Stawka ryczałtu od przychodów z działalności wytwórczej objętej PKWiU 28.29.21.0. - Interpretacja - null

Shutterstock

Stawka ryczałtu od przychodów z działalności wytwórczej objętej PKWiU 28.29.21.0. - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Stawka ryczałtu od przychodów z działalności wytwórczej objętej PKWiU 28.29.21.0.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 9 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu dla przychodów z działalności gospodarczej w zakresie budowy maszyn ogólnego przeznaczenia (PKWiU 28.29.21.0) Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 października 2024 r. (wpływ 24 października 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan od ponad dwudziestu lat działalność gospodarczą pod nazwą X.. Działalność od 2024 r. opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych.

W ramach tej działalności zajmuje się Pan budową maszyn - automatów z zastosowaniem dla przemysłu, a ich przeznaczenie może być różne, w zależności od zamówienia klienta. Zakończył Pan właśnie budowę maszyny do pakowania nakrętek. To automat przemysłowy o zastosowaniu takim jak wskazano w umowie i jak to zafakturował Pan, czyli ma za zadanie umieszczanie wyprodukowanych przez wtryskarki klienta nakrętek do kartonów w celu ich zapakowania i przygotowania do transportu. Inne budowane przez Pana maszyny mogą mieć inne zastosowanie, jednak technologia ich wykonania jest taka sama. Są montowane głównie przy użyciu sił własnych i urządzeń typu: wkrętarka, wyrzynarka, szlifierka, lutownica, frezarka, tokarka. Do ich wykonania służą własne materiały nabywane w tym celu, czyli maszyny nie są robione z materiału powierzonego.

Działalność główna Pana firmy sklasyfikowana jest w Ewidencji Działalności Gospodarczej, jako PKD 28.29.Z - Produkcja pozostałych maszyn ogólnego przeznaczenia, gdzie indziej niesklasyfikowana. Taki symbol PKD odpowiada też faktycznej działalności w zakresie budowy, tu opisanej, jako produkcja maszyn. Maszyny budowane są zasadniczo pod konkretnego klienta wg jego zamówienia. Maszyny wyposaża Pan też we własny program komputerowy, który steruje pracą maszyny.

W ramach działalności gospodarczej wykonuje Pan też inne jej rodzaje, jak: prace remontowe, czy serwisowe maszyn wyprodukowanych przez siebie, czy innych producentów. Pytanie o stawkę ryczałtu nie dotyczy tych rodzajów działalności, a one również, jako pozostałe rodzaje działalności, wymienione są w CEiDG.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że prowadzi ewidencję przychodów, jako dokumentację podatkową prowadzonej działalności gospodarzącej. Prowadzona przez Pana działalność jest działalnością wytwórczą, tj. działalnością, w wyniku której powstają nowe wyroby w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym i wyroby te są sprzedawane. Maszyny sprzedawane są wraz z montażem, czyli złożeniem ich na miejscu i podłączeniem do prądu. Wykonuje Pan zwykłą prezentację ich działania i działania programu. Nie można tego określić, jako szkolenia. Osoby, które odbierają maszyny mają wiedzę w zakresie ich eksploatacji i nie potrzebują szkoleń, a jedynie konieczny jest krótki instruktaż i przeszkolenie w zakresie BHP. Stwierdzenie „dostawa wyprodukowanych przeze mnie maszyn” proszę odczytywać, jako sprzedaż wykonanych przez Pana maszyn.

Według klasyfikacji PKWiU z 2015 r. Pana działalność można zaliczyć do grupowania 28.29.21.0 - Urządzenia do czyszczenia, napełniania, pakowania lub paczkowania butelek lub innych pojemników. Zwraca Pan uwagę, że klasyfikacja PKWiU nie wskazuje rodzajów działalności produkcyjnej, a w zasadach metodycznych tej klasyfikacji wskazano: „Pojęcie usług nie obejmuje czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów (włączając półfabrykaty, elementy, części, obróbkę elementów) z materiałów własnych przedsiębiorstwa, na zlecenie innych jednostek gospodarki narodowej, przeznaczonych do celów produkcyjnych lub do dalszej odsprzedaży oraz z reguły nie obejmuje wytwarzania wyrobów na indywidualne zamówienie ludności, z materiałów własnych wykonawcy.”

Przychody uzyskuje Pan ze sprzedaży wykonanych przez siebie maszyn, a ponadto z tytułu ich remontów, czy prac serwisowych i dotyczy to wykonanych przez Pana maszyn lub innych producentów, ale nie jest to przedmiotem wniosku.

Pytanie (postawione w uzupełnieniu wniosku)

Jaka jest stawka zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów z działalności objętej grupowaniem PKWiU 28.29.21.0, czyli czy powinna ona być objęta stawką 5,5%, jako działalność wytwórcza w rozumieniu przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pana stanowisko w sprawie (przedstawione w uzupełnieniu wniosku)

Pana zdaniem, stawka podatku dla działalności, którą Pan wykonuje, czyli budowy maszyn, wynosi 5,5% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi bowiem, że stawka taka jest właściwa dla: przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Definicję działalności wytwórczej zawiera natomiast słownik wyrażeń ustawowych zawarty w art. 4 tej ustawy i w punkcie 4 definiuje on działalność wytwórczą jako: „działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji prowadzoną przez, podatnika”.

