Interpretacja indywidualna z dnia 29 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.104.2024.2.KB
Temat interpretacji
Możliwość zastosowania 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 70.22.20.0, PKWiU 74.90.12, PKWiU 74.90.12 .
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie stawki ryczałtu dla świadczonych usług. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 marca 2024 r. (data wpływu 2 kwietnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą, której przeważający przedmiot zaklasyfikowano pod kodem PKD 70.22.Z – „Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania”.
Korzysta Pan obecnie i korzystał w poprzednim roku podatkowym z podstawowej formy opodatkowania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, tj. skali podatkowej. Pana zamierzeniem jest jednak zmiana formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z postanowieniami zawartymi w u.o.r.
W tym celu, przed dniem (...) 2024 r., złoży Pan naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na rok podatkowy 2024 r.
W chwili obecnej posiada Pan już dwóch kontrahentów (Stan faktyczny 1 i 2), z którymi zawarł umowy o współpracy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (dalej jako: Zleceniodawca 1 i Zleceniodawca 2), a także w przyszłości (Zdarzenie przyszłe) planuje Pan nawiązać współpracę z kolejnym kontrahentem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (dalej jako: Zleceniodawca 3).
Stan faktyczny 1
Zleceniodawca 1 jest podmiotem, który w ramach prowadzonej działalności zajmuje się (...). Siedziba Zleceniodawcy 1 znajduje się w Polsce. Do głównych Pana usług w ramach współpracy ze Zleceniodawcą 1 należą czynności takie jak:
1)optymalizacja i weryfikacja projektów realizowanych przez Zleceniodawcę 1,
2)koordynowanie realizacji zadań zgodnie z ustalonym harmonogramem projektu przez pracowników Zleceniodawcy 1,
3)wstępne negocjacje umów z kontrahentami Zleceniodawcy 1, przy czym Zleceniodawca 1 nie jest zobligowany do zawarcia umowy z kontrahentem wskazanym przez Pana lub na warunkach wstępnie wynegocjowanych przez Pana,
4)nadzór nad wykonywaniem umów zawartych przez Zleceniodawcę 1 z kontrahentami,
5)kontrola zamówień dokonywanych przez Zleceniodawcę 1 i sporządzenie dokumentacji, w tym weryfikacja ofert pod kątem zgodności zapotrzebowania Zleceniodawcy 1,
6)wybór ofert dostawców usług/towarów/wyposażenia po uprzedniej analizie ofert pod kątem konkurencyjności rynkowej, negocjacje wstępne z dostawcami i przekazywanie efektów wypracowanych działań Zleceniodawcy 1, aby mógł on podjąć decyzję co do wyboru dostawcy i zawarcia umowy,
7)nawiązywanie relacji biznesowych z kontrahentami lub klientami Zleceniodawcy 1 oraz identyfikowanie możliwości rozwoju przedsiębiorstwa Zleceniodawcy 1.
Przedmiotem umowy zawartej przez Pana ze Zleceniodawcą 1 nie jest:
1)powierzenie Panu prawa do zarządzania całością lub częścią przedsiębiorstwa Zleceniodawcy 1 lub reprezentacji Zleceniodawcy 1 w relacjach handlowych z innymi podmiotami,
2)upoważnienie Pana przez Zleceniodawcę 1 do zawierania w jego imieniu umów lub zaciągania w jego imieniu jakichkolwiek zobowiązań,
3)upoważnienie Pana do przyjmowania dla Zleceniodawcy 1 zapłaty za świadczenie usług Zleceniodawcy 1 na rzecz innych podmiotów oraz do odbierania zawiadomień o wadach, jak również oświadczeń dotyczących wykonania umowy zawartej przez Zleceniodawcę 1 z kontrahentem,
4)przyznanie Panu prawa wyłączności reprezentacji handlowej Zleceniodawcy 1 w odniesieniu do oznaczonej grupy klientów lub obszaru geograficznego lub jakiekolwiek inne prawo wyłączności handlowej lub biznesowej.
