Temat interpretacji
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że działalność gospodarcza - krawiectwo prowadzona jest na imię obojga małżonków na podstawie osobnych wpisów do ewidencji działalności. Dla potrzeb podatku VAT firma jest zarejestrowana po numerem NIP żony, w podatku dochodowym firma opodatkowana jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W roku bieżącym mąż zamierza zrezygnować z prowadzenia działalności gospodarczej, przy czym działalność ta będzie nadal kontynuowana przez żonę.
Zdaniem Pana z dniem wystąpienia z firmy małżeńskiej żona, która będzie tą działalność kontynuować jest zobowiązana do zaprowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów i opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach ogólnych.
W opinii tut. organu podatkowego stanowisko Pana w tej sprawie jest nieprawidłowe.
Wystąpienie Pana z firmy małżeńskiej tj. prowadzonej na imię obojga małżonków, w sytuacji gdy działalność ta będzie nadal kontynuowana przez żonę, nie spowoduje obowiązku zaprowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów przez żonę i opodatkowywanie jej dochodów podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
(Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) wyłączenie z opodatkowania w formie ryczałtu dotyczy podatników podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
- samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
- w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzona samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
- samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzonej działalności podatek dochodowy na zasadach ogólnych.
W Państwa przypadku taka sytuacja nie występuje. Z opisanego w pismach stanu faktycznego wynika bowiem, że formą opodatkowania prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej w podatku dochodowym od osób fizycznych jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika także, aby zachodziły jakiekolwiek inne przesłanki
powodujące wyłączenie z ryczałtu, o których mowa w powołanym wyżej art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wobec powyższego żona winna nadal opłacać zryczałtowany podatek dochodowy.
Jeżeli w terminie do 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie dokona wyboru innej formy opodatkowania składając pisemne oświadczenie, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (art. 9 ww. ustawy).