Definicja ta, choć oczywiście w swojej treści zawiera inne pojęcia, które mogą budzić pewne wątpliwości co do ich zakresu pojęciowego, jak: nowe wyroby, produkcja, to jednak ich znaczenie można wywieść na podstawie definicji tzw. słownikowych. Nie chce Pan ich przytaczać, bo oczywiście można wskazać kilka źródeł dla ich znaczenia, to jednak, w Pana ocenie, pojęcie nowego wyrobu niewątpliwie odpowiada wykonywanym przez Pana maszynom. Czy są one „produkowane”, czy „wykonywane” to kwestia przyjęcia znaczenia tych pojęć. Jeśli nawet budowę jednostkowych maszyn nie można uznać za ich produkcję w znaczeniu wykonywania seryjnego i w znacznych ilościach, to jednak sama definicja mówi o działalności, w wyniku której powstają nowe wyroby a działalność produkcyjna jest tylko uzupełnieniem tej definicji i jej dopełnieniem, a nie normą samodzielną, na co wskazuje zwrot „w tym również". Zatem w Pana ocenie, opierając się na znaczeniu pojęciowym definicji działalności wytwórczej Pana działalność należy zaliczyć właśnie do działalności wytwórczej. Pana działalność stanowi działalność wytwórczą w rozumieniu potocznym, ale również zgodnie z definicją usług zawartą w objaśnieniach do PKWiU powołanych we wniosku. To powoduje, że do wytwarzania i późniejszej sprzedaży wytworzonych przez Pana maszyn, w Pana ocenie, ma zastosowanie stawka podatku zryczałtowanego zawarta w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych. Potwierdza to też inny przepis, a mianowicie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e) tej ustawy, który wprowadza wyższą stawkę dla sprzedaży przedmiotów (wyrobów) wykonanych z materiału powierzonego. Tu również ustawa uznaje taką działalność za działalność produkcyjną, choć nie wprost za działalność wytwórczą, bo takiej działalności przypisana jest niższa stawka. Do wykonywania przedmiotów z materiału powierzonego przypisano stawkę 8,5%, ale wymieniono tę działalność jako inny rodzaj, niż szeroko rozumiana działalność usługowa, wymieniona pod literą a) punktu 5. Potwierdza to, że Pana działalności w zakresie budowy maszyn nie można zaliczyć do działalności usługowej, która powodowałaby opodatkowanie stawką 8,5%. Nie jest to bowiem działalność oparta na materiałach powierzonych tylko własnych, a systematyka ustawy wskazuje, że czym innym jest działalność produkcyjna, a czym innym usługowa, w jej rozumieniu i nawet sięgnięcie do objaśnień do PKWiU nie może uzasadniać wyłączenia Pana działalności z działalności produkcyjnej na rzecz działalności usługowej, bowiem kontrahentem nie są osoby prywatne tylko podmioty gospodarcze.

Wszystkie powyższe argumenty uzasadniają stosowanie stawki 5,5% przy sprzedaży wykonywanych przez Pana maszyn.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j.  Dz. U. z 2024 r. poz. 776):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)    wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)    polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)    polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W myśl art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności

b)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

c)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Jak stanowi art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

·działalność usługowa w zakresie handlu - sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

·działalność wytwórcza - działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy:

Towary oznaczaj towary handlowe, surowce i materiały podstawowe, z tym że:

a)towarami handlowymi są towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odprzedaży, w stanie nieprzetworzonym,

b)surowcami i materiałami podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu; do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone, z tym, że za surowce i materiały podstawowe nie uważa się paliw i olejów zużywanych w transporcie.

Przez działalność usługową w zakresie handlu, zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy, należy rozumieć - sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów.

Sformułowanie „sprzedaż uprzednio nabytych towarów w stanie nieprzetworzonym” należy rozumieć, jako sprzedaż produktów (towarów) bez zmiany ich substancji, czy wyglądu, tj. bez ingerencji sprzedającego we właściwości fabryczne produktu, ponieważ zgodnie z definicją słownikową „przetwarzać” to „przerabiać, zmieniać coś nadając inny kształt, wygląd, inną postać, formę; przekształcać, przeobrażać” (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2002 r.).

Z kolei, ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawiera definicji „wytwarzania”, należy posłużyć się definicją słownikową, zgodnie z którą „wytwarzać” to „produkować coś; tworząc wydzielać coś; powodować powstanie czegoś” (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2002 r.).