Może Pan świadczyć usługi na rzecz Zleceniodawcy 1 z dowolnego miejsca, pod warunkiem zapewnienia prawidłowego wykonania zleconych usług. Nie wykonuje Pan usług pod kierownictwem Zleceniodawcy 1 ani w miejscu i czasie wyznaczonym przez Zleceniodawcę 1. Świadczy Pan usługi samodzielnie w ramach działalności gospodarczej na zlecenie Zleceniodawcy 1 (nie stanowi to polecenia w rozumieniu Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy).
W razie stwierdzenia przez Zleceniodawcę 1 niewykonania lub nieprawidłowego wykonania usług przez Pana w ramach umowy, Zleceniodawca 1 jest uprawniony do dochodzenia od Pana kosztów powstałych z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, odstąpienia od umowy, a także zlecenia zastępczego wykonania prac objętych umową przez podmiot trzeci, na Pana koszt i ryzyko.
Ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością w ramach umowy zawartej ze Zleceniodawcą 1.
Z tytułu prawidłowego wykonania umowy przez Pana, należne jest Panu wynagrodzenie w stałej stawce ryczałtowej, powiększone o podatek od towarów i usług, w stawce obowiązującej w dacie powstania obowiązku podatkowego.
Pana współpraca ze Zleceniodawcą 1 na podstawie umowy trwa od (...) 2023 r. Z prowadzonej działalności gospodarczej nie osiągnął Pan w poprzednim roku podatkowym przychodów przekraczających wysokość 2.000.000,00 EUR, stosownie do art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W związku z tym nie ma zastosowania wyłączenie z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o którym mowa w art. 6 ust. 4 u.o.r.
Nie świadczył Pan w poprzednim roku podatkowym oraz nie świadczy obecnie pracy na rzecz Zleceniodawcy 1 na podstawie stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
W Pana ocenie, świadczone przez Pana usługi w ramach umowy zawartej ze Zleceniodawcą 1 zaklasyfikowane mogą zostać jako:
·Pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych (PKWiU 70.22.20.0).
Do wykonywanej działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 u.o.r.
Stan faktyczny 2
Zleceniodawca 2 jest podmiotem, który w ramach prowadzonej działalności zajmuje się (...). Siedziba Zleceniodawcy 2 znajduje się w I. Do głównych Pana zadań w ramach współpracy ze Zleceniodawcą 2 należą czynności takie jak:
1)poszukiwanie kontrahentów i podwykonawców do umów lub zleceń wykonywanych przez Zleceniodawcę 2,
2)wybór zgłoszeń kontrahentów lub podwykonawców po uprzedniej analizie zgłoszeń pod kątem kryteriów stawianych przez Zleceniodawcę 2, negocjacje wstępne z kontrahentami i podwykonawcami i przekazywanie efektów wypracowanych działań Zleceniodawcy 2, aby mógł on podjąć decyzję co do wyboru takiego podmiotu i zawarcia umowy,
3)nawiązywanie relacji biznesowych z potencjalnymi kontrahentami lub podwykonawcami Zleceniodawcy 2,
4)wstępne negocjacje umów z kontrahentami i podwykonawcami Zleceniodawcy 2, przy czym Zleceniodawca 2 nie jest zobligowany do zawarcia umowy z kontrahentem wskazanym przez Pana lub na warunkach wstępnie wynegocjowanych przez Pana.
Przedmiotem umowy zawartej przez Pana ze Zleceniodawcą 2 nie jest:
1)powierzenie Panu prawa do zarządzania całością lub częścią przedsiębiorstwa Zleceniodawcy 2 lub reprezentacji Zleceniodawcy 2 w relacjach handlowych z innymi podmiotami,
2)upoważnienie Pana przez Zleceniodawcę 2 do zawierania w jego imieniu umów lub zaciągania w jego imieniu jakichkolwiek zobowiązań,
3)upoważnienie Pana do przyjmowania dla Zleceniodawcy 2 zapłaty za świadczenie usług Zleceniodawcy 2 na rzecz innych podmiotów oraz do odbierania zawiadomień o wadach, jak również oświadczeń dotyczących wykonania umowy zawartej przez Zleceniodawcę 2 z kontrahentem,
4)przyznanie Panu prawa wyłączności reprezentacji handlowej Zleceniodawcy 2 w odniesieniu do oznaczonej grupy klientów lub obszaru geograficznego lub jakiekolwiek inne prawo wyłączności handlowej lub biznesowej.
