Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej świadczył usługi pośrednictwa przy transferach piłkarzy, doradztwa t... - Interpretacja - null

ShutterStock

Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej świadczył usługi pośrednictwa przy transferach piłkarzy, doradztwa t... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Sawka 8,5% ryczałtu dla usług pośrednictwa przy transferach piłkarzy

Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej świadczył usługi pośrednictwa przy transferach piłkarzy, doradztwa transferowego dla klubów i piłkarzy, sporządzania raportów scoutingowych dla klubów, którymi był opis w profesjonalnej formie, wszystkich informacji, wad i zalet danego zawodnika, którym np. interesuje się klub, przed podjęciem finalnej decyzji odnośnie zatrudnienia danego piłkarza. Działalność ta została zakwalifikowana jako "pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane" (PKWiU 74.90.20.0). Przedsiębiorca rozliczał się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

Wnioskodawca chciał się dowiedzieć, czy przychody z usług związanych z pośrednictwem i doradztwem transferowym, mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.

Wnioskodawca uznał, że przychody te mogą być opodatkowane stawką 8,5%, ponieważ świadczone usługi nie mają charakteru wymienionych w ustawie wyjątków, które wymagałyby stosowania innej stawki ryczałtu. Wskazał również, że działalność nie mieści się w definicji wolnego zawodu i jest działalnością usługową zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Stanowisko organu podatkowego

Krajowa Informacja Skarbowa zgodziła się z wnioskodawcą, uznając jego stanowisko za prawidłowe. Organ wyjaśnił, że opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wymaga spełnienia określonych warunków, m.in. nieprzekroczenia przychodów rocznych w wysokości 2 mln euro oraz braku przesłanek wykluczających możliwość wyboru ryczałtu, które wskazano w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. 

Organ wyjaśnił, że usługi sklasyfikowane w PKWiU 74.90.20.0 nie należą do kategorii usług, które są wyłączone z możliwości stosowania stawki 8,5%.  Następnie wskazał, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, stawka 8,5% może być stosowana do działalności usługowej, w tym do działalności profesjonalnej i technicznej, która nie jest związana z usługami finansowymi, zarządczymi ani marketingowymi. W przypadku wnioskodawcy wszystkie wskazane warunki zostały spełnione, a więc przychody uzyskiwane z pośrednictwa transferowego i doradztwa można było opodatkować preferencyjną stawką.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.460.2024.2.AP