Interpretacja indywidualna z dnia 7 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.363.2023.3.AG
Temat interpretacji
Stawka zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów osiąganych z działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług prowadzenia badań naukowych oraz usług administracyjnych – jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
25 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 21 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 listopada 2023 r. (wpływ 9 listopada 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
(…)
Opis zdarzenia przyszłego (wynikający z wniosku oraz jego uzupełnienia)
Podatnik – Pani (…), świadczy usługi jako wspólnik spółki jawnej pod firmą (…) (zwana dalej Spółką) w związku z powyższym, w dalszej kolejności omawiana będzie działalność Spółki.
Spółka świadczy usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z zakresu pośrednictwa (kod PKWiU 74.90.12.Z), usługi związane z prowadzeniem badań naukowych (dział PKWiU 72), a dokładniej świadczeniem usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk medycznych i farmacji (kod PKWiU 72.19.4) oraz usługi administracyjne na rzecz kontrahenta (kod PKWiU 82.11.10.0).
Działalność Spółki polega na kompleksowej obsłudze kontrahenta – Spółki prowadzącej badania kliniczne.
Działalność ta będzie obejmować zasadniczo trzy obszary:
Obszar pierwszy – świadczenie usług pośrednictwa (kod PKWiU 74.90.12.Z) polegających na:
a) kontaktowaniu się z potencjalnymi kontrahentami w celu przedstawienia oferty klienta,
b) wyszukiwaniu potencjalnych kontrahentów według przedstawionych przez zleceniodawcę kryteriów,
c) utrzymywaniu relacji z potencjalnymi kontrahentami w imieniu klienta,
d) weryfikacji ofert na rynku usług danej branży,
e) pełnieniu roli osoby kontaktowej między kontrahentem a klientem,
f) nawiązywaniu współpracy z zespołem lekarskim oraz kontrahentami zewnętrznymi,
g) negocjowaniu budżetów oraz treści umów z kontrahentami oraz aneksowaniu obowiązujących umów.
Obszar drugi – świadczenie usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk medycznych i farmacji (kod PKWiU 72.19.4) polegających m.in. na:
a) kontaktowaniu się z potencjalnymi Pacjentami,
b) wstępnej ocenie przesiewowej Pacjentów,
c) nadzorze merytorycznym nad osobami prowadzącymi badania,
d) nadzorze merytorycznym nad prowadzonymi badaniami,
e) przygotowaniu leków.
Obszar ten jest realizowany w kilku etapach, które składają się na kompleksową usługę. Odbywa się to w następujący sposób.
1) etap wstępny: (…)
2) etap wdrożeniowy: (…)
3) etap realizacji: (…)
4) etap porealizacyjny, w którym (…).
Dodatkowo zgodnie z opisem obszarów działalności (obszar 1), Spółka odpowiedzialna jest również za pozyskiwanie nowych klientów i projektów jakie będą prowadzone przez kontrahenta i pośredniczy w ustaleniach między kontrahentem a stroną trzecią. W zakres prowadzonej przez Spółkę działalności wchodzi również kontakt z Pacjentem, zarówno będącym już w trakcie badania klinicznego jak i weryfikacji możliwości uczestniczenia w badaniu przez Pacjentów pozyskanych za pomocą źródeł zewnętrznych (obszar drugi punkt A i B oraz obszar trzeci punkt A). Z tego powodu również można podkreślić wykonywane przez Spółkę usługi za kluczowe w prowadzeniu badań klinicznych, których centralną postacią zawsze są Pacjenci i ich dokumentacja medyczna gromadzona w trakcie trwania badania klinicznego.
Kompleksowość usług oferowanych przez Spółkę od pozyskiwania nowych klientów i projektów dla kontrahenta, przez pozyskiwanie i weryfikację potencjalnych Pacjentów badań klinicznych prowadzonych przez kontrahenta, po nadzór nad dokumentacją medyczną, jest z punktu widzenia kontrahenta kluczowa dla utrzymania prowadzonej przez niego działalności.
