Możliwość opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu świadczonych usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5%. - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.626.2024.3.BS

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 15 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.626.2024.3.BS

Temat interpretacji

Możliwość opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu świadczonych usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5%.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowany podatku dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 sierpnia 2024 r., za pośrednictwem e-Urząd Skarbowy, wpłynął Pani wniosek z 5 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu świadczonych usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5%.

Uzupełniła go Pani w odpowiedzi na wezwanie pismem z 7 października 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

A.A. (dalej: Wnioskodawca lub A.A.) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą „A.A.” (dalej: JDG).

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, podlega w Polsce opodatkowaniu od całości uzyskiwanych dochodów (nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce).

Wnioskodawca w ramach JDG rozlicza zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w oparciu o przepisy ustawy o ryczałcie.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. A.A., w rozumieniu ustawy VAT, posiada siedzibę działalności gospodarczej wyłącznie w Polsce.

A.A. w ramach JDG zajmuje tworzeniem i następnie sprzedażą produktów cyfrowych, tj. wyłącznie w postaci elektronicznej (dalej jako: Produkt lub Produkty).

1)Opis Produktu:

Przedmiotem wytworzenia i sprzedaży przez Wnioskodawcę jest produkt cyfrowy w formacie pliku pdf. Plik pdf zawiera instrukcję, jak krok po kroku związać przedmiot, tj. jak zrobić ubranie na drutach, np. sweter, kamizelkę, top, kardigan, czy inną dzianinę. Każdy plik pdf zawiera tylko jeden wzór na druty - odnosi się tylko do jednego wyrobu i opisuje krok po kroku, jak można związać właśnie ten wyrób.

Plik pdf zawiera:

a)opis tekstowy - krok po kroku, jak wydziergać dzianinę;

b)rekomendacje dotyczące wyboru włóczki i drutów;

c)wymiary ubrania (własna instrukcja dla każdego rozmiaru);

d)schematy graficzne;

e)linki do filmów instruktażowych, w których pokazane są techniki dziergania, dzięki czemu osoba dziergająca może zobaczyć na filmiku jak wykonać poszczególne elementy wyrobu;

f)jeden plik pdf zawierający wzór na druty ma 10-20 stron formatu A4;

g)plik pdf jest przygotowywany w języku angielskim. Może być przetłumaczony na język polski, niemiecki, duński.

2)Etapy powstawania Produktu:

a)w pierwszym etapie Wnioskodawca samodzielnie opracowuje autorski wzór na druty danej dzianiny. Dla każdego rozmiaru wyrobu przygotowywana jest odrębna instrukcja;

b)Wnioskodawca nie korzysta z cudzych projektów - za każdym razem tworzy własny, unikalny wzór dzianiny;

c)Wnioskodawca przed stworzeniem produktu cyfrowego wykonuje jeden prototypowy wyrób/dzianinę według opracowanego wzoru;

d)Po opracowaniu wzoru dzianiny następują prace nad stworzeniem wyrobu, tj. Produktu - pliku pdf, zawierającego wzór dzianiny, tj. elementy wskazane w pkt 1 powyżej „Opis produktu”. Na tym etapie:

  • Wnioskodawca samodzielnie przygotowuje opisy tekstowe i schematy graficzne wzoru dzianiny;
  • Wnioskodawca samodzielnie nagrywa i montuje filmy instruktażowe dotyczące tworzenia dzianiny;
  • Wnioskodawca samodzielnie opracowuje design (typografię) Produktu/pliku pdf;
  • Następnie opisy tekstowe, schematy graniczne oraz linki do filmów instruktażowych są składane w jeden plik pdf za pomocą programu komputerowego (...). Efektem końcowym, jest powstanie Produktu/ pliku pdf;
  • Po przygotowaniu Produktu rozpoczyna się etap testowania wyrobu tzw. testowe dzierganie. Wnioskodawca przekazuje produkt cyfrowy na testy po jednej dziewiarce na każdy rozmiar wyrobu. Dziewiarki robią dzianinę na drutach według instrukcji wynikającej z produktu cyfrowego. Celem tego etapu jest przetestowanie, czy napisana jest instrukcja jest prawidłowa. Dziewiarki przekazują informację zwrotną, jeśli produkt cyfrowy zawiera niepełne, nieprawidłowe lub niezrozumiałe informacje. Ponadto celem testów jest sprawdzenie, czy rozmiary wyrobu podane w instrukcji są prawidłowe;
  • Po ww. testach, wprowadzane są ewentualne poprawki do produktu cyfrowego;
  • Następnie gotowy produkt cyfrowy zamieszczany jest na stronach internetowych/internetowych platformach, gdzie można go nabyć w formie elektronicznej.