Może Pan świadczyć usługi na rzecz Zleceniodawcy 2 z dowolnego miejsca, pod warunkiem zapewnienia prawidłowego wykonania zleconych usług. Nie wykonuje Pan usług pod kierownictwem Zleceniodawcy 2 ani w miejscu i czasie wyznaczonym przez Zleceniodawcę 2. Świadczy Pan usługi samodzielnie w ramach działalności gospodarczej na zlecenie Zleceniodawcy 2 (nie stanowi to polecenia w rozumieniu Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy).
W razie stwierdzenia przez Zleceniodawcę 2 niewykonania lub nieprawidłowego wykonania usług przez Pana w ramach umowy, Zleceniodawca 2 jest uprawniony do dochodzenia od Pana kosztów powstałych z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.
Ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością w ramach umowy zawartej ze Zleceniodawcą 2.
Z tytułu prawidłowego wykonania umowy przez Pana, należne jest Panu wynagrodzenie w stałej stawce ryczałtowej, powiększone o podatek od towarów i usług, w stawce obowiązującej w dacie powstania obowiązku podatkowego.
Pana współpraca ze Zleceniodawcą 2 na podstawie umowy trwa od (...) 2024 r.
Nie świadczył Pan w poprzednim roku podatkowym oraz nie świadczy obecnie pracy na rzecz Zleceniodawcy 2 na podstawie stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
W Pana ocenie, świadczone przez Pana usługi w ramach umowy zawartej ze Zleceniodawcą 2 zaklasyfikowane mogą zostać jako:
·Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń (PKWiU 74.90.12).
Do wykonywanej działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 u.o.r.
Zdarzenie przyszłe
Planuje Pan także w przyszłości nawiązać współpracę z trzecim kontrahentem.
Zleceniodawca 3 jest podmiotem, który w ramach prowadzonej działalności świadczy (...). Siedziba Zleceniodawcy 3 znajduje się w Polsce. Do głównych Pana zadań w ramach współpracy ze Zleceniodawcą 3 będą należały czynności takie jak:
1)poszukiwanie i pozyskiwanie klientów oraz kontrahentów dla Zleceniodawcy 3,
2)pośredniczenie przy zawieraniu umów handlowych dotyczących usług oferowanych przez Zleceniodawcę 3,
3)podejmowanie czynności zmierzających do zawarcia pomiędzy Zleceniodawcą 3, a klientami umów sprzedaży usług oferowanych przez Zleceniodawcę 3,
4)nawiązywanie relacji biznesowych z potencjalnymi kontrahentami lub klientami Zleceniodawcy 3,
5)przedstawianie oferty Zleceniodawcy 3 potencjalnym klientom lub kontrahentom,
6)promowanie marki Zleceniodawcy 3.
Przedmiotem umowy, która ma zostać zawarta przez Pana ze Zleceniodawcą 3, nie będzie:
1)powierzenie Panu prawa do zarządzania całością lub częścią przedsiębiorstwa Zleceniodawcy 3 lub reprezentacji Zleceniodawcy 3 w relacjach handlowych z innymi podmiotami,
2)upoważnienie Pana przez Zleceniodawcę 3 do zawierania w jego imieniu umów lub zaciągania w jego imieniu jakichkolwiek zobowiązań,
3)upoważnienie Pana do przyjmowania dla Zleceniodawcy 3 zapłaty za świadczenie usług Zleceniodawcy 3 na rzecz innych podmiotów oraz do odbierania oświadczeń dotyczących wykonania umowy zawartej przez Zleceniodawcę 3 z kontrahentem,
4)przyznanie Panu prawa wyłączności reprezentacji handlowej Zleceniodawcy 3 w odniesieniu do oznaczonej grupy klientów lub obszaru geograficznego lub jakiekolwiek inne prawo wyłączności handlowej lub biznesowej.
