Opodatkowanie 8,5% stawką ryczałtu wynagrodzenia otrzymywanego przez Wnioskodawcę z tytułu reklam. - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Opodatkowanie 8,5% stawką ryczałtu wynagrodzenia otrzymywanego przez Wnioskodawcę z tytułu reklam.
Interpretacja indywidualna– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 2 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 października 2024 r. (wpływ 21 października 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Pan (…) (dalej: Wnioskodawca) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…) zarejestrowaną w (…) pod numerem NIP (…) oraz numerem REGON: (…).
Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm. – dalej: ustawa o PIT), a wybrana przez Niego forma opodatkowania to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której zajmuje się m.in. nagrywaniem filmów na kanale (…). Działalność Wnioskodawcy polega na wcześniejszym przygotowaniu planu relacji oraz wdrożeniu zaplanowanej koncepcji w nagranym materiale. Wnioskodawca posługuje się profesjonalnym sprzętem, który umożliwia utrzymanie wysokich standardów wizualnych i dźwiękowych. Nagrywane przez Wnioskodawcę treści wymagają profesjonalnego podejścia oraz wiedzy, która pozwala odpowiednio skonfigurować sprzęt. Istotą działalności Wnioskodawcy jest tworzenie wysokiej jakości materiałów, dzięki którym Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie z reklam, (...). Wysokość wynagrodzenia związanego z reklamami (…) uzależniona jest od jakości materiału, przekazywanej treści oraz ilości subskrybentów, którzy mogą odtwarzać materiały publikowane przez Wnioskodawcę. Platforma, na której Wnioskodawca udostępnia nagrania gratyfikuje Wnioskodawcę wynagrodzeniem z wyświetlanych reklam na powierzchni, na której Wnioskodawca prowadzi transmisję.
Zgodnie z opinią Głównego Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego (…) wydaną (…) 2024 r. w (…), sygn. (…) usługi polegające na udostępnianiu miejsca na reklamy i promocje różnych wyrobów, wyświetlanych w trakcie trwania filmików umieszczanych przez ich autora na platformie (…), na zlecenie klientów (…), mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 59.11.30.0 Sprzedaż miejsca lub czasu na cele reklamowe w filmach, nagraniach wideo i programach telewizyjnych, natomiast nagrywanie filmów na kanał (…) mieści się w grupowaniu PKWiU 59.11.1 Usługi związane z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych.
W piśmie z 17 października 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zadane pytania:
1.Przychodów za jaki rok podatkowy lub lata podatkowe dotyczy Pana wniosek?
Odpowiedź: Wniosek dotyczy okresu od 2022 r., kiedy to Wnioskodawca zmienił formę opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wnioskodawca celowo w piśmie wskazał, że jest to zarówno stan faktyczny jak i zdarzenie przyszłe, gdyż chce, aby wniosek objął oprócz 2022, 2023 oraz 2024 r. również lata kolejne do czasu zmiany formy opodatkowania.
2.Czy wyświetlanie reklam na platformie na powierzchni, na której prowadzi Pan transmisję było/jest/będzie wykonywane:
a)w celach zarobkowych – tj. w celu zapewnienia określonego dochodu, a nie wyłącznie w celu zaspokojenia Pana własnych potrzeb?
Odpowiedź: Wyświetlanie reklam na platformie na powierzchni, na której Wnioskodawca prowadzi transmisję było/jest/będzie wykonywane w celach zarobkowych tzn. Wnioskodawca uzyskuje określonych dochód, który inwestuje w rozwój przedsiębiorstwa. Oczywiście zyski przeznacza także na własne potrzeby, jednak głównym celem jest rozwój przedsiębiorstwa.
b)w sposób ciągły – tj. z zamiarem powtarzania tej czynności w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku?
Odpowiedź: Wyświetlanie reklam na platformie na powierzchni, na której Wnioskodawca prowadzi transmisję było/jest/będzie wykonywane w sposób ciągły tzn. z zamiarem powtarzania tej czynności w celu osiągnięcia efektów w postaci zarobku.
c)w sposób zorganizowany – tj. w ramach uporządkowanych, celowych czynności?
