Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne-PKWiU 62.02.30.0. - Interpretacja - 0112-KDSL1-2.4011.42.2024.3.PSZ

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 18 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.42.2024.3.PSZ

Temat interpretacji

Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne-PKWiU 62.02.30.0.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 24 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z: 28 lutego 2024 r. (wpływ 28 lutego 2024 r.), 7 marca 2024 r. (7 marca 2024 r.) oraz 12 marca 2024 r. (wpływ 12 marca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Stan faktyczny: Prowadzi Pan jako osoba fizyczna od 3 sierpnia 2023 roku jednoosobową działalność gospodarczą na terytorium Polski. Przedmiot prowadzonej przez Pana działalności na podstawie wpisu do CEIDG to działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki (PKD 62.02.Z).

Pana miejsce zamieszkania oraz centrum interesów życiowych mieści się na terytorium Polski. W świetle art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym posiada Pan polską rezydencję podatkową, co wiąże się z nieograniczonym obowiązek podatkowym w Polsce.

W 2023 roku opłacał Pan podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach ogólnych wg skali podatkowej. W roku 2024 zamierza Pan zmienić rodzaj opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany, co zostanie zgłoszone do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego do dnia 20 lutego 2024 roku.

W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej świadczy Pan usługi w branży informatycznej jako tzw. Właściciel Produktu (Product Owner) na rzecz firmy, która posiada siedzibę poza obszarem Polski na terytorium Estonii, z którą posiada Pan podpisaną umowę. Usługi, które Pan wykonuje nie mają w swym zakresie bezpośrednio projektowania, pisania ani testowania oprogramowania komputerowego, lecz współpracę z zespołem programistów w celu określenia potrzeb, planowania pracy zespołu programistycznego oraz raportowania postępu prac. W zakresie usług zawiera się również w znacznym stopniu konieczność podejmowania decyzji co do zakresu i terminów prac wykonywanych przez zespół programistów.

Zakres usług określony w umowie to:

a)kontrola pracy zespołu i monitorowanie jakości;

b)współpraca z projektantami i przedstawianie ich koncepcji;

c)współpraca z programistami i weryfikacja realizacji ich koncepcji od strony technicznej;

d)opracowywanie wytycznych dla projektantów i programistów;

e)poszukiwanie partnerów i komunikacja z partnerami w celu rozszerzenia zasięgu sprzedaży produktu;

f)komunikacja z klientami i wsparcie w rozwiązywaniu problemów klientów;

g)nadzór nad wdrożonymi rozwiązaniami;

h)definicja koncepcji produktu;

i)definiowanie etapów produkcji;

j)prezentacja produktu.

Oświadcza Pan, że: w 2023 roku przychody z prowadzonej działalności gospodarczej były opodatkowane na zasadach ogólnych wg skali podatkowej na podstawie zgłoszenia w stosownym terminie właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego. W 2024 roku zamierza Pan wybrać opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zamierza Pan złożyć do dnia 20 lutego 2024 r. właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Do Pana działalności gospodarczej nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 z późn. zm.). Pana przychód z działalności gospodarczej nie przekroczył w 2023 i nie przekroczy w roku 2024 limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Pana działalność gospodarcza spełnia definicję działalności usługowej w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nie uzyskuje Pan przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem: pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line. Nie uzyskuje Pan przychodów ze świadczenia usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0).

W uzupełnieniu wniosku z 28 lutego 2024 r. udzielił Pan następujących informacji na zadane w wezwaniu pytania:

1)kiedy (dd-mm-rrrr) osiągnie Pan pierwszy przychód z tytułu działalności, o której mowa we wniosku, którą zamierza Pan opodatkować zryczałtowaną stawką podatku?

Odpowiedź: Pierwszy dochód osiągnął Pan – 25 stycznia 2024 roku.

2)wobec wskazania we wniosku, że:

„W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej świadczę usługi w branży informatycznej jako tzw. Właściciel Produktu (Product Owner) na rzecz firmy która posiada siedzibę poza obszarem Polski na terytorium Estonii z, którą posiadam podpisaną umowę”

proszę o wskazanie, czy w przypadku świadczenia usług dla podmiotu zagranicznego, będzie Pan wykonywał działalność za pomocą zakładu/placówki w państwie Zleceniodawcy w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych między Polską a tym państwem?

Odpowiedź: Nie wykonuje Pan działalności za pomocą zakładu lub placówki w państwie Zleceniodawcy w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych między Polską a tym państwem.

