Stawka ryczałtu dla usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.09.20. - Interpretacja - 0112-KDSL1-2.4011.228.2024.2.PR

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.228.2024.2.PR

Temat interpretacji

Stawka ryczałtu dla usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.09.20.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 kwietnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 8 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 kwietnia 2024 r. (wpływ 9 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…).

Jest Pani opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Złożyła Pani oświadczenie Naczelnikowi Urzędu Skarbowego. Wobec Pani nie zachodzą wyłączenia wskazane w art. 8 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wniosek dotyczy okresu od rozpoczęcia prowadzenia działalności przez Panią, czyli 2024 r.

Prowadzi Pani zarejestrowaną działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi sklasyfikowane pod kodem PKWiU 62.09.20 – Pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane.

W ramach działalności świadczy Pani usługi obsługi klienta. Zawarła Pani umowę o współpracy z firmą programistyczną, na rzecz której wystawia faktury za swoje usługi.

Do Pani zadań należy:

-natychmiastowe reagowanie na zapytania klientów;

-komunikacja z klientami poprzez e-mail (...);

-przyjmowanie i rozwiązywanie skarg klientów;

-prowadzenie dokumentacji interakcji z klientami, transakcji, komentarzy i skarg;

-szybkie, profesjonalne i dokładne odpowiadanie na zapytania klientów dotyczące reklamacji;

-dbanie o satysfakcję klientów i zapewnianie profesjonalnej obsługi klienta.

W piśmie z 25 kwietnia 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzieliła Pani następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania:

1.      Czy zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.), ma Pani nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce?

Odpowiedź: Ma Pani nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2.      Kiedy (proszę o wskazanie dokładnej daty – dd-mm-rrrr) osiągnęła Pani pierwszy przychód z tytułu świadczenia usług będących przedmiotem Pani zapytania, który zamierza Pani opodatkować zryczałtowaną stawką podatku?

Odpowiedź: Pierwszy przychód otrzymała Pani 15 lutego 2024 r.

3.      Kiedy (proszę o wskazanie dokładnej daty – dd-mm-rrrr) złożyła Pani Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Odpowiedź: Złożyła Pani oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu 7 lutego 2024 r.

4.      Czy prowadzona przez Panią działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: Prowadzona przez Panią działalność jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

5.Czy w odniesieniu do Pani w 2024 r. zachowane są warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: W odniesieniu do Pani w 2024 r. zachowane są warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

6.      Jakie dokładnie czynności wykonuje Pani w ramach świadczonych usług obsługi klienta sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.09.20? Należy wskazać na czym konkretnie polegają Pani zadania w zakresie:

a)natychmiastowego reagowania na zapytania klientów,

b)komunikacji z klientami poprzez e-mail (...),

c)przyjmowania i rozwiązywania skarg klientów,

d)prowadzenia dokumentacji interakcji z klientami, transakcji, komentarzy i skarg,

e)szybkiego, profesjonalnego i dokładnego odpowiadania na zapytania klientów dotyczące reklamacji,

f)dbania o satysfakcję klientów i zapewnianie profesjonalnej obsługi klienta.

Proszę o ich wyczerpujące scharakteryzowanie, tj. opisanie, na czym konkretnie polegają wymienione przez Panią zadania:

1)czego dotyczą?

2)jaki jest ich zakres?

3)co jest ich efektem?

Proszę o oddzielną charakterystykę w odniesieniu do każdego z sześciu wyżej wymienionych w lit. a-f przez Panią zadań w ramach usług obsługi klienta sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.09.20.

Odpowiedź:

a)Udzielanie odpowiedzi na pytania klientów dotyczące funkcji produktów, cen, faktur oraz innych kwestii związanych z ofertą firmy.

b)Komunikacja na tematy wymienione w lit. a odbywa się za pośrednictwem programu (...). (...) – platforma internetowa dedykowana do obsługi klienta.

c)Przyjmowanie i rozpatrywanie reklamacji klientów związanych ze stroną techniczną produktu, a po wykryciu błędów zgłoszenie nieprawidłowości do programistów.

d)Obsługa klienta odgrywa kluczową rolę w budowaniu i utrzymywaniu pozytywnych relacji z klientami, co może prowadzić do zwiększenia lojalności i zadowolenia klientów. Prowadzi Pani dokumentację transakcji, komentarzy i skarg klientów.

e)Efektywna komunikacja z klientami jest kluczowa. Umiejętność odpowiadania na zapytania i skargi, zapewniając jasne i zrozumiałe wyjaśnienia oraz instrukcje.

f)Odpowiedzialność za przestrzeganie standardów jakości obsługi klienta, co obejmuje szybkość reakcji, profesjonalizm oraz skuteczność w rozwiązywaniu problemów.

1)Pracuje Pani w firmie IT jako obsługa klienta. Wszystkie Pani obowiązki związane są z zapewnieniem klientom wsparcia technicznego i operacyjnego produktów lub usług informatycznych w zakresie firmy.

2)Zadania obejmują szereg działań mających na celu pomoc klientom w efektywnym korzystaniu z technologii oferowanej przez firmę oraz rozwiązywaniu wszelkich napotkanych problemów.

3)Celem tych działań jest nie tylko rozwiązanie bieżących problemów, ale również budowanie długotrwałych relacji z klientami, co przyczynia się do ich satysfakcji i lojalności względem firmy.