Będzie mógł Pan świadczyć usługi na rzecz Zleceniodawcy 3 z dowolnego miejsca na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, pod warunkiem zapewnienia prawidłowego wykonania zleconych usług. Nie będzie Pan wykonywał usług pod kierownictwem Zleceniodawcy 3 ani w miejscu i czasie wyznaczonym przez Zleceniodawcę 3. Będzie Pan świadczył usługi samodzielnie w ramach swojej działalności gospodarczej na zlecenie Zleceniodawcy 3 (nie stanowi to polecenia w rozumieniu Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy).
W razie stwierdzenia przez Zleceniodawcę 3 niewykonania lub nieprawidłowego wykonania usług przez Pana w ramach umowy, Zleceniodawca 3 będzie uprawniony do dochodzenia od Pana kosztów powstałych z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.
Będzie Pan ponosił ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością w ramach umowy zawartej ze Zleceniodawcą 3.
Z tytułu prawidłowego wykonania umowy przez Pana, będzie należne Panu wynagrodzenie w formie miesięcznej prowizji, powiększonej o podatek od towarów i usług, w stawce obowiązującej w dacie powstania obowiązku podatkowego.
Należna prowizja będzie ustalana na podstawie ilości i wartości zrealizowanych przez Zleceniodawcę 3 usług na rzecz swoich klientów lub kontrahentów i tylko w przypadku, jeśli realizacja tych usług przez Zleceniodawcę 3 nastąpiła na skutek Pana działań w ramach umowy.
Nie świadczył Pan w poprzednim roku podatkowym oraz nie świadczy obecnie pracy na rzecz Zleceniodawcy 3 na podstawie stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
W Pana ocenie, świadczone przez Pana w usługi w ramach umowy, która ma zostać zawarta ze Zleceniodawcą 3 zaklasyfikowane mogą zostać jako:
·Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń (PKWiU 74.90.12).
Do wykonywanej w przyszłości działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 u.o.r.
Uzupełnienie wniosku
Wskazał Pan, że dotychczas osiągane przez Pana przychody opodatkowane były według skali podatkowej i z uwagi na to prowadził Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów. Obecnie, po zmianie formy opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, wraz z początkiem bieżącego roku (tj. przed dniem (...) 2024 r.), prowadzi Pan ewidencję księgową przychodów opodatkowanych ryczałtem.
Potwierdził Pan, że w przypadku osiągania przychodów opodatkowanych różnymi stawkami będzie Pan prowadził ewidencję, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Doprecyzował Pan, że usługi związane z zarządzaniem projektami na potrzeby Zleceniodawcy 1, o których mowa we wniosku, nie są świadczone przez Pana w ramach wolnego zawodu, wg zasad określonych w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.).
Doprecyzował Pan również, że usługi związane z zarządzaniem projektami na potrzeby Zleceniodawcy 1, o których mowa we wniosku, nie mają jakiegokolwiek związku z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.).
Wskazał Pan, że w ramach wykonywanych usług – wymienionych w treści wniosku – nie uzyskuje przychodów na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychodów z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej.
Wskazał Pan również, że pomiędzy Panem a Zleceniodawcami, z którymi podpisał i podpisze Pan umowę, nie istnieją jakiekolwiek powiązania. W szczególności nie jest Pan wspólnikiem w Spółkach Zleceniodawców, na rzecz których świadczy/zamierza świadczyć usługi w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej oraz nie pełni w Spółkach Zleceniodawców funkcji zarządczych.
Doprecyzował Pan, że wykonuje i będzie wykonywać na rzecz Zleceniodawców usługi, które szczegółowo opisane zostały we wniosku. Nie będzie Pan świadczył na rzecz Zleceniodawców innych usług niż opisane.
Pytania
1.Czy w stanie faktycznym 1, przychód osiągany przez Pana ze świadczenia w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz Zleceniodawcy 1 usług opisanych we wniosku i sklasyfikowanych pod kodem PKWiU 70.22.20.0, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.o.r?