Odpowiedź: Wyświetlanie reklam na platformie na powierzchni, na której Wnioskodawca prowadzi transmisję było/jest/będzie wykonywane w sposób zorganizowany tzn. Wnioskodawca ustala plan nagrywanych filmów oraz przygotowuje i udostępnia je według ustalonego planu.
3.W odniesieniu do Pana działań polegających na wyświetlaniu reklam na platformie na powierzchni, na której prowadzi Pan transmisję i związanego z tym wyświetlania reklam należy wskazać:
a)czy ponosi Pan odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat i wykonywanie ww. czynności – z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych?
Odpowiedź: Wnioskodawca pragnie wskazać, że jego działalność w zasadzie pozbawiona jest jakiegokolwiek ryzyka. Udostępnia nagranie, podczas którego wyświetlają się reklamy. Jeżeli dany film nie będzie miał oczekiwanej ilości odsłon co przełoży się na niską oglądalność reklam jedynym ujemnym dla niego skutkiem będzie niższy niż zakładany zarobek. Dodatkowo w przypadku naruszenia m.in. praw autorskich to Wnioskodawca będzie odpowiadał za takie działanie.
b)czy ww. czynności są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności?
Odpowiedź: W odniesieniu do działań Wnioskodawcy polegających na wyświetlaniu reklam na platformie na powierzchni, na której prowadzi on transmisję i związanymi z tym wyświetleniami Wnioskodawca pragnie wskazać, że ww. czynności nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego czynności.
c)czy ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z ww. działaniami?
Odpowiedź: Tak, Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze. Nie ma pewności, czy przychód z danego nagrania przewyższy koszty poniesione na jego stworzenie.
4.Czy jest Pan właścicielem kanału (…), na którym są wyświetlane reklamy, czy jest nim inny podmiot – jaki?
Odpowiedź: Wnioskodawca jest właścicielem kanału (…).
5.Czy zawarł Pan umowę na świadczenie czynności będącej przedmiotem złożonego wniosku (wyświetlanie reklam na platformie na powierzchni, na której prowadzi Pan transmisję)? Jeżeli tak, to co jest przedmiotem tej umowy, z kim została zawarta i jakie zapisy zawiera (jakie są warunki tej umowy)? W szczególności czy umowa ta reguluje zasady dotyczące udostępniania Pana kanału (…) na wyświetlanie reklam i zasady naliczania i wypłaty wynagrodzenia z tego tytułu? Od czego jest uzależniona wysokość Pana wynagrodzenia?
Odpowiedź: Wnioskodawca zawarł umowę na świadczenie czynności będących przedmiotem złożonego wniosku. Przedmiotem umowy jest świadczenie usług (…). Umowa została zawarta z (…), na rzecz którego wystawiona jest faktura. W ramach umowy ustalone zostały zasady dotyczące obliczania i wypłacania wynagrodzenia Wnioskodawcy. Zgodnie z zawartymi ustaleniami wynagrodzenie Wnioskodawcy jest obliczane z części przychodów netto uzyskanych przez (…) pomniejszonych o wszelkie podatki pobierane lub płacone przez (…), zwroty, obciążenia zwrotne lub odrzucone płatności, opłaty na rzecz platformy, urządzenia lub innych partnerów dystrybucyjnych oraz koszty refakturowane w związku z prawami osób trzecich, opłatami administracyjnymi, podatkami lub opłatami związanymi z platformą.
Umowa reguluje również kwestie dotyczące zasad udostępniania przez Wnioskodawcę kanału (…) na wyświetlanie reklam.
Wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od przychodów netto wygenerowanych przez (…). Wynagrodzenie jest wypłacane w terminie 60 dni od końca miesiąca kalendarzowego, pod warunkiem że zarobiona kwota wynosi co najmniej 100 USD.
Dodatkowo (…) ma prawo do usunięcia nagrania lub wstrzymania uzyskania z nich przychodów, jeżeli co najmniej jedna osoba powiadomi, że Wnioskodawca nie ma wszelkich praw do prezentowania w nagraniach określonych treści.