Obszar trzeci – świadczenie usług administracyjnych (kod PKWiU 82.11.10.0), wykonywanych na rzecz klienta polegających m.in. na:
a) nadzorze merytorycznym nad działalnością marketingową klienta,
b) kontrolowaniu i realizacji umów oraz budżetów klienta,
c) kontrolowaniu prawidłowości realizacji badań klinicznych zgodnie z zawartymi umowami klienta,
d) analizowaniu strategicznej działalności klienta w wieloletnim aspekcie,
e) analizowaniu finansowej działalności klienta,
f) współpraca z jednostkami zewnętrznymi,
g) rozliczaniu należności za wizyty dla instytucji w ramach badania klinicznego,
h) rozliczaniu procedur dodatkowych (niewyliczonych w koszty wizyty),
i) rozliczaniu miesięcznych konsultacji medycznych pacjentów w badaniach klinicznych,
j) rozliczaniu lekarzy za przeprowadzone wizyty,
k) nadzorze nad terminami rozliczeniowymi w badaniach,
l) nadzorze nad rozliczeniami kosztów poniesionych przez pacjentów zgodnie z załącznikiem budżetowym w umowie,
m) kwartalnym przypisywaniu faktur otrzymanych od usługodawców do faktur przychodowych,
n) prowadzeniu ewidencji faktur wystawionych przez instytucje,
o) nadzorze nad zgłaszaniem uczestników badania klinicznego do oddziału NFZ,
p) nadzorze kadrowym obejmujący system e-Pracownik,
q) nadzorze nad planem praktyk stażystów klienta,
r) miesięcznym przygotowaniu zestawień do rozliczania umów zlecenie zawartych przez klienta.
Wszystkie te trzy obszary, składają się na kompleksową obsługę kontrahenta – tj. podmiotu prowadzącego badania kliniczne w zakresie wdrażania nowych leków. Spółka zajmuje się całością obsługi procesu, począwszy od pośrednictwa, przez obsługę administracyjną po działalność naukową w zakresie nadzoru nad prowadzonymi badaniami.
Działalność Spółki ma na celu umożliwienie skupienia się kontrahentowi na prowadzeniu badań naukowych – przez zwolnienie go z obsługi całości procesu z tym związanego.
W piśmie z 7 listopada 2023 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielili Państwo następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu organu pytania:
1)Czy zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), posiadają Państwo nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce?
Odpowiedź: Tak, zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2647 ze zm.) Wnioskodawcy posiadają nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.
2)Od kiedy (dd-mm-rrrr) prowadzą Państwo działalność gospodarczą w formie spółki jawnej?
Odpowiedź: Działalność gospodarcza w formie spółki jawnej jest prowadzona przez Wnioskodawców od 1 sierpnia 2023 r.
3)Na jakich zasadach (forma opodatkowania) dokonywali/dokonują Państwo rozliczeń podatkowych w dotychczas prowadzonej w formie spółki jawnej działalności gospodarczej?
Odpowiedź: Wnioskodawcy dokonują wskazanych rozliczeń w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w stawce 8,5 %.
4)Czy oprócz wskazanej działalności gospodarczej uzyskują Państwo inne dochody podlegające opodatkowaniu? Jeśli tak, należy wskazać z jakich źródeł przychodów one pochodzą.
Odpowiedź: Na dzień złożenia wniosku Wnioskodawcy uzyskują dochody z tytułu działalności gospodarczej wskazanej we wniosku oraz z tytułu pełnienia funkcji w zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
W przyszłości niewykluczone jest uzyskiwanie przychodów z innych źródeł, ale nie są one znane na ten moment.
5)Jaki stosunek prawny łączy Państwa spółkę jawną ze spółkąprowadzącą badania kliniczne, na rzecz której świadczą Państwo opisane we wniosku usługi? (Należało wyjaśnić dokładnie jaki rodzaj umowy oraz opisanie jej).
Odpowiedź: Spółkę jawną ze spółką prowadzącą badania kliniczne łączy stosunek prawny w formie umowy o współpracę (dalej: Umowa).
Przedmiotem wskazanej Umowy są następujące świadczenia wykonywane przez Wykonawcę na rzecz Zamawiającego.
1) usługi pośrednictwa na rzecz Zamawiającego,
2) usługi w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk medycznych i farmacji,
3) usługi administracyjne wykonywane na rzecz Zamawiającego.
6)Czy usługi, o których mowa we wniosku, świadczą Państwo na rzecz Spółki, w której pełnią Państwo funkcję Prezesa, bądź inną funkcję (jeśli tak – jaką i jakie obowiązki w jej ramach Państwo wykonują?), czy są Państwo jej wspólnikami, udziałowcami, akcjonariuszami?