2.Czy w stanie faktycznym 2, przychód osiągany przez Pana ze świadczenia w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz Zleceniodawcy 2 usług opisanych we wniosku i sklasyfikowanych pod kodem PKWiU 74.90.12, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.o.r?
3.Czy w zdarzeniu przyszłym, przychód osiągany przez Pana ze świadczenia w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz Zleceniodawcy 3 usług opisanych we wniosku i sklasyfikowanych pod kodem PKWiU 74.90.12, będzie podlegał opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.o.r?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem:
1.Odpowiedź na pytanie nr 1 powinna brzmieć następująco – tak, w stanie faktycznym 1 przychód osiągany przez Pana ze świadczenia w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz Zleceniodawcy 1 usług opisanych we wniosku i sklasyfikowanych pod kodem PKWiU 70.22.20.0, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.o.r.
2.Odpowiedź na pytanie nr 2 powinna brzmieć następująco – tak, w stanie faktycznym 2 przychód osiągany przez Pana ze świadczenia w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz Zleceniodawcy 2 usług opisanych we wniosku i sklasyfikowanych pod kodem PKWiU 74.90.12, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.o.r.
3.Odpowiedź na pytanie nr 3 powinna brzmieć następująco – tak, w zdarzeniu przyszłym przychód osiągany przez Pana ze świadczenia w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz Zleceniodawcy 3 usług opisanych we wniosku i sklasyfikowanych pod kodem PKWiU 74.90.12, będzie podlegał opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.o.r.
Uzasadnienie
Uwagi wstępne
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 u.o.r., ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
W myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 u.o.r. pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową;
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż;
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
–prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 u.o.r., użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Stosownie do art. 6 ust. 1 u.o.r. opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a ustawy.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 u.o.r. podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
1)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
2)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Natomiast zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 u.o.r. podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.
Przepisy u.o.r. przewidują również wyłączenia z tej formy opodatkowania. Zgodnie z art. 8 ust. 1 u.o.r. opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)(uchylona),
c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowy (uchylona),
d)(uchylona),
e)(uchylona),
f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie, przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka - jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Ponadto w art. 8 ust. 2 u.o.r. wskazano, że jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym – w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Jednocześnie wskazał Pan, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 u.o.r. sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 u.o.r.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.o.r., ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
1)8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 u.o.r.
Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Ponadto zauważył Pan, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.
Ad 1.
Jak wynika z przedstawionego opisu stanu faktycznego 1, świadczone przez Pana usługi na rzecz Zleceniodawcy 1 są sklasyfikowane w grupowaniu: Pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych (PKWiU 70.22.20.0). Usługi te nie są związane z zarządzaniem.
Zgodnie z objaśnieniami do PKWiU 2015 (rozporządzenie Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, (Dz. U. poz. 1676 z późn. zm.) [dalej jako: o.b.], wydanymi przez Główny Urząd Statystyczny, przez:
1.Pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych (PKWiU 70.22.20.0) usługi koordynacji i nadzoru w zakresie środków podjętych w celu przygotowania, uruchomienia i zakończenia projektu realizowanego w imieniu klienta; usługi zarządzania projektami, które mogą dotyczyć budżetu, rachunkowości i kontroli kosztów, zamówień, planowania czasu pracy i pozostałych warunków działania, koordynacji prac podwykonawców, kontroli, jakości, itp.; usługi zarządzania projektami, które obejmują usługi zarządzania. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie są świadczone usługi z zakresu doradztwa.
Świadczone przez Pana na rzecz Zleceniodawcy 1 usługi, są usługami zarządzania projektami z wyłączeniem projektów budowlanych. Nie uzyskuje Pan przychodów ze świadczenia usług firm centralnych (head-office).
Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku w zakresie stanu faktycznego 1 stwierdził Pan, że przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług na rzecz Zleceniodawcy 1 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.o.r.
Trafność stanowiska zaprezentowanego w tym miejscu przez Pana potwierdza także szereg pism Dyrektora KIS wydanych w zbliżonych stanach faktycznych.