Jednocześnie (…) ma prawo wstrzymania lub skorygowania wszelkich zarobków Wnioskodawcy lub obciążyć zwrotnie takie kwoty albo odliczyć je od przyszłych należnych przychodów związanych z naruszeniami zasad wynikających z umowy.
6.Czy prowadzona przez Pana działalność była/jest/będzie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776)?
Odpowiedź: Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność była/jest/będzie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776).
7.Czy prowadzi Pan ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej przez Pana działalności?
Odpowiedź: Wnioskodawca prowadzi ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej przez niego działalności.
Pytanie
Czy w opisanym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym wynagrodzenie otrzymane przez Wnioskodawcę z tytułu reklam, które wyświetlają się na platformie na powierzchni, na której prowadzi transmisję podlega opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776; dalej ustawa o ryczałcie)?
Pana stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym wynagrodzenie otrzymane z tytułu reklam, które wyświetlają się na platformie na powierzchni, na której Wnioskodawca prowadzi transmisję podlega opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu na podstawie art. 12 ust. 5 lit. a ustawy o ryczałcie.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o ryczałcie osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie:
1)ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
2)karty podatkowej.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o ryczałcie opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o PIT, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f.
W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o PIT za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT (pozarolnicza działalność gospodarcza), uważa się kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Z treści art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie wynika, że użyte przez ustawodawcę określenie działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556).
Wybór zryczałtowanego podatku dochodowego jako formy opodatkowania nie jest dopuszczalny w przypadku wystąpienia którejś z przesłanek negatywnych, wskazanych w art. 8 ustawy o ryczałcie, tj.: jeśli podatnik uzyskuje przychody z prowadzenia apteki, kupna i sprzedaży wartości dewizowych, sprzedaży części do pojazdów mechanicznych i wytwarzania wyrobów objętych podatkiem akcyzowym (z wyłączeniem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii). Ponadto, podatnik nie może świadczyć usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uniemożliwia także podjęcie przez podatnika działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
-samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem;
-w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków;
-samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka, jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Ponadto, podatnik nie może opłacać podatku w formie karty podatkowej w momencie zmiany formy opodatkowania na ryczałt. W przypadku Wnioskodawcy nie zachodzą wspomniane negatywne przesłanki.
Podatnik może stosować zryczałtowany podatek dochodowy w przypadku, gdy uzyskane w roku poprzedzającym rok podatkowy przychody z prowadzonej samodzielnie przez niego działalności nie przekroczyły wysokości 2 000 000 euro (art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o ryczałcie). Wnioskodawca nie osiągnął przychodów w wysokości wyższej niż 2 000 000 euro w roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym zamierza zastosować formę zryczałtowanego podatku dochodowego.
W kwestii właściwej stawki podatku należy wspomnieć, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest podatkiem dla osób fizycznych, który jako jedyny umożliwia stosowanie wielu stawek podatku jednocześnie. Ustawodawca przewidział następujące stawki ryczałtu 17%; 15%; 10%; 8,5%/12,5%; 8,5%; 5,5%, 3% oraz 2%. Stosowanie poszczególnych stawek zależy od wykonywanych przez podatnika usług. Dodatkowo Nowy Ład przewiduje pojawienie się stawek 12% oraz 14%. Stawka podatku dla konkretnej usługi uzależniona jest od właściwego dla niej kodu PKWiU (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług). Niestety klasyfikacja ze względu na swój ograniczony charakter nie odnosi się wprost do wszystkich usług. W powyższej sprawie (…) wydał na wniosek Wnioskodawcy opinię w sprawie klasyfikacji właściwego kodu PKWiU dla świadczonych przez niego usług. (…) stwierdził, iż usługi polegające na udostępnianiu miejsca na reklamy i promocje różnych wyrobów, wyświetlanych w trakcie trwania filmików umieszczanych przez ich autora na platformie (…), na zlecenie klientów wyszukiwanych przez (…), mieszczą się w grupowaniu PKWiU 59.11.30.0 Sprzedaż miejsca lub czasu na cele reklamowe w filmach, nagraniach wideo i programach telewizyjnych, natomiast nagrywanie filmów na kanał (…) mieści się w grupowaniu: PKWiU 59.11.1 Usługi związane z produkcją filmów, nagrać wideo i programów telewizyjnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Przy czym według art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi, że:
Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
W myśl art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Na podstawie art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:
1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,
2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.
Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Według ww. przepisu:
1.Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)(uchylona)
c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d)(uchylona)
e)(uchylona)
f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
6) (uchylony)
2.Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
3.Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Kolejnym warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Jak stanowi art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:
-wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji;
-wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.
Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku, gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:
ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17% ;
ust. 1 pkt 2 ryczałt wynosi 15% ;
ust. 1 pkt 2a ryczałt wynosi 14% ;
ust. 1 pkt 2b ryczałt wynosi 12% ;
ust. 1 pkt 3 ryczałt wynosi 10% ;
ust. 1 pkt 4 ryczałt wynosi 12,5%.
Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.
Z informacji przedstawionych we wniosku oraz jego uzupełnieniu wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą. Wybrana przez Pana forma opodatkowania to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Złożony wniosek dotyczy lat 2022-2024 oraz lat kolejnych. W ramach działalności zajmuje się Pan m.in. nagrywaniem filmów na kanale (…). Zawarł Pan umowę z (…) na świadczenie czynności polegającej na wyświetlaniu reklam na platformie na powierzchni, na której prowadzi Pan transmisję. W ramach umowy ustalone zostały zasady dotyczące obliczania i wypłacania Panu wynagrodzenia oraz zasady udostępniania przez Pana kanału (…) na wyświetlanie reklam. Pana działalność polega na wcześniejszym przygotowaniu planu relacji oraz wdrożeniu zaplanowanej koncepcji w nagranym materiale. Posługuje się Pan profesjonalnym sprzętem, który umożliwia utrzymanie wysokich standardów wizualnych i dźwiękowych. Nagrywane przez Pana treści wymagają profesjonalnego podejścia oraz wiedzy, która pozwala odpowiednio skonfigurować sprzęt. Istotą Pana działalności jest tworzenie wysokiej jakości materiałów, dzięki którym otrzymuje Pan wynagrodzenie z reklam, które wyświetlają się na platformie. Pana działania polegające na wyświetlaniu reklam na platformie na powierzchni, na której prowadzi Pan transmisję i związanymi z tym wyświetleniami, nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego czynności. Ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z ww. działaniami. Jest Pan właścicielem kanału (…), na którym są wyświetlane reklamy. Prowadzona przez Pana działalność była/jest/będzie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Prowadzi Pan ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej przez Pana działalności. Pana działania mieszczą się w grupowaniu PKWiU 59.11.30.0 „Sprzedaż miejsca lub czasu na cele reklamowe w filmach, nagraniach wideo i programach telewizyjnych”.
Ponadto wskazał Pan, że wyświetlanie reklam na platformie na powierzchni, na której prowadzi Pan transmisję było/jest/będzie wykonywane w celach zarobkowych tzn. uzyskuje Pan określonych dochód, który inwestuje w rozwój przedsiębiorstwa oraz przeznacza Pan na własne potrzeby; w sposób ciągły tzn. z zamiarem powtarzania tej czynności w celu osiągnięcia efektów w postaci zarobku oraz w sposób zorganizowany tzn. ustala Pan plan nagrywanych filmów oraz przygotowuje i udostępnia je według ustalonego planu.
Jak wynika z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Natomiast usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 59.11.30.0 nie zostały objęte stawkami podatku wskazanymi pkt 1-4 oraz 6-8 art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Na podstawie powołanych przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana w latach 2022-2024 oraz latach kolejnych ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług polegających na wyświetlaniu reklam na platformie na powierzchni, na której prowadzi Pan transmisję sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 59.11.30.0 „Sprzedaż miejsca lub czasu na cele reklamowe w filmach, nagraniach wideo i programach telewizyjnych”, podlegały/podlegają/będą podlegały opodatkowaniu stawką 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Stawka ta ma zastosowanie wyłącznie, jeśli spełnione były/są/będą warunki do zastosowania tej formy opodatkowania, o których mowa w cytowanych przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
-zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,
-zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisemstanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).