Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (indywidualna praktyka lekarska) - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (indywidualna praktyka lekarska)
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych/zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest:
-nieprawidłowe – w części dotyczącej możliwości rozliczenia w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za 2024 r.,
-prawidłowe – w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 5 lipca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 5 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 9 września 2024 r. (wpływ 9 września 2024 r.) oraz z 21 września 2024 r. (wpływ 21 września 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Jest Pani zatrudniona w szpitalu (...) jako lekarz rezydent – młodszy asystent ze względu na realizowane przez Panią szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie Pediatrii. Dodatkowo od maja 2024 r. prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą jako Indywidualna Praktyka Lekarska Ogólna wyłącznie w podmiotach leczniczych i świadczy Pani usługi dla szpitala, w którym odbywa Pani szkolenie specjalizacyjne. W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej jest Pani zatrudniona w (...) w podmiocie leczniczym, z którym łączy Panią stosunek pracy.
Chciałaby Pani uzyskać potwierdzenie, że może Pani rozliczać przychody z działalności gospodarczej na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 14%. Pani wątpliwości wynikają z faktu, że art. 8 ust. 2 ustawy ryczałtowej nie pozwala co do zasady łączyć ryczałtu przy współpracy z pracodawcą.
Przepis ten stanowi, że prawo do ryczałtu tracą osoby, które świadczą usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadające czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy. Celem rezydentury jest zdobycie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej z danej specjalizacji.
Zgodnie z art. 16oa ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, lekarz odbywający szkolenie specjalizacyjne w danej dziedzinie medycyny ma obowiązek:
1)realizowania szkolenia specjalizacyjnego, w tym pełnienia dyżurów medycznych, zgodnie z programem specjalizacji,
2)utrzymywania stałej współpracy z kierownikiem specjalizacji,
3)udzielania świadczeń opieki zdrowotnej pod nadzorem kierownika specjalizacji lub innego lekarza specjalisty do czasu wydania opinii przez kierownika specjalizacji o możliwości samodzielnego udzielania przez niego świadczeń zdrowotnych lub po zaliczeniu Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego.
W przypadku specjalizacji w dziedzinie pediatrii całość szkolenia, z wyjątkiem 40 dni roboczych w poradni POZ, jest realizowana w lecznictwie szpitalnym, które zakłada ciągłość opieki nad pacjentem oraz nadzorowanie procesu leczenia. Umowa o pracę zawarta z podmiotem leczniczym ma charakter szkoleniowy. W godzinach pracy etatowej wszelkie decyzje podejmuje Pani w porozumieniu z lekarzami specjalistami oraz wykonuje Pani zlecone Pani przez lekarzy specjalistów zadania. Także w trakcie wykonywania procedur medycznych wymagany jest nadzór lekarza specjalisty, a o Pani ewentualnej samodzielności decyduje kierownik specjalizacji. Godziny wykonywanej przez Panią pracy są ściśle określone stosunkiem pracy. W ramach etatu uczestniczy Pani również w licznych stażach zewnętrznych i kursach szkoleniowych ujętych w programie specjalizacji. Usługi świadczone przez Panią w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej polegają na samodzielnym udzielaniu świadczeń jako lekarz dyżurny (...).
W ich zakres wchodzi:
1)pełnienie samodzielnych dyżurów lekarskich;
2)sprawowanie opieki nad chorymi pozostającymi w leczeniu ambulatoryjnym, w szczególności pomocy doraźnej w nagłych przypadkach, gdy niemożliwy jest kontakt z lekarzem prowadzącym;
3)współpraca ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym w zakresie ruchu pacjentów.
W (... nie ma zachowanej ciągłości opieki nad pacjentem oraz nadzorowania procesu leczenia, co jest głównym założeniem lecznictwa szpitalnego oraz realizowanego przez Panią szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie Pediatrii. Umowa zawarta z podmiotem w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej nie ma charakteru szkoleniowego. Jako lekarz dyżurny ambulatorium wszystkie obowiązki wykonuje Pani w pełni samodzielnie, bez jakiegokolwiek bezpośredniego nadzoru i z zachowaniem swobody wyboru metod diagnostycznych oraz terapeutycznych. Wymiar czasu pracy nie jest odgórnie określony. W ramach przedmiotowej umowy cywilnoprawnej ponosi Pani pełne ryzyko gospodarcze, łącznie z solidarną odpowiedzialnością wobec pacjentów.
W uzupełnieniu wniosku udzieliła Pani odpowiedzi na następujące pytania.
Kiedy (dd-mm-rrrr) osiągnęła Pani pierwszy przychód w ramach działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług będących przedmiotem Pani zapytania?
