Interpretacja indywidualna z dnia 5 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.517.2024.2.HJ
Temat interpretacji
Określenie stawki ryczałtu dla usług budowlanych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
- jest prawidłowe w zakresie możliwości opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg stawki 5,5%,
- jest nieprawidłowe w zakresie kwalifikacji całokształtu usług jako działalności usługowej spełniającej definicję „robót budowlanych″.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 29 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie określenia właściwej stawki ryczałtu. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 sierpnia 2024 r. (wpływ 11 sierpnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan osobą fizyczną, posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium RP. Aktualnie planuje Pan założenie jednoosobowej działalności gospodarczej (rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej nastąpi prawdopodobnie w sierpniu b.r.), i będzie to Pana pierwsza działalność gospodarcza.
W ramach działalności będzie Pan świadczył usługi związane z wykonywaniem robót budowlanych, w szczególności związanych z budową domów mieszkalnych jednorodzinnych, najczęściej domów drewnianych o konstrukcji szkieletowej. Usługi świadczone przez Pana będą miały charakter jak poniżej.
Po pierwsze, będzie Pan wykonywać usługi budowlane/budowlano-montażowe związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych jednorodzinnych na działkach już posiadanych przez klientów - inwestorów (najczęściej osoby fizyczne), nie będzie Pan w tym zakresie odpowiedzialny za przeprowadzenie całego procesu inwestycyjnego/budowlanego, Pana rolą będzie wykonywanie prac budowlanych na rzecz klientów-inwestorów, względnie w charakterze podwykonawcy.
Po drugie, w ramach działalności będzie Pan realizował roboty budowlane, obejmujące cały proces inwestycyjny, finalnie sprzedając wzniesiony budynek inwestorom. W tym zakresie proces inwestycyjny obejmować będzie:
1.zakup na własny rachunek nieruchomości gruntowej, na której zostanie wzniesiony budynek;
2.opracowanie na własny rachunek projektu budynku (przy ewentualnym wsparciu zewnętrznych usługodawców);
3.uzyskaniu stosownych pozwoleń na budowę/dokonaniu właściwych zgłoszeń w ramach procesu budowlanego;
4.przeprowadzenie na własny rachunek robót budowlanych, przede wszystkim własnymi siłami, przy ew. wsparciu podwykonawców, np. świadczących usługi dotyczące instalacji hydraulicznych lub elektrycznych;
5.uzyskaniu stosownych dokumentów niezbędnych do dokonania sprzedaży budynku;
6.sprzedaż gotowego budynku Klientowi.
Wykonywane przez Pana usługi związane będą z budową obiektów budowlanych (przede wszystkim w postaci budynków mieszkalnych jednorodzinnych, głównie domów drewnianych o konstrukcji szkieletowej). Z perspektywy Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług 2015 wykonywanie robót budowlanych przez Pana (w obydwu wyżej wskazanych przypadkach) będzie związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych, wskazanych w grupowaniu 41.00.1. W ramach usług budowlanych będzie Pan świadczył również inne usługi ujęte w Sekcji F PKWiU (grupowania PKWiU 41-43). W szczególności będą to wskazane w pozycji 43.3 roboty związane z wykonywaniem wykończeniowych robót budowlanych (np. niezbędnych dla domów drewnianych robót instalacyjnych stolarki budowlanej - 43.32.10).
W Pana przypadku nie wystąpią następujące okoliczności:
- nie uzyskiwał Pan z działalności gospodarczej przychodów powyżej 2 mln euro (ponieważ dopiero zakłada po raz pierwszy działalność gospodarczą);
- nie opłacał Pan podatku w formie karty podatkowej;
- nie korzystał Pan z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
- nie osiągał Pan i nie będzie osiągał przychodów z prowadzenia aptek, kupna i sprzedaży wartości dewizowych oraz w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
- nie wytwarzał Pan i nie będzie wytwarzał wyrobów akcyzowych;
- nie będą miały do Pana zastosowania wyłączenia związane z działalności wykonywaną przez małżonka. Pana żona prowadzi co prawda działalność gospodarczą, jest to jednak działalność opodatkowana podatkiem dochodowym opodatkowaną podatkiem liniowym 19%, a nadto będzie ona bez istotnych zmian kontynuowana w dalszym ciągu, równolegle do działalności zakładanej przez Pana, będącej przedmiotem wniosku;
- nie będzie uzyskiwał Pan z działalności przychodów z świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że złoży oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Oświadczenie to złoży Pan wraz z wnioskiem o założenie działalności gospodarczej, składanym zgodnie z przepisami ustawy z 6 marca 2018 r. o Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy.