Odpowiedź: Nie, Wnioskodawcy nie pełnią żadnych funkcji w spółce, na rzecz której świadczą wskazane we wniosku usługi. Wnioskodawcy nie są wspólnikami, udziałowcami ani akcjonariuszami tej spółki.
7)Przychodów za jaki rok podatkowy lub lata podatkowe dotyczy Państwa wniosek?
Odpowiedź: Wniosek dotyczy przychodów osiąganych przez Wnioskodawców od 2023 r. i w kolejnych latach podatkowych.
8)Kiedy (dd-mm-rrrr) osiągnęli/osiągną Państwo pierwszy przychód z tytułu działalności, o której mowa we wniosku i którą zamierzają Państwo opodatkować zryczałtowaną stawką podatku?
Odpowiedź: Pierwszy dochód z tytułu działalności przedstawionej we wniosku został osiągnięty 31 sierpnia 2023 r.
9)Kiedy (dd-mm-rrrr) złożyli/złożą Państwo właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Odpowiedź: Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zostało złożone właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego 22 sierpnia 2023 r.
10)Czy prowadzą/będą prowadzili Państwo ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej przez Państwa działalności?
Odpowiedź: Wnioskodawcy prowadzą ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej działalności, która stanowi każdorazowo załącznik do faktur wystawianych przez Spółkę.
11)Czy w roku podatkowym/latach podatkowych, których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 7 wezwania) w odniesieniu do Państwa zachowane zostały/zostają warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Odpowiedź: Tak, warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zostały zachowane.
12)Czy w roku podatkowym/latach podatkowych, którego/których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 7 wezwania), w odniesieniu do prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej wystąpiły/występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Odpowiedź: Nie, w prowadzonej przez Wnioskodawców działalności gospodarczej w formie Spółki jawnej nie występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
13)Jak są sklasyfikowane – na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.) – faktycznie wykonywane przez Państwa czynności z zakresu pośrednictwa, których dotyczy zadane przez Państwa pytanie oznaczone nr 2 (prosimy podać podstawowy symbol grupowania, który jest siedmiocyfrowy, zapisywany w blokach po dwa znaki oddzielone kropką – dla wykonywanych czynności mających być przedmiotem zapytania)?
Odpowiedź: W pytaniu nr 2 zadanym we wniosku wyraźnie wskazano klasyfikację PKWiU czynności z zakresu pośrednictwa wykonywanych przez Wnioskodawców. Są to czynności pozyskiwania zleceń posiadające odpowiednio kod PKWiU 74.90.12.z oraz kod PKWiU 82.11.10.0.
Na marginesie należy przypomnieć o tezie orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego: „Jeśli z opisu działalności zawartego we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej wynika w sposób jednoznaczny jakie usługi świadczono są przez wnioskodawcę, uzależnianie odpowiedzi na pytanie od podania symboli PKWiU stanowi przejaw nadmiernego formalizmu, nieznajdującego oparcia w art. 14 § 3 Ordynacji podatkowej” (Wyrok NSA z 11 października 2017 r., II FSK 2412/15).
Pytania
1.Czy przychody osiągane przez Spółkę z działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług polegających na prowadzeniu badań naukowych (kod PKWiU 72.19.4), będą opodatkowane stawką 8,5% do kwoty 100 tysięcy złotych, a od nadwyżki ponad 100 tysięcy złotych stawką 12,5 %, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. e – ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
2.Czy przychody osiągane przez Spółkę z działalności gospodarczej polegającej na pozyskiwaniu zleceń (kod PKWiU 74.90.12.Z oraz kod PKWiU 82.11.10.0), będą opodatkowane stawką 8,5%, tj. zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a – ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Państwa stanowisko w sprawie
Odnośnie pytania 1:
Zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. e – ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
„Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu wykonywania usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych (PKWiU dział 72) (…)”.
Ustawodawca, w wyżej wspomnianym przepisie posłużył się odesłaniem do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Przy czym, należy stwierdzić, iż jest to odesłanie obszerne – nie odesłał do konkretnego kodu PKWiU, tyko do działu 72 obejmującego swoim zakresem szereg kodów wykonywania działalności z dziedziny badań naukowych i prac rozwojowych. Dział 72 PKWiU obejmuje swoim zakresem wskazany przez Wnioskodawcę kod działalności, tj. kod 72.19.4 – są to usługi świadczone w ramach badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk medycznych i farmacji.