W tym miejscu warto powołać się m.in. na pismo z dnia 19 września 2023 r., wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, znak: 0112-KDSL1-2.4011.334.2023.2.KS, w którym organ ten stwierdził, że „przychód z działalności prowadzonej przez wnioskodawcę w zakresie usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlega opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stawką 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.o.r. W przedstawionym tam stanie faktycznym wnioskodawca wskazywał, że w zakres jego usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 wchodzą: planowanie, harmonogramowanie, budżetowanie, określanie zakresu projektów, raportowanie postępów zleceniodawcy, komunikację z partnerami, dostawcami, kierowanie bieżącymi sprawami związanymi z realizacją projektu, utrzymywanie kontaktu z osobami decyzyjnymi, prowadzenie nadzoru nad dokumentacją oraz prowadzenie spotkań z klientami”.
Podobnie tut. organ stwierdził w piśmie wydanym dnia 13 lipca 2022 r., znak: 0112-KDIL2-2.4011.358.2022.2.WS wskazując, że „przychody uzyskiwane przez wnioskodawcę z tytułu usług polegających na doradztwie związanym z zarządzeniem projektami i sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 będą podlegały opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.o.r.”.
Uznał Pan zatem, że stanowisko przedstawione przez Pana w odniesieniu do stanu faktycznego 1 jest prawidłowe.
Ad 2.
Jak wynika z przedstawionego opisu stanu faktycznego 2, świadczone przez Pana usługi na rzecz Zleceniodawcy 2 są sklasyfikowane w grupowaniu: usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń (PKWiU 74.90.12). Usługi te nie są związane z zarządzaniem.
Zgodnie z o.b., wydanymi przez Główny Urząd Statystyczny, przez usługi:
1.pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń (PKWiU 74.90.12.0) należy rozumieć usługi pośrednictwa w interesach, tj. organizowanie zaopatrzenia lub sprzedaży dla małych lub średnich firm, włączając praktykę zawodową oraz usługi wyceny biżuterii, antyków itp.
Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku w zakresie stanu faktycznego 2 stwierdził Pan, że przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług na rzecz Zleceniodawcy 2 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.o.r.
Trafność stanowiska zaprezentowanego w tym miejscu przez Pana potwierdza także szereg pism Dyrektora KIS wydanych w zbliżonych stanach faktycznych.
Powołuje się Pan m.in. na pismo z dnia 20 stycznia 2023 r. wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, znak: 0112-KDIL2-2.4011.883.2022.2.MM, z którego opisu wynika, że „wnioskodawca świadczył usługi polegające na poszukiwaniu i pozyskiwaniu klientów, którzy są zainteresowani zakupem usług od jego zleceniodawców. Wnioskodawca nawiązywał z nimi kontakt, promował usługi zleceniodawców oraz dokonywał wstępnego uzgodnienia ramowych warunków umownych, tak aby klient mógł podpisać umowę ze zleceniodawcą po ostatecznych negocjacjach”. Organ wydając rozstrzygnięcie wskazał, że przychody z działalności wnioskodawcy mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.
Zwrócił Pan również uwagę na treść pisma tut. organu z dnia 12 kwietnia 2023 r., ze znakiem: 0114-KDIP3-1.4011.141.2023.2.LS, w którym organ wskazał, że „Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku, przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej ww. usług mogą być opodatkowane stawką w wysokości 8,5%, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne”.
Wnioskodawca w treści złożonego wtedy wniosku wskazywał, że w zakres jego usług wchodziło:
-„pozyskiwanie kontaktów biznesowych oraz szans sprzedażowych;
-nawiązywanie i zarządzanie relacjami biznesowymi z klientami Spółki;
-utrzymanie klientów, rozszerzanie zakresu usług doradczych klientom;
-tworzenie ofert realizacji projektów Spółki;
-prezentację ofert oraz sprzedaż usług Spółki;
-negocjację kontraktów;
-utrzymywanie bazy klientów”.
Uznał Pan zatem, że stanowisko przedstawione w odniesieniu do stanu faktycznego 2 jest prawidłowe.
Ad 3.