Wskazał Pan, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie Pan wykonywał roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych wskazanych w grupowaniu 41.00.1 (Budynki mieszkalne) oraz roboty związane z wykonywaniem wykończeniowych robót budowlanych.
Uściślając, będą to usługi sklasyfikowane wg symboli PKWiU:
·41.00.31.0 - Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych jednorodzinnych),
·43.32.10.0 - Roboty instalacyjne stolarki budowlanej,
·43.39.11.0 - Roboty związane z wykonywaniem elementów dekoracyjnych,
·43.39.19.0 - Roboty związane z wykonywaniem pozostałych wykończeniowych robót budowlanych, gdzie indziej nieklasyfikowanych,
·43.91.11.0 - Roboty związane z wykonywaniem konstrukcji dachowych,
·43.91.19.0 - Roboty związane z wykonywaniem pozostałych prac dekarskich.
W ramach wykonywanej działalności gospodarczej nie można wykluczyć, że będzie Pan wykonywał też - w ramach potrzeb zgłaszanych przez inwestorów/klientów - inne rodzaje robót budowlanych, klasyfikowanych w działach 41-43 PKWiU 2015, pod innymi symbolami statystycznymi. Nie będą to jednak w żadnym przypadku usługi wykraczające poza przedmiotowe działy, jak również poza definicję robót budowlanych określoną w art. 3 pkt 7 Prawa budowlanego.
Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza będzie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przedmiotem działalności gospodarczej, którą Pan założy, będą czynności zaliczone do usług zgodnie PKWiU 2015, tj. czynności świadczone na rzecz ludności w zakresie robót budowlanych, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej (będzie Pan wykonywał roboty budowlane związane ze wznoszeniem domów jednorodzinnych), niestanowiące przy tym usług o charakterze gastronomicznym oraz działalności usługowej w zakresie handlu. Zleceniodawcami będą każdorazowo podmioty niepowiązane z Panem. Najczęściej będą to bezpośrednio osoby fizyczne zainteresowane nabyciem gotowego domu jednorodzinnego zrealizowanego przez Pana, bądź też jego wzniesieniem przez Pana. Nie jest też wykluczone, że może Pan wykonywać prace w roli podwykonawcy innego podmiotu. Pana zleceniodawcą nie będzie żadna spółka, ponieważ aktualnie nie jest Pan wspólnikiem/członkiem zarządu spółki, ani nie planuje pełnić takiej funkcji w przyszłości (jak i nie planuje zakładać żadnych spółek - zamierza prowadzić jedynie jednoosobową działalność gospodarczą).
Nie uzyskuje i nie uzyskiwał Pan innych dochodów niż związane z Pana stosunkiem pracy, względnie związanych z wypłatami świadczeń wynikających ze stosunku pracy. Tu należy w szczególności wskazać, że nie uzyskiwał Pan dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (zakładana przez Pana działalność, której dotyczy wniosek, związana z wykonywaniem robót budowlanych, to Pana pierwsza działalność gospodarcza).
Pytanie
Czy w ramach działalności gospodarczej opisanej powyżej, będzie Pan uprawniony do opodatkowania uzyskiwanych w ramach działalności przychodów zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przy zastosowaniu stawki 5,5% określonej w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) tej ustawy?
Pana stanowisko w sprawie
W Pana ocenie, przychody które będą przez Pana uzyskiwane w ramach zakładanej przez Pana działalności, związanej z wykonywaniem robót budowlanych będą mogły zostać opodatkowane na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: UZPD), przy zastosowaniu stawki 5,5% określonej w art. 12 ust 1 pkt 6 lit. a) UZPD.