Pierwszy przychód w ramach działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług będących przedmiotem Pani zapytania osiągnęła Pani w dniu 31.05.2024 r.
Czy złożyła Pani Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeśli tak – to kiedy (dd-mm-rrrr)?
Nie złożyła Pani Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenia o wyborze opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Czy usługi (ich zakres), które świadczy/będzie świadczyć Pani w ramach działalności gospodarczej na rzecz obecnego pracodawcy (Szpitala), są/będą całkowicie zbieżne, częściowo zbieżne, czy też nie są/nie będą w ogóle zbieżne z czynnościami, które wykonuje Pani w ramach umowy o pracę na stanowisku lekarza rezydenta na rzecz tego pracodawcy w 2024 r. oraz w późniejszych latach?
Usługi (ich zakres), które świadczy i będzie Pani świadczyć w ramach działalności gospodarczej na rzecz obecnego pracodawcy (Szpitala), nie są i nie będą w ogóle zbieżne z czynnościami, które wykonuje Pani w ramach umowy o pracę na stanowisku lekarza rezydenta na rzecz tego pracodawcy w 2024 r. oraz w późniejszych latach.
Czy w odniesieniu do prowadzonej przez Panią działalności nie występują/nie wystąpią negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ust. 1 i ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
W odniesieniu do prowadzonej przez Panią działalności nie występują i nie wystąpią negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ust. 1 i ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Czy w 2024 r. oraz w latach kolejnych uzyska Pani przychody z działalności w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro?
W roku 2024 r. oraz w latach kolejnych uzyska Pani przychody z działalności w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro.
W kolejnym uzupełnieniu udzieliła Pani odpowiedzi na następujące pytanie.
Czy złożyła Pani oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. z 2022 r. poz. 541); jeśli nie – kiedy (dd-mm-rrrr) i jaką formę opodatkowania na 2024 r. Pani wybrała?
W dniu 9.05.2024 r. wybrała Pani formę opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jednak z dniem 17.05.2024 r. zmieniła Pani deklarowaną formę opodatkowania na zasady ogólne ze względu na wątpliwości w interpretacji prawa podatkowego. Obecnie rozlicza się Pani na zasadach ogólnych.
Pytanie
Czy w danym stanie faktycznym może Pani w roku podatkowym 2024 rozliczać się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych świadcząc usługi na rzecz obecnego pracodawcy oraz kontynuować tę formę opodatkowania w późniejszych latach przy zachowaniu obecnego stanu faktycznego?
Pani stanowisko w sprawie
W Pani ocenie – w roku podatkowym 2024 (oraz w późniejszych latach przy zachowaniu obecnego stanu faktycznego) może Pani rozliczać się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, świadcząc usługi na rzecz obecnego pracodawcy, gdyż zakres obowiązków obu umów różni się – usługi świadczone przez Panią dla szpitala w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej obejmują tylko i wyłącznie doraźną pomoc chorym pozostającym w leczeniu ambulatoryjnym i nie są tożsame z czynnościami, które wykonuje Pani w tym podmiocie w ramach umowy o pracę.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest:
-nieprawidłowe – w części dotyczącej możliwości rozliczenia w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za 2024 r.,
-prawidłowe – w pozostałej części.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do treści art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Przy czym stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie działalność usługowa oznacza – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r., poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r., poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:
1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,
2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 omawianej ustawy podatkowej.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
b) uchylona,
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d) uchylona,
e) uchylona,
f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach;
6) (uchylony).
W myśl art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Stosownie natomiast do art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Zgodnie z art. 9 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnik może złożyć oświadczenie, na piśmie, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym, przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1.
W myśl art. 9 ust. 1b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Dokonany wybór formy opodatkowania, o którym mowa w ust. 1, dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie określonym w ust. 1 złoży oświadczenie na piśmie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z tej formy opodatkowania albo oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym, w terminie określonym w art. 9a ust. 2 tej ustawy.
Na podstawie art. 9 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1-1b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. z 2022 r. poz. 541), zwanej dalej „ustawą o CEIDG”.
Z powyższych przepisów wynika, że podstawową formą opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów z działalności gospodarczej jest opodatkowanie według skali podatkowej. Wymieniona forma opodatkowania przysługuje z mocy ustawy i podatnik nie musi składać oświadczenia o jej wyborze. Natomiast warunkiem koniecznym dla możliwości skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest złożenie pisemnego oświadczenia, w określonym w przepisach terminie.