4)Obsługa klienta w firmie IT to dynamiczna i wieloaspektowa rola, która wymaga nie tylko umiejętności technicznych, ale również zdolności interpersonalnych i organizacyjnych, aby skutecznie wspierać klientów i przyczyniać się do sukcesu firmy.

7.Czy świadczone przez Panią usługi obsługi klienta sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.09.20 stanowią usługi w zakresie instalowania oprogramowania?

Odpowiedź: Usługi te nie stanowią usług w zakresie instalowania oprogramowania.

Pytanie

Czy przychód osiągany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług: PKWiU 62.09.20 – Pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie, z formy opodatkowania 8,5% nie może skorzystać każdy przedsiębiorca, jednak może ona być zastosowana do niektórych usług informatycznych, sklasyfikowanych w dziale 62 PKWiU, które wyłączone są z opodatkowania ryczałtem 12%, a mowa tutaj np. o PKWiU 62.09.20 (ryczałtem 12% w tym przypadku są objęte wyłącznie usługi w zakresie oprogramowania, instalacji oprogramowania, doradztwa w zakresie oprogramowania, i sprzętu komputerowego, z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi oraz objętych grupowaniem oryginały oprogramowania komputerowego). Nadmienia Pani, że zadania, które wykonuje, nie stanowią tych usług. Jedynie udziela Pan wsparcia klientom, Pani praca jest pracą biurową, związaną z obsługą klientów.

Stoi Pani na stanowisku, że uzyskiwany przez Panią przychód z tak opisanej działalności usługowej może być (w zakresie niezwiązanym z oprogramowaniem) opodatkowany 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy ryczałtowej ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług:

a)związanych z wydawaniem:

-pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line,

-pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),

-pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2),

-oprogramowania komputerowego pobieranego z internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line,

b)związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

A na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o ryczałcie:

-8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a).

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia ex przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Oznaczenie ex dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania. Ponadto zauważyć należy, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Klasyfikacji tej dokonała Pani samodzielnie.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny, stwierdzić należy, iż przychody uzyskiwane przez Panią ze świadczenia, w ramach działalności gospodarczej, usług – niestanowiących usług związanych z oprogramowaniem – będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Według art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)uchylona 

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)– e) uchylona 

f)    działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6)(uchylony)

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)    wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Jak stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ww. ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% od przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zwracam również uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Z opisu sprawy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz uzupełnienia wynika, że prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą (...). Pierwszy przychód otrzymała Pani 15 lutego 2024 r., a oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu złożyła Pani 7 lutego 2024 r. Wobec Pani nie zachodzą wyłączenia wskazane w art. 8 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i zachowane są warunki określone w art. 6 ust. 4 ww. ustawy. Prowadzona przez Panią działalność jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W ramach działalności świadczy Pani w ramach umowy o współpracy z firmą programistyczną usługi obsługi klienta sklasyfikowane pod kodem PKWiU 62.09.20. Do Pani zadań należy:

1.Natychmiastowe reagowanie na zapytania klientów, tj. udzielanie odpowiedzi na pytania klientów dotyczące funkcji produktów, cen, faktur oraz innych kwestii związanych z ofertą firmy.

2.  Komunikacja z klientami poprzez e-mail (...). Komunikacja na ww. tematy odbywa się za pośrednictwem programu (...) – platformy internetowej dedykowanej do obsługi klienta.

3.Przyjmowanie i rozwiązywanie skarg klientów, tj. przyjmowanie i rozpatrywanie reklamacji klientów związanych ze stroną techniczną produktu, a po wykryciu błędów zgłoszenie nieprawidłowości do programistów.

4.Prowadzenie dokumentacji interakcji z klientami, transakcji, komentarzy i skarg. Obsługa klienta odgrywa kluczową rolę w budowaniu i utrzymywaniu pozytywnych relacji z klientami, co może prowadzić do zwiększenia lojalności i zadowolenia klientów.

5.Szybkie, profesjonalne i dokładne odpowiadanie na zapytania klientów dotyczące reklamacji. Efektywna komunikacja z klientami jest kluczowa. Umiejętność odpowiadania na zapytania i skargi, zapewniając jasne i zrozumiałe wyjaśnienia oraz instrukcje.

6.Dbanie o satysfakcję klientów i zapewnianie profesjonalnej obsługi klienta. Odpowiedzialność za przestrzeganie standardów jakości obsługi klienta, co obejmuje szybkość reakcji, profesjonalizm oraz skuteczność w rozwiązywaniu problemów.

Ponadto wskazała Pani, że wszystkie Pani obowiązki związane są z zapewnieniem klientom wsparcia technicznego i operacyjnego produktów lub usług informatycznych w zakresie firmy. Zadania obejmują szereg działań mających na celu pomoc klientom w efektywnym korzystaniu z technologii oferowanej przez firmę oraz rozwiązywaniu wszelkich napotkanych problemów. Celem tych działań jest nie tylko rozwiązanie bieżących problemów, ale również budowanie długotrwałych relacji z klientami, co przyczynia się do ich satysfakcji i lojalności względem firmy. Usługi te nie stanowią jednak usług w zakresie instalowania oprogramowania.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku i jego uzupełnienia stwierdzam, że przychody osiągane w 2024 r. w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu świadczonych przez Panią usług obsługi klienta sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.09.20.0 „Pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane” są opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,

Interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikowała Pani świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).