W przedstawionej sytuacji dopiero połączenie pracy lekarskiej z usługą wykonywaną przez Spółkę pozwala w pełni prowadzić badania kliniczne zgodnie ze wszystkimi regulacjami, z tego powodu oferowany przez Spółkę zakres usług jest niezbędny do wykonywania badań i stanowi w opinii Wnioskodawcy usługi związane z prowadzeniem badań naukowych, sklasyfikowane kodem PKWiU 72.19.4. W konsekwencji właściwą do opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez Wnioskodawcę pod symbolem PKWiU 72.19.4, jest stawka 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł.
Nadto, w opisywanym stanie faktycznym, nie znajdą zastosowania przesłanki negatywne z art. 8 – ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W piśmie z dnia 25 lutego 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (0115-KDIT1.4011.880.2021.2.MR) potwierdził, iż:
„W myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. e ww. ustawy: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu wykonywania usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych (PKWiU dział 72). Ponadto zauważyć należy, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalność usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik”.
Podobnie w piśmie z dnia 14 kwietnia 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (0112-KDIL2-2.4011.48.2022.3.WS) potwierdził, iż:
„Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu wykonywania usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych (PKWiU dział 72)”.
Należy więc stwierdzić, iż w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej przez podatnika (Spółkę) i uzyskiwania przychodów z zakresu świadczenia ww. usług, będą one opodatkowane stawką 8,5% do kwoty 100 tysięcy złotych oraz stawką 12,5% od nadwyżki ponad kwotę 100 tysięcy złotych.
Odnośnie pytania nr 2:
Zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a – o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
„Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%: (...) przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8”,
1. Świadczeniu usług pośrednictwa (kod PKWiU 74 90.12.Z) polegających na
a) kontaktowaniu się z potencjalnymi kontrahentami w celu przedstawienia oferty klienta,
b) wyszukiwaniu potencjalnych kontrahentów według przedstawionych przez zleceniodawcę kryteriów,
c) utrzymywaniu relacji z potencjalnymi kontrahentami w imieniu klienta,
d) weryfikacji ofert na rynku usług danej branży,
e) pełnieniu roli osoby kontaktowej między kontrahentem a klientem,
f) nawiązywaniu współpracy z zespołem lekarskim oraz kontrahentami zewnętrznymi,
g) negocjowaniu budżetów oraz treści umów z kontrahentami oraz aneksowaniu obowiązujących umów.
Działalność Spółki, a zatem Wnioskodawcy, zapewnia więc kompleksowy wachlarz usług, począwszy od pozyskiwania nowych klientów i projektów dla Kontrahenta, przez pozyskiwanie i weryfikację potencjalnych pacjentów badań klinicznych prowadzonych przez kontrahenta po nadzór nad dokumentacją medyczną, co z punktu widzenia Kontrahenta jest kluczowe dla utrzymania prowadzonej przez niego działalności.
Zakres danego zlecenia obejmuje zobowiązanie się Pośrednika (Wnioskodawcy) do:
a) wyszukiwania podmiotów, z którymi Zleceniodawca będzie mógł zawrzeć umowę o świadczenie usług,
b) przedstawiania Zleceniodawcy propozycji/oferty współpracy z ww. podmiotem wraz z podaniem proponowanych warunków współpracy, profilu podmiotu oraz zakresu usług,
c) przedstawiania ww. podmiotom oferty współpracy ze Zleceniodawcą, uprzednio przygotowanej przez Pośrednika w porozumieniu ze Zleceniodawcą,
d) negocjowania warunków umowy oraz do udziału w spotkaniach, naradach Zleceniodawcy z potencjalnym Kontrahentem,
e) koordynacji procesu zawierania umowy przez Zleceniodawcę.
W ramach swoich upoważnień Wnioskodawca, w żadnym wypadku nie ma uprawnienia do pobierania w imieniu klienta jakichkolwiek należności pieniężnych. Dodatkowo, nie posiada on upoważnienia do określania warunków gwarancji, rękojmi oraz składania innych oświadczeń lub zapewnień w imieniu klienta. Tym samym, w ramach współpracy nie jest udzielane bezpośrednio pełnomocnictwo do składania lub odbierania jakichkolwiek oświadczeń woli przez Wnioskodawcę (Pośrednika).
W związku z powyższym, takowe działania będą w rozumieniu Wnioskodawcy opodatkowane stawką 8,5 % jako przychody z działalności usługowej.