W sytuacji, gdy podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, to zgodnie z art. 9 ust. 1 i odpowiednio art. 9 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ma on możliwość dokonania wyboru formy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym.
Ponadto przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nakładają na podatnika obowiązek zawiadomienia w formie pisemnej o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Zwracam również uwagę, że możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden ze wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
Zawarty w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał (wykonuje) w ramach stosunku pracy.
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że jest Pani zatrudniona w szpitalu (...) jako lekarz rezydent – młodszy asystent ze względu na realizowane przez Panią szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie Pediatrii. Dodatkowo od maja 2024 r. prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą jako Indywidualna Praktyka Lekarska Ogólna wyłącznie w podmiotach leczniczych i świadczy Pani usługi dla szpitala, w którym odbywa Pani szkolenie specjalizacyjne. W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej jest Pani zatrudniona w (...) w podmiocie leczniczym, z którym łączy Panią stosunek pracy. Wskazała Pani, że umowa o pracę zawarta z podmiotem leczniczym ma charakter szkoleniowy. W godzinach pracy etatowej wszelkie decyzje podejmuje Pani w porozumieniu z lekarzami specjalistami oraz wykonuje Pani zlecone Pani przez lekarzy specjalistów zadania. Także w trakcie wykonywania procedur medycznych wymagany jest nadzór lekarza specjalisty, a o Pani ewentualnej samodzielności decyduje kierownik specjalizacji. Natomiast usługi świadczone przez Panią w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej polegają na samodzielnym udzielaniu świadczeń jako lekarz dyżurny (...). Usługi (ich zakres), które świadczy i będzie Pani świadczyć w ramach działalności gospodarczej na rzecz obecnego pracodawcy (Szpitala), nie są i nie będą w ogóle zbieżne z czynnościami, które wykonuje Pani w ramach umowy o pracę na stanowisku lekarza rezydenta na rzecz tego pracodawcy w 2024 r. oraz w późniejszych latach. We wniosku wskazała Pani również, że pierwszy przychód w ramach działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług będących przedmiotem Pani zapytania osiągnęła Pani 31 maja 2024 r. W dniu 9 maja 2024 r. wybrała Pani formę opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jednak z dniem 17 maja 2024 r. zmieniła Pani deklarowaną formę opodatkowania na zasady ogólne. Obecnie rozlicza się Pani na zasadach ogólnych.
Powzięła Pani wątpliwość, mając na uwadze art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, czy może Pani w roku podatkowym 2024 i w latach kolejnych rozliczać się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Na podstawie zaprezentowanych przepisów prawa podatkowego oraz przedstawionego opisu sprawy stwierdzam, że skoro w roku podatkowym 2024 zmieniła Pani formę opodatkowania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na zasady ogólne, to opodatkowanie Pani przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2024 r. – bez względu na to, czy spełnia Pani warunki wskazane w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – nie jest możliwe.
Natomiast w odniesieniu do kolejnych lat wskazuję, że jeśli – zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – złoży Pani naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na rok podatkowy 2025, w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnie Pani pierwszy przychód z tego tytułu w tym roku podatkowym, bądź złoży Pani takie oświadczenie zgodnie z art. 9 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wówczas będzie Pani mogła korzystać w 2025 r. oraz w latach kolejnych z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – ponieważ świadczone przez Panią usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz Szpitala różnią się od tych, które wykonuje Pani jako lekarz rezydent w ramach umowy o pracę zawartej ze Szpitalem.
Podsumowanie: w danym stanie faktycznym nie może Pani w roku podatkowym 2024 rozliczać przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ jako formę opodatkowania wybrała Pani zasady ogólne.
Natomiast w późniejszych latach, świadcząc usługi na rzecz obecnego pracodawcy, będzie Pani mogła rozliczać przychody z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – jeśli wybierze Pani tę formę opodatkowania zgodnie art. 9 ust. 1 lub art. 9 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie wskazuję, że ocena „tożsamości” wykonywanych czynności w ramach stosunku pracy oraz prowadzonej działalności gospodarczej może nastąpić w toku ewentualnego postępowania podatkowego lub kontrolnego. Na podstawie art. 14b Ordynacji podatkowej, w Pani sprawie, wydając interpretację prawa podatkowego, nie jestem uprawniony do przeprowadzania postępowania dowodowego, które wskazałoby, czy czynności wykonywane przez Panią w ramach umowy o pracę są lub będą tożsame z usługami, które świadczy Pani ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Do postępowania w sprawie wydania interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego nie mają bowiem zastosowania przepisy o postępowaniu podatkowym, a postępowanie dowodowe jest częścią postępowania podatkowego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).