3)na czym konkretnie polegają wykonywane przez Pana czynności?

We wniosku wskazał Pan, że: „Zakres usług określony w umowie to:

a)    kontrola pracy zespołu i monitorowanie jakości;

b)współpraca z projektantami i przedstawianie ich koncepcji;

c)współpraca z programistami i weryfikacja realizacji ich koncepcji od strony technicznej;

d)opracowywanie wytycznych dla projektantów i programistów;

e)poszukiwanie partnerów i komunikacja z partnerami w celu rozszerzenia zasięgu sprzedaży produktu;

f)komunikacja z klientami i wsparcie w rozwiązywaniu problemów klientów;

g)nadzór nad wdrożonymi rozwiązaniami;

h)definicja koncepcji produktu;

i)       definiowanie etapów produkcji;

j)    prezentacja produktu”.

Prosimy więc o ich wyczerpujące scharakteryzowanie, tj. opisanie, na czym konkretnie polegają wymienione przez Pana usługi/czynności:

1)  czego dotyczą,

2)  jaki jest ich zakres,

3)  co jest ich efektem.

Prosimy o oddzielną charakterystykę w odniesieniu do każdej z wyżej wymienionych w lit. a-j przez Pana usług/czynności.

Odpowiedź: Konkretnie Pana usługi polegają na współpracy z zespołem Zarządzającym Produktem w zakresie jego wizji i uzasadnienia biznesowego. Dotyczą zapewnienia jasnej wizji produktu zespołowi programistycznemu i zarządzania backlogiem zespołu (zbiorem zadań do wykonania przez zespół) oraz równoważeniu potrzeb krótko i długoterminowych. Usługi te mają w swoim zakresie odpowiadać na potrzeby klientów i wymagania architektury czego efektem jest ścisła współpraca z innymi Product Ownerami w celu kształtowania roli – w razie potrzeby objęciu przewodnictwa w niektórych zewnętrznych partnerstwach technicznych lub inżynieryjnych:

a)kontrola pracy zespołu i monitorowanie jakości:

·organizowanie codziennych/tygodniowych spotkań z zespołem w celu omówienia bieżących zadań ich postępów,

·ustalanie kryteriów jakości pracy i tworzenie wskaźników do oceny realizacji zadań,

·przeprowadzanie regularnych przeglądów projektu i innych form walidacji pracy,

·korzystanie z narzędzi do zarządzania projektami w celu śledzenia zadań i czasu, takich jak (…),

·przekazywanie informacji zwrotnych członkom zespołu w celu zidentyfikowania problemów i usprawnienia procesów,

b)współpraca z projektantami i przedstawianie ich koncepcji:

·prowadzenie spotkań z projektantami w celu omówienia wymagań dotyczących projektu produktu,

·przekazywanie briefów projektowych zawierających informacje o celach projektu, docelowych odbiorcach, funkcjonalności i innych wymaganiach,

·wspieranie projektantów w procesie tworzenia koncepcji, dostarczanie niezbędnych zasobów i informacji zwrotnych,

·prezentowanie koncepcji projektowych zespołowi w celu ich omówienia i zatwierdzenia,

c)współpraca z programistami i weryfikacja realizacji ich koncepcji od strony technicznej:

·omawianie funkcjonalności produktu i wymagań dotyczących architektury z programistami,

·wspieranie programistów w procesie wdrażania funkcjonalności, rozwiązywanie pojawiających się problemów technicznych,

·udział w testowaniu produktu,

d)opracowywanie wytycznych dla projektantów i programistów:

·tworzenie dokumentacji opisującej projekt produktu i wymagania dotyczące funkcjonalności,

e)poszukiwanie partnerów i komunikacja z partnerami w celu rozszerzenia zasięgu sprzedaży produktu:

·badanie rynku i identyfikacja potencjalnych partnerów,

·nawiązywanie kontaktów z partnerami i negocjowanie współpracy,

f)komunikacja z klientami i wsparcie w rozwiązywaniu problemów klientów:

·wspieranie klientów za pośrednictwem poczty elektronicznej, czatu online i innych kanałów komunikacji,

·rozwiązywanie pojawiających się problemów i zapytań klientów, w tym wsparcie techniczne i pomoc w korzystaniu z produktu,

g)nadzór nad wdrożonymi rozwiązaniami:

