Interpretacja indywidualna z dnia 29 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.758.2023.1.WS
Temat interpretacji
Stawka ryczałtu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest:
-nieprawidłowe – w części dotyczącej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w odniesieniu do usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0;
-prawidłowe – w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 30 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 20 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych
Wnioskodawca od dnia 23 października 2017 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest m.in. według CEIDG: (62.02.Z) działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki, (58.19.Z) Pozostała działalność wydawnicza, 59.11.Z Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych, (59.12.Z) Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi, (62.01.Z) Działalność związana z oprogramowaniem, (70.21 .Z) Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja, (71.20.B) Pozostałe badania i analizy techniczne, (73.11.Z) Działalność agencji reklamowych, (73.12.C) Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet), (74.20.Z) Działalność fotograficzna, (85.59.B) Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.
Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy.
Podatnik od 1 stycznia 2022 r. podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne. Podatnik dopełnił obowiązkowi, o którym mowa w art. 9 ustawy, gdyż złożył oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu z mocą od 2022 r. W przeszłości podatnik rozliczał się w oparciu o opodatkowanie tzw. podatkiem liniowym.
Podatnik współpracuje z dwoma podmiotami, a mianowicie:
(…)
w oparciu o zawarte umowy o świadczenie usług.
Podatnik dla obu spółek świadczy następujące czynności:
- zakres czynności nr 1: zajmuje się projektowaniem wizualnym oprogramowania, a w ramach czego przygotowuje projekty wizualne, które wdrażane są do oprogramowania (czyli jak ma działać i wyglądać z perspektywy użytkownika – odpowiednik architekta budynku, które wizualizuje, a ekipa budowlana wdraża); tego rodzaju usługi w obrocie opisuje się pod różnymi nazwami: (…) (wskazany zakres obowiązków wykonywany jest w długich projektach z klientami spółek oraz zespołami spółek) – podatnik kwalifikuje to jako inne usługi, inne aniżeli związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), a mianowicie jako usługi związane z projektowaniem systemów komputerowych;
- zakres czynności nr 2: prowadzi spotkania, warsztaty i przygotowując różne analizy, prowadząc badania potrzeb ich klientów (użytkowników oprogramowania), a w ramach których prowadzi szkolenia z udziałem audytorium (osób) wskazanego przez spółki, z jakimi współpracuje – Podatnik kwalifikuje to jako usługi w zakresie doskonalenia zawodowego;
- zakres czynności nr 3: prowadzi zespół, jaki powołany został przez spółki, z którymi Podatnik współpracuje, kierując jego pracami poprzez doradztwo na rzecz spółek w jaki sposób kierować pracami powołanych zespołów, a co Podatnik kwalifikuje jako usługi doradztwa związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi.
Podatnik, wykonując powyższe czynności, jest przedsiębiorcą. Nie ma w analizowanym przypadku czynników, które pozwalają uznać samozatrudnienie za stosunek służbowy (umowę o pracę), takich w szczególności jak: zobowiązanie pracownika do wykonywania określonego rodzaju pracy na rzecz pracodawcy, zobowiązanie pracownika do pracy pod kierownictwem pracodawcy. Podatnik wykonuje działalność gospodarczą, ponieważ jego działalność ma charakter zarobkowy, jest zorganizowana, jest wykonywana w sposób ciągły, jest wykonywana we własnym imieniu.
Zakres pracy w różnych projektach jest częstokroć odmienny. Przeważnie Podatnik zajmuje się, gdyż to jest jego głównym zadaniem, przygotowywaniem projektów wizualnych oprogramowania. Podatnik nie tworzy oprogramowania ani też go nie modyfikuje. Podatnik w zakresie, w jakim jego usługi są związane z oprogramowaniem, odpowiedzialny jest za to, aby zaplanować to, jak dana aplikacja (oprogramowanie) ma wyglądać, aby była intuicyjna, przyjazna dla użytkownika, funkcjonalna, jak też aby spełniała oczekiwania, które stawia rynek i potrzeby marketingowe. Projekty wizualne, które przygotowywuje Podatnik, są jak gdyby konceptem tego, jak aplikacja (jej interfejs, kolorystyka, umiejscowienie i wygląd przycisków) będzie wyglądać. Podatnik nie tworzy oprogramowania.