Polskie przepisy podatkowe przewidują, w przypadku działalności gospodarczej prowadzonej przez osoby fizyczne, szczególny rodzaj opodatkowania w postaci tzw. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zasady którego stosowania reguluje UZPD.
UZPD jest w tym zakresie regulacją szczególną (uproszczeniem) w stosunku do podstawowego aktu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Możliwość skorzystania z opodatkowania działalności gospodarczej w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych obwarowana jest określonymi w UZPD warunkami - które będą w ramach Pana działalności spełnione.
Po pierwsze: zastosowanie ryczałtu ewidencjonowanego jest dopuszczalne w przypadku osób fizycznych, które w roku poprzedzającym rok podatkowy z działalności wykonywanej samodzielnie osiągnęły przychody w wysokości nieprzekraczającej 2 mln euro, względnie suma przychodów spółki, w której taka osoba miała udział nie przekroczyła 2 mln euro. Warunku tego nie stosuje się do osoby dopiero co rozpoczynającej w trakcie roku podatkowego działalność. (art. 6 ust. 1 pkt 4 UZPD). W Pana przypadku warunek ten jest spełniony, bo dopiero rozpoczyna Pan swoją działalność gospodarczą.
Po drugie: art. 8 ust. 1 UZPD zawiera wyłączenia ustawowe, wykluczające zastosowanie ryczałtu ewidencjonowanego niezależnie od uzyskiwanego poziomu przychodów. Zatem jeśli osoba fizyczna:
1)opłaca podatek w formie karty podatkowej,
2)korzysta, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,
3)osiąga w całości lub części przychody z:
a)prowadzenia aptek,
b)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
c)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,
4)wytwarza wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii,
5)podejmuje wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
- jeśli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Dodatkowo, art. 8 ust. 2 UZPD wyklucza rozliczanie przychodów ryczałtem ewidencjonowanym w sytuacji, gdy osoba fizyczna wykonywała na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy czynności, zakresowo odpowiadające świadczonym usługom (w Pana przypadku byłyby to roboty budowlane).
W opisie zdarzenie przyszłego wskazał Pan, że żadna z ww. okoliczności nie miała lub nie będzie miała miejsca w ramach zakładanej przez Pana działalności gospodarczej.
Podsumowując, będzie Pan uprawniony do opodatkowania uzyskiwanych przychodów w ramach UZPD.
Przyjąwszy, że prawo do opodatkowania przez Pana usług w ramach ryczałtu ewidencjonowanego jest dopuszczalne, istotne jest wskazanie, jaka będzie miała zastosowanie stawka podatkowa.
Stawki podatkowe UZPD określa w art. 12 ust. 1. Z Pana perspektywy najistotniejsza jest stawka określona w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) UZPD. Zgodnie z tym przepisem stawkę 5,5% stosuje się do do przychodów z robót budowlanych.
Pojęcie robót budowlanych nie jest zdefiniowane w UZPD. W tym zakresie do innych aktów prawnych, w tym w szczególności ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane oraz Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług 2015, wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. (roboty budowlane są jednoznacznie rodzajem pozarolniczej działalności o charakterze usługowym, w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 UZDP).
Jeśli chodzi o odniesienie do Prawa budowlanego, to w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego jednoznacznie należy wskazać, że zarówno usługi budowlane na rzecz inwestorów/innych podmiotów, jak i budowa oraz sprzedaż obiektów budowlanych spełniać będą definicję „robót budowlanych″, określoną w art. 3 pkt 7 Prawa budowlanego, to jest będą stanowić budowę obiektów budowlanych (głównie domów mieszkalnych jednorodzinnych o konstrukcji szkieletowej).
