Interpretacja indywidualna z dnia 26 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.911.2023.2.AA
Temat interpretacji
Opodatkowania przychodów z najmu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko częściowo prawidłowe i częściowo nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest:
- nieprawidłowe – w części dotyczącej pytania nr 1,
- prawidłowe – w części dotyczącej pytania nr 2.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 18 grudnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 13 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 lutego 2024 r. (wpływ 23 lutego 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą: (…).
Pozostaje w związku małżeńskim z panią (…), która również prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Małżonkowie pozostają w ustawowym ustroju wspólności majątkowej.
Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości gruntowej zabudowanej w (…) (działka nr 1). Nieruchomość gruntowa, o której mowa powyżej, stanowi majątek osobisty męża, nabyty na mocy umowy sprzedaży z dnia 18.07.2000 r. przed zawarciem związku małżeńskiego.
(…) podjęła się za zgodą Wnioskodawcy w ramach prowadzonej przez siebie działalności na w/w nieruchomości gruntowej inwestycji polegającej na wybudowaniu budynku biurowo-magazynowo-produkcyjnego wraz z placem wokół. Inwestycja w przedmiotowym zakresie została zakończona. Wnioskodawca podpisał także z (…) umowę najmu mającą za przedmiot nieruchomość gruntową pow. ok. 2800 m2 znajdującą się na działce nr 1 w celu przeznaczenia jej stricte pod działalność gospodarczą żony.
Wnioskodawca za wynajętą nieruchomość otrzymuje zapłatę w postaci uzgodnionego z Najemcą czynszu najmu.
Otrzymany czynsz najmu rozlicza podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: Ustawa o zryczałtowanym podatku) jako tzw. najem prywatny. W umowie najmu Wynajmujący zapisał (na mocy aneksu do umowy najmu), że Najemca będzie wpłacał dodatkowo Wynajmującemu, oprócz czynszu najmu, kwoty wynikające z ponoszonych przez Wynajmującego opłat administracyjnych, opłat z tytułu regulowanych podatków od nieruchomości w kwotach określonych w decyzji odpowiednich organów w tym zakresie wydanych na rzecz Wynajmującego odpowiednio do zajmowanych powierzchni przez najemcę. Wynajmujący wystawia notę księgową, na podstawie której Najemca wpłaca umowne dodatkowe opłaty oprócz czynszu.
Nadto Wnioskodawca wraz z małżonką są właścicielami lokalu mieszkalnego położonego w (…) (nieruchomość została nabyta przez Wnioskodawcę i małżonkę po zawarciu związku małżeńskiego i należy do majątku wspólnego ustawowego).
Strony zgodnie postanowiły oddać nieruchomość w najem osobie trzeciej i podpisali z nią we wrześniu 2023 r. umowę najmu okazjonalnego. Oczywiście zgodnie z treścią umowy Najemca obowiązany jest płacić co miesiąc czynsz najmu. Poza czynszem na rzecz Wynajmującego Najemca ponosi dodatkowe koszty (zwane dalej: opłatami wspólnotowymi) z tytułu ogrzewania, wody, ścieków, jak również opłaty za śmieci oraz ewentualnie opłaty telefoniczne, za korzystanie z Internetu i telewizji. Powyższe opłaty wspólnotowe są refakturowane na Najemcę.
W związku z podpisaniem powyższej umowy najmu okazjonalnego Wnioskodawca uzgodnił ze współmałżonką, że jeden z nich – Pani (…) złoży do Urzędu Skarbowego oświadczenie o opodatkowaniu dochodów (przychodów) z tego źródła przez jednego z nich.
Pani (…) zatem złożyła takowe oświadczenie do Urzędu Skarbowego.
Pytania
1.Czy Wnioskodawca, z uwagi na posiadanie majątku osobistego i fakt wcześniejszego rozliczania z powyższego tytułu przed US, zobowiązany jest również do złożenia oświadczenia o opodatkowaniu dochodu z najmu nieruchomości wspólnej małżonków, o której mowa w powyższym stanie faktycznym, mimo tego że jego żona złożyła w ich imieniu oświadczenie o opodatkowaniu dochodu z najmu nieruchomości wspólnej małżonków przed US?
