Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005 roku Dz.U.Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20 stycznia 2006 roku Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości odliczenia od przychodów opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych składek na własne ubezpieczenie społeczne oraz osoby współpracującej opłacane w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
stwierdzam, że stanowisko przedstawione w tym wniosku w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego nie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Podatnik pismem z dnia 20 stycznia 2006 roku uzupełnionym w dniu 07.03.2006r. wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dokonuje opłat własnego i małżonki ubezpieczenia emerytalnego, rentowego chorobowego oraz wypadkowego w Kasie Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych z tytułu działalności rolniczej oraz dodatkowo z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej.
W związku z powyższym Podatnik pyta czy może odliczać przedmiotowe składki ubezpieczenia społecznego dokonane w KRUS.
Podatnik w uzupełnieniu swojego wniosku wyraża własne stanowisko według którego ma prawo do odliczeń od przychodu składek ubezpieczenia społecznego w Kasie Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych.
Zgodnie z zapisem art.1 ustawy z dnia 20 listopada 1988 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.Nr 144 poz. 930 z późn. zm.)-ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne:
- prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą,
- osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej,
- będące osobami duchownymi.
W myśl art.3 w/w ustawy Przychodów (dochodów) opodatkowanych w formach zryczałtowanych nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł podlegającymi opodatkowaniu na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm), zwanej dalej "ustawą o podatku dochodowym".
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art.6 ust.1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".
W myśl zapisu art. 11.ust.1 w/w ustawy Podatnik uzyskujący przychody wymienione w art. 6 ust. 1 i 1a, opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, może odliczyć od przychodów stratę, o której mowa w art. 9 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym, oraz wydatki określone w art. 26 ust. 1 i art. 26b ustawy o podatku dochodowym, jeżeli nie zostały odliczone od dochodu lub nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym. Zgodnie z zapisem art. 26.ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 21 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst. z 2000 roku Dz.U.Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm.) zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących.
Natomiast składki ubezpieczenia społecznego wpłacane są do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (jednolity tekst z 1998 roku Dz. U. Nr 7, poz. 25 z późn. zm.).
Zatem przepis art.26 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 1999 roku, do którego odsyła zapis art. 11ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie stanowi podstawy do odliczenia od dochodu (przychodu) składek na ubezpieczenie wpłaconych do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Zatem przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.