Wnioskodawczyni świadczy usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 85.59.19.0, obejmujące pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane, ... - Interpretacja - null

Shutterstock

Wnioskodawczyni świadczy usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 85.59.19.0, obejmujące pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane, ... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Superwizja psychoterapeutyczna - jaka stawka ryczałtu?

Wnioskodawczyni świadczy usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 85.59.19.0, obejmujące pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane, w tym szkolenia oraz superwizje grupowe i indywidualne. Planuje od stycznia 2025 r. przejść z podatku liniowego na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Spełnia warunki do opodatkowania ryczałtem, określone w art. 8 oraz art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w związku z klasyfikacją superwizji psychoterapeutycznej jako usługi edukacyjnej może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W swoim stanowisku argumentowała, że usługi te, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 85.59.19.0, stanowią pozaszkolne formy edukacji, co pozwala na stosowanie preferencyjnej stawki ryczałtu w wysokości 8,5%.

Właściwa stawka ryczałtu wynosi 8,5% - stanowisko KIS

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że usługi superwizji psychoterapeutycznej mogą być opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

W uzasadnieniu swojej interpretacji organ podatkowy odwołał się do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, wskazując, że usługi superwizji psychoterapeutycznej, zaklasyfikowane jako pozaszkolne formy edukacji (PKWiU 85.59.19.0), mogą być opodatkowane preferencyjną stawką ryczałtu w wysokości 8,5%.

KIS wyjaśniła, że wnioskodawczyni planująca zmianę formy opodatkowania od stycznia 2025 r. spełnia wymagane warunki do opodatkowania ryczałtem. Zwróciła uwagę, że konieczne jest odpowiednie prowadzenie ewidencji przychodów, która musi umożliwiać rozróżnienie poszczególnych rodzajów działalności, jeżeli są one opodatkowane różnymi stawkami.

„Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy i powołane wyżej przepisy prawa wskazać należy, że w związku z klasyfikacją superwizji jako usługi szkoleniowej, która sklasyfikowana jest pod symbolem PKWiU 85.59.19.0 - Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane, przychody uzyskiwane z ww. tytułu mogą zostać opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pod warunkiem, że zostaną spełnione ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie, tj. m.in. złoży Pani oświadczenie o zmianie formy opodatkowania z podatku liniowego na opodatkowanie przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.549.2024.2.RK