Z perspektywy PKWiU za „roboty budowlane″ należy jednoznacznie potraktować wszelkiego rodzaju świadczenia ujęte w sekcji F PKWiU 2015 (tj. działy 41-43 tej Klasyfikacji), niezależnie czy będą to wyłącznie usługi budowlane na rzecz innych podmiotów, czy też przeprowadzenie pełnego procesu inwestycyjnego od zakupu nieruchomości poczynając, a kończąc na sprzedaży gotowego, wzniesionego przez osobę fizyczną obiektu budowlanego.
Sekcja ta obejmuje:
·dział 41 - budynki i roboty budowlane związane z wznoszeniem budynków;
·dział 42 - budowle i roboty ogólnobudowlane związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej;
·dział 43 - roboty budowlane specjalistyczne.
W Pana opinii, zarówno mając na uwadze przepisy Prawa budowlanego, jak i PKWiU 2015 r., wykonywana przez Pana działalność gospodarcza będzie wiązała się jednoznacznie z wykonywaniem robót budowlanych w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) UZPD. W tym zakresie pozostaje bez znaczenia, czy będą to tylko świadczone na rzecz innych podmiotów (np. klientów/inwestorów) usługi, czy też będzie Pan odpowiedzialny za pełny proces budowlany, począwszy od zakupu nieruchomości, na sprzedaży gotowego obiektu budowlanego kończąc.
Pana stanowisko potwierdzają liczne rozstrzygnięcia w ramach wydawanych interpretacji indywidualnych prawa podatkowego, np.:
·z 19 kwietnia 2024 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.153.2024.2.MT;
·z 28 grudnia 2023 r. Nr 0113-KDIPT2-1.4011.717.2023.2.DJD;
·z 28 listopada 2023 r. Nr 0115-KDIT1.4011.709.2023.1.DB;
·z 31 lipca 2023 r. Nr 0112-KDSL1-1.4011.212.2023.2.MJ;
·z 28 kwietnia 2022 r. Nr 0112-KDIL2-2.4011.153.2022.1.AA.
Podsumowując, w ramach zakładanej działalności gospodarczej będzie Pan uprawniony do zastosowania w odniesieniu do przychodów uzyskiwanych z opisanych we eniosku robót budowlanych stawki 5,5%, określonej w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) UZPD.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku:
·jest prawidłowe w zakresie w zakresie możliwości opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg stawki 5,5%,
·jest nieprawidłowe w zakresie kwalifikacji całokształtu usług jako działalności usługowej spełniającej definicję „robót budowlanych″.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):
Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy:
Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
W myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy:
Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Na podstawie art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Zauważyć należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
c)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Stosownie do art. 9 ust. 1b tej ustawy:
Dokonany wybór formy opodatkowania, o którym mowa w ust. 1, dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie określonym w ust. 1 złoży oświadczenie na piśmie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z tej formy opodatkowania albo oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym, w terminie określonym w art. 9a ust. 2 tej ustawy.
Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że planuje Pan założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. W ramach działalności będzie Pan świadczył usługi związane z wykonywaniem robót budowlanych, w szczególności związanych z budową domów mieszkalnych jednorodzinnych, najczęściej domów drewnianych o konstrukcji szkieletowej. Po pierwsze, będzie Pan wykonywać usługi budowlane/budowlano-montażowe związane z wznoszeniem budynków mieszkalnych jednorodzinnych na działkach już posiadanych przez klientów - inwestorów (najczęściej osoby fizyczne), nie będzie Pan w tym zakresie odpowiedzialny za przeprowadzenie całego procesu inwestycyjnego/budowlanego, Pana rolą będzie wykonywanie prac budowlanych na rzecz klientów-inwestorów, względnie w charakterze podwykonawcy. Po drugie, w ramach działalności będzie Pan realizował roboty budowlane, obejmujące cały proces inwestycyjny, finalnie sprzedając wzniesiony budynek inwestorom. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie Pan wykonywał roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych wskazanych w grupowaniu 41.00.1 (Budynki mieszkalne) oraz roboty związane z wykonywaniem wykończeniowych robót budowlanych. Będą to usługi sklasyfikowane wg symboli PKWiU:
·41.00.31.0 - Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych jednorodzinnych),
·43.32.10.0 - Roboty instalacyjne stolarki budowlanej,
·43.39.11.0 - Roboty związane z wykonywaniem elementów dekoracyjnych,
·43.39.19.0 - Roboty związane z wykonywaniem pozostałych wykończeniowych robót budowlanych, gdzie indziej nieklasyfikowanych,
·43.91.11.0 - Roboty związane z wykonywaniem konstrukcji dachowych,
·43.91.19.0 - Roboty związane z wykonywaniem pozostałych prac dekarskich.