3)Sposób sprzedaży Produktu:

Wnioskodawca sprzedaje Produkt wyłącznie w formie elektronicznej, tj. za pośrednictwem:

  • internetowych portali: (…) oraz (…);
  • własnej strony internetowej/sklepu e-commerce.

Nabywcami Produktów są osoby fizyczne z całego świata (Polska, UE, kraje trzecie), nieprowadzące działalności gospodarczej (konsumenci). Sprzedaż na rzecz konsumentów z UE przekracza w ciągu roku kwotę 42 000 zł.

Po dokonaniu płatności, klient otrzymuje Produkt - plik pdf ze wzorem na druty na swoją skrzynkę e-mail.

Biorąc pod uwagę powyższe, A.A. złożyła 27 lutego 2024 r. wniosek do Głównego Urzędu Statystycznego o nadanie właściwego symbolu PKWiU dla opisanej powyżej działalności w zakresie wytwarzania i sprzedaży Produktów. 19 lipca 2024 r. A.A. otrzymała odpowiedź z GUS (nr sprawy: (…)), że wytwarzane przez nią Produkty mieszczą się w grupowaniu PKWIU 58.11.30.0 „Książki on-line”. Treść odpowiedzi GUS była następująca:

„Odpowiadając na wniosek z dnia 27.02.2024 r. wraz z uzupełnieniem z dnia 6.03.2024 r., Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi informuje, że zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. (Dz. U. z 2015 r., poz. 1676 z późn. zm.) wymienione wytwarzanie i sprzedaż instrukcji robienia na drutach, w formie podręcznika (e-booka, w formacie plików cyfrowych PDF), zawierających opis tekstowy, rekomendacje dotyczące wyboru włóczki i drutów, wymiary ubrania, schematy graficzne, linki do filmów instruktażowych, mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 58.11.30.0 „Książki on-line”.

Ponadto wyjaśniamy, że służby statystyki publicznej są uprawnione do interpretowania obowiązujących standardów klasyfikacyjnych, co oznacza pomoc zainteresowanym podmiotom w wyborze grupowania określonego wyrobu lub usługi, których właściwe zaklasyfikowanie leży w gestii samego producenta lub usługodawcy. Upoważnione jednostki służb statystyki publicznej zajmują stanowisko odpowiadając na pisemny wniosek zainteresowanego i na podstawie informacji przez niego dostarczonych. Interpretacje klasyfikacji udzielane przez jednostki służb statystyki publicznej nie mają charakteru wiążącego i nie są skierowane na wywołanie określonych skutków prawnych. Są one jedynie pomocą dla wnioskodawcy mającego trudności w samodzielnym ustaleniu właściwego grupowania wyrobu czy usługi i tylko tak mogą być traktowane.”

Dodatkowo należy wskazać, że:

a) A.A. spełnia warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o ryczałcie oraz nie wystąpiły negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o ryczałcie;

b)produkty A.A./świadczenia nie są objęte włączeniami zawartymi w art. 7 ust. 3 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej;

c)Wnioskodawca w związku z wykonywaną działalnością ponosi ryzyko gospodarcze, tj. odpowiedzialność za szkody wynikłe z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań/wadliwe Produkty sprzedawane klientom.

W uzupełnieniu wniosku, w odpowiedzi na pytania dotyczące wskazała Pani:

Wniosek dotyczy stanu obecnego – roku 2024 do czasu zmiany tego stanu faktycznego (zmian formy działalności lub formy podatkowe przez Wnioskodawcę). Wnioskodawca korzysta z formy podatkowej – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych od 1 stycznia 2024 roku.

Wnioskodawca złożył Naczelnikowi Urzędu Skarbowego (…) oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w dniu 5 stycznia 2024 roku.

Działalność opisana we wniosku obejmuje działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby własne, tj. produkty cyfrowe opisane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

Wnioskodawca sam tworzy produkty cyfrowe (wzory na druty) według własnego autorskiego pomysłu. Wobec tego Pani A.A. przysługują autorskie prawa do samego pomysłu na produkt / konkretny wzór na druty jak i do tworzonych produktów cyfrowych, a tym samym prawo do rozporządzania nimi.