·monitorowanie wydajności produktu po jego wypuszczeniu na rynek,

·zbieranie informacji zwrotnych od użytkowników i analizowanie ich w celu zidentyfikowania problemów i możliwości poprawy,

·wprowadzanie poprawek do produktu w oparciu o otrzymane informacje zwrotne,

h)definicja koncepcji produktu:

·badanie rynku i konkurencji w celu zidentyfikowania unikalnych cech i propozycji wartości produktu,

·opracowanie koncepcji produktu w oparciu o wymagania rynku i potrzeby grupy docelowej,

·przedstawienie koncepcji zespołowi i omówienie jej przyszłego rozwoju,

i)definiowanie etapów produkcji:

·opracowanie planu produkcji z uwzględnieniem wymagań dotyczących produktu i dostępnych zasobów,

·podział procesu rozwoju na etapy z określonymi zadaniami i terminami,

·monitorowanie postępu etapów produkcji i dostosowywanie planu w razie potrzeby,

j)prezentacja produktu:

·przygotowywanie prezentacji produktów dla różnych odbiorców, w tym potencjalnych klientów, inwestorów, partnerów,

·prowadzenie prezentacji w formie webinarów, konferencji,

·odpowiadanie na pytania publiczności i demonstrowanie kluczowych cech i korzyści produktu.

4)którego PKWiU dotyczą opisane we wniosku usługi?

W pytaniu zamieszczonym we wniosku wskazał Pan:

„Czy przychód z wykonywanej działalności gospodarczej związanej z usługami, świadczonymi na podstawie umowy z firmą zagraniczną, sklasyfikowanymi pod symbolem PKWiU 62.02.30 – usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, oraz PKWIU 62.01.12 – usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, (…)”.

oraz

Zakres usług określony w umowie to:

a)kontrola pracy zespołu i monitorowanie jakości;

b)współpraca z projektantami i przedstawianie ich koncepcji;

c)     współpraca z programistami i weryfikacja realizacji ich koncepcji od strony technicznej;

d)opracowywanie wytycznych dla projektantów i programistów;

e)poszukiwanie partnerów i komunikacja z partnerami w celu rozszerzenia zasięgu sprzedaży produktu;

f)       komunikacja z klientami i wsparcie w rozwiązywaniu problemów klientów;

g)nadzór nad wdrożonymi rozwiązaniami;

h)definicja koncepcji produktu;

i)definiowanie etapów produkcji;

j)prezentacja produktu”.

Prosimy o przyporządkowanie opisanych we wniosku czynności do odpowiednich usług, tj. wskazanie, które z czynności wykonuje Pan w ramach usługi sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 62.01.12, a które w ramach usługi sklasyfikowanej wg PKWiU 62.02.30?

Odpowiedź: Klasyfikując swoje usługi oparł się Pan na piśmie z dnia 15 września 2022 r. wydanym przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0115-KDIT1.4011.426.2022.2.MK, gdzie podatnik otrzymał informację na temat świadczonych przez niego usług, wydaną przez Główny Urząd Statystyczny.

W przywołanej klasyfikacji usługi polegające na: współpracy z zespołem Zarządzającym Produktem w zakresie jego wizji i uzasadnienia biznesowego; zapewnieniu jasnej wizji produktu zespołowi programistycznemu i zarządzanie backlogiem zespołu (zbiorem zadań do wykonania przez zespół); równoważeniu potrzeb krótko i długoterminowych, biorąc pod uwagę potrzeby klientów i wymagania architektury; ścisłej współpracy z innymi Product Ownerami w celu kształtowania roli – w razie potrzeby objęcie przewodnictwa w niektórych zewnętrznych partnerstwach technicznych lub inżynieryjnych, zostały sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny w sytuacji jak u Pana, jeżeli dotyczą doradztwa w zakresie planowania i projektowania systemów komputerowych, które łączą sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne – jako PKWiU 62.02 „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki”. Usługi od a) do j), czyli:

a)kontrola pracy zespołu i monitorowanie jakości;

b)współpraca z projektantami i przedstawianie ich koncepcji;

c)współpraca z programistami i weryfikacja realizacji ich koncepcji od strony technicznej;

d)opracowywanie wytycznych dla projektantów i programistów;

e)poszukiwanie partnerów i komunikacja z partnerami w celu rozszerzenia zasięgu sprzedaży produktu;

f)komunikacja z klientami i wsparcie w rozwiązywaniu problemów klientów;

g)nadzór nad wdrożonymi rozwiązaniami;