Potwierdził to Dyrektor Informacji Skarbowej w Piśmie z dnia z dnia 15 grudnia 2021 r. (0112-KDIL2-2.4011.778.2021.2.MM), gdzie wprost stwierdził iż:
„Przedmiotem tej działalności jest: wyszukiwanie potencjalnych Kontrahentów na podstawie przedstawionych przez Zleceniodawcę kryteriów, kontaktowanie się z potencjalnymi Kontrahentami w celu przedstawienia oferty Zleceniodawcy, utrzymywanie relacji z potencjalnymi Kontrahentami w imieniu Zleceniodawcy, weryfikacja ofert na rynku usług danej branży, opcjonalnie, na wniosek Zleceniodawcy, po podpisaniu przez Zleceniodawcę umowy z danym Kontrahentem, może Pan stać się osobą kontaktową między Kontrahentem a Zleceniodawcą i pilnować wywiązywania się przez strony ze zobowiązań, wynikających z zawartej między nimi umowy. Usługi te mieszczą się w klasyfikacji PKWIU 74.90.12.0 – Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”.
Spółka, świadczyć też będzie na rzecz klienta usługi administracyjne (kod PKWiU 82.11.10.0) takie jak:
a) nadzorze merytorycznym nad działalnością marketingową klienta,
b) kontrolowaniu i realizacji umów oraz budżetów klienta,
c) kontrolowaniu prawidłowości realizacji badań klinicznych zgodnie z zawartymi umowami klienta,
d) analizowaniu strategicznej działalności klienta w wieloletnim aspekcie,
e) analizowaniu finansowej działalności klienta,
f) współpraca z jednostkami zewnętrznymi,
g) rozliczaniu należności za wizyty dla instytucji w ramach badania klinicznego,
h) rozliczaniu procedur dodatkowych (niewyliczonych w koszty wizyty),
i) rozliczaniu miesięcznych konsultacji medycznych pacjentów w badaniach klinicznych,
j) rozliczaniu lekarzy za przeprowadzone wizyty,
k) nadzorze nad terminami rozliczeniowymi w badaniach,
l) nadzorze nad rozliczeniami kosztów poniesionych przez pacjentów zgodnie z załącznikiem budżetowym w umowie,
m) prowadzeniu ewidencji faktur wystawionych przez instytucje,
n) nadzorze nad zgłaszaniem uczestników badania klinicznego do oddziału NFZ,
o) nadzorze kadrowym obejmujący system e-Pracownik,
p) nadzorze nad planem praktyk stażystów klienta,
q) miesięcznym przygotowaniu zestawień do rozliczania umów zlecenie zawartych przez klienta.
Należy więc stwierdzić, iż w przypadku świadczenia przez Wnioskodawcę usług w ramach Spółki i uzyskiwania przychodów z zakresu świadczenia ww. usług, będą one opodatkowane stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostały określone w art. 12 ust. 1 analizowanej ustawy. I tak, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 23 czerwca 2023 r., sygn. (0115-KDIT1.4011.392.2021.10.MST), gdzie stwierdził:
„Mając zatem na względzie powołane przepisy oraz treść wniosku, przychody uzyskiwane przez Panią ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolami:
• 81.10.10.0 (usługi opisane w pkt 6),
• 82.11.10.0 (usługi opisane w pkt 1-5, 7-12, 14 i 15) oraz
• 82.99.19.0 (usługi opisane w pkt 13 i 16),
– mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Pani stanowisko w tym zakresie jest więc prawidłowe”.
Reasumując, przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę w ramach działalności Spółki, w zakresie prowadzenia badań naukowych w dziedzinie nauk medycznych i farmacji, będą opodatkowane stawką 8,5% do kwoty 100 tysięcy złotych, a od nadwyżki ponad 100 tysięcy złotych stawką 12,5%. Pozostałe usługi – tj. usługi związane z pośrednictwem w interesach oraz usługi administracyjne będą opodatkowane stawką 8,5%.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie opodatkowania przychodów osiąganych z działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług prowadzenia badań naukowych oraz usług administracyjnych jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, użyte w ustawie określenie:
Działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
W myśl art. 6 ust. 1 tej ustawy:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Stosownie do art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.
Natomiast zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ustawy.