Podatnik prowadzi ewidencję czasu pracy, na podstawie której na koniec każdego miesiąca wystawia fakturę VAT. Podatnik opisuje faktury w następujący sposób, przyporządkuje następujące kody wykonywanym czynności i stawkę podatku:
- dla zakresu czynności 1 oraz zakresu czynności 2 PKWiU 62.01.12.0, tj. usługi związane z projektowaniem systemów komputerowych – 8,5%, gdzie wpisywana jest łączna liczba godzin czasu pracy oraz uzgodniona stawka;
- dla zakresu czynności 3: PKWiU 70.22.14.0, tj. usługi doradztwa związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi –15%, gdzie wpisywana jest łączna liczba godzin czasu pracy oraz uzgodniona stawka;
- dla zakresu czynności 4: PKWiU 85.59.13.2, tj. usługi w zakresie doskonalenia zawodowego – 8,5%, gdzie wpisywana jest łączna liczba godzin czasu pracy oraz uzgodniona stawka.
Celem złożenia niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jest ustalenie, czy Podatnik prawidłowo opodatkowuje (tj. wybierając właściwą stawkę podatku) zryczałtowanym podatkiem dochodowym osiągane przychody.
Dodatkowo Podatnik wskazuje – mając wiedzę, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej może o takie okoliczności zapytać, co następuje.
1. Do tej pory, tj. przed 2023 r. Podatnik opodatkowywał przychody z prowadzonej działalności gospodarczej, zgodnie z zasadami, o jakich mowa w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Podatnik stosował do osiąganych przychodów trzy stawki podatkowe, a mianowicie: 8,5% dla czynności określonych w niniejszym wniosku jako zakres czynności 1, w odniesieniu do czynności określonych jako zakres czynności 2 stawkę 8,5%, natomiast w odniesieniu do czynności opisanych jako zakres czynności 3 stawkę ryczałtu 12,5%. Podatnik nie ma pewności, czy postępował prawidłowo.
2. Podatnik złożył właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
3. Przychód Podatnika nie przekracza ani nie przekroczy limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
4. Podatnik prowadzi działalność usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
5. Podatnik oświadcza, że nie uzyskuje w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem: pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line.
6. Podatnik oświadcza, że nie uzyskuje w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej przychodów ze świadczenia usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Podatnik rozpoznaje trzy zaistniałe faktyczne, albowiem rozpoznał 3 typowe zakresy świadczonych usług (różniące się od siebie pod względem treści świadczenia), a co do których chce ustalić, jaką stawkę ryczałtu powinien zastosować.
Pytania
1. Czy wykonywanie w ramach działalności Podatnika usługi projektowania wizualnego oprogramowania (…), stanowiąc działalność usługową (zaklasyfikowaną wg PKWiU pod symbolem 62.01.12.0), może podlegać opodatkowaniu stawką podatku ryczałtowego 8,5%, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
2. Czy wykonywanie w ramach działalności Podatnika usług prowadzenia spotkań, warsztatów i przygotowywania różnych analiz na potrzeby świadczonych w efekcie szkoleń, stanowiąc działalność usługową (zaklasyfikowaną wg PKWiU pod symbolem 85.59.13.2), może podlegać opodatkowaniu stawką podatku ryczałtowego 8,5%, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
3. Czy wykonywanie w ramach działalności Podatnika usług prowadzenia – jako kierownik w imieniu spółki, z którą współpracuje – pracami powołanego zespołu, stanowiąc działalność w zakresie usług doradztwa związanych z zarządzaniem (zaklasyfikowaną według PKWiU pod symbolem 70.22.14.0) – może podlegać opodatkowaniu stawką podatku ryczałtowego 15%, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Pana stanowisko w sprawie
Zdaniem Podatnika – w zakresie pytania nr 1 – przychody uzyskiwane przez Podatnika ze świadczenia usług projektowania wizualnego oprogramowania (…), mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930, z późn. zm.).