2.Czy Wnioskodawca niezależnie od tego, że żona Wnioskodawcy przyjęła na siebie obowiązek rozliczenia przychodów osiągniętych przez małżonków ze wspólnego najmu, składając w organie podatkowym stosowne oświadczenie do dochodu rocznego osiąganego z majątku osobistego, ma obowiązek uwzględnić również przypadającą na niego kwotę tytułem przychodów z majątku wspólnego i w sytuacji, gdy suma przekroczy 100.000 zł od nadwyżki ponad tą kwotę, opłacać ryczałt w wysokości 12,5%?
Pytanie nr 1 wynika z uzupełnienia z 20 lutego 2024 r.
Pan stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 1 – mimo rozliczania się z majątku osobistego przed Urzędem Skarbowym, Wnioskodawca nie ma obowiązku ponowienia oświadczenia o opodatkowaniu dochodu z najmu nieruchomości wspólnej małżonków, o której mowa w powyższym stanie faktycznym, jeżeli żona Wnioskodawcy złożyła w Państwa imieniu oświadczenie o opodatkowaniu dochodu z najmu nieruchomości wspólnej małżonków przed US. Fakt wcześniejszego rozliczania się przez Wnioskodawcę z majątku osobistego (przywołanego w treści stanu faktycznego) przed Urzędem Skarbowym nie wyklucza możliwości złożenia oświadczenia o opodatkowaniu dochodu z najmu nieruchomości wspólnej małżonków przez żonę Wnioskodawcy.
W myśl art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (zwana dalej „ustawą z dnia 20 listopada 1998 r.”) ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jak stanowi art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się art. 11 ust. 2-2b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podatnicy są obowiązani złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – w terminie od dnia 15 lutego do końca 30 kwietnia następującego po roku podatkowym; zeznanie złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym (art. 21 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r.).
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% od przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, do kwoty 100 000 zł; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12,5% przychodów (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r.).
Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza także art. 12 ust. 5- 9 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
5.Przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.
5a. Przepis ust. 5 stosuje się odpowiednio w przypadku osiągania przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1d, w ramach wspólnej własności, wspólnego posiadania, wspólnego użytkowania upraw, hodowli lub chowu lub w ramach wspólnego przedsięwzięcia.
6.Zasada, o której mowa w ust. 5, ma również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1a, chyba że złożą sporządzone na piśmie oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.
7.Oświadczenie, o którym mowa w ust. 6, składa się właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymany został pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnięty został w grudniu roku podatkowego.
8.Wybór zasady opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków wyrażony w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 6, obowiązuje przy dokonywaniu wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za cały dany rok podatkowy, chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek dokonywania wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
8a. Wybór zasady opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków, wyrażony w oświadczeniu, o którym mowo w ust. 6, dotyczy również lat następnych, chyba że w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy w roku podatkowym przychód, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód otrzymany został w grudniu roku podatkowego, małżonkowie zawiadomią na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków.
8b. (uchylony)
8c. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 6, oraz zawiadomienie, o którym mowa w ust. 8a, mogą być podpisane przez jednego z małżonków. Podpisanie oświadczenia lub zawiadomienia przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia oświadczenia lub zawiadomienia w imieniu obojga małżonków. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.
9. Zasady określone w ust. 5 stosuje się odpowiednio do ulg podatkowych związanych z działalnością prowadzoną w formie spółki.
9a. Przepisy ust. 6-9 stosuje się odpowiednio do podatników osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust. Id.
Powyższe przepisy nie zabraniają skorzystania z możliwości złożenia oświadczenia o opodatkowaniu dochodu z najmu nieruchomości wspólnej małżonków przez żonę Wnioskodawcy w sytuacji, gdy Wnioskodawca rozlicza się równolegle z majątku osobistego przed Urzędem Skarbowym. Ustawodawca nie wykluczył takowej możliwości.
Powyższe stanowisko wynika z uzupełnienia z 20 lutego 2024 r.
W Pana ocenie – w odniesieniu do pytania nr 1 i 2 – w myśl art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (zwana dalej „ustawą z dnia 20 listopada 1998 r.”) ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jak stanowi art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r., osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się art. 11 ust. 2-2b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podatnicy są obowiązani złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – w terminie od dnia 15 lutego do końca 30 kwietnia następującego po roku podatkowym; zeznanie złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym (art. 21 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r.).
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% od przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, do kwoty 100 000 zł; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12,5% przychodów (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r.).
Na mocy art. 12 ust. 5 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.
Zasada, o której mowa w ust. 5, ma również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1a, chyba że złożą sporządzone na piśmie oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.