Jak wynika z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, świadczone przez Pana w przyszłości usługi na rzecz Zleceniodawcy 3 są sklasyfikowane w grupowaniu: usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń (PKWiU 74.90.12). Usługi te nie są związane z zarządzaniem.
Podobnie jak w zakresie Pana stanowiska do pytania nr 2, wskazał Pan, że zgodnie z o.b., wydanymi przez Główny Urząd Statystyczny, przez usługi:
1.pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń (PKWiU 74.90.12.0) należy rozumieć usługi pośrednictwa w interesach, tj. organizowanie zaopatrzenia lub sprzedaży dla małych lub średnich firm, włączając praktykę zawodową oraz usługi wyceny biżuterii, antyków itp.
Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku w zakresie zdarzenia przyszłego stwierdził Pan, że przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług na rzecz Zleceniodawcy 3 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.o.r.
Uzasadniając swoje stanowisko powołał się Pan m.in. na pismo z dnia 13 października 2023 r. wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0113-KDIPT2-1.4011.538.2023.2.KD, z którego opisu wynika, że wnioskodawca świadczył usługi polegające na: tworzeniu sposobności do zawierania umów współpracy, w szczególności poprzez rekomendowanie usług Zleceniodawcy, jak również innym potencjalnym kontrahentom, rozpowszechniania materiałów reklamujących działalność Zleceniodawcy oraz prezentowania zakresu usług Zleceniodawcy, przekazywania istotnych dla Zleceniodawcy informacji oraz przestrzegania jego wskazówek uzasadnionych w danych okolicznościach, każdorazowego zgłaszania potencjalnego klienta, z którym Zleceniodawca będzie miał nawiązaną współpracę, wsparcia klientów przy składaniu zamówień na produkty dostawców, bez wykonywania fizycznej sprzedaży towaru i bez zawierania umów handlowych we własnym imieniu.
Podobnie jak w innych przytaczanych przez Pana sprawach, organ uznał w tym zakresie, że „na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że prowadzona przez Pana działalność gospodarcza w zakresie świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 74.90.12.0 – „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”, jako działalność usługowa, może korzystać z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzyskane z tego tytułu przychody należy opodatkować stawką 8,5%, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne”.
W Pana ocenie, z uwagi na to, że zarówno usługi świadczone na rzecz Zleceniodawcy 2 oraz usługi, które mają być w przyszłości świadczone na rzecz Zleceniodawcy 3 podlegają klasyfikacji według PKWiU 74.90.12.0. Trafność spostrzeżeń organów podatkowych przytoczonych na uzasadnienie Pana stanowiska własnego w zakresie pytania nr 2 ma zastosowanie także do Pana stanowiska własnego w zakresie pytania nr 3 (i na odwrót).
Uznał Pan zatem, że stanowisko przedstawione przez Pana w odniesieniu do zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie oznacza:
pozarolnicza działalność gospodarcza – pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
–prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie oznacza:
działalność usługowa – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Natomiast zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.
Zauważyć należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)(uchylona)
c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d)(uchylona)
e)(uchylona)
f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
–jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
–w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.), mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostały określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m oraz art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
–15% przychodów ze świadczenia usług firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów
–8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Przedmiotem Pana wątpliwości jest stawka ryczałtu dla świadczonych usług, sklasyfikowanych w grupowaniach PKWiU 70.22.20.0 – Pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych oraz PKWiU 74.90.12 – Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń.
Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU odpowiednio w grupowaniu 70.22.20.0 i – jak wynika z treści wniosku – niebędących usługami zarządzania oraz w grupowaniu 74.90.12.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
·stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz
·zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).
Ponadto należy podkreślić, że w przypadku wskazania przez Pana nieprawidłowego symbolu PKWiU udzielona odpowiedź w drodze interpretacji indywidualnej nie będzie dawała Panu waloru ochronnego, o którym mowa w art. 14k – 14n Ordynacji podatkowej. Konsekwentnie, organ podatkowy może zakwestionować Pana rozliczenia, jeżeli okaże się, że stosuje Pan nieprawidłową stawkę.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznegolub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).