Zdaniem Wnioskodawcy, na mocy aktualnie obowiązujących przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zgodnie z art. 12 ust. 1 ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem Oryginały oprogramowania komputerowego (PKWIU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWIU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWIU 62.03.1). Jednakże jest tak, że jeżeli przy symbolu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług prawodawca stosuje oznaczenia „ex”, oznacza to, iż zakres wyrobów lub usług objętych daną stawką lub zwolnieniem jest węższy niż określony w danym grupowaniu.
Zdaniem Wnioskodawcy zakres usług świadczonych dla (…) związany z usługami projektowania wizualnego oprogramowania (…), to nic innego jak usługi projektowania szczegółowych rozwiązań bezpieczeństwa systemów informatycznych na zlecenie kontrahenta, mieszczące się w grupowaniu PKWiU 62 01.1 związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.
W związku z tym kod Wnioskodawcy (PKWiU 62.01.12.0) przy tych usługach dzięki „ex” nie jest opodatkowany co do zasady według stawki 12%. Stawka ryczałtu dla przychodów z usług zaklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.12.0 może zatem wynosić 8,5% gdyż:
a) świadczone usługi nie stanowią usług wykonywanych w ramach wolnego zawodu (art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy),
b) usługi świadczone przez Podatnika nie są wymienione w art. 12 ust. 1 pkt 2, 2a, 2b, 3, 4, 6, 7 i 8 ustawy, gdzie wymieniono konkretne typy świadczonych usług opodatkowanych wyszczególnionymi tam stawkami (15%, 14%, 12%, 10%, 5,5%, 3% i 2%),
c) usługi świadczone przez Podatnika mieszczą się w zakresie wskazanym w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy – są to inne usługi świadczone w ramach działalności niewymienione w przepisach odrębnych omawianej ustawy.
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy pojęcie „działalności usługowej” zdefiniowane zostało jako pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 i Nr 220, poz. 1435 oraz z 2009 r. Nr 33, poz. 256 i Nr 222, poz. 1753) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88. poz. 439 z późn. zm.), z zastrzeżeniem pkt 2 (definiującego działalność gastronomiczną) i pkt 3 (definiującego działalność usługową w zakresie handlu).
Stosownie do art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ww. ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Natomiast, w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Jak zostało przedstawione w treści wniosku, świadczone przez Wnioskodawcę usługi kwalifikuje do kodu 62.01.12.0 jako „usługi świadczone w charakterze architekta sieci komputerowych” (PKWiU 2008/PKWiU 2015). Zakres usług świadczonych dla Spółki związany jest z przeprowadzeniem manualnych testów aplikacji webowych (testowanie oprogramowania).
Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że Dyrektor KIS podobne do przedstawionego przez Podatnika stanowisko w zakresie opodatkowania usług informatycznych ryczałtem w wysokości 8,5% w przypadku ich sklasyfikowania według PKWiU pod symbolami 62.01.12.0 oraz 62.02.30.0 wyraził również w innych interpretacjach. W rezultacie stawce 8,5% podlegają także:
- usługi konsultingowe polegające na projektowaniu i rozwijaniu narzędzi (…), tj. zintegrowanych systemów komputerowych wymagających skonfigurowania zgodnie z wymaganiami klienta, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0 (Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 25.2.2021 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.865.2020.1.AK),
- usługi testowania oprogramowania polegające na przeprowadzaniu manualnych testów aplikacji webowych, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.02.30.0 (Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 12.2.2021 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.730.2020.3.MJ),
- usługi projektowania szczegółowych rozwiązań bezpieczeństwa systemów informatycznych na zlecenie kontrahenta, mieszczące się w grupowaniu PKWiU 62.01.1 związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych (Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 10.2.2021 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.856.2020.1.MG),
- usługi świadczone w charakterze architekta sieci komputerowych, objęte grupowaniem PKWiU 62.01.12.0, w którego zakres obowiązków wchodzi: zbieranie wymagań biznesowych i technicznych niezbędnych do projektu sieci, zbieranie ograniczeń biznesowych i technicznych niezbędnych do projektu sieci, wykonywanie projektu sieci komputerowych oraz wykonywanie dokumentacji sieci komputerowych (Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 13.1.2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.917.2020.1.AP).