Z przytoczonej regulacji wynika, że w przypadku małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody z najmu prywatnego, którzy złożyli oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich obowiązuje limit 200 tys. dla przychodów opodatkowanych stawką 8,5 proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 200 tys. zł (art. 12 ust. 13 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r.).
Powyższe potwierdza stanowisko organów podatkowych. Przykładowo w interpretacji indywidualnej z 23 lutego 2021 roku (sygn. 0115- KDIT1.4011.1004.2020.l.KK) wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wnioskodawca zadał pytanie, czy każdemu z małżonków połączonych wspólnością ustawową przysługuje limit 100 000 zł przychodu z wynajmu wspólnej nieruchomości opodatkowanego stawką 8,5% i sumarycznie jest to 200 000 zł wspólnego przychodu opodatkowanego tą stawką.
Zdaniem Wnioskodawcy każdemu z małżonków połączonych wspólnością ustawową przysługuje limit przychodu 100 000 zł z wynajmu i podlega on zsumowaniu do 200 000 zł opodatkowanych stawką 8,5%, co wynika z faktu istnienia domniemania prawnego, że udziały małżonków w majątku wspólnym są równe i zakazem podziału majątku wspólnego w czasie trwania wspólności ustawowej. Prawo małżonków samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym w sprawach tzw. zwykłego zarządu obejmuje także wykonywanie wspólnych dla nich obowiązków podatkowych. Zdaniem Wnioskodawcy odmienna interpretacja i przyjęcie, że dla małżonków limit opodatkowania stawką 8,5% wynosi sumarycznie tylko 100 000 zł, byłaby niepoprawna, dyskryminowałaby legalne małżeństwa i tym samym byłaby sprzeczna nie tylko z ustawą z dnia 20 listopada 1998 r., lecz także z art. 18 Konstytucji RP, który stanowi o uprzywilejowanej pozycji małżeństwa.
W przypadku, gdy oprócz przychodów z najmu składnika majątku wspólnego małżonek osiąga również przychody z najmu prywatnego składnika stanowiącego jego majątek odrębny, to wydaje się, że od przychodów z najmu składnika majątku odrębnego małżonek opłaca ryczałt w wysokości 8,5% przychodów do kwoty 100 tys. zł oraz 12,5% od nadwyżki ponad kwotę 100 tys. zł. Przy obliczaniu kwoty przychodów w wysokości 100 tys. zł małżonek uwzględnia przychody z najmu składnika majątku wspólnego, w odniesieniu do których małżonkowie złożyli oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.
Żaden przepis nie wskazuje wprost, jaki limit zastosować do małżonka czerpiącego przychody z oddania do używania innym osobom rzeczy przynależących do wspólnego majątku i jednocześnie uzyskującego przychody z najmu bądź dzierżawy majątku osobistego.
W sytuacji, gdy żona Wnioskodawcy przyjęła na siebie obowiązek rozliczenia przychodów osiągniętych przez małżonków ze wspólnego najmu, składając w organie podatkowym stosowne oświadczenie, to na ten moment przyjmuje się, zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów z 2.08.2023 r., wydanym w formie tzw. Informacji przekazywanej do mediów na zapytania dziennikarzy (Eureka (ID 555495)), że limit w wysokości 200.000 zł przysługuje dla wspólnych przychodów małżonków. Zgodnie z objaśnieniami Ministra:
przy obliczaniu kwoty przychodów w wysokości 100.000 zł małżonek uwzględnia przychody z najmu składnika majątku wspólnego, w odniesieniu do których małżonkowie złożyli oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.
Wydaje się zatem, że małżonek, który osiąga przychód z majątku prywatnego powinien w swoim limicie uwzględnić również przypadającą na niego kwotę tytułem przychodów z majątku wspólnego. Nadwyżka przychodów ponad 100.000 zł powinna u tego małżonka zostać objęta 12,5% stawką ryczałtu. Z kolei część czynszu najmu ze wspólnego majątku przypadająca na drugiego małżonka będzie przez małżonka opodatkowującego w swoim imieniu całość przychodów, rozliczona 8,5% stawką podatku do łącznego limitu 200.000 zł.
Reasumując, nie ma przepisu, który zabraniałby złożenie przez żonę Wnioskodawcy oświadczenia o opodatkowaniu dochodu z najmu nieruchomości wspólnej małżonków, w sytuacji, gdy Wnioskodawca z tytułu posiadania majątku osobistego rozlicza się już od dawna przed tym samym US z tytułu dochodu osiąganego z majątku osobistego.