W Pana przypadku nie wystąpią następujące okoliczności:
·nie uzyskiwał Pan z działalności gospodarczej przychodów powyżej 2 mln euro (ponieważ dopiero zakłada po raz pierwszy działalność gospodarczą);
·nie opłacał Pan podatku w formie karty podatkowej;
·nie korzystał Pan z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
·nie osiągał Pan i nie będzie osiągał przychodów z prowadzenia aptek, kupna i sprzedaży wartości dewizowych oraz w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
·nie wytwarzał Pan i nie będzie wytwarzał wyrobów akcyzowych;
·nie będą miały do Pana zastosowania wyłączenia związane z działalności wykonywaną przez małżonka;
·nie będzie Pan uzyskiwał z działalności przychodów z świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.
W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z 2017 r., poz. 2453 z 2018 r., poz. 2440 z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Zauważyć należy, że przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie definiują pojęcia roboty budowlane. Dlatego należy w tym zakresie odnieść się do art. 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 725).
Zgodnie z art. 3 pkt 7 ww. ustawy:
Przez roboty budowlane należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:
- wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, tzn. usługi dla celów produkcji nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych,
- wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.
Roboty budowlane, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, ujęte zostały w sekcji F tej Klasyfikacji, obejmującej:
·budynki i pozostałe obiekty inżynierii lądowej oraz wodnej,
·roboty ogólnobudowlane i specjalistyczne w zakresie budownictwa i prac inżynierii lądowej i wodnej, takie jak: prace związane z budową nowych budynków, przebudową lub remontem istniejących budynków, włączając montaż budowli z elementów prefabrykowanych oraz konstrukcji o charakterze stałym lub tymczasowym.
Sekcja ta obejmuje następujące działy wg PKWiU:
·Dział 41 - Budynki i roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków,
·Dział 42 - Budowle i roboty ogólnobudowlane związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej,
·Dział 43 - Roboty budowlane specjalistyczne.
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.
Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.
Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że będzie Pan wykonywać usługi budowlane/budowlano-montażowe związane z wznoszeniem budynków mieszkalnych jednorodzinnych na działkach już posiadanych przez klientów - inwestorów (najczęściej osoby fizyczne), nie będzie Pan w tym zakresie odpowiedzialny za przeprowadzenie całego procesu inwestycyjnego/budowlanego, Pana rolą będzie wykonywanie prac budowlanych na rzecz klientów-inwestorów, względnie w charakterze podwykonawcy.
Zatem w zakresie budowy budynków mieszkalnych na działkach posiadanych przez klientów - inwestorów, Pana działalność będzie kwalifikować się do działalności usługowej.
Podkreślić jednak należy, że pojęcie usług nie obejmuje natomiast czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów (włączając półfabrykaty, elementy, części, obróbkę elementów) z materiałów własnych przedsiębiorstwa, na zlecenie innych jednostek gospodarki narodowej, przeznaczonych do celów produkcyjnych lub do dalszej odsprzedaży oraz z reguły nie obejmuje wytwarzania wyrobów na indywidualne zamówienie ludności, z materiałów własnych wykonawcy.
W myśl PKWiU - wyroby to: surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów - o ile występują w obrocie.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie „działalność wytwórcza″ oznacza działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.
Ponieważ ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawiera definicji „wytwarzania”, należy posłużyć się definicją słownikową, zgodnie z którą „wytwarzać” to m.in.: zrobić, wyprodukować coś (Słownik języka polskiego PWN, www.sjp.pwn.pl).