h)definicja koncepcji produktu;

i)definiowanie etapów produkcji;

j)prezentacja produktu,

klasyfikuje Pan pod symbolem PKWiU 62.02.30 – Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego. Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretacje indywidualne, w których opisano usługi świadczone dla firm z sektora IT w charakterze „Product Ownera” (Właściciela Produktu), czyli osoby odpowiedzialnej za prowadzenie projektów IT, jednak nie tworzącej oprogramowania, często nie posiadającej wykształcenia w dziedzinie inżynierii oprogramowania: ID informacji: 485564, data publikacji: 4 kwietnia 2022 r., data wydania: 31 marca 2022 r., sygnatura: 0114-KDIP3-2.4011.211.2022.2.EW; ID informacji: 485242, data publikacji: 31 marca 2022 r., data wydania: 30 marca 2022 r., sygnatura: 0114- KDIP2-2.4011.109.2022.2.AP; ID informacji: 478668, data publikacji: 9 lutego 2022 r., data wydania: 21 stycznia 2022 r., sygnatura: 0115-KDIT3.4011.1067.2021.2.AD.

5)czy prowadzi Pan ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej przez Pana działalność odrębnie?

Odpowiedź: Tak, prowadzi Pan ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej działalności odrębnie.

6)czy świadczy/będzie Pan świadczył usługi projektowania, rozwoju i wdrażania oprogramowania, w tym oprogramowania związanego z bezpieczeństwem w sieci?

Odpowiedź: Nie będzie Pan świadczył usługi projektowania, rozwoju i wdrażania oprogramowania, w tym oprogramowania związanego z bezpieczeństwem w sieci.

7)czy świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.02.30 są/będą usługami związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania?

Odpowiedź: Nie, świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.02.30 nie są i nie będą usługami związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 7 marca 2024 r.)

Czy przychód z wykonywanej działalności gospodarczej związanej z usługami, świadczonymi na podstawie umowy z firmą zagraniczną, sklasyfikowanymi pod symbolem PKWiU 62.02.30 – Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, może być opodatkowany w 2024 r. w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 ze zm.)? „Usługi od a) do j), czyli:

a)kontrola pracy zespołu i monitorowanie jakości;

b)współpraca z projektantami i przedstawianie ich koncepcji;

c)współpraca z programistami i weryfikacja realizacji ich koncepcji od strony technicznej;

d)opracowywanie wytycznych dla projektantów i programistów;

e)poszukiwanie partnerów i komunikacja z partnerami w celu rozszerzenia zasięgu sprzedaży produktu;

f)komunikacja z klientami i wsparcie w rozwiązywaniu problemów klientów;

g)nadzór nad wdrożonymi rozwiązaniami;

h)definicja koncepcji produktu;

i)definiowanie etapów produkcji;

j)prezentacja produktu,

klasyfikuje Pan pod symbolem PKWiU 62.02.30 – usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego”.

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 12 marca 2024 r.)

Pana zdaniem, przychód z wykonywanej działalności gospodarczej związanej z usługami, świadczonymi na podstawie umowy z firmą zagraniczną, sklasyfikowanymi pod symbolem PKWiU 62.02.30 – usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, może być opodatkowany w 2024 r. w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym. Stosowanie do treści art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie tej jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową – wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych – prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

b)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

c)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, „działalność usługowa” to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r., poz. 2453, z 2018 r., poz. 2440, z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r., poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:

-wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych,

-usługi na rzecz produkcji,

-wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W tym miejscu pragnie Pan podkreślić, że prowadzona przez Pana pozarolnicza działalność gospodarcza spełnia warunki zawarte w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Prowadząc działalność gospodarczą za wykonywanie usług oraz ich rezultat ponosi Pan pełną odpowiedzialność wobec osób trzecich, usługi wykonuje Pan bez kierownictwa zlecającego oraz bez wyznaczonego miejsca do ich wykonywania przez zlecającego, ponosi Pan także pełne ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

-uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

-uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Zgodnie natomiast z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów. W świetle art. 6 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne należy w tym miejscu podkreślić, że nie przekroczył Pan przychodu 2 000 000 euro z działalności prowadzonej wyłącznie samodzielnie w roku 2023, nie prowadził Pan działalności w formie spółki i nigdy nie korzystał z opodatkowania w formie karty podatkowej.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego. Należy podkreślić, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Mając na uwadze art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oświadcza Pan, że nie opłacał podatku w formie karty podatkowej, nie korzystał Pan na podstawie odrębnych przepisów, ze zwolnienia od podatku dochodowego. Oświadcza Pan, że nie osiągnął i nie będzie osiągał Pan przychodu z prowadzenia aptek, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, z działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, z wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Nie podjął Pan wykonywania działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem, w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków oraz samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka. Nie uzyskał Pan i nie uzyskuje przychodów ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy (w 2023 roku oraz obecnie nie zawarł Pan żadnej umowy o pracę lub spółdzielczego stosunku pracy).