W przypadku, gdy oprócz przychodów z najmu składnika majątku wspólnego małżonek osiąga również przychody z najmu prywatnego składnika stanowiącego jego majątek odrębny, to od przychodów z najmu składnika majątku odrębnego, małżonek opłaca ryczałt w wysokości 8,5% przychodów do kwoty 100 tys. zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 tys. zł. (art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o ryczałcie). Przy obliczaniu kwoty przychodów w wysokości 100 tys. zł małżonek uwzględnia przychody z najmu składnika majątku wspólnego, w odniesieniu do których małżonkowie złożyli oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest:
-nieprawidłowe – w części dotyczącej pytania nr 1,
-prawidłowe – w części dotyczącej pytania nr 2.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – odrębnym źródłem przychodów jest określony w pkt 6 tego przepisu:
najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Z art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.) wynika, że:
Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne, osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o podatku dochodowym”.
W świetle art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Osoby fizyczne osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym, opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
W myśl art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tych tytułów stosuje się przepisy art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a.
Zatem przychody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Jednocześnie zgodnie z art. 12 ust. 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.
W myśl art. 12 ust. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Zasada, o której mowa w ust. 5, ma również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1a, chyba że złożą sporządzone na piśmie oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.
Stosownie do art. 12 ust. 7 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 6, składa się właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymany został pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnięty został w grudniu roku podatkowego.
Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 8a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Wybór zasady opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków, wyrażony w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 6, dotyczy również lat następnych, chyba że w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy w roku podatkowym przychód, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód otrzymany został w grudniu roku podatkowego, małżonkowie zawiadomią na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków.
W myśl art. 12 ust. 13 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
W przypadku małżonków, którzy złożyli oświadczenie określone w ust. 6, kwota przychodów, o której mowa w ust. 1 pkt 4, wynosi 200 000 zł.
Tak więc przychody z tytułu najmu zaliczone do przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może opodatkowywać w całości – na podstawie sporządzonego na piśmie oświadczenia o opodatkowaniu całości przychodów przez jednego z małżonków – jeden z małżonków.
W ramach tzw. najmu prywatnego małżonkowie mogą osiągać przychody z najmu składnika stanowiącego ich majątek wspólny, jak i z najmu składnika będącego majątkiem odrębnym każdego z małżonków.
Zasadą jest, że każdy małżonek opłaca ryczałt od przychodów z najmu prywatnego w wysokości 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad 100 000 zł.
Wyjątkiem od tej zasady jest, że małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągający przychody z tzw. najmu prywatnego, mogą złożyć oświadczenie o opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych całości przychodów przez jednego z nich. W takim przypadku, ryczałt wynosi 8,5% przychodów do kwoty 200 000 zł, oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 200 0000 zł.
W przypadku, gdy – oprócz przychodów z najmu składnika majątku wspólnego – małżonek osiąga również przychody z najmu prywatnego składnika stanowiącego jego majątek odrębny, to od przychodów z najmu składnika majątku odrębnego małżonek opłaca ryczałt w wysokości 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 tys. zł.
Przy obliczaniu kwoty przychodów w wysokości 100 000 zł małżonek uwzględnia przychody z najmu składnika majątku wspólnego, w odniesieniu do których małżonkowie złożyli oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.
Reasumując – nie ma Pan obowiązku ponawiania oświadczenia o opodatkowaniu przychodów z najmu nieruchomości wspólnej małżonków, o której mowa w opisie sprawy, jeżeli Pana żona złożyła oświadczenie o opodatkowaniu tych przychodów w całości przez Pana żonę.
W przypadku natomiast, gdy – oprócz przychodów z najmu składnika majątku wspólnego – osiąga Pan również przychody z najmu prywatnego składnika stanowiącego Pana majątek odrębny, to od przychodów z najmu składnika majątku odrębnego opłaca Pan ryczałt w wysokości 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł. Przy obliczaniu kwoty przychodów w wysokości 100 000 zł uwzględnia Pan przychody z najmu składnika majątku wspólnego, w odniesieniu do którego Pana żona złożyła oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodów przez nią.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pana stanowisko w zakresie nr 1 uznano za nieprawidłowe z uwagi na błędną podstawę prawną. Zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – osoby fizyczne osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym, opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a nie jak Pan wskazał – mogą opłacać. Ponadto przychody uzyskiwane przez Pana z tego tytułu mogą być opodatkowane 8,5%/12,5% stawką ryczałtu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a nie – jak Pan wskazał – na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a tej ustawy.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).