Ponadto Podatnik powołuje się na publikację naukową pt. „Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w usługach informatycznych”, Aneta Szwęch, dostępna w systemie informacji prawnej Legalis.
Zdaniem Podatnika – w zakresie pytania nr 2 – wykonywanie w ramach działalności Podatnika usług prowadzenia spotkań, warsztatów i przygotowywania różnych analiz na potrzeby świadczonych w efekcie szkoleń, stanowiąc działalność usługową (zaklasyfikowaną wg PKWiU pod symbolem 85.59.13.2), może podlegać opodatkowaniu stawką podatku ryczałtowego 8,5% stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Jest tak dlatego, ponieważ stawka ryczałtu dla przychodów z usług zaklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 85.59.13.2 może zatem wynosić 8,5%, gdyż:
a) świadczone usługi nie stanowią usług wykonywanych w ramach wolnego zawodu (art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy);
b) usługi świadczone przez Podatnika nie są wymienione w art. 12 ust. 1 pkt 2, 2a, 2b, 3, 4, 6, 7 i 8 ustawy, gdzie wymieniono konkretne typy świadczonych usług, opodatkowanych wyszczególnionymi tam stawkami (15%, 14%, 12%, 10%, 5,5%, 3% i 2 %),
c) usługi świadczone przez Podatnika mieszczą się w zakresie wskazanym w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy – są to inne usługi świadczone w ramach działalności, niewymienione w przepisach odrębnych omawianej ustawy.
Z kolei w ramach opisanego kodu 85.59.13.2 Podatnik, co opisano, prowadzi spotkania, warsztaty i przygotowując różne analizy, prowadząc badania potrzeb ich klientów (użytkowników oprogramowania), w ramach których prowadzi szkolenia z udziałem audytorium (osób wskazanych przez spółki, z którymi współpracuje).
Rezultatem tych usług i czynności jest przeprowadzenie usług szkoleniowych na rzecz osób wskazanych przez spółki, które podnoszą kwalifikacje zawodowe w zakresie pożądanym przez spółki. Szkolenia są ukierunkowane na edukację, uzupełnienia wiedzy, nabycia umiejętności i kwalifikacji.
Zdaniem Podatnika – w zakresie pytania nr 3 – wykonywanie w ramach działalności Podatnika usług prowadzenia zespołu, jaki powołany został przez spółki, z którymi Podatnik współpracuje, kierując jego pracami bądź doradzając spółkom w jaki sposób kierować pracami powołanych zespołów, stanowiąc działalność w zakresie usług związanych z zarządzaniem (zaklasyfikowaną wg PKWiU pod symbolem 70.22.14.0), może podlegać opodatkowaniu stawką podatku ryczałtowego 15%, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Jest tak dlatego, ponieważ stawka ryczałtu dla przychodów z usług zaklasyfikowanych wg PKWiU pod symbolem 70.22.14.0 może zatem wynosić 15% i mieści się w zakresie, o którym mowa we wskazanym przepisie. Podatnik uważa, że jego usługi mieszczące się w zakresie tego kodu i opisane we wniosku stanowią przede wszystkim usługi doradztwa związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi (PKWiU 70.22.14.0), usługi wymienione w lit. a i b punktu i powyżej (tj. prowadzenie rekrutacji, zarządzanie wynagrodzeniami, składem i budżetem powierzonych zespołów; kontrolowanie przebiegu pracy podwładnych, zwłaszcza pod kątem obecności, logowania czasu pracy i wykorzystywania dni wolnych).
Podatnik powołuje się na pogląd przedstawiony w podobnej sprawie przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 4 sierpnia 2023 r. znak 0112-KDSL1-2.4011.262.2023.2.KS.