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę zawarta w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i wynosi – 8,5% dla przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ww. ustawy). Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. W konsekwencji, konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym, klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Świadczy Pan usługi jako niezależny kontraktor – nie jest Pan pracownikiem, przedstawicielem, współtwórcą ani reprezentantem kontrahentów. Zawarta umowa nie narzuca w żadnym stopniu miejsca i czasu podejmowanych przez Pana działań. Jako wykonujący postanowienia umowy z kontrahentem ponosi Pan pełną odpowiedzialność za wykonywane czynności oraz ponosi pełne ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością. Nie wyklucza Pan, że w roku podatkowym będzie Pan świadczył usługi dla innych kontrahentów, jednakże zakres świadczonych usług pozostanie tożsamy z PKWiU 62.02.30.0.

Pana zdaniem, usługi określone w umowie zawartej z kontrahentem w pkt a-j (wskazane w przedstawionym stanie faktycznym powyżej), dotyczą doradztwa w zakresie planowania i projektowania systemów komputerowych, które łączą sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne i są grupowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług – jako PKWiU 62.02 „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki” w podgrupie 62.02.30 – „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego”.

W tym miejscu pragnie jeszcze Pan raz podkreślić, że nie jest Pan aktywnym programistą i nie świadczy Pan usług takich jak: (i) usług związanych z oprogramowaniem, (ii) związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego, (iii) związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania. Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdza Pan, że w przypadku gdy do dnia 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnie Pan pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, tj. do 20 lutego 2024 r. złoży Pan oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, to przychody uzyskiwane ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 62.02.30 należy opodatkować 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej bez względu na wysokość przychodów.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – jak Pan oświadczył – w latach podatkowych, których dotyczy wniosek, w odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej nie miały, nie mają i nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w artykule 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Według art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zwracam również uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju wykonywanych w ramach tej działalności usług.

Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Z opisu sprawy przedstawionego we wniosku i jego uzupełnieniach wynika, że od 3 sierpnia 2023 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą w branży informatycznej jako tzw. Właściciel Produktu (Product Owner). Zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. W roku 2023 opłacał Pan podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach ogólnych wg skali podatkowej, natomiast w roku 2024 zamierza Pan zmienić rodzaj opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany. Pierwszy przychód z tytułu działalności, o której mowa we wniosku osiągnął Pan 25 stycznia 2024 r. Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym zostanie zgłoszone do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego do dnia 20 lutego 2024 roku. Do Pana działalności gospodarczej nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Pana przychód z działalności gospodarczej nie przekroczył w 2023 i nie przekroczy w roku 2024 limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy. Pana działalność gospodarcza spełnia definicję działalności usługowej w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zakres Pana usług określony w umowie to: kontrola pracy zespołu i monitorowanie jakości; współpraca z projektantami i przedstawianie ich koncepcji; współpraca z programistami i weryfikacja realizacji ich koncepcji od strony technicznej; opracowywanie wytycznych dla projektantów i programistów; poszukiwanie partnerów i komunikacja z partnerami w celu rozszerzenia zasięgu sprzedaży produktu; komunikacja z klientami i wsparcie w rozwiązywaniu problemów klientów; nadzór nad wdrożonymi rozwiązaniami; definicja koncepcji produktu; definiowanie etapów produkcji; prezentacja produktu, sklasyfikowane przez Pana pod symbolem PKWiU 62.02.30. Świadczone przez Pana usługi nie są i nie będą usługami związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.02.30.0, które to usługi nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując, przychód osiągany przez Pana z tytułu prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej związanej z usługami świadczonymi na podstawie umowy z firmą zagraniczną, sklasyfikowanymi pod symbolem PKWiU 62.02.30 – Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, będzie podlegał w 2024 r., opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Odnośnie powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych, należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych/zdarzeń przyszłych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).