Zgodnie z ww. art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
1. Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
b) uchylona
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d) – e) uchylona
f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
6) (uchylony)
2. Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
3. Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
4. – 7. (uchylony).
Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Na podstawie art. 9 ust. 1 ww. ustawy:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Według art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. e ww. ustawy:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu wykonywania usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych (PKWiU dział 72).
Podkreślić należy, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.), mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.
Podkreślić również należy, że w myśl art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:
1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;
2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;
2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;
2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;
3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;
4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.
Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.
Z informacji przedstawionych we wniosku oraz uzupełnieniu wynika m.in., że od 1 sierpnia 2023 r. prowadzą Państwo działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Spółka świadczy usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z zakresu pośrednictwa (kod 74.90.12.Z), usługi związane z prowadzeniem badań naukowych (dział PKWiU 72), a dokładniej świadczeniem usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk medycznych i farmacji (kod PKWiU 72.19.4) oraz usługi administracyjne na rzecz kontrahenta (kod PKWiU 82.11.10.0). Działalność Spółki polega na kompleksowej obsłudze kontrahenta – Spółki prowadzącej badania kliniczne i obejmować będzie zasadniczo trzy obszary:
-świadczenie usług pośrednictwa (kod 74.90.12.Z),
-świadczenie usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk medycznych i farmacji (kod PKWiU 72.19.4),
-świadczenie usług administracyjnych (kod PKWiU 82.11.10.0), wykonywanych na rzecz klienta.
Wszystkie te trzy obszary, składają się na kompleksową obsługę kontrahenta – tj. podmiotu prowadzącego badania kliniczne w zakresie wdrażania nowych leków. Spółka zajmuje się całością obsługi procesu, począwszy od pośrednictwa, przez obsługę administracyjną po działalność naukową w zakresie nadzoru nad prowadzonymi badaniami. Działalność Spółki ma na celu umożliwienie skupienia się kontrahentowi na prowadzeniu badań naukowych – przez zwolnienie go z obsługi całości procesu z tym związanego.
Dokonują Państwo rozliczeń w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w stawce 8,5 %. Pierwszy dochód z tytułu działalności przedstawionej we wniosku został osiągnięty 31 sierpnia 2023 r. Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zostało złożone właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego 22 sierpnia 2023 r. Prowadzą Państwo ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej działalności, która stanowi każdorazowo załącznik do faktur wystawianych przez Spółkę. W odniesieniu do Państwa działalności warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zostały zachowane. W prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej w formie Spółki jawnej nie występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Mając na względzie powołane przepisy oraz treść informacji przedstawionych we wniosku oraz jego uzupełnieniu, stwierdzić należy, że przychody osiągane przez Państwa z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej, polegającej na świadczeniu usług prowadzenia badań naukowych (kod PKWiU 72.19.4 – Usługi w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk medycznych i farmacji), będą opodatkowane stawką podatku 8,5% do kwoty 100 000 złotych, a od nadwyżki ponad 100 000 złotych stawką podatku 12,5 %, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Natomiast, przychody osiągane przez Państwa z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej, polegającej na świadczeniu usług administracyjnych (kod PKWiU 82.11.10.0), będą opodatkowane stawką podatku 8,5%, tj. zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
·Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
·Przedmiotem tego rozstrzygnięcia jest kwestia dotycząca opodatkowania przychodów osiąganych z działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług prowadzenia badań naukowych – kod PKWiU 72.19.4 oraz usług administracyjnych – kod PKWiU 82.11.10.0. Natomiast w zakresie opodatkowania przychodów osiąganych z działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług pośrednictwa wydaliśmy odrębne rozstrzygnięcie z dnia 07.12.2023 r. nr 0112-KDSL1-1.4011.450.2023.1.AG.
·Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości klasyfikacji usług wskazanej we wniosku. Wobec tego została ona wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikowali Państwo świadczone usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie jest uprawniony, w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego.
·Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
·Natomiast w odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji wskazujemy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację.
·Ponadto, odnosząc się do powołanego przez Państwa wyroku sądu, tutejszy organ wyjaśnia, że powołany wyrok jest rozstrzygnięciem w indywidualnej sprawie, osadzonym w określonym stanie faktycznym i tylko do niego się zawęża. Zatem wskazany we wniosku wyrok sądu nie ma wpływu na podjęte w niniejszej interpretacji rozstrzygnięcie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Pani (…) (Zainteresowana będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).