Podsumowując, Podatnik uważa, że sposób opodatkowania świadczonych przez niego usług powinien być taki, jak przedstawiono to powyżej.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest:
-nieprawidłowe – w części dotyczącej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w odniesieniu do usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0;
-prawidłowe – w pozostałej części.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Stosownie do art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.
Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
W myśl art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.
Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Zwracam również uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.
Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.
Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85).
Ponadto zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:
1)ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;
2)ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;
2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;
2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;
3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;
4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Stosownie do art. 9 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1-1b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. z 2022 r. poz. 541), zwanej dalej „ustawą o CEIDG”.
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od 23 października 2017 r. W ramach działalności gospodarczej świadczy Pan trzy rodzaje usług, sklasyfikowane pod następującymi symbolami:
1)PKWiU 62.01.12.0, tj. usługi związane z projektowaniem systemów komputerowych,
2)PKWiU 70.22.14.0, tj. usługi doradztwa związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi,
3)PKWiU 85.59.13.2, tj. usługi w zakresie doskonalenia zawodowego.
We wniosku opisał Pan, jakie czynności wykonuje Pan w ramach tych usług. Wskazał Pan również, że od 1 stycznia 2022 r. opodatkowuje Pan przychody z prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
W kwestii dotyczącej świadczonych przez Pana usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 wskazuję, co następuje.
Zwracam uwagę, że z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Przepis ten nie odwołuje się do bezpośredniego ani do pośredniego związku z oprogramowaniem. W tej regulacji nie ma też mowy o usługach związanych z programowaniem, a związanych z oprogramowaniem.
Zgodnie z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania.
Przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane we wniosku czynności sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 są związane z oprogramowaniem. Za uznaniem tych usług za związane z oprogramowaniem wskazuje opis świadczonych przez Pana usług.
Wskazał Pan, że faktycznie wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czynności polegają na świadczeniu usług polegających m.in. na projektowaniu wizualnym oprogramowania. Przygotowuje Pan projekty wizualne, które wdrażane są do oprogramowania. Wskazał Pan, że w zakresie, w jakim Pana usługi są związane z oprogramowaniem, odpowiedzialny jest Pan za to, aby zaplanować to, jak dana aplikacja (oprogramowanie) ma wyglądać, aby była intuicyjna, przyjazna dla użytkownika, funkcjonalna, jak też aby spełniała oczekiwania, które stawia rynek i potrzeby marketingowe. Projekty wizualne, które Pan przygotowywuje, są jak gdyby konceptem tego, jak aplikacja (jej interfejs, kolorystyka, umiejscowienie i wygląd przycisków) będzie wyglądać.
Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku, wskazuję, że w świetle tak przedstawionego opisu czynności w ramach grupowania PKWiU 62.01.12.0, które Pan wykonuje, niezasadne jest przyjęcie, że świadczone przez Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem. W mojej ocenie czynności, które Pan wskazał w opisie sprawy, mieszczą się w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem.
Dlatego też uzyskiwane przez Pana przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.12.0 powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Natomiast przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług w zakresie doskonalenia zawodowego – PKWiU 85.59.13.2 podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%, określonej w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Z kolei w odniesieniu do wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70) wskazuję, że symbol ex oznacza, że w ramach grupowania 70 opodatkowaniu stawką 15% podlegają wyłącznie usługi wymienione w tym przepisie, tj. usługi doradztwa związane z zarządzaniem, a pozostałe usługi opodatkowane będą stawką 8,5%.
Oznacza to, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 70.22.14.0, tj. usług doradztwa związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi, podlegają opodatkowaniu 15% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w tym przepisie, ponieważ usługi te są usługami doradztwa związanymi z zarządzaniem.
Reasumując – przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.12.0 podlegają opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu.
Przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług w zakresie doskonalenia zawodowego – PKWiU 85.59.13.2 podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.
Natomiast przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 70.22.14.0, tj. usługi doradztwa związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi, podlegają opodatkowaniu 15% stawką ryczałtu.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanów faktycznych, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanów faktycznych i zastosuje się Pan do interpretacji.
· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).