wystawiać recepty i zlecać niezbędne badania diagnostyczne. Oznacza to pełną niezależność w kształtowaniu procesu terapeutycznego, co istotnie odróżnia przyszłe obowiązki od tych wykonywanych na stażu.

W odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności nie występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ust. 1 i ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W Pana opinii, czynności na rzecz byłego pracodawcy wykonywane w ramach działalności gospodarczej nie będą odpowiadać czynnościom, które wykonywał Pan w ramach stosunku pracy.

W roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskał Pan przychody z działalności w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro.

Pana pytanie sprowadzające się do kwestii

Czy ze względu na fakt, że istnieją przesłanki by stwierdzić, że czynności wykonywane na stanowisku lekarza stażysty różnią się od czynności wykonywanych na stanowisku lekarza dyżurnego SOR, w opisanej sytuacji możliwe jest opodatkowanie działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w przypadku wykonywania usług u pracodawcy w ramach umowy o pracę w roku poprzedzającym rok podatkowy?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, istnieją przesłanki by stwierdzić, że czynności wykonywane na stanowisku lekarza stażysty różnią się od czynności wykonywanych na stanowisku lekarza dyżurnego SOR, dlatego w opisanej sytuacji możliwe jest opodatkowanie działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w przypadku wykonywania usług u pracodawcy w ramach umowy o pracę w roku poprzedzającym rok podatkowy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia o 20 listopada 1998 r. zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.) :

ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, użyte w ustawie:

określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:

podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Natomiast zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:

podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że od 1 października 2023 r. do 31 października 2024 r. jest Pan zatrudniony w Szpitalu (...) w ramach umowy o pracę jako lekarz stażysta – w celu odbycia obowiązkowego (wymaganego prawem) stażu podyplomowego lekarza. Po zakończeniu stażu podyplomowego planuje Pan poszerzenie zakresu prowadzonej działalności gospodarczej z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej o kod PKD 86.21.Z. Przedmiotem tej działalności będzie m.in. wykonywanie praktyki lekarskiej ogólnej jako lekarz bez specjalizacji w charakterze lekarza dyżurnego w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR) w ramach kontraktu (B2B) z obecnym pracodawcą.

Należy zaznaczyć, że możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Zawarty w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał (wykonuje) w ramach stosunku pracy.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że skoro, jak wynika z treści wniosku, świadczone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi na rzecz szpitala nie będą tożsame z czynnościami, które wykonywał Pan w tym szpitalu w ramach zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, to uzyskiwanie przychodów z tytułu udzielania świadczeń zdrowotnych dla ww. szpitala jako lekarz dyżurny w SOR nie wyłączy możliwości ich opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przy założeniu, że spełni Pan pozostałe ustawowe warunki przewidziane dla tej formy opodatkowania.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).