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawierają definicji słowa „przetworzone”. „Przetwarzać” w znaczeniu potocznym, to „zmieniać coś, nadając inny kształt, wygląd”. W doktrynie prawa podnosi się, że „nieprzetworzony to taki, który nie został poddany przetworzeniu. W myśl Słownika języka polskiego „przetwarzać” znaczy tyle, co „przekształcić coś twórczo” albo „zmienić coś, nadając inny kształt, wygląd”. W związku z tym, przez towar nieprzetworzony należy rozumieć taki, którego cech nie zmieniono. Jeśli towar został poddany jakimś pracom (czynnościom), w następstwie których cechy towaru (kształt, wygląd, kolor, funkcja) zostały zmienione, to wówczas towar ten nie jest towarem w stanie nieprzetworzonym. Jego sprzedaż nie będzie już działalnością handlową. Takie czynności zwykle trzeba będzie zakwalifikować do działalności wytwórczej”. (Tak, A. Bartosiewicz, R. Kubacki [w:] A. Bartosiewicz, R. Kubacki, Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Komentarz, Warszawa 2011, art. 4).

W tym samym komentarzu A. Bartosiewicz i R. Kubacki wskazują, że „w myśl Słownika języka polskiego „wyrób” to „przedmiot stanowiący końcowy produkt pracy rzemieślnika lub wynik procesu produkcyjnego zakładu”. Natomiast określenie „wyrobić” (wyrabiać) znaczy m.in. tyle, co „produkować coś”. Można zatem uznać, że wyrobem jest coś, co zostało wytworzone, bądź wyprodukowane. Przepisy nie zawierają definicji wytwarzania (w wyniku czego mają powstawać nowe wyroby). Zgodnie z definicją słownikową „wytwarzać” to „produkować coś, tworząc wydzielać coś, powodować powstanie czegoś”.

O zakwalifikowaniu działalności gospodarczej do działalności wytwórczej decyduje więc przede wszystkim końcowy efekt tej działalności, tj. powstanie z zakupionych czy wytworzonych materiałów nowego wyrobu. Słownik języka polskiego definiuje przymiotnik „nowy” m.in. jako „niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony”. Uznać zatem należy, że cecha nowości ma się odnosić do tego, że przedmiot ten wcześniej nie istniał, zaś powstał właśnie w wyniku działań podatnika (polegających na wytworzeniu, wyprodukowaniu czegoś)”.

Mając na uwadze powyższe, jeśli w wyniku podjętych działań podatnika nabyte uprzednio rzeczy (towary) zmieniają swój charakter, formę, kształt, cechy, przeznaczenie, itp., oznacza to, że doszło do wytworzenia nowych rzeczy. Działalność powodująca powstanie nowych rzeczy stanowi wówczas działalność wytwórczą, określoną w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Ponadto, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) oraz pkt 7 lit. b) ww. ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

-5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton;

-3,0% przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zwracam uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.), mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą, w zakresie produkcji pozostałych maszyn ogólnego przeznaczenia - automatów z zastosowaniem dla przemysłu, sprzedaży wykonanych przez siebie maszyn. Działalność od 2024 r. opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych i prowadzi Pan ewidencję przychodów. Prowadzona przez Pana działalność jest działalnością wytwórczą, tj. działalnością w wyniku, której powstają nowe wyroby w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym i wyroby te są sprzedawane. Maszyny budowane są dla konkretnego klienta wg jego zamówienia. Budowane przez Pana maszyny są wykonywane z własnych materiałów nabywanych w tym celu, nie są robione z materiału powierzonego. Montowane są głównie przy użyciu sił własnych i urządzeń typu: wkrętarka, wyrzynarka, szlifierka, lutownica, frezarka, tokarka. Maszyny wyposaża Pan też we własny program komputerowy, który steruje pracą maszyny. Maszyny sprzedawane są wraz z montażem, czyli złożeniem ich na miejscu i podłączeniem do prądu. Wykonuje Pan prezentację działania maszyn oraz krótki instruktaż i przeszkolenie BHP. Według klasyfikacji PKWiU Pana działalność objęta jest grupowaniem PKWiU 28.29.21.0 - Urządzenia do czyszczenia, napełniania, pakowania lub paczkowania butelek lub innych pojemników. Przychody uzyskuje Pan ze sprzedaży wykonanych przez siebie maszyn, a ponadto z tytułu ich remontów, czy prac serwisowych i dotyczy to wykonanych przez Pana maszyn lub innych producentów, które nie są przedmiotem wniosku.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny, stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane przez Pana ze sprzedaży wyprodukowanych przez siebie automatów (maszyn), są przychodami z działalności wytwórczej w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a zatem objęte są 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Tym samym, Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Nie jestem uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydałem na podstawie wskazanego przez Pana we wniosku grupowania PKWiU i kwestia ta nie podlegała ocenie. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Interpretacja dotyczy tylko i wyłącznie sprawy będącej przedmiotem Pana zapytania (możliwości opodatkowania przychodów ryczałtem ewidencjonowanym z tytułu Pana działalności objętej klasyfikacją wg PKWiU 28.29.21.0), natomiast nie rozstrzyga innych kwestii wynikających z opisu sprawy i własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej, które nie były przedmiotem Pana wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).