O zakwalifikowaniu działalności gospodarczej do działalności wytwórczej decyduje więc przede wszystkim końcowy efekt tej działalności, tj. powstanie z zakupionych, czy wytworzonych materiałów nowego wyrobu. Wyrób ten ma być nowy.
Słownik języka polskiego definiuje przymiotnik „nowy” m.in. jako „niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony”. Należy zatem stwierdzić, że cecha nowości ma się odnosić do tego, że przedmiot ten wcześniej nie istniał, zaś powstał właśnie w wyniku działań podatnika (polegających na wytworzeniu, wyprodukowaniu czegoś) (A. Bartosiewicz, R. Kubacki. Komentarz do art. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, lex 8474).
Z treści wniosku wynika również, że w ramach działalności będzie Pan realizował także roboty budowlane, obejmujące cały proces inwestycyjny, finalnie sprzedając wzniesione budynki inwestorom. W skład czynności prowadzących do powstania budynków będzie wchodzić: zakup na własny rachunek nieruchomości gruntowej, na której zostanie wzniesiony budynek, opracowanie na własny rachunek projektu budynku (przy ewentualnym wsparciu zewnętrznych usługodawców), uzyskaniu stosownych pozwoleń na budowę/dokonaniu właściwych zgłoszeń w ramach procesu budowlanego, przeprowadzenie na własny rachunek robót budowlanych, przede wszystkim własnymi siłami, przy ew. wsparciu podwykonawców, np. świadczących usługi dotyczące instalacji hydraulicznych lub elektrycznych, uzyskaniu stosownych dokumentów niezbędnych do dokonania sprzedaży budynku, sprzedaż gotowego budynku Klientowi.
Z tak przedstawionego opisu sprawy wynika, że będzie prowadził Pan proces wytwórczy - budowę budynków na własnym gruncie i finalnie ich sprzedaż.
Reasumując, prowadzona przez Pana działalność gospodarcza w zakresie budowy budynków mieszkalnych na działkach posiadanych przez klientów - inwestorów będzie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne spełniającą definicję „robót budowlanych”. Będzie Pan miał prawo do opodatkowania przychodów ze świadczonych robót budowlanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne według 5,5% stawki ryczałtu, określonej w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy.
Natomiast prowadzona przez Pana działalność gospodarcza obejmująca cały proces inwestycyjny związany z budową budynków na własnym gruncie, gdzie finalnie dokonywał Pan będzie sprzedaży wzniesionych budynków inwestorom będzie działalnością wytwórczą w myśl art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzyskane przychody ze sprzedaży wybudowanych budynków należy zakwalifikować do przychodów z działalności wytwórczej (a nie jak Pan wskazał we własnym stanowisku do robót budowlanych), podlegającej opodatkowaniu stawką 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy.
Podkreślenia wymaga, że zarówno stawka podatku jak i podstawa prawna (przepis - jednostka redakcyjna) dla przychodów z działalności wytwórczej oraz robót budowlanych są takie same.
Zatem Pana stanowisko dotyczące możliwości opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg stawki 5,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Pana stanowisko w zakresie kwalifikacji całokształtu usług (bez względu na to, czy będą to usługi świadczone tylko na rzecz innych podmiotów, czy też będzie Pan odpowiedzialny za pełny proces budowlany, począwszy od zakupu nieruchomości, na sprzedaży gotowego obiektu budowlanego kończąc) jako działalności usługowej spełniającej definicję „robót budowlanych″ uznać należało za nieprawidłowe, ponieważ przychody, które uzyska Pan ze sprzedaży wybudowanego na własnym gruncie budynku należy zakwalifikować jako działalność wytwórczą.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Nie jestem uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Tak więc interpretację wydałem na podstawie wskazanych przez Pana we wniosku grupowań PKWiU i kwestia ta nie podlegała ocenie.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych zaznaczam, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie mają zastosowania w sprawie będącej przedmiotem Pana wniosku.
Interpretacja dotyczy tylko i wyłącznie sprawy będącej przedmiotem Pana zapytania (określenia stawki ryczałtu). Inne kwestie zawarte w opisie sprawy nie podlegały ocenie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).