Przychody z tytułu sprzedaży produktu cyfrowego będącego przedmiotem wniosku stanowią przychody / wynagrodzenie z tytułu przeniesienia praw autorskich do stworzonych produktów / utworów. W zamian za uregulowane wynagrodzenie, klient uzyskuje dostęp do autorskiego pomysłu – wzory na druty – przygotowanego w formie produktu cyfrowego przez Wnioskodawcę. Dostęp ten jest ograniczony, tj. klient wzór może wykorzystywać tylko na własne potrzeby, bez prawa do np. rozpowszechniania wzoru, jego modyfikacji, czerpania dalszych pożytków itd.

Wnioskodawca nie osiąga przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj.: przychodów ze świadczenia usług licencyjnych związanych z:

  • nabywaniem praw do książek, broszur, ulotek, map itp. (PKWiU 58.11.60.0),
  • nabywaniem praw do korzystania z wykazów i list (np. adresowych, telefonicznych) (PKWiU 58.12.30.0),
  • nabywaniem praw do czasopism i pozostałych periodyków (PKWiU 58.14.40.0),
  • nabywaniem praw do pozostałych wyrobów drukowanych (PKWiU 58.19.30.0),
  • nabywaniem praw do korzystania z gier komputerowych (PKWiU 58.21.40.0),
  • nabywaniem praw do korzystania z programów komputerowych (PKWiU 58.29.50.0).

Wnioskodawczyni nie świadczy usług licencyjnych, tj. nie udziela licencji na produkty cyfrowe w ramach otrzymywanego wynagrodzenia od klientów. Ponadto wykonuje ona produkty cyfrowe samodzielnie – od pomysłu poprzez wykonanie końcowe, stąd jej działalność ma charakter wytwórczy – tworzy samodzielnie wyroby własne i je sprzedaje w formie produktu cyfrowego. Na żadnym etapie sprzedaży nie jest udzielana licencja na produkt cyfrowy klientowi.

Wnioskodawca prowadzi ewidencję przychodów zgodnie z ustawą ryczałtową. Nie osiąga ona przychodów z innego rodzaju działalności niż opisana we wniosku. Wobec tego na ten moment nie musi w ewidencji określać przychodu z innych działalności opodatkowanych różnymi stawkami ryczałtu. Gdyby w przyszłości taka sytuacja miała miejsce, ewidencja będzie zaprowadzona w odpowiedni sposób (wydzielenie w ewidencji przychodów z działalności opodatkowanych różnymi stawkami).

Pytanie

1.Czy osiągane przez Wnioskodawcę przychody z działalności opisanej we wniosku, tj. wytwarzanie i sprzedaż Produktów, sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 58.11.30.0 „Książki on-line” podlegają opodatkowaniu stawką 5,5%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o ryczałcie?

2.Czy A.A. w ramach opisanej działalności (sprzedaż Produktów) prowadzi Pani sprzedaż usług elektronicznych, w rozumieniu art. 2 pkt 26 ustawy VAT, a tym samym miejscem opodatkowania tych usług jest kraj zamieszkania nabywcy/konsumenta (art. 28k ust. 1 ustawy VAT)?

Przedmiotem tej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone nr 1 w zakresie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W zakresie pytania oznaczonego jako nr 2 wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie, osiągane przez Wnioskodawcę przychody z działalności opisanej we wniosku, tj. wytwarzania i sprzedaży Produktów, sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 58.11.30.0 „Książki on-line” podlegają opodatkowaniu stawką 5,5%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o ryczałcie.

Uzasadnienie stanowiska

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o ryczałcie: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o ryczałcie, działalność wytwórcza to działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzona przez podatnika.

Ponieważ ustawa o ryczałcie nie zawiera definicji „wytwarzania”, należy posłużyć się definicją słownikową, zgodnie z którą „wytwarzać” to m.in.: zrobić, wyprodukować coś (Słownik Języka Polskiego PWN dostępny na stronie www.sjp.pwn.pl).

O zakwalifikowaniu działalności gospodarczej do działalności wytwórczej decyduje więc przede wszystkim końcowy efekt tej działalności, tj. powstanie nowego wyrobu.

SJP definiuje pojęcie „nowy” m.in. jako „niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony”. Cecha nowości ma się odnosić do tego, że przedmiot ten wcześniej nie istniał, zaś powstał właśnie w wyniku działań podatnika.

Odnosząc powyższe do opisu stanu faktycznego uznać należy, że Wnioskodawca:

a.prowadzi działalność wytwórczą – samodzielnie opracowuje / wytwarza Produkty;

b.Produkty te to nowe wyroby – są one samodzielnie od podstaw tworzone przez A.A. – poczynając od pomysłu, poprzez treść Produktu i jego wizualnej strony końcowej;

c.GUS zakwalifikował jej działalność jako 58.11.30.0 „Książki on-line”, dla której ustawa o ryczałcie nie wskazuje innej niż 5,5% szczególnej stawki ryczałtu.

Z uwagi na powyższe, uznać należy, że A.A. prowadzi działalność polegająca na sprzedaży książek elektronicznych (ebook / produkt cyfrowy), wytworzonych przez nią, a zatem jest to działalność wytwórcza w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o ryczałcie.

Podsumowując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że uzyskiwane przez nią przychody z działalności opisanej we wniosku, sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 58.11.30.0. podlegają opodatkowaniu stawką 5,5%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o ryczałcie.

Zaprezentowane stanowisko znajduje potwierdzenie w wydawanych interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, np.:

1)       Interpretacja indywidualna z dnia 28 lipca 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDSL1-2.4011.257.2023.3.MO, w której organ wskazał, że:

Na podstawie przedstawionego opisu sprawy stwierdzam, że Pana działalność polegająca na sprzedaży książki elektronicznej (ebook) wytworzonej przez Pana jest działalnością wytwórczą w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W konsekwencji przychody uzyskiwane przez Pana z tego tytułu w ramach działalności gospodarczej, stanowiącej działalność wytwórczą, mogą być opodatkowane 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując - przychód uzyskany ze sprzedaży ebooka za pośrednictwem strony internetowej może Pan opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5% jako przychód z działalności wytwórczej.

2)Interpretacja indywidualna z dnia 4 lipca 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT2-1.4011.335.2023.2.ID, w której organ wskazał, że:

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej planuje Pan pisanie, wydawanie oraz sprzedaż detaliczną oraz hurtową własnych książek w formie fizycznej oraz elektronicznej (e-book). Dla tej działalności wskazał Pan następujące grupowania PKWiU: PKWiU 47.00.61.0 Sprzedaż detaliczna książek, PKWiU 46.49.21.0 Sprzedaż hurtowa książek oraz PKWiU 58.11.19.0 Usługi związane z działalnością wydawniczą, pozostałe drukowane książki, broszury, ulotki i podobne publikacje.

W związku z powyższym, przenosząc ww. przytoczone przepisy na grunt zaprezentowanego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że Pana działalność, w wyniku której powstaną nowe wyroby (książki i e-booki), które następnie zostaną przez Pana sprzedane, należy zakwalifikować jako działalność wytwórczą w rozumieniu ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że dla przychodów uzyskiwanych przez Pana z tytułu sprzedaży własnych książek, stawka ryczałtu wynosi 5,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, gdyż w tym zakresie opisana działalność stanowi działalność wytwórczą, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 tej ustawy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

pozarolnicza działalność gospodarcza – pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;

3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

działalność usługowa – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3;

działalność wytwórcza – działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 i 2 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) (uchylona)

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) (uchylona)

e) (uchylona)

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

1) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

2) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

- 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

Wyjaśniamy, że w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie tworzenia i sprzedaży produktów cyfrowych, tj. wyłącznie w postaci elektronicznej. Przedmiotem wytworzenia i sprzedaży przez Wnioskodawcę jest produkt cyfrowy w formacie pliku pdf. Plik pdf zawiera instrukcję, jak krok po kroku związać przedmiot, tj. jak zrobić ubranie na drutach, np. sweter, kamizelkę, top, kardigan, czy inną dzianinę. Każdy plik pdf zawiera tylko jeden wzór na druty – odnosi się tylko do jednego wyrobu i opisuje krok po kroku, jak można związać właśnie ten wyrób. Tworzy Pani produkty cyfrowe (wzory na druty) według własnego autorskiego pomysłu. Wobec tego przysługują Pani autorskie prawa do samego pomysłu na produkt / konkretny wzór na druty jak i do tworzonych produktów cyfrowych, a tym samym prawo do rozporządzania nimi. Nie świadczy Pani usług licencyjnych, tj. nie udziela licencji na produkty cyfrowe w ramach otrzymywanego wynagrodzenia od klientów. Na żadnym etapie sprzedaży nie jest udzielana licencja na produkt cyfrowy klientowi.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że w zakresie przychodów uzyskiwanych przez Panią z wytwarzania i sprzedaży „Produktów”, skoro – jak Pani wskazała – jest ich autorem (twórcą) „Produktu” oraz przysługują Pani z tego tytułu prawa autorskie, stawka ryczałtu wynosi 5,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, gdyż w tym zakresie opisana działalność stanowi działalność wytwórczą, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 tej ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Jednocześnie wyjaśniamy, że w zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)  z zastosowaniem art. 119a;

2)  